British Academy Television Award
CountryUnited Kingdom
Presented byBritish Academy of Film and Television Arts
First awarded2012
Currently held byTime (2022)
Websitehttp://www.bafta.org/

The British Academy Television Award for Best Mini-Series is one of the major categories of the British Academy Television Awards (BAFTAs), the primary awards ceremony of the British television industry. The category is described by the BAFTA website as being for "a drama series, between two and 19 episodes, that tells a complete story and is not intended to return".[1] The category has been awarded since 2012, prior to that a similar category was awarded named Best Drama Serial, which was presented with the Best Drama Series category under the name Best Drama Series or Serial from 1970 to 1991 and as a separate category from 1992 to 2011.

Winners and nominees

1990s

Best Drama Serial

Year Title Recipient(s) Broadcaster
1992 Prime Suspect Lynda La Plante, Don Leaver, Christopher Menaul ITV
Clarissa Kevin Loader, Robert Bierman, Janet Barron, David Nokes BBC
Coronation Street Mervyn Watson ITV
GBH David Jones, Alan Bleasdale, Robert Young Channel 4
1993 Anglo-Saxon Attitudes Andrew Brown, Diarmuid Lawrence, Andrew Davies ITV
The Camomile Lawn Sophie Balhetchet, Glenn Wilhide, Peter Hall, Ken Taylor Channel 4
Prime Suspect 2 Paul Marcus, John Strickland, Allan Cubitt ITV
Goodbye Cruel World David Snodin, Adrian Shergold, Tony Marchant BBC Two
1994 Prime Suspect 3 Paul Marcus, David Drury, Lynda La Plante ITV
Body and Soul Jacky Stoller, Moira Armstrong, Paul Hines, Jill Hyem ITV
The Buddha of Suburbia Kevin Loader, Roger Michell, Hanif Kureishi BBC Two
Mr Wroe's Virgins John Chapman, Danny Boyle, Jane Rogers BBC
1995 Takin' Over the Asylum Chris Parr, David Blair, Donna Franceschild BBC Two
Coronation Street Sue Pritchard ITV
Family Andrew Eaton, Michael Winterbottom, Roddy Doyle BBC One
Middlemarch Louis Marks, Anthony Page, Andrew Davies BBC Two
1996 The Politician's Wife Jenny Edwards, Jeanna Polley, Neal Weisman, Graham Theakston, Paula Milne Channel 4
Band of Gold Tony Dennis, Richard Standeven, Kay Mellor ITV
The Hanging Gale Jonathan Cavendish, Diarmuid Lawrence, Allan Cubitt BBC One
Pride and Prejudice Sue Birtwistle, Simon Langton, Andrew Davies
1997 Our Friends in the North Charles Pattinson, Pedr James, Simon Cellan Jones, Stuart Urban, Peter Flannery BBC Two
The Crow Road Bradley Adams, Gavin Millar, Bryan Elsley BBC Scotland
The Fragile Heart Brian Eastman, Patrick Lau, Paula Milne Channel 4
Gulliver's Travels Duncan Kenworthy, Charles Sturridge, Simon Moore
1998 Holding On David Snodin, Adrian Shergold, Tony Marchant BBC Two
This Life Jane Fallon BBC Two
The Lakes Charles Pattinson, David Blair, Jimmy McGovern BBC One
The Woman in White Gareth Neame, Tim Fywell, David Pirie
1999 Our Mutual Friend Catherine Wearing, Julian Farino, Sandy Welch BBC Two
Amongst Women Jonathan Curling, Colin Tucker, Tom Cairns, Adrian Hodges BBC
A Respectable Trade Ruth Baumgarten, Suri Krishnamma, Philippa Gregory
Vanity Fair Gillian McNeill, Marc Munden, Andrew Davies

2000s

Best Drama Serial

Year Title Recipient(s) Broadcaster
2000 Warriors Nigel Stafford-Clark, Peter Kosminsky, Leigh Jackson BBC One
Births, Marriages and Deaths Greg Brenman, Adrian Shergold, Tony Grounds BBC Two
Kid in the Corner Kate Anthony, Billie Eltringham, Tony Marchant Channel 4
Wives and Daughters Sue Birtwistle, Nicholas Renton, Andrew Davies BBC One
2001 Longitude Charles Sturridge, Selwyn Roberts Channel 4
Nature Boy Catherine Wearing, Joe Wright, Bryan Elsley BBC Two
Never Never Lynn Horsford, Julian Jarrold, Tony Marchant Channel 4
This Is Personal: The Hunt for the Yorkshire Ripper Mike Dormer, David Richards, Neil McKay ITV
2002 The Way We Live Now Nigel Stafford-Clark, David Yates, Andrew Davies BBC One
Perfect Strangers John Chapman, Stephen Poliakoff BBC Two
Bob and Rose Anne Harrison-Baxter, Julian Farino, Joe Wright, Russell T Davies ITV
The Russian Bride Eileen Quinn, Nicholas Renton, Guy Hibbert
2003 Shackleton Selwyn Roberts, Charles Sturridge Channel 4
Auf Wiedersehen, Pet Paul Seed, Dick Clement, Ian La Frenais, Joy Spink BBC One
Dr Zhivago Ann Pivcevic, Giacamo Campiotti, Andrew Davies ITV
Murder Rebecca DeSouza, Beeban Kidron, Abi Morgan BBC Two
2004 Charles II: The Power and the Passion Kate Harwood, Adrian Hodges, Joe Wright BBC One
Prime Suspect David Boulter, Peter Berry, Tom Hooper ITV
The Second Coming Ann Harrison-Baxter, Adrian Shergold, Russell T Davies
State of Play David Yates, Hilary Bevan Jones, Paul Abbott BBC One
2005 Sex Traffic Derek Wax, David Yates, Abi Morgan Channel 4
Blackpool Kate Lewis, Julie-Anne Robinson, Peter Bowker BBC One
The Long Firm Liza Marshall, Billie Eltringham, Joe Penhall BBC Two
Outlaws BBC Three
2006 Bleak House Nigel Stafford-Clark, Justin Chadwick, Susanna White, Andrew Davies BBC One
Funland Sanne Wohlenberg, Jeremy Dyson, Simon Ashdown, Kenton Allen BBC Three
Fingersmith Sally Head, Georgina Lowe, Aisling Walsh, Peter Ransley BBC One
To the Ends of the Earth Lynn Horsford, David Attwood, Tony Basgallop, Leigh Jackson BBC Two
2007 See No Evil: The Moors Murders Lisa Gilchrist, Neil McKay, Jeff Pope, Chris Menaul ITV
Low Winter Sun Greg Brenman, Adrian Shergold, Simon Donald, Rhonda Smith Channel 4
The Virgin Queen Coky Giedroyc, Paula Milne, Paul Rutman BBC One
Prime Suspect: The Final Act Andrew Benson, Philip Martin, Frank Deasy, Andy Harries ITV
2008 Britz Peter Kosminsky, David Aukin, Hal Vogel, Steve Clark-Hall Channel 4
Cranford Sue Birtwistle, Simon Curtis, Heidi Thomas BBC One
Five Days Paul Rutman, Otto Bathurst, Simon Curtis, Gwyneth Hughes
Murphy's Law Greg Brenman, Stephen Smallwood, Russell Lewis, Colm McCarthy
2009 Criminal Justice Pier Wilkie, Otto Bathurst, Peter Moffat BBC One
Dead Set Charlie Brooker, Annabel Jones, Yann Demange Channel 4
The Devil's Whore Peter Flannery, Martine Brant, Marc Munden, Jake Lushington Channel 4
House of Saddam Steven Lightfoot, Alex Holmes, Stephen Butchard BBC Two

2010s

Best Drama Serial

Year Title Recipient(s) Broadcaster
2010 Occupation Peter Bowker, Derek Wax, Nick Murphy, Laurie Borg BBC One
Red Riding Channel 4
Small Island Paula Milne, Alison Owen, Vicky Licorish, John Alexander BBC One
Unforgiven Sally Wainwright, Nicola Schindler, Karen Lewis, David Lewis ITV
2011 Any Human Heart Lynn Horsford, Lee Morris, Sally Woodward Gentle, Michael Samuels Channel 4
Mad Dogs Cris Cole, Andy Harries, Suzanne Mackie, Adrian Shergold Sky1
The Sinking of the Laconia Alan Bleasdale, Jonathan Young, Uwe Janson, Hilary Norrish BBC Two
The Promise Peter Kosminsky, David Aukin, Hal Vogel Channel 4

Best Mini-Series

Year Title Recipient(s) Broadcaster
2012 This Is England '88 Mark Herbert, Shane Meadows, Jack Thorne, Rebekah Wray-Rogers Channel 4
Appropriate Adult Lisa Gilchrist, Julian Jarrold, Neil McKay, Jeff Pope ITV
The Crimson Petal and the White Lucinda Coxon, Steve Lightfoot, Marc Munden, David M Thompson BBC Two
Top Boy Ronan Bennett, Yann Demange, Alasdair Flind, Charles Steel Channel 4
2013 Room at the Top Aisling Walsh, Amanda Coe, Paul Frift, Kate Triggs BBC Four
Accused Sita Williams, Roxy Spencer, Jimmy McGovern, Ashley Pearce BBC One
Mrs Biggs Jeff Pope, Kwadjo Dajan, Paul Whittington ITV
Parade’s End Selwyn Roberts, Tom Stoppard, Susanna White, David Parfitt BBC Two
2014 In the Flesh Hilary Martin, Ann Harrison-Baxter, Dominic Mitchell, Jonny Campbell BBC Three
The Fall Allan Cubitt, Jakob Verbruggen, Julian Stevens, Gub Neal BBC Two
Southcliffe Tony Grisoni, Sean Durkin, Peter Carlton, Derrin Schlesinger Channel 4
The Great Train Robbery BBC One
2015 The Lost Honour of Christopher Jefferies Gareth Neame, Peter Morgan, Roger Michell, Kevin Loader ITV
Our World War BBC Three
Cilla Jeff Pope, Paul Whittington, Kwadjo Dajan, Robert Willis ITV
Prey Chris Lunt, Nicola Shindler, Tom Sherry, Nick Murphy
2016 This Is England '90 Shane Meadows, Mark Herbert, Jack Thorne, Rebekah Wray-Rogers Channel 4
Doctor Foster Mike Bartlett, Tom Vaughan, Roanna Benn, Jude Liknaitzky BBC One
The Enfield Haunting Kristoffer Nyholm, Joshua St Johnston, Adrian Sturges, Jamie Campbell Sky Living
London Spy Juliette Howell, Tom Rob Smith, Guy Heeley, Jakob Verbruggen BBC Two
2017 National Treasure George Ormond, Marc Munden, Jack Thorne, John Chapman Channel 4
The Hollow Crown: The Wars of the Roses Dominic Cooke, Rupert Ryle-Hodges, Pippa Harris, Sam Mendes BBC Two
The Witness for the Prosecution BBC One
The Secret Mark Redhead, Nick Murphy, Jonathan Curling, Stuart Urban ITV
2018 Three Girls Nicole Taylor, Philippa Lowthorpe, Susan Hogg, Simon Lewis BBC One
Howards End Kenneth Lonergan, Hettie Macdonald, Laura Hastings-Smith, Sophie Gardiner BBC One
The Moorside Neil McKay, Paul Whittington, Ken Horn, Jeff Pope
The State Peter Kosminsky, Steve Clark-Hall, Liza Marshall, Kris Thykier Channel 4
2019[2] Patrick Melrose Michael Jackson, Rachael Horovitz, Edward Berger, David Nicholls Sky Atlantic
A Very English Scandal Russell T. Davies, Stephen Frears, Dominic Treadwell-Collins, Dan Winch BBC One
Mrs Wilson Ruth Kenley-Letts, Richard Laxton, Anna Symon, Ruth Wilson
Kiri Jack Thorne, George Ormond, Toby Bentley, Euros Lyn Channel 4

2020s

Year Title Recipient(s) Production company Broadcaster
2020
[3]
Chernobyl Sister Pictures, The Mighty Mint, HBO Sky Atlantic
A Confession Jeff Pope, Paul Andrew Williams, Tom Dunbar, Johnny Capps ITV Studios, Urban Myth Films ITV
The Victim Rob Williams, Niall MacCormick, Sarah Brown, Jenny Frayn STV Productions BBC One
The Virtues Shane Meadows, Jack Thorne, Mark Herbert, Nickie Sault Warp Films, Big Arty Productions Channel 4
2021
[4]
I May Destroy You Various Artists, FALKNA BBC One
Adult Material Lucy Kirkwood, Dawn Shadforth, Sara Hamill, Patrick Spence Fifty Fathoms Productions Channel 4
Small Axe Steve McQueen, Tracey Scoffield, David Tanner, Michael Elliott, Anita Overland Turbine Studios, Lammas Park BBC One
Normal People Lenny Abrahamson, Sally Rooney, Ed Guiney, Andrew Lowe, Emma Norton, Catherine Magee Element Pictures BBC Three
2022
[5]
Time BBC Studios BBC One
It's a Sin Russell T Davies, Nicola Shindler, Peter Hoar, Phil Collinson Red Production Company Channel 4
Landscapers Will Sharpe, Ed Sinclair, Katie Carpenter, Olivia Colman, Jane Featherstone, Chris Fry Sister, South of the River Pictures Sky Atlantic
Stephen Mark Redhead, Madonna Baptiste, Alrick Riley, Frank Cottrell Boyce, Joe Cottrell Boyce, Jessica Sharkey HTM Productions ITV

References

  1. ^ "British Academy Television Awards Rules and Guidelines" (PDF). BAFTA. Retrieved 23 May 2020.
  2. ^ "Nominations announced: Virgin Media British Academy Television Awards and British Academy Television Craft Awards in 2019". www.bafta.org. 2019-03-28. Retrieved 2021-03-14.
  3. ^ Kanter, Jake (2020-07-31). "BAFTA TV Awards Winners: Night Of Surprises, As 'Chernobyl' & 'The End Of The F***ing World' Take Two Prizes Each". Deadline. Retrieved 2021-03-14.
  4. ^ "BAFTA TV 2021: Nominations for the Virgin Media British Academy Television Awards and British Academy Television Craft Awards". www.bafta.org. 2021-04-28. Retrieved 2021-04-28.
  5. ^ "Bafta TV awards 2022: full list of nominations". The Guardian. 30 March 2022. Retrieved 30 March 2022.