Bulgaria at the
Olympics
Flag of Bulgaria.svg
IOC codeBUL
NOCBulgarian Olympic Committee
Websitewww.bgolympic.org (in Bulgarian and English)
Medals
Ranked 25th
Gold
55
Silver
90
Bronze
85
Total
230
Summer appearances
Winter appearances

Bulgaria first participated at the Olympic Games at the inaugural 1896 Games, with a single gymnast. However, since Charles Champaud was a Swiss national living in Sofia, some sources credit his appearance to Switzerland instead.

The Bulgarian Olympic Committee was created in 1923 and first sent a team to the Summer Olympic Games in 1924. The nation has participated in every Summer Games since then, except for 1932 (during the Great Depression), 1948 (Bulgaria's role in World War II) and 1984, when they were part of the Soviet-led boycott of the 1984 Summer Olympics. Bulgaria first participated in the Winter Olympic Games in 1936 and has attended every Winter Games since then.

Bulgarian athletes have won a total of 230 medals, with wrestling and weightlifting as the top medal-producing sports. After the fall of the communist regime in 1989–90, in Bulgaria's turbulent transition to free-market democracy, top-notch state support for Bulgarian Olympians disintegrated. Diminishing and marginalized medal returns were evident in the 2012 London Olympics, where Bulgaria, a former top-10 Olympic power in the late 1980s, fell out of its original high stature. Bulgaria's best performance to date has come in the 1980 Summer Olympics where they finished third in the medal table. In the 1988 Summer Olympics Bulgaria ranked 7th, but won the nation's largest total of gold medals to date. Bulgaria's most successful Winter Olympics took place in 1998, where the country ranked 15th in the medal table.

Medal tables

See also: All-time Olympic Games medal table

List of medalists

Summer Olympics

Medal Bulgaria Name Games Sport Event
 Bronze Boris Nikolov Finland 1952 Helsinki
Boxing pictogram.svg
Boxing
Middleweight (-75kg)
 Gold Nikola Stanchev Australia 1956 Melbourne
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 79 kg
 Silver Dimitar Dobrev Australia 1956 Melbourne
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman middleweight
 Silver Petko Sirakov Australia 1956 Melbourne
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman light heavyweight
 Silver Husein Mehmedov Australia 1956 Melbourne
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle +87 kg
 Bronze Australia 1956 Melbourne
Football pictogram.svg
Association Football
Men's team competition
 Gold Dimitar Dobrev Italy 1960 Rome
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 79 kg
 Silver Krali Bimbalov Italy 1960 Rome
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 87 kg
 Silver Nezhdet Zalev Italy 1960 Rome
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 57 kg
 Silver Stancho Ivanov Italy 1960 Rome
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 62 kg
 Bronze Velik Kapsazov Italy 1960 Rome
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Rings
 Bronze Dinko Petrov Italy 1960 Rome
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 57 kg
 Bronze Enyu Valchev Italy 1960 Rome
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 67 kg
 Gold Boyan Radev Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 97 kg
 Gold Enyu Valchev Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 70 kg
 Gold Prodan Gardzhev Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 87 kg
 Silver Velichko Velichkov Japan 1964 Tokyo
Shooting pictogram.svg
Shooting
50 metre rifle, three positions
 Silver Angel Kerezov Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 52 kg
 Silver Kiril Petkov Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 78 kg
 Silver Stancho Kolev Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 63 kg
 Silver Lyutvi Ahmedov Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle +97 kg
 Bronze Alexander Nikolov Japan 1964 Tokyo
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Heavyweight (– 81 kg)
 Bronze Said Mustafov Japan 1964 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 97 kg
 Gold Petar Kirov Mexico 1968 Mexico City
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 52 kg
 Gold Boyan Radev Mexico 1968 Mexico City
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 97 kg
 Silver Mexico 1968 Mexico City
Football pictogram.svg
Football
Men's team competition
 Silver Enyu Todorov Mexico 1968 Mexico City
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 63 kg
 Silver Enyu Valchev Mexico 1968 Mexico City
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 70 kg
 Silver Osman Duraliev Mexico 1968 Mexico City
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle +97 kg
 Bronze Ivan Mihailov Mexico 1968 Mexico City
Boxing pictogram.svg
Boxing
Featherweight (– 57 kg)
 Bronze Georgi Stankov Mexico 1968 Mexico City
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Heavyweight (– 81 kg)
 Bronze Prodan Gardzhev Mexico 1968 Mexico City
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 87 kg
 Gold Georgi Kostadinov West Germany 1972 Munich
Boxing pictogram.svg
Boxing
Flyweight (– 51 kg)
 Gold Norair Nurikyan West Germany 1972 Munich
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
60 kg
 Gold Yordan Bikov West Germany 1972 Munich
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
75 kg
 Gold Andon Nikolov West Germany 1972 Munich
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
90 kg
 Gold Petar Kirov West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 52 kg
 Gold Georgi Markov (wrestler) West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 62 kg
 Silver Diana Yorgova West Germany 1972 Munich
Athletics pictogram.svg
Athletics
Long jump
 Silver Yordanka Blagoeva West Germany 1972 Munich
Athletics pictogram.svg
Athletics
High jump
 Silver Angel Angelov West Germany 1972 Munich
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Welterweight(– 63.5 kg)
 Silver Mladen Kutchev West Germany 1972 Munich
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
67.5 kg
 Silver Atanas Shopov West Germany 1972 Munich
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
90 kg
 Silver Aleksandar Kraychev West Germany 1972 Munich
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
110 kg
 Silver Ognyan Nikolov West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 48 kg
 Silver Osman Duraliev West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle +100 kg
 Silver Stoyan Apostolov West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 68 kg
 Silver Aleksandar Tomov West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman +100 kg
 Bronze Ivanka Khristova West Germany 1972 Munich
Athletics pictogram.svg
Athletics
Shot put
 Bronze Vasilka Stoeva West Germany 1972 Munich
Athletics pictogram.svg
Athletics
Discus throw
 Bronze Fedia Damianov
Ivan Burtchin
West Germany 1972 Munich
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-2 1000 metres
 Bronze Ivan Krastev West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 62 kg
 Bronze Stefan Angelov West Germany 1972 Munich
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 48 kg
 Gold Ivanka Khristova Canada 1976 Montreal
Athletics pictogram.svg
Athletics
Shot put
 Gold Svetla Otsetova
Zdravka Yordanova
Canada 1976 Montreal
Rowing pictogram.svg
Rowing
Double sculls
 Gold Siyka Kelbecheva
Stoyanka Kurbatova-Gruicheva
Canada 1976 Montreal
Rowing pictogram.svg
Rowing
Coxless pairs
 Gold Norair Nurikyan Canada 1976 Montreal
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
56 kg
 Gold Yordan Mitkov Canada 1976 Montreal
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
75 kg
 Gold Hasan Isaev Canada 1976 Montreal
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 48 kg
 Silver Nikolina Shtereva Canada 1976 Montreal
Athletics pictogram.svg
Athletics
800 metres
 Silver Mariya Vergova Canada 1976 Montreal
Athletics pictogram.svg
Athletics
Discus throw
 Silver Ginka Gyurova
Lilyana Vaseva
Reni Yordanova
Mariyka Modeva
Kapka Georgieva
Canada 1976 Montreal
Rowing pictogram.svg
Rowing
Coxed fours
 Silver Georgi Todorov Canada 1976 Montreal
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
60 kg
 Silver Trendafil Stoychev Canada 1976 Montreal
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
82.5 kg
 Silver Krastyu Semerdzhiev Canada 1976 Montreal
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
110 kg
 Silver Stoyan Ivanov Canada 1976 Montreal
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 90 kg
 Silver Kamen Goranov Canada 1976 Montreal
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 100 kg
 Silver Aleksandar Tomov Canada 1976 Montreal
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman +100 kg
 Bronze Yordanka Blagoeva Canada 1976 Montreal
Athletics pictogram.svg
Athletics
High jump
 Bronze Canada 1976 Montreal
Basketball pictogram.svg
Basketball
Women's team competition
 Bronze Vladimir Kolev Canada 1976 Montreal
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Welterweight(– 63.5 kg)
 Bronze Atanas Shopov Canada 1976 Montreal
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
90 kg
 Bronze Dimo Kostov Canada 1976 Montreal
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 100 kg
 Bronze Stefan Angelov Canada 1976 Montreal
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 48 kg
 Bronze Ivan Kolev Canada 1976 Montreal
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 82 kg
 Gold Petar Lesov Soviet Union 1980 Moscow
Boxing pictogram.svg
Boxing
Flyweight (– 51 kg)
 Gold Lyubomir Lyubenov Soviet Union 1980 Moscow
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-1 1000 meters
 Gold Stoyan Deltchev Soviet Union 1980 Moscow
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Horizontal bar
 Gold Yanko Rusev Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
67.5 kg
 Gold Asen Zlatev Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
75 kg
 Gold Valentin Raychev Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 74 kg
 Gold Ismail Abilov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 82 kg
 Gold Georgi Raykov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 100 kg
 Silver Mariya Petkova Soviet Union 1980 Moscow
Athletics pictogram.svg
Athletics
Discus throw
 Silver Soviet Union 1980 Moscow
Basketball pictogram.svg
Basketball
Women's team competition
 Silver Lyubomir Lyubenov Soviet Union 1980 Moscow
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-1 500 meters
 Silver Vanja Gesheva Soviet Union 1980 Moscow
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-1 500 meters
 Silver Petar Mandazhiev
Svetoslav Ivanov
Georgi Gadjev
Soviet Union 1980 Moscow
Equestrian pictogram.svg
Equestrian
Team Dressage
 Silver Dimitar Zapryanov Soviet Union 1980 Moscow
Judo pictogram.svg
Judo
Heavyweight (+95 kg)
 Silver Ginka Gyurova
Mariyka Modeva
Rita Todorova
Iskra Velinova
Nadiya Filipova
Soviet Union 1980 Moscow
Rowing pictogram.svg
Rowing
Coxed fours
 Silver Soviet Union 1980 Moscow
Volleyball pictogram.svg
Volleyball
Men's team competition
 Silver Stefan Dimitrov Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
60 kg
 Silver Blagoy Blagoev Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
82.5 kg
 Silver Rumen Aleksandrov Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
90 kg
 Silver Valentin Hristov Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
110 kg
 Silver Miho Dukov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 62 kg
 Silver Ivan Yankov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 68 kg
 Silver Slavcho Chervenkov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 100 kg
 Silver Aleksandar Tomov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman +100 kg
 Bronze Petar Petrov Soviet Union 1980 Moscow
Athletics pictogram.svg
Athletics
100 metres
 Bronze Ivailo Marinov Soviet Union 1980 Moscow
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Flyweight (– 48 kg)
 Bronze Borislav Ananiev
Nikolai Ilkov
Soviet Union 1980 Moscow
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-2 500 meters
 Bronze Borislav Borisov
Bozhidar Milenkov
Lazar Khristov
Ivan Manev
Soviet Union 1980 Moscow
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-4 1000 meters
 Bronze Stoyan Deltchev Soviet Union 1980 Moscow
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Individual all-around
 Bronze Ilian Nedkov Soviet Union 1980 Moscow
Judo pictogram.svg
Judo
Half Lightweight (65 kg)
 Bronze Mincho Nikolov
Lyubomir Petrov
Ivo Rusev
Bogdan Dobrev
Soviet Union 1980 Moscow
Rowing pictogram.svg
Rowing
Quadruple sculls (coxless)
 Bronze Mariana Serbezova
Rumelyana Boncheva
Dolores Nakova
Anka Bakova
Anka Georgieva
Soviet Union 1980 Moscow
Rowing pictogram.svg
Rowing
Quadruple sculls (coxed)
 Bronze Siyka Kelbecheva
Stoyanka Kurbatova-Gruicheva
Soviet Union 1980 Moscow
Rowing pictogram.svg
Rowing
Coxless pairs
 Bronze Lyubcho Dyakov Soviet Union 1980 Moscow
Shooting pictogram.svg
Shooting
50 metre pistol
 Bronze Petar Zapryanov Soviet Union 1980 Moscow
Shooting pictogram.svg
Shooting
50 metre rifle prone
 Bronze Soviet Union 1980 Moscow
Volleyball pictogram.svg
Volleyball
Women's team competition
 Bronze Mincho Pashov Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
67.5 kg
 Bronze Nedelcho Kolev Soviet Union 1980 Moscow
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
75 kg
 Bronze Nermedin Selimov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 52 kg
 Bronze Mladen Mladenov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 52 kg
 Bronze Pavel Pavlov Soviet Union 1980 Moscow
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 82 kg
 Gold Khristo Markov South Korea 1988 Seoul
Athletics pictogram.svg
Athletics
Triple jump
 Gold Yordanka Donkova South Korea 1988 Seoul
Athletics pictogram.svg
Athletics
100 metres hurdles
 Gold Ivailo Marinov South Korea 1988 Seoul
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Flyweight (– 48 kg)
 Gold Vanja Gesheva South Korea 1988 Seoul
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-1 500 metres
 Gold Lubomir Geraskov South Korea 1988 Seoul
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Pommel horse
 Gold Tanyu Kiryakov South Korea 1988 Seoul
Shooting pictogram.svg
Shooting
10 metre air pistol
 Gold Tanya Dangalakova South Korea 1988 Seoul
Swimming pictogram.svg
Swimming
100 metre breaststroke
 Gold Sevdalin Marinov South Korea 1988 Seoul
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
52 kg
 Gold Borislav Gidikov South Korea 1988 Seoul
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
75 kg
 Gold Atanas Komchev South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 90 kg
 Silver Stefka Kostadinova South Korea 1988 Seoul
Athletics pictogram.svg
Athletics
High jump
 Silver Aleksandar Khristov South Korea 1988 Seoul
Boxing pictogram.svg
Boxing
Bantamweight (– 54 kg)
 Silver Vanja Gesheva
Diana Paliiska
South Korea 1988 Seoul
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-2 500 metres
 Silver Adriana Dunavska South Korea 1988 Seoul
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Individual all-around
 Silver Radka Stoyanova
Lalka Berberova
South Korea 1988 Seoul
Rowing pictogram.svg
Rowing
Coxless pairs
 Silver Vesela Letcheva South Korea 1988 Seoul
Shooting pictogram.svg
Shooting
50 metre rifle three positions
 Silver Antoaneta Frenkeva South Korea 1988 Seoul
Swimming pictogram.svg
Swimming
100 metre breaststroke
 Silver Stefan Topurov South Korea 1988 Seoul
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
60 kg
 Silver Ivan Tsonov South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 48 kg
 Silver Stoyan Balov South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 57 kg
 Silver Zhivko Vangelov South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 62 kg
 Silver Rangel Gerovski South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 130 kg
 Bronze Tsvetanka Khristova South Korea 1988 Seoul
Athletics pictogram.svg
Athletics
Discus throw
 Bronze Martin Marinov South Korea 1988 Seoul
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-1 500 metres
 Bronze Nikolay Bukhalov South Korea 1988 Seoul
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-1 1000 metres
 Bronze Vanja Gesheva
Diana Paliiska
Ogniana Petkova
Borislava Ivanova
South Korea 1988 Seoul
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-4 500 metres
 Bronze Diana Doudeva South Korea 1988 Seoul
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Floor
 Bronze Magdalena Georgieva South Korea 1988 Seoul
Rowing pictogram.svg
Rowing
Single sculls
 Bronze Violeta Ninova
Stefka Madina
South Korea 1988 Seoul
Rowing pictogram.svg
Rowing
Double sculls
 Bronze Antoaneta Frenkeva South Korea 1988 Seoul
Swimming pictogram.svg
Swimming
200 metre breaststroke
 Bronze Manuela Maleeva South Korea 1988 Seoul
Tennis pictogram.svg
Tennis
Women's singles
 Bronze Aleksandar Varbanov South Korea 1988 Seoul
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
75 kg
 Bronze Simeon Shterev South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 62 kg
 Bronze Rahmat Sofiadi South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 74 kg
 Bronze Bratan Tsenov South Korea 1988 Seoul
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 48 kg
 Gold Nikolay Bukhalov Spain 1992 Barcelona
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-1 500 metres
 Gold Nikolay Bukhalov Spain 1992 Barcelona
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-1 1000 metres
 Gold Ivan Ivanov Spain 1992 Barcelona
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
52 kg
 Silver Tsvetanka Khristova Spain 1992 Barcelona
Athletics pictogram.svg
Athletics
Discus throw
 Silver Daniel Petrov Spain 1992 Barcelona
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Flyweight (– 48 kg)
 Silver Vesela Letcheva Spain 1992 Barcelona
Shooting pictogram.svg
Shooting
10 metre air rifle
 Silver Nonka Matova Spain 1992 Barcelona
Shooting pictogram.svg
Shooting
50 metre rifle three positions
 Silver Nikolay Peshalov Spain 1992 Barcelona
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
60 kg
 Silver Yoto Yotov Spain 1992 Barcelona
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
67.5 kg
 Silver Valentin Getsov Spain 1992 Barcelona
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 68 kg
 Bronze Yordanka Donkova Spain 1992 Barcelona
Athletics pictogram.svg
Athletics
100 metres hurdles
 Bronze Svilen Rusinov Spain 1992 Barcelona
Boxing pictogram.svg
Boxing
Super Heavyweight (+91 kg)
 Bronze Martin Marinov
Blagovest Stoyanov
Spain 1992 Barcelona
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
C-2 500 metres
 Bronze Mariya Grozdeva Spain 1992 Barcelona
Shooting pictogram.svg
Shooting
10 metre air pistol
 Bronze Stefan Botev Spain 1992 Barcelona
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
110 kg
 Bronze Valentin Yordanov Spain 1992 Barcelona
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 52 kg
 Gold Stefka Kostadinova United States 1996 Atlanta
Athletics pictogram.svg
Athletics
High jump
 Gold Daniel Petrov United States 1996 Atlanta
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light Flyweight (– 48 kg)
 Gold Valentin Yordanov United States 1996 Atlanta
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 52 kg
 Silver Serafim Todorov United States 1996 Atlanta
Boxing pictogram.svg
Boxing
Featherweight (– 57 kg)
 Silver Tontcho Tontchev United States 1996 Atlanta
Boxing pictogram.svg
Boxing
Lightweight (– 60 kg)
 Silver Krasimir Dounev United States 1996 Atlanta
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Horizontal bar
 Silver Ina Delcheva
Valentina Kevlian
Maria Koleva
Maya Tabakova
Ivelina Taleva
Vjara Vatachka
United States 1996 Atlanta
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Group all-around
 Silver Emil Milev United States 1996 Atlanta
Shooting pictogram.svg
Shooting
25 metre rapid fire pistol
 Silver Diana Iorgova United States 1996 Atlanta
Shooting pictogram.svg
Shooting
25 metre pistol
 Silver Yoto Yotov United States 1996 Atlanta
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
76 kg
 Bronze Andrian Dushev
Milko Kazanov
United States 1996 Atlanta
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-2 1000 metres
 Bronze Tanyu Kiryakov United States 1996 Atlanta
Shooting pictogram.svg
Shooting
10 metre air pistol
 Bronze Mariya Grozdeva United States 1996 Atlanta
Shooting pictogram.svg
Shooting
10 metre air pistol
 Bronze Sevdalin Minchev United States 1996 Atlanta
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
54 kg
 Bronze Nikolay Peshalov United States 1996 Atlanta
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
59 kg
 Gold Tereza Marinova Australia 2000 Sydney
Athletics pictogram.svg
Athletics
Triple jump
 Gold Tanyu Kiryakov Australia 2000 Sydney
Shooting pictogram.svg
Shooting
50 metre pistol
 Gold Mariya Grozdeva Australia 2000 Sydney
Shooting pictogram.svg
Shooting
25 metre pistol
 Gold Galabin Boevski Australia 2000 Sydney
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
69 kg
 Gold Armen Nazaryan Australia 2000 Sydney
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 58 kg
 Silver Petar Merkov Australia 2000 Sydney
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-1 500 metres
 Silver Petar Merkov Australia 2000 Sydney
Canoeing pictogram.svg
Canoeing
K-1 1000 metres
 Silver Rumyana Neykova Australia 2000 Sydney
Rowing pictogram.svg
Rowing
Single sculls
 Silver Georgi Markov Australia 2000 Sydney
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
69 kg
 Silver Alan Tsagaev Australia 2000 Sydney
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
105 kg
 Silver Serafim Barzakov Australia 2000 Sydney
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 63 kg
 Bronze Yordan Yovchev Australia 2000 Sydney
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Floor
 Bronze Yordan Yovchev Australia 2000 Sydney
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Rings
 Gold Mariya Grozdeva Greece 2004 Athens
Shooting pictogram.svg
Shooting
25 metre pistol
 Gold Milen Dobrev Greece 2004 Athens
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
94 kg
 Silver Yordan Yovchev Greece 2004 Athens
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Rings
 Bronze Boris Georgiev Greece 2004 Athens
Boxing pictogram.svg
Boxing
Light welterweight
 Bronze Yordan Yovchev Greece 2004 Athens
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Floor
 Bronze Zhaneta Ilieva
Eleonora Kezhova
Zornitsa Marinova
Kristina Rangelova
Galina Tancheva
Vladislava Tancheva
Greece 2004 Athens
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Group all-around
 Bronze Georgi Georgiev Greece 2004 Athens
Judo pictogram.svg
Judo
Half-lightweight (66 kg)
 Bronze Ivo Yanakiev Greece 2004 Athens
Rowing pictogram.svg
Rowing
Single sculls
 Bronze Rumyana Neykova Greece 2004 Athens
Rowing pictogram.svg
Rowing
Single sculls
 Bronze Mariya Grozdeva Greece 2004 Athens
Shooting pictogram.svg
Shooting
10 metre air pistol
 Bronze Velichko Cholakov Greece 2004 Athens
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
+105 kg
 Bronze Armen Nazaryan Greece 2004 Athens
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 60 kg
 Gold Rumyana Neykova China 2008 Beijing
Rowing pictogram.svg
Rowing
Single sculls
 Silver Stanka Zlateva China 2008 Beijing
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 72 kg
 Bronze Radoslav Velikov China 2008 Beijing
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 55 kg
 Bronze Kiril Terziev China 2008 Beijing
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 74 kg
 Bronze Yavor Yanakiev China 2008 Beijing
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Greco-Roman 74 kg
 Silver Milka Maneva United Kingdom 2012 London
Weightlifting pictogram.svg
Weightlifting
Women's 63 kg
 Silver Stanka Zlateva United Kingdom 2012 London
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Freestyle 72 kg
 Bronze Tervel Pulev United Kingdom 2012 London
Boxing pictogram.svg
Boxing
Heavyweight
 Silver Mirela Demireva Brazil 2016 Rio de Janeiro
Athletics pictogram.svg
Athletics
Women's high jump
 Bronze Elitsa Yankova Brazil 2016 Rio de Janeiro
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Women's freestyle 48 kg
 Bronze Lyubomira Kazanova
Reneta Kamberova
Mihaela Maevska
Hristiana Todorova
Tsvetelina Naydenova
Brazil 2016 Rio de Janeiro
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Group all-around
 Gold Ivet Goranova Japan 2020 Tokyo
Karate pictogram.svg
Karate
Women's 55 kg
 Gold Stoyka Krasteva Japan 2020 Tokyo
Boxing pictogram.svg
Boxing
Women's flyweight
 Gold Simona Dyankova
Stefani Kiryakova
Madlen Radukanova
Laura Traets
Erika Zafirova
Japan 2020 Tokyo
Gymnastics pictogram.svg
Gymnastics
Group all-around
 Silver Antoaneta Kostadinova Japan 2020 Tokyo
Shooting pictogram.svg
Shooting
Women's 10m air pistol
 Bronze Taybe Yusein Japan 2020 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Women's freestyle 62 kg
 Bronze Evelina Nikolova Japan 2020 Tokyo
Wrestling pictogram.svg
Wrestling
Women's freestyle 57 kg

Winter Olympics

Medal Bulgaria Name Games Sport Event
 Bronze Ivan Lebanov United States 1980 Lake Placid
Cross country skiing pictogram.svg
Cross-country skiing
Cross-country skiing 30 km
 Gold Ekaterina Dafovska Japan 1998 Nagano
Biathlon pictogram.svg
Biathlon
Individual
 Silver Evgenia Radanova United States 2002 Salt Lake City
Short track speed skating pictogram.svg
Short track speed skating
500 metres
 Bronze Irina Nikulchina United States 2002 Salt Lake City
Biathlon pictogram.svg
Biathlon
Pursuit
 Bronze Evgenia Radanova United States 2002 Salt Lake City
Short track speed skating pictogram.svg
Short track speed skating
1500 metres
 Silver Evgenia Radanova Italy 2006 Turin
Short track speed skating pictogram.svg
Short track speed skating
500 metres

Medals by sport and year

Summer Olympics

Athletics

Games Gold Silver Bronze Total
Germany 1972 Munich 0 2 2 4
Canada 1976 Montreal 1 2 1 4
Soviet Union 1980 Moscow 0 1 1 2
South Korea 1988 Seoul 2 1 1 4
Spain 1992 Barcelona 0 1 1 2
United States 1996 Atlanta 1 0 0 1
Australia 2000 Sydney 1 0 0 1
Brazil 2016 Rio de Janeiro 0 1 0 1
Total 5 8 6 19

Basketball

Games Gold Silver Bronze Total
Canada 1976 Montreal 0 0 1 1
Soviet Union 1980 Moscow 0 1 0 1
Total 0 1 1 2

Boxing

Games Gold Silver Bronze Total
Finland 1952 Helsinki 0 0 1 1
Japan 1964 Tokyo 0 0 1 1
Mexico 1968 Mexico City 0 0 2 2
Germany 1972 Munich 1 1 0 2
Canada 1976 Montreal 0 0 1 1
Soviet Union 1980 Moscow 1 0 1 2
South Korea 1988 Seoul 1 1 0 2
Spain 1992 Barcelona 0 1 1 2
United States 1996 Atlanta 1 2 0 3
Greece 2004 Athens 0 0 1 1
United Kingdom 2012 London 0 0 1 1
Japan 2020 Tokyo 1 0 0 1
Total 5 5 9 19

Canoeing

Games Gold Silver Bronze Total
Germany 1972 Munich 0 0 1 1
Soviet Union 1980 Moscow 1 2 2 5
South Korea 1988 Seoul 1 1 3 5
Spain 1992 Barcelona 2 0 1 3
United States 1996 Atlanta 0 0 1 1
Australia 2000 Sydney 0 2 0 2
Total 4 5 8 17

Equestrian

Games Gold Silver Bronze Total
Soviet Union 1980 Moscow 0 1 0 1
Total 0 1 0 1

Football

Games Gold Silver Bronze Total
Australia 1956 Melbourne 0 0 1 1
Mexico 1968 Mexico City 0 1 0 1
Total 0 1 1 2

Gymnastics

Games Gold Silver Bronze Total
Italy 1960 Rome 0 0 1 1
Soviet Union 1980 Moscow 1 0 1 2
South Korea 1988 Seoul 1 1 1 3
United States 1996 Atlanta 0 2 0 2
Australia 2000 Sydney 0 0 2 2
Greece 2004 Athens 0 1 2 3
Brazil 2016 Rio de Janeiro 0 0 1 1
Japan 2020 Tokyo 1 0 0 1
Total 3 4 8 15

Judo

Games Gold Silver Bronze Total
Soviet Union 1980 Moscow 0 1 1 2
Greece 2004 Athens 0 0 1 1
Total 0 1 2 3

Karate

Games Gold Silver Bronze Total
Japan 2020 Tokyo 1 0 0 1
Total 1 0 0 1

Rowing

Games Gold Silver Bronze Total
Canada 1976 Montreal 2 1 0 3
Soviet Union 1980 Moscow 0 1 3 4
South Korea 1988 Seoul 0 1 2 3
Australia 2000 Sydney 0 1 0 1
Greece 2004 Athens 0 0 2 2
China 2008 Beijing 1 0 0 0
Total 3 4 7 14

Shooting

Games Gold Silver Bronze Total
Japan 1964 Tokyo 0 1 0 1
Soviet Union 1980 Moscow 0 0 2 2
South Korea 1988 Seoul 1 1 0 2
Spain 1992 Barcelona 0 2 1 3
United States 1996 Atlanta 0 2 2 2
Australia 2000 Sydney 2 0 0 2
Greece 2004 Athens 1 0 1 2
Japan 2020 Tokyo 0 1 0 1
Total 4 7 6 17

Swimming

Games Gold Silver Bronze Total
South Korea 1988 Seoul 1 1 1 3
Total 1 1 1 3

Tennis

Games Gold Silver Bronze Total
South Korea 1988 Seoul 0 0 1 1
Total 0 0 1 1

Volleyball

Games Gold Silver Bronze Total
Soviet Union 1980 Moscow 0 1 1 2
Total 0 1 1 2

Weightlifting

Games Gold Silver Bronze Total
Germany 1972 Munich 3 3 0 6
Canada 1976 Montreal 2 3 1 6
Soviet Union 1980 Moscow 2 4 2 8
South Korea 1988 Seoul 2 1 1 4
Spain 1992 Barcelona 1 2 1 4
United States 1996 Atlanta 0 1 2 3
Australia 2000 Sydney 1 2 0 3
Greece 2004 Athens 1 0 1 2
United Kingdom 2012 London 0 1 0 1
Total 12 17 8 37

Wrestling

Games Gold Silver Bronze Total
Australia 1956 Melbourne 1 3 0 4
Italy 1960 Rome 1 3 2 6
Japan 1964 Tokyo 3 4 1 8
Mexico 1968 Mexico City 2 3 1 6
Germany 1972 Munich 2 4 2 8
Canada 1976 Montreal 1 3 3 7
Soviet Union 1980 Moscow 3 4 3 10
South Korea 1988 Seoul 1 4 3 8
Spain 1992 Barcelona 0 1 1 2
United States 1996 Atlanta 1 0 0 1
Australia 2000 Sydney 1 1 0 2
Greece 2004 Athens 0 0 1 1
China 2008 Beijing 0 1 3 4
United Kingdom 2012 London 0 1 0 1
Brazil 2016 Rio de Janeiro 0 0 1 1
Japan 2020 Tokyo 0 0 2 2
Total 16 32 23 71

Winter Olympics

Biathlon

Games Gold Silver Bronze Total
Japan 1998 Nagano 1 0 0 1
United States 2002 Salt Lake City 0 0 1 1
Total 1 0 1 2

Cross-country skiing

Games Gold Silver Bronze Total
United States 1980 Lake Placid 0 0 1 1
Total 0 0 1 1

Short track speed skating

Games Gold Silver Bronze Total
United States 2002 Salt Lake City 0 1 1 2
Italy 2006 Turin 0 1 0 1
Total 0 2 1 3


Bulgarian Olympic Flag Bearers

# Year Season Bulgaria Flag Bearer Sport
27 2022 Winter Maria Zdravkova
Radoslav Yankov
Biathlon
Snowboarding
26 2020 Summer Mariya Grozdeva
Josif Miladinov
Shooting
Swimming
25 2018 Winter Radoslav Yankov Snowboarding
24 2016 Summer Ivet Lalova Athletics
23 2014 Winter Maria Kirkova Alpine skiing
22 2012 Summer Yordan Yovchev Gymnastics
21 2010 Winter Aleksandra Zhekova Snowboarding
20 2008 Summer Petar Stoychev Swimming
19 2006 Winter Ekaterina Dafovska Biathlon
18 2004 Summer Mariya Grozdeva Shooting
17 2002 Winter Stefan Georgiev Alpine skiing
16 2000 Summer Ivo Yanakiev Rowing
15 1998 Winter Lyubomir Popov Alpine skiing
14 1996 Summer Dimo Tonev Volleyball
13 1994 Winter Nadezhda Aleksieva Biathlon
12 1992 Summer Ivaylo Yordanov Wrestling
11 1992 Winter Iva Karagiozova-Shkodreva Biathlon
10 1988 Summer Vasil Etropolski Fencing
9 1988 Winter Vladimir Velichkov Biathlon
8 1984 Winter Vladimir Velichkov Biathlon
7 1980 Summer Aleksandar Tomov Wrestling
6 1980 Winter Petar Popangelov Downhill skiing
5 1976 Summer Aleksandar Tomov Wrestling
4 1972 Summer Dimitar Zlatanov Volleyball
3 1964 Summer Enyu Valchev Wrestling
2 1952 Summer Boris Nikolov Boxing
1 1936 Summer Lyuben Doychev Athletics

See also