Canada at the
2018 Commonwealth Games
CGF codeCAN
CGACommonwealth Games Canada
Websitecommonwealthgames.ca
in Gold Coast, Australia
4 April 2018 – 15 April 2018
Competitors282 in 17 sports
Flag bearers Meaghan Benfeito (opening ceremony)
Erica Wiebe (closing ceremony)
Medals
Ranked 4th
Gold
15
Silver
40
Bronze
27
Total
82
Commonwealth Games appearances (overview)
Other related appearances
 Newfoundland (1930, 1934)

Canada competed at the 2018 Commonwealth Games in Gold Coast, Australia from 4 April – 15 April 2018.[1] It was Canada's 21st appearance at the Commonwealth Games, having competed at every Games since their inception in 1930.

On 6 October 2016, two time Commonwealth Games gold medalist Claire Carver-Dias was named as the chef de mission of the team.[2]

For the first time ever, there has been entry quotas set for all sports and therefore each country is restricted in the number of athletes it could enter.[3]

Canada's team consisted of 282 athletes competing in 17 sports. The team consisted of 137 male athletes and 146 female athletes.[4] This included a record 21 para-sport athletes.[5] Canada competed in all sports on the program except netball, which it failed to qualify in. Also, Canada did not qualify an athlete in the discipline of powerlifting.

On 28 February 2018, diver Meaghan Benfeito was named as the country's flag bearer at the opening ceremony.[6][7]

The goal of the Canadian team was at least 100 medals to be won across all sports.[8][9]

Competitors

The following is the list of number of competitors participating at the Games per sport/discipline.

Sport Men Women Total
Athletics (track and field) 25 20 45
Badminton 4 4 8
Basketball 12 12 24
Beach volleyball 2 2 4
Boxing 3 4 7
Cycling 9 9 18
Diving 6 6 12
Field hockey 18 18 36
Gymnastics 5 8 13
Lawn bowls 5 5 10
Rugby sevens 13 13 26
Shooting 3 1 4
Squash 0 2 2
Swimming 13 23 36
Table tennis 4 4 8
Triathlon 3 3 6
Weightlifting 5 6 11
Wrestling 6 6 12
Total 136 146 282

Medalists

Athletics (track and field)

Main article: Athletics at the 2018 Commonwealth Games

Canada's athletics team was given a quota of 45 athletes (36 able-bodied and 9 para athletes).[10] However, this was later increased by one by Commonwealth Games Canada. The official team was later announced on 10 January 2018 and consisted of 26 men and 20 women.[11][12][13] Potential medallist Andre De Grasse withdrew from the team in March 2018 and was replaced with Bismark Boateng.[14] Brendon Rodney did not compete in any events.

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Sam Effah 100 m 10.48 6 Did not advance
Oluwasegun Makinde 10.59 4 Did not advance
Gavin Smellie 10.45 1 10.32 5 Did not advance
George Quarcoo
Adam Johnson (guide)
100 m (T12) 14.03 4 Did not advance
Kyle Whitehouse 100 m (T38) 11.58 4
Aaron Brown 200 m 20.59 1 Q 20.18 1 Q 20.34 2nd place, silver medalist(s)
Bismark Boateng 20.80 3 q 21.06 7 Did not advance
Alexandre Dupont 1500 m (T54) 3:07.30 4 q 3:11.75 1st place, gold medalist(s)
Tristan Smyth 3:12.20 3 Q 3:14.88 7
Mohammed Ahmed 5000 m 13:52.78 2nd place, silver medalist(s)
10000 m 27:20.56 2nd place, silver medalist(s)
Matthew Hughes 3000 m steeplechase 8:12.33 4
Bismark Boateng
Sam Effah
Oluwasegun Makinde
Gavin Smellie
4 × 100 m relay DSQ Did not advance
Alexandre Dupont Marathon (T54) 1:36:44 5
Tristan Smyth 1:31:44 4
Evan Dunfee 20 km Walk 1:23:26 SB 8
Benjamin Thorne 1:20:49 SB 4
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Django Lovett High jump 2.21 =1 Q 2.30 3rd place, bronze medalist(s)
Michael Mason 2.21 7 2.24 =6
Shawnacy Barber Pole vault 5.65 2nd place, silver medalist(s)
Deryk Theodore 5.35 6
Tim Nedow Shot put 19.21 3 Q 20.91 SB 3rd place, bronze medalist(s)
David Bambrick Shot put (F38) 11.74 6
Kevin Strybosch 11.17 7
Adam Keenan Hammer throw 72.15 4
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Pierce LePage Result 10.62 7.44 13.98 2.07 47.81 14.71 43.90 4.90 58.24 4:58.00 8171 2nd place, silver medalist(s)
Points 947 920 727 868 918 885 744 880 711 571
Taylor Stewart Result 11.06 7.14 15.39 Did not finish DNF DNF
Points 847 847 814 Did not finish
Damian Warner Result 10.29 7.54 15.11 2.04 48.12 13.89 46.55 NM Did not finish DNF DNF
Points 1025 945 796 840 903 989 799 0 Did not finish
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Crystal Emmanuel 200 m 22.72 1 Q 22.87 1 Q 22.70 5
Gabriela Stafford 1500 m 4:09.59 6 Did not advance
Jessica Frotten 1500 m (T54) Did not finish
Diane Roy 3:36.97 GR 3rd place, bronze medalist(s)
Rachel Cliff 10000 m 32:11.11 9
Natasha Wodak 31:50.18 5 SB
Sage Watson 400 m hurdles 55.43 3 Q 55.55 5
Genevieve Lalonde 3000 m steeplechase 9:46.68 7
Jessica Frotten Marathon (T54) DNS
Diane Roy 1:50:13 5
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Alyxandria Treasure High jump 1.91 4
Anicka Newell Pole vault 4.30 7
Alysha Newman 4.75 NR 1st place, gold medalist(s)
Christabel Nettey Long jump 6.79 2 Q 6.84 1st place, gold medalist(s)
Brittany Crew Shot put 17.50 1 Q 18.32 3rd place, bronze medalist(s)
Taryn Suttie 16.86 5 Q 16.92 8
Sultana Frizell Hammer throw 63.94 4
Jillian Weir NM
Elizabeth Gleadle Javelin throw 59.85 4
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Niki Oudenaarden Result 14.64 1.69 13.85 25.03 5.84 45.42 2:14.10 5878 6
Points 890 842 784 884 801 772 905
Nina Schultz Result 13.47 1.84 12.13 25.02 6.19 43.11 2:17.40 6133 2nd place, silver medalist(s)
Points 1055 1029 670 885 908 727 859
Angela Whyte Result 13.35 1.72 11.48 25.36 6.07 44.58 2:18.79 5898 5
Points 1072 879 627 854 871 755 840

Badminton

Main article: Badminton at the 2018 Commonwealth Games

Canada's badminton team consisted of eight athletes (four male and four female). The team was announced on 16 March 2018.[15]

Singles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Brian Yang Men's singles  Cory Fanus (BAR)
W 2–0 (21–9, 21–6)
 Samuel Ricketts (JAM)
W 2–0 (21–9, 21–13)
 Loh Kean Yew (SGP)
L 0–2 (21–16, 21–17)
Did not advance
Jason Ho-Shue Bye  Narayan Ramdhani (GUY)
W 2–0 (21–7, 21–10)
 Dennis Coke (JAM)
W 2–0 (21–7, 21–10)
 Rajiv Ouseph (ENG)
L 0–2(21–14, 21–12)
Did not advance
Brittney Tam Women's singles Bye  Nicki Chan-Lam (MRI)
W 2–0 (21–14, 21–13)
 Kate Foo Kune (MRI)
W 2–1 (21–16, 16–21, 21–16)
 P. V. Sindhu (IND)
L 0–2 (21–14, 21–17)
Did not advance
Michelle Li Bye  Kimberley Clague (IOM)
W 2–0 (21–7, 21–7)
 Katherine Wynter (JAM)
W 2–0 (21–10, 21–7)
 Soniia Cheah (MAS)
W 2–0 (21–12, 21–19)
 P. V. Sindhu (IND)
L 0–2 (21–18, 21–8)
 Kirsty Gilmour (SCO)
L 0–2 (21–11, 21–16)
4
Rachel Honderich Bye  Allisen Camille (SEY)
W w/o
 Mahoor Shahzad (PAK)
W 2–0 (21–17, 21–10)
 Saina Nehwal (IND)
L 0–2 (21–8, 21–13)
Did not advance
Doubles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jason Ho-Shue
Nyl Yakura
Men's doubles Bye  Martin Campbell / Patrick MacHugh (SCO)
W 2–0 (21–11, 21–17)
 Sachin Dias / Buwaneka Goonethilleka (SRI)
L 1–2 (21-19, 20–22, 17–21)
Did not advance
Brian Yang
Ty Alexander Lindeman
 Dennis Coke / Anthony McNee (JAM)
W 2–0 (21–19, 21–10)
 Marcus Ellis / Chris Langridge (ENG)
L 0–2 (11–21, 9–21)
Did not advance
Kristen Tsai
Rachel Honderich
Women's doubles  Karyn Gibsoon / Andra Whiteside (FIJ)
W 2–0 (21–4, 21–7)
 Chow Mei Kuan / Vivian Hoo (MAS)
L 0–2 (17–21, 16–21)
Did not advance
Michelle Li
Brian Yang
Mixed doubles  Jordan Trebert / Elena Johnson (GUE)
W 2–0 (21–11, 21–10)
 Chris Adcock / Gabby Adcock (ENG)
L 0–2 (10–21, 16–21)
Did not advance
Kristen Tsai
Nyl Yakura
Bye  Cameron Coetzer / Michelle Butler-Emmett (RSA)
W 2–0 (21–16, 21–15)
 Satwiksairaj Rankireddy / Ashwini Ponnappa (IND)
L 0–2 (10–21, 7–21)
Did not advance
Brittney Tam
Ty Alexander Lindeman
 Kervin Ghislain / Allisen Camille (SEY)
W 2–0 (21–16, 21–10)
 Kalombo Mulenga / Ogar Siamupangila (ZAM)
W 2–0 (21–9, 21–13)
 Sawan Serasinghe / Setyana Mapasa (AUS)
L 0–2 (14–21, 18–21)
Did not advance
Mixed team

Main article: Badminton at the 2018 Commonwealth Games – Mixed team

Roster
Pool D
Pos Team Pld W L MF MA MD GF GA GD PF PA PD Pts Qualification
1  Malaysia 2 2 0 9 1 +8 19 2 +17 433 202 +231 2 Knockout stage
2  Canada 2 1 1 6 4 +2 12 9 +3 358 328 +30 1
3  Ghana 2 0 2 0 10 −10 0 20 −20 159 420 −261 0
4  Seychelles DSQ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Updated to match(es) played on 6 April 2018. Source: [citation needed]
Quarterfinals
Finished in an equal fifth position.

Basketball

Main article: Basketball at the 2018 Commonwealth Games

Canada qualified a men's and women's basketball teams for a total of 24 athletes (12 men and 12 women). Both teams qualified by being ranked in the top three in the Commonwealth. This will mark the country's debut in the sport at the Commonwealth Games.[16] Canada did not compete in the sport at its only appearance in 2006 in Melbourne. Both of Canada's teams were announced on 20 March 2018 and are developmental teams consisting of young players.[17][18]

Men's tournament

Main article: Basketball at the 2018 Commonwealth Games – Men's tournament

Roster
Pool A
Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
 Australia 3 3 0 271 183 +88 6 Semifinals
 New Zealand 3 2 1 265 204 +61 5
 Canada 3 1 2 197 244 −47 4 Qualifying finals
 Nigeria 3 0 3 187 289 −102 3
Source: [citation needed]
6 April 2018
17:30
Australia  95–55  Canada
Scoring by quarter: 25–13, 22–16, 22–13, 26–13
Pts: Kickert 14
Rebs: Brandt, Sobey 11
Asts: Goulding 6
Pts: Diawara 10
Rebs: Morgan 6
Asts: Tutu 6
Cairns Convention Centre, Cairns
Referees: Bermudez (MEX), Gyoergyi (NOR),
Vincent (IND)

7 April 2018
14:00
Canada  82–67  Nigeria
Scoring by quarter: 23–16, 20–21, 14–15, 25–15
Pts: Diressa, Alleyn 24
Rebs: Tutu 6
Asts: Nissen 4
Pts: Diogu 29
Rebs: Diogu 15
Asts: Iroegbu, Diogu 3
Cairns Convention Centre, Cairns
Referees: Boyer (AUS), Kom Njilo (CMR),
Unsworth (GBR)

9 April 2018
18:30
Canada  60–82  New Zealand
Scoring by quarter: 14–20, 17–20, 12–23, 17–19
Pts: Kapinga 19
Rebs: Morgan 6
Asts: Diawara, Kapinga 2
Pts: Abercrombie 17
Rebs: Abercrombie 9
Asts: Ili 5
Cairns Convention Centre, Cairns
Referees: Bermudez (MEX), Boyer (AUS),
Decastro (MOZ)
Qualifying finals
10 April 2018
20:00
Canada  97–79  England
Scoring by quarter: 30–12, 25–14, 22–32, 20–21
Pts: Morgan 24
Rebs: Pierre-Charles 8
Asts: Tutu, Diressa 4
Pts: Thoseby, Josephs 20
Rebs: Gilchrist, Josephs 8
Asts: Thoseby 4
Cairns Convention Centre, Cairns
Referees: Liszka (POL), Boyer (AUS)
Dodds (GBR)
Semifinals
14 April 2018
12:30
New Zealand  86–88  Canada
Scoring by quarter: 16–22, 26–23, 16–30, 28–13
Pts: Ili 23
Rebs: Mika Vukona 15
Asts: Ili 7
Pts: Diressa 22
Rebs: Pierre-Charles 7
Asts: Tutu 6
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Liszka (POL), Kato (JPN),
Kom Njilo (CMR)
Gold medal match
15 April 2018
11:30
Australia  87–47  Canada
Scoring by quarter: 20–10, 25–9, 18–10, 24–18
Pts: Goulding 11
Rebs: Sobey 8
Asts: Gliddon 5
Pts: Tutu 10
Rebs: Tutu 6
Asts: Morgan, Tutu 3
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Omar Bermúdez (MEX), Wojciech Liszka (POL), Leonardo Zalazar (ARG)

Women's tournament

Main article: Basketball at the 2018 Commonwealth Games – Women's tournament

Roster
Pool A
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Australia (H) 3 3 0 331 169 +162 6 Semi-finals
2  Canada 3 2 1 226 207 +19 5
3  England 3 1 2 187 249 −62 4 Qualifying finals
4  Mozambique 3 0 3 157 276 −119 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
(H) Hosts
6 April 2018
18:30
Canada  80–54  England
Scoring by quarter: 15–15, 26–17, 27–11, 12–11
Pts: Colley, Provo 14
Rebs: Kiss-Rusk 9
Asts: Nofuente 5
Pts: Jones 11
Rebs: Stewart 8
Asts: Jones 4
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Snehal Bendke (IND), Jon Chapman (AUS), Sandy Ng (MAS)

8 April 2018
18:30
Australia  100–61  Canada
Scoring by quarter: 28–7, 22–13, 19–22, 31–19
Pts: Cambage 23
Rebs: George 8
Asts: Seekamp 4
Pts: Kiss-Rusk 15
Rebs: Kiss-Rusk 9
Asts: Boiago, Colley 4
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Snehal Bendke (IND), Ryan Jones (NZL), Sandy Ng (MAS)

9 April 2018
20:00
 Canada 85–53  Mozambique
Scoring by quarter: 28–11, 15–17, 28–13, 14–12
Pts: Hamblin, Provo 13
Rebs: Hamblin 10
Asts: Nofuente 6
Pts: Gimo 13
Rebs: Lhavanguane 9
Asts: Mucauro 4
Townsville Entertainment and Convention Centre, Townsville
Referees: Matthew Beattie (AUS), Matthew Bathurst (NZL), Snehal Bendke (IND)
Semifinal
13 April 2018
18:30
Canada  53–65  England
Scoring by quarter: 14–16, 5–19, 19–19, 15–11
Pts: Hamblin 21
Rebs: Hamblin, Kiss-Rusk 10
Asts: Kiss-Rusk 3
Pts: Vanderwal 20
Rebs: Stewart 12
Asts: Vanderwal 6
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Takaki Kato (JPN), Joyce Muchenu (ZIM), Snehal Bendke (IND)
Bronze medal match
14 April 2018
18:00
New Zealand  74–58  Canada
Scoring by quarter: 16–12, 18–14, 23–13, 17–19
Pts: Leger-Walker, Taylor 18
Rebs: Purcell 7
Asts: Cocks 7
Pts: Nofuente 18
Rebs: three players 6
Asts: Masikewich, Traer 2
Gold Coast Convention and Exhibition Centre, Gold Coast
Referees: Jon Chapman (AUS), Sarah Carey (AUS), Kate Webb (ENG)

Beach volleyball

Main article: Beach volleyball at the 2018 Commonwealth Games

Canada qualified a men's and women's beach volleyball team for a total of four athletes.[19] The two pairs were announced in January 2018.[20]

Athlete Event Preliminary round Standing Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sam Pedlow
Sam Schachter
Men's Pool B
 Kamara – Lombi (SLE)
W 2–0 (22–21, 21–14)
 Pradeep – Yapa (SRI)
W 2–0 (21–11, 21–5)
 Miedzybrodzki – Cook (SCO)
W 2–0 (21–12, 21–17)
1 Q  Apostolou – Chrysostomou (CYP)
W 2–0 (21–17, 21–15)
 O'DeaO'Dea (NZL)
W 2–0 (21–19, 21–15)
 McHughSchumann (AUS)
L (19–21, 21–18, 16–18)
2nd place, silver medalist(s)
Melissa Humana-Paredes
Sarah Pavan
Women's Pool B
 Ratudina – Nima (FIJ)
W 2–0 (21–5, 21–8)
 BlackmanGrant (TTO)
W 2–0 (21–7, 20–8)
 Grimson – Palmer (ENG)
W 2–0 (21–6, 21–6)
1 Q  Beattie – Coutts (SCO)
W 2–0 (21–9, 21–9)
 Konstantinou – Angelopoulou (CYP)
W 2–0 (21–7, 21–12)
 Artacho del SolarClancy (AUS)
W 2–0 (21–19, 22–20)
1st place, gold medalist(s)

Boxing

Main article: Boxing at the 2018 Commonwealth Games

Canada's boxing team of seven athletes (three men and four women) was named on 12 December 2017.[21][22] In February 2018, Mandy Bujold withdrew from the team and was replaced by Marie-Jeanne Parent.[23]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Eric Basran −56 kg  Betero Aaree (KIR)
W 5–0
 Zweli Dlamini (SWZ)
W 5–0
 Kurt Walker (NIR)
L 2–3
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Thomas Blumenfeld −64 kg Bye  Robbie McKechnie (SCO)
W 5–0
 Nkumbu Silungwe (ZAM)
W 5–0
 Jesse Lartey (GHA)
W 5–0
 Jonas Jonas (NAM)
L 0–5
2nd place, silver medalist(s)
Harley O'Reilly −81 kg  Louis Cedric Olivier (MRI)
W 5–0
 Ulrich Rodrigue Yombo (CMR)
W WO
 Ato Plodzicki-Faoagali (SAM)
L 1–4
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Sabrina Aubin-Boucher −57 kg Bye  Vikki Glover (SCO)
W 3–2
 Skye Nicolson (AUS)
L 1–4
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Caroline Veyre −60 kg Bye  Yetunde Odunuga (NGR)
L RSC
Did not advance
Marie-Jeanne Parent −69 kg Bye  Lorna Simbi (KEN)
W 5–0
 Sandy Ryan (ENG)
L 1–4
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Tammara Thibeault −75 kg Bye  Clotilde Essiane (CMR)
W 3–2
 Lauren Price (WAL)
L 0–5
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)

Cycling

Main article: Cycling at the 2018 Commonwealth Games

Canada's cycling team consisted of 18 cyclists, nine men and nine women. The team was officially named on 24 January 2018.[24] On 16 February 2018, Tegan Cochrane withdrew from the team and was replaced with Lauriane Genest.[25] All cyclists competing in the road events are also scheduled to compete in the track events.

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Aidan Caves Road race DNF
Michael Foley 4:07:59 48
Derek Gee DNF
Adam Jamieson DNF
Jay Lamoureux DNF
Derek Gee Time trial 53:11.86 18
Adam Jamieson 59:40.95 43
Jay Lamoureux 52:46.99 14
Women
Athlete Event Time Rank
Allison Beveridge Road race 3:10:59 29
Ariane Bonhomme DNF
Annie Foreman-Mackey 3:03:32 17
Kinley Gibson DNF
Stephanie Roorda 3:05:40 25
Ariane Bonhomme Time trial 40:37.40 13
Annie Foreman-Mackey 38:59.91 7
Stephanie Roorda 41:08.33 14

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Hugo Barrette Men's sprint 9.769 9 Q  Jacob Schmid (AUS)
L
Did not advance
Stefan Ritter 9.803 11 Q  Lewis Oliva (WAL)
L
Did not advance
Patrice St-Louis Pivin 10.246 19 Did not advance
Hugo Barrette
Stefan Ritter
Patrice St-Louis Pivin
Men's team sprint 44.346 4 QB 44.943 4
Lauriane Genest Women's sprint 10.757 2 Q  Farina Mohd Adnan (MAS)
W
 Lauren Bate (ENG)
W
 Natasha Hansen (NZL)
L
 Kaarle McCulloch (AUS)
L
4
Amelia Walsh 11.229 12 Q  Olivia Podmore (NZL)
L
Did not advance
Lauriane Genest
Amelia Walsh
Women's team sprint DQ Did not advance
Keirin
Athlete Event Round 1 Repechage Semifinals Final (1–6)/(7–12)
Hugo Barrette Men's keirin 6 R 1 Q 5 7
Stefan Ritter 2 Q Bye 4 11
Patrice St-Louis Pivin 6 R 4 Did not advance
Lauriane Genest Women's keirin 2 Q Bye 5 7
Amelia Walsh 5 R' 3 Q 3 Q 5
Time trial
Athlete Event Time Rank
Aidan Caves Men's time trial 1:03.324 18
Stefan Ritter 1:02.339 14
Lauriane Genest Women's time trial 35.073 9
Amelia Walsh 35.647 10
Pursuit
Athlete Event Qualification Final
Time Rank Opponent
Results
Rank
Derek Gee Men's pursuit 4:25.919 16 Did not advance
Adam Jamieson 4:24.915 15 Did not advance
Jay Lamoureux 4:30.200 18 Did not advance
Aidan Caves
Michael Foley
Derek Gee
Adam Jamieson
Jay Lamoureux
Men's team pursuit 4:00.109 3 QB 4:00.440 3rd place, bronze medalist(s)
Ariane Bonhomme Women's pursuit 3:38.604 16 Did not advance
Annie Foreman-Mackey 3:33.975 7 Did not advance
Kinley Gibson 3:36.582 11 Did not advance
Allison Beveridge
Ariane Bonhomme
Annie Foreman-Mackey
Kinley Gibson
Stephanie Roorda
Women's team pursuit 4:22.484 3 QB 4:21.493 3rd place, bronze medalist(s)
Points race
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Michael Foley Men's point race 5 11 Q Did not finish
Derek Gee 0 15 Did not advance
Jay Lamoureux 22 3 Q 2 16
Allison Beveridge Women's points race –19 22
Kinley Gibson 5 8
Stephanie Roorda 0 19
Scratch race
Athlete Event Qualification Final
Aidan Caves Men's scratch race 10 Q Did not finish
Michael Foley 9 Q Did not finish
Allison Beveridge Women's scratch race 7
Ariane Bonhomme 18
Stephanie Roorda 20

Mountain biking

Canada sent three mountain bikers (1 male and 2 female).

Athlete Event Time Rank
Léandre Bouchard Men's cross-country 1:19:15 6
Emily Batty Women's cross-country 1:21:02 4
Haley Smith 1:20:26 3rd place, bronze medalist(s)

Diving

Main article: Diving at the 2018 Commonwealth Games

Canada's diving team consisted of 12 (six per gender) athletes and was officially named on 1 March 2018.[26]

Men
Athlete Events Semifinal Final
Points Rank Points Rank
Philippe Gagné 3 m springboard 448.40 1 Q 452.70 2nd place, silver medalist(s)
François Imbeau-Dulac 397.80 4 Q 401.55 7
Tyler Henschel 10 m platform 313.35 12 Q 320.85 12
Vincent Riendeau 371.15 8 Q 425.40 3rd place, bronze medalist(s)
Rylan Wiens 359.60 9 Q 370.30 8
François Imbeau-Dulac
Philippe Gagné
3 m synchronised springboard 415.23 2nd place, silver medalist(s)
Bryden Hattie
Rylan Wiens
10 m synchronised platform 369.21 6
Women
Athlete Events Semifinal Final
Points Rank Points Rank
Jennifer Abel 3 m springboard 315.80 3 Q 366.95 1st place, gold medalist(s)
Meaghan Benfeito 10 m platform 314.75 6 Q 359.75 2nd place, silver medalist(s)
Caeli McKay 277.70 10 Q 325.90 6
Celina Toth 289.80 9 Q 300.85 9
Pamela Ware 3 m springboard 318.45 2 Q 330.60 4
Jennifer Abel
Melissa Citrini-Beaulieu
3 m synchronised springboard 246.78 5
Meaghan Benfeito
Caeli McKay
10 m synchronised platform 312.12 2nd place, silver medalist(s)

Field hockey

Main article: Field hockey at the 2018 Commonwealth Games

Canada qualified both a men's and women's field hockey teams by being ranked in the top nine (excluding the host nation, Australia) among Commonwealth nations in the FIH Rankings as of 31 October 2017. Each team consisted of 18 athletes, for a total of 36.[3]

Men's tournament

Main article: Field hockey at the 2018 Commonwealth Games – Men's tournament

Roster

Canada's roster of 18 athletes was announced on 1 March 2018.[27]

Pool A
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia (H) 4 4 0 0 16 2 +14 12 Advance to Semi-finals
2  New Zealand 4 3 0 1 18 6 +12 9
3  Scotland 4 1 0 3 7 14 −7 3 5th–6th place match
4  Canada 4 1 0 3 3 12 −9 3 7th–8th place match
5  South Africa 4 1 0 3 4 14 −10 3 9th–10th place match
Source: FIH
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Hosts


6 April 2018 (2018-04-06)
11:30
New Zealand  6–2  Canada
Russell field hockey ball 28'
Woods field hockey ball 31'
Muir field hockey ball 41'
Lett field hockey ball 42'
Jenness field hockey ball 42'
Inglis field hockey ball 60'
Report Kirkpatrick field hockey ball 47'
Johnston field hockey ball 58'
Umpires:
Hong Zhen Lim (SGP)
Paul Walker (GBR)

7 April 2018 (2018-04-07)
11:30
Canada  1–0  Scotland
Sarmento field hockey ball 11' Report
Umpires:
Deepak Joshi (IND)
Paul Walker (ENG)

10 April 2018 (2018-04-10)
16:30
Australia  4–0  Canada
Wotherspoon field hockey ball 12'14'
Hayward field hockey ball 15'
Mitton field hockey ball 54'
Report
Umpires:
David Sweetman (SCO)
Tim Bond (NZL)

11 April 2018 (2018-04-11)
21:30
Canada  0–2  South Africa
Report Julius field hockey ball 31'
Rosenberg field hockey ball 60'
Umpires:
Jamie Hooper (WAL)
Tim Bond (NZL)
Seventh place match
13 April 2018 (2018-04-13)
10:45
Canada  1–3  Pakistan
Kirkpatrick field hockey ball 12' Report Md. Arslan field hockey ball 34'
Ali field hockey ball 40'
Md. Irfan Jr. field hockey ball 57'
Umpires:
Eric Koh (MAS)
Tim Bond (NZ)

Women's tournament

Main article: Field hockey at the 2018 Commonwealth Games – Women's tournament

Roster

Canada's roster of 18 athletes was announced on 16 March 2018.[28]

Pool B
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia (H) 4 3 1 0 8 0 +8 10 Advance to Semi-finals
2  New Zealand 4 2 2 0 18 1 +17 8
3  Canada 4 1 2 1 5 2 +3 5 5th–6th place match
4  Scotland 4 1 1 2 6 8 −2 4 7th–8th place match
5  Ghana 4 0 0 4 1 27 −26 0 9th–10th place match
Source: FIH
Rules for classification: 1) points; 2) number of wins; 3) goal difference; 4) goals scored; 5) head-to-head results.
(H) Hosts


5 April 2018 (2018-04-05)
16:30
Australia  1–0  Canada
Kenny field hockey ball 25' Report
Umpires:
Emma Shelbourn (GBR)
Wanri Venter (RSA)

6 April 2018 (2018-04-06)
21:30
Canada  0–0  Scotland
Report
Umpires:
Durga Devi (IND)
Jo Cumming (NZL)

8 April 2018 (2018-04-08)
11:30
New Zealand  0–0  Canada
Report
Umpires:
Wanri Venter (RSA)
Nur Hafiza Azman (MAS)

11 April 2018 (2018-04-11)
11:30
Canada  5–1  Ghana
Stairs field hockey ball 12'54'
Secco field hockey ball 29'
Hennig field hockey ball 34'
Wright field hockey ball 52'
Report Amoako field hockey ball 33'
Umpires:
Aleisha Neumann (AUS)
Nur Hafizah Azman (MAS)
Fifth place match
13 April 2018 (2018-04-13)
14:00
South Africa  1–3  Canada
Manuel field hockey ball 55' Report Johnston field hockey ball 10'
Secco field hockey ball 15'
Sourisseau field hockey ball 48'
Umpires:
Catherine Wright (WAL)
Cookie Tan (SGP)

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2018 Commonwealth Games

Canada's gymnastics team consisted of 13 gymnasts (10 in artistic and 3 in rhythmic). The official team was announced on 22 February 2018.[29]

Artistic

Men
Team & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Zachary Clay Team 14.200 Q 13.950 13.450 12.800 10.550
René Cournoyer 13.600 12.650 14.200 Q 13.550 Q 14.250 Q 13.850 Q 82.100 4 Q
Scott Morgan 14.450 Q 14.200 Q 14.600 Q
Jackson Payne 13.650 12.050 13.200 13.950 13.250
Cory Paterson 13.400 12.850 12.150 14.000 Q 14.000 Q
Total 41.700 39.700 42.350 41.600 42.200 41.100 248.650 2nd place, silver medalist(s)
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Zachary Clay Pommel horse 14.300 14.300 3rd place, bronze medalist(s)
René Cournoyer All-around 12.950 12.750 14.000 14.300 13.300 13.500 80.800 7
Rings 13.900 13.900 4
Vault 14.233 14.233 4
Parallel bars 14.300 14.300 4
Horizontal bar 12.666 12.666 6
Scott Morgan Floor 13.833 13.833 2nd place, silver medalist(s)
Rings 14.000 14.000 3rd place, bronze medalist(s)
Vault 14.066 14.066 5
Cory Paterson Parallel bars 14.000 14.000 6
Horizonral bar 14.000 14.000 =2nd place, silver medalist(s)
Women
Team & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Ellie Black Team 14.300 Q 12.500 13.650 Q 13.450 Q 53.900 1 Q
Jade Chrobok 13.025 11.550 12.700
Shallon Olsen 14.800 Q 13.250 Q
Isabela Onyshko 13.350 13.700 Q 13.100 Q 12.800 52.950 4 Q
Brittany Rogers 14.550 14.200 Q 12.250
Total 43.650 40.925 39.000 39.500 163.075 1st place, gold medalist(s)
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Ellie Black All-around 14.400 13.500 12.850 13.450 54.200 1st place, gold medalist(s)
Vault 14.233 14.233 2nd place, silver medalist(s)
Balance beam 12.366 12.366 6
Floor 13.200 13.200 4
Shallon Olsen Vault 14.566 14.566 1st place, gold medalist(s)
Floor 13.266 13.266 3rd place, bronze medalist(s)
Isabela Onyshko All-around 13.350 13.300 12.550 12.700 51.900 8
Uneven bars 13.200 13.200 5
Balance beam 12.533 12.533 4
Brittany Rogers Uneven bars 14.200 14.200 2nd place, silver medalist(s)

Rhythmic

Team & Individual Qualification
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Sophie Crane Team 13.800 Q 9.900 12.900 Q 10.600 47.200 9 Q
Katherine Uchida 13.200 Q 11.050 11.950 Q 10.600 R 46.800 12 Q
Carmen Whelan 11.350 11.500 11.375 11.125 Q 45.350 13
Total 38.350 22.550 36.225 21.725 118.850 4
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
Hoop Ball Clubs Ribbon
Sophie Crane All-around 12.150 12.450 14.175 9.200 47.975 9
Hoops 11.375 11.375 7
Clubs 13.950 13.950 1st place, gold medalist(s)
Katherine Uchida All-around 14.000 13.250 14.300 11.100 52.650 2nd place, silver medalist(s)
Clubs 13.100 13.100 5
Hoops 13.100 13.100 5
Ribbon 9.450 9.450 8

Lawn bowls

Main article: Lawn bowls at the 2018 Commonwealth Games

Bowls Canada announced a squad of ten athletes (five per gender) on 20 November 2017.[30][31]

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ryan Bester Singles  McGreal (IOM)
W 21–8
 Gaborutwe (BOT)
W 21–4
 Bazo (PNG)
W 21–13
 de Sousa (GUE)
W 21–20
 Kelly (NIR)
W 21–12
1 Q  Breitenbach (RSA)
W 21–9
 Burnett (SCO)
W 21–19
 Wilson (AUS)
L 14–21
2nd place, silver medalist(s)
Ryan Bester
Ryan Stadnyk
Pairs  Brunei
W 15–11
 Guernsey
W 16–14
 Malta
L 12–26
 Australia
L 12–15
3 Did not advance
Cam Lefresne
Chris Stadnyk
Greg Wilson
Triples  Namibia
L 11–16
 Singapore
W 13–12
 New Zealand
L 13–18
 Niue
W 23–7
2 Q  Jersey
W 17–7
 Australia
L 5–20
 Norfolk Island
L 16–19
4
Cam Lefresne
Chris Stadnyk
Ryan Stadnyk
Greg Wilson
Fours  Wales
L 10–23
 Cook Islands
W 21–12
 New Zealand
L 11–21
 Papua New Guinea
W 19–17
3 Did not advance
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Kelly McKerihen Singles  Senna (BOT)
W 21–9
 Wimp (PNG)
W 21–14
 Mataio (COK)
W 21–7
 Mbugua (KEN)
W 21–10
 Anderson (NFI)
L 19–21
2 Q  Brown (SCO)
W 21–12
 Daniels (WAL)
L 13–21
 Piketh (RSA)
L 17–21
4
Kelly McKerihen
Leanne Chinery
Pairs  Fiji
W 30–7
 Norfolk Island
L 12–14
 New Zealand
W 18–16
 Tonga
W 20–12
1 Q  Norfolk Island
W 21–6
 Malaysia
L 8–15
 Scotland
L 10–18
4
Jacqueline Foster
Pricilla Westlake
Joanna Cooper
Triples  Fiji
W 19–15
 Papua New Guinea
L 11–14
 Australia
L 13–20
 India
W 19–10
2 Q  New Zealand
W 18–16
 Scotland
L 7–19
 England
L 12–20
4
Jacqueline Foster
Pricilla Westlake
Joanna Cooper
Leanne Chinery
Fours  Wales
W 25–11
 Scotland
L 7–21
 Niue
W 20–9
2 Q  Scotland
W 24–11
 Australia
L 9–10
 Malta
L 8–17
4

Rugby sevens

Main article: Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games

Men's tournament

Main article: Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games – Men's tournament

Canada qualified a men's team of 12 athletes by being among the top nine ranked nations from the Commonwealth in the 2016–17 World Rugby Sevens Series ranking.[32]

Roster
Pool C
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  New Zealand 3 3 0 0 127 14 +113 9 Semi-finals
2  Kenya 3 2 0 1 80 50 +30 7 Classification semi-finals
3  Canada 3 1 0 2 64 59 +5 5
4  Zambia 3 0 0 3 0 148 −148 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
14 April 2018
10:15
Canada 10–26 Kenya
Try: Hirayama 1' m
Douglas 10' m
Con: Hirayama (0/2)
(Gold Coast 2018)Try: Injera 7' m
Oluoch 8' c
Oyoo 12' c
Ambaka 13' c
Con: Oliech (3/4) 8', 12', 13'
Cards: Ouma Achieng yellow card 5' to 7'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Richard Kelly (New Zealand)
14 April 2018
13:55
Canada 47–0 Zambia
Try: Hirayama 1' m
Fuailefau (3) 2' c, 8' c, 11' c
Douglas 4' c
Coe 6' c
Hammond 7' c
Con: Hirayama (6/7) 3', 4', 6', 7', 8', 12'
(Gold Coast 2018)Cards: Sheleni yellow card 8' to 10'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Jordan Way (Australia)
14 April 2018
20:49
New Zealand 33–7 Canada
Try: Curry 1' m
Ware (2) 3' c, 8' c
Koroi 5' c
Baker 11' c
Con: Knewstubb (3/4) 3', 5', 8'
Baker (1/1) 11'
(Gold Coast 2018)Try: Cejvanovic 13' c
Con: Hirayama (1/1) 14'
Cards: Jones yellow card 2' to 5'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Craig Evans (Wales)

Women's tournament

Main article: Rugby sevens at the 2018 Commonwealth Games – Women's tournament

Canada's women's team qualified as being one of the top four eligible teams from the 2016–17 World Rugby Women's Sevens Series.

Roster

Canada's 13 member roster was officially confirmed on 2 April 2018.[33]

Pool A
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  New Zealand 3 3 0 0 110 7 +103 9 Semi-finals
2  Canada 3 2 0 1 60 36 +24 7
3  Kenya 3 1 0 2 31 79 −48 5 Classification semi-finals
4  South Africa 3 0 0 3 10 89 −79 3
Source: GC2018
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
13 April 2018
16:31
Canada 29–0 South Africa
Try: Crossley 1' m
Benn 2' c
Kaljuvee 4' c
Williams 6' m
Darling 8' m
Con: Landry (2/4) 3', 4'
Lukan (0/1)
(Gold Coast 2018)
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
13 April 2018
19:11
Canada 24–12 Kenya
Try: Greenshields 1' m
Darling 3' m
Farella (2) 6' c, 8' c
Con: Nicholas (2/4) 6', 8'
(Gold Goast 2018)Try: Olando 5' c
Okelo 12'
Con: Remour Nziwa (1/1) 5'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
14 April 2018
12:49
New Zealand 24–7 Canada
Try: Woodman 2' m
Blyde (2) 9' m, 12' c
Waaka 14' c
Con: Nathan-Wong (2/4) 12', 14'
Cards: Goss yellow card 6' to 8'
Blyde yellow card 7' to 9'
(Gold Coast 2018)Try: Greenshields 7' c
Con: Landry (1/1) 7'
Robina Stadium, Gold Coast
Referee: Alhambra Nievas (Spain)
Semi-finals
15 April 2018 Australia  33–7  Canada Gold Coast  
10:59
Bronze medal match
15 April 2018 Canada  19–24  England Gold Coast  
13:55

Shooting

Main article: Shooting at the 2018 Commonwealth Games

Canada's shooting team consisted of four athletes (three male and one female).[4]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Grzegorz Sych 50 metre rifle 3 positions 1145 7 Q 448.4 2nd place, silver medalist(s)
50 metre rifle prone 608.0 13 Did not advance
Curtis Wennberg Trap 115 13 Did not advance
Open
Athlete Event Day 1 Day 2 Day 3 Total
Points Rank Points Rank Points Rank Overall Rank
Robert Pitcairn Queen's prize individual 103–11v 16 142-10v 28 146-10v 18 391-31v 21
Nicole Rossignol 105–9v 9 148-18v 11 147-11v 12 400-38v 7
Robert Pitcairn
Nicole Rossignol
Queen's prize pairs 295–33v 9 284–14v 5 579–47v 8

Squash

Main article: Squash at the 2018 Commonwealth Games

Canada's squash team of two athletes was named on 30 January 2018.[34]

Individual
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Samantha Cornett Women's singles Bye  Fung-A-Fat (GUY)
W 3–0 (11–5, 11–2, 11–4)
 David (MAS)
L 1–3 (8-20, 11–8, 7–11, 3–11)
Did not advance
Nikki Todd Bye  Mulwa (KEN)
W 3–0 (11–4, 11–8, 11–7)
 Perry (ENG)
L 0–3 (10-12, 3–11, 5–11)
Did not advance
Doubles
Athlete Event Group stage Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Samantha Cornett
Nikki Todd
Women's doubles  Fernandes /
Fung A-Fat (GUY)
W 2–0 (11–4, 11–1)
 Grinham /
Urquhart (AUS)
L 1–2 (11–5, 9–11, 4–11)
 Hennings /
West (CAY)
W 2–0 (11–6, 11–5)
2 Q  Chinappa /
Pallikal Karthik (IND)
L 1–2 (11–7, 5–11, 9–11)
Did not advance

Swimming

Main article: Swimming at the 2018 Commonwealth Games

Canada's swimming team was scheduled to consist of 44 swimmers (30 able bodied and 14 para-swimmers).[35][36] On 26 September 2017 the able bodied team of 26 swimmers (10 male and 16 female) was announced.[37][38] A team of 11 para swimmers (3 men and 8 women) was announced on 18 January 2018. So the team size was 37 swimmers.[39]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Ruslan Gaziev 50 m freestyle 22.80 15 Q 22.80 14 Did not advance
Yuri Kisil 22.40 9 Q 22.09 4 Q 22.03 5
Ruslan Gaziev 100 m freestyle 50.04 19 Did not advance
Yuri Kisil 49.06 5 48.79 6 Q 48.80 7
Markus Thormeyer 49.41 9 49.22 9 Did not advance
Jeremy Bagshaw 200 m freestyle 1:49.60 17 Did not advance
Samuel Belanger 1:51.69 19 Did not advance
Carson Olafson 1:49.14 14 Did not advance
Jeremy Bagshaw 400 m freestyle 3:50.76 6 Q 3:49.52 5
Markus Thormeyer 100 m backstroke 55.26 6 Q 53.86 2 Q 54.14 3rd place, bronze medalist(s)
Josiah Binnema 200 m backstroke 2:02.06 12 Did not advance
Markus Thormeyer 1:59.68 6 Q 1:57.82 5
Elijah Wall 50 m breaststroke 28.29 12 Q 28.52 12 Did not advance
100 m breaststroke 1:01.77 10 Q 1:01.47 10 Did not advance
200 m breaststroke 2:11.47 6 Q 2:11.94 8
Josiah Binnema 50 m butterfly 24.57 14 Q 24.30 9 Did not advance
Mackenzie Darragh 24.81 19 Did not advance
Josiah Binnema 100 m butterfly 53.49 3 Q 53.41 8 Q 53.11 =5
Mackenzie Darragh 53.81 7 Q 53.43 9 Did not advance
Mackenzie Darragh 200 m butterfly 1:56.96 1 Q 1:57.81 6
Tristan Cote 200 m individual medley 2:03.09 14 Did not advance
Mackenzie Darragh 2:01.67 9 Did not advance
Tristan Cote 400 m individual medley 4:18.73 4 Q 4:20.29 7
Yuri Kisil
Ruslan Gaziev
Markus Thormeyer
Carson Olafson
Jeremy Bagshaw*
4 × 100 m freestyle relay 3:19.30 5 Q 3:16.98 5
Jeremy Bagshaw
Markus Thormeyer
Yuri Kisil
Carson Olafson
4 × 200 m freestyle relay 7:14.12 4
Markus Thormeyer
Elijah Wall
Josiah Binnema
Yuri Kisil
Ruslan Gaziev*
4 × 100 m medley relay 3:40.79 4 3:36.12 5
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Penny Oleksiak 50 m freestyle Did not start Did not advance
Taylor Ruck 25.13 4 Q 24.72 4 Q 24.26 =2nd place, silver medalist(s)
Kayla Sanchez 25.47 7 Q 25.20 6 Q 25.12 6
Penny Oleksiak 100 m freestyle 54.88 4 Q 54.34 6 Q 53.85 5
Taylor Ruck 54.79 2 Q 53.05 2 Q 53.08 3rd place, bronze medalist(s)
Kayla Sanchez 54.97 5 Q 54.18 5 Q 54.30 7
Penny Oleksiak 200 m freestyle 1:58.21 6 Q 1:59.55 7
Taylor Ruck 1:57.44 3 Q 1:54.81 CR, GR, NR 1st place, gold medalist(s)
Mary-Sophie Harvey 400 m freestyle 4:14.26 9 Did not advance
Jade Hannah 50 m backstroke 28.82 11 Q 28.37 8 Q 28.38 7
Kylie Masse 27.99 3 Q 28.00 3 Q 27.82 2nd place, silver medalist(s)
Alexia Zevnik 28.75 8 Q 28.56 10 Did not advance
Jade Hannah 100 m backstroke 1:01.51 11 Q 1:00.37 6 Q 1:00.83 8
Kylie Masse 58.70 GR 1 Q 58.66 GR 1 Q 58.63 GR 1st place, gold medalist(s)
Taylor Ruck 1:00.72 6 Q 1:00.06 3 Q 58.97 3rd place, bronze medalist(s)
Hilary Caldwell 200 m backstroke 2:10.27 2 Q 2:09.22 5
Kylie Masse 2:09.12 1 Q 2:05.98 GR 1st place, gold medalist(s)
Taylor Ruck 2:12.62 7 Q 2:06.42 2nd place, silver medalist(s)
Faith Knelson 50 m breaststroke 31.19 7 Q 31.22 7 Q 30.98 7
Rachel Nicol 31.54 10 Q 31.87 11 Did not advance
Faith Knelson 100 m breaststroke 1:08.50 5 Q 1:07.30 3 Q 1:07.84 4
Rachel Nicol 1:08.87 7 Q 1:08.67 9 Did not advance
Kierra Smith 1:07.81 4 Q 1:07.64 4 Q 1:07.05 2nd place, silver medalist(s)
Sarah Darcel 200 m breaststroke 2:29.70 13 Did not advance
Mary-Sophie Harvey 2:29.26 11 Did not advance
Kierra Smith 2:25.33 4 Q 2:23.62 4
Penny Oleksiak 50 m butterfly 25.95 3 Q 25.94 4 Q 25.88 4
Rebecca Smith 26.65 5 Q 26.68 5 Q 26.49 5
Penny Oleksiak 100 m butterfly 58.50 4 Q 58.29 6 Q 57.50 4
Rebecca Smith 58.51 5 Q 57.77 2 Q 57.91 6
Mabel Zavaros 59.44 9 Q 58.62 8 Q 58.98 8
Mabel Zavaros 200 m butterfly 2:08.71 3 Q 2:09.20 6
Sarah Darcel 200 m individual medley 2:12.95 5 Q 2:11.14 2nd place, silver medalist(s)
Kayla Sanchez 2:14.07 9 Did not advance
Erika Seltenreich-Hodgson 2:12.24 2 Q 2:11.74 3rd place, bronze medalist(s)
Sarah Darcel 400 m individual medley 4:41.55 5 Q 4:39.43 5
Mary-Sophie Harvey 4:43.40 7 Q 4:43.51 8
Erika Seltenreich-Hodgson 4:41.81 6 Q 4:38.51 4
Alexia Zevnik
Kayla Sanchez
Penny Oleksiak
Taylor Ruck
4 × 100 m freestyle relay 3:33.92 2nd place, silver medalist(s)
Penny Oleksiak
Kayla Sanchez
Rebecca Smith
Taylor Ruck
4 × 200 m freestyle relay 7:49.66 2nd place, silver medalist(s)
Penny Oleksiak
Kierra Smith
Kylie Masse
Taylor Ruck
4 × 100 m medley relay 3:55.10 2nd place, silver medalist(s)
Para
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Jean-Michel Lavalliere Men's 50 m freestyle S7 30.37 4 Q 30.14 4
Philippe Vachon Men's 100 m freestyle S9 1:02.61 9 Did not advance
Philippe Vachon Men's 100 m breaststroke SB8 1:30.28 8 Q 1:29.14 8
Philippe Vachon Men's 200 m individual medley SM8 2:38.34 3 Q 2:34.03 3rd place, bronze medalist(s)
Zach Zona 2:40.81 5 Q 2:41.66 5
Morgan Bird Women's 50 m freestyle S8 32.27 2 Q 32.03 2nd place, silver medalist(s)
Abigail Tripp 32.54 3 Q 32.49 3rd place, bronze medalist(s)
Morgan Bird Women's 100 m freestyle S9 1:09.76 7 Q 1:09.85 8
Katarina Roxon 1:07.84 5 Q 1:08.18 6
Abigail Tripp 1:10.47 8 Q 1:09.43 7
Sarah Girard Women's 100 m breaststroke SB9 1:25.07 4 Q 1:23.82 4
Katarina Roxon 1:25.07 5 Q 1:26.18 6
Sarah Mehain Women's 50 m butterfly S7 37.24 2 Q 37.69 2nd place, silver medalist(s)
Tess Routliffe 38.49 4 Q 37.85 3
Aurelie Rivard Women's 200 m individual medley SM10 2:32.90 2 Q 2:31.79 2nd place, silver medalist(s)
Katarina Roxon 2:45.77 8 Q 2:48.32 8
Samantha Ryan 2:44.23 7 Q 2:43.63 7

Table tennis

Main article: Table tennis at the 2018 Commonwealth Games

Canada's table tennis team of six athletes (three per gender) was named on 21 December 2017.[40] Canada's table tennis team also consisted of two para sport athletes.[4]

Singles
Athletes Event Group Stage Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Antoine Bernadet Men's singles  Mtalaso (TAN)
W 4–1
 Britton (GUY)
W 4–3
1 Q  Sirisena (SRI)
W 4–1
 Walker (ENG)
L 0–4
Did not advance
Marko Medjugorac  Miita (KIR)
W 4–0
 Su (BIZ)
W 4–0
1 Q  Leong (MAS)
L 1–4
Did not advance
Eugene Wang Bye  Abrefa (GHA)
W 4–0
 Drinkhall (ENG)
W 4–2
 Ning (SGP)
L 1–4
Did not advance
Alicia Cote Women's singles  Ramaswamy (MRI)
W 4–0
 Greaves (GUY)
W 4–0
1 Q  Sibley (ENG)
L 0–4
Did not advance
Justina Yeung  Ali (PAK)
W 4–0
 Kapugeekiyana (SRI)
L 0–4
2 Did not advance
Mo Zhang Bye Bye  Payet (ENG)
W 4–0
 Lay (AUS)
W 4–0
 Yu (SGP)
L 1–4
 Feng (SGP)
L 2–4
4
Doubles
Athletes Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Marko Medjugorac
Eugene Wang
Men's doubles Bye  Benjamin /
Gboyah (SLE)

W 3–0
 Ning /
Xue Jie (SGP)

L 0–3
Did not advance
Alicia Cote
Mo Zhang
Women's doubles Bye  Payet /
Sibley (ENG)

W 3–1
 Mukherjee /
Sahasrabudhe (IND)

L 0–3
Did not advance
Justina Yeung
Antoine Bernadet
Mixed doubles  Khawaja /
Ali (PAK)

W 3–0
 Ning /
Mengyu (SGP)

L 1–3
Did not advance
Alicia Cote
Marko Medjugorac
Bye  Abrefa /
Kwabi (GHA)

W 3–0
 Gnanasekaran /
Batra (IND)

L 2–3
Did not advance
Mo Zhang
Eugene Wang
Bye  Powell /
Miao (AUS)

W 3–1
 Poh /
Lin (SGP)

W 3–2
 Kamal /
Das (IND)

L 1–3
Did not advance
Team
Athletes Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Antoine Bernadet
Marko Medjugorac
Eugene Wang
Men's team  Saint Vincent and the Grenadines (VIN)
W 3–0
 Sri Lanka (SRI)
W 3–1
1 Q  Guyana (GUY)
W 3–0
 Singapore (SGP)
L 2–3
Did not advance
Alicia Cote
Justina Yeung
Mo Zhang
Women's team  Australia (AUS)
L 1–3
 Mauritius (MRI)
W 3–0
2 Q  England (ENG)
L 1–3
Did not advance
Para-sport
Athletes Event Group Stage Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Ian Kent Men's TT6–10  Bakar (MAS)
L 1–3
 Stacey (WAL)
L 0–3
 Daybell (ENG)
L 0–3
4 Did not advance
Stephanie Chan Women's TT6–10  Sutar (IND)
W 3–0
 McDonnell (AUS)
L 0–3
 Obazuaye (NGR)
L 0–3
3 Did not advance

Triathlon

Main article: Triathlon at the 2018 Commonwealth Games

Canada named its triathlon team of six athletes (three per gender) on 13 November 2017.[41][42]

Individual
Athlete Event Swim (750 m) Trans 1 Bike (20 km) Trans 2 Run (5 km) Total Rank
Alexis Lepage Men's 9:00 0:35 28:01 0:30 15:55 54:00 13
Tyler Mislawchuk 8:59 0:33 28:03 0:30 15:55 54:00 12
Matthew Sharpe 9:07 0:34 27:53 0:24 15:36 53:34 9
Joanna Brown Women's 09:48 00:37 30:12 00:30 16:31 57:48 3rd place, bronze medalist(s)
Dominika Jamnicky 09:57 00:38 31:18 00:29 18:46 1:01:08 14
Desirae Ridenour 10:04 00:35 32:24 00:27 20:16 1:03:46 17
Mixed Relay
Athletes Event Total Times per Athlete
(Swim 250 m, Bike 7 km,
Run 1.5 km)
Total Group Time Rank
Joanna Brown
Tyler Mislawchuk
Desirae Ridenour
Matthew Sharpe
Mixed relay 20:26
18:52
21:05
19:12
1:19:35 4

Weightlifting

Main articles: Weightlifting at the 2018 Commonwealth Games and Weightlifting at the 2018 Commonwealth Games – Qualification

Canada qualified 11 weightlifters (5 men and 6 women).[43] A 12th weightlifter was on the team (Edouard Freve-Guerin) but did not compete.

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Nicolas Vachon −77 kg 131 5 168 3 299 4
Mathieu Marineau −85 kg 138 9 174 7 312 8
Boady Santavy −94 kg 168 GR 1 201 2 369 2nd place, silver medalist(s)
Ryan Meidl −105 kg 145 6 186 6 331 6
Miklos Bencsik +105 kg 145 7 200 6 345 7
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Amanda Braddock −48 kg 76 3 Did not finish
Rachel Leblanc-Bazinet −53 kg 81 2 100 3 181 3rd place, bronze medalist(s)
Tali Darsigny −58 kg 88 1 112 2 200 2nd place, silver medalist(s)
Maude Charron −63 kg 98 1 122 GR 1 220 1st place, gold medalist(s)
Andreanne Messier −69 kg 95 =4 116 =4 211 4
Marie-Eve Beauchemin-Nadeau −75 kg 95 2 126 1 221 2nd place, silver medalist(s)

Wrestling

Main article: Wrestling at the 2018 Commonwealth Games

Canada's wrestling team consisted of 12 athletes (six male and six female). The team was announced on 2 March 2018.[44]

Key:

Repechage Format
Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Steven Takahashi Men's -57 kg Bye  Combrinck (RSA)
W 3–1 PP
 Welson (NGR)
W 5–0 VT
 Aware (IND)
L 1–3 PP
2nd place, silver medalist(s)
Vincent De Marinis Men's -65 kg  Tarash (AUS)
W 4–1 PP
 Wahab (PAK)
W 4–0 PO
 Punia (IND)
L 0–4 PO
Bye  Daniel (NGR)
L 1–3 PP
5
Jevon Balfour Men's -74 kg  Kumar (IND)
L 0–4 PO
Did not advance  Butt (PAK)
W 4–0 PO
 Evans (AUS)
W 4–1 PP
3rd place, bronze medalist(s)
Alexander Moore Men's -86 kg  Gaitskill (RSA)
W 4–1 PP
 Wallen (JAM)
W 4–0 PO
 Inam (PAK)
L 0–5 VT
Bye  Kadian (IND)
L 1–3 PP
5
Jordan Steen Men's -97 kg  Rattigan (ENG)
W 4–0 PO
 Ahmad (PAK)
W 4–0 PO
 Erasmus (RSA)
L 1–4 PP
Bye  Belkin (NZL)
W 4–0 PO
3rd place, bronze medalist(s)
Erica Wiebe Women's -76 kg  Kamara (SLE)
W 5–0 VT
 Nelthorpe (ENG)
W 4–0 PO
 Oyebuchi (NGR)
W 5–0 VT
1st place, gold medalist(s)
Group Stage Format
Athlete Event Group Stage Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Emily Schaefer Women's -57 kg  Moceyawa (NZL)
W 5–0 VT
 Dhanda (IND)
L 1–3 PP
2 Q  Adekuroye (NGR)
L 0–4 PO
 Essombe Tiako (CMR)
W 4–1 PP
3rd place, bronze medalist(s)
Danielle Lappage Women's -68 kg  Alakame Anzong (CMR)
W 4–0 PO
 Kakran (IND)
W 4–1 PP
1 Q  Sultana (BAN)
W 4–0 PO
 Oborududu (NGR)
L 1–3 PP
2nd place, silver medalist(s)
Nordic Format
Athlete Event Nordic Round Robin Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Korey Jarvis Men's -125 kg  Kouamen Mbianga (CMR)
W 4–0 PO
 Boltic (NGR)
W INJ
 Malik (IND)
L 1–3 PP
 Raza (PAK)
W 5–0 VT
2nd place, silver medalist(s)
Jessica MacDonald Women's -50 kg  Kumar (AUS)
W 4–0 PO
 Genesis (NGR)
W 4–0 PO
 Phogat (IND)
L 1–4 PP
2nd place, silver medalist(s)
Diana Weicker Women's -53 kg  Holland (AUS)
W 4–0 PO
 Dilhani (SRI)
W 4–0 PO
 Samuel (NGR)
W 4–0 PO
 Kumari (IND)
W 3–1 PP
1st place, gold medalist(s)
Michelle Fazzari Women's -62 kg  Ford (NZL)
W 4–1 PP
 Malik (IND)
W 3–1 PP
 Etane Ngolle (CMR)
W 3–0 PO
 Adeniyi (NGR)
L 0–5 INJ
2nd place, silver medalist(s)

See also

References

  1. ^ "71 Nations and Territories. 6 Continents. 2 Billion citizens. 1 commonwealth family". www.gc2018.com/. Gold Coast 2018 Commonwealth Games Corporation. Archived from the original on 10 October 2016. Retrieved 8 October 2016.
  2. ^ McKay, Duncan (6 October 2016). "Double Commonwealth Games gold medallist named as Canada Chef de Mission for Gold Coast 2018". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 8 October 2017.
  3. ^ a b "Athlete Allocation System" (PDF). www.triathlon.org/. International Triathlon Union. 15 March 2017. Retrieved 9 June 2017.
  4. ^ a b c "283 athletes set to compete for Canada at 2018 Gold Coast Commonwealth Games!". Commonwealth Games Canada. www.commonwealthgames.ca. 27 March 2018. Retrieved 27 March 2018.
  5. ^ "Record number of Canadian Para athletes at Commonwealth Games". www.games.paralympic.ca/. Canadian Paralympic Committee. 29 March 2018. Retrieved 2 April 2018.
  6. ^ Giles, Thomas (28 February 2018). "Diver Benfeito confirmed as Canadian flagbearer for Gold Coast 2018". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Retrieved 20 March 2018.
  7. ^