Canoeing
at the Games of the XXV Olympiad
No. of events16
← 1972
1996 →

The canoeing competition at the 1992 Summer Olympics in Barcelona was composed of 16 events (12 for men and 4 for women) in two disciplines, slalom and sprint. The slalom events returned to the Olympic program after a 20-year absence, since the 1972 Munich Games. Slalom events took place at La Seu d'Urgell while the sprint events took place at Castelldefels.

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Germany (GER)72211
2 Bulgaria (BUL)2013
3 Hungary (HUN)1326
4 Australia (AUS)1113
5 Czechoslovakia (TCH)1102
 Unified Team (EUN)1102
7 United States (USA)1023
8 Italy (ITA)1012
9 Finland (FIN)1001
10 Sweden (SWE)0213
11 France (FRA)0134
12 Poland (POL)0123
13 Norway (NOR)0112
14 Denmark (DEN)0101
 Great Britain (GBR)0101
 Latvia (LAT)0101
Totals (16 nations)16161648

Medal summary

Slalom

Games Gold Silver Bronze
Men's C-1
details
Lukáš Pollert
 Czechoslovakia
Gareth Marriott
 Great Britain
Jacky Avril
 France
Men's C-2
details
Joe Jacobi
and Scott Strausbaugh
 United States
Jiří Rohan
and Miroslav Šimek
 Czechoslovakia
Frank Adisson
and Wilfrid Forgues
 France
Men's K-1
details
Pierpaolo Ferrazzi
 Italy
Sylvain Curinier
 France
Jochen Lettmann
 Germany
Women's K-1
details
Elisabeth Micheler-Jones
 Germany
Danielle Woodward
 Australia
Dana Chladek
 United States

Sprint

Men's events

Games Gold Silver Bronze
C-1 500 metres
details
Nikolay Bukhalov
 Bulgaria
Michał Śliwiński
 Unified Team
( Ukraine)
Olaf Heukrodt
 Germany
C-1 1000 metres
details
Nikolay Bukhalov
 Bulgaria
Ivans Klementjevs
 Latvia
György Zala
 Hungary
C-2 500 metres
details
 Unified Team (EUN)
Dmitri Dovgalenok
Aleksandr Maseikov
( Belarus)
 Germany (GER)
Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Bulgaria (BUL)
Martin Marinov
Blagovest Stoyanov
C-2 1000 metres
details
 Germany (GER)
Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Denmark (DEN)
Arne Nielsson
Christian Frederiksen
 France (FRA)
Didier Hoyer
Olivier Bolvin
K-1 500 metres
details
Mikko Kolehmainen
 Finland
Zsolt Gyulay
 Hungary
Knut Holmann
 Norway
K-1 1000 metres
details
Clint Robinson
 Australia
Knut Holmann
 Norway
Greg Barton
 United States
K-2 500 metres
details
 Germany (GER)
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Poland (POL)
Maciej Freimut
Wojciech Kurpiewski
 Italy (ITA)
Bruno Dreossi
Antonio Rossi
K-2 1000 metres
details
 Germany (GER)
Kay Bluhm
Torsten Gutsche
 Sweden (SWE)
Gunnar Olsson
Kalle Sundqvist
 Poland (POL)
Grzegorz Kotowicz
Dariusz Białkowski
K-4 1000 metres
details
 Germany (GER)
Mario von Appen
Oliver Kegel
Thomas Reineck
André Wohllebe
 Hungary (HUN)
Ferenc Csipes
Zsolt Gyulay
Attila Ábrahám
László Fidel
 Australia (AUS)
Ramon Andersson
Kelvin Graham
Ian Rowling
Steven Wood

Women's events

Games Gold Silver Bronze
K-1 500 metres
details
Birgit Schmidt
 Germany
Rita Kőbán
 Hungary
Izabela Dylewska
 Poland
K-2 500 metres
details
 Ramona Portwich
and Anke von Seck (GER)
 Susanne Gunnarsson
and Agneta Andersson (SWE)
 Rita Kőbán
and Éva Dónusz (HUN)
K-4 500 metres
details
 Hungary (HUN)
Rita Kőbán
Éva Dónusz
Erika Mészáros
Kinga Czigány
 Germany (GER)
Katrin Borchert
Ramona Portwich
Birgit Schmidt
Anke von Seck
 Sweden (SWE)
Anna Olsson
Agneta Andersson
Maria Haglund
Susanne Rosenqvist

References