Cuba at the
2011 Pan American Games
IOC codeCUB
NOCCuban Olympic Committee
in Guadalajara
14–30 October 2011
Competitors446[2] in 31 sports
Flag bearer Mijaín López[1]
Medals
Ranked 2nd
Gold
58
Silver
35
Bronze
43
Total
136
Pan American Games appearances (overview)

Cuba competed at the 2011 Pan American Games in Guadalajara, Mexico from October 14 to 30, 2011. Jorge Marrero Gonzalez was the Chef de mission.[3]

Medalists

Medals by sport
Sport 1st place, gold medalist(s) 2nd place, silver medalist(s) 3rd place, bronze medalist(s) Total
Athletics 18 6 9 33
Wrestling 9 2 3 14
Boxing 8 1 0 9
Judo 6 3 3 12
Canoeing 4 3 2 9
Weightlifting 4 0 0 4
Rowing 3 4 2 9
Cycling 2 2 3 7
Taekwondo 2 1 2 5
Shooting 1 4 1 6
Basque pelota 1 3 4 8
Volleyball 0 2 0 2
Diving 0 1 2 3
Karate 0 1 2 3
Swimming 0 1 1 2
Badminton 0 1 0 1
Fencing 0 0 3 3
Archery 0 0 2 2
Baseball 0 0 1 1
Gymnastics 0 0 1 1
Softball 0 0 1 1
Table tennis 0 0 1 1
Total 58 35 43 136
Medal Name Sport Event Date
 Gold Yariulvis Cobas
Aimee Hernandez
Rowing Women's Double Sculls October 17
 Gold Lisandra Guerra Cycling Women's track sprint October 18
 Gold Glenhis Hernández Taekwondo Women's +67 kg October 18
 Gold Robelis Despaigne Taekwondo Men's +80 kg October 18
 Gold Ángel Fournier Rowing Men's single sculls October 19
 Gold Wilber Turro
Liosbel Hernandez
Liosmel Ramos
Manuel Suárez
Rowing Men's lightweight coxless four October 19
 Gold Gustavo Balart Wrestling Men's Greco-Roman 55 kg October 20
 Gold Pedro Mulens Wrestling Men's Greco-Roman 66 kg October 20
 Gold Pablo Shorey Wrestling Men's Greco-Roman 84 kg October 20
 Gold Mijaín López Wrestling Men's Greco-Roman 120 kg October 20
 Gold Jorgisbell Alvarez Wrestling Men's Greco-Roman 74 kg October 21
 Gold Yunior Estrada Wrestling Men's Greco-Roman 96 kg October 21
 Gold Arlenis Sierra Cycling Women's road race October 22
 Gold Dianelys Pérez Shooting Women's 50 metre rifle three positions October 22
 Gold Katerina Vidiaux Wrestling Women's freestyle 63 kg October 22
 Gold Lisset Hechevarria Wrestling Women's freestyle 72 kg October 22
 Gold Sergio Alvarez Weightlifting Men's 56 kg October 23
 Gold Liván López Wrestling Wrestling at the 2011 Pan American Games – Men's Freestyle 66 kg October 23
 Gold Jorge Fernández Athletics Men's discus throw October 24
 Gold Yipsi Moreno Athletics Women's hammer throw October 24
 Gold Yarisley Silva Athletics Women's pole vault October 24
 Gold Adriana Muñoz Athletics Women's 800 metres October 25
 Gold Leonel Suárez Athletics Men's decathlon October 25
 Gold Iván Cambar Weightlifting Men's 77 kg October 25
 Gold Yoelmis Hernández Weightlifting Men's 85 kg October 25
 Gold Lesyani Mayor Athletics Women's high jump October 26
 Gold Rafael Fernández
Azuan Perez
Basque pelota Men's Paleta Leather Pairs 36m October 26
 Gold Idalys Ortiz Judo Women's +78 kg October 26
 Gold Oscar Brayson Judo Men's +100 kg October 26
 Gold Javier Vanega Weightlifting Men's 94 kg October 26
 Gold Roberto Skyers Athletics Men's 200 metres October 27
 Gold Adriana Muñoz Athletics Women's 1,500 metres October 27
 Gold Omar Cisneros Athletics Men's 400 metres hurdles October 27
 Gold Misleydis González Athletics Women's shot put October 27
 Gold Alexis Copello Athletics Men's triple jump October 27
 Gold Team Cuba Canoeing Men's K-4 1,000 metres October 27
 Gold Onix Cortes Judo Women's 70 kg October 27
 Gold Andy González Athletics Men's 800 metres October 28
 Gold Dayron Robles Athletics Men's 110 metres hurdles October 28
 Gold Yarelys Barrios Athletics Women's discus throw October 28
 Gold Guillermo Martínez Athletics Men's javelin throw October 28
 Gold Lázaro Borges Athletics Men's pole vault October 28
 Gold Noel Ruíz
Yoandri Betanzos
Omar Cisneros
William Collazo
Athletics Men's 4 × 400 metres relay October 28
 Gold Aymée Martínez
Diosmely Peña
Susana Clement
Daisurami Bonne
Athletics Women's 4 × 400 metres relay October 28
 Gold Lazaro Alvarez Boxing Men's Bantamweight 56 kg October 28
 Gold Roniel Iglesias Boxing Men's Light welterweight 64 kg October 28
 Gold Emilio Correa Boxing Men's Middleweight 75 kg October 28
 Gold Lenier Pero Boxing Men's Heavyweight 91 kg October 28
 Gold Jorge Antonio Garcia Canoeing Men's K-1 1,000 metres October 28
 Gold Karel Aguilar Chacon
Serguey Torres
Canoeing Men's C-2 1,000 metres October 28
 Gold Yurisleidys Lupetey Judo Women's 57 kg October 28
 Gold Yaritza Abel Judo Women's 63 kg October 28
 Gold Robeisy Ramírez Boxing Men's Flyweight 52 kg October 29
 Gold Yasniel Toledo Boxing Men's Lightweight 60 kg October 29
 Gold Carlos Banteurt Boxing Men's Welterweight 69 kg October 29
 Gold Julio la Cruz Boxing Men's Light heavyweight 81 kg October 29
 Gold Dayexi Gandalera
Yulitza Meneses
Canoeing Women's K-2 500 metres October 29
 Gold Yanet Bermoy Judo Women's 52 kg October 29
 Silver Hanser García Swimming Men's 100m Freestyle October 16
 Silver Angel Mora Taekwondo Men's 68kg October 16
 Silver Janier Concepción
Yoennis Hernández
Rowing Men's Double Sculls October 17
 Silver Eglys de la Cruz Shooting Women's 10 metre air rifle October 17
 Silver Yumari González
Dalila Rodriguez
Yudelmis Domínguez
Cycling Women's team pursuit October 18
 Silver Janier Concepción
Adrian Oquendo
Eduardo Eubio
Yoennis Hernández
Rowing Men's quadruple sculls October 18
 Silver Yunior Perez
Eyder Batista
Rowing Men's lightweight double sculls October 18
 Silver Yaima Velazquez
Yoslaine Dominguez
Rowing Women's lightweight double sculls October 18
 Silver Osleni Guerrero Badminton Men's singles October 20
 Silver Emily Borrell
Kenia Carcaces
Liannes Castañeda
Ana Yilian Cleger
Rosanna Giel
Daymara Lescay
Yoana Palacios
Alena Rojas
Wilma Salas
Yanelis Santos
Yusidey Silié
Gyselle Silva
Volleyball Women October 20
 Silver Yumari González Cycling Women's road race October 22
 Silver Juan Perez Shooting Men's 25 metre rapid fire pistol October 22
 Silver Eglys de la Cruz Shooting Women's 50 metre rifle three positions October 22
 Silver Guillermo Torres Shooting Men's skeet October 22
 Silver Humberto Arencibia Wrestling Men's freestyle 84 kg October 23
 Silver Yunierki Blanco Wrestling Men's freestyle 74 kg October 24
 Silver Carlos Veliz Athletics Men's shot put October 25
 Silver Daisurami Bonne Athletics Women's 400 metres October 26
 Silver Yasmiany Pedroso Athletics Women's heptathlon October 26
 Silver Oreydi Despaigne Judo Men's 100 kg October 26
 Silver Yainelis Ribeaux Athletics Women's javelin throw October 27
 Silver Yoandris Betanzos Athletics Men's triple jump October 27
 Silver Darien Povea Basque pelota Men's Mano Singles Trinkete October 27
 Silver Daniel Alonso
Cesar Rafael Arocha
Basque pelota Men's Frontenis Pairs 30m October 27
 Silver Lisandra Lima
Yasmary De La Caridad Medina
Basque pelota Women's Frontenis Pairs 30m October 27
 Silver Asley Gonzalez Judo Men's 90 kg October 27
 Silver Yargeris Savigne Athletics Women's triple jump October 28
 Silver Yosbany Veitia Boxing Men's Light flyweight 49 kg October 28
 Silver Reinier Torres
Jorge Antonio Garcia
Canoeing Men's K-2 1,000 metres October 28
 Silver Reydel Ramos Canoeing Men's C-1 1,000 metres October 28
 Silver Jeinkler Aguerro
José Guerra
Diving Men's synchronized 10 metre platform October 28
 Silver Darisleydis Amador Canoeing Women's K-1 200 metres October 29
 Silver Dayaris Mestre Judo Women's 48 kg October 29
 Silver Dennis Novo Karate Men's 67 kg October 29
 Silver Cuba men's national volleyball team Volleyball Men October 29
 Bronze Frank Diaz Taekwondo Men's 58kg October 15
 Bronze Maydelis Delgado
Zenia Fernandez
Lianet Jose
Martha Perez
Yeney Renovales
Legna Savon
Gymnastics Women's Rhythmic Group All-Around October 16
 Bronze Jorge Campos (table tennis)
Andy Pereira
Pavel Oxamendi
Table Tennis Men's Team October 16
 Bronze Yenser Basilo
Dionnis Carrion
Jorber Avila
Solaris Freire
Rowing Men's Coxless Four October 17
 Bronze Taimi Castellanos Taekwondo Women's 67 kg October 17
 Bronze Yaima Velazquez Rowing Women's lightweight single sculls October 19
 Bronze Marlies Mejias Cycling Women's Omnium October 20
 Bronze Hanser García Swimming Men's 50 metre freestyle October 20
 Bronze Juan Stevens
Hugo Franco
Jaime Quintana
Archery Men's team October 21
 Bronze Maydenia Sarduy
Orquidea Quesada
Larissa Paga
Archery Women's team October 21
 Bronze Hanser Meoque Wrestling Men's Greco-Roman 60 kg October 21
 Bronze Arnold Alcolea Cycling Men's road race October 22
 Bronze Yudelmis Domínguez Cycling Women's road race October 22
 Bronze Juan Rodriguez Shooting Men's skeet October 22
 Bronze Ludisleydis Nápoles
Marlen Bubaire
Lidibet Castellon
Anisley Lopez
Katia Coello
Maylin Sanchez
Yusmelis Ocaña
Yaleisa Soto
Yanitza Avilés
Aleanna de Armas
Maritza Toledo
Yamisleidys Casanova
Yuselys Acosta
Diamela Puentes
Yusmeri Pacheco
Yarisleidy Rosario
Leanneyi Gomez
Softball Women October 23
 Bronze Disney Rodríguez Wrestling Men's freestyle 120 kg October 23
 Bronze Reynier Henriquez Fencing Men's individual épée October 24
 Bronze Yowlys Bonne Wrestling Men's freestyle 60 kg October 24
 Bronze Yordani Garcia Athletics Men's decathlon October 25
 Bronze Cuba Baseball Men October 25
 Bronze Yaritza Goulet Fencing Women's individual sabre October 25
 Bronze Noleysis Vicet Athletics Men's hammer throw October 26
 Bronze Frendy Fernandez
Anderson Jardines
Basque pelota Men's Paleta Leather Pairs Trinkete October 26
 Bronze Henrry Despaigne Basque pelota Men's Mano singles 36m October 26
 Bronze Jose Noel Fiffe
Jhoan Luis Torreblanca
Basque pelota Men's Paleta Rubber Pairs 30m October 26
 Bronze Darisleydis Amador
Yulitza Meneses
Dayexi Gandarela
Yusmary Mengana
Canoeing Women's K-4 500 metres October 26
 Bronze Rene Hernandez
Jorge Pupo
Diving Men's synchronized 3 metre springboard October 26
 Bronze Yamirka Rodriguez Fencing Women's individual épée October 26
 Bronze Yanet Cruz Athletics Women's javelin throw October 27
 Bronze Víctor Moya Athletics Men's high jump October 27
 Bronze Dariel Leiva
Ruben Moya
Basque pelota Men's Mano Doubles 36m October 27
 Bronze Yaima Mena
Annia Rivera
Diving Women's synchronized 10 metre platform October 27
 Bronze Yalennis Castillo Judo Women's 78 kg October 27
 Bronze Raidel Acea Athletics Men's 800 metres October 28
 Bronze Orlando Ortega Athletics Men's 110 metres hurdles October 28
 Bronze José Sánchez Athletics Men's 3,000 metres steeplechase October 28
 Bronze Denia Cabarello Athletics Women's discus throw October 28
 Bronze Mabel Gay Athletics Women's triple jump October 28
 Bronze Anyelo Gomez Judo Men's 66 kg October 28
 Bronze Ronald Girones Judo Men's 73 kg October 28
 Bronze Yoandra Moreno Karate Women's 68 kg October 28
 Bronze Roleysi Baez Canoeing Men's C-1 200 metres October 29
 Bronze Lester Zamora Karate Men's 75 kg October 29

Archery

Main article: Archery at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified three male and three female athletes in the archery competition.

Men
Athlete Event Ranking Round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Juan Stevens Men's individual 1323 6  G Riccio (ARG)
W 6–0
 L Valez (MEX)
W 6–2
 D Pineda (COL)
L 2–6
Did not advance 5
Hugo Franco Men's individual 1284 14  N Cintron (PUR)
W 6–2
 D Pineda (COL)
L 1–7
Did not advance 9
Jaime Quintana Men's individual 1261 18  M Veliz (ESA)
W 7–1
 C Duenas (CAN)
L 0–6
Did not advance 9
Juan Stevens
Hugo Franco
Jaime Quintana
Men's team 3868 4 BYE  Brazil (BRA)
W 218–211
 United States (USA)
L 215–227
 Canada (CAN)
W 217–204
3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Ranking Round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Maydenia Sarduy Women's individual 1266 12  M Cardoza (PUR)
L 4–6
Did not advance 17
Larissa Pagan Women's individual 1251 16  L Solano (DOM)
W 6–5
 A Valencia (MEX)
L 1–7
Did not advance 9
Orquidea Quesada Women's individual 1233 20  P Ramirez (COL)
L 4–6
Did not advance 17
Maydenia Sarduy
Orquidea Quesada
Larissa Pagan
Women's team 3750 5 BYE  Canada (CAN)
W 199–197
 Mexico (MEX)
L 197–215
 Venezuela (VEN)
W 201–198
3rd place, bronze medalist(s)

Athletics

Main article: Athletics at the 2011 Pan American Games

Men

Track and road events

Event Athletes Heats Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
100 m David Lescay 10.36 2nd Q 10.31 4th Q 10.39 8th
Michael Herrera 10.31 1st Q 10.52 7th Did not advance
200 m Michael Herrera 20.82 3rd Q 20.66 3rd Q Did not advance
Roberto Skyers 20.86 2nd Q 20.31 SB 1st Q 20.37 1st place, gold medalist(s)
400 m William Collazo 45.70 1st Q 45.33 4th
Noel Ruíz 45.98 2nd Q 45.69 5th
800 m Raidel Acea 1:50.04 3rd Q 1:46.23 3rd place, bronze medalist(s)
Andy González 1:48.21 1st Q 1:45.58 SB 1st place, gold medalist(s)
110 m hurdles Orlando Ortega 13.33 1st Q 13.30 3rd place, bronze medalist(s)
Dayron Robles 13.22 1st Q 13.10 PR 1st place, gold medalist(s)
400 m hurdles Omar Cisneros 48.99 1st Q 47.99 PR 1st place, gold medalist(s)
Amaurys Raul Valle 51.29 5th Did not advance
3000 m steeplechase Yosvany Rodríguez DNF
José Alberto Sánchez 8:49.75 3rd place, bronze medalist(s)
4 × 100 m relay David Lescay
Michael Herrera
Víctor González
Roberto Skyers
39.79 5th Q 39.75 4th
4 × 400 m relay Noel Ruíz
Raidel Acea
Omar Cisneros
William Collazo
Yunior Díaz*
Amaurys Valle*
3:04.33 1st Q 2:59.43 SB 1st place, gold medalist(s)
Marathon Henry Jaén 2:31:30 15th

*-Indicates athletes that participated in the preliminaries but not the finals

Field events

Event Athletes Semifinal Final
Result Rank Result Rank
High jump Víctor Rafael Moya 2.26 m. 3rd place, bronze medalist(s)
Pole vault Lázaro Eduardo Borges 5.80 m. PR 1st place, gold medalist(s)
Yankier Lara 5.40 m. 6th
Long jump Yunior Díaz 7.21 m. 9th Did not advance
Triple jump Yoandri Betanzos 16.54 m. 2nd place, silver medalist(s)
Alexis Copello 17.21 m. 1st place, gold medalist(s)
Shot put Carlos Véliz 20.76 m. 2nd place, silver medalist(s)
Reynaldo Proenza 19.19 m. SB 7th
Discus throw Jorge Yadian Fernández 65.58 m. 1st place, gold medalist(s)
Yunior Lastre 61.07 m. 4th
Hammer throw Roberto Janet 69.46 m. 5th
Noleysi Bicet 75.57 m. 3rd place, bronze medalist(s)
Javelin throw Guillermo Martínez 87.20 m. PR 1st place, gold medalist(s)
Michael Miranda 73.91 m. 9th

Combined events

Decathlon Event Yordanis García Leonel Suárez
Results Points Rank Results Points Rank
100 m 10.68 933 3rd 11.01 858 8th
Long jump 6.78 m. 762 10th 7.39 m. 908 2nd
Shot put 14.81 m. 778 3rd 14.64 m. PB 768 4th
High jump 2.05 m. 850 3rd 2.08 m. 878 1st
400 m 48.84 PB 869 4th 49.76 826 8th
110 m hurdles 14.22 PB 946 3rd 14.26 PB 941 5th
Discus throw 40.20 m. 669 10th 45.54 m. 778 3rd
Pole vault 4.80 m. 849 3rd 4.80 m. 849 2nd
Javelin throw 63.81 m. 795 2nd 72.19 m. 923 1st
1500 m 4:49.29 623 5th 4:45.78 644 4th
Final 8074 3rd place, bronze medalist(s) 8373 1st place, gold medalist(s)

Women

Event Athletes Semifinal Final
Time Rank Time Rank
100 m Nelkis Casabona 11.56 2nd Q 11.56 7th
200 m Nelkis Casabona 23.34 1st Q 23.43 5th
Roxana Díaz 23.61 4th q 23.45 SB 6th
400 m Aymée Martínez 52.76 2nd Q 52.09 4th
Daisurami Bonne 52.20 2nd Q 51.69 PB 2nd place, silver medalist(s)
800 m Adriana Muñoz 2:04.08 1st place, gold medalist(s)
Rose Mary Almanza 2:04.82 4th
1500 m Adriana Muñoz 4:26.09 1st place, gold medalist(s)
Urdileidis Quiala 4:29.08 5th
5000 m Yudileyvis Castillo 16:49.63 5th
Yudisleidis Fuente 17:23.76 11th
10000 m Yudileyvis Castillo 35:35.43 5th
100 m hurdles Belkis Milanes 13.56 5th Did not advance
Yenima Arenciabia 13.13 2nd Q 13.22 6th
4 × 100 m relay Roxana Díaz
Nelkis Casabona
Grether Guillen
Dulaimi Odelin
43.97 SB 4th
4 × 400 m relay Aymée Martínez
Daisurami Bonne
Diosmely Peña
Susana Clement
3:28.09 1st place, gold medalist(s)
Marathon Deilin Belmonte 2:43:39 4th
Yailen García 2:57:37 11th
20 km walk Leisy Rodriguez DSQ

Field events

Event Athletes Semifinal Final
Result Rank Result Rank
High jump Lesyani Mayor 1.89 m. SB 1st place, gold medalist(s)
Pole vault Daylis Caballero 4.10 m. 7th
Yarisley Silva 4.75 m. PR 1st place, gold medalist(s)
Long jump Suslaidy Girat 6.60 m. 4th
Triple jump Mabel Gay 14.28 m. 3rd place, bronze medalist(s)
Yargeris Savigne 14.36 2nd place, silver medalist(s)
Shot put Misleydis González 18.57 m. 1st place, gold medalist(s)
Mailín Vargas 17.98 4th
Discus throw Yarelys Barrios 66.40 m. PR 1st place, gold medalist(s)
Denia Caballero 58.63 m. 3rd place, bronze medalist(s)
Hammer throw Yipsi Moreno 75.72 m. RP 1st place, gold medalist(s)
Arasay Maria Thondike 68.88 m. 4th
Javelin throw Yanet Cruz 56.19 m. 3rd place, bronze medalist(s)
Yainelis Ribiaux 56.21 m. 2nd place, silver medalist(s)

Combined events

Decathlon Event Gretchen Quintana Yosmiany Pedroso
Results Points Rank Results Points Rank
100 m hurdles 13.98 981 3rd 14.13 960 5th
High jump 1.65 m. 795 7th 1.74 m. 903 2nd
Shot put 12.88 m. PB 719 5th 14.63 m. PB 836 1st
200 m 24.45 PB 938 1st 25.48 PB 843 9th
Long jump 5.75 m. 774 3rd 5.87 m. 810 2nd
Javelin throw 35.21 m. 576 9th 44.23 m. 749 2nd
800 m 2:24.71 761 7th 2:36.88 609 11th
Final 5544 4th 5710 2nd place, silver medalist(s)

Badminton

Main article: Badminton at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified two male and two female athletes in the individual and team badminton competitions.

Men
Athlete Event First round Second round Third round Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Ronald Toledo Men's singles  Mitchel Wongsodikromo (SUR)
W 21 – 18, 14 – 21, 21 – 13
 Lino Munoz (MEX)
L 12 – 21, 17 – 21
Did not advance
Osleni Guerrero Men's singles  Federico Diaz (ARG)
W 21 – 5, 21 – 15
 Virgil Soeroredjo (SUR)
W 21 – 11, 21 – 16
 Rodolfo Ramirez (GUA)
W 22 – 20, 23 – 21
 Stefan Wojcikiewicz (CAN)
W 10 – 21, 22 – 20, 21 – 18
 Charles Pyne (JAM)
W 21 – 18, 18 – 21, 21 – 18)
 Kevin Cordón (GUA)
L 21 – 23, 19 – 21
2nd place, silver medalist(s)
Osleni Guerrero
Ronald Toledo
Men's doubles  Nelson Javier (DOM)
 Alberto Raposo (DOM)
W 21 – 11, 21 – 17)
 Howard Bach (USA)
 Tony Gunawan (USA)
L 9 – 21, 14 – 21
Did not advance
Women
Athlete Event First round Second round Third round Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
María L. Hernández Women's singles  Naty Rangel (MEX)
W 20 – 22, 21 – 12, 24 – 22
 Christina Aicardi (PER)
L 15 – 21, 21 – 11, 19 – 21
Did not advance
Chaviano Mislenis Women's singles  Rena Wang (USA)
L 10 – 21, 11 – 21
Did not advance
María L. Hernández
Chaviano Mislenis
Women's doubles  Christina Aicardi (PER)
 Claudia Rivero (PER)
L 24 – 26, 16 – 21–26
Did not advance
Mixed
Athlete Event First round Second round Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Ronald Toledo
Chaviano Mislenis
Mixed doubles  Mitchel Wongsodikromo (SUR)
 Crystal Leefmans (SUR)
L 21 – 23, 11 – 21
Did not advance
Osleni Guerrero
María L. Hernández
Mixed doubles  Federico Diaz (ARG)
 Victoria Valdesolo (ARG)
W 21 – 12, 21 – 9
 Bryan Valentin (PUR)
 Daneysha Santana (PUR)
W 21 – 19, 21 – 9
 Halim Ho (USA)
 Eva Lee (USA)
L 15 – 21, 13 – 21
Did not advance

Baseball

Main article: Baseball at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified a baseball team of twenty athletes to participate.

Team

Standings

Qualified for the semifinals
Team G W L RS RA RD Tiebreaker
 Cuba 3 3 0 22 16 +6
 Canada 3 2 1 14 14
 Venezuela 3 1 2 14 15 -1
 Puerto Rico 3 0 3 17 22 -5

Results

Preliminary Round

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Cuba 1 0 0 0 0 3 0 1 X 5 11 2
 Venezuela 0 0 0 0 0 0 4 0 0 4 8 1
WP: Alberto César Soto (1–0)   LP: Luis Torres (0–1)   Sv: Yadier Pedroso (1)
Home runs:
CUB: José Dariel Abreu (1)
VEN: None
Boxscore
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Canada 0 0 0 1 0 2 0 1 1 5 9 0
 Cuba 2 0 5 0 0 1 0 0 1 9 18 1
WP: Yulieski González (1–0)   LP: Jay Johnson (0–1)
Home runs:
CAN: None
CUB: Frederich Cepeda (1), Alfredo Despaigne (1), José Dariel Abreu (1)
Boxscore
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 R H E
 Cuba 1 0 4 0 0 0 0 0 0 2 8 13 3
 Puerto Rico 0 1 0 0 4 0 0 0 0 3 7 10 0
WP: Vicyohandri Odelín (1–0)   LP: José De La Torre (0–1)
Boxscore

Semifinal

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Cuba 0 0 2 2 0 2 1 3 0 10 14 1
 United States 0 5 2 5 0 0 0 0 0 12 11 1
WP: Randy Williams (1–0)   LP: Freddy Álvarez (0–1)   Sv: Scott Patterson (1)
Home runs:
CUB: Rudy Reyes (1)
USA: None
Boxscore

Third Place

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Cuba 2 1 0 2 0 1 0 0 X 6 10 0
 Mexico 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 2
WP: Miguel González (1–0)   LP: Walter Joel Silva (1–1)
Home runs:
CUB: Alfredo Despaigne (1), José Abreu (1), Yulieski Gurriel (1)
MEX: None
Boxscore


 2011 Pan American Games Bronze Medal 

Cuba

Basque pelota

Main article: Basque pelota at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified two athletes each in the paleta leather pairs trinkete, paleta leather pairs 36m fronton, paleta leather pairs 30m fronton, frontenis pairs 30m fronton, women's paleta rubber pairs trinkete, and women's frontenis pairs 30m fronton competitions. Cuba has also qualified one athlete each in the mano singles trinkete and mano singles 36m fronton competitions.[4]

Men

Athlete(s) Event Series 1 Series 2 Series 3 Series 4 Bronze Medal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Daniel Alonso
Cesar Rafael Arocha
Frontenis Pairs 30m Fronton  Delgado (USA)
&Tejada
W 2–1 (12–6, 11–12,5–2)
 Rodriguez (MEX)
& Rodriguez
L 0–2(3–12,4–12)
 Trucco (CHI)
& Versluys
W 2–0 (12–2, 12–11)
 Alberdi (ARG)
& Clementin
W 2–0 (12–10, 12–7)
 Rodriguez (MEX)
& Rodriguez
L 0–2(2–12,5–12)
2nd place, silver medalist(s)
Jose Noel Fiffe
Jhoan Luis Torreblanca
Paleta Rubber Pairs 30m Fronton  Casellas (VEN)
& Vera
W 2–0 (12–1, 12–7)
 Camesaña (URU)
& Lancelotti
W 2–1 (12–5, 10–12, 5–1)
 Hurtado (MEX)
& Rodriguez
L 0–2(8–12, 4–12)
 Benique (PER)
& Martinez
W 2–0 (12–3, 12–3)
 Celaya (CHI)
& De Orte
W 2–0 (12–4, 12–8)
3rd place, bronze medalist(s)
Dariel Leiva
Ruben Moya
Mano Doubles 36m Fronton  Salinas (VEN)
& Vidal
W 2–0 (10–7, 10–7)
 Alcantara (MEX)
& Diaz
L 0–2(1–10, 0–10)
 Huarte (USA)
& Huarte
L 1–2(9–10, 10–7, 2–5)
 Salinas (VEN)
& Vidal
W 2–0 (10–6, 10–4)
3rd place, bronze medalist(s)
Henrry Despaigne Mano Singles 36m Fronton  Urcelay (VEN)
L 1–2(10–8, 4–10, 4–5)
 Comas (ARG)
W 2–0 (10–3, 10–8)
 Urcelay (VEN)
W 2–0(10–7, 10–8)
3rd place, bronze medalist(s)
Rafael Fernández
Azuan Perez
Paleta Leather Pairs 36m Fronton  Ledesma (MEX)
& Mendiburu
W 2–1 (15–14, 11–15, 5–4)
 Borrajo (VEN)
& Reyes
W 2–0 (15–9, 15–9)
 Callarelli (ARG)
& Dorato
L 1–2 (15–11, 14–15, 0–5)
 Rivas (URU)
& Tavares
W 2–0 (15–9, 15–7)
 Ledesma (MEX)
& Mendiburu
W 2–1 (15–12, 14–15, 5–2)
1st place, gold medalist(s)
Darien Povea Mano Singles Trinkete  Lacasa (VEN)
W 2–0 (15–4, 15–3)
 Lopez (MEX)
L 0–2 (7–15, 4–15)
 Etchevers (USA)
W 2–0 (15–9, 15–12)
 Lopez (MEX)
L 0–2 (5–15, 6–15)
2nd place, silver medalist(s)
Frendy Fernandez
Anderson Jardines
Paleta Leather Pairs Trinkete  Herrera (MEX)
Marin
W 2–0 (15–9, 15–11)
 Baldizan (URU)
Dufau
L 0–2 (6–15, 14–15)
 Algarbe (ARG)
Villegas
L 0–2 (8–15, 5–15)
 Perez (CHI)
Saez
W 2–0 (15–3, 15–4)
 Herrera (MEX)
Marin
W 2–0 (15–5, 15–11)
3rd place, bronze medalist(s)

Women

Athlete(s) Event Series 1 Series 2 Series 3 Series 4 Bronze Medal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Yasmary de la Caridad Medina
Lisandra Lima
Frontenis Pairs 30m Fronton  Castillo (MEX)
&Hernandez
L 0–2 (2–12, 7–12)
 Bozzo (CHI)
& Salgado
W 2–0(12–1,12–2)
 Diaz (VEN)
& Toro
W 2–0 (12–7, 12–10)
 Podversich (ARG)
& Zair
W 2–0 (12–7, 12–3)
 Castillo (MEX)
&Hernandez
L 0–2 (6–12, 5–12)
2nd place, silver medalist(s)
Daniela Darriba
Yurisleidis Milagros Allue
Yasmary de la Caridad Medina
Paleta Rubber Pairs Trinkete  Cepeda (MEX)
Guillen
L 0–2 (8–15, 3–15)
 Miranda (URU)
Naviliat
L 0–2 (5–15, 6–15)
 Garcia (ARG)
Stele
L 0–2 (3–15, 3–15)
 Apablaza (CHI)
Solas
L 0–2 (14–16, 12–15)
Did not advance 5th

Beach volleyball

Main article: Beach volleyball at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified a men's and women's team in the beach volleyball competition.

Men
Athlete Event Preliminary Round Quarterfinals Semifinals Finals
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Sergio Reynaldo Gonzalez
Karell Piña
Men  Yewddys Pérez (DOM)
 Germán Recio (DOM)
W 25–23, 21–17
 Alison Cerutti (BRA)
 Emanuel Rego (BRA)
W 21–19, 21–11
 Esteban Escobar (CRC)
 Bryan Monge (CRC)
W 21–16, 23–21
 Aldo Mirmontes (MEX)
 Juan Virgen (MEX)
L 21–19, 16–21, 12–15
Did not advance
Women
Athlete Event Preliminary Round Quarterfinals Semifinals Finals
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Niriam Sinal
Onayamis Sinal
Women  Ketty Chila (ECU)
 Ariana Vilela (ECU)
W 18–21, 21–15, 15–13
 Ayana Dyette (TRI)
 Elki Phillip (TRI)
W 21–12, 21–14
 Larissa França (BRA)
 Juliana Silva (BRA)
L 16–21, 13–21
 Yarleen Santiago (PUR)
 Yamileska Yantin (PUR)
L 16–21, 18–21
Did not advance

Boxing

Main article: Boxing at the 2011 Pan American Games

Cuba qualified nine athletes in the 49 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 64 kg, 69 kg, 75 kg, 81 kg, and 91 kg men's categories.

Men

Athlete Event Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Yosbny Veitia Light Flyweight  David Jimenez (CRC)
W 14 – 2
 Jantony Ortíz (PUR)
W 14 – 9
 Joselito Velazquez (MEX)
L 12 – 20
2nd place, silver medalist(s)
Robeisy Ramírez Flyweight  John William Franklin (USA)
W RSC Round3 3:00
 Braulio Ávila (MEX)
W 20 – 7
 Dagoberto Aguero (DOM)
W 24 – 10
1st place, gold medalist(s)
Lázaro Álvarez Bantamweight  Luis Salazar Estevez (DOM)
W 18 – 5
 Angel Jose Rodriguez (COL)
W 17 – 7
 Óscar Valdez (MEX)
W 19 – 15
1st place, gold medalist(s)
Yasniel Toledo Lightweight  Julio Laguna (NCA)
W RSC Round1 3:00
 Fradimil Macayo (VEN)
W 24 – 5
 Angel Gutierrez (MEX)
W 13 – 7
 Robson Da Conceicao (BRA)
W 16 – 11
1st place, gold medalist(s)
Roniel Iglesias Light Welterweight  Juan Pablo Romero (MEX)
W 17 – 10
 Jose Maria Virula (GUA)
W 19 – 10
 Éverton Lopes (BRA)
W 18 – 9
 Valentino Knowles (BAH)
W 22 – 14
1st place, gold medalist(s)
Robeisy Ramírez Welterweight  Alberto Palmetta (ARG)
W 15 – 5
 Gabriel Maestre (VEN)
W 20 – 7
 Myke De Carvalho (BRA)
W PTS (14–14)-53 – 45
 Óscar Molina (MEX)
W 20 – 13
1st place, gold medalist(s)
Robeisy Ramírez Middleweight  Damarias Russell (USA)
W 27 – 4
 David Da Costa (BRA)
W 12 – 4
 Brody Blair (CAN)
W 30 – 7
 Jaime Cortez (ECU)
W 18 – 6
1st place, gold medalist(s)
Robeisy Ramírez Light Heavyweight  Jefferey Spencer (USA)
W 19 – 2
 Carlos Góngora (ECU)
W 19 – 9
 Yamaguchi Florentino (BRA)
W 22 – 12
1st place, gold medalist(s)
Lenier Pero Heavyweight  Steven Couture (CAN)
W 22 – 2
 Yamil Peralta Jara (ARG)
W 13 – 9
 Julio Cesar Castillo (COL)
W 16 – 10
1st place, gold medalist(s)

Canoeing

Main article: Canoeing at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified twelve boats in the K-1 200, K-2 200, K-1 1000, K-2 1000, K-4 1000, C-1 200, C-1 1000, C-2 1000, women's K-1 200, women's K-1 500, women's K-2 500 and women's K-4 500 categories.

Men

Athlete(s) Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Roleysi Baez C-1 200 m 41.291 2nd QF 41.403 3rd place, bronze medalist(s)
Reydel Ramos C-1 1000 m 4:03.973 2nd place, silver medalist(s)
Karel Aguilar
Serguey Torres
C-2 1000 m 3:39.280 1st place, gold medalist(s)
Reinier Mora K-1 200 m 36.560 2nd QF 36.686 4th
Jorge Antonio Garcia K-1 1000 m 3:41.257 1st place, gold medalist(s)
Reinier Mora
Fidel Antonio Vargas
K-2 200 m 32.909 2nd QF 33.280 4th
Reinier Torres
Jorge Antonio Garcia
K-2 1000 m 3:19.158 2nd place, silver medalist(s)
Jorge Antonio Garcia
Osvaldo Labrada
Reinier Torres
Maikel Daniel Zuluaga
K-4 1000 m 3:01.061 1st place, gold medalist(s)

Women

Athlete(s) Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Darisleydis Amador K-1 200 m 41.876 1st QF 41.840 2nd place, silver medalist(s)
Annes Peñate K-1 500 m 2:00.406 3rd QF 1:59.054 5th
Dayexi Gandarela
Yulitza Meneses
K-2 500 m 1:49.502 1st QF 1:47.332 1st place, gold medalist(s)
Dayexi Gandarela
Yulitza Meneses
Darisleydis Amador
Yusmary Mengana
K-4 500 m 1:39.105 3rd place, bronze medalist(s)

Cycling

Main article: Cycling at the 2011 Pan American Games

Road Cycling

Men
Athlete Event Time Rank
Arnold Alcolea Road race 3:41:48 3rd place, bronze medalist(s)
Yans Carlos Arias 3:42:04 8th
Lizardo Benitez 3:45:04 14th
Ramon Lazaro Martin 3:50:58 33rd
Arnold Alcolea Time trial 52:10.73 10th
Women
Athlete Event Time Rank
Yudelmis Domínguez Road race 2:18:23 3rd place, bronze medalist(s)
Yumari González 2:18:23 2nd place, silver medalist(s)
Arlenis Sierra 2:18:10 1st place, gold medalist(s)
Dalila Rodriguez Time trial 29:32.26 11th
Yudelmis Domínguez DNF

Track cycling

Sprints & Pursuit

Athlete Event Qualifying Round of 8 1/8 finals
(repechage)
Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Alejandro Mainat Men's sprint 10.426 12th  Njisane Phillip (TRI)
L 10.690
 Ángel Pulgar (VEN)
L 10.392
Did not advance
Yans Carlos Arias
Ruben Companioni
Leandro Marcos
Ramon Lazaro Martin
Pedro Sibila
Men's team pursuit 4:15.824 7th Did not advance
Lisandra Guerra Women's sprint 11.126 2nd  Dana Feiss (USA)
W 2 – 0
 Diana García (COL)
W 2 – 1
 Daniela Larreal (VEN)
W 2 – 0
1st place, gold medalist(s)
Laura Arias Women's sprint 11.593 8th  Daniela Larreal (VEN)
L 0 – 2
5th–8th Place Race:
7th
Lisandra Guerra
Arianna Herrera
Women's team sprint 34.907 5th Did not advance
Yumari González
Dalila Rodriguez
Yudelmis Domínguez
Women's team pursuit 3:26.745 2nd  Canada (CAN)
L 3:25.335
2nd place, silver medalist(s)

Keirin

Athlete Event 1st round Repechage Final
Alejandro Mainat Men's keirin 3rd R 4th DNA
Lisandra Guerra Women's keirin 7th

Omnium

Athlete Event Flying Lap
Time
Rank
Points Race
Points
Rank
Elimination Race
Rank
Ind Pursuit
Time
Scratch Race
Rank
Time Trial
Time
Final
Rank
Ruben Companioni Men 13.379
2nd
14
7th
8th 4:30.156
2nd
-2
9th
1:04.320
3rd
31
4th
Marlies Mejias Women 14.404
1st
12
9th
5th 3:38.126
2nd
0
6th
35.211 PR
1st
24
3rd place, bronze medalist(s)

Mountain Biking

Men
Athlete Event Time Rank
Lizardo Benitez Cross-country DNF
Vincente Sanabria Cross-country DNF

Diving

Main article: Diving at the 2011 Pan American Games

Men

Athlete(s) Event Preliminary Final
Points Rank Points Rank
Rene Paul Hernandez 3 m springboard 380.30 9th Q 353.40 11th
Jorge Luis Pupo 360.25 12th Q 417.75 9th
Jeinkler Aguirre 10 m platform 414.95 7th Q 458.10 4th
Rene Paul Hernandez
Jorge Luis Pupo
3 m synchronized springboard 384.33 3rd place, bronze medalist(s)
Jeinkler Aguirre
Jose Antonio Guerra
10 m synchronized platform 447.57 2nd place, silver medalist(s)

Women

Athlete(s) Event Preliminary Final
Points Rank Points Rank
Daylet Valdes 3 m springboard 228.15 10th Q 221.30 12th
Yoslaidi Herrera 149.00 15th Did not advance
Annia Rivera 10 m platform 268.35 8th Q 267.90 7th
Yoslaidi Herrera
Daylet Valdes
3 m synchronized springboard 253.02 4th
Annia Rivera
Yaima Rosario Mena
10 m synchronized platform 269.28 3rd place, bronze medalist(s)

Fencing

Main article: Fencing at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified athletes in the men's and women's individual and team épée, foil, and sabre competitions.

Men

Event Athlete Round of Poules Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Result Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Individual épée Ringo Quinteros 4 V – 1 D 2nd Q  Jhon Rodriguez (COL)
W 14 – 3
 Reynier Henriquez (CUB)
L 9 – 15
Did not advance
Reynier Henriquez 3 V – 2 D 7th Q  Omar Carrillo (MEX)
W 15 – 12
 Ringo Quinteros (CUB)
W 15 – 9
 Weston Kelsey (USA)
L 10 – 13
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance
Team épée Reynier Henriquez
Ringo Quinteros
Yunior Reitor
 Venezuela (VEN)
L 40 – 45
5th–8th Place match:
 Mexico (MEX)
W 45 – 34
5th–6th Place match:
 Colombia (COL)
W 45 – 34
5th
Individual foil Pedro Mogena 4 V – 1 D 4th Q  Raul Arizago (MEX)
L 10 – 15
Did not advance
Yosniel Alvarez 2 V – 3 D 14th Q  Anthony Primack (CAN)
L 12 – 15
Did not advance
Team foil Pedro Mogena
Yosniel Alvarez
Yoelkis Zamora
 United States (USA)
L 28 – 45
5th–8th Place match:
 Argentina (ARG)
W 45 – 26
5th–6th Place match:
 Colombia (COL)
L 33 – 45
6th
Individual sabre Daylon Gilberto Diaz 4 V – 1 D 5th Q  William De Moraes (BRA)
W 15 – 7
 Hernán Jansen (VEN)
L 13 – 15
Did not advance
Yoandys Iriarte 2 V – 3 D 11th Q  Ricardo Bustamante (ARG)
W 15 – 8
 Timothy Morehouse (USA)
L 6 – 15
Did not advance
Team sabre Daylon Gilberto Diaz
Yoandys Iriarte
Julio Leonides Bello
 United States (USA)
L 36 – 45
5th–8th Place match:
 Chile (CHI)
W 45 – 29
5th–6th Place match:
 Argentina (ARG)
L 37 – 45
6th

Women

Event Athlete Round of Poules Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Result Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Individual épée Yamirka Rodriguez 5 V – 0 D 1st Q  Clarisse De Menezes (BRA)
W 15 – 10
 Eliana Lugo (VEN)
W 14 – 13
 Courtney Hurley (USA)
L 12 – 13
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance
Zuleydis Ortíz 2 V – 3 D 12th Q  Ainsley Zwitzer (CAN)
L 10 – 15
Did not advance
Team épée Yamirka Rodriguez
Zuleydis Ortíz
Seily Mendoza
 Venezuela (VEN)
L 35 – 45
5th–8th Place match:
 Brazil (BRA)
W 45 – 35
5th–6th Place match:
 Chile (CHI)
W 45 – 39
5th
Individual foil Misleydys Compañi 4 V – 1 D 3rd Q  Johana Fuenmayor (VEN)
L 4 – 15
Did not advance
Yuleidy Terry 3 V – 2 D 7th Q  Alely Hernandez (MEX)
L 13 – 15
Did not advance
Team foil Misleydys Compañi
Yuleidy Terry
Adriagne Rivot
 Canada (CAN)
L 33 – 45
5th–8th Place match:
 Mexico (MEX)
W 45 – 29
5th–6th Place match:
 Puerto Rico (PUR)
W 45 – 22
5th
Individual sabre Yaritza Goulet 3 V – 2 D 9th Q  Élora Pattaro (BRA)
W 15 – 5
 Melanie Mercado (PUR)
W 15 – 11
 Mariel Zagunis (USA)
L 7 – 15
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance
Yexi Salazar 2 V – 3 D 13th Q  Mariel Zagunis (USA)
L 11 – 15
Did not advance
Team sabre Yaritza Goulet
Yexi Salazar
Jennifer Morales
 United States (USA)
L 36 – 45
5th–8th Place match:
 Argentina (ARG)
W 45 – 28
5th–6th Place match:
 Brazil (BRA)
W 45 – 29
5th

Field hockey

Main article: Field hockey at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified a men's and women's team in the field hockey competition.

Men

Team

Standings

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Argentina 3 3 0 0 20 1 +19 9 Semi-finals
2  Cuba 3 2 0 1 7 13 −6 6
3  Mexico (H) 3 1 0 2 4 12 −8 3
4  United States 3 0 0 3 4 9 −5 0
Source: PAHF
(H) Host

Results

October 20, 2011
16:00
United States  2–4  Cuba
Holt 35', 38' Report[dead link] Sarduy 19', 49'
Blanco 53'
Perez 56'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Wright (RSA), Lim (SIN)

October 22, 2011
9:00
Mexico  1–2  Cuba
Aguilar 52' Report[dead link] Valero 61'
Sarduy 63'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Springer (BAR), Vatter (CHI)

October 24, 2011
2:00
Argentina  10–1  Cuba
Bergner 23', 27', 34'
Ibarra 25', 50', 62', 63'
Rossi 38'
R. Vila 67'
M. Vila 70'
Report[dead link] Blanco 13'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Vatter (CHI), Lim (SIN)

Semifinals

October 27, 2011
11:30
Canada  3–2  Cuba
Guest 1'
Tupper 6'
Singh 21'
Report[dead link] Blanco 14'
Lemus 49'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Barbas (ARG), Hundley (USA)

Bronze medal match

October 29, 2011
15:00
Cuba  3–4  Chile
Sarduy 9'
Blanco 52', 55'
Report Zarhi 19'
Zirpel 23'
Richter 32'
Berczely 69'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Barbas (ARG), Soteriades II (USA)

Women

Team

Standings

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 United States (A) 3 3 0 0 16 1 +15 9
 Chile (A) 3 2 0 1 8 2 +6 6
 Cuba 3 1 0 2 3 16 −13 3
 Mexico 3 0 0 3 1 9 −8 0
Source:[citation needed]
(A) Advanced to the semifinals

Results

October 19, 2011
16:00
Chile  6–0  Cuba
Urroz 5'
Fernandez 16'
Infante 23'
Villagra 41' 56'
Fingerhuth 58'
Report[dead link]
Pan American Hockey Stadium

October 21, 2011
09:00
Mexico  1–3  Cuba
Navarro 70' Report[dead link] Vera 4' 13'
Sierra 61'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Hudson (NZL), McClean (TRI)

October 23, 2011
14:00
United States  9–0  Cuba
O'Donnell 2', 44'
Laubach 15', 17'
Nichols 21', 33'
Falgowski 26'
Kasold 46'
Selenski 55'
Report[dead link]
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Hudson (NZL), Villafañe (ARG)

Crossover

October 26, 2011
17:30
Cuba  2–1  Trinidad and Tobago
Carmenate 32'
Argentel 62'
Report[dead link] Wynne 8'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Metchette (IRL), Castellanos (MEX)

Fifth place match

October 28, 2011
11:30
Cuba  3–2  Mexico
Vera 28'
Sierra 35', 65'
Report[dead link] Navarro 23', 45'
Pan American Hockey Stadium
Umpires:
Judefind (USA), Villafañe (ARG)

Football

Main article: Football at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified a men's team in the football competition.

Men

Squad

Qualified for the semifinals
Standings
Nation PLD W D L GF GA GD Pts
 Argentina 3 2 1 0 5 1 +4 7
 Costa Rica 3 2 0 1 4 4 0 6
 Brazil 3 0 2 1 2 4 -2 2
 Cuba 3 0 1 2 0 2 -2 1

Results

Costa Rica 1–0 Cuba
Blanco Goal 55' Report[dead link]

Brazil 0–0 Cuba
Report[dead link]

Cuba 0–1 Argentina
Report[dead link] Laba Goal 79'
Estadio Omnilife, Guadalajara
Referee: Erick Roberto Andino (Honduras)


 2011 Pan American Games 8th 

Cuba

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2011 Pan American Games

Artistic

Cuba has qualified two male athletes and six female athletes in the artistic gymnastics competition.

Men
Individual qualification & Team Finals
Athlete Event Apparatus Qualification Final
Floor Pommel horse Rings Vault Parallel bars Horizontal bar Total Rank Total Rank
Carlos Miguel Campaña Ind Qualification 13.600 10.500 12.900 15.350 14.350 13.750 80.450 21st
Ernesto Vila Ind Qualification 12.000 11.000 13.050 15.400 13.350 12.950 77.750 25th
Individual Finals
Athlete Event Final
Floor Pommel horse Rings Vault Parallel bars Horizontal bar Total Rank
Carlos Miguel Campaña Individual All-around 12.900 12.550 12.750 14.850 14.400 13.800 81.250 13th
Individual Parallel Bars 14.400 14.400 6th
Ernesto Vila Individual All-around 14.500 12.250 13.550 15.600 14.650 11.350 81.900 11th
Women
Individual qualification & Team Finals
Athlete Event Apparatus Qualification Final
Vault Uneven bars Balance Beam Floor Total Rank Total Rank
Yaney Hernandez Ind Qualification 13.375 11.650 12.850 12.225 50.100 27th
Dayana Rodriguez Ind Qualification 13.975 11.775 12.700 12.725 51.175 23rd
Yahajara Sese Ind Qualification 13.950 10.525 12.275 12.150 48.900 33rd
Dovelis Torres Ind Qualification 14.175 12.050 11.975 13.500 51.700 19th
Team Totals Team All-around 55.475 46.000 49.800 50.600 201.875 7th
Individual Finals
Athlete Event Apparatus Final
Vault Uneven bars Balance Beam Floor Total Rank
Dovelis Elena Torres Individual All-around 14.025 12.000 12.825 13.375 52.225 11th
Individual Floor 13.100 13.100 7th
Dayana Rodriguez Individual All-around 13.900 12.475 12.800 12.450 51.625 13th

Rhythmic

Cuba has qualified two individual athletes and one team in the rhythmic gymnastics competition.

Individual

All Around
Athlete Event Final
Hoop Rope Clubs Ribbon Total Rank
Dailen Cutino Individual 21.150 22.625 22.900 23.000 89.675 11th
Clubs 22.600 22.600 8th
Danays Perez Individual 21.925 18.250 20.450 19.150 79.775 16th

Group

All Around
Team Event Final
5 Balls 3 Ribbons + 2 Hoops Total Rank
Maydelis Delgado
Zenia Fernandez
Lianet Jose
Martha Perez
Yeney Renovales
Legna Savon
Group 23.600 23.575 47.175 3rd place, bronze medalist(s)
Group 5 Balls 24.425 24.425 4th
Group 3 Ribbons & 2 Hoops 21.450 21.450 5th

Trampoline

Cuba has qualified one female athlete in the trampoline gymnastics competition.

Women
Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Yunairi Socarras Individual 85.715 7th Q 9.835 7th

Judo

Main article: Judo at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified athletes in all fourteen men's and women's weight categories.

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Antonio Betancourt −60 kg  Javier Antonio Guedez (VEN)
L 000 – 001 S1
Did not advance
Anyelo Gomez −66 kg  Ricardo Valderrma (VEN)
L 003 S3 – 010 S2
Did not advance
(to repechage round)
Ronal Girones −73 kg  Sergio Sar Pellejero (URU)
W 100 – 000
 Alejandro Clara (ARG)
L 001 S1 – 010 S2
Did not advance
(to repechage round)
Osmay Cruz −81 kg  Gadiel Miranda (PUR)
L 000 S2 – 001 S1
Did not advance
(to repechage round)
Asley González −90 kg  Rafael Romo (CHI)
W 101 – 000 S2
 Jacob Ryan Larsen (USA)
W 121 S1 – 000
 Tiago Camilo (BRA)
L 000 S1 – 100
2nd place, silver medalist(s)
Oreydi Despaigne −100 kg  Camilo Castaño (COL)
W 120 – 000 S1
 Stefan Swierz (CAN)
W 010 – 000 S3
 Cristian Adolfo Schmidt (ARG)
W 010 S2 – 001 S3
 Luciano Corrêa (BRA)
L 001 S3 – GS 010 S2
2nd place, silver medalist(s)
Oscar Rene Brayson +100 kg  Pablo figueroa (PUR)
W 100 – 000
 Luis Ignasio Salazar (COL)
W 100 – 000
 Rafael CArlos Da Silva (BRA)
W 010 – 000
1st place, gold medalist(s)
Repechage Rounds
Athlete Event Repechage 8 Repechage Final Bronze Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Anyelo Gomez −66 kg  Flavio Israel Verdugo (ECU)
W 002 S2 – 001 S2
 Francisco Carreón (MEX)
W GS 001 S1 – 000 S2
3rd place, bronze medalist(s)
Ronal Girones −73 kg  Michael Eldred (USA)
W 001 S1 – 000 S2
3rd place, bronze medalist(s)
Osmay Cruz −81 kg  Eduardo Adrian Avila (MEX)
W 010 S1 – 000 S3
 Antoine Valois (CAN)
L 000 – 110
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Dayaris Rosa Mestre −48 kg  Diana Belen Cobos (ECU)
W 100 – 000 S1
 Sarah Menezes (BRA)
W 001 S1 – 000 S1
 Paula Pareto (ARG)
L 001 S1 – 110 S2
2nd place, silver medalist(s)
Yanet Bermoy −52 kg  Lesley Angela Huaman (PER)
W 101 – 000 S1
 Angelica Delgado (USA)
W 100 – 000
 Erika Miranda (BRA)
W 101 – 000
1st place, gold medalist(s)
Yurisleidys Lupetey −57 kg  Belen Achurra (CHI)
W 100 – 000
 Melissa Rodriguez (ARG)
W 111 S1 – 000 S3
 Rafaela Silva (BRA)
W 001 – 000 S2
1st place, gold medalist(s)
Yaritza Abel −63 kg  Stéfanie Tremblay (CAN)
W 100 – 000
 Dina Marcela Velazco (COL)
W 100 – 000
 Karina Acosta Paloma (MEX)
W 100 S2 – 001
1st place, gold medalist(s)
Onix Cortés −70 kg  Kathleen Helen Sell (USA)
W 100 – 000 S1
 Kelita Ivana Zupancic (CAN)
W 100 – 000
 Yuri Alvear (COL)
W 001 S1 – 000 S1
1st place, gold medalist(s)
Yalennis Castillo −78 kg  Lenia Ruvalcaba (MEX)
W 100 – 000
 Kayla Jean Harrison (USA)
W 001 S2 – GS 002 S2
Did not advance
(to repechage round)
Idalys Ortiz +78 kg  Molly O'Rourke (USA)
W 100 – 000
 Vanessa Zambotti (MEX)
W 002 S1 – 000 S2
 Melissa Mojica (PUR)
W 101 – 000 S4
1st place, gold medalist(s)
Repechage Rounds
Athlete Event Repechage 8 Repechage Final Bronze Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Yalennis Castillo −78 kg  Anny Lorena Cortes (COL)
W 100 – 000 S4
3rd place, bronze medalist(s)

Karate

Main article: Karate at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified two athletes in the 67 kg and 75 kg men's categories and two athlete in the 55 kg and 68 kg women's category.

Athlete Event Round Robin (Pool A/B) Semifinals Final
Match 1 Match 2 Match 3
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Dennis Novo Men's −67 kg  Brian Merterl (USA)
HWK 0:0
 Daniel Viveros (ECU)
HWK 0:0
 Delvis Ferrera (DOM)
W PTS 5:0
 Jean Carlos Peña (VEN)
W PTS 2:0
 Daniel Viveros (ECU)
L PTS 1:7
2nd place, silver medalist(s)
Lester Zamora Men's −75 kg  Israel Aco (PER)
W PTS 2:1
 Antonio Gutierrez (MEX)
W PTS 4:1
 David Dubo (CHI)
L PTS 0:1
 Thomas A. Scott (USA)
L PTS 1:2
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance
Yanelsis Gongora Women's −55 kg  Valeria Kumizaki (BRA)
L PTS 0:1
 Karina Diaz (DOM)
HWK 3:3
 Jacqueline Factos (ECU)
L PTS 1:5
Did not advance
Yoandra Moreno Women's −68 kg  Elizabeth Retamal (CHI)
W PTS 2:0
 Lucelia Ribeiro (BRA)
HWK 0:0
 Ashley Binns Miranda (CRC)
HWK 2:2
 Ydira Lira (MEX)
L PTS 0:1
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance

Modern pentathlon

Main article: Modern pentathlon at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified two male and two female pentathletes.

Men
Athlete Event Fencing
Victories (pts)
Swimming
Time (pts)
Equestrian
Score (pts)
Running & Shooting
Time (pts)
Total Rank
Yaniel Velazquez Individual 10 (748) 2:11.10 (1228) 0.00 (1200) 12:00.63 (2144) 5292 13
Abel Alvarez Individual 7 (640) 2:11.20 (1228) 20.00 (1180) 11:57.96 (2128) 5176 15
Women
Athlete Event Fencing
Victories (pts)
Swimming
Time (pts)
Equestrian
Score (pts)
Running & Shooting
Time (pts)
Total Rank
Leidy Moya Individual 16 (832) 2:27.24 (1036) 212.00 (988) 13:20.26 (1800) 4656 11
Kenia Campos Individual 19 (916) 2:25.61 (1056) 192.00 (1008) 14:23.84 (1556) 4536 12

Roller skating

Main article: Roller skating at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified a men's team in the roller skating competition.

Men

Athlete Event Qualification Final
Result Rank Result Rank
Guillermo Muñoz 300 m time trial 26.158 4th
Guillermo Muñoz 1,000 m 1:29.543 5th Did not advance
Tony Garcia 10,000 m 0 5th
Artistic
Athlete Event Short Program Long Program
Result Rank Result Rank
Daniel Curbelo Free skating 105.70 7th 103.50 7th

Women

Artistic
Athlete Event Short Program Long Program
Result Rank Result Rank
Jessica Gonzalez Free skating 102.00 11th 101.30 11th

Rowing

Main article: Rowing at the 2011 Pan American Games

Men

Athlete(s) Event Heat Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Ángel Fournier Single sculls (M1x) 7:13.41 1st Q 7:02.94 1st place, gold medalist(s)
Janier Concepción
Yoennis Hernández
Double sculls (M2x) 6:50.10 2nd Q 6:32.54 2nd place, silver medalist(s)
Yunior Perez
Eyder Batista
Lightweight double sculls (LM2x) 6:47.44 3rd R 6:48.25 1st Q 6:27.07 2nd place, silver medalist(s)
Janier Concepción
Adrian Oquendo
Eduardo Eubio
Yoennis Hernández
Quadruple sculls (M4x) 6:14.99 1st Q 5:51.69 2nd place, silver medalist(s)
Yenser Basilio
Dionnis Carrion
Coxless pair (M2-) 6:51.00 2nd Q 6:59.60 5th
Yenser Basilo
Dionnis Carrion
Jorber Avila
Solaris Freire
Coxless four (M4-) 6:41.15 3rd R 6:35.13 3rd Q 6:06.51 3rd place, bronze medalist(s)
Wilber Turro
Liosbel Hernandez
Liosmel Ramos
Manuel Suárez
Lightweight coxless four (LM4-) 6:07.25 3rd R 6:21.05 1st Q 6:06.06 1st place, gold medalist(s)
Yenser Basilo
Dionnis Carrion
Solaris Freire
Janier Concepción
Yoennis Hernández
Adrian Oquendo
Juan Gonzalez
Yunior Perez
Eduardo Rubio
Eight (M8+) 6:21.60 5th Q 5:45.69 5th

Women

Athlete(s) Event Heat Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Yariulvis Cobas Single sculls (W1x) 8:10.43 4th R 8:11.92 2nd Q 8:13.63 4th
Yariulvis Cobas
Aimee Hernandez
Double sculls (W2x) 7:30.02 1st Q 7:13.76 1st place, gold medalist(s)
Yaima Velazquez
Yoslaine Dominguez
Lightweight double sculls (LW2x) 7:26.26 2nd Q 7:17.77 2nd place, silver medalist(s)
Yanisleidi Orama
Yariulvis Cobas
Aimee Hernandez
Yoslaine Dominguez
Quadruple sculls (W4x) 7:27.33 6th Q 6:40.05 4th
Yurileydis Vinet
Yeney Ochoa
Coxless pair (W2-) 8:07.07 4th Q 8:05.61 5th
Yaima Velazquez Lightweight single sculls (LW1x) 8:24.13 1st Q 8:02.59 3rd place, bronze medalist(s)

Sailing

Main article: Sailing at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified three boats and four athletes in the sailing competition.

Men

Athlete Event Race Net Points Final Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M
Juan Manuel Orta Windsurfer (RS:X) 7 9 9 8 8 4 9 7 9 (10) / 70.0 8th

Women

Athlete Event Race Net Points Final Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M
Anayansi Perez Windsurfer (RS:X) (6) 6 6 6 6 5 5 6 4 6 / 50.0 6th

Open

Athlete Event Race Net Points Final Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M
Michel Leiva
Yudier Suarez
Double-handed Dinghy (Snipe) 6 7
RDG
7 6 1 (11)
DSQ
1 3 10 6 / 47.0 7th

Shooting

Main article: Shooting at the 2011 Pan American Games

Men
Event Athlete Qualification Final
Score Rank Score Rank
10 m air pistol Jorge Grau 572-15x 7th Q 673.1 4th
Elieser Mora 570-13x 10th Did not advance
10 metre air rifle Reynier Estopiñan 578-26x 20th Did not advance
Yoleisy Lois 582-31x 12th Did not advance
25 metre rapid fire pistol Juan Francisco Perez 568-11x 4th Q 591.0 2nd place, silver medalist(s)
Leuris Pupo 547-17x 11th Did not advance
50 metre pistol Jorge Grau 535- 9x 13th Did not advance
Yulio Zorrilla 545- 5x 7th 635.1 5th
50 metre rifle prone Reynier Estopiñan 576-24x 21st Did not advance
Maykel Guerra 577-26x 19th Did not advance
50 metre rifle three positions Reynier Estopiñan 1147- 44x 5th Q 1242.9 5th
Yoleisy Lois 1122- 33x 18th Did not advance
Skeet Juan Miguel Rodríguez 121 3rd Q 142 3rd place, bronze medalist(s)
Guillermo Alfredo Torres 122 2nd Q 145 2nd place, silver medalist(s)
Women
Event Athlete Qualification Final
Score Rank Score Rank
10 m air pistol Kirenia Bello 373-10x 5th Q 470.2 6th
Laina Perez 365- 4x 17th Did not advance
10 metre air rifle Eglys Yahima De La Cruz 394-27x 2nd Q 497.3 2nd place, silver medalist(s)
Dianelys Pérez 388-22x 9th Did not advance
25 metre pistol Laina Perez 565-10x 7th Q 764.5 6th
Evelyn Rios 556- 9x 15th Did not advance
50 metre rifle three positions Eglys Yahima De La Cruz 571-20x 3rd Q 670.3 2nd place, silver medalist(s)
Dianelys Pérez 576-22x 1st Q 671.6 1st place, gold medalist(s)

Softball

Main article: Softball at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified a team to participate. The team will be made up of 17 athletes.

Team

Standings

Qualified for the semifinals
Eliminated

All times are Central Daylight Time (UTC−5)

Rank Team W L RS RA
1  United States 7 0 54 6
2  Cuba 5 2 28 13
3  Venezuela 5 2 31 20
4  Canada 5 2 46 23
5  Dominican Republic 2 5 22 37
6  Mexico 2 5 18 37
7  Puerto Rico 2 5 27 42
8  Argentina 0 7 4 59
Results
October 17, 2011
13:00
Argentina  0–7  Cuba Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 100
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040010100023ENG.htm[permanent dead link]
October 18, 2011
11:00
Puerto Rico  1–4  Cuba Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 200
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040010100011ENG.htm[permanent dead link]
October 18, 2011
18:00
Canada  2–4  Cuba Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 773
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040010100027ENG.htm[permanent dead link]
October 19, 2011
13:00
United States  3–0  Cuba Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 375
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040010100026ENG.htm[permanent dead link]
October 19, 2011
18:00
Venezuela  3–2  Cuba Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 659
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040010100020ENG.htm[permanent dead link]
October 20, 2011
18:00
Mexico  0–5  Cuba Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 599
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040010100016ENG.htm[permanent dead link]
October 21, 2011
9:00
Cuba  6–1  Dominican Republic Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 150
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040010100005ENG.htm[permanent dead link]

Semifinals

October 22, 2011
18:00
United States  13–1  Cuba Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 0
http://200.57.183.69/ENG/SO/SOR173A_SOW40040030100001ENG.htm[permanent dead link]

Final

October 23, 2011
10:00
Cuba  0–4  Canada Pan American Softball Stadium, Guadalajara
Attendance: 359
Boxscore


 2011 Pan American Games Bronze Medal 

Cuba

Swimming

Main article: Swimming at the 2011 Pan American Games

Men
Event Athletes Heats Final
Time Position Time Position
50 m Freestyle Hanser García 22.37 2nd Q 22.15 3rd place, bronze medalist(s)
100 m Freestyle Hanser García 49.08 3rd Q 48.34 2nd place, silver medalist(s)
100 m Backstroke Pedro Luis Medel 56.71 6th Q 56.16 6th
200 m Backstroke Pedro Luis Medel 2:05.20 6th Q 2:13.77 8th
100 m Breaststroke Christian Hernandez 1:07.49 22nd Did not advance
200 m Breaststroke Christian Hernandez 2:28.25 16th QB 2:27.76 7th
100 m Butterfly Alex Hernandez 55.28 13th QB 55.63 6th B
200 m Individual Medley Pedro Luis Medel 2:10.46 10th Did not advance
4 × 100 m Medley Relay Pedro Luis Medel
Christian Hernandez
Alex Hernandez
Hanser García
Lazaro Vergara
3:55.50 8th 3:46.48 6th
Women
Event Athletes Heats Final
Time Position Time Position
100 m butterfly Yumisleisy Morales 1:05.64 19th Did not advance
200 m butterfly Yumisleisy Morales 2:19.07 9th QB 2:19.78 1st B

Table tennis

Main article: Table tennis at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified three male and three female athletes in the individual and men's table tennis competition.

Men
Athlete Event Round Robin 1st Round Eighthfinals Quarterfinals Semifinals Final
Match 1 Match 2 Match 3
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Jorge Campos Singles  Pablo Tabachnik (ARG)
W 4 – 3
 Juan Vila (VEN)
W 4 – 1
 Marcos Madrid (MEX)
L 3 – 4
 Felipe Olivares (CHI)
W 4 – 2
 Gustavo Tsuboi (BRA)
W 4 – 3
 Alberto Mino (COL)
L 2 – 4
Did not advance
Pavel Oxamendi Singles  Luis Mejía (ESA)
W 4 – 2
 Ju Lin (DOM)
L 1 – 4
 Mark Hazinski (USA)
L 2 – 4
Did not advance
Andy Pereira Singles  Jude Okoh (MEX)
W 4 – 2
 Yiyong Fan (USA)
W 4 – 2
 Emil Santos (DOM)
W 4 – 0
 Hugo Hoyama (BRA)
W 4 – 2
 Liu Song (ARG)
L 2 – 4
Did not advance
Jorge Campos
Andy Pereira
Pavel Oxamendi
Team  Venezuela (VEN)
W 3 – 1, 3 – 2, 3 – 0
 El Salvador (ESA)
W 3 – 0, 3 – 0, 3 – 0
 Canada (CAN)
W 3 – 2, 3 – 0, 2 – 3, 3 – 2
 Brazil (BRA)
L 3 – 1, 0 – 3, 3 – 2, 2 – 3, 1 – 3
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance
Women
Athlete Event Round Robin 1st Round Eighthfinals Quarterfinals Semifinals Final
Match 1 Match 2 Match 3
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Lisi Castillo Singles  Karla Perez (ESA)
W 4 – 0
 Lily Zhang (USA)
L 0 – 4
 Francesca Vargas (PER)
L 0 – 4
Did not advance
Glendys Gonzalez Singles  Monica Serrano (MEX)
W 4 – 2
 Zhang Mo (CAN)
L 0 – 4
 Maria Soto (PER)
W 4 – 0
 Caroline Kumahara (BRA)
L 1 – 4
Did not advance
Leisy Jimenez Singles  Mercedes Madrid (MEX)
W 4 – 0
 Erica Wu (USA)
W 4 – 3
 Xue Wu (DOM)
L 0 – 4
 Berta Rodríguez (CHI)
W 4 – 2
 Zhang Mo (CAN)
L 1 – 4
Did not advance
Glendys Gonzalez
Lisi Castillo
Leisy Jimenez
Team  Brazil (BRA)
L 0 – 3, 3 – 1, 3 – 1, 0 – 3, 0 – 3
 Mexico (MEX)
W 1 – 3, 3 – 0, 3 – 2, 1 – 3, 3 – 0
 Venezuela (VEN)
L 3 – 2, 1 – 3, 1 – 3, 3 – 0, 1 – 3
Did not advance

Taekwondo

Main article: Taekwondo at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified four athletes in the 58 kg, 68 kg, 80 kg, and 80+kg men's categories and four athletes in the 49 kg, 57 kg, 67 kg, and 67+kg women's categories.

Men

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Frank Ismel Diaz Flyweight (−58kg)  Nigel Cyril Ras (ARU)
W 7 – 5
 Oscar Luis Muñoz (COL)
W DSQ Ronda3 1:15
 Yulis Gabriel Mercedes Reyes (DOM)
L 2 – 11
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance
Angel Modesto Mora Lightweight (−68kg)  Osvaldo Adolfo Caceres (PAR)
W WDR Ronda3 0:50
 Peter Lopez (PER)
W 5 – 4
 Mario Andres Guerra (CHI)
W 12 – 6
 Jhohanny Jean Bartermi (DOM)
L 7 – 8
2nd place, silver medalist(s)
Mario Juan Tellez Middleweight (−80kg)  Staurdo Andres Solorzano (GUA)
L 8 – 9
Did not advance
Robelis Despaigne Heavyweight (+80kg)  Adrian Sagastume (GUA)
W 7 – 1
 Miguel Ferrera (HON)
W 8 – 0
 Françoise Coulombe (CAN)
W 5 – 3
 Juan Carlos Diaz (VEN)
W 15 – 5
1st place, gold medalist(s)

Women

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Daynelli Montejo Flyweight (−49kg)  Ivett Gonda (CAN)
L DSQ Ronda1 2:00
Did not advance
Nidia Muñoz Lightweight (−57kg)  Maude Dufour (CAN)
W 12 – 0
 Irma Edith Contreras (MEX)
L 8 – 10
Did not advance
Taimi Castellanos Middleweight (−67kg)  Katherine Alvarado (CRC)
W 10 – 0
 Asunción Ocaso (PUR)
W 2 – 1
 Paige Arielle McPherson (USA)
L 1 – 4
3rd place, bronze medalist(s)
Did not advance
Glenhis Hernández Heavyweight(+67kg)  Deysy Monte de Oca Silveiro (DOM)
W 12 – 0
 Lauren Cahoon Hamon (USA)
W 4 – 1
 Nikki Gabrielle Martinez (PUR)
W 13 – 0
1st place, gold medalist(s)

Tennis

Main article: Tennis at the 2011 Pan American Games

Men

Athlete Event 1st Round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
William Dorante Singles  Alexander Llompart (PUR)
L 3 – 6, 2 – 6
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Misleydis Diaz Singles  Florencia Molinero (ARG)
L 1 – 6, 6(2) – 7
Did not advance
Misleydis Diaz
Yamile Fors
Doubles  Daniela Seguel (CHI)
 Camila Silva (CHI)
L 6(3) – 7, 6 – 3, [9–11]
Did not advance

Mixed Doubles

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Yamile Fors
William Dorante
Doubles  Karen Castiblanco (COL)
 Alejandro González (COL)
W 1 – 6, 4 – 6
Did not advance

Triathlon

Main article: Triathlon at the 2011 Pan American Games

Men

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Rank
Michel Gonzalez Individual 18:11
1st
0:25
21st
57:25
23rd
0:13
3rd
34:30
10th
1:50:47 9th
Yolexy Rodriguez Individual 19:25
24th
0:27
31st
56:48
7th
0:17
21st
36:06
17th
1:53:03 17th

Women

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Rank
Maydelin Justo Individual 20:48
17th
0:26
8th
LAP

Volleyball

Main article: Volleyball at the 2011 Pan American Games

Men
Team
Standings
Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Cuba 13 3 0 257 224 1.147 9 2 4.500
2  Argentina 8 2 1 331 331 1.000 8 7 1.143
3  Mexico 6 1 2 271 278 0.975 5 7 0.714
4  Venezuela 3 0 3 266 292 0.911 3 9 0.333
Results
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Oct 24 Cuba  3–2  Argentina 25–22 18–25 24–26 25–18 15–13 107–104 Report[dead link]
Oct 25 Cuba  3–0  Venezuela 25–20 25–21 25–17     75–58 Report[dead link]
Oct 26 Cuba  3–0  Mexico 25–18 25–21 25–23     75–62 Report[dead link]

Semifinals

Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Oct 28 Cuba  3–2  Mexico 25–21 25–27 28–30 25–15 17–15 120–108 Report

Gold medal match

Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Oct 29 Brazil  3–1  Cuba 25–11 24–26 25–18 25–19   99–74 Report


 2011 Pan American Games Silver Medal 

Cuba
Women
Team
Standings
Pts Matches Points Sets
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Brazil 13 3 0 267 212 1.259 9 2 4.500
2  Cuba 10 2 1 259 236 1.097 7 4 1.750
3  Dominican Republic 5 1 2 283 304 0.931 5 8 0.625
4  Canada 2 0 3 209 266 0.786 2 9 0.222
Results
Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Oct 15 Cuba  3–0  Canada 25–22 25–16 25–18     75–56 Report[dead link]
Oct 16 Cuba  3–1  Dominican Republic 25–23 21–25 25–20 25–16   96–84 Report[dead link]
Oct 17 Brazil  3–1  Cuba 25–23 21–25 25–22 25–18   96–88 Report[dead link]

Quarterfinals

Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Oct 18 Cuba  3–0  Peru 25–18 25–19 26–24     76–61 Report[dead link]

Semifinals

Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Oct 19 United States  1–3  Cuba 17–25 16–25 27–25 21–25   81–100 Report

Gold medal match

Date Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total Report
Oct 20 Cuba  2–3  Brazil 15–25 25–21 21–25 25–21 10–15 96–107  


 2011 Pan American Games Silver Medal 

Cuba

Water polo

Main article: Water polo at the 2011 Pan American Games

Men

Team
Qualified for the semifinals
Standings
Team GP W D L GF GA GD Pts
 Canada 3 3 0 0 46 21 +25 6
 Cuba 3 2 0 1 30 33 -3 4
 Mexico 3 1 0 2 24 35 -11 2
 Colombia 3 0 0 3 29 40 -11 0
Results
October 23, 2011
17:00
Report[dead link] Colombia  11–12  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Valcarce (ARG), Werner (BRA)
Score by quarters: 2–2, 3–3, 4 – 5, 2–2
Idarraga 3 Goals Cisneros 5

October 24, 2011
15:46
Report Canada  15–10  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Parades (COL), Stampalija (CRO)
Score by quarters: 4 – 3, 4–4, 3 – 1, 4 – 2
Graham, Constantin 4 Goals 3 players 2

October 25, 2011
18:15
Report[dead link] Mexico  7–8  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Attendance: Werner (BRA), Arnoldo (VEN)
Score by quarters: 2 – 3, 2 – 1, 1–1, 2 – 3
O'Brien, Jr. 3 Goals Jimenez, Cisneros 2

Semifinals

October 27, 2011
15:30
Report[dead link] Cuba  2–12  United States Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Bohm (AHO), Stampalija (CRO)
Score by quarters: 0 – 4, 0 – 2, 2–2, 0 – 4
Jimenez 2 Goals Powers 3

Bronze medal match

October 29, 2011
15:30
Report Brazil  14–7  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Bohm (AHO), Valcarce (ARG)
Score by quarters: 4–4, 3 – 0, 2 – 3, 5 – 0
Rocha 3 Goals Rivas 4


 2011 Pan American Games 4th 

Cuba

Women

Team
Qualified for the semifinals
Standings
Team GP W D L GF GA GD Pts
 United States 3 3 0 0 63 7 +56 6
 Cuba 3 2 0 1 22 36 -12 4
 Puerto Rico 3 1 0 2 28 43 -15 2
 Argentina 3 0 0 3 11 38 -27 0
Results
October 23, 2011
9:45
Report[dead link] Puerto Rico  12–13  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Burt (CAN), Arnoldo (VEN)
Score by quarters: 4–4, 2 – 3, 3 – 2, 3 – 4
Medina 4 Goals Hernandez, Gutierrez 3

October 24, 2011
8:30
Report Argentina  5–6  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Dykman (CAN), Callejas (MEX)
Score by quarters: 0 – 2, 2 – 1, 2 – 1, 1 – 2
Font 2 Goals Bernal 2

October 25, 2011
12:15
Report[dead link] United States  19–3  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Lopez (COL), Paredes (VEN)
Score by quarters: 5 – 0, 4 – 1, 3 – 1, 7 – 1
Seidemann 5 Goals 3 players, 1

Semifinals

October 26, 2011
17:00
Report[dead link] Cuba  9–15  Canada Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Valcarce (ARG), Bohm (AHO)
Score by quarters: 2 – 4, 1 – 4, 3 – 2, 3 – 5
Hernandez 6 Goals Radu 4

Bronze medal match

October 28, 2011
15:30
Report Brazil  9–8  Cuba Scotiabank Aquatics Center, Guadalajara
Referees:
Bohm (AHO), Moller (ARG)
Score by quarters: 2 – 1, 1 – 2, 4 – 3, 2–2
Canetti, Oliveira 3 Goals Gutierrez 3


 2011 Pan American Games 4th 

Cuba

Weightlifting

Main article: Weightlifting at the 2011 Pan American Games

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3 Attempt 1 Attempt 2 Attempt 3
Sergio Alvarez Men's 56 kg 115 119 119 148 152 --- 267 1st place, gold medalist(s)
Bredni Roque Men's 69 kg 133 138 138 171 176 176 309 4th
Iván Cambar Men's 77 kg 146 150 153 182 186 188 338 1st place, gold medalist(s)
Yoelmis Hernández Men's 85 kg 150 155 158 195 200 205 =PR 363 =PR 1st place, gold medalist(s)
Javier Enrique Vanega Men's 94 kg 160 165 170 195 200 --- 370 1st place, gold medalist(s)
Alejandro Cisneros Men's 105 kg 160 165 167 197 202 205 367 4th
Sertanis Teran Men's +105 kg 168 174 180 205 212 215 389 5th
Idalmis Rivera Women's 69 kg 78 83 86 106 111 114 194 8th
Odeysis Pelegrin Women's 75 kg 83 83 83 105 110 116 193 5th

Wrestling

Main article: Wrestling at the 2011 Pan American Games

Cuba has qualified six athletes in the 55 kg, 60 kg, 66 kg, 74 kg, 96 kg, and 120 kg men's freestyle categories, seven athletes in the 55 kg, 60 kg, 66 kg, 74 kg, 84 kg, 96 kg, and 120 kg men's Greco-Roman categories, and two athletes in the 63 kg and 72 kg women's freestyle categories.

Men

Freestyle
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Yowlys Bonne 60 kg  Wilfredo Henriquez (VEN)
W PP 3 – 1
 Rayley Walker (CAN)
W PP 3 – 1
 Franklin Gómez (PUR)
L PO 0 – 3
Bronze medal match:
 Gabriel Garcia Sanchez (DOM)
W PP 3 – 1
3rd place, bronze medalist(s)
Liván López 66 kg  Edison Hurtado (COL)
W VT 5 – 0
 Teyon Vincent Ware (USA)
W PP 3 – 1
 Pedro Soto (PUR)
W PO 3 – 0
1st place, gold medalist(s)
Yunierki Blanco 74 kg  Eduardo Valencia (MEX)
W PP 3 – 1
 Matthew Judah Gentry (CAN)
W PO 3 – 0
 Jordan Ernest Burroughs (USA)
L PP 1 – 3
2nd place, silver medalist(s)
Humberto Daniel Arencibia 84 kg  Jeffrey Adamson (CAN)
W PP 3 – 1
 Adrian Antoine Jaoude (BRA)
W PO 3 – 0
 Jacob John Herbert (USA)
L PP 1 – 3
2nd place, silver medalist(s)
Michel Antonio Batista 96 kg  Khetag Pliev (CAN)
L PP 1 – 3
Did not advance
Disney Rodriguez 120 kg  Jesse Prudente Ruiz (MEX)
W PO 3 – 0
 Tervel Ivaylov Dlagnev (USA)
L PO 0 – 3
Bronze medal match:
 Carlos Julio Delgado (COL)
W VT 5 – 0
3rd place, bronze medalist(s)
Greco-Roman
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Gustavo Eddy Balart 55 kg  Alberto Mendieta (NCA)
W PO 3 – 0
 Juan Carlos López (COL)
W PO 3 – 0
 Jorge Cardozo (VEN)
W PP 3 – 1
1st place, gold medalist(s)
Hanser Lenier Meoque 60 kg  Diego Romanelli (BRA)
W PO 3 – 0
 Luis Liendo (VEN)
L P9 1 – 3
Bronze medal match:
 Yesid Alfredo Meneses (COL)
W PO 3 – 0
3rd place, bronze medalist(s)
Pedro Isaac Mulens 66 kg  Vicente Orlando Huacon (ECU)
W PP 3 – 1
 Shawn Kenneth Daye (CAN)
W PO 3 – 0
 Glenn Russell Garrison (USA)
W PO 3 – 0
 Anyelo Mota (DOM)
W PO 3 – 0
1st place, gold medalist(s)
Jorgisbell Alvarez 74 kg  Juan Ángel Escobar (MEX)
W PO 3 – 0
 José Uber Escobar (COL)
W PP 3 – 1
 Benjamin Errol Provisor (USA)
W PP 3 – 1
1st place, gold medalist(s)
Pablo Enrique Shorey 84 kg  José Antonio Mendoza (MEX)
W PO 3 – 0
 José Antonio Arias Paredes (DOM)
W PP 3 – 1
 Cristian Ferney Mosquera (COL)
W PO 3 – 0
1st place, gold medalist(s)
Yunior Estrada 96 kg  Erwin Caraballo (VEN)
W PP 3 – 1
 Panaglotys Gounaridis (USA)
W PO 3 – 0
 Raul Andres Angulo (COL)
W ST 4 – 0
1st place, gold medalist(s)
Mijaín López 120 kg  Orlando Ramirez (MEX)
W VT 5 – 0
 Ramon Antonio Garcia Garcia (DOM)
W PO 3 – 0
 Rafael Barreno (VEN)
W ST 4 – 0
1st place, gold medalist(s)

Women

Freestyle
Athlete Event Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Katerina Vidiaux 63 kg  Vanessa Torres Batista (DOM)
W PO 3 – 0
 Luz Clara Vazquez (ARG)
W VT 5 – 0
 Elena Sergey Pirozhkov (USA)
W VT 5 – 0
1st place, gold medalist(s)
Lisset Hechevarria 72 kg  Jaramit Weffer (VEN)
W PO 3 – 0
 Aline Ferreira (BRA)
W PP 3 – 1
1st place, gold medalist(s)

References