Cycling at the 2022 Asian Para Games | |
---|---|
Location | Hangzhou, China |
Dates | 23–27 October [1] |
Cycling at the 2022 Asian Para Games in Hangzhou, China was held between 23 and 27 October 2023.[2][3][4][5]
Source:[10]
Rank | NPC | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | China (CHN) | 19 | 14 | 5 | 38 |
2 | South Korea (KOR) | 4 | 0 | 4 | 8 |
3 | Indonesia (INA) | 3 | 4 | 4 | 11 |
4 | Japan (JPN) | 3 | 1 | 5 | 9 |
5 | Malaysia (MAS) | 1 | 6 | 4 | 11 |
6 | Thailand (THA) | 0 | 2 | 0 | 2 |
7 | Uzbekistan (UZB) | 0 | 1 | 2 | 3 |
8 | Kazakhstan (KAZ) | 0 | 0 | 2 | 2 |
9 | Iran (IRI) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (9 entries) | 30 | 28 | 27 | 85 |
Source:[11]
Event | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
Road race | B | Kim Jung-been South Korea |
Nurfendi Nurfendi Indonesia |
Kenzhegul Seitzhan Kazakhstan |
Time trial | Kim Jung-been South Korea |
Nurfendi Nurfendi Indonesia |
Kenzhegul Seitzhan Kazakhstan | |
Road race | C1–3 | Liang Weicong China |
Adi Raimie Amizazahan Malaysia |
Masaki Fujita Japan |
Time trial | Masaki Fujita Japan |
Liang Weicong China |
Shota Kawamoto Japan | |
Road race | C4–5 | Wei Guoping China |
Wang Xian China |
Sufyan Saori Indonesia |
Time trial | Fadli Immammuddin Indonesia |
Wang Xian China |
Boymurod Yavkochev Uzbekistan | |
Road race | H1–5 | Liu Qiangli China |
Atachai Sriwichai Thailand |
Yoon Yeo-keun South Korea |
Time trial | Liu Qiangli China |
Atachai Sriwichai Thailand |
Yoon Yeo-keun South Korea |
Event | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
Road race | B | Sri Sugiyanti Indonesia |
Wang Linhua China |
Nur Azlia Syafinaz Zais Malaysia |
Time trial | Sri Sugiyanti Indonesia |
Wang Linhua China |
Nur Azlia Syafinaz Zais Malaysia | |
Road race | C1–5 | Ji Zixian China |
Li Xiaohui China |
Wang Xiaomei China |
Time trial | C1–3 | Qian Wangwei China |
Wang Xiaomei China |
Keiko Sugiura Japan |
Time trial | C4–5 | Li Xiaohui China |
Ji Zixian China |
not awarded |
Road race | H1–5 | Sun Bianbian China |
Li Huaxian China |
Lee Do-yeon South Korea |
Time trial | Lee Do-yeon South Korea |
Sun Bianbian China |
Li Huaxian China |
Event | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1000 m time trial | B | Luo Fei China |
Mohd Khairul Hazwan Wahab Malaysia |
Mohammad Dalir Heidarabadi Iran |
4000 m individual pursuit | Kim Jung-been South Korea |
Mohd Khairul Hazwan Wahab Malaysia |
Nurfendi Nurfendi Indonesia | |
1000 m time trial | C1–3 | Li Zhangyu China |
Liang Weicong China |
Shota Kawamoto Japan |
3000 m individual pursuit | C1 | Li Zhangyu China |
Liang Weicong China |
Yusof Hafizi Shaharuddin Malaysia |
3000 m individual pursuit | C2 | Shota Kawamoto Japan |
Golibbek Mirzoyarov Uzbekistan |
Yeom Seul-chan South Korea |
3000 m individual pursuit | C3 | Masaki Fujita Japan |
Adi Raimie Amizazahan Malaysia |
Tifan Abid Alana Indonesia |
1000 m time trial | C4–5 | Wu Guoqing China |
Lai Shanzhang China |
Tan Zeqiang China |
4000 m individual pursuit | Wang Xian China |
Fadli Immammuddin Indonesia |
Azimbek Abdullaev Uzbekistan |
Event | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
1000 m time trial | B | Nur Suraiya Zamri Malaysia |
Nur Azlia Syafinaz Zais Malaysia |
Wang Linhua China |
3000 m individual pursuit | Wang Linhua China |
Sri Sugiyanti Indonesia |
Nur Azlia Syafinaz Zais Malaysia | |
500 m time trial | C1–3 | Qian Wangwei China |
Song Zhenling China |
Keiko Sugiura Japan |
3000 m individual pursuit | Qian Wangwei China |
Keiko Sugiura Japan |
Wang Xiaomei China | |
500 m time trial | C4–5 | Li Xiaohui China |
not awarded | not awarded |
3000 m individual pursuit | Ji Zixian China |
not awarded | not awarded |
Event | Class | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|---|
750 m team sprint | C1–5 | China Lai Shanzhang Li Zhangyu Wu Guoqing Liang Weicong Tan Zeqiang |
Malaysia Zuhairie Ahmad Tarmizi Muhammad Hafiz Jamali Yusof Hafiz Shaharuddin |
Indonesia Fadli Immammuddin Sufyan Saori Habib Shaleh |