Denmark Open
Official website
Founded1936; 86 years ago (1936)
Editions70 (2021)
LocationOdense (2021)
Denmark
VenueOdense Sports Park (2021)
Prize moneyUSD$750,000 (2020)
Men's
Draw32S / 32D
Current championsViktor Axelsen (singles)
Takuro Hoki
Yugo Kobayashi (doubles)
Most singles titles8
Morten Frost
Most doubles titles4
Ng Boon Bee
Li Yongbo
Tian Bingyi
Jon Holst-Christensen
Lars Paaske
Women's
Draw32S / 32D
Current championsAkane Yamaguchi (singles)
Huang Dongping
Zheng Yu (doubles)
Most singles titles8
Tonny Olsen
Most doubles titles5
Tonny Ahm
Kirsten Thorndahl
Mixed doubles
Draw32
Current championsYuta Watanabe
Arisa Higashino
Most titles (male)5
Thomas Lund
Most titles (female)5
Nora Perry
Super 1000
Last completed
2021 Denmark Open

The Denmark Open, or formerly known as Danish Open, is an annual badminton tournament held in Denmark and organized by Badminton Denmark.

The Denmark Open was part of the BWF Super Series Premier from 2011 to 2017. BWF categorised it as one of the five BWF World Tour Super 750 events per the BWF events structure since 2018.[1]

History

The tournament started in 1936 and it is now the world's second oldest badminton tournament. It was interrupted by World War II and was on hiatus from 1956 through 1964. It seeks to draw the top players from around the World. The tournament is usually played in late October each year.

Locations

Eleven locations have been chosen to host the tournament. The 2007 and 2008 tournaments were held in Arena Fyn in Odense.[2] Since 2008, the tournaments have been held in Odense.[3]

Previous champions

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
1936 Denmark Poul Nielsen Denmark Ruth Frederiksen Denmark Aksel Hansen
Denmark Svenn Strømann
Denmark Tonny Olsen
Denmark Bodil Riise
Denmark Poul Nielsen
Denmark Ruth Frederiksen
1937 England Maurice Field Denmark Tonny Olsen Republic of Ireland Thomas Boyle
England K. Woods
Denmark Ruth Dalsgaard
England Dorothy Graham
Republic of Ireland Thomas Boyle
Republic of Ireland Olive Wilson
1938 Malaysia Ong Hock Sim England Daphne Young Denmark Carl Frøhlke
Denmark Tage Madsen
Denmark Tonny Olsen
Denmark Bodil Riise
Malaysia Ong Hock Sim
England Mavis Green
1939 Denmark Tage Madsen Denmark Tonny Olsen England Ralph Nichols
England Raymond M. White
England Queenie Allen
Denmark Ruth Dalsgaard
England Ralph Nichols
England Bessie Staples
1940–
1945
Not held
1946 Sweden Conny Jepsen Denmark Tonny Olsen Denmark Preben Dabelsteen
Denmark Jørn Skaarup
Denmark Tonny Ahm
Denmark Kirsten Thorndahl
Denmark Tage Madsen
Denmark Kirsten Thorndahl
1947 Denmark Poul Holm Denmark Aase Schiøtt Jacobsen
Denmark Marie Ussing
1948 Denmark Jørn Skaarup Denmark Børge Frederiksen
Denmark Tage Madsen
Denmark Tonny Ahm
Denmark Kirsten Thorndahl
1949 United States David G. Freeman Malaysia Ooi Teik Hock
Malaysia Teoh Seng Khoon
Denmark Chan Kok Leong
Denmark Tonny Ahm
1950 Sweden Nils Jonson Denmark Arve Lossmann
Denmark John Nygaard
Denmark Børge Frederiksen
Denmark Tonny Ahm
1951 Singapore Wong Peng Soon Singapore Ong Poh Lim
Singapore Ismail Marjan
Denmark Arve Lossmann
Denmark Kirsten Thorndahl
1952 Denmark Jørn Skaarup Denmark Aase Schiøtt Jacobsen Malaysia David Choong
Denmark Tonny Ahm
1953 Malaysia Eddie Choong Malaysia David Choong
Malaysia Eddie Choong
England Iris Cooley
England June White
Malaysia Eddie Choong
Denmark Agnete Friis
1954 Not held
1955 Denmark Finn Kobberø Denmark Aase Schiøtt Jacobsen Denmark Jorgen Hammergaard Hansen
Denmark Finn Kobberø
Denmark Anni Jørgensen
Denmark Kirsten Thorndahl
Denmark Jørn Skaarup
Denmark Anni Jørgensen
1956–
1965
Not held
1966 Denmark Svend Pri Denmark Lizbeth von Barnekow Malaysia Ng Boon Bee
Malaysia Tan Yee Khan
Denmark Karin Jørgensen
Denmark Ulla Strand
Denmark Finn Kobberø
Denmark Ulla Strand
1967 Malaysia Tan Aik Huang Japan Noriko Takagi Japan Noriko Takagi
Japan Hiroe Amano
Denmark Svend Pri
Denmark Ulla Strand
1968 Sweden Eva Twedberg Japan Ippei Kojima
Japan Kazumasa Nichino
Denmark Per Walsøe
Denmark Pernille Mølgaard
1969 Denmark Svend Pri Japan Hiroe Yuki Japan Ippei Kojima
Denmark Bjørn Andersen
Japan Noriko Takagi
Japan Hiroe Yuki
Denmark Henning Borch
Denmark Imre Rietveld Nielsen
1970 Japan Ippei Kojima Sweden Eva Twedberg Denmark Henning Borch
Denmark Erland Kops
Japan Etsuko Takenaka
Japan Machiko Aizawa
Denmark Klaus Kaagaard
Denmark Ulla Strand
1971 Indonesia Rudy Hartono Japan Noriko Takagi Malaysia Ng Boon Bee
Malaysia Punch Gunalan
Japan Noriko Takagi
Japan Hiroe Yuki
Denmark Svend Pri
Denmark Ulla Strand
1972 Denmark Svend Pri Sweden Eva Twedberg Japan Noriko Nakayama
Japan Hiroe Yuki
West Germany Wolfgang Bochow
West Germany Marieluise Wackerow
1973 Indonesia Rudy Hartono Japan Hiroe Yuki Indonesia Tjun Tjun
Indonesia Johan Wahjudi
Netherlands Joke van Beusekom
Netherlands Marjan Luesken
Denmark Elo Hansen
Denmark Ulla Strand
1974 Denmark Svend Pri Japan Machiko Aizawa
Japan Etsuko Takenaka
1975 Indonesia Rudy Hartono Denmark Lene Køppen Indonesia Imelda Wiguno
Indonesia Theresia Widiastuti
Indonesia Tjun Tjun
Indonesia Regina Masli
1976 Denmark Svend Pri England David Eddy
England Eddy Sutton
Netherlands Joke van Beusekom
Netherlands Marjan Luesken
Denmark Steen Skovgaard
Denmark Lene Køppen
1977 Denmark Flemming Delfs Japan Hiroe Yuki Sweden Bengt Fröman
Sweden Thomas Kihlström
England Barbara Giles
England Jane Webster
1978 Indonesia Liem Swie King Denmark Lene Køppen Denmark Steen Skovgaard
Denmark Flemming Delfs
Indonesia Verawaty Wiharjo
Indonesia Imelda Wigoeno
1979 Denmark Flemming Delfs Japan Masao Tsuchida
Japan Yoshitaka Iino
Japan Mikiko Takada
Japan Atsuko Tokuda
England Ray Stevens
England Nora Perry
1980 India Prakash Padukone Indonesia Ivanna Lie Denmark Steen Skovgaard
Denmark Flemming Delfs
England Gillian Gilks
England Nora Perry
England Mike Tredgett
England Nora Perry
1981 Denmark Morten Frost Denmark Lene Køppen Indonesia Ade Chandra
Indonesia Christian Hadinata
England Nora Perry
England Jane Webster
1982 China Wu Jianqui South Korea Park Joo-bong
South Korea Lee Eun-ku
China Lin Ying
China Wu Dixi
Sweden Thomas Kihlström
England Nora Perry
1983 China Qian Ping Sweden Thomas Kihlström
Sweden Stefan Karlsson
England Nora Perry
England Jane Webster
1984 Denmark Kirsten Larsen South Korea Park Joo-bong
South Korea Kim Moon-soo
South Korea Kim Yun-ja
South Korea Yoo Sang-hee
England Martin Dew
England Gillian Gilks
1985 (I) China Zheng Yuli China Li Yongbo
China Tian Bingyi
England Dipak Tailor
England Nora Perry
1985 (II) South Korea Kim Yun-ja Denmark Steen Fladberg
Denmark Jesper Helledie
England Nigel Tier
England Gillian Gowers
1986 China Zheng Yuli China Li Yongbo
China Tian Bingyi
England Gillian Clark
England Gillian Gowers
England Martin Dew
England Gillian Gilks
1987 Denmark Torben Carlsen South Korea Lee Young-suk Malaysia Razif Sidek
Malaysia Jalani Sidek
Japan Atsuko Tokuda
Japan Yoshiko Tago
Denmark Mark Christiansen
Sweden Maria Bengtsson
1988 Denmark Poul-Erik Høyer Larsen China Li Lingwei China Li Yongbo
China Tian Bingyi
China Lin Ying
China Guan Weizhen
Denmark Jesper Knudsen
Denmark Nettie Nielsen
1989 Denmark Morten Frost China Tang Jiuhong
1990 Denmark Poul-Erik Høyer Larsen Denmark Lotte Olsen
Denmark Dorte Kjær
Denmark Thomas Lund
Denmark Pernille Dupont
1991 Indonesia Hermawan Susanto Indonesia Susi Susanti China Zheng Yumin
China Huang Zhanzhong
Denmark Nettie Nielsen
England Gillian Gowers
1992 England Darren Hall Denmark Thomas Lund
Denmark Jon Holst-Christensen
Sweden Lim Xiaoqing
Sweden Christine Magnusson
1993 Denmark Poul-Erik Høyer Larsen China Ye Zhaoying Denmark Lisbeth Stuer-Lauridsen
Denmark Lotte Olsen
Denmark Thomas Lund
Sweden Catrine Bengtsson
1994 Denmark Camilla Martin Indonesia Denny Kantono
Indonesia Antonius Budi Ariantho
Sweden Lim Xiaoqing
Sweden Christine Magnusson
Denmark Thomas Lund
Denmark Marlene Thomsen
1995 Sweden Lim Xiaoqing Denmark Thomas Lund
Denmark Jon Holst-Christensen
Denmark Lisbeth Stuer-Lauridsen
Denmark Marlene Thomsen
China Chen Xingdong
China Peng Xingyong
1996 Denmark Thomas Stuer-Lauridsen China Gong Zhichao Denmark Thomas Stavngaard
Denmark Jim Laugesen
Denmark Rikke Olsen
Denmark Helene Kirkegaard
Denmark Michael Søgaard
Denmark Rikke Olsen
1997 China Dong Jiong Denmark Camilla Martin Denmark Jon Holst-Christensen
Denmark Michael Søgaard
Denmark Ann Jørgensen
Denmark Majken Vange
Denmark Jens Eriksen
Denmark Marlene Thomsen
1998 Denmark Peter Gade Indonesia Ricky Subagja
Indonesia Rexy Mainaky
China Qin Yiyuan
China Tang Hetian
Denmark Jon Holst-Christensen
Denmark Ann Jørgensen
1999 Denmark Poul-Erik Høyer Larsen Denmark Martin Lundgaard Hansen
Denmark Lars Paaske
China Gao Ling
China Qin Yiyuan
China Liu Yong
China Ge Fei
2000 Denmark Peter Gade China Zhou Mi Indonesia Eng Hian
Indonesia Flandy Limpele
China Chen Lin
China Jiang Xuelian
Denmark Michael Søgaard
Denmark Rikke Olsen
2001 China Bao Chunlai Denmark Camilla Martin Denmark Martin Lundgaard Hansen
Denmark Lars Paaske
Denmark Helene Kirkegaard
Denmark Rikke Olsen
Indonesia Tri Kusharjanto
Indonesia Emma Ermawati
2002 China Chen Hong South Korea Ha Tae-kwon
South Korea Kim Dong-moon
China Wei Yili
China Zhao Tingting
South Korea Kim Dong-moon
South Korea Hwang Yu-mi
2003 China Lin Dan China Gong Ruina China Yang Wei
China Zhang Jiewen
South Korea Kim Dong-moon
South Korea Ra Kyung-min
2004 China Xie Xingfang Denmark Lars Paaske
Denmark Jonas Rasmussen
China Wei Yili
China Zhao Tingting
China Chen Qiqiu
China Zhao Tingting
2005 Malaysia Lee Chong Wei France Pi Hongyan Malaysia Chan Chong Ming
Malaysia Koo Kien Keat
Japan Kumiko Ogura
Japan Reiko Shiota
Denmark Thomas Laybourn
Denmark Kamilla Rytter Juhl
2006 China Chen Hong China Jiang Yanjiao Denmark Lars Paaske
Denmark Jonas Rasmussen
Poland Kamila Augustyn
Poland Nadieżda Kostiuczyk
England Anthony Clark
England Donna Kellogg
2007 China Lin Dan China Lu Lan Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
China Yang Wei
China Zhang Jiewen
China He Hanbin
China Yu Yang
2008 Denmark Peter Gade China Wang Lin Indonesia Markis Kido
Indonesia Hendra Setiawan
Malaysia Wong Pei Tty
Malaysia Chin Eei Hui
Denmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen
2009 Indonesia Simon Santoso Denmark Tine Rasmussen Malaysia Koo Kien Keat
Malaysia Tan Boon Heong
China Pan Pan
China Zhang Yawen
2010 Denmark Jan Ø. Jørgensen China Wang Yihan Denmark Mathias Boe
Denmark Carsten Mogensen
Japan Miyuki Maeda
Japan Satoko Suetsuna
Denmark Thomas Laybourn
Denmark Kamilla Rytter Juhl
2011 China Chen Long China Wang Xin South Korea Jung Jae-sung
South Korea Lee Yong-dae
China Wang Xiaoli
China Yu Yang
Denmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen
2012 Malaysia Lee Chong Wei India Saina Nehwal South Korea Shin Baek-cheol
South Korea Yoo Yeon-seong
China Ma Jin
China Tang Jinhua
China Xu Chen
China Ma Jin
2013 China Chen Long China Wang Yihan South Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong
China Bao Yixin
China Tang Jinhua
China Zhang Nan
China Zhao Yunlei
2014 China Li Xuerui China Fu Haifeng
China Zhang Nan
China Wang Xiaoli
China Yu Yang
China Xu Chen
China Ma Jin
2015 South Korea Lee Yong-dae
South Korea Yoo Yeon-seong
South Korea Jung Kyung-eun
South Korea Shin Seung-chan
South Korea Ko Sung-hyun
South Korea Kim Ha-na
2016[4] Thailand Tanongsak Saensomboonsuk Japan Akane Yamaguchi Malaysia Goh V Shem
Malaysia Tan Wee Kiong
Japan Misaki Matsutomo
Japan Ayaka Takahashi
Denmark Joachim Fischer Nielsen
Denmark Christinna Pedersen
2017 India Srikanth Kidambi Thailand Ratchanok Intanon China Liu Cheng
China Zhang Nan
South Korea Lee So-hee
South Korea Shin Seung-chan
Hong Kong Tang Chun Man
Hong Kong Tse Ying Suet
2018 Japan Kento Momota Chinese Taipei Tai Tzu-ying Indonesia Marcus Fernaldi Gideon
Indonesia Kevin Sanjaya Sukamuljo
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
2019 South Korea Baek Ha-na
South Korea Jung Kyung-eun
Indonesia Praveen Jordan
Indonesia Melati Daeva Oktavianti
2020 Denmark Anders Antonsen Japan Nozomi Okuhara England Marcus Ellis
England Chris Langridge
Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
Germany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Herttrich
2021 Denmark Viktor Axelsen Japan Akane Yamaguchi Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
China Huang Dongping
China Zheng Yu
Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
2022


Performances by nation

As of the 2021 tournament
Pos Nation MS WS MD WD XD Total
1  Denmark 35 26 21.5 18.5 37 138
2  China 11 20 8 16 8 63
3  Japan 3 9 3.5 14 1 30.5
4  England 2 1 4 7.5 11.5 26
5  Indonesia 6 3 10 2 3 24
6  Malaysia 6 11 1 1.5 19.5
7  South Korea 2 8 6 3 19
8  Sweden 2 4 2 2 2 12
9  India 2 1 3
 Singapore 1 2 3
11  Chinese Taipei 2 2
 Germany 2 2
 Netherlands 2 2
 Thailand 1 1 2
15  France 1 1
 Hong Kong 1 1
 Poland 1 1
 United States 1 1
Total 70 70 70 70 70 350

References

Denmark Open

Cited
  1. ^ "BWF Launches New Events Structure". 2017-11-29.
  2. ^ "The Venue".
  3. ^ "The Venue".
  4. ^ Greve, Stine (23 October 2016). "These are the Champions of the Yonex Denmark Open presented by Danisa 2016!". Badminton Denmark. Retrieved 28 October 2016.