European Para-Badminton Championships
Most recent season or competition:
#2018 Rodez
FounderPara Badminton World Federation (now part of the BWF)
First season1995

The European Para-Badminton Championships is a tournament organized by the Para Badminton World Federation (PBWF) which has now merged with the BWF. This tournament is hosted to crown the best para-badminton players in Europe.

The inaugural edition of the tournament was hosted in Stoke Mandeville, England in 1995.

Championships

Individual championships

The table below states all the host cities (and their countries) of the European Championships.

Year Number Host City Host Country Events
1995 1 Stoke Mandeville  England -
1997 2 Dortmund  Germany -
1999 3 Tel Aviv  Israel -
2004 4 Tilburg  Netherlands -
2006 5 La Rinconada  Spain 16
2008 6 Dortmund  Germany 16
2010 7 Filzbach  Switzerland 16
2012 8 Dortmund  Germany 17
2014 9 Murcia  Spain 16
2016 10 Beek  Netherlands 17
2018 11 Rodez  France 22
2020 Cancelled Dublin  Ireland Cancelled

All-time medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 England (ENG)21.512.52357
2 Germany (GER)19.514.535.569.5
3 Turkey (TUR)996.524.5
4 Netherlands (NED)75.5820.5
5 Switzerland (SUI)5.55.5112
6 Israel (ISR)43.511.519
7 Norway (NOR)300.53.5
8 Russia (RUS)23.51722.5
9 Poland (POL)232.57.5
10 Denmark (DEN)22.50.55
11 Ireland (IRL)1.52.526
12 Scotland (SCO)10.510.512
13 Spain (ESP)0412.516.5
14 Sweden (SWE)0213
15 Wales (WAL)0112
16 Ukraine (UKR)0101
17 Belgium (BEL)00.522.5
18 Finland (FIN)0033
19 Austria (AUT)0022
20 Portugal (POR)0011
21 Serbia (SER)000.50.5
Totals (21 entries)7871141.5290.5

Past winners

2006 La Rinconada

Source:[1]

Event Gold Silver Bronze
Men's singles BMW2 Germany Thomas Wandschneider Switzerland Walter Rauber Israel Shimon Shalom
Netherlands Ferdinand Hoeke
Men's singles BMW3 Israel Amir Levi Netherlands Quincy Michielsen Israel Macbal Shefanya
Israel Yossi Baba
Men's singles BMSTL1 Russia Sergey Nefedov Spain Alfonso Otero Spain Silvino Gata
Men's singles BMSTL2 Germany Pascal Wolter Russia Ramil Yuldashev Germany Jens Behnke
Spain Juan Ramirez
Men's singles BMSTL3 Germany Peter Schnitzler Russia Eduard Barkanov Spain Vincente Henares
Spain Fulgencio Garcia
Men's singles BMSTU5 Israel Eyal Bachar Germany Frank Dietel Russia Mikhail Chiviksin
England Antony Forster
Men's doubles BMW2 Germany Avni Kertmen
Germany Thomas Wandschneider
Netherlands Ferdinand Hoeke
Switzerland Walter Rauber
Spain Airam Fernandez
Spain Francisco Pineda
Israel Shimon Shalom
France David Toupé
Men's doubles BMW3 Israel Amir Levi
Israel Macbal Shefanya
Netherlands Ton Hollaar
Netherlands Quincy Michielsen
Germany Stefan Haas
Germany David Holz
Israel Yossi Baba
Israel Aviad Brazilai
Men's doubles BMSTL2 Germany Jens Behnke
Germany Pascal Wolter
Russia Oleg Dontsov
Russia Ramil Yuldashev
England Meva Singh Dhesi
England William Smith
Men's doubles BMSTL3 Germany Lutz Sauppe
Germany Peter Schnitzler
Spain Fulgencio Garcia
Israel Eli Karadi
Spain Vincente Henares
Spain Juan Ramirez
Russia Eduard Barkanov
Russia Valery Kurochkin
Men's doubles BMSTU5 Germany Frank Dietel
England Antony Forester
Israel Eyal Bachar
Israel Jonathan Levy
Germany Martin Fischbacher
Germany Hans-Peter Heil
Women's singles BMW2 Germany Elke Rongen Germany Mine Korkmaz Germany Carola Spellier
England Linda Roche
Women's singles BMW3 Netherlands Nicole Kettenis Netherlands Carol de Meijer Germany Tamara Bepperling
Women's doubles BMW2–BMW3 Netherlands Carol de Meijer
Netherlands Nicole Kettenis
Germany Mine Korkmaz
Germany Carola Spellier
France Sofia Balsalobre
Germany Marta Rodriguez
Germany Marion Maasch
Germany Gertrud Salewski
Mixed doubles BMW2 Germany Avni Kertmen
Germany Mine Korkmaz
Germany Manfred Steinhart
Germany Elke Rongen
France David Toupé
Germany Irmgard Wandt
Spain Francisco Pineda
Spain Sofia Balsalobre
Mixed doubles BMW3 Netherlands Quincy Michielsen
Netherlands Carol de Meijer
Netherlands Ton Hollaar
Netherlands Nicole Kettenis
Germany Stefan Haas
Germany Marion Maasch
Germany Bernd Worf
Germany Tamara Bepperling

2012 Dortmund

Event Gold Silver Bronze
Men's singles WH1 Germany Thomas Wandschneider France David Toupé Spain Javier Fernández
Russia Pavel Popov
Men's singles WH2 England Martin Rooke England Gobi Ranganathan Spain José Guillermo Lama Seco
Germany David Holz
Men's singles SL3 Scotland Alan Oliver England Daniel Lee Spain Simón Cruz Mondejar
Germany Tim Haller
Men's singles SL4 Germany Pascal Wolter England Bruno Forbes Germany Peter Schnitzler
Germany Jan-Niklas Pott
Men's singles SU5 Turkey İlker Tuzcu Poland Bartłomiej Mróz Israel Eyal Bechar
Russia Mikhail Chiviksin
Men's singles SH6 Republic of Ireland Niall McVeigh England Andrew Martin Russia Alexander Mekhdiev
England Oliver Clarke
Men's doubles WH1 Germany Thomas Wandschneider
Turkey Avni Kertmen
France Pascal Barrillon
France David Toupé
Russia Pavel Popov
Russia Yuri Stephanov
France Sebastien Martin
Germany Young-chin Mi
Men's doubles WH2 England Martin Rooke
England Gobi Ranganathan
Spain Javier Fernández
Spain José Guillermo Lama Seco
Germany David Holz
Germany Manfred Steinhart
Men's doubles SL3 Germany Tim Haller
Germany Pascal Wolter
Germany Max Altenkamp
Germany Heiko Vuellers
England Meva Singh Dhesi
England Naill Jarvie
Netherlands Eddy Boerman
Netherlands Guus Maassen
Doubles SL4 England Antony Forster
Germany Jan-Niklas Pott
Germany Peter Schnitzler
Germany Katrin Seibert
England Bruno Forbes
England Daniel Lee
Scotland Steven Moodie
Scotland Alan Oliver
Doubles SU5 Russia Mikhail Chiviksin
Turkey İlker Tuzcu
Germany Frank Dietel
Germany Sebastian Müller
Israel Eyal Bachar
Denmark Julie Thrane
Women's singles WH1 Switzerland Karin Suter-Erath Switzerland Sonja Häsler Israel Nina Gorodetzky
Germany Elke Rongen
Women's singles WH2 Netherlands Ilse van de Burgwal Turkey Emine Seçkin Netherlands Inge Bakker
Women's singles SH6 England Rachel Choong Germany Milena Hoffmann Republic of Ireland Emma Farnham
Germany Anna Spindelndreier
Women's doubles WH1–WH2 Netherlands Inge Bakker
Netherlands Ilse van de Burgwal
Switzerland Sonja Häsler
Switzerland Karin Suter-Erath
Germany Valeska Knoblauch
Germany Elke Rongen
Germany Monika Meinhold
Germany Gertrud Salewski
Mixed doubles WH1 Germany Thomas Wandschneider
Switzerland Karin Suter-Erath
France David Toupé
Switzerland Sonja Häsler
Germany Young-chin Mi
Germany Valeska Knoblauch
Israel Schalom Kalvansky
Israel Nina Gorodetzky
Mixed doubles WH2 Netherlands Jordy Brouwer van Gonzenbach
Netherlands Ilse van de Burgwal
Turkey Avni Kertmen
Turkey Emine Seçkin
England Gobi Ranganathan
Netherlands Inge Bakker

2014 Murcia

Event Gold Silver Bronze
Men's singles WH1 Germany Thomas Wandschneider France David Toupé Germany Young-chin Mi
England Connor Dua-Harper
Men's singles WH2 England Martin Rooke France François Nalborczyk Netherlands Jordy Brouwer von Gonzenbach
Spain José Guillermo Lama Seco
Men's singles SL3 England Daniel Bethell Spain Simón Cruz Mondejar Scotland Colin Leslie
Scotland Alan Oliver
Men's singles SL4 France Lucas Mazur England Antony Forster Germany Jan-Niklas Pott
Sweden Rickard Nilsson
Men's singles SU5 Turkey İlker Tuzcu Poland Bartłomiej Mróz Israel Eyal Bechar
Russia Mikhail Chiviksin
Men's singles SH6 England Andrew Martin Republic of Ireland Niall McVeigh England Krysten Coombs
England Jack Shephard
Men's doubles WH1–WH2 Germany Thomas Wandschneider
France David Toupé
Turkey Avni Kertmen
England Martin Rooke
England Connor Dua-Harper
England David Follett
Netherlands Jordy Brouwer von Gonzenbach
Germany Young-chin Mi
Men's doubles SL3–SL4 Spain Simón Cruz Mondejar
Germany Jan-Niklas Pott
England Daniel Lee
Scotland Colin Leslie
France Geoffrey Byzery
France Lucas Mazur
England Daniel Bethell
England Bobby Griffin
Men's doubles SH6 Republic of Ireland Niall Mcveigh
Russia Alexander Mekhdiev
England Isaak Dalglish
England Andrew Martin
England Krysten Coombs
England Jack Shephard
Poland Grzegorz Jednaki
Scotland Robert Laing
Doubles SU5 Poland Bartłomiej Mróz
Turkey İlker Tuzcu
Israel Eyal Bachar
France Colin Kerouanton
England James Binnie
Netherlands Mark Modderman
Russia Mikhail Chiviksin
Germany Frank Dietel
Women's singles WH1 Switzerland Karin Suter-Erath Germany Valeska Knoblauch Switzerland Sonja Häsler
Israel Nina Gorodetzky
Women's singles WH2 Turkey Emine Seçkin Turkey Narin Uluç Russia Liliia Prokofeva
Scotland Fiona Christie
Women's singles SU5 Norway Helle Sofie Sagøy Denmark Julie Thrane Turkey Zehra Bağlar
France Thiéfaine Auvert
Women's doubles WH1–WH2 Switzerland Sonja Häsler
Switzerland Karin Suter-Erath
Germany Valeska Knoblauch
Germany Elke Rongen
Israel Nina Gorodetzky
Russia Liliia Prokofeva
Turkey Mine Korkmaz
Turkey Emine Seçkin
Mixed doubles WH1–WH2 England Martin Rooke
Switzerland Karin Suter-Erath
France David Toupé
Switzerland Sonja Häsler
Netherlands Jordy Brouwer von Gonzenbach
Germany Elke Rongen
Turkey Avni Kertmen
Turkey Emine Seçkin
Mixed doubles SL3–SU5 England Bobby Griffin
Norway Helle Sofie Sagøy
England Daniel Bethell
Denmark Julie Thrane
Turkey Muammer Çankaya
Turkey Zehra Bağlar
France Pascal Baron
France Thiéfaine Auvert

2016 Beek

Event Gold Silver Bronze
Men's singles WH1 Germany Thomas Wandschneider France David Toupé England Connor Dua-Harper
Russia Yuri Stephanov
Men's singles WH2 England Martin Rooke Netherlands Jordy Brouwer von Gonzenbach England Gobi Ranganathan
Finland Thomas Puska
Men's singles SL3 England Daniel Bethell Germany Pascal Wolter France Mathieu Thomas
Scotland Colin Leslie
Men's singles SL4 France Lucas Mazur Sweden Rickard Nilsson England Antony Forster
France Paul Edinger
Men's singles SU5 Turkey İlker Tuzcu Poland Bartłomiej Mróz France Méril Loquette
Wales David Jack Wilson
Men's singles SH6 England Krysten Coombs Republic of Ireland Niall McVeigh England Andrew Martin
England Jack Shephard
Men's doubles WH1–WH2 Germany Thomas Wandschneider
England Connor Dua-Harper
France David Toupé
England Martin Rooke
Germany David Holz
Germany Young-chin Mi
Russia Pavel Popov
Russia Yuri Stephanov
Men's doubles SL3–SL4 France Lucas Mazur
France Mathieu Thomas
Germany Marcel Adam
Spain Simón Cruz Mondejar
Germany Jan-Niklas Pott
Germany Pascal Wolter
England Daniel Bethell
England Bobby Griffin
Men's doubles SU5 Poland Bartłomiej Mróz
Turkey İlker Tuzcu
France Méril Loquette
Wales David Jack Wilson
England James Binnie
Netherlands Mark Modderman
Russia Mikhail Chiviksin
Russia Oleg Dontsov
Doubles SH6 England Krysten Coombs
England Jack Shephard
England Andrew Martin
Republic of Ireland Niall Mcveigh
Russia Alexander Mekhdiev
Republic of Ireland Andrew Moorcroft
England Isaak Dalglish
Scotland Robert Laing
Women's singles WH1 Switzerland Karin Suter-Erath Germany Valeska Knoblauch Austria Henriett Koósz
Israel Nina Gorodetzky
Women's singles WH2 Turkey Emine Seçkin Turkey Narin Uluç France Paméla Masse
Scotland Fiona Christie
Women's singles SL4 Germany Katrin Seibert France Faustine Noël France Véronique Braud
Women's singles SU5 Denmark Cathrine Rosengren Denmark Astrid Lilhav Riis Denmark Julie Thrane
Netherlands Megan Hollander
Women's doubles WH1–WH2 Turkey Emine Seçkin
Switzerland Karin Suter-Erath
Germany Valeska Knoblauch
Germany Elke Rongen
Belgium To Man-kei
Russia Liliia Prokofeva
Turkey Mine Korkmaz
Turkey Narin Uluç
Mixed doubles WH1–WH2 England Martin Rooke
Switzerland Karin Suter-Erath
France David Toupé
Turkey Narin Uluç
Germany Young-chin Mi
Germany Valeska Knoblauch
Turkey Avni Kertmen
Turkey Emine Seçkin
Mixed doubles SL3–SU5 France Lucas Mazur
France Faustine Noël
France Geoffrey Byzery
Denmark Cathrine Rosengren
Germany Peter Schnitzler
Germany Katrin Seibert
France Hugo Saumier
France Véronique Braud
Mixed doubles SH6 England Andrew Martin
England Rachel Choong
England Jack Shephard
England Rebecca Bedford
England Isaak Dalglish
Poland Maria Bartusz
Scotland Robert Laing
Scotland Deidre Nagle

2018 Rodez

Event Gold Silver Bronze
Men's singles WH1 Germany Thomas Wandschneider France David Toupé Germany Young-chin Mi
Russia Konstantin Afinogenov
Men's singles WH2 England Martin Rooke Israel Amir Levi Finland Thomas Puska
Germany Rick Cornell Hellmann
Men's singles SL3 England Daniel Bethell Ukraine Oleksandr Chyrkov France Mathieu Thomas
Germany Pascal Wolter
Men's singles SL4 France Lucas Mazur Sweden Rickard Nilsson Germany Tim Haller
Russia Oleg Dontsov
Men's singles SU5 Poland Bartłomiej Mróz Turkey İlker Tuzcu France Guillaume Charlot
France Méril Loquette
Men's singles SH6 England Jack Shephard England Krysten Coombs England Andrew Martin
France Fabien Morat
Men's doubles WH1–WH2 Germany Thomas Wandschneider
England Martin Rooke
France David Toupé
Israel Amir Levi
Germany Rick Cornell Hellmann
Germany Young-chin Mi
England Connor Dua-Harper
Russia Ilya Pargeev
Men's doubles SL3–SL4 Germany Jan-Niklas Pott
Germany Pascal Wolter
France Guillaume Gailly
France Mathieu Thomas
England Daniel Bethell
England Bobby Griffin
England Antony Forster
Scotland Colin Leslie
Men's doubles SU5 Poland Bartłomiej Mróz
Turkey İlker Tuzcu
France Méril Loquette
France Lucas Mazur
Russia Oleg Dontsov
Russia Pavel Kulikov
Russia Mikhail Chiviksin
Spain Pablo Serrano
Men's doubles SH6 England Krysten Coombs
England Jack Shephard
England Andrew Martin
England Isaak Dalglish
Russia Alexander Mekhdiev
France Fabien Morat
Republic of Ireland Andrew Moorcroft
England Robert Laing
Women's singles WH1 Germany Valeska Knoblauch Switzerland Karin Suter-Erath Austria Henriett Koósz
Belgium To Man-kei
Women's singles WH2 Turkey Emine Seçkin Turkey Narin Uluç Spain Marcela Quinteros
Scotland Fiona Christie
Women's singles SL3 Poland Katarzyna Ziębik France Coraline Bergeron France Catherine Naudin
Women's singles SL4 Norway Helle Sofie Sagøy France Faustine Noël Germany Katrin Seibert
France Véronique Braud
Women's singles SU5 Denmark Cathrine Rosengren Turkey Zehra Bağlar Netherlands Megan Hollander
Portugal Beatriz Monteiro
Women's singles SH6 England Rachel Choong England Rebecca Bedford Poland Oliwia Szmigiel
Poland Maria Bartusz
Women's doubles WH1–WH2 Switzerland Cynthia Mathez
Switzerland Karin Suter-Erath
Turkey Emine Seçkin
Belgium To Man-kei
Finland Heidi Manninen
Finland Mirka Seuina Rautakoski
Germany Valeska Knoblauch
Germany Elke Rongen
Women's doubles SL3–SU5 Norway Helle Sofie Sagøy
Germany Katrin Seibert
France Coraline Bergeron
Denmark Cathrine Rosengren
Turkey Zehra Bağlar
Poland Katarzyna Ziębik
France Véronique Braud
England Emma Louise Stoner
Women's doubles SH6 England Rachel Choong
England Rebecca Bedford
Poland Daria Bujnicka
Poland Oliwia Szmigiel
Russia Irina Borisova
Denmark Simone Emilie Meyer Larsen
Poland Maria Bartusz
Scotland Deidre Nagle
Mixed doubles WH1–WH2 Israel Amir Levi
Israel Nina Gorodetzky
Russia Konstantin Afinogenov
Turkey Emine Seçkin
Germany Young-chin Mi
Germany Valeska Knoblauch
Netherlands Jordy Brouwer von Gonzenbach
Belgium To Man-kei
Mixed doubles SL3–SU5 France Lucas Mazur
France Faustine Noël
Germany Marcel Adam
Germany Katrin Seibert
France Hugo Saumier
France Véronique Braud
Germany Jan-Niklas Pott
Norway Helle Sofie Sagøy
Mixed doubles SH6 England Andrew Martin
England Rachel Choong
England Isaak Dalglish
Poland Maria Bartusz
Scotland Robert Laing
England Rebecca Bedford
Serbia Djordje Koprivica
Poland Oliwia Szmigiel

See also

References

  1. ^ "I.B.A.D. Badminton for Disabled > results European International 2006". 2007-10-29. Archived from the original on 2007-10-29. Retrieved 2022-11-13.