Greater London is divided into fourteen territorial constituencies for London Assembly elections, each returning one member. The electoral system used is additional member system without an overhang and there are, therefore, a fixed number of eleven additional members elected from a party list.

List of constituencies

London Assembly constituencies

As of the 2016 election, the fourteen single-member constituencies are listed below. As set out in the Greater London Authority Act 1999, each constituency comprises between two and four local authorities, with an average electorate of around 440,000. The total electorate in 2021 was 6,191,387.[1]

Constituency Boroughs 2021 electorate Party
1 Barnet and Camden Barnet
Camden
412,332 Labour
2 Bexley and Bromley Bexley
Bromley
423,904 Conservative
3 Brent and Harrow Brent
Harrow
426,373 Labour
4 City and East Barking and Dagenham
City of London
Newham
Tower Hamlets
637,319 Labour
5 Croydon and Sutton Croydon
Sutton
432,130 Conservative
6 Ealing and Hillingdon Ealing
Hillingdon
447,103 Labour
7 Enfield and Haringey Enfield
Haringey
404,492 Labour
8 Greenwich and Lewisham Greenwich
Lewisham
402,501 Labour
9 Havering and Redbridge Havering
Redbridge
402,404 Conservative
10 Lambeth and Southwark Lambeth
Southwark
461,056 Labour
11 Merton and Wandsworth Merton
Wandsworth
387,795 Labour
12 North East Hackney
Islington
Waltham Forest
529,229 Labour
13 South West Hounslow
Kingston
Richmond
459,309 Conservative
14 West Central Hammersmith and Fulham
Kensington and Chelsea
Westminster
365,443 Conservative

Assembly Members

Constituency AMs

Election Barnet and Camden Bexley and Bromley Brent and Harrow City and East Croydon and Sutton Ealing and Hillingdon Enfield and Haringey Greenwich and Lewisham Havering and Redbridge Lambeth and Southwark Merton and Wandsworth North East South West West Central
2000 Brian Coleman
(Con)
Bob Neill
(Con)
Toby Harris
(Labour)
John Biggs
(Labour)
Andrew Pelling
(Con)
Richard Barnes
(Con)
Nicky Gavron
(Labour)
Len Duvall
(Labour)
Roger Evans
(Con)
Val Shawcross
(Labour)
Elizabeth Howlett
(Con)
Meg Hillier
(Labour)
Tony Arbour
(Con)
Angie Bray
(Con)
2004 Bob Blackman
(Con)
Joanne McCartney
(Labour)
Jennette Arnold
(Labour)
2008 James Cleverly
(Con)
Navin Shah
(Labour)
Steve O'Connell
(Con)
Richard Tracey
(Con)
Kit Malthouse
(Con)
2012 Andrew Dismore
(Labour)
Onkar Sahota
(Labour)
2016 Gareth Bacon
(Con)
Unmesh Desai
(Labour)
Keith Prince
(Con)
Florence Eshalomi
(Labour)
Leonie Cooper
(Labour)
Tony Devenish
(Con)
2021 Anne Clarke
(Labour)
Peter Fortune
(Con)
Krupesh Hirani
(Labour)
Neil Garratt
(Con)
Marina Ahmad
(Labour)
Sem Moema
(Labour)
Nicholas Rogers
(Con)
2024 Thomas Turrell
(Con)
Bassam Mahfouz
(Labour)
Gareth Roberts
(LD)
James Small-Edwards
(Labour)

Additional Members

By seat

Seats allocated using d'Hondt method, in order. Any party gaining less than 5% of the vote is not eligible for an Additional Assembly Member seat. Transfers within parties between elections omitted for simplicity.[2][3][4][5][6][7] [7]

Election 1st AM 2nd AM 3rd AM 4th AM 5th AM 6th AM 7th AM 8th AM 9th AM 10th AM 11th AM
2000 LD
(Sally Hamwee)
Green
(Darren Johnson)
LD
(Graham Tope)
Green
(Victor Anderson)
LD
(Lynne Featherstone)
Labour
(Trevor Phillips)
Labour
(Samantha Heath)
LD
(Louise Bloom)
Green
(Jenny Jones)
Labour
(David Lammy)
Con
(Eric Ollerenshaw)
2004 LD
(Lynne Featherstone)
Green
(Jenny Jones)
LD
(Graham Tope)
UKIP
(Damian Hockney)
LD
(Sally Hamwee)
Green
(Darren Johnson)
LD
(Michael Tuffrey)
UKIP
(Peter Hulme-Cross)
Labour
(Nicky Gavron)
Labour
(Murad Qureshi)
LD
(Dee Doocey)
2008 LD
(Michael Tuffrey)
Green
(Jenny Jones)
LD
(Dee Doocey)
BNP
(Richard Barnbrook)
Green
(Darren Johnson)
Labour
(Nicky Gavron)
Con
(Andrew Boff)
LD
(Caroline Pidgeon)
Con
(Victoria Borwick)
Labour
(Murad Qureshi)
Con
(Gareth Bacon)
2012 Green
(Jenny Jones)
LD
(Caroline Pidgeon)
Labour
(Nicky Gavron)
Con
(Andrew Boff)
Green
(Darren Johnson)
Labour
(Murad Qureshi)
Con
(Gareth Bacon)
Labour
(Fiona Twycross)
Con
(Victoria Borwick)
Labour
(Tom Copley)
LD
(Stephen Knight)
2016 Green
(Siân Berry)
UKIP
(Peter Whittle)
LD
(Caroline Pidgeon)
Con
(Kemi Badenoch)
Con
(Andrew Boff)
Labour
(Fiona Twycross)
Green
(Caroline Russell)
Labour
(Tom Copley)
Con
(Shaun Bailey)
Labour
(Nicky Gavron)
UKIP
(David Kurten)
2021 LD
(Caroline Pidgeon)
Green
(Caroline Russell)
Con
(Shaun Bailey)
Green
(Zack Polanski)
Con
(Susan Hall)
Labour
(Elly Baker)
LD
(Hina Bokhari)
Labour
(Sakina Sheikh)
Con
(Emma Best)
2024 Con
(Susan Hall)
Reform
(Alex Wilson)
Green
(Caroline Russell)
Con
(Shaun Bailey)
Con
(Emma Best)
LD
(Hina Bokhari)
Green
(Zack Polanski)
Con
(Andrew Boff)
Labour
(Elly Baker)
Con
(Alessandro Georgiou)

By party representation

N.B.: The columns of this table do not represent actual constituencies.

Year AM AM AM AM AM AM AM AM AM AM AM
2000 Darren Johnson
(Green)
Jenny Jones
(Green)
Victor Anderson
(Green)
Louise Bloom
(LD)
Lynne Featherstone
(LD)
Samantha Heath
(Labour)
David Lammy
(Labour)
Graham Tope
(LD)
Sally Hamwee
(LD)
Trevor Phillips
(Labour)
Eric Ollerenshaw
(Con)
2000 Jennette Arnold
(Labour)
2002 Michael Tuffrey
(LD)
2003 Noel Lynch
(Green)
Diana Johnson
(Labour)
2004 Dee Doocey
(LD)
Nicky Gavron
(Labour)
Murad Qureshi
(Labour)
Damian Hockney
(UKIP/1L)
Peter Hulme-Cross
(UKIP/1L)
2005 Geoff Pope
(LD)
2008 Caroline Pidgeon
(LD)
Andrew Boff
(Con)
Victoria Borwick
(Con)
Gareth Bacon
(Con)
Richard Barnbrook
(BNP)
2012 Fiona Twycross
(Labour)
Tom Copley
(Labour)
Stephen Knight
(LD)
2015 Kemi Badenoch
(Con)
2016 Siân Berry
(Green)
Caroline Russell
(Green)
Shaun Bailey
(Con)
David Kurten
(UKIP/Brexit Alliance)
Peter Whittle
(UKIP/Brexit Alliance)
2017 Susan Hall
(Con)
2018
2021 Zack Polanski
(Green)
Hina Bokhari
(LD)
Elly Baker
(Labour)
Emma Best
(Con)
Sakina Sheikh
(Labour)
2024 Alessandro Georgiou
(Con)
Alex Wilson
(Reform)

See also

References

  1. ^ "Results 2021 | London Elects". www.londonelects.org.uk.
  2. ^ [1][dead link]
  3. ^ [2][dead link]
  4. ^ [3][dead link]
  5. ^ [4][dead link]
  6. ^ [5][dead link]
  7. ^ [6][dead link]