This is the complete list of Olympic medalists in weightlifting.

Current program

Men

Bantamweight

Games Gold Silver Bronze
1948 London
details
Joseph DePietro
 United States
Julian Creus
 Great Britain
Richard Tom
 United States
1952 Helsinki
details
Ivan Udodov
 Soviet Union
Mahmoud Namjoo
 Iran
Ali Mirzaei
 Iran
1956 Melbourne
details
Charles Vinci
 United States
Vladimir Stogov
 Soviet Union
Mahmoud Namjoo
 Iran
1960 Rome
details
Charles Vinci
 United States
Yoshinobu Miyake
 Japan
Esmaeil Elmkhah
 Iran
1964 Tokyo
details
Aleksey Vakhonin
 Soviet Union
Imre Földi
 Hungary
Shiro Ichinoseki
 Japan
1968 Mexico City
details
Mohammad Nassiri
 Iran
Imre Földi
 Hungary
Henryk Trębicki
 Poland
1972 Munich
details
Imre Földi
 Hungary
Mohammad Nassiri
 Iran
Gennady Chetin
 Soviet Union
1976 Montreal
details
Norair Nurikyan
 Bulgaria
Grzegorz Cziura
 Poland
Kenkichi Ando
 Japan
1980 Moscow
details
Daniel Núñez
 Cuba
Yurik Sarkisyan
 Soviet Union
Tadeusz Dembonczyk
 Poland
1984 Los Angeles
details
Wu Shude
 China
Lai Runming
 China
Masahiro Kotaka
 Japan
1988 Seoul
details
Oksen Mirzoyan
 Soviet Union
He Yingqiang
 China
Liu Shoubin
 China
1992 Barcelona
details
Chun Byung-kwan
 South Korea
Liu Shoubin
 China
Luo Jianming
 China
1996 Atlanta
details
Tang Lingsheng
 China
Leonidas Sabanis
 Greece
Nikolay Peshalov
 Bulgaria
2000 Sydney
details
Halil Mutlu
 Turkey
Wu Wenxiong
 China
Zhang Xiangxiang
 China
2004 Athens
details
Halil Mutlu
 Turkey
Wu Meijin
 China
Sedat Artuç
 Turkey
2008 Beijing
details
Long Qingquan
 China
Hoang Anh Tuan
 Vietnam
Eko Yuli Irawan
 Indonesia
2012 London
details
Om Yun-chol
 North Korea
Wu Jingbiao
 China
Tran Le Quoc Toan
 Vietnam
2016 Rio de Janeiro
details
Long Qingquan
 China
Om Yun-chol
 North Korea
Sinphet Kruaithong
 Thailand
2020 Tokyo
details
Li Fabin
 China
Eko Yuli Irawan
 Indonesia
Igor Son
 Kazakhstan

Featherweight

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
Frans De Haes
 Belgium
Alfred Schmidt
 Estonia
Eugène Ryter
 Switzerland
1924 Paris
details
Pierino Gabetti
 Italy
Andreas Stadler
 Austria
Arthur Reinmann
 Switzerland
1928 Amsterdam
details
Franz Andrysek
 Austria
Pierino Gabetti
 Italy
Hans Wölpert
 Germany
1932 Los Angeles
details
Raymond Suvigny
 France
Hans Wölpert
 Germany
Anthony Terlazzo
 United States
1936 Berlin
details
Anthony Terlazzo
 United States
Saleh Soliman
 Egypt
Ibrahim Shams
 Egypt
1948 London
details
Mahmoud Fayad
 Egypt
Rodney Wilkes
 Trinidad and Tobago
Jafar Salmasi
 Iran
1952 Helsinki
details
Rafael Chimishkyan
 Soviet Union
Nikolay Saksonov
 Soviet Union
Rodney Wilkes
 Trinidad and Tobago
1956 Melbourne
details
Isaac Berger
 United States
Yevgeni Minaev
 Soviet Union
Marian Zieliński
 Poland
1960 Rome
details
Yevgeny Minayev
 Soviet Union
Isaac Berger
 United States
Sebastiano Mannironi
 Italy
1964 Tokyo
details
Yoshinobu Miyake
 Japan
Isaac Berger
 United States
Mieczysław Nowak
 Poland
1968 Mexico City
details
Yoshinobu Miyake
 Japan
Dito Shanidze
 Soviet Union
Yoshiyuki Miyake
 Japan
1972 Munich
details
Norair Nurikyan
 Bulgaria
Dito Shanidze
 Soviet Union
János Benedek
 Hungary
1976 Montreal
details
Nikolay Kolesnikov
 Soviet Union
Georgi Todorov
 Bulgaria
Kazumasa Hirai
 Japan
1980 Moscow
details
Viktor Mazin
 Soviet Union
Stefan Dimitrov
 Bulgaria
Marek Seweryn
 Poland
1984 Los Angeles
details
Chen Weiqiang
 China
Gelu Radu
 Romania
Tsai Wen-Yee
 Chinese Taipei
1988 Seoul
details
Naim Süleymanoğlu
 Turkey
Stefan Topurov
 Bulgaria
Ye Huanming
 China
1992 Barcelona
details
Naim Süleymanoğlu
 Turkey
Nikolay Peshalov
 Bulgaria
He Yingqiang
 China
1996 Atlanta
details
Naim Süleymanoğlu
 Turkey
Valerios Leonidis
 Greece
Xiao Jiangang
 China
2000 Sydney
details
Nikolaj Pešalov
 Croatia
Leonidas Sabanis
 Greece
Gennady Oleshchuk
 Belarus
2004 Athens
details
Shi Zhiyong
 China
Le Maosheng
 China
Israel José Rubio
 Venezuela
2008 Beijing
details
Zhang Xiangxiang
 China
Diego Salazar
 Colombia
Triyatno
 Indonesia
2012 London
details
Kim Un-guk
 North Korea
Óscar Figueroa
 Colombia
Eko Yuli Irawan
 Indonesia
2016 Rio de Janeiro
details
Óscar Figueroa
 Colombia
Eko Yuli Irawan
 Indonesia
Farkhad Kharki
 Kazakhstan
2020 Tokyo
details
Chen Lijun
 China
Luis Javier Mosquera
 Colombia
Mirko Zanni
 Italy

Lightweight

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
Alfred Neuland
 Estonia
Louis Williquet
 Belgium
Florimond Rooms
 Belgium
1924 Paris
details
Edmond Decottignies
 France
Anton Zwerina
 Austria
Bohumil Durdis
 Czechoslovakia
1928 Amsterdam
details
Hans Haas
 Austria
None awarded Fernand Arnout
 France
Kurt Helbig
 Germany
1932 Los Angeles
details
René Duverger
 France
Hans Haas
 Austria
Gastone Pierini
 Italy
1936 Berlin
details
Robert Fein
 Austria
None awarded Karl Jansen
 Germany
Anwar Mesbah
 Egypt
1948 London
details
Ibrahim Shams
 Egypt
Attia Hamouda
 Egypt
James Halliday
 Great Britain
1952 Helsinki
details
Tommy Kono
 United States
Yevgeny Lopatin
 Soviet Union
Vern Barberis
 Australia
1956 Melbourne
details
Ihor Rybak
 Soviet Union
Ravil Khabutdinov
 Soviet Union
Kim Chang-hee
 South Korea
1960 Rome
details
Viktor Bushuev
 Soviet Union
Tan Howe Liang
 Singapore
Abdul-Wahid Aziz
 Iraq
1964 Tokyo
details
Waldemar Baszanowski
 Poland
Vladimir Kaplunov
 Soviet Union
Marian Zieliński
 Poland
1968 Mexico City
details
Waldemar Baszanowski
 Poland
Parviz Jalayer
 Iran
Marian Zieliński
 Poland
1972 Munich
details
Mukharby Kirzhinov
 Soviet Union
Mladen Kuchev
 Bulgaria
Zbigniew Kaczmarek
 Poland
1976 Montreal
details
Petro Korol
 Soviet Union
Daniel Senet
 France
Kazimierz Czarnecki
 Poland
1980 Moscow
details
Yanko Rusev
 Bulgaria
Joachim Kunz
 East Germany
Mincho Pashov
 Bulgaria
1984 Los Angeles
details
Yao Jingyuan
 China
Andrei Socaci
 Romania
Jouni Grönman
 Finland
1988 Seoul
details
Joachim Kunz
 East Germany
Israel Militosyan
 Soviet Union
Li Jinhe
 China
1992 Barcelona
details
Israel Militosyan
 Unified Team
Yoto Yotov
 Bulgaria
Andreas Behm
 Germany
1996 Atlanta
details
Zhan Xugang
 China
Kim Myong-Nam
 North Korea
Attila Feri
 Hungary
2000 Sydney
details
Galabin Boevski
 Bulgaria
Georgi Markov
 Bulgaria
Siarhei Laurenau
 Belarus
2004 Athens
details
Zhang Guozheng
 China
Lee Bae-young
 South Korea
Nikolaj Pešalov
 Croatia
2008 Beijing
details
Liao Hui
 China
Vencelas Dabaya
 France
Yordanis Borrero
 Cuba
2012 London
details
Lin Qingfeng
 China
Triyatno
 Indonesia
Răzvan Martin
 Romania
2016 Rio de Janeiro
details
Shi Zhiyong
 China
Daniyar Ismayilov
 Turkey
Luis Javier Mosquera
 Colombia
2020 Tokyo
details
Shi Zhiyong
 China
Julio Mayora
 Venezuela
Rahmat Erwin Abdullah
 Indonesia

Middleweight

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
Henri Gance
 France
Pietro Bianchi
 Italy
Albert Pettersson
 Sweden
1924 Paris
details
Carlo Galimberti
 Italy
Alfred Neuland
 Estonia
Jaan Kikkas
 Estonia
1928 Amsterdam
details
Roger François
 France
Carlo Galimberti
 Italy
Guus Scheffer
 Netherlands
1932 Los Angeles
details
Rudolf Ismayr
 Germany
Carlo Galimberti
 Italy
Karl Hipfinger
 Austria
1936 Berlin
details
Khadr El-Touni
 Egypt
Rudolf Ismayr
 Germany
Adolf Wagner
 Germany
1948 London
details
Frank Spellman
 United States
Pete George
 United States
Kim Seong-jip
 South Korea
1952 Helsinki
details
Pete George
 United States
Gerry Gratton
 Canada
Kim Seong-jip
 South Korea
1956 Melbourne
details
Fyodor Bogdanovsky
 Soviet Union
Pete George
 United States
Ermanno Pignatti
 Italy
1960 Rome
details
Aleksandr Kurynov
 Soviet Union
Tommy Kono
 United States
Győző Veres
 Hungary
1964 Tokyo
details
Hans Zdražila
 Czechoslovakia
Viktor Kurentsov
 Soviet Union
Masushi Ouchi
 Japan
1968 Mexico City
details
Viktor Kurentsov
 Soviet Union
Masushi Ouchi
 Japan
Károly Bakos
 Hungary
1972 Munich
details
Yordan Bikov
 Bulgaria
Mohamed Tarabulsi
 Lebanon
Anselmo Silvino
 Italy
1976 Montreal
details
Yordan Mitkov
 Bulgaria
Vardan Militosyan
 Soviet Union
Peter Wenzel
 East Germany
1980 Moscow
details
Asen Zlatev
 Bulgaria
Aleksandr Pervi
 Soviet Union
Nedelcho Kolev
 Bulgaria
1984 Los Angeles
details
Karl-Heinz Radschinsky
 West Germany
Jacques Demers
 Canada
Dragomir Cioroslan
 Romania
1988 Seoul
details
Borislav Gidikov
 Bulgaria
Ingo Steinhöfel
 East Germany
Aleksandar Varbanov
 Bulgaria
1992 Barcelona
details
Fedor Kassapu
 Unified Team
Pablo Lara
 Cuba
Kim Myong-Nam
 North Korea
1996 Atlanta
details
Pablo Lara
 Cuba
Yoto Yotov
 Bulgaria
Jon Chol-ho
 North Korea
2000 Sydney
details
Zhan Xugang
 China
Viktor Mitrou
 Greece
Arsen Melikyan
 Armenia
2004 Athens
details
Taner Sağır
 Turkey
Sergey Filimonov
 Kazakhstan
Reyhan Arabacıoğlu
 Turkey
2008 Beijing
details
Sa Jae-hyouk
 South Korea
Li Hongli
 China
Gevorg Davtyan
 Armenia
2012 London
details
Lü Xiaojun
 China
Lu Haojie
 China
Iván Cambar
 Cuba
2016 Rio de Janeiro
details
Nijat Rahimov
 Kazakhstan
Lü Xiaojun
 China
Mohamed Ihab
 Egypt
2020 Tokyo
details
Lü Xiaojun
 China
Zacarías Bonnat
 Dominican Republic
Antonino Pizzolato
 Italy

Middle heavyweight

Games Gold Silver Bronze
1952 Helsinki
details
Norbert Schemansky
 United States
Grigory Novak
 Soviet Union
Lennox Kilgour
 Trinidad and Tobago
1956 Melbourne
details
Arkady Vorobyov
 Soviet Union
David Sheppard
 United States
Jean Debuf
 France
1960 Rome
details
Arkady Vorobyov
 Soviet Union
Trofim Lomakin
 Soviet Union
Louis Martin
 Great Britain
1964 Tokyo
details
Vladimir Golovanov
 Soviet Union
Louis Martin
 Great Britain
Ireneusz Paliński
 Poland
1968 Mexico City
details
Kaarlo Kangasniemi
 Finland
Jaan Talts
 Soviet Union
Marek Gołąb
 Poland
1972 Munich
details
Andon Nikolov
 Bulgaria
Atanas Shopov
 Bulgaria
Hans Bettembourg
 Sweden
1976 Montreal
details
David Rigert
 Soviet Union
Lee James
 United States
Atanas Shopov
 Bulgaria
1980 Moscow
details
Péter Baczakó
 Hungary
Rumen Aleksandrov
 Bulgaria
Frank Mantek
 East Germany
1984 Los Angeles
details
Nicu Vlad
 Romania
Dumitru Petre
 Romania
David Mercer
 Great Britain
1988 Seoul
details
Anatoly Khrapaty
 Soviet Union
Nail Mukhamedyarov
 Soviet Union
Slawomir Zawada
 Poland
1992 Barcelona
details
Kakhi Kakhiashvili
 Unified Team
Sergey Syrtsov
 Unified Team
Sergiusz Wolczaniecki
 Poland
1996 Atlanta
details
Aleksey Petrov
 Russia
Leonidas Kokas
 Greece
Oliver Caruso
 Germany
2000 Sydney
details
Akakios Kakiasvilis
 Greece
Szymon Kołecki
 Poland
Aleksey Petrov
 Russia
2004 Athens
details
Milen Dobrev
 Bulgaria
Khadzhimurat Akkaev
 Russia
Eduard Tyukin
 Russia
2008 Beijing
details
Szymon Kołecki
 Poland
Arsen Kasabiev
 Georgia
Yoandry Hernández
 Cuba
2012 London
details
Saeid Mohammadpour
 Iran
Kim Min-jae
 South Korea
Tomasz Zieliński
 Poland
2016 Rio de Janeiro
details
Sohrab Moradi
 Iran
Vadzim Straltsou
 Belarus
Aurimas Didžbalis
 Lithuania
2020 Tokyo
details
Fares El-Bakh
 Qatar
Keydomar Vallenilla
 Venezuela
Anton Pliesnoi
 Georgia

Heavyweight

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
Filippo Bottino
 Italy
Joseph Alzin
 Luxembourg
Louis Bernot
 France
1924 Paris
details
Giuseppe Tonani
 Italy
Franz Aigner
 Austria
Harald Tammer
 Estonia
1928 Amsterdam
details
Josef Straßberger
 Germany
Arnold Luhaäär
 Estonia
Jaroslav Skobla
 Czechoslovakia
1932 Los Angeles
details
Jaroslav Skobla
 Czechoslovakia
Václav Pšenička
 Czechoslovakia
Josef Straßberger
 Germany
1936 Berlin
details
Josef Manger
 Germany
Václav Pšenička
 Czechoslovakia
Arnold Luhaäär
 Estonia
1948 London
details
John Davis
 United States
Norbert Schemansky
 United States
Abraham Charité
 Netherlands
1952 Helsinki
details
John Davis
 United States
James Bradford
 United States
Humberto Selvetti
 Argentina
1956 Melbourne
details
Paul Anderson
 United States
Humberto Selvetti
 Argentina
Alberto Pigaiani
 Italy
1960 Rome
details
Yury Vlasov
 Soviet Union
James Bradford
 United States
Norbert Schemansky
 United States
1964 Tokyo
details
Leonid Zhabotinsky
 Soviet Union
Yury Vlasov
 Soviet Union
Norbert Schemansky
 United States
1968 Mexico City
details
Leonid Zhabotinsky
 Soviet Union
Serge Reding
 Belgium
Joseph Dube
 United States
1972 Munich
details
Jaan Talts
 Soviet Union
Aleksandar Kraychev
 Bulgaria
Stefan Grützner
 East Germany
1976 Montreal
details
Yury Zaitsev
 Soviet Union
Krastyu Semerdzhiev
 Bulgaria
Tadeusz Rutkowski
 Poland
1980 Moscow
details
Leonid Taranenko
 Soviet Union
Valentin Khristov
 Bulgaria
György Szalai
 Hungary
1984 Los Angeles
details
Norberto Oberburger
 Italy
Stefan Tasnadi
 Romania
Guy Carlton
 United States
1988 Seoul
details
Yury Zakharevich
 Soviet Union
József Jacsó
 Hungary
Ronny Weller
 East Germany
1992 Barcelona
details
Ronny Weller
 Germany
Artur Akoyev
 Unified Team
Stefan Botev
 Bulgaria
1996 Atlanta
details
Timur Taymazov
 Ukraine
Sergey Syrtsov
 Russia
Nicu Vlad
 Romania
2000 Sydney
details
Hossein Tavakkoli
 Iran
Alan Tsagaev
 Bulgaria
Said Saif Asaad
 Qatar
2004 Athens
details
Dmitry Berestov
 Russia
Ihor Razoronov
 Ukraine
Gleb Pisarevskiy
 Russia
2008 Beijing
details
Andrei Aramnau
 Belarus
Dmitry Klokov
 Russia
Marcin Dołęga
 Poland
2012 London
details
Navab Nassirshalal
 Iran
Bartłomiej Bonk
 Poland
Ivan Efremov
 Uzbekistan
2016 Rio de Janeiro
details
Ruslan Nurudinov
 Uzbekistan
Simon Martirosyan
 Armenia
Aleksandr Zaychikov
 Kazakhstan
2020 Tokyo
details
Akbar Djuraev
 Uzbekistan
Simon Martirosyan
 Armenia
Artūrs Plēsnieks
 Latvia

Super heavyweight

Games Gold Silver Bronze
1972 Munich
details
Vasily Alekseyev
 Soviet Union
Rudolf Mang
 West Germany
Gerd Bonk
 East Germany
1976 Montreal
details
Vasily Alekseyev
 Soviet Union
Gerd Bonk
 East Germany
Helmut Losch
 East Germany
1980 Moscow
details
Sultan Rakhmanov
 Soviet Union
Jürgen Heuser
 East Germany
Tadeusz Rutkowski
 Poland
1984 Los Angeles
details
Dean Lukin
 Australia
Mario Martinez
 United States
Manfred Nerlinger
 West Germany
1988 Seoul
details
Aleksandr Kurlovich
 Soviet Union
Manfred Nerlinger
 West Germany
Martin Zawieja
 West Germany
1992 Barcelona
details
Aleksandr Kurlovich
 Unified Team
Leonid Taranenko
 Unified Team
Manfred Nerlinger
 Germany
1996 Atlanta
details
Andrei Chemerkin
 Russia
Ronny Weller
 Germany
Stefan Botev
 Australia
2000 Sydney
details
Hossein Rezazadeh
 Iran
Ronny Weller
 Germany
Andrei Chemerkin
 Russia
2004 Athens
details
Hossein Rezazadeh
 Iran
Viktors Ščerbatihs
 Latvia
Velichko Cholakov
 Bulgaria
2008 Beijing
details
Matthias Steiner
 Germany
Evgeny Chigishev
 Russia
Viktors Ščerbatihs
 Latvia
2012 London
details
Behdad Salimi
 Iran
Sajjad Anoushiravani
 Iran
Ruslan Albegov
 Russia
2016 Rio de Janeiro
details
Lasha Talakhadze
 Georgia
Gor Minasyan
 Armenia
Irakli Turmanidze
 Georgia
2020 Tokyo
details
Lasha Talakhadze
 Georgia
Ali Davoudi
 Iran
Man Asaad
 Syria

Women

Flyweight

Games Gold Silver Bronze
2000 Sydney
details
Tara Nott
 United States
Raema Lisa Rumbewas
 Indonesia
Sri Indriyani
 Indonesia
2004 Athens
details
Nurcan Taylan
 Turkey
Li Zhuo
 China
Aree Wiratthaworn
 Thailand
2008 Beijing
details
Chen Wei-ling
 Chinese Taipei
Im Jyoung-hwa
 South Korea
Pensiri Laosirikul
 Thailand
2012 London
details
Wang Mingjuan
 China
Hiromi Miyake
 Japan
Ryang Chun-hwa
 North Korea
2016 Rio de Janeiro
details
Sopita Tanasan
 Thailand
Sri Wahyuni Agustiani
 Indonesia
Hiromi Miyake
 Japan
2020 Tokyo
details
Hou Zhihui
 China
Saikhom Mirabai Chanu
 India
Windy Cantika Aisah
 Indonesia

Featherweight

Games Gold Silver Bronze
2000 Sydney
details
Yang Xia
 China
Li Fengying
 Chinese Taipei
Winarni Binti Slamet
 Indonesia
2004 Athens
details
Udomporn Polsak
 Thailand
Raema Lisa Rumbewas
 Indonesia
Mabel Mosquera
 Colombia
2008 Beijing
details
Prapawadee Jaroenrattanatarakoon
 Thailand
Yoon Jin-hee
 South Korea
Raema Lisa Rumbewas
 Indonesia
2012 London
details
Hsu Shu-ching
 Chinese Taipei
Citra Febrianti
 Indonesia
Iulia Paratova
 Ukraine
2016 Rio de Janeiro
details
Hsu Shu-ching
 Chinese Taipei
Hidilyn Diaz
 Philippines
Yoon Jin-hee
 South Korea
2020 Tokyo
details
Hidilyn Diaz
 Philippines
Liao Qiuyun
 China
Zulfiya Chinshanlo
 Kazakhstan

Lightweight

Games Gold Silver Bronze
2000 Sydney
details
Soraya Jiménez
 Mexico
Ri Song Hui
 North Korea
Khassaraporn Suta
 Thailand
2004 Athens
details
Chen Yanqing
 China
Ri Song Hui
 North Korea
Wandee Kameaim
 Thailand
2008 Beijing
details
Chen Yanqing
 China
O Jong Ae
 North Korea
Wandee Kameaim
 Thailand
2012 London
details
Li Xueying
 China
Pimsiri Sirikaew
 Thailand
Rattikan Gulnoi
 Thailand
2016 Rio de Janeiro
details
Sukanya Srisurat
 Thailand
Pimsiri Sirikaew
 Thailand
Kuo Hsing-chun
 Chinese Taipei
2020 Tokyo
details
Kuo Hsing-chun
 Chinese Taipei
Polina Guryeva
 Turkmenistan
Mikiko Ando
 Japan

Middleweight

Games Gold Silver Bronze
2000 Sydney
details
Chen Xiaomin
 China
Valentina Popova
 Russia
Ioanna Khatziioannou
 Greece
2004 Athens
details
Nataliya Skakun
 Ukraine
Hanna Batsiushka
 Belarus
Tatsiana Stukalava
 Belarus
2008 Beijing
details
Pak Hyon-suk
 North Korea
Lu Ying-chi
 Chinese Taipei
Christine Girard
 Canada
2012 London
details
Christine Girard
 Canada
Milka Maneva
 Bulgaria
Luz Acosta
 Mexico
2016 Rio de Janeiro
details
Deng Wei
 China
Choe Hyo-sim
 North Korea
Karina Goricheva
 Kazakhstan
2020 Tokyo
details
Maude Charron
 Canada
Giorgia Bordignon
 Italy
Chen Wen-huei
 Chinese Taipei

Light heavyweight

Games Gold Silver Bronze
2000 Sydney
details
Lin Weining
 China
Erzsébet Márkus
 Hungary
Karnam Malleswari
 India
2004 Athens
details
Liu Chunhong
 China
Eszter Krutzler
 Hungary
Zarema Kasaeva
 Russia
2008 Beijing
details
Oksana Slivenko
 Russia
Leydi Solís
 Colombia
Abeer Abdelrahman
 Egypt
2012 London
details
Rim Jong-sim
 North Korea
Roxana Cocoș
 Romania
Anna Nurmukhambetova
 Kazakhstan
2016 Rio de Janeiro
details
Xiang Yanmei
 China
Zhazira Zhapparkul
 Kazakhstan
Sara Ahmed
 Egypt
2020 Tokyo
details
Neisi Dajomes
 Ecuador
Katherine Nye
 United States
Aremi Fuentes
 Mexico

Heavyweight

Games Gold Silver Bronze
2000 Sydney
details
María Isabel Urrutia
 Colombia
Ruth Ogbeifo
 Nigeria
Kuo Yi-hang
 Chinese Taipei
2004 Athens
details
Pawina Thongsuk
 Thailand
Natalya Zabolotnaya
 Russia
Valentina Popova
 Russia
2008 Beijing
details
Alla Vazhenina
 Kazakhstan
Lidia Valentín
 Spain
Damaris Aguirre
 Mexico
2012 London
details
Lidia Valentín
 Spain
Abeer Abdelrahman
 Egypt
Madias Nzesso
 Cameroon
2016 Rio de Janeiro
details
Rim Jong-sim
 North Korea
Darya Naumava
 Belarus
Lidia Valentín
 Spain
2020 Tokyo
details
Wang Zhouyu
 China
Tamara Salazar
 Ecuador
Crismery Santana
 Dominican Republic

Super heavyweight

Games Gold Silver Bronze
2000 Sydney
details
Ding Meiyuan
 China
Agata Wróbel
 Poland
Cheryl Haworth
 United States
2004 Athens
details
Tang Gonghong
 China
Jang Mi-ran
 South Korea
Agata Wróbel
 Poland
2008 Beijing
details
Jang Mi-ran
 South Korea
Ele Opeloge
 Samoa
Mariam Usman
 Nigeria
2012 London
details
Zhou Lulu
 China
Tatiana Kashirina
 Russia
Jang Mi-ran
 South Korea
2016 Rio de Janeiro
details
Meng Suping
 China
Kim Kuk-hyang
 North Korea
Sarah Robles
 United States
2020 Tokyo
details
Li Wenwen
 China
Emily Campbell
 Great Britain
Sarah Robles
 United States

Discontinued events

Men

One hand lift

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Launceston Elliot
 Great Britain
Viggo Jensen
 Denmark
Alexandros Nikolopoulos
 Greece

Two hand lift

Games Gold Silver Bronze
1896 Athens
details
Viggo Jensen
 Denmark
Launceston Elliot
 Great Britain
Sotirios Versis
 Greece
1900 Paris not included in the Olympic program
1904 St. Louis
details
Perikles Kakousis
 Greece
Oscar Osthoff
 United States
Frank Kugler
 United States

All-around dumbbell contest

Games Gold Silver Bronze
1904 St. Louis
details
Oscar Osthoff
 United States
Frederick Winters
 United States
Frank Kugler
 United States

Flyweight

Games Gold Silver Bronze
1972 Munich
details
Zygmunt Smalcerz
 Poland
Lajos Szűcs
 Hungary
Sándor Holczreiter
 Hungary
1976 Montreal
details
Aleksandr Voronin
 Soviet Union
György Kőszegi
 Hungary
Mohammad Nassiri
 Iran
1980 Moscow
details
Kanybek Osmonaliyev
 Soviet Union
Ho Bong-chol
 North Korea
Han Gyong-si
 North Korea
1984 Los Angeles
details
Zeng Guoqiang
 China
Zhou Peishun
 China
Kazushito Manabe
 Japan
1988 Seoul
details
Sevdalin Marinov
 Bulgaria
Chun Byung-kwan
 South Korea
He Zhuoqiang
 China
1992 Barcelona
details
Ivan Ivanov
 Bulgaria
Lin Qisheng
 China
Traian Cihărean
 Romania
1996 Atlanta
details
Halil Mutlu
 Turkey
Zhang Xiangsen
 China
Sevdalin Minchev
 Bulgaria

Light heavyweight

Games Gold Silver Bronze
1920 Antwerp
details
Ernest Cadine
 France
Fritz Hünenberger
 Switzerland
Erik Pettersson
 Sweden
1924 Paris
details
Charles Rigoulot
 France
Fritz Hünenberger
 Switzerland
Leopold Friedrich
 Austria
1928 Amsterdam
details
El Sayed Nosseir
 Egypt
Louis Hostin
 France
Jan Verheijen
 Netherlands
1932 Los Angeles
details
Louis Hostin
 France
Svend Olsen
 Denmark
Henry Duey
 United States
1936 Berlin
details
Louis Hostin
 France
Eugen Deutsch
 Germany
Ibrahim Wasif
 Egypt
1948 London
details
Stanley Stanczyk
 United States
Harold Sakata
 United States
Gösta Magnusson
 Sweden
1952 Helsinki
details
Trofim Lomakin
 Soviet Union
Stanley Stanczyk
 United States
Arkady Vorobyov
 Soviet Union
1956 Melbourne
details
Tommy Kono
 United States
Vasilijs Stepanovs
 Soviet Union
Jim George
 United States
1960 Rome
details
Ireneusz Palinski
 Poland
Jim George
 United States
Jan Bochenek
 Poland
1964 Tokyo
details
Rudolf Plyukfelder
 Soviet Union
Géza Tóth
 Hungary
Győző Veres
 Hungary
1968 Mexico City
details
Boris Selitsky
 Soviet Union
Vladimir Belyaev
 Soviet Union
Norbert Ozimek
 Poland
1972 Munich
details
Leif Jenssen
 Norway
Norbert Ozimek
 Poland
György Horváth
 Hungary
1976 Montreal
details
Valery Shary
 Soviet Union
Trendafil Stoychev
 Bulgaria
Péter Baczakó
 Hungary
1980 Moscow
details
Yurik Vardanyan
 Soviet Union
Blagoy Blagoev
 Bulgaria
Dušan Poliačik
 Czechoslovakia
1984 Los Angeles
details
Petre Becheru
 Romania
Robert Kabbas
 Australia
Ryoji Isaoka
 Japan
1988 Seoul
details
Israil Arsamakov
 Soviet Union
István Messzi
 Hungary
Lee Hyung-kun
 South Korea
1992 Barcelona
details
Pyrros Dimas
 Greece
Krzysztof Siemion
 Poland
none awarded
1996 Atlanta
details
Pyrros Dimas
 Greece
Marc Huster
 Germany
Andrzej Cofalik
 Poland
2000 Sydney
details
Pyrros Dimas
 Greece
Marc Huster
 Germany
Giorgi Asanidze
 Georgia
2004 Athens
details
Giorgi Asanidze
 Georgia
Andrei Rybakou
 Belarus
Pyrros Dimas
 Greece
2008 Beijing
details
Lu Yong
 China
Tigran Martirosyan
 Armenia
Jadier Valladares
 Cuba
2012 London
details
Adrian Zieliński
 Poland
Kianoush Rostami
 Iran
Tarek Yehia
 Egypt
2016 Rio de Janeiro
details
Kianoush Rostami
 Iran
Tian Tao
 China
Denis Ulanov
 Kazakhstan

First heavyweight

Games Gold Silver Bronze
1980 Moscow
details
Ota Zaremba
 Czechoslovakia
Igor Nikitin
 Soviet Union
Alberto Blanco
 Cuba
1984 Los Angeles
details
Rolf Milser
 West Germany
Vasile Groapa
 Romania
Pekka Niemi
 Finland
1988 Seoul
details
Pavel Kuznetsov
 Soviet Union
Nicu Vlad
 Romania
Peter Immesberger
 West Germany
1992 Barcelona
details
Viktor Tregubov
 Unified Team
Timur Taymazov
 Unified Team
Waldemar Malak
 Poland
1996 Atlanta
details
Akakios Kakiasvilis
 Greece
Anatoly Khrapaty
 Kazakhstan
Denys Gotfrid
 Ukraine

See also

References