Malaysia at the
2014 Commonwealth Games
CGF codeMAS
CGAOlympic Council of Malaysia
Websiteolympic.org.my
in Glasgow, Scotland
Competitors180 in 15 sports
Flag bearerFatehah Mustapa[1]
Medals
Ranked 12th
Gold
6
Silver
7
Bronze
6
Total
19
Commonwealth Games appearances (overview)
Other related appearances
 British North Borneo (1958, 1962)
 Sarawak (1958, 1962)

Malaysia competed in the 2014 Commonwealth Games in Glasgow, Scotland, from 23 July to 3 August 2014.[2]

Media coverage

Malaysian satellite television provider Astro, public broadcaster Radio Televisyen Malaysia and Media Prima Group private broadcasters TV3 (Sistem Televisyen Malaysia Berhad) and NTV7 (Natseven TV Sdn Bhd) held the broadcast rights of the 2014 Commonwealth Games in the country.[3][4] This was the only time in 2010's decade Malaysian sports telecast when Radio Televisyen Malaysia (RTM) and Media Prima compete against each other for free-to-air broadcast rights for the event. Radio Televisyen Malaysia would later regain full rights for the 2018 edition as it did in 2010.

Medallists

Athletics

Main article: Athletics at the 2014 Commonwealth Games

Key
Men
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Nauraj Singh Randhawa High jump 2.06 19 Did not advance
Iskandar Alwi Pole vault N/A 5.00 9
Jackie Wong Siew Cheer Hammer throw 59.24 18 Did not advance
Women
Track event
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Raja Nursheena Raja Azhar 100 m hurdles 14.30 19 N/A Did not advance
Field event
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Yap Sean Yee High jump 1.71 23 Did not advance

Badminton

Main article: Badminton at the 2014 Commonwealth Games

Individual
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Chong Wei Feng (1) Men's singles Bye  B Dullewa (SRI)
W 2–0
 T Stephenson (NIR)
W 2–0
 R M V Gurusaidutt (IND)
L 1–2
Did not advance
Liew Daren (7)  L Yon (SHN)
W 2–0
 D Sam (GHA)
W 2–0
 D Karunaratna (SRI)
W 2–0
 K Parupalli (IND)
L 0–2
Did not advance
Tee Jing Yi (5) Women's singles Bye  E de Villiers (RSA)
W 2–0
 N Murukkuwadura (SRI)
W 2–0
 P. C. Thulasi (IND)
W 2–1
 K Gilmour (SCO)
L 0–2
Bronze medal match
 P V Sindhu (IND)
L 0–2
4
Doubles
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Tan Wee Kiong
Goh V Shem
Men's doubles  M Constable & A Hutchings (JER)
W 2–0
 A D'Souza & T Ng (CAN)
W 2–0
 P Chopra & A Dewalkar (IND)
W 2–0
 R Middleton & R Smith (AUS)
W 2–0
 C Adcock & A Ellis (ENG)
W 2–0
Gold medal match
 D B Chrisnanta & C Triyachart (SIN)
W 2–1
1st place, gold medalist(s)
Chan Peng Soon
Liew Daren
Bye  R Cribb & M Donohoe (NFI)
W 2–0
 C Langridge & P Mills (ENG)
L 0–2
Did not advance
Woon Khe Wei
Vivian Hoo Kah Mun
(2)
Women's doubles N/A Bye  J Ah-Wan & A Camille (SEY)
W 2–0
 J Fry & S le Grange (RSA)
W 2–0
 G Adcock & L Smith (ENG)
W 2–0
Gold medal match
 J Gutta & A Ponnappa (IND)
W 2–0
1st place, gold medalist(s)
Lim Yin Loo
Lai Pei Jing
N/A  E Johnson & G Lloyd (GUE)
W 2–0
 H Olver & K Robertshaw (ENG)
W 2–0
 S M Sari & Yao L (SIN)
W 2–1
 J Gutta & A Ponnappa (IND)
L 0–2
Bronze medal match
 G Adcock & L Smith (ENG)
L 1–2
4
Chan Peng Soon
Lai Pei Jing (5)
Mixed doubles Bye  O Leydon-Davis & S Leydon-Davis (NZL)
W 2–1
 B Dullewa & M Beruwalage (SRI)
W 2–0
 D B Chrisnanta & V Neo Y Y (SIN)
W 2–1
 C Langridge & H Olver (ENG)
L 1–2
Bronze medal match
 R Blair & I Bankier (SCO)
L 0–2
4
Tan Wee Kiong
Vivian Hoo Kah Mun
Bye  D Thorpe & M Eastmond (BAR)
W 2–0
 C Adcock & G Adcock (ENG)
L 0–2
Did not advance
Goh V Shem
Lim Yin Loo
 E Johnson & D Penney (GUE)
W 2–0
 R Blair & I Bankier (SCO)
L 1–2
Did not advance
Mixed team

Main article: Badminton at the 2014 Commonwealth Games – Mixed team

Pool A
Pld W L GW GL GD PW PL PD
 Malaysia 2 2 0 20 0 +20 420 202 +218
 Sri Lanka 2 1 1 10 10 0 342 292 +50
 Barbados 2 0 2 0 20 −20 152 420 −268
Qualified for the quarterfinals
Quarterfinals
Semifinals
Final

Boxing

Main article: Boxing at the 2014 Commonwealth Games

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Muhamad Fuad Mohd Ridzuan Light flyweight  I Suntele (LES)
W 3–0
 Mohibullah (PAK)
W 3–0
 A Williams (WAL)
L 0–3
Did not advance
Jaya Raman Selvakumar Flyweight Bye  M Waseem (PAK)
L 0–3
Did not advance
Muhammad Alnazirul Othman Lightweight  N Cooney (AUS)
L 0–3
Did not advance
Khir Akyazlan Azmi Light welterweight  N Eko (PNG)
W 3–0
 P Parris (CYP)
W 3–0
 S Duffy (NIR)
L 0–3
Did not advance
Muhammad Meeraj Omar Heavyweight N/A  D Light (NZL)
L KO
Did not advance

Cycling

Main article: Cycling at the 2014 Commonwealth Games

Road

Athlete Event Time Rank
Loh Sea Keong Men's road race DNF
Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi DNF
Muhammad Fauzan Ahmad Lutfi Men's road time trial 54:55.64 20

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed
(km/h)
Opposition
Time
Speed
(km/h)
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Azizulhasni Awang Men's sprint 10.158
70.880
7 Q  P Hindes (ENG)
W 10.382
69.350
Bye  S Webster (NZL)
L, L
Bye 5th – 8th classification
 M Glaetzer (AUS)
 M Archibald (NZL)
 M Crampton (ENG)
L
7
Muhammad Edrus Md Yunos 10.257
70.195
13 Did not advance
Mohd Rizal Tisin 10.575
68.085
20 Did not advance
Fatehah Mustapa Women's sprint 11.433
62.975
5 Q N/A  S McKenzie (NZL)
W 12.139, W 12.184
 S Morton (AUS)
L, L
Bronze medal match
 J Varnish (ENG)
L, L
4
Azizulhasni Awang
Josiah Ng
Muhammad Edrus Md Yunos
Men's team sprint 45.625 6 N/A Did not advance
Time trial
Athlete Event Time
Speed
(km/h)
Rank
Josiah Ng Men's 1 km time trial 1:04.309
55.979
11
Mohd Rizal Tisin 1:04.747
55.601
12
Fatehah Mustapa Women's 500 m time trial 34.667
51.922
5
Points race
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Jupha Somnet Women's points race N/A 2 12
Scratch race
Athlete Event Qualification Final
Time Rank Time Rank
Fatehah Mustapa Women's scratch race N/A DNS
Jupha Somnet N/A 6
Keirin
Athlete Event Round 1 Repechage 1 Semifinals Final
Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank
Azizulhasni Awang Men's keirin  M Glaetzer (AUS)
 L Oliva (WAL)
 C Skinner (SCO)
 K Emadi (ENG)
 A Baby (IND)
 N Philip (TRI)
L
2 Q Bye  P Lewis (AUS)
 S Perkins (AUS)
 C Pritchard (SCO)
 J Ng O L (MAS)
 J Paul (SCO)
W 10.674
1 Q 1st – 6th classification
 M Glaetzer (AUS)
 S Webster (NZL)
 S Perkins (AUS)
 P Lewis (AUS)
 E Dawkins (NZL)
L
3rd place, bronze medalist(s)
Josiah Ng  C Pritchard (SCO)
 E Dawkins (NZL)
 S Perkins (AUS)
 V De Haître (CAN)
 Q Alexander (TRI)
 J Mounter (BAR)
L
3 R  J Veloce (CAN)
 V De Haître (CAN)
 N Philip (TRI)
 A Singh (IND)
W 10.587
1 Q  A Awang (MAS)
 P Lewis (AUS)
 S Perkins (AUS)
 C Pritchard (SCO)
 J Paul (SCO)
L
5 R 7th – 12th classification
 H Barrette (CAN)
 B Esterhuizen (RSA)
 C Pritchard (SCO)
 M Crampton (ENG)
 J Paul (SCO)
L
12
Muhammad Edrus Md Yunos  S Webster (NZL)
 J Paul (SCO)
 M Crampton (ENG)
 H Barrette (CAN)
 A Singh (IND)
 J Amoako-Ackah (GHA)
L
5 R  S Perkins (AUS)
 S van Velthooven (NZL)
 A Baby (IND)
L
2 Did not advance

Diving

Main article: Diving at the 2014 Commonwealth Games

Men
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Ahmad Amsyar Azman 1 m springboard 294.45 14 Did not advance
Ooi Tze Liang 333.80 7 Q 387.80 6
Ahmad Amsyar Azman 3 m springboard 368.75 10 Q 412.65 5
Chew Yi Wei 364.65 11 Q 368.50 10
Ooi Tze Liang 416.15 2 Q 457.60 1st place, gold medalist(s)
Chew Yi Wei 10 m platform 367.15 9 Q 358.55 10
Ooi Tze Liang 419.50 5 Q 433.70 2nd place, silver medalist(s)
Ahmad Amsyar Azman
Ooi Tze Liang
3 m synchronised springboard N/A 353.31 4
Ooi Tze Liang
Chew Yi Wei
10 m synchronised platform N/A 387.39 3
Women
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Cheong Jun Hoong 1 m springboard 265.80 4 Q 260.00 8
Traisy Vivien Tukiet 219.30 12 Q 205.75 12
Cheong Jun Hoong 3 m springboard 257.15 12 Q 271.95 12
Ng Yan Yee 310.95 5 Q 308.20 5
Nur Dhabitah Sabri 292.35 7 Q 284.20 11
Cheong Jun Hoong 10 m platform 304.45 5 Q 332.60 6
Loh Zhiayi 259.25 12 Q 318.25 8
Pandelela Rinong 348.80 =1 Q 368.55 2nd place, silver medalist(s)
Cheong Jun Hoong
Loh Zhiayi
3 m synchronised springboard N/A 283.44 5
Nur Dhabitah Sabri
Ng Yan Yee
N/A 282.69 6
Pandelela Rinong
Nur Dhabitah Sabri
10 m synchronised platform N/A 300.12 3rd place, bronze medalist(s)
Cheong Jun Hoong
Leong Mun Yee
N/A 298.92 4

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2014 Commonwealth Games

Artistic

Men
Athlete Event
F
Rank
PH
Rank
R
Rank
V
Rank
PB
Rank
HB
Rank
Total Rank
Hairi Zaid Ahmad Saruji Qualification 13.333
27
N/A 10.133
46
12.049
18
11.800
44
N/A
Nordin Mohd Hamzarudin 12.066
44
N/A 10.833
41
12.516
17
N/A
Women
Athlete Event
F
Rank
V
Rank
UB
Rank
BB
Rank
Total Rank
Farah Ann Abdul Hadi Qualification 12.833
16
13.933
12
11.700
25
12.166
19
50.632 12 Q
Nur Eli Ellina Azmi 11.808
33
12.600
DNF
10.266
37
11.266
32
45.940 28
Tracie Ang 13.066
13
13.066
DNF
9.533
43
10.316
43
45.981 27
Yueh Tan Ing 11.300
40
13.433
10 R
9.166
46
11.333
30
45.265 29
Farah Ann Abdul Hadi
Nur Eli Ellina Azmi
Tracie Ang
Yueh Tan Ing
Team all-around 37.707
6
40.465
8
31.499
10
34.765
8
144.436 8
Farah Ann Abdul Hadi Individual all-around 12.966
10
13.933
8
12.066
13
12.100
11
51.065 11

Rhythmic

Athlete Event
Hoop
Rank
Ball
Rank
Clubs
Rank
Ribbon
Rank
Total Rank
Amy Kwan Dict Weng Qualification 14.400
5 Q
13.625
7 Q
13.750
8 Q
13.750
5 Q
55.525 6 Q
Fatin Zakirah Zain Jalany 12.300
14
11.300
20
12.800
12
11.675
21
48.075 16
Wong Poh San 14.550
2 Q
12.250
16
14.475
5 Q
13.925
1 Q
55.200 8 Q
Amy Kwan Dict Weng
Fatin Zakirah Zain Jalany
Wong Poh San
Team all-around 41.250
2
37.175
5
41.025
2
39.350
3
135.825 3rd place, bronze medalist(s)
Amy Kwan Dict Weng Individual all-around 14.050
6
14.050
3
12.700
10
12.675
12
53.475 6
Wong Poh San 14.250
2
14.025
5
13.400
6
14.200
2
55.875 4
Amy Kwan Dict Weng Individual hoop 14.200
6
N/A 6
Wong Poh San 14.650
3
N/A 3rd place, bronze medalist(s)
Amy Kwan Dict Weng Individual ball N/A 13.650
5
N/A 5
Amy Kwan Dict Weng Individual clubs N/A 13.900
7
N/A 7
Wong Poh San N/A 13.375
8
N/A 8
Amy Kwan Dict Weng Individual ribbon N/A 13.600
4
N/A 4
Wong Poh San N/A 14.250
2
N/A 2nd place, silver medalist(s)

Hockey

Main article: Hockey at the 2014 Commonwealth Games

Men's tournament

Main article: Hockey at the 2014 Commonwealth Games – Men's tournament

Roster
Pool B
Pld W D L GF GA GD Pts
 New Zealand 4 4 0 0 19 3 +16 12
 England 4 3 0 1 18 5 +13 9
 Canada 4 1 0 3 5 9 −4 3
 Malaysia 4 1 0 3 6 18 −12 3
 Trinidad and Tobago 4 1 0 3 6 19 −13 3
Qualified for the semifinals


26 July 2014
11:00
Malaysia  2–0  Canada
Nasruddin Goal 15'
Tajuddin Goal 69'
Report
Umpires:
Peter Wright (RSA)
Dan Barstow (ENG)

27 July 2014
21:00
Malaysia  1–8  England
Saabah Goal 26' Report Jackson Goal 5'44'56'61'
Dixon Goal 50'
Gleghorne Goal 64'
Roper Goal 68'
Brogdon Goal 69'
Umpires:
Raghu Prasad (IND)
Martin Madden (SCO)

29 July 2014
11:00
Trinidad and Tobago  4–2  Malaysia
Pierre Goal 8'
Browne Goal 12'16'35+'
Report Sumantri Goal 25'
Rosli Goal 70'
Umpires:
Will Drury (WAL)
Gavin Caldecott (CAN)

31 July 2014
11:00
Malaysia  1–6  New Zealand
Rahim Goal 59' Report Hayward Goal 4'48'
B. Shaw Goal 29'
Haig Goal 42'
Inglis Goal 45'
McAleese Goal 49'
Umpires:
Dan Barstow (ENG)
Haider Rasool (PAK)
Seventh and eighth place match
1 August 2014
20:00
Scotland  1–2  Malaysia
Grassick Goal 12' Report Saabah Goal 26'
Nasruddin Goal 31'
Umpires:
Gareth Greenfield (NZL)
Lim Hong Zhen (SIN)
Ranked 7th in final standings

Women's tournament

Main article: Hockey at the 2014 Commonwealth Games – Women's tournament

Roster
Pool B
Pld W D L GF GA GD Pts
 Australia 4 4 0 0 25 0 +25 12
 England 4 3 0 1 9 4 +5 9
 Scotland 4 2 0 2 5 11 −6 6
 Malaysia 4 0 1 3 0 11 −11 1
 Wales 4 0 1 3 0 13 −13 1
Qualified for the semifinals


24 July 2014
09:00
Australia  4–0  Malaysia
Kenny Goal 7'
White Goal 20'
Parker Goal 30'49'
Report
Umpires:
Sarah Wilson (SCO)
Wendy Stewart (CAN)

25 July 2014
16:00
Scotland  2–0  Malaysia
Wyllie Goal 26'40' Report
Umpires:
Aleesha Unka (NZL)
Miskarmalia Ariffin (SIN)

27 July 2014
11:00
England  5–0  Malaysia
Watton Goal 17'
Ansley Goal 35+'
Bray Goal 42'
Danson Goal 50'
Webb Goal 70'
Report
Umpires:
Annelize Rostron (RSA)
Wendy Stewart (CAN)

30 July 2014
11:00
Malaysia  0–0  Wales
Report
Umpires:
Kylie Seymour (AUS)
Alex Walker (SCO)
Seventh and eighth place match
31 July 2014
21:15
Canada  2–2  Malaysia
Stairs Goal 15'
Gillis Goal 55'
Report Fatin Goal 48'
Nabihah Goal 66'
Penalties
Secco Penalty shoot-out missed
Raye Penalty shoot-out missed
Sandhu Penalty shoot-out missed
0–3 Penalty shoot-out scored Nuraini
Penalty shoot-out scored Norbaini
Penalty shoot-out scored Sumantri
Umpires:
Hannah Sanders (ENG)
Aleesha Unka (NZL)
Ranked 7th in final standings

Judo

Main article: Judo at the 2014 Commonwealth Games

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mohd Farhan Uzair Mohd Fikri −66 kg  A Nzige (TAN)
W 1010–0000
 C Oates (ENG)
L 0001–1000
Did not advance
Muhammad Ruzaini Abdul Razak +100 kg N/A  P Kumar (IND)
L 0000–1001
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nik Norlydiawati Nik Azman −57 kg  S Inglis (SCO)
L 0000–1000
Did not advance

Lawn bowls

Main article: Lawn bowls at the 2014 Commonwealth Games

Men
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Muhammad Hizlee Abdul Rais Singles  S Bahadur (IND)
W 21–20
 S Tuikiligana (FIJ)
W 21–19
 M Shahzad (PAK)
W 21–5
 R Bester (CAN)
L 11–21
N/A 2 Q  A Sherriff (AUS)
L 19–21
Did not advance
Fairul Izwan Abdul Muin
Muhammad Hizlee Abdul Rais
Pairs  Papua New Guinea (PNG)
W 12–11
 Northern Ireland (NIR)
W 22–14
 Samoa (SAM)
W 19–11
 Canada (CAN)
L 13–14
 Malta (MLT)
W 28–7
1 Q  Wales (WAL)
W 17–9
 Namibia (NAM)
W 23–15
Gold medal match
 Scotland (SCO)
L 3–20
2nd place, silver medalist(s)
Mohamad Fairus Abdul Jabal
Mohd Amir Mohammed Yusof
Zulhilmie Ridzuan
Triples  Papua New Guinea (PNG)
W 17–15
 England (ENG)
L 13–15
 Falkland Islands (FAI)
W 31–8
 Pakistan (PAK)
W 24–12
 Australia (AUS)
L 15–17
3 Did not advance
Fairul Izwan Abdul Muin
Mohamad Fairus Abdul Jabal
Mohd Amir Mohammed Yusof
Zulhilmie Ridzuan
Fours  New Zealand (NZL)
T 14–14
 Papua New Guinea (PNG)
W 26–11
 Australia (AUS)
L 10–16
 Norfolk Island (NFI)
L 12–18
N/A 4 Did not advance
Women
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Siti Zalina Ahmad Singles  N Saikia (IND)
L 15–21
 C Anderson (NFI)
L 15–21
 J Edwards (NZL)
L 17–21
 H Rereiti (NIU)
W 21–2
N/A 4 Did not advance
Nor Hashimah Ismail
Siti Zalina Ahmad
Pairs  Papua New Guinea (PNG)
W 17–13
 Northern Ireland (NIR)
L 12–24
 Niue (NIU)
W 29–5
 Australia (AUS)
L 14–18
N/A 3 Did not advance
Azlina Arshad
Emma Firyana Saroji
Nur Fidrah Noh
Triples  India (IND)
W 16–14
 Jersey (JER)
W 28–7
 Niue (NIU)
W 26–8
 Australia (AUS)
L 10–20
N/A 2 Q  England (ENG)
L 6–24
Did not advance
Azlina Arshad
Emma Firyana Saroji
Nor Hashimah Ismail
Nur Fidrah Noh
Fours  Niue (NIU)
W 17–8
 India (IND)
W 19–10
 Northern Ireland (NIR)
W 15–11
 Fiji (FIJ)
W 22–12
N/A 1 Q  Fiji (FIJ)
W 23–8
 New Zealand (NZL)
W 13–11
Gold medal match
 Scotland (SCO)
L 9–14
2nd place, silver medalist(s)
Para-bowls
Athlete Event Group Stage Semifinal Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mohd Abdillah Mat Rashid
Guide: Ahmad Firdaus Neo Abdullah
Siti Eleeni Ibrahim
Guide: Roslene Mohd Taib
Pairs  New Zealand (NZL)
L 8–11
 Canada (CAN)
L 8–16
 South Africa (RSA)
L 7–18
4 Did not advance
Ahmad Rashidi Talib
Rattna Aizah Mohd Idris
Shahidon Hanafiah
Triples  Scotland (SCO)
L 6–25
 England (ENG)
L 9–19
 Wales (WAL)
L 14–15
4 Did not advance

Rugby sevens

Main article: Rugby sevens at the 2014 Commonwealth Games

Men's tournament

Malaysia has qualified a rugby sevens team.

Roster
Pool C
Pld W D L PF PA PD Pts
 Samoa 3 3 0 0 106 26 80 9
 Wales 3 2 0 1 93 26 67 7
 Papua New Guinea 3 1 0 2 57 69 -12 5
 Malaysia 3 0 0 3 7 142 -135 3
Qualified for medal competition
Qualified for bowl competition
26 July 2014
12:00
Wales  52–0  Malaysia
Report
Ibrox Stadium, Glasgow

26 July 2014
14:18
Papua New Guinea  36–7  Malaysia
Report
Ibrox Stadium, Glasgow

26 July 2014
19:08
Samoa  54–0  Malaysia
Report
Ibrox Stadium, Glasgow
Bowl
Quarterfinal
27 July 2014
10:54
Uganda  35–0  Malaysia
Report
Ibrox Stadium, Glasgow
Shield
Semifinal
27 July 2014
13:34
Trinidad and Tobago  15–10  Malaysia
Report
Ibrox Stadium, Glasgow
Ranked 15th in final standings

Shooting

Main article: Shooting at the 2014 Commonwealth Games

Men
Pistol/Small bore
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Mohd Hadafi Jaafar 10 m air rifle 607.3 13 Did not advance
Muhammad Ezuan Nasir Khan 613.4 8 Q 119.7 6
Muhammad Hassanul Adzhar 50 m rifle prone 613.3 18 Did not advance
Muhammad Ezuan Nasir Khan 619.2 7 Q 139.7 5
Mohd Hadafi Jaafar 50 m rifle three positions 1140 8 Q 391.6 7
Mohammad Zubair Muhammad 1116 10 Did not advance
Choo Wen Yan 50 m pistol 534 10 Did not advance
Eddy Chew 534 9 Did not advance
Hasli Izwan Amir Hasan 25 m rapid fire pistol 556 6 Q 9 5
Khalel Abdullah 553 8 Did not advance
Eddy Chew 10 m air pistol 569 6 Q 154.0 4
Jonathan Wong Guanjie 569 7 Q 94.3 7
Shotgun
Athlete Event Qualification Semifinals Final/BM
Points Rank Points Rank Points Rank
Bernard Yeoh Cheng Han Trap 105 17 Did not advance
Charles Chen Seong Fook 103 21 Did not advance
Benjamin Khor Cheng Jie Double trap 118 13 Did not advance
Khor Seng Chye 125 8 Did not advance
Joseph Lee Joon Kit Skeet 98 23 Did not advance
Ricky Teh Chee Fei 88 24 Did not advance
Full bore
Athlete Event Stage 1 Stage 2 Stage 3 Total
Points Points Points Points Rank
Rozli Mohamad Individual 98–8v 146–11v 116-5v 360-24v 30
Shahrizal Ishak 103–5v 148–18v 126-6v 377-29v 22
Rozli Mohamad
Shahrizal Ishak
Pairs 293–29v 273–21v N/A 566–50v 12
Women
Pistol/Small bore
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Nur Ayuni Farhana Abdul Halim 10 m air rifle 408.3 13 N/A Did not advance
Nur Suryani Mohamed Taibi 411.7 7 Q N/A 184.4 3rd place, bronze medalist(s)
Muslifah Zulkifli 50 m rifle prone N/A 613.4 9
Nur Ayuni Farhana Abdul Halim N/A 612.3 13
Muslifah Zulkifli 50 m rifle three positions 560 15 N/A Did not advance
Nur Suryani Mohamed Taibi 574 2 Q N/A 422.0 4
Alia Sazana Azahari 25 m pistol 577 3 Q 13 3 8 4
Bibiana Ng Pei Chin 569 5 Q 11 7 Did not advance
Joseline Cheah Lee Yean 10 m air pistol 373 12 N/A Did not advance
Wahidah Ismail 375 9 N/A Did not advance

Squash

Main article: Squash at the 2014 Commonwealth Games

Individual
Athlete Event Round of 128 Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Ivan Yuen (15) Men's singles Bye  R Prosper (SEY)
W 3–0
 B Hindle (MLT)
W 3–1
 A Walker (BOT)
W 3–1
 J Willstrop (ENG)
L 0–3
Did not advance
Mohd Nafiizwan Adnan (10) Bye  R Maycock (BER)
W 3–0
 P Creed (GIB)
W 3–0
 P Barker (ENG)
L 0–3
Did not advance
Ong Beng Hee (8) Bye  K Ndhlovu (ZAM)
L 1–3
Did not advance
Delia Arnold (15) Women's singles N/A Bye  A Alankamony (IND)
W 3–0
 D Pallikal (IND)
L 0–3
Did not advance
Low Wee Wern (5) N/A Bye  E Bridgeman (CAY)
W 3–0
 T Evans (WAL)
W 3–1
 L Massaro (ENG)
L 0–3
Did not advance
Nicol David (1) N/A Bye  V Florens (MRI)
W 3–0
 M Craig (NZL)
W 3–0
 J Duncalf (ENG)
W 3–1
 J King (NZL)
W 3–0
Gold medal match
 L Massaro (ENG)
W 3–0
1st place, gold medalist(s)
Doubles
Athletes Event Group Stage Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Valentino Bon Jovi Bong
Ivan Yuen (9)
Men's doubles  S M J Suari & K Walsh (PNG)
W 2–0
 G Lobban & S Crawford (SCO)
L 1–2
 J Bentick & K Hannaway (SVG)
W 2–0
2 Q  P Creed & D Evans (WAL)
L 0–2
Did not advance
Nicol David
Low Wee Wern (4)
Women's doubles  M Craig & K Lindsay (NZL)
W 2–1
 D Pallikal & J Chinappa (IND)
L 0–2
 M Methsarani & N Udangawa (SRI)
W 2–0
2 Q N/A  A Waters & E Beddoes (ENG)
L 0–2
Did not advance
Vanessa Raj
Rachel Arnold
 R Grinham & K Brown (AUS)
L 0–2
 K Borg Cauchi & C Sultana (MLT)
W 2–0
 L Camilleri & D Urquhart (AUS)
L 0–2
3 N/A Did not advance
Mohd Nafiizwan Adnan
Delia Arnold (8)
Mixed doubles  D Murphy & E Bridgeman (CAY)
W 2–0
 A Clyne & F Gillen-Buchert (SCO)
L 0–2
 S M J Suari & L Vai (PNG)
W 2–0
2 Q  H P Sandhu & J Chinappa (IND)
L 0–2
Did not advance
Valentino Bon Jovi Bong
Rachel Arnold (16)
 C Pilley & K Brown (AUS)
L 0–2
 A Arjoon & N Fernandes (GUY)
W 2–0
N/A 2 Q  M Knight & J King (NZL)
L 0–2
Did not advance

Swimming

Main article: Swimming at the 2014 Commonwealth Games

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Lim Ching Hwang 50 m freestyle 24.27 30 Did not advance
Lim Ching Hwang 100 m freestyle 51.65 21 Did not advance
Welson Sim 51.51 20 Did not advance
Lim Ching Hwang 200 m freestyle 1:51.39 19 N/A Did not advance
Kevin Yeap 1:51.42 20 N/A Did not advance
Vernon Lee 400 m freestyle 3:58.50 19 N/A Did not advance
Welson Sim 3:59.37 21 N/A Did not advance
Kevin Yeap 3:56.59 16 N/A Did not advance
Vernon Lee 1500 m freestyle 16:10.53 15 N/A Did not advance
Welson Sim 16:18.24 17 N/A Did not advance
Kevin Yeap 15:35.50 13 N/A Did not advance
Tern Jian Han 50 m backstroke 27.32 17 Did not advance
Tern Jian Han 100 m backstroke 58.50 17 Did not advance
Tern Jian Han 200 m backstroke 2:10.07 13 N/A Did not advance
Shaun Yap 50 m breaststroke 29.60 17 Did not advance
Shaun Yap 100 m breaststroke 1:06.49 22 Did not advance
Vernon Lee
Lim Ching Hwang
Welson Sim
Kevin Yeap
4 × 100 m freestyle relay 3:27.78 10 N/A Did not advance
Vernon Lee
Lim Ching Hwang
Welson Sim
Kevin Yeap
4 × 200 m freestyle relay 7:26.98 NR 8 Q N/A 7:26.74 NR 7
Lim Ching Hwang
Welson Sim
Tern Jian Han
Shaun Yap
4 × 100 m medley relay 3:53.90 11 N/A Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Chui Lai Kwan 50 m freestyle 26.00 NR 15 Q 26.10 16 Did not advance
Chui Lai Kwan 100 m freestyle 57.60 17 Did not advance
Khoo Cai Lin 400 m freestyle 4:19.47 17 N/A Did not advance
Khoo Cai Lin 800 m freestyle 8:54.45 14 N/A Did not advance
Erika Kong 50 m breaststroke 33.51 17 Did not advance
Christina Loh 33.64 18 Did not advance
Nadia Adrianna Redza Goh 35.95 27 Did not advance
Erika Kong 100 m breaststroke 1:13.23 21 Did not advance
Christina Loh 1:12.30 20 Did not advance
Nadia Adrianna Redza Goh 1:18.37 =28 Did not advance
Christina Loh 200 m breaststroke 2:38.68 18 N/A Did not advance
Nadia Adrianna Redza Goh 2:41.94 21 N/A Did not advance
Yap Siew Hui 50 m butterfly 28.30 21 Did not advance
Yap Siew Hui 100 m butterfly 1:03.55 18 Did not advance
Yap Siew Hui 200 m butterfly 2:22.55 21 N/A Did not advance
Erika Kong 200 m individual medley 2:23.09 17 N/A Did not advance
Nadia Adrianna Redza Goh 2:29.33 22 N/A Did not advance
Erika Kong 400 m individual medley 5:00.72 12 N/A Did not advance
Nadia Adrianna Redza Goh 5:07.54 13 N/A Did not advance

Table tennis

Main article: Table tennis at the 2014 Commonwealth Games

Singles
Athletes Event Preliminary round Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Leong Chee Feng Men's singles  K Tetabo (KIR)
W 4–0
 J Band (JER)
W 4–0
1 Q  B Abiodun (NGR)
L 0–4
Did not advance
Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal  G Sultan (SEY)
W 4–0
 M-A Dowell (BAR)
W 4–0
1 Q  W Henzell (AUS)
L 2–4
Did not advance
Muhd Shakirin Ibrahim  C Gascoyne (JER)
W 4–1
 C Franklin (GUY)
W 4–0
1 Q  A Baggaley (ENG)
L 0–4
Did not advance
Beh Lee Wei Women's singles Bye  A Edwards (TRI)
W 4–0
 C Li (NZL)
W 4–3
 Feng TW (SIN)
L 0–4
Did not advance
Ho Ying  L Sinon (SEY)
W 4–0
 D M Njani (KEN)
W 4–0
1 Q  K Li (NZL)
L 0–4
Did not advance
Ng Sock Khim  M A Mohamed (TAN)
W 4–0
 E Warusawithana (SRI)
W 4–2
1 Q  K Sibley (ENG)
L WO
Did not advance
Doubles
Athletes Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal
Muhd Shakirin Ibrahim
Men's doubles N/A  C Edwards & D O'Connell (WAL)
W 3–1
 Gao N & Li H (SIN)
L 0–3
Did not advance
Dunley Foo
Leong Chee Feng
N/A  Yang Z & Zhan J (SIN)
L 0–3
Did not advance
Beh Lee Wei
Ng Sock Khim
Women's doubles N/A  C Akpan & O Oshonaike (NGR)
W 3–0
 A Das & P Ghatak (IND)
W 3–2
 Luo A & Zhang M (CAN)
L 0–3
Did not advance
Lee Rou You
Ho Ying
N/A  I Chowree & W Gukhool (MRI)
W 3–0
 C Li & K Li (NZL)
L 0–3
Did not advance
Muhd Shakirin Ibrahim
Beh Lee Wei
Mixed doubles  N Esther & L Sinon (SEY)
W 3–0
 Zhan J & Feng TW (SIN)
L 0–3
Did not advance
Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal
Lee Rou You
 R Spencer & U Velox (SVG)
W 3–0
 C Chew & I Li (SIN)
L 2–3
Did not advance
Leong Chee Feng
Ho Ying
 U Ranasingha & E Warusawithana (SRI)
W 3–0
 S Kamal & S Kumaresan (IND)
L 0–3
Did not advance
Dunley Foo
Ng Sock Khim
 Yan X
Zhang ZY (AUS)
L 1–3
Did not advance
Team
Athletes Event Preliminary round First round Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Dunley Foo
Leong Chee Feng
Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal
Muhd Shakirin Ibrahim
Men's team  Zambia (ZAM)
W 3–0
 Australia (AUS)
L 2–3
 Saint Lucia (LCA)
W 3–0
=2 Q  India (IND)
L 0–3
Did not advance
Beh Lee Wei
Ho Ying
Lee Rou You
Ng Sock Khim
Women's team  Papua New Guinea (PNG)
W 3–0
 Canada (CAN)
W 3–2
 Jamaica (JAM)
W 3–0
1 Q  Nigeria (NGR)
W 3–0
 England (ENG)
W 3–2
 Australia (AUS)
W 3–1
Gold medal match
 Singapore (SIN)
L 0–3
2nd place, silver medalist(s)

Weightlifting

Main article: Weightlifting at the 2014 Commonwealth Games

Men
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Mohd Faizal Baharom 56 kg 110 2 DNF
Zulhelmi Md Pisol 108 3 137 2 245 2nd place, silver medalist(s)
Constantine Clement 62 kg 120 3 146 6 266 6
Mohammad Huzairi Ramli 69 kg 127 7 163 3 290 5
Mohd Hafifi Mansor 135 2 170 2 305 1st place, gold medalist(s)
Abd Mubin Rahim 77 kg 135 8 170 6 305 5
Loro Wellkinson Peuji DNF
Mohd Faiz Musa 94 kg 138 10 172 8 310 8
Women
Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Sharifah Inani Najwa Syed Anuar 48 kg DNF
Azizah Fadzil 53 kg 77 6 95 7 172 8
Frenceay Titus 70 10 90 10 160 10
Nur Jannah Batrisyah +75 kg 100 6 125 6 225 7
Powerlifting
Athlete Event Result Rank
Jong Yee Khie Men's +72 kg 178.0 3rd place, bronze medalist(s)
Mohd Shahmil Md Saad 168.8 5

References

  1. ^ "Fatehah picked as Malaysian flag bearer for Glasgow Commonwealth Games". Baik Bike.com. 10 July 2014. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 11 July 2014.
  2. ^ "The Commonwealth Games Associations". glasgow2014.com/. Glasgow 2014. Archived from the original on 25 June 2014. Retrieved 21 June 2014.
  3. ^ Team Malaysia - Promo Commonwealth Games Glasgow 2014 Live Opening Ceremony
  4. ^ Promo Perasmian Sukan Komanwel 2014