Netherlands at the
Olympics
IOC codeNED
NOCNOC*NSF
Websitewww.nocnsf.nl (in Dutch)
Medals
Ranked 16th
Gold
148
Silver
154
Bronze
167
Total
469
Summer appearances
Winter appearances
Other related appearances
1906 Intercalated Games

The Netherlands first sent athletes to the Olympic Games in 1900, and has participated in almost all Games since then with the exception of 1904 Summer Olympics in St. Louis. The Netherlands boycotted the 1956 Summer Olympics in Melbourne as a protest against the Soviet invasion in Hungary just a few weeks before the beginning of the Games (One Dutch rider competed in the 1956 equestrian events, held in Stockholm a few months before the rest of the Games).

The first individual gold medal at the Summer Games was earned by Maurice Peeters in cycling at the 1920 Summer Olympics, in the men's 1000 metres sprint event. The first gold medal at the Winter Games was earned by Sjoukje Dijkstra in ladies' figure skating at the 1964 Winter Olympics.

The Netherlands hosted the 1928 Summer Olympics in Amsterdam. The Netherlands had expressed interest in hosting the 2028 Summer Olympics in either Amsterdam or Rotterdam, as a centennial celebration of the 1928 Games.[1] Eventually, no bid came from either city and the Olympics were awarded to Los Angeles.

Prior to the 1992 Olympics, the country name was "Holland" with the country code of "HOL". From 1992 onward, they have utilized the "Netherlands" and "NED", as an abbreviation of the Dutch name Nederland.

Dutch athletes have won 322 medals at the Summer Olympic Games, with swimming and cycling as the top medal-producing sports. The nation has won another 130 medals at the Winter Olympic Games, of which 121 have come from speed skating.

Following the dissolution of the Netherlands Antilles in 2010 (which was a constituent country of the Kingdom of the Netherlands), the Netherlands Antilles Olympic Committee (NAOC) lost its Olympic license in July 2011. After the 2012 Summer Olympic Games in London, athletes from the Netherlands Antilles can choose to participate for the Netherlands or Aruba, which has a semi-independent status within the Kingdom of the Netherlands. At the 2012 Games, athletes from the Netherlands Antilles participated in as Independent Olympic Athletes under the IOC flag. However, some athletes had already expressed their wish to represent either the Netherlands or Aruba in London.

Hosted Games

The Netherlands has hosted the Games on one occasion.

Games Host city Dates Nations Participants Events
1928 Summer Olympics Amsterdam 28 July – 12 August 46 2,883 109

Overview of Olympic participation

See also: All-time Olympic Games medal table

Timeline of participation

Date Team
1900–1948  Netherlands (NED)
1952–1984  Netherlands Antilles (AHO)
1988–2008  Netherlands Antilles (AHO)  Aruba (ARU)
2012 as part of  Netherlands /
 Independent Olympic Athletes (IOA) (2012)
2014–  Netherlands (NED)

The Netherlands Antilles participated at the Olympic Games from 1952 until 2008 as a constituent country of the Kingdom of the Netherlands. The National Olympic Committee for the Netherlands Antilles was created in 1931 and recognized by the International Olympic Committee from 1950 until 2011 upon the dissolution of the Netherlands Antilles.

Aruba left the Netherlands Antilles in 1986 to become a constituent country within the Kingdom of the Netherlands. Between 1952 until 1984, Aruban athletes competed as part of the Netherlands Antilles. Since the Olympic Games in 1988, athletes from Aruba have competed separately under their own Olympic banner and has participated in each Summer Olympic Games since then.

After the dissolution of the Netherlands Antilles in 2010, Bonaire, Sint Eustatius and Saba became part of the Netherlands as special municipalities of the Netherlands. Curaçao and Sint Maarten became separate constituent countries of the Kingdom of the Netherlands. At the 2012 Olympics, participants from the five islands competed as independent athletes under the Olympic flag. However, athletes from the former Netherlands Antilles who qualified for the 2012 Olympics were allowed to participate independently under the Olympic flag, in addition to the possibility of competing for the Netherlands (as for example Churandy Martina did) or Aruba (because they have Dutch nationality). Ultimately, three athletes from the Netherlands Antilles participated as Independent Olympic Athletes.

List of medalists

Summer Olympics

Medal Name Games Sport Event
 Silver Henri Smulders
Chris Hooijkaas
Arie van der Velden
France 1900 Paris Sailing 3 to 10 ton (Race 1)
 Silver Coenraad Hiebendaal
Geert Lotsij
Paul Lotsij
Johannes Terwogt
Hermanus Brockmann
France 1900 Paris Rowing Men's coxed four
 Bronze François Brandt
Johannes van Dijk
Roelof Klein
Ruurd Leegstra
Walter Middelberg
Hendrik Offerhaus
Walter Thijssen
Henricus Tromp
Hermanus Brockmann
France 1900 Paris Rowing Men's eight
 Bronze Johannes Drost France 1900 Paris Swimming Men's 200m backstroke
 Bronze Solko van den Bergh
Antonius Bouwens
Dirk Boest Gips
Henrik Sillem
Anthony Sweijs
France 1900 Paris Shooting Men's 50m free pistol, team
 Bronze United Kingdom 1908 London Football Men's team competition
 Bronze Hermannus Höfte
Albertus Wielsma
Johan Burk
Bernardus Croon
United Kingdom 1908 London Rowing Men's coxless four
 Bronze Willem van Blijenburgh
Adrianus de Jong
Jetze Doorman
Hendrik de Iongh
George van Rossem
Dirk Scalongne
Sweden 1912 Stockholm Fencing Men's team sabre
 Bronze Willem van Blijenburgh
Adrianus de Jong
Jetze Doorman
Leonardus Nardus
George van Rossem
Sweden 1912 Stockholm Fencing Men's team épée
 Bronze Sweden 1912 Stockholm Football Men's team competition
 Gold Piet de Brouwer
Joep Packbiers
Janus Theeuwes
Driekske van Brussel
Jo van Gastel
Tiest van Gestel
Janus van Merrienboer
Theo Willems
Belgium 1920 Antwerp Archery Team moving bird, 28m
 Gold Maurice Peeters Belgium 1920 Antwerp Cycling (Track) Men's sprint
 Gold Cornelis Hin
Johan Hin
Frans Hin
Belgium 1920 Antwerp Sailing 12' Dinghy
 Gold Johan Carp
Bernard Carp
Petrus Wernink
Belgium 1920 Antwerp Sailing 6.5 Metre
 Silver Arnoud van der Biesen
Petrus Beukers
Belgium 1920 Antwerp Sailing 12' Dinghy
 Silver Wilhelmus Bekkers
Johannes Hengeveld
Sytse Jansma
Henk Janssen
Antonius van Loon
Willem van Loon
Marinus van Rekum
Willem van Rekum
Belgium 1920 Antwerp Tug of war Men's team
 Bronze Piet Ikelaar Belgium 1920 Antwerp Cycling (Track) Men's 50km
 Bronze Piet Ikelaar
Frans de Vreng
Belgium 1920 Antwerp Cycling (Track) Men's tandem
 Bronze Adrianus de Jong Belgium 1920 Antwerp Fencing Men's sabre
 Bronze Willem van Blijenburgh
Adrianus de Jong
Jetze Doorman
Louis Delaunoy
Salomon Zeldenrust
Jan van der Wiel
Henri Wijnoldy-Daniëls
Belgium 1920 Antwerp Fencing Men's team sabre
 Bronze Belgium 1920 Antwerp Football Men's team competition
 Gold Ko Willems France 1924 Paris Cycling (Track) Men's 50km
 Gold Adolph van der Voort van Zijp France 1924 Paris Equestrian Individual eventing
 Gold Adolph van der Voort van Zijp
Charles Pahud de Mortanges
Gerard de Kruijff
Antonius Colenbrander
France 1924 Paris Equestrian (eventing) Team eventing
 Gold Teun Beijnen
Willy Rösingh
France 1924 Paris Rowing Men's coxless pair
 Silver Jacob Meijer France 1924 Paris Cycling (Track) Men's sprint
 Bronze Jaap Boot
Jan de Vries
Harry Broos
Rinus van den Berge
France 1924 Paris Athletics Men's 4 × 100 m relay
 Bronze Gerard Bosch van Drakestein
Maurice Peeters
France 1924 Paris Cycling (Track) Men's tandem
 Bronze Hendrik Scherpenhuijzen
Adrianus de Jong
Jetze Doorman
Maarten van Dulm
Henri Wijnoldy-Daniëls
Jan van der Wiel
France 1924 Paris Fencing Men's team sabre
 Bronze Kea Bouman
Henk Timmer
France 1924 Paris Tennis Mixed doubles
 Bronze Johan Carp
Anthonij Guépin
Jan Vreede
France 1924 Paris Sailing 6 metre class
 Gold Bep van Klaveren Netherlands 1928 Amsterdam Boxing Featherweight
 Gold Bernhard Leene
Daan van Dijk
Netherlands 1928 Amsterdam Cycling (Track) Men's tandem
 Gold Charles Pahud de Mortanges Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian (eventing) Eventing (individual)
 Gold Charles Pahud de Mortanges
Gerard de Kruijff
Adolph van der Voort van Zijp
Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian (eventing) Eventing (team)
 Gold Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Women's team
 Gold Marie Braun Netherlands 1928 Amsterdam Swimming Women's 100m backstroke
 Silver Lien Gisolf Netherlands 1928 Amsterdam Athletics Women's high jump
 Silver Gerard Bosch van Drakestein Netherlands 1928 Amsterdam Cycling (Track) Men's track time trial
 Silver Antoine Mazairac Netherlands 1928 Amsterdam Cycling (Track) Men's sprint
 Silver Johannes Maas
Jan Pijnenburg
Janus Braspennincx
Piet van der Horst
Netherlands 1928 Amsterdam Cycling (Track) Men's team pursuit
 Silver Gerard de Kruijff Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian (eventing) Eventing (individual)
 Silver Netherlands 1928 Amsterdam Field hockey Men's team competition
 Silver Johannes van Hoolwerff
Lambertus Doedes
Hendrik Kersken
Gerard de Vries Lentsch
Cornelis van Staveren
Maarten de Wit
Netherlands 1928 Amsterdam Sailing 8 metre class
 Silver Marie Braun Netherlands 1928 Amsterdam Swimming Women's 400m freestyle
 Silver Mietje Baron Netherlands 1928 Amsterdam Swimming Women's 200m breaststroke
 Bronze Karel Miljon Netherlands 1928 Amsterdam Boxing Light heavyweight
 Bronze Jan van Reede
Pierre Versteegh
Gerard le Heux
Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian Team dressage
 Bronze Guus Scheffer Netherlands 1928 Amsterdam Weightlifting Middleweight (-75kg)
 Bronze Jan Verheijen Netherlands 1928 Amsterdam Weightlifting Light heavyweight (-82.5kg)
 Gold Jacques van Egmond Netherlands 1928 Amsterdam Cycling (Track) Men's sprint
 Gold Charles Pahud de Mortanges United States 1932 Los Angeles Equestrian (eventing) Eventing (individual)
 Silver Jacques van Egmond United States 1932 Los Angeles Cycling (Track) Men's 1000m time trial
 Silver Charles Pahud de Mortanges
Aernout van Lennep
Karel Schummelketel
United States 1932 Los Angeles Equestrian (eventing) Eventing (team)
 Silver Willy den Ouden United States 1932 Los Angeles Swimming Women's 100m freestyle
 Silver Corrie Laddé
Willy den Ouden
Puck Oversloot
Maria Vierdag
United States 1932 Los Angeles Swimming Women's 4 × 100 m freestyle relay
 Silver Adriaan Maas United States 1932 Los Angeles Sailing Snowbird
 Gold Arie van Vliet Germany 1936 Berlin Cycling (Track) Men's 1.000m Time Trial
 Gold Rie Mastenbroek Germany 1936 Berlin Swimming Women's 100m freestyle
 Gold Rie Mastenbroek Germany 1936 Berlin Swimming Women's 400m freestyle
 Gold Nida Senff Germany 1936 Berlin Swimming Women's 100m backstroke
 Gold Willy den Ouden
Rie Mastenbroek
Jopie Selbach
Tini Wagner
Germany 1936 Berlin Swimming Women's 4 × 100 m freestyle relay
 Gold Daan Kagchelland Germany 1936 Berlin Sailing Men's Monotype Class
 Silver Arie van Vliet Germany 1936 Berlin Cycling (Track) Men's 1.000m Sprint (Scratch)
 Silver Bernhard Leene
Hendrik Ooms
Germany 1936 Berlin Cycling (Track) Men's 2.000m Tandem
 Silver Jan de Bruine
Johan Greter
Henri van Schaik
Germany 1936 Berlin Equestrian Jumping Team
 Silver Rie Mastenbroek Germany 1936 Berlin Swimming Women's 100m backstroke
 Bronze Tinus Osendarp Germany 1936 Berlin Athletics Men's 100 metres
 Bronze Tinus Osendarp Germany 1936 Berlin Athletics Men's 200 metres
 Bronze Jaap Kraaier Germany 1936 Berlin Canoeing Men's K1 1.000m Kayak Singles
 Bronze Nico Tates
Wim van der Kroft
Germany 1936 Berlin Canoeing Men's K2 1.000m Kayak Pairs
 Bronze Kees Wijdekop
Piet Wijdekop
Germany 1936 Berlin Canoeing Men's F2 10.000m Folding Kayak Pairs
 Bronze Germany 1936 Berlin Field hockey Men's team competition
 Bronze Willem de Vries Lentsch
Bob Maas
Germany 1936 Berlin Sailing Men's Star
 Gold Fanny Blankers-Koen United Kingdom 1948 London Athletics Women's 100m
 Gold Fanny Blankers-Koen United Kingdom 1948 London Athletics Women's 200m
 Gold Fanny Blankers-Koen United Kingdom 1948 London Athletics Women's 80m hurdles
 Gold Fanny Blankers-Koen
Xenia Stad-de Jong
Gerda van der Kade-Koudijs
Nettie Witziers-Timmer
United Kingdom 1948 London Athletics Women's 4 × 100 m relay
 Gold Nel van Vliet United Kingdom 1948 London Swimming Women's 200m breaststroke
 Silver Gerrit Voorting United Kingdom 1948 London Cycling (Road) Men's individual road race
 Silver Lida van der Anker-Doedens United Kingdom 1948 London Canoeing Women's K-1 500m kayak singles
 Bronze Wim Slijkhuis United Kingdom 1948 London Athletics Men's 1500m
 Bronze Wim Slijkhuis United Kingdom 1948 London Athletics Men's 5000m
 Bronze Marie-Louise Linssen-Vaessen United Kingdom 1948 London Swimming Women's 100m freestyle
 Bronze Irma Heijting-Schuhmacher
Marie-Louise Linssen-Vaessen
Hannie Termeulen
Margot Marsman
United Kingdom 1948 London Swimming Women's 4 × 100 m freestyle relay
 Bronze Koos de Jong United Kingdom 1948 London Sailing Men's Firefly Class
 Bronze Bob Maas
Edward Stutterheim
United Kingdom 1948 London Sailing Men's Star
 Bronze United Kingdom 1948 London Field hockey Men's team competition
 Bronze United Kingdom 1948 London Water polo Men's team competition
 Bronze Abraham Charité United Kingdom 1948 London Weightlifting Men's + 82.5 kg
 Silver Bertha Brouwer Finland 1952 Helsinki Athletics Women's 200 metres
 Silver Finland 1952 Helsinki Field hockey Men's Team Competition
 Silver Hannie Termeulen Finland 1952 Helsinki Swimming Women's 100m Freestyle
 Silver Geertje Wielema Finland 1952 Helsinki Swimming Women's 100m Backstroke
 Silver Irma Heijting-Schuhmacher
Hannie Termeulen
Marie-Louise Linssen-Vaessen
Koosje van Voorn
Finland 1952 Helsinki Swimming Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
 Silver Marianne Heemskerk Italy 1960 Rome Swimming Women's 100m Butterfly
 Bronze Wieger Mensonides Italy 1960 Rome Swimming Men's 200m Breaststroke
 Bronze Tineke Lagerberg Italy 1960 Rome Swimming Women's 400m Freestyle
 Gold Anton Geesink Japan 1964 Tokyo Judo Men's Open Class
 Gold Bart Zoet
Jan Pieterse
Evert Dolman
Gerben Karstens
Japan 1964 Tokyo Cycling (Road) Men's Team Road Race
 Silver Anton Geurts
Paul Hoekstra
Japan 1964 Tokyo Canoeing Men's K2 1,000m Kayak Pairs
 Silver Steven Blaisse
Ernst Veenemans
Japan 1964 Tokyo Rowing Men's Coxless Pairs
 Silver Ada Kok Japan 1964 Tokyo Swimming Women's 100m Butterfly
 Silver Corrie Winkel
Ada Kok
Klenie Bimolt
Erica Terpstra
Japan 1964 Tokyo Swimming Women's 4 × 100 m Medley Relay
 Bronze Cor Schuuring
Henk Cornelisse
Gerard Koel
Jaap Oudkerk
Japan 1964 Tokyo Cycling (Track) Men's 4,000m Team Pursuit
 Bronze Jan Justus Bos
Erik Hartsuiker
Herman Rouwé
Japan 1964 Tokyo Rowing Men's Coxed Pairs
 Bronze Jan van de Graaff
Robert van de Graaf
Marius Klumperbeek
Lex Mullink
Freek van de Graaff
Japan 1964 Tokyo Rowing Men's Coxed Fours
 Bronze Winnie van Weerdenburg
Pauline van der Wildt
Toos Beumer
Erica Terpstra
Japan 1964 Tokyo Swimming Swimming, Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
 Gold Ada Kok Mexico 1968 Mexico City Swimming Women's 200 m butterfly
 Gold Jan Wienese Mexico 1968 Mexico City Rowing Men's single sculls
 Gold Joop Zoetemelk
Jan Krekels
Fedor den Hertog
René Pijnen
Mexico 1968 Mexico City Cycling (Road) Men's team 100k time trial
 Silver Jan Jansen
Leijn Loevesteijn
Mexico 1968 Mexico City Cycling (Track) Men's 2000m Tandem
 Silver Harry Droog
Leendert van Dis
Mexico 1968 Mexico City Rowing Men's Double Sculls
 Silver Roderick Rijnders
Herman Suselbeek
Hadriaan van Nes
Mexico 1968 Mexico City Rowing Men's Coxed Pairs
 Bronze Maria Gommers Mexico 1968 Mexico City Athletics Women's 800m
 Gold Hennie Kuiper West Germany 1972 Munich Cycling (Road) Men's Individual Road Race
 Gold Wim Ruska West Germany 1972 Munich Judo Men's Heavyweight
 Gold Wim Ruska West Germany 1972 Munich Judo Men's Open Category
 Silver Mieke Jaapies West Germany 1972 Munich Canoeing Women's Flatwater K-1 500m
 Bronze Roel Luynenburg
Ruud Stokvis
West Germany 1972 Munich Rowing Men's Coxless Pairs
 Silver Herman Ponsteen Canada 1976 Montreal Cycling (Track) Men's 4000m Individual Pursuit
 Silver Eric Swinkels Canada 1976 Montreal Shooting Men's Skeet Shooting
 Bronze Enith Brigitha Canada 1976 Montreal Swimming Women's 100m Freestyle
 Bronze Enith Brigitha Canada 1976 Montreal Swimming Women's 200m Freestyle
 Bronze Canada 1976 Montreal Water polo Men's competition
 Silver Gerard Nijboer Soviet Union 1980 Moscow Athletics Men's Marathon
 Bronze Henk Numan Soviet Union 1980 Moscow Judo Men's Half-Heavyweight (95 kg)
 Bronze Conny van Bentum
Reggie de Jong
Annelies Maas
Wilma van Velsen
Soviet Union 1980 Moscow Swimming Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
 Gold Ria Stalman United States 1984 Los Angeles Athletics Women's discus throw
 Gold United States 1984 Los Angeles Field hockey Women's competition
 Gold Stephan van den Berg United States 1984 Los Angeles Sailing Men's Windglider
 Gold Jolanda de Rover United States 1984 Los Angeles Swimming Women's 200m Backstroke
 Gold Petra van Staveren United States 1984 Los Angeles Swimming Women's 100m Breaststroke
 Silver Greet Hellemans
Nicolette Hellemans
United States 1984 Los Angeles Rowing Women's Double Sculls
 Silver Conny van Bentum
Desi Reijers
Annemarie Verstappen
Elles Voskes
United States 1984 Los Angeles Swimming Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
 Bronze Arnold Vanderlyde United States 1984 Los Angeles Boxing Men's Heavyweight
 Bronze Annemiek Derckx United States 1984 Los Angeles Canoeing Women's K1 500m kayak singles
 Bronze Marieke van Drogenbroek
Lynda Cornet
Harriet van Ettekoven
Greet Hellemans
Nicolette Hellemans
Martha Laurijsen
Catharina Neelissen
Anne Quist
Wiljon Vaandrager
United States 1984 Los Angeles Rowing Women's Eights
 Bronze Annemarie Verstappen United States 1984 Los Angeles Swimming Women's 100m Freestyle
 Bronze Annemarie Verstappen United States 1984 Los Angeles Swimming Women's 200m Freestyle
 Bronze Jolanda de Rover United States 1984 Los Angeles Swimming Women's 100m Backstroke
 Gold Monique Knol South Korea 1988 Seoul Cycling (Road) Women's Individual Road Race
 Gold Nico Rienks
Ronald Florijn
South Korea 1988 Seoul Rowing Men's Double Sculls
 Silver Leo Peelen South Korea 1988 Seoul Cycling (Track) Men's Points Race
 Silver Conny van Bentum
Karin Brienesse
Marianne Muis
Mildred Muis
South Korea 1988 Seoul Swimming Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
 Bronze Arnold Vanderlyde South Korea 1988 Seoul Boxing Men's Heavyweight (91 kg)
 Bronze Annemarie Cox
Annemiek Derckx
South Korea 1988 Seoul Canoeing Women's K2 500m Kayak Pairs
 Bronze South Korea 1988 Seoul Field hockey Men's competition
 Bronze South Korea 1988 Seoul Field hockey Women's competition
 Bronze Ben Spijkers South Korea 1988 Seoul Judo Men's Middleweight (86 kg)
 Gold Ellen van Langen Spain 1992 Barcelona Athletics Women's 800 m
 Gold Jos Lansink
Piet Raymakers
Jan Tops
Spain 1992 Barcelona Equestrian Jumping team
 Silver Orhan Delibaş Spain 1992 Barcelona Boxing Men's Light Middleweight
 Silver Erik Dekker Spain 1992 Barcelona Cycling (Road) Men's Individual Road Race
 Silver Léon van Bon Spain 1992 Barcelona Cycling (Track) Men's Points Race
 Silver Piet Raymakers Spain 1992 Barcelona Equestrian Jumping individual
 Silver Tineke Bartels
Ellen Bontje
Anky van Grunsven
Annemarie Sanders
Spain 1992 Barcelona Equestrian Dressage team
 Silver Spain 1992 Barcelona Volleyball Men's competition
 Bronze Arnold Vanderlyde Spain 1992 Barcelona Boxing Men's Heavyweight (91 kg)
 Bronze Monique Knol Spain 1992 Barcelona Cycling (Road) Women's Individual Road Race
 Bronze Ingrid Haringa Spain 1992 Barcelona Cycling (Track) Women's Sprint
 Bronze Theo Meijer Spain 1992 Barcelona Judo Men's Half Heavyweight (95 kg)
 Bronze Irene de Kok Spain 1992 Barcelona Judo Women's Half Heavyweight (72 kg)
 Bronze Nico Rienks

Henk-Jan Zwolle

Spain 1992 Barcelona Rowing Men's Double Sculls
 Bronze Dorien de Vries Spain 1992 Barcelona Sailing Women's Windglider
 Gold Bart Brentjens United States 1996 Atlanta Cycling (Mountain biking) Men's race
 Gold United States 1996 Atlanta Volleyball Men's competition
 Gold Michiel Bartman
Jeroen Duyster
Ronald Florijn
Koos Maasdijk
Nico Rienks
Diederik Simon
Niels van Steenis
Niels van der Zwan
Henk-Jan Zwolle
United States 1996 Atlanta Rowing Men's Eights
 Gold United States 1996 Atlanta Field hockey Men's competition
 Silver Ingrid Haringa United States 1996 Atlanta Cycling (Track) Women's points race
 Silver Margriet Matthijsse United States 1996 Atlanta Sailing Women's Europe Competition
 Silver Anky van Grunsven United States 1996 Atlanta Equestrian Dressage individual
 Silver Tineke Bartels
Anky van Grunsven
Gonnelien Rothenberger
Sven Rothenberger
United States 1996 Atlanta Equestrian Dressage team
 Silver Pepijn Aardewijn
Maarten van der Linden
United States 1996 Atlanta Rowing Men's lightweight double scull
 Bronze Ingrid Haringa United States 1996 Atlanta Cycling (Track) Women's sprint
 Bronze Sven Rothenberger United States 1996 Atlanta Equestrian Dressage individual
 Bronze United States 1996 Atlanta Field hockey Women's competition
 Bronze Mark Huizinga United States 1996 Atlanta Judo Men's Middleweight (86 kg)
 Bronze Jenny Gal United States 1996 Atlanta Judo Women's Half Middleweight (61 kg)
 Bronze Claudia Zwiers United States 1996 Atlanta Judo Women's Middleweight (66 kg)
 Bronze Irene Eijs
Eeke van Nes
United States 1996 Atlanta Rowing Women's Double Sculls
 Bronze Roy Heiner United States 1996 Atlanta Sailing Men's Finn Competition
 Bronze Kirsten Vlieghuis United States 1996 Atlanta Swimming Swimming, Women's 400 m Freestyle
 Bronze Kirsten Vlieghuis United States 1996 Atlanta Swimming Women's 800 m Freestyle
 Gold Leontien van Moorsel Australia 2000 Sydney Cycling (Road) Women's road race
 Gold Leontien van Moorsel Australia 2000 Sydney Cycling (Track) Women's Individual Pursuit
 Gold Leontien van Moorsel Australia 2000 Sydney Cycling (Road) Women's Individual Road Time Trial
 Gold Jeroen Dubbeldam Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping individual
 Gold Anky van Grunsven Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage individual
 Gold Australia 2000 Sydney Field hockey Men's competition
 Gold Mark Huizinga Australia 2000 Sydney Judo Men's middleweight (90 kg)
 Gold Pieter van den Hoogenband Australia 2000 Sydney Swimming Men's 100 m freestyle
 Gold Pieter van den Hoogenband Australia 2000 Sydney Swimming Men's 200 m freestyle
 Gold Inge de Bruijn Australia 2000 Sydney Swimming Women's 50 m freestyle
 Gold Inge de Bruijn Australia 2000 Sydney Swimming Women's 100 m freestyle
 Gold Inge de Bruijn Australia 2000 Sydney Swimming Women's 100 m butterfly
 Silver Leontien van Moorsel Australia 2000 Sydney Cycling (Track) Women's points race
 Silver Albert Voorn Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping individual
 Silver Arjen Teeuwissen
Coby van Baalen
Ellen Bontje
Anky van Grunsven
Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage team
 Silver Michiel Bartman
Dirk Lippits
Diederik Simon
Jochem Verberne
Australia 2000 Sydney Rowing Men's Quadruple Sculls
 Silver Pieta van Dishoeck
Eeke van Nes
Australia 2000 Sydney Rowing Women's Double Sculls
 Silver Tessa Appeldoorn
Carin ter Beek
Pieta van Dishoeck
Elien Meijer
Eeke van Nes
Nelleke Penninx
Martijntje Quik
Anneke Venema
Marieke Westerhof
Australia 2000 Sydney Rowing Women's Eights
 Silver Margriet Matthijsse Australia 2000 Sydney Sailing Women's Europe
 Silver Inge de Bruijn
Manon van Rooijen
Wilma van Hofwegen
Thamar Henneken
Chantal Groot
Australia 2000 Sydney Swimming Women's 4 × 100 m Freestyle Relay
 Silver Kristie Boogert
Miriam Oremans
Australia 2000 Sydney Tennis Women's doubles
 Bronze Wietse van Alten Australia 2000 Sydney Archery Men's Individual Competition
 Bronze Australia 2000 Sydney Field hockey Women's competition
 Bronze Pieter van den Hoogenband Australia 2000 Sydney Swimming Men's 50m Freestyle
 Bronze Pieter van den Hoogenband
Johan Kenkhuis
Marcel Wouda
Martijn Zuijdweg
Mark van der Zijden
Australia 2000 Sydney Swimming Men's 4 × 200 m Freestyle Relay
 Gold Leontien van Moorsel Greece 2004 Athens Cycling (Road) Women's road time trial
 Gold Anky van Grunsven Greece 2004 Athens Equestrian Individual dressage
 Gold Pieter van den Hoogenband Greece 2004 Athens Swimming Men's 100 m freestyle
 Gold Inge de Bruijn Greece 2004 Athens Swimming Women's 50 m freestyle
 Silver Mia Audina Greece 2004 Athens Badminton Women's singles
 Silver Theo Bos Greece 2004 Athens Cycling (Track) Men's sprint
 Silver Greece 2004 Athens Field hockey Men's competition
 Silver Greece 2004 Athens Field hockey Women's competition
 Silver Edith Bosch Greece 2004 Athens Judo Women's 70 kg
 Silver Michiel Bartman
Chun Wei Cheung
Geert-Jan Derksen
Gerritjan Eggenkamp
Jan-Willem Gabriëls
Daniël Mensch
Diederik Simon
Matthijs Vellenga
Gijs Vermeulen
Greece 2004 Athens Rowing Men's eight
 Silver Pieter van den Hoogenband Greece 2004 Athens Swimming Men's 200 m freestyle
 Silver Johan Kenkhuis
Pieter van den Hoogenband
Mark Veens
Mitja Zastrow
Klaas-Erik Zwering
Greece 2004 Athens Swimming Men's 4 × 100 m freestyle relay
 Silver Inge de Bruijn Greece 2004 Athens Swimming Women's 100 m freestyle
 Bronze Bart Brentjens Greece 2004 Athens Cycling (Mountain biking) Men's cross-country
 Bronze Leontien van Moorsel Greece 2004 Athens Cycling (Track) Women's individual pursuit
 Bronze Mark Huizinga Greece 2004 Athens Judo Men's 90 kg
 Bronze Dennis van der Geest Greece 2004 Athens Judo Men's +100 kg
 Bronze Deborah Gravenstijn Greece 2004 Athens Judo Women's 57 kg
 Bronze Annemiek de Haan
Hurnet Dekkers
Nienke Hommes
Sarah Siegelaar
Marlies Smulders
Helen Tanger
Annemarieke van Rumpt
Froukje Wegman
Ester Workel
Greece 2004 Athens Rowing Women's eight
 Bronze Kirsten van der Kolk
Marit van Eupen
Greece 2004 Athens Rowing Women's lightweight double sculls
 Bronze Inge de Bruijn Greece 2004 Athens Swimming Women's 100 m butterfly
 Bronze Inge de Bruijn
Inge Dekker
Chantal Groot
Annabel Kosten
Marleen Veldhuis
Greece 2004 Athens Swimming Women's 4 × 100 m freestyle relay
 Gold Marianne Vos China 2008 Beijing Cycling (Track) Women's points race
 Gold Anky van Grunsven China 2008 Beijing Equestrian Individual dressage
 Gold China 2008 Beijing Field hockey Women's tournament
 Gold Marit van Eupen
Kirsten van der Kolk
China 2008 Beijing Rowing Women's Lightweight double sculls
 Gold Inge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
Femke Heemskerk
Marleen Veldhuis
Hinkelien Schreuder
Manon van Rooijen
China 2008 Beijing Swimming Women's 4 × 100 m freestyle relay
 Gold Maarten van der Weijden China 2008 Beijing Swimming Men's marathon 10 kilometre
 Gold China 2008 Beijing Water polo Women's tournament
 Silver Anky van Grunsven
Hans Peter Minderhoud
Imke Schellekens-Bartels
China 2008 Beijing Equestrian Team dressage
 Silver Deborah Gravenstijn China 2008 Beijing Judo Women's 57 kg
 Silver Femke Dekker
Annemiek de Haan
Nienke Kingma
Roline Repelaer van Driel
Annemarieke van Rumpt
Sarah Siegelaar
Marlies Smulders
Helen Tanger
Ester Workel
China 2008 Beijing Rowing Women's eight
 Silver Annemieke Bes
Mandy Mulder
Merel Witteveen
China 2008 Beijing Sailing Yngling class
 Silver Lobke Berkhout
Marcelien de Koning
China 2008 Beijing Sailing Women's 470 class
 Bronze Ruben Houkes China 2008 Beijing Judo Men's 60 kg
 Bronze Elisabeth Willeboordse China 2008 Beijing Judo Women's 63 kg
 Bronze Edith Bosch China 2008 Beijing Judo Women's 70 kg
 Bronze Henk Grol China 2008 Beijing Judo Men's 100 kg
 Gold Marianne Vos United Kingdom 2012 London Cycling (Road) Women's road race
 Gold Ranomi Kromowidjojo United Kingdom 2012 London Swimming Women's 100 m freestyle
 Gold Ranomi Kromowidjojo United Kingdom 2012 London Swimming Women's 50 m freestyle
 Gold Dorian van Rijsselberghe United Kingdom 2012 London Sailing Men's sailboard
 Gold Epke Zonderland United Kingdom 2012 London Gymnastics Men's horizontal bar
 Gold United Kingdom 2012 London