New Zealand at the
1986 Commonwealth Games
Flag of New Zealand.svg
CGF codeNZL
CGANew Zealand Olympic and Commonwealth Games Association
Websitewww.olympic.org.nz
in Edinburgh, Scotland
Competitors127
Flag bearersOpening: Stephanie Foster
Closing:
Officials45
Medals
Ranked 4th
Gold
8
Silver
16
Bronze
14
Total
38
Commonwealth Games appearances (overview)

New Zealand at the 1986 Commonwealth Games was represented by a team of 127 competitors and 45 officials. Selection of the team for the Games in Edinburgh, Scotland, was the responsibility of the New Zealand Olympic and Commonwealth Games Association. New Zealand's flagbearer at the opening ceremony was sculler Stephanie Foster. The New Zealand team finished fourth on the medal table, winning a total of 38 medals, eight of which were gold.

New Zealand has competed in every games, starting with the British Empire Games in 1930 at Hamilton, Ontario.

Medal tables

Medal Name Sport Event
 Gold Jimmy Peau Boxing Men's heavyweight
 Gold Ian Dickison Lawn bowls Men's singles
 Gold Robin Clarke
Stephanie Foster
Rowing Women's double scull
 Gold Stephanie Foster Rowing Women's single scull
 Gold Greg Yelavich Shooting Open air pistol
 Gold Greg Yelavich Shooting Open free pistol
 Gold Sylvia Hume Swimming Women's 100 m backstroke
 Gold Anthony Mosse Swimming Men's 200 m butterfly
 Silver Anne Audain Athletics Women's 10,000 m
 Silver Lorraine Moller Athletics Women's marathon
 Silver Gary Anderson Cycling Men's 1 km time trial
 Silver Gary Anderson
Russell Clune
Stephen Swart
Andrew Whitford
Cycling Men's 4000 m team pursuit
 Silver Blair Cox
Greg Fraine
Paul Leitch
Graeme Miller
Cycling Men's 100 km team time trial
 Silver Brian Fowler Cycling Men's individual road race
 Silver Nigel Atherfold
Andrew Bird
Bruce Holden
Greg Johnston
Chris White
Rowing Men's coxed four
 Silver Philippa Baker
Andrew Bird
Bruce Holden
Greg Johnston
Chris White
Rowing Women's lightweight single scull
 Silver Neil Gibson
Shane O'Brien
Andrew Stevenson
Don Symon
Rowing Men's coxless four
 Silver Barrie Mabbott
Ian Wright
Rowing Men's coxless pair
 Silver Paul Kingsman Swimming Men's 100 m backstroke
 Silver Paul Kingsman Swimming Men's 200 m backstroke
 Silver Anthony Mosse Swimming Men's 100 m butterfly
 Silver Clayton Chelley Weightlifting Men's bantamweight
 Silver Robert Algie Wrestling Men's heavyweight
 Silver Steve Reinsfield Wrestling Men's bantamweight
 Bronze Gavin Lovegrove Athletics Men's javelin throw
 Bronze Simon Poelman Athletics Men's decathlon
 Bronze Kerrin Harrison
Glenn Stewart
Badminton Men's doubles
 Bronze Johnny Wallace Boxing Men's featherweight
 Bronze Gary Anderson Cycling Men's 10 mile scratch race
 Bronze Gary Anderson Cycling Men's 4000 m individual pursuit
 Bronze Mike Burrell
Neil Gibson
Andy Hay
Barrie Mabbott
Shane O'Brien
Andrew Stevenson
Don Symon
Carl Vincent
Ian Wright
Rowing Men's eight
 Bronze Eric Verdonk Rowing Men's single scull
 Bronze John Farrell
John Woolley
Shooting Open skeet pairs
 Bronze Rex Hamilton
Barry O'Neale
Shooting Open centre-fire pistol pairs
 Bronze Barrie Wickins
Greg Yelavich
Shooting Open air pistol pairs
 Bronze Mike Davidson Swimming Men's 400 m freestyle
 Bronze Katie Sadleir Synchronised
swimming
Women's solo
 Bronze Stephen Bell Wrestling Men's featherweight
Medals by sport
Sport
Gold medal icon.svg
Silver medal icon.svg
Bronze medal icon.svg
Total
Rowing 2 4 2 8
Swimming 2 3 1 6
Shooting 2 0 3 5
Boxing 1 0 1 2
Lawn bowls 1 0 0 1
Cycling 0 4 2 6
Athletics 0 2 2 4
Wrestling 0 2 1 3
Weightlifting 0 1 0 1
Badminton 0 0 1 1
Synchronised swimming 0 0 1 1
Total 8 16 14 38
Medals by gender
Gender
Gold medal icon.svg
Silver medal icon.svg
Bronze medal icon.svg
Total
Male 3 13 10 26
Female 3 3 1 7
Mixed / open 2 0 3 5
Total 8 16 14 38

Competitors

The following table lists the number of New Zealand competitors participating at the Games according to gender and sport.

Sport Men Women Total
Athletics 13 12 25
Badminton 4 4 8
Boxing 5 5
Cycling 15 15
Diving 2 1 3
Lawn bowls 7 7 14
Rowing 21 2 23
Shooting 11 0 11
Swimming 9 4 13
Synchronised swimming 1 1
Weightlifting 4 4
Wrestling 5 5
Total 96 31 127

Athletics

Main article: Athletics at the 1986 Commonwealth Games

Track and road

Athlete Event Heat Final
Result Rank[i] Result Rank
Anne Audain Women's 10,000 m 31:53.31 2nd place, silver medalist(s)
John Bowden Men's 10,000 m 29:25.65 9
David Burridge Men's 5000 m 13:36.79 6
John Campbell Men's marathon 2:21:25 13
Murray Day Men's 30 km walk 2:15:11 6
Debbie Elsmore Women's 10,000 m DNF
Terry Genge Women's 100 m hurdles 14.06 8 Did not advance
Michael Gilchrist Men's 1500 m 3:45.91 6 Did not advance
Men's 3000 m steeplechase 8:43.96 6
Anne Hare Women's 1500 m 4:14.44 5 q 4:17.56 9
Christine McMiken Women's 10,000 m DNF
Lorraine Moller Women's 3000 m 9:03.89 5
Women's marathon 2:28:17 2nd place, silver medalist(s)
Mary O'Connor Women's marathon 2:46.48 9
Wayne Paul Men's 5000 m 53.39 4 Did not advance
Christine Pfitzinger Women's 1500 m 4:27.70 4 Q 4:16.81 6
Women's 3000 m 9:09.35 6
Peter Renner Men's 1500 m 3:47.06 9 Did not advance
Men's 3000 m steeplechase 8:27.12 4
Kerry Rodger Men's 5000 m 13:52.04 11
Graham Seatter Men's 30 km walk 2:22:48 9
Lynette Stock Women's 100 m hurdles 13.67 5 Did not advance
John Walker Men's 5000 m 13:35.34 5
  1. ^ Ranks given are within the heat

Field

Athlete Event Final
Result Rank
Gavin Lovegrove Men's javelin throw 76.22 m 3rd place, bronze medalist(s)
Jayne Moffitt Women's long jump 6.19 m 6
Lyn Osmers Women's javelin throw 38.70 m 12
John Stapylton-Smith Men's javelin throw 65.76 m 9
Trudy Woodhead Women's high jump 1.86 m 6

Combined

Men's decathlon
Athlete 100 m Long jump Shot put High jump 400 m 110 m hurdles Discus throw Pole vault Javelin throw 1500 m Overall points Rank
Simon Poelman 10.80
906 pts
7.02 m
818 pts
14.32 m
748 pts
2.05 m
850 pts
51.07
766 pts
14.51
910 pts
44.40 m
754 pts
4.80 m
849 pts
56.68 m
688 pts
4:32.87
726 pts
8015 pts 3rd place, bronze medalist(s)
Women's heptathlon
Athlete 100 m hurdles Shot put High jump 200 m Long jump Javelin throw 800 m Overall points Rank
Terry Genge 13.92
990 pts
13.22 m
742 pts
1.61 m
747 pts
25.60
833 pts
6.02 m
856 pts
34.68 m
566 pts
2:14.62
898 pts
5632 pts 6
Lyn Osmers 15.21
814 pts
11.33 m
617 pts
1.79 m
966 pts
26.38
764 pts
5.75 m
774 pts
48.74 m
836 pts
2:26.29
740 pts
5511 pts 7

Badminton

Main article: Badminton at the 1986 Commonwealth Games

Singles

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Kerrin Harrison Men's singles Bye  Rees (WAL)
W 9–15 15–10 15–5
 Butler (CAN)
L 5–15 8–15
Did not advance
Phil Horne Men's singles Bye  Sutton (WAL)
W 15–12 15–11
 Scandolera (AUS)
W W/O
 Yates (ENG)
L 2–15 2–15
Did not advance
Katrin Lockey Women's singles Bye  Gammie (GUE)
W 11–0 11–0
 Troke (ENG)
L 4–11 1–11
Did not advance
Karen Phillips Women's singles Bye  Clark (ENG)
L 3–11 2–11
Did not advance
Graeme Robson Men's singles Bye  Tse (HKG)
W 15–4 15–5
 McKenna (GUE)
W 15–3 15–4
 Baddeley (ENG)
L 5–15 9–15
Did not advance
Glenn Stewart Men's singles Bye  Le Tisser (GUE)
W 15–0 15–5
 Sze (AUS)
L 8–15 1–15
Did not advance
Toni Whittaker Women's singles Bye  Tong (HKG)
W 12–9 11–5
 Gowers (ENG)
L 2–11 8–11
Did not advance

Doubles

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Kerrin Harrison
Glenn Stewart
Men's doubles  Sutton / Spencer (WAL)
W 15–10 15–9
 Podger / Stuart (GUE)
W 15–1 15–5
 De Belle / Bitten (CAN)
W 12–15 15–10 18–13
 Goode / Tier (ENG)
L 9–15 5–15
 Scandolera / Kong (AUS)
W 15–12 15–11
3rd place, bronze medalist(s)
Phil Horne
Graeme Robson
Men's doubles Bye  Gilliland / Travers (SCO)
L 2–15 15–11 14–18
Did not advance
Katrin Lockey
Toni Whittaker
Women's doubles  Chan / Poon (HKG)
W 18–14 15–7
 Troke / Elliott (ENG)
L 12–15 5–15
Did not advance
Karen Phillips
Ann Stephens (NIR)
Women's doubles  Troke / Elliott (ENG)
L 4–15 2–15
Did not advance
Phil Horne
Katrin Lockey
Mixed doubles  Pringle / Allen (SCO)
L 15–11 13–18 5–15
Did not advance
Graeme Robson
Toni Whittaker
Mixed doubles  Butler / Sharpe (CAN)
L 10–15 12–15
Did not advance
Glenn Stewart
Karen Phillips
Mixed doubles  Keag / Stephens (NIR)
W 15–8 5–15 15–9
 Goss / Skillings (CAN)
W 15–5 15–10
 Gilliland / Heatly (SCO)
L 5–15 3–15
Did not advance

Teams

Athlete Event Group stage Semifinal Final / BM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Kerrin Harrison
Phil Horne
Katrin Lockey
Karen Phillips
Graeme Robson
Glenn Stewart
Toni Whittaker
Mixed team  England
L 1–4
 Australia
L 1–4
 Northern Ireland
W 5–0
 Wales
W 5–0
Did not advance

Boxing

Main article: Boxing at the 1986 Commonwealth Games

Athlete Event Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Shane Buckley Bantamweight  Evans (CAN)
L
Did not advance
Johnny Wallace Featherweight Bye  Mkangala (MAW)
W
 Downey (CAN)
L
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Apelu Ioane Light welterweight Bye  Clencie (AUS)
L
Did not advance
Raeli Raeli Light heavyweight  Kosolofski (CAN)
L
Did not advance
Jimmy Peau Heavyweight Bye  D'Amico (CAN)
W
 Young (SCO)
W
1st place, gold medalist(s)

Cycling

Main article: Cycling at the 1986 Commonwealth Games

Road

Athlete Event Time Rank
Stephen Cox Men's individual road race 4:11:25 7
Brian Fowler Men's individual road race 4:08:50 2nd place, silver medalist(s)
Craig Griffin Men's individual road race 4:12:47 11
Graeme Miller Men's individual road race 4:11:19 5
Blair Cox
Greg Fraine
Paul Leitch
Graeme Miller
Men's 100 km team time trial 2:14:50 2nd place, silver medalist(s)

Track

Men's 1000 m sprint
Athlete Round 1 First-round
repechages
Round 2 Second-round
repechages
Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Mike McRedmond L W L W  Neiwand (AUS)
L, L
Did not advance 6
William Rastrick W Bye L W  Alexander (SCO)
L, L
Did not advance 5
Murray Steele L W L L Did not advance
Men's 1 km time trial
Athlete Time Rank
Gary Anderson 1:06.334 2nd place, silver medalist(s)
Pierre Jordan 1:08.633 9
Murray Steele 1:08.661 10
Men's 4000 m pursuit
Athlete Event Qualification Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Time Rank Opponent
Result
Opponent
Result
Opponent
Result
Gary Anderson Individual pursuit 4:54.87 4 Q  Patterson (AUS)
W 4:52.11
 Sturgess (ENG)
L
 Muzio (ENG)
W 4:51.073
3rd place, bronze medalist(s)
Stephen Swart Individual pursuit 5:04.27 10 Did not advance
Andrew Whitford Individual pursuit 4:56.08 6 Q  Sturgess (ENG)
L
Did not advance 6
Gary Anderson
Russell Clune
Stephen Swart
Andrew Whitford
Team pursuit 4:29.87 2 Q  England
W 4:29.17
 Australia
L
2nd place, silver medalist(s)
Men's 10 miles scratch race
Athlete Time Rank
Gary Anderson 3rd place, bronze medalist(s)
Murray Steele 11

Diving

Main article: Diving at the 1986 Commonwealth Games

Athlete Event Points Rank
Nicky Cooney Women's 3 m springboard 469.62 5
Mark Graham Men's 3 m springboard 478.14 13
Raymond Vallance Men's 3 m springboard 528.21 9
Men's 10 m platform 449.37 11

Lawn bowls

Main article: Lawn bowls at the 1986 Commonwealth Games

Athlete Event Round robin Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Ian Dickison Men's singles  Young (MAW)
W 21–16
 Thomson (ENG)
W 21–20
 Bosley (HKG)
W 21–4
 Smith (GUE)
W 21–8
 Fong (FIJ)
W 21–14
 Le Marquand (JER)
W 21–12
 Wallace (CAN)
W 21–20
 David (BOT)
W 21–16
 Schuback (AUS)
W 21–10
 Hill (WAL)
W 21–15
 Corsie (SCO)
W 21–12
 Espie (NIR)
L 18–21
1st place, gold medalist(s)
Maurice Symes
Wayne Nairn
Men's pairs  Jersey
D 21–21
 Australia
W 23–18
 Fiji
W 23–17
 Northern Ireland
L 12–20
 England
L 15–22
 Canada
L 17–19
 Botswana
W 25–14
 Wales
L 15–24
 Guernsey
W 24–21
 Malawi
W 25–14
 Scotland
L 13–17
 Hong Kong
L 20–23
7
Stewart McConnell
Keith Slight
John Murtagh
Morgan Moffat
Men's fours  Northern Ireland
L 13–27
 Guernsey
W 17–13
 Hong Kong
W 21–18
 Fiji
W 32–10
 England
W 22–19
 Canada
W 20–14
 Botswana
L 16–23
 Australia
L 17–23
 Wales
L 15–21
 Swaziland
W 29–14
 Scotland
W 25–17
4
Rhoda Ryan Women's singles  Blattman (JER)
W 21–16
 McCrone (SCO)
L 18–21
 Le Tissier (GUE)
W 21–10
 Humphreys (HKG)
L 14–21
 Lum On (FIJ)
L 20–21
 Hunter (CAN)
W 21–7
 Line (ENG)
L 4–21
 Anderson (BOT)
L 18–21
 Fahey (AUS)
L 19–21
 Dainton (WAL)
W 21–5
 Bell (NIR)
W 21–19
9
Joyce Osborne
Millie Khan
Women's pairs  Fiji
W 26–12
 Hong Kong
L 14–25
 Guernsey
L 16–21
 Northern Ireland
L
 England
L
 Canada
W 23–19
 Botswana
W 36–8
 Australia
W 19–16
 Wales
W 26–19
 Scotland
L 20–22
6
Daphne Le Breton
Vera Bindon
Denise Page
Jennifer Simpson
Women's fours  Australia
L 13–27
 Scotland
L 18–22
 Hong Kong
W 28–19
 Guernsey
W 21–12
 England
L 9–32
 Fiji
L 15–29
 Canada
W 21–15
 Botswana
W 26–18
 Malawi
W 30–11
 Wales
L 14–17
 Northern Ireland
W 24–16
 Swaziland
W 33–10
5

Rowing

Main article: Rowing at the 1986 Commonwealth Games

This section is empty. You can help by adding to it. (June 2021)

Shooting

Main article: Shooting at the 1986 Commonwealth Games

This section is empty. You can help by adding to it. (June 2021)

Swimming

Main article: Swimming at the 1986 Commonwealth Games

Athlete Event Heat Final
Result Rank Result Rank
Ross Anderson Men's 100 m butterfly 55.66 6 Q 55.93 7
Men's 200 m butterfly 2:03.01 6 Q 2:02.96 8
Men's 100 m freestyle 52.83 12 Did not advance
Carmel Clark Women's 100 m backstroke 1:05.49 7 Q 1:05.34 7
Women's 200 m backstroke 2:19.36 4 Q 2:19.29 5
Women's 200 m individual medley 2:24.43 11 Did not advance
Mike Davidson Men's 200 m freestyle 1:57.89 13 Did not advance
Men's 400 m freestyle 3:58.96 6 Q 3:56.96 3rd place, bronze medalist(s)
Men's 1500 m freestyle 15:55.23 7 Q 15:38.54 6
Grant Forbes Men's 100 m breaststroke 1:05.89 8 Q 1:06.34 8
Men's 200 m breaststroke 2:24.89 12 Did not advance
Brent Foster Men's 200 m freestyle 1:59.07 16 Did not advance
Men's 400 m freestyle 4:15.75 14 Did not advance
Men's 200 m individual medley 2:14.25 13 Did not advance
Men's 400 m individual medley 4:43.33 11 Did not advance
Sylvia Hume Women's 100 m backstroke 1:05.02 3 Q 1:04.00 1st place, gold medalist(s)
Women's 200 m backstroke 2:21.95 9 Did not advance
Women's 100 m freestyle 1:01.83 22 Did not advance
Gary Hurring Men's 100 m backstroke 58.97 11 Did not advance
Men's 200 m backstroke 2:10.20 14 Did not advance
Paul Kingsman Men's 100 m backstroke 57.76 2 Q 57.17 2nd place, silver medalist(s)
Men's 200 m backstroke 2:05.19 3 Q 2:02.90 2nd place, silver medalist(s)
Richard Lockhart Men's 100 m breaststroke 1:06.74 13 Did not advance
Men's 200 m breaststroke 2:25.50 13 Did not advance
Fiona McLay Women's 100 m freestyle 59.62 11 Did not advance
Women's 200 m freestyle 2:04.95 4 Q 2:04.01 4
Women's 400 m freestyle 4:32.52 14 Did not advance
Anthony Mosse Men's 100 m butterfly 54.61 2 Q 54.31 2nd place, silver medalist(s)
Men's 200 m butterfly 2:00.26 2 Q 1:57.27 GR 1st place, gold medalist(s)
Kirk Torrance Men's 100 m backstroke 58.81 9 Did not advance
Men's 200 m backstroke 2:06.63 8 Q 2:07.79 8
Men's 100 m butterfly 58.10 15 Did not advance
Kerrylyne Torrance Women's 100 m backstroke 1:06.16 10 Did not advance
Women's 200 m backstroke 2:21.45 7 Q 2:19.87 6
Women's 100 m butterfly 1:05.64 12 Did not advance
Women's 100 m freestyle 1:02.44 24 Did not advance
Paul Kingsman
Anthony Mosse
Grant Forbes
Ross Anderson
Men's 4 × 100 m medley relay 3:54.84 3 Q 3:48.58 4
Carmel Clark
Fiona McLay
Kerrylyne Torrance
Sylvia Hume
Women's 4 × 100 m freestyle relay 4:02.43 5

Synchronised swimming

Main article: Synchronised swimming at the 1986 Commonwealth Games

Athlete Event Points Rank
Katie Sadleir Women's solo 175.08 3rd place, bronze medalist(s)

Weightlifting

Main article: Weightlifting at the 1986 Commonwealth Games

Athlete Event Snatch Clean and jerk Total Rank
Clayton Chelley Bantamweight 95.0 kg 122.5 kg 217.5 kg 2nd place, silver medalist(s)
Michael Bernard Light heavyweight NVL DNF
Allister Nalder Middle heavyweight 147.5 kg NVL DNF
Kevin Blake Sub heavyweight 147.5 kg 175.0 kg 322.5 kg 5

Wrestling

Main article: Wrestling at the 1986 Commonwealth Games

Athlete Event Group rounds Final / BM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Shane Stannett Flyweight  McAlary (AUS)
L
 Giordmania (MLT)
W
 Donohue (ENG)
L
4
Steve Reinsfield Bantamweight  Farrugia (MLT)
W
 Nedley (SCO)
W
 Ostberg (CAN)
L
2nd place, silver medalist(s)
Stephen Bell Bantamweight  Bowman (NIR)
W
 Hughes (CAN)
L
 Beswick (ENG)
W
3rd place, bronze medalist(s)
Zane Coleman Welterweight  Marsh (AUS)
L
 McNeil (SCO)
L
Did not advance
Robert Algie Heavyweight  Kilpin (ENG)
W
 Robertson (SCO)
W
 Davis (CAN)
L
2nd place, silver medalist(s)

Officials

This section is empty. You can help by adding to it. (June 2021)

See also