The Polish Open in badminton is an international open held in Poland since 1975. In the years before 1990 they were one of the few meeting places of the badminton players of the Eastern Bloc countries. The tournament belongs to the BE Circuit. Not to be confused with the Polish International.

Previous winners

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
1975 East Germany Edgar Michalowski East Germany Monika Cassens East Germany Edgar Michalowski
East Germany Erfried Michalowsky
East Germany Monika Cassens
East Germany Angela Michalowski
East Germany Edgar Michalowski
East Germany Monika Cassens
1976 East Germany Edgar Michalowski East Germany Monika Cassens East Germany Edgar Michalowski
East Germany Erfried Michalowsky
East Germany Monika Cassens
East Germany Angela Michalowski
East Germany Erfried Michalowsky
East Germany Angela Michalowski
1977 Czechoslovakia Michal Malý East Germany Monika Cassens Czechoslovakia Michal Malý
Czechoslovakia Karel Lakomý
East Germany Monika Cassens
East Germany Angela Michalowski
East Germany Edgar Michalowski
East Germany Monika Cassens
1978 Germany Georg Simon East Germany Monika Cassens Germany Georg Simon
Germany Rolf Heyer
East Germany Monika Cassens
East Germany Christine Ober
East Germany Edgar Michalowski
East Germany Monika Cassens
1979 East Germany Edgar Michalowski East Germany Monika Cassens Sweden Thomas Kihlström
Sweden Tor Sundberg
East Germany Monika Cassens
East GermanyAngela Michalowski
East Germany Edgar Michalowski
East Germany Monika Cassens
1980 Czechoslovakia Michal Malý East Germany Monika Cassens Czechoslovakia Michal Malý
Czechoslovakia Karel Lakomý
East Germany Monika Cassens
East Germany Ilona Michalowsky
East Germany Edgar Michalowski
East Germany Monika Cassens
1981 Czechoslovakia Michal Malý Switzerland Liselotte Blumer Czechoslovakia Michal Malý
Czechoslovakia Karel Lakomý
England Catharine Troke
England Gillian Gowers
England Nigel Tier
England Catharine Troke
1982 Czechoslovakia Michal Malý Switzerland Liselotte Blumer Wales Barry Burns
Wales Mark Richards
Poland Bożena Wojtkowska
Poland Ewa Rusznica
East Germany Erfried Michalowsky
East Germany Monika Cassens
1983 China Zhang Qiang China Shi Wen China Lu Hengwen
China Zheng Zhijun
China Chen Guirong
China Shi Wen
China Zhang Qiang
China Shi Wen
1984 Denmark Bengt Svenningsen China Gao Meifeng China Zhang Xinguang
China Wang Jian
China Gao Meifeng
China Nong Qunhua
China Zhang Xinguang
China Gao Meifeng
1985 China Zheng Zhijun China Luo Yun China Wang Pengren
China Shu Yiong
China Shi Fangjing
China Sun Xiaoqing
China Wang Pengren
China Shi Fangjing
1986 China Zhang Qingwu China Wu Yuhong China Huang Zhen
China Chen Hongyong
China Shi Fangjing
China Wu Yuhong
China Wang Pengren
China Shi Fangjing
1987 England Anders Nielsen Soviet Union Irina Rozhkova Sweden Peter Axelsson
Sweden Jesper Olsson
Poland Bożena Haracz
Poland Bożena Siemieniec
Soviet Union Andrey Antropov
Soviet Union Viktoria Pron
1988 Sweden Peter Axelsson South Korea Lee Young-suk South Korea Park Joo-bong
South Korea Lee Sang-bok
South Korea Chung Myung-hee
South Korea Hwang Hye-young
South Korea Park Joo-bong
South Korea Chung Myung-hee
1989 No competition
1990 Indonesia Fung Permadi China Chen Ying Denmark Thomas Stuer-Lauridsen
Denmark Christian Jacobsen
China Chen Ying
China Sheng Wengqing
Denmark Christian Jacobsen
Denmark Marlene Thomsen
1991 Indonesia Bambang Suprianto Indonesia Yuliani Sentosa Indonesia Richard Mainaky
Indonesia Ricky Subagja
Indonesia Catherine
Indonesia Eliza Nathanael
China Liu Jianjun
China Wang Xiaoyuan
1992 England Steve Butler Russia Marina Yakusheva Denmark Max Gandrup
Denmark Christian Jacobsen
Russia Marina Yakusheva
Sweden Marina Andrievskaia
DenmarkChristian Jacobsen
Denmark Marianne Rasmussen
1993 Indonesia Lioe Tiong Ping Denmark Anne Sondergaard Indonesia S. Antonius Budi Ariantho
Indonesia Denny Kantono
Denmark Anne Sondergaard
Denmark Lotte Thomsen
Indonesia Rudy Gunawan
Indonesia Rosiana Tendean
1994 Indonesia Indra Wijaya Sweden Margit Borg Indonesia Ade Sutrisna
Indonesia Candra Wijaya
Indonesia Eny Oktaviani
Indonesia Nonong Denis Zanati
Indonesia Flandy Limpele
Indonesia Dede Hasanah
1995 Indonesia Budi Santoso Indonesia Olivia Indonesia Hadi Sugianto
Indonesia Seng Kok Keong
Indonesia Emma Ermawati
Indonesia Indarti Isolina
Indonesia I. Paulus
Indonesia Rosalia Anastasia
1996 China Yu Lizhi Indonesia Meiluawati China Tao Xiaoqiang
China Ge Cheng
Sweden Christine Magnusson
Sweden Marina Andrievskaia
China Chen Xingdong
China Peng Xingyong
1997 Hong Kong Tam Kai Chuen Indonesia Yuli Marfuah Indonesia Tony Gunawan
Indonesia Victo Wibowo
Indonesia Etty Tantri
Indonesia Cynthia Tuwankotta
Indonesia Flandy Limpele
Indonesia Etty Tantri
1998 Sweden Daniel Eriksson Russia Elena Sukhareva England Julian Robertson
England Nathan Robertson
Denmark Ann-Lou Jørgensen
Denmark Tine Rasmussen
Denmark Lars Paaske
Denmark Jane F. Bramsen
1999 Australia Rio Suryana Ukraine Elena Nozdran Poland Michał Łogosz
Poland Robert Mateusiak
Malaysia Ang Li Peng
Malaysia Chor Hooi Yee
Hong Kong Ma Che Kong
Hong Kong Koon Wai Chee
2000 Ukraine Vladislav Druzchenko Japan Takako Ida Malaysia Chang Kim Wai
Malaysia Hong Chieng Hun
Japan Haruko Matsuda
Japan Yoshiko Iwata
China Chen Qiqiu
China Chen Lin
2001 No competition
2002 Poland Przemysław Wacha Poland Kamila Augustyn Poland Michał Łogosz
Poland Robert Mateusiak
Poland Kamila Augustyn
Poland Nadieżda Kostiuczyk
Canada Mike Beres
Canada Kara Solmundson
2003 Denmark Kasper Ødum Germany Xu Huaiwen Sweden Jörgen Olsson
Sweden Frida Andreasson
2004 China Chen Jin China Lu Lan China Guo Zhendong
China Xie Zhongbo
China Du Jing
China Yu Yang
Ukraine Vladislav Druzchenko
Ukraine Elena Nozdran
2005 Poland Przemysław Wacha Bulgaria Petya Nedeltcheva Poland Michał Łogosz
Poland Robert Mateusiak
Poland Kamila Augustyn
Poland Nadieżda Kostiuczyk
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadieżda Kostiuczyk
2006 Indonesia Atu Rosalina
2007 Ukraine Vladislav Druzchenko Japan Chie Umezu Denmark Mikkel Delbo Larsen
Denmark Jacob Chemnitz
2008 Germany Marc Zwiebler Germany Juliane Schenk Poland Michal Logosz
Poland Robert Mateusiak
Indonesia Shendy Puspa Irawati
Indonesia Meiliana Jauhari
2009 Netherlands Dicky Palyama Poland Wang Linling Chinese Taipei Lin Yu-lang
Chinese Taipei Chen Hung-ling
Bulgaria Diana Dimova
Bulgaria Petya Nedelcheva
Poland Michał Łogosz
Poland Olga Konon
2010 Spain Pablo Abián Japan Kana Ito Russia Vladimir Ivanov
Russia Ivan Sozonov
Singapore Shinta Mulia Sari
Singapore Yao Lei
Russia Andrey Ashmarin
Russia Anastasia Prokopenko
2011 Ukraine Larisa Griga Japan Rie Eto
Japan Yu Wakita
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadieżda Zięba
2012 Chinese Taipei Hsu Jen-hao Japan Ai Goto England Mariana Agathangelou
England Heather Olver
England Nathan Robertson
England Jenny Wallwork
2013 Russia Vladimir Malkov Japan Shizuka Uchida Poland Adam Cwalina
Poland Przemysław Wacha
Japan Rie Eto
Japan Yu Wakita
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadieżda Zięba
2014 France Brice Leverdez Japan Yuka Kusunose Russia Anastasia Chervaykova
Russia Nina Vislova
Russia Vitalij Durkin
Russia Nina Vislova
2015 Malaysia Daren Liew Germany Karin Schnaase Japan Kenta Kazuno
Japan Kazushi Yamada
India Pradnya Gadre
India N. Siki Reddy
Malaysia Chan Peng Soon
Malaysia Goh Liu Ying
2016 France Thomas Rouxel France Delphine Lansac Indonesia Hardianto
Indonesia Kenas Adi Haryanto
Thailand Puttita Supajirakul
Thailand Sapsiree Taerattanachai
Poland Robert Mateusiak
Poland Nadieżda Zięba
2017 Malaysia Tan Jia Wei Japan Yui Hashimoto Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Skudlarczyk
Indonesia Yulfira Barkah
Indonesia Meirisa Cindy Sahputri
2018 Cancelled
2019 Thailand Kunlavut Vitidsarn China Wei Yaxin Chinese Taipei Lee Jhe-huei
Chinese Taipei Yang Po-hsuan
Japan Chisato Hoshi
Japan Aoi Matsuda
England Ben Lane
England Jessica Pugh
2020 Cancelled[note 1]

2021

Malaysia Ng Tze Yong Estonia Kristin Kuuba Malaysia Man Wei Chong
Malaysia Tee Kai Wun
Turkey Bengisu Erçetin
Turkey Nazlıcan İnci
Malaysia Choong Hon Jian
Malaysia Toh Ee Wei
2022 India Kiran George India Anupama Upadhyaya Denmark Rasmus Kjær
Denmark Frederik Søgaard
Hong Kong Yeung Nga Ting
Hong Kong Yeung Pui Lam
Chinese Taipei Ye Hong-wei
Chinese Taipei Lee Chia-hsin
  1. ^ This tournament, originally to be played from 26 to 29 March, was later postponed due to COVID-19 pandemic in Poland.

Performance by nations

Updated after the 2022 edition.

Top Nations
Pos Nation MS WS MD WD XD Total
1  China 5 7 6 6 7 31
2  Poland 3 2 9 7 9 30
3  Indonesia 5 5 6 6 4 26
4  East Germany 3 6 2 6 7 24
5  Denmark 2 1 4 2 3 12
 Japan 0 7 1 4 0 12
7  Russia 1 2 3 1.5 2 9.5
8  England 2 0 1 2 3 8
 Malaysia 3 0 2 1 2 8
10  Sweden 2 1 2 1.5 1 7.5
11  Czechoslovakia 4 0 3 0 0 7
12  Germany 2 3 1 0 0 6
13  Ukraine 2 2 0 0 1 5
14  Chinese Taipei 1 0 2 0 1 4
 South Korea 0 1 1 1 1 4
16  France 2 1 0 0 0 3
 Hong Kong 1 0 0 1 1 3
 India 1 1 0 1 0 3
19  Bulgaria 0 1 0 1 0 2
 Soviet Union 0 1 0 0 1 2
 Spain 2 0 0 0 0 2
  Switzerland 0 2 0 0 0 2
 Thailand 1 0 0 1 0 2
24  Australia 1 0 0 0 0 1
 Canada 0 0 0 0 1 1
 Estonia 0 1 0 0 0 1
 Netherlands 1 0 0 0 0 1
 Singapore 0 0 0 1 0 1
 Turkey 0 0 0 1 0 1
 Wales 0 0 1 0 0 1
Total 44 44 44 44 44 220