Russia at the
2012 Summer Olympics
Flag of Russia.svg
IOC codeRUS
NOCRussian Olympic Committee
Websitewww.olympic.ru (in Russian)
in London
Competitors436 in 24 sports
Flag bearers Maria Sharapova (opening)
Anastasia Davydova (closing)
Medals
Ranked 4th
Gold
19
Silver
21
Bronze
27
Total
67
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Soviet Union (1952–1988)
 Unified Team (1992)
 Olympic Athletes from Russia (2018)
 ROC (2020)

The Russian Federation competed at the 2012 Summer Olympics in London, United Kingdom, from 27 July to 12 August 2012. This was the nation's fifth consecutive appearance at the Summer Olympics as an independent nation. The Russian Olympic Committee sent a total of 436 athletes to the Games, 208 men and 228 women, to compete in 24 sports. For the first time in its Olympic history, Russia was represented by more female than male athletes.

Russia left London with a total of 82 medals (24 gold, 27 silver, and 31 bronze), finishing fourth in the overall medal standings, but was later stripped of 15 medals (5 gold, 8 silver, 2 bronze) for doping violations. The 15 stripped medals are the most ever stripped from one nation at an Olympic Games. Most of the medals won by Russia were awarded to the team in gymnastics, wrestling, athletics, and boxing. Of the twenty-four sports played by the Russian athletes, at least a single Olympic medal was won in sixteen of them. Russian athletes dominated in rhythmic gymnastics and synchronized swimming, where they won gold medals in all the events. Nine Russian athletes won more than a single Olympic medal in London. Russia's team-sport athletes also proved successful at these games, as the men's volleyball and basketball teams won gold and bronze medals, respectively. For the first time in its history, Russia won Olympic gold medals in judo, winning three golds in the men's events. The success was attributed to an increased investment in the sport by the government and Vladimir Putin's personal interest.

Among the nation's medalists were Aliya Mustafina, who emerged as one of the most successful Russian gymnasts in history, with a total of four Olympic medals at a single games, and Maria Sharapova, who won silver in the women's tennis singles against United States' Serena Williams. Anastasia Davydova became the most successful synchronized swimmer in Olympic history, with a total of five gold medals, while her compatriots Natalia Ishchenko and Svetlana Romashina managed to win gold medals in both duet and team events. Olga Zabelinskaya became the first Russian female cyclist to win two Olympic medals in road events. Diver Ilya Zakharov recaptured Russia's success in his sport after 12 years, as he won its first ever gold medal in men's springboard. Rhythmic gymnast Evgeniya Kanaeva made history by becoming the first back-to-back Olympic champion in the individual all-around event, while the Russian group in rhythmic gymnastics defended their Olympic title for the fourth consecutive time in the group all-around.

Medalists

Main article: 2012 Summer Olympics medal table

Competitors

The Russian Olympic Committee selected a team of 436 athletes, 208 men and 228 women, to compete in all sports except field hockey and football; it was the nation's third-largest team sent to the Olympics, tying its record with Sydney in 2000. Athletics was the nation's largest team by sport, with a total of 104 competitors.

The Russian team featured 12 defending champions from Beijing, including pole vaulter Yelena Isinbayeva (who competed at her fourth Olympics), synchronized swimmer Anastasia Davydova, race walkers Olga Kaniskina and Valeriy Borchin, modern pentathlete Andrey Moiseyev and rhythmic gymnast Evgeniya Kanaeva. Among these champions, Isinbayeva, Davydova and Kanaeva managed to defend their Olympic titles for the second consecutive time in their events. Kanaeva became the first rhythmic gymnast to win back to back gold medal at the Olympics. Volleyballer Yevgeniya Estes became the first Russian athlete to compete in six Olympic games, although she first appeared as part of the Unified Team. Meanwhile, rifle shooters Artyom Khadjibekov and Sergei Kovalenko, and volleyballer Sergey Tetyukhin made their fifth Olympic appearance. Equestrian show jumper Vladimir Tuganov, at age 51, was the oldest athlete of the team, while relay swimmer Mariya Baklakova was the youngest at age 15.

Other notable Russian athletes featured NBA basketball players Andrei Kirilenko and Timofey Mozgov, high jumpers Ivan Ukhov and Anna Chicherova, US-based swimmers Vladimir Morozov and Arkady Vyatchanin, and gymnast and world individual all-around champion Aliya Mustafina. World number-one female tennis player Maria Sharapova, who competed at her first Olympics, became Russia's first female flag bearer at the opening ceremony.[1]

Archery

Main article: Archery at the 2012 Summer Olympics

Russian athletes qualified a team of 3 through 2011 World Archery Championships.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Ksenia Perova Women's individual 659 9  Kamel (EGY) (56)
W 6–0
 Valeeva (ITA) (24)
W 6–2
 Rochmawati (INA) (40)
W 6–5
 Ki B-B (KOR) (1)
L 4–6
Did not advance
Inna Stepanova 653 17  Cabral (PHI) (48)
W 7–1
 Hayakawa (JPN) (16)
L 3–7
Did not advance
Kristina Timofeeva 650 23  Folkard (GBR) (42)
L 4–6
Did not advance
Ksenia Perova
Inna Stepanova
Kristina Timofeeva
Women's team 1962 6  Great Britain (GBR)
W 215–208
 Chinese Taipei (TPE)
W 216 (28)–216 (26)
 China (CHN)
L 207–208
 Japan (JPN)
L 207–209
4

Athletics

Main article: Athletics at the 2012 Summer Olympics

Russian athletes achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard):[2][3] 26 Russian track and field athletes failed doping tests in the aftermath of the London Olympics, and 11 medals were rescinded.[4] On 1 May 2013, discus thrower Darya Pishchalnikova was stripped of her silver medal and received a 10-year ban by the International Olympic Committee for a positive doping test on oxandrolone.[5] On January 30, 2015 3000 m steeplechaser Yuliya Zaripova received a 2 years and 6 months ban from the Russian Anti-Doping Agency after a positive doping test for blood doping.[6] Afterwards, it was that said Russia "sabotaged" the 2012 Olympics by allowing athletes who should have been banned for doping violations to compete in the London Olympics, with RUSADA covering up positive tests and punishing only those athletes who would have been banned anyway.[7]

Key
Men
Track & road events
Aleksey Reunkov in the men's marathon
Aleksey Reunkov in the men's marathon
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Grigoriy Andreyev Marathon 2:18:20 37
Sergey Bakulin 50 km walk 3:38:55 SB DSQ
Valeriy Borchin 20 km walk DNF DSQ
Yuriy Borzakovskiy 800 m 1:46.29 5 q 1:45.09 SB 5 Did not advance
Nikolay Chavkin 3000 m steeplechase 8:29.72 5 Did not advance
Aleksey Dremin 110 m hurdles 13.75 SB 7 Did not advance
Maksim Dyldin 400 m 45.52 3 Q 45.39 5 DSQ
Vladimir Kanaykin 20 km walk DSQ
Sergey Kirdyapkin 50 km walk 3:35:59 OR DSQ
Andrey Krivov 20 km walk 1:24:17 DSQ
Yegor Nikolayev 1500 m 3:38.92 SB 11 q 3:37.28 PB 10 Did not advance
Aleksey Reunkov Marathon 2:13:49 14
Dmitriy Safronov 2:16:04 23
Viacheslav Sakaev 400 m hurdles 50.36 7 Did not advance
Konstantin Shabanov 110 m hurdles 13.63 3 Q 13.65 8 Did not advance
Sergey Shubenkov 13.26 1 Q 13.41 6 Did not advance
Pavel Trenikhin 400 m 45.00 PB 3 Q 45.35 7 Did not advance
Ivan Tukhtachev 800 m 1:49.77 6 Did not advance
Igor Yerokhin 50 km walk 3:37:54 PB DSQ
Denis Alekseyev
Maksim Dyldin
Vladimir Krasnov
Pavel Trenikhin
4 × 400 m relay 3:02.01 3 Q 3:00.09 DSQ
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Lyukman Adams Triple jump 16.88 6 q 16.78 DSQ
Kirill Ikonnikov Hammer throw 76.85 6 q 77.86 DSQ
Ilya Korotkov Javelin throw 75.68 33 Did not advance
Sergey Kucheryanu Pole vault 5.50 16 Did not advance
Yevgeny Lukyanenko 5.60 4 q 5.75 SB 5
Aleksandr Menkov Long jump 8.09 3 q 7.78 11
Sergey Morgunov 7.87 16 Did not advance
Aleksandr Petrov 7.89 15 Did not advance
Bogdan Pishchalnikov Discus throw 63.15 15 Did not advance
Aleksandr Shustov High jump 2.26 16 Did not advance
Maksim Sidorov Shot put 20.40 10 q 20.41 11
Andrey Silnov High jump 2.26 8 q 2.25 12
Dmitry Starodubtsev Pole vault 5.60 7 q 5.75 DSQ
Soslan Tsirikhov Shot put 20.17 13 Did not advance
Ivan Ukhov High jump 2.29 2 q 2.38 DSQ
Aleksey Zagorniy Hammer throw 72.52 23 Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Ilya Shkurenyov Result 11.01 7.25 12.89 2.02 49.81 PB 14.39 43.51 5.10 53.81 4:42.80 7948 16
Points 858 874 661 822 823 925 736 941 645 663
Sergey Sviridov Result 10.78 PB 7.45 14.42 1.99 PB 48.91 15.42 47.43 4.60 PB 68.42 4:36.63 8219 8
Points 910 922 754 794 866 799 817 790 865 702
Women
Track & road events
Mariya Savinova and Ekaterina Poistogova initially won gold and bronze, respectively, in the women's 800 metres. Savinova was later disqualified and stripped of her medal; Poistogova was awarded silver.
Mariya Savinova and Ekaterina Poistogova initially won gold and bronze, respectively, in the women's 800 metres. Savinova was later disqualified and stripped of her medal; Poistogova was awarded silver.
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Natalya Antyukh 400 m hurdles 53.90 1 Q 53.33 SB 1 Q 52.70 PB 1st place, gold medalist(s)
Elena Arzhakova 800 m 2:08.39 2 Q 1:58.13 2 Q 1:59.21 DSQ
Olga Belkina 100 m Bye 11.38 4 Did not advance
Yelena Churakova 400 m hurdles 55.26 3 Q 55.70 3 Did not advance
Irina Davydova 55.55 3 Q 55.86 5 Did not advance
Tatyana Dektyareva 100 m hurdles 12.87 2 Q 12.75 SB 4 Did not advance
Aleksandra Fedoriva 200 m 22.61 2 Q 22.65 3 Did not advance
Yekaterina Galitskaya 100 m hurdles 12.89 3 Q 12.90 DSQ Did not advance
Olga Golovkina 5000 m 15:05.26 PB 4 Q 15:17.88 9
Yelizaveta Grechishnikova 10000 m 32:11.32 DSQ
Yuliya Gushchina 400 m 51.54 2 Q 51.66 4 DSQ
Olga Kaniskina 20 km walk 1:25:09 SB DSQ[citation needed]
Anisya Kirdyapkina 1:26:26 SB DSQ
Yuliya Kondakova 100 m hurdles 13.10 4 q 13.13 DSQ Did not advance
Yekaterina Kostetskaya 1500 m 4:06.94 4 Q 4:05.32 2 Q 4:12.90 DSQ
Antonina Krivoshapka 400 m 50.75 1 Q 49.81 1 Q 50.17 DSQ
Elena Lashmanova 20 km walk 1:25:02 WR DSQ
Yekaterina Martynova 1500 m 4:13.86 7 DSQ
Albina Mayorova Marathon 2:25:38 9
Yelena Nagovitsyna 5000 m 15:02.80 PB 6 q 15:21.38 13
Yelena Orlova 3000 m steeplechase 9:33.14 6 Did not advance
Tatyana Petrova Marathon 2:23:29 PB 3rd place, bronze medalist(s)
Ekaterina Poistogova 800 m 2:01.08 2 Q 1:59.45 2 Q 1:57.53 PB 2nd place, silver medalist(s)
Natalia Rusakova 200 m 23.40 6 Did not advance
Gulnara Samitova-Galkina 3000 m steeplechase 9:28.76 5 q DNF
Mariya Savinova 800 m 2:01.56 1 Q 1:58.57 1 Q 1:56.19 SB DSQ
Yelizaveta Savlinis 200 m 23.23 5 Did not advance
Liliya Shobukhova Marathon DNF DSQ
Tatyana Tomashova 1500 m 4:05.10 2 Q 4:02.10 3 Q 4:10.90 3rd place, bronze medalist(s)
Yuliya Zaripova 3000 m steeplechase 9:25.68 5 Q 9:06.72 DSQ
Olga Belkina
Aleksandra Fedoriva
Natalia Rusakova
Yelizaveta Savlinis
4 × 100 m relay 43.24 SB 6 Did not advance
Tatyana Firova
Yuliya Gushchina
Anastasiya Kapachinskaya
Antonina Krivoshapka
Natalya Nazarova
Natalya Antyukh
4 × 400 m relay 3:23.11 2 Q 3:20.23 SB DSQ
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Mariya Abakumova Javelin throw 63.25 7 Q 59.34 10
Anna Avdeyeva Shot put 17.47 25 Did not advance
Mariya Bespalova Hammer throw 73.56 7 Q 71.13 DSQ
Anna Chicherova High jump 1.93 2 q 2.05 1st place, gold medalist(s)
Svetlana Feofanova Pole vault NM Did not advance
Irina Gordeeva High jump 1.93 10 q 1.93 10
Yelena Isinbayeva Pole vault 4.55 1 q 4.70 3rd place, bronze medalist(s)
Vera Karmishina-Ganeeva Discus throw 59.90 DSQ Did not advance
Gulfiya Khanafeyeva Hammer throw 69.43 DSQ Did not advance
Lyudmila Kolchanova Long jump 6.57 8 q 6.76 6
Yevgeniya Kolodko Shot put 19.31 3 Q 20.48 DSQ
Tatyana Lebedeva Triple jump 14.30 8 q 14.11 10
Tatyana Lysenko Hammer throw 74.43 4 Q 78.18 DSQ
Veronika Mosina Triple jump 13.96 17 Did not advance
Anna Nazarova Long jump 6.62 7 q 6.77 DSQ
Darya Pishchalnikova Discus throw 65.02 4 Q 67.56 DSQ
Anastasia Savchenko Pole vault 4.25 26 Did not advance
Svetlana Saykina Discus throw 60.67 17 Did not advance
Svetlana Shkolina High jump 1.93 2 q 2.03 PB DSQ
Yelena Sokolova Long jump 6.71 4 Q 7.07 PB 2nd place, silver medalist(s)
Irina Tarasova Shot put 18.76 7 q 19.00 8
Viktoriya Valyukevich Triple jump 14.19 11 q 14.24 DSQ
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Tatyana Chernova Result 13.48 1.80 14.17 SB 23.67 6.54 46.29 2:09.56 6628 DSQ
Points 1053 978 805 1013 1020 788 971
Olga Kurban Result 13.56 1.80 13.71 23.88 5.83 40.36 2:19.82 6084 20
Points 1041 978 775 992 798 674 826
Kristina Savitskaya Result 13.37 PB 1.83 14.77 PB 24.46 PB 6.21 PB 43.70 2:12.27 PB 6452 8
Points 1069 1016 845 937 915 738 932

Badminton

Main article: Badminton at the 2012 Summer Olympics

Athlete Event Group Stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Vladimir Ivanov Men's singles  Son W-h (KOR)
L (15–21, 19–21)
 Hsu J-h (TPE)
W (21–15, 21–13)
2 Did not advance
Vladimir Ivanov
Ivan Sozonov
Men's doubles  Boe /
Mogensen (DEN)
L (21–16, 19–21, 14–21)
 Chai B /
Guo Zd (CHN)
L (21–23, 15–21)
 James /
Viljoen W (RSA)
W (21–13, 21–15)
3 Did not advance
Anastasia Prokopenko Women's singles  Augustyn (POL)
W (21–16, 21–17)
 Baun (DEN)
L (21–19, 15–21, 16–21)
2 Did not advance
Valeria Sorokina
Nina Vislova
Women's doubles  Wang Xl /
Yu Y (CHN)
L (6–21, 9–21)
 Jung K-e /
Kim H-n (KOR)
L (21–23, 18–21)
 Bruce /
Li (CAN)
W (21–8, 21–10)
3 (1*)  Edwards /
Viljoen (RSA)
W (21–9, 21–7)
 Tian /
Zhao (CHN)
L (19–21, 6–21)
 Bruce /
Li (CAN)
W (21–9, 21–10)
3rd place, bronze medalist(s)
Aleksandr Nikolaenko
Valeria Sorokina
Mixed doubles  Adcock /
Bankier (GBR)
W (14–21, 21–9, 21–18)
 Zhang N /
Zhao Yl (CHN)
L (9–21, 18–21)
 Fuchs /
Michels (GER)
L (18–21, 21–12, 19–21)
3 Did not advance

Basketball

Main article: Basketball at the 2012 Summer Olympics

Russia's women team qualified for the event by winning the EuroBasket Women 2011.[8] The men qualified through the world qualification tournament.

Men's tournament

Main article: Basketball at the 2012 Summer Olympics – Men's tournament

Roster

The following is the Russia roster in the men's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.[9]

Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
G 4 Alexey Shved 23 – (1988-12-16)16 December 1988 1.98 m (6 ft 6 in) Minnesota Timberwolves United States
C 5 Timofey Mozgov 26 – (1986-07-16)16 July 1986 2.15 m (7 ft 1 in) Denver Nuggets United States
G 6 Sergey Karasev 18 – (1993-10-26)26 October 1993 2.00 m (6 ft 7 in) BC Triumph Lyubertsy Russia
G 7 Vitaly Fridzon 26 – (1985-10-14)14 October 1985 1.96 m (6 ft 5 in) BC Khimki Russia
C 8 Alexander Kaun 27 – (1985-05-08)8 May 1985 2.11 m (6 ft 11 in) PBC CSKA Moscow Russia
G 9 Evgeny Voronov 26 – (1986-05-07)7 May 1986 1.96 m (6 ft 5 in) PBC CSKA Moscow Russia
F 10 Victor Khryapa 29 – (1982-08-03)3 August 1982 2.06 m (6 ft 9 in) PBC CSKA Moscow Russia
F 11 Semyon Antonov 23 – (1989-07-18)18 July 1989 2.02 m (6 ft 8 in) BC Nizhny Novgorod Russia
F 12 Sergei Monia 29 – (1983-04-15)15 April 1983 2.03 m (6 ft 8 in) BC Khimki Russia
G 13 Khvostov, Dmitri 22 – (1989-08-21)21 August 1989 1.90 m (6 ft 3 in) BC Khimki Russia
G 14 Anton Ponkrashov 26 – (1986-04-23)23 April 1986 2.02 m (6 ft 8 in) PBC CSKA Moscow Russia
F 15 Andrei Kirilenko 31 – (1981-02-18)18 February 1981 2.07 m (6 ft 9 in) Minnesota Timberwolves United States
Head coach
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 29 July 2012
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Russia 5 4 1 400 359 +41 9[a] Quarterfinals
2  Brazil 5 4 1 402 349 +53 9[a]
3  Spain 5 3 2 414 394 +20 8[b]
4  Australia 5 3 2 410 373 +37 8[b]
5  Great Britain (H) 5 1 4 380 405 −25 6
6  China 5 0 5 313 439 −126 5
Source: FIBA archive
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal average; 4) head-to-head number of points scored.
(H) Host
Notes:
  1. ^ a b Head-to-head record: Russia 1–0 Brazil
  2. ^ a b Head-to-head record: Spain 1–0 Australia
29 July 2012
20:00
Russia  95–75  Great Britain
Scoring by quarter: 24–19, 25–15, 22–24, 24–17
Pts: Kirilenko 35
Rebs: Shved 6
Asts: Shved 13
Pts: Deng 26
Rebs: Freeland 10
Asts: Deng, Reinking 3
Basketball Arena, London
Referees: Pablo Estévez (ARG), Jorge Vázquez (PUR), Stephen Seibel (CAN)
31 July 2012
09:00
China  54–73  Russia
Scoring by quarter: 12–20, 13–20, 14–21, 15–12
Pts: Yi Jianlian 16
Rebs: Yi Jianlian 7
Asts: Chen Jianghua 4
Pts: Kirilenko 16
Rebs: Khryapa 12
Asts: Shved, Khryapa 6
Basketball Arena, London
Referees: Saša Pukl (SLO), Robert Lottermoser (GER), Bill Kennedy (USA)
2 August 2012
16:45
Brazil  74–75  Russia
Scoring by quarter: 20–15, 12–25, 21–19, 21–16
Pts: Barbosa 16
Rebs: Nenê 10
Asts: Vinicius 4
Pts: Kirilenko 19
Rebs: Monia, Mozgov 7
Asts: Shved 6
Basketball Arena, London
Referees: José Carrion (PUR), Luigi Lamonica (ITA), Rabah Noujaim (LIB)
4 August 2012
11:15
Russia  77–74  Spain
Scoring by quarter: 11–28, 21–12, 24–13, 21–21
Pts: Fridzon 24
Rebs: Mozgov 9
Asts: Ponkrashov 11
Pts: P. Gasol 20
Rebs: M. Gasol 9
Asts: Rodríguez, Calderón 3
Basketball Arena, London
Referees: Christos Christodoulou (GRE), Jorge Vázquez (PUR), Fernando Sampietro (ARG)
6 August 2012
09:00
Australia  82–80  Russia
Scoring by quarter: 29–20, 17–25, 23–19, 13–16
Pts: Ingles 20
Rebs: Dellavedova 6
Asts: Dellavedova 7
Pts: Kaun 18
Rebs: three players 6
Asts: Khryapa 8
Basketball Arena, London
Referees: Carl Jungebrand (FIN), Luigi Lamonica (ITA), Samir Abaakil (MAR)
Quarter-final
8 August 2012
14:00
Russia  83–74  Lithuania
Scoring by quarter: 17–10, 15–17, 22–23, 29–24
Pts: Kirilenko 19
Rebs: Kirilenko 13
Asts: Khryapa 8
Pts: Kaukėnas 19
Rebs: Valančiūnas 9
Asts: four players 3
North Greenwich Arena, London
Referees: Carl Jungebrand (FIN), Pablo Estévez (ARG), Michael Aylen (AUS)
Semifinal
10 August 2012
17:00
Spain  67–59  Russia
Scoring by quarter: 9–12, 11–19, 26–15, 21–13
Pts: P. Gasol 16
Rebs: P. Gasol 12
Asts: three players 3
Pts: Kaun 14
Rebs: Kirilenko 8
Asts: Shved 7
North Greenwich Arena, London
Referees: Luigi Lamonica (ITA), Ilija Belošević (SRB), Marcos Benito (BRA)
Bronze medal game
12 August 2012
11:00
Argentina  77–81  Russia 3rd place, bronze medalist(s)
Scoring by quarter: 20–19, 18–21, 19–21, 20–20
Pts: Ginobili 21
Rebs: Nocioni 7
Asts: Prigioni 7
Pts: Shved 25
Rebs: Kirilenko 8
Asts: Shved 7
North Greenwich Arena, London
Referees: Juan Arteaga (ESP), José Carrion (PUR), Bill Kennedy (USA)

Women's tournament

Main article: Basketball at the 2012 Summer Olympics – Women

Roster

The following is the Russia roster in the women's basketball tournament of the 2012 Summer Olympics.[10]

Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
PF 4 Olga Arteshina 29 – (1982-11-27)27 November 1982 1.88 m (6 ft 2 in) UMMC Ekaterinburg Russia
SF 5 Evgeniya Belyakova 26 – (1986-06-27)27 June 1986 1.82 m (6 ft 0 in) Chevakata Vologda Russia
PF 6 Natalia Vodopyanova 31 – (1981-06-04)4 June 1981 1.90 m (6 ft 3 in) WBC Dynamo Kursk Russia
C 7 Marina Kuzina 27 – (1985-07-19)19 July 1985 1.95 m (6 ft 5 in) WBC Dynamo Moscow Russia
SG 8 Elena Danilochkina 26 – (1986-01-27)27 January 1986 1.83 m (6 ft 0 in) Chevakata Vologda Russia
PG 9 Becky Hammon 35 – (1977-03-11)11 March 1977 1.75 m (5 ft 9 in) Spartak Moscow Region Russia
SG 10 Ilona Korstin 32 – (1980-05-30)30 May 1980 1.82 m (6 ft 0 in) Spartak Moscow Region Russia
C 11 Natalya Vieru 23 – (1989-07-25)25 July 1989 1.98 m (6 ft 6 in) Spartak Moscow Region Russia
C 12 Irina Osipova 31 – (1981-06-25)25 June 1981 1.96 m (6 ft 5 in) Istanbul University Turkey
PF 13 Anna Petrakova 27 – (1984-12-04)4 December 1984 1.89 m (6 ft 2 in) WBC Dynamo Kursk Russia
SF 14 Natalya Zhedik 24 – (1988-07-11)11 July 1988 1.82 m (6 ft 0 in) WBC Spartak Saint Petersburg Russia
C 15 Nadezhda Grishaeva 23 – (1989-07-02)2 July 1989 1.95 m (6 ft 5 in) ASPTT Arras France
Head coach
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 28 July 2012
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  France 5 5 0 356 319 +37 10 Quarterfinals
2  Australia 5 4 1 353 322 +31 9
3  Russia 5 3 2 314 308 +6 8
4  Canada 5 2 3 328 332 −4 7
5  Brazil 5 1 4 329 354 −25 6
6  Great Britain (H) 5 0 5 327 372 −45 5
Source: [ FIBA archive]
Rules for classification: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal average; 4) head-to-head number of points scored.
(H) Host
28 July 2012
11:15
Canada  53–58  Russia
Scoring by quarter: 17–15, 13–9, 13–13, 10–21
Pts: Smith 20
Rebs: T. Tatham 5
Asts: Thorburn 6
Pts: Hammon 14
Rebs: Osipova 12
Asts: Danilochkina 6
Basketball Arena, London
Referees: Recep Ankaralı (TUR), Peng Ling (CHN), Samir Abaakil (MAR)
30 July 2012
16:45
Russia  69–59  Brazil
Scoring by quarter: 19–18, 12–8, 18–17, 20–16
Pts: Belyakova 14
Rebs: Grishaeva 8
Asts: three players 3
Pts: de Souza 15
Rebs: de Souza 18
Asts: Costa 4
Basketball Arena, London
Referees: Guerrino Cerebuch (ITA), Ilija Belošević (SRB), Snehal Bendke (IND)
1 August 2012
16:45
Great Britain  61–67  Russia
Scoring by quarter: 14–16, 13–23, 18–13, 16–15
Pts: Stafford 18
Rebs: Page 7
Asts: Collins, Leedham 3
Pts: Belyakova 12
Rebs: Osipova 9
Asts: Hammon 6
Basketball Arena, London
Referees: Felicia Grinter (USA), Rabah Noujaim (LIB), Jorge Vázquez (PUR)
3 August 2012
11:15
Russia  66–70  Australia
Scoring by quarter: 15–21, 15–11, 18–22, 18–16
Pts: Osipova 15
Rebs: Osipova 9
Asts: Danilochkina 4
Pts: Cambage 17
Rebs: Cambage 10
Asts: O'Hea, Harrower 5
Basketball Arena, London
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Fernando Sampietro (ARG), Robert Lottermoser (GER)
5 August 2012
09:00
France  65–54  Russia
Scoring by quarter: 10–15, 15–6, 30–13, 10–20
Pts: Dumerc 12
Rebs: Yacoubou, Beikes 7
Asts: Dumerc 3
Pts: Belyakova 14
Rebs: Hammon, Osipova 5
Asts: Danilochkina, Osipova 3
Basketball Arena, London
Referees: Pablo Estévez (ARG), Saša Pukl (SLO), Shoko Sugruro (JPN)
Quarterfinals
7 August 2012
20:00
Turkey  63–66  Russia
Scoring by quarter: 16–23, 12–11, 23–17, 12–15
Pts: Hollingsworth 22
Rebs: Alben 6
Asts: Vardarlı 6
Pts: Hammon 19
Rebs: Petrakova 7
Asts: Hammon 5
Basketball Arena, London
Referees: José Carrion (PUR), William Kennedy (USA), Peng Ling (CHN)
Semifinals
9 August 2012
21:00
Russia  64–81  France
Scoring by quarter: 15–24, 16–14, 20–21, 13–22
Pts: Danilochkina, Hammon 13
Rebs: Vieru 8
Asts: Hammon 5
Pts: Lawson-Wade 18
Rebs: Gruda 8
Asts: Lawson-Wade 5
North Greenwich Arena, London
Referees: Guerrino Cerebuch (ITA), Jorge Vázquez (PUR), Stephen Seibel (CAN)
Bronze medal match
11 August 2012
17:00
3rd place, bronze medalist(s) Australia  83–74  Russia
Scoring by quarter: 17–16, 21–14, 19–13, 26–31
Pts: Jackson 25
Rebs: Jackson 11
Asts: O'Hea 5
Pts: Hammon 19
Rebs: Vodopyanova 8
Asts: Hammon 4
North Greenwich Arena, London
Referees: Jorge Vázquez (PUR), Felicia Grinter (USA), Shoko Sugruro (JPN)

Boxing

Main article: Boxing at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified boxers for the following events:

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
David Ayrapetyan Light flyweight Bye  Ortíz (PUR)
W 15–13
 Pehlivan (TUR)
W 19–11
 Pongprayoon (THA)
L 12–13
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Mikhail Aloyan Flyweight Bye  Brahimi (ALG)
W 14–9
 Cintrón (PUR)
W 23–13
 Tögstsogt (MGL)
L 11–15
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Sergey Vodopyanov Bantamweight  Melián (ARG)
W 12–5
 Vieira (BRA)
L 11–13
Did not advance
Andrey Zamkovoy Welterweight  Qiong (CHN)
W 16–11
 Nolan (IRL)
W 18–9
 Spence (USA)
W 16–11
 Sapiyev (KAZ)
L 12–18
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Egor Mekhontsev Light heavyweight Bye  Hooper (AUS)
W 19–11
 Rasulov (UZB)
W 19–15
 Y Falcão (BRA)
W 23–11
 Niyazymbetov (KAZ)
W 15+–15
1st place, gold medalist(s)
Artur Beterbiev Heavyweight  Hunter (USA)
W 10+–10
 Usyk (UKR)
L 13–17
Did not advance
Magomed Omarov Super heavyweight  Breazeale (USA)
W 19–8
 Majidov (AZE)
L 14–17
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Elena Savelyeva Flyweight  Kim H-S (PRK)
W 12–9
 Ren Cc (CHN)
L 7–12
Did not advance
Sofya Ochigava Lightweight Bye  Pritchard (NZL)
W 22–4
 Araujo (BRA)
W 17–11
 Taylor (IRL)
L 8–10
2nd place, silver medalist(s)
Nadezhda Torlopova Middleweight Bye  Ogoke (NGR)
W 18–8
 Li Jz (CHN)
W 12–10
 Shields (USA)
L 12–19
2nd place, silver medalist(s)

Canoeing

Main article: Canoeing at the 2012 Summer Olympics

Slalom

Russia qualified boats for the following events:

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
Alexander Lipatov Men's C-1 96.13 8 95.51 6 95.51 10 Q 109.49 12 Did not advance
Mikhail Kuznetsov
Dmitry Larionov
Men's C-2 112.36 11 155.59 13 112.36 14 Did not advance
Marta Kharitonova Women's K-1 108.85 9 109.77 12 108.85 13 Q 111.44 6 Q 120.91 9

Sprint

Russia qualified 15 athletes quota places through 2011 ICF Canoe Sprint World Championships held at Szeged, Hungary.

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Pavel Nikolaev K-1 1000 m 3:35.466 6 Did not advance
Yevgeny Salakhov K-1 200 m 35.652 4 Q 36.312 4 FA 36.825 5
Ilya Shtokalov C-1 1000 m 4:04.109 3 Q 3:53.305 3 FA 3:51.535 8
Ivan Shtyl C-1 200 m 41.378 1 Q 40.346 OB 1 FA 42.853 2nd place, silver medalist(s)
Alexey Korovashkov
Ilya Pervukhin
C-2 1000 m 3:37.568 2 Q 3:36.456 1 FA 3:36.414 3rd place, bronze medalist(s)
Ilya Medvedev
Anton Ryakhov
K-2 1000 m 3:21.086 6 Q 3:12.901 2 FA 3:12.047 6
Alexander Dyachenko
Yuri Postrigay
K-2 200 m 32.321 OB 1 Q 32.051 OB 1 FA 33.507 1st place, gold medalist(s)
Ilya Medvedev
Anton Ryakhov
Anton Vasilyev
Oleg Zhestkov
K-4 1000 m 3:04.781 4 Q 2:54.303 4 FA 2:57.375 7
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Natalia Lobova K-1 200 m 42.447 3 Q 41.413 1 FA 45.961 6
Yuliana Salakhova K-1 500 m 1:56.621 4 Q 1:57.761 7 Did not advance
Natalia Lobova
Vera Sobetova
K-2 500 m 1:45.710 2 Q 1:44.660 6 FB 1:52.277 15
Yulia Kachalova
Natalia Podolskaya
Yuliana Salakhova
Vera Sobetova
K-4 500 m 1:33.680 4 Q 1:31.824 3 FA 1:33.459 7

Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)

Cycling

Main article: Cycling at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified cyclists for the following events:

Road

Tatiana Antoshina in the women's road time trial
Tatiana Antoshina in the women's road time trial
Men
Athlete Event Time Rank
Vladimir Isaichev Road race 5:46:37 51
Alexandr Kolobnev Road race 5:46:05 23
Denis Menchov Road race 5:46:51 97
Time trial 54:59.26 20
Women
Athlete Event Time Rank
Tatiana Antoshina Road race 3:35:56 25
Time trial 40:12.49 12
Larisa Pankova Road race 3:37:22 38
Olga Zabelinskaya Road race 3:35:31 3rd place, bronze medalist(s)
Time trial 37:57.35 3rd place, bronze medalist(s)

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Denis Dmitriev Men's sprint 10.088
71.371
6  Zielinski (POL)
W 10.690
67.352
Bye  Awang (MAS)
W 10.278
70.052
Bye  Phillip (TRI)
L, L
Did not advance 5th place final
 Awang (MAS)
 Förstemann (GER)
 Watkins (USA)
W 10.340
5
Ekaterina Gnidenko Women's sprint 11.649
61.807
18  Pendleton (GBR)
L
 Gaviria (COL)
 Hansen (NZL)
L
Did not advance
Team sprint
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Sergey Borisov
Denis Dmitriev
Sergey Kucherov
Men's team sprint 43.681
61.811
4 Q  Germany (GER)
L 43.909
61.490
7 Did not advance
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Evgeny Kovalev
Ivan Kovalev
Alexei Markov
Alexander Serov
Men's team pursuit 3:59.264 5 Q  Germany (GER)
3:57.237
4  New Zealand (NZL)
3:58.282
4
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Final
Rank Rank Rank Rank
Sergey Borisov Men's keirin 5 R 5 Did not advance 15
Ekaterina Gnidenko Women's keirin 2 Q Bye 4 DSQ
Omnium
Athlete Event Flying lap Points race Elimination race Individual pursuit Scratch race Time trial Total points Rank
Time Rank Points Rank Rank Time Rank Rank Time Rank
Evgenia Romanyuta Women's omnium 14.909 15 24 6 4 3:42.301 10 10 37.308 16 61 10
Evgeniy Pechenin in the men's cross-country race
Evgeniy Pechenin in the men's cross-country race

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Evgeniy Pechenin Men's cross-country 1:41:40 37
Irina Kalentieva Women's cross-country 1:32:33 4

Diving

Main article: Diving at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified a maximum of 7 divers from 2011 World Aquatics Championships in Shanghai. Russia also qualified another diver in the men's 10 m platform and the men's 10 m platform synchronised team at the 2012 Diving World Cup.

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Evgeny Kuznetsov 3 m springboard 440.95 16 Q 437.70 14 Did not advance
Ilya Zakharov 507.65 1 Q 505.60 2 Q 555.90 1st place, gold medalist(s)
Gleb Galperin 10 m platform 445.60 16 Q 453.80 16 Did not advance
Viktor Minibaev 449.05 14 Q 514.15 6 Q 527.80 4
Evgeny Kuznetsov
Ilya Zakharov
3 m synchronized springboard 459.63 2nd place, silver medalist(s)
Viktor Minibaev
Ilya Zakharov
10 m synchronized platform 449.88 6
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Nadezhda Bazhina 3 m springboard 325.00 6 Q 310.70 17 Did not advance
Anastasia Pozdniakova 286.50 19 Did not advance
Yulia Koltunova 10 m platform 334.80 7 Q 351.90 6 Q 357.90 5

Equestrian

Main article: Equestrian at the 2012 Summer Olympics

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Andrei Korshunov Fabiy Individual 80.20 74 32.80 113.00 54 52.00 165.00 53 Did not advance 165.30 53
Mikhail Nastenko Coolboy Piter 59.80 62 52.00 111.80 53 2.00 113.80 47 Did not advance 113.80 47

Show jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Vladimir Tuganov Lancero Individual 10 65 Did not advance

Fencing

Main article: Fencing at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified 15 fencers.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Pavel Sukhov Individual épée  Jung J-s (KOR)
L 11–15
Did not advance
Artur Akhmatkhuzin Individual foil Bye  Kruse (GBR)
W 15–5
 Ma Jf (CHN)
L 11–15
Did not advance
Aleksey Cheremisinov Bye  Ayad (EGY)
W 15–8
 Massialas (USA)
W 15–6
 Baldini (ITA)
L 5–15
Did not advance
Renal Ganeyev Bye  Bachmann (GER)
L 9–15
Did not advance
Artur Akhmatkhuzin
Aleksey Cheremisinov
Renal Ganeyev
Aleksey Khovanskiy
Team foil  Germany (GER)
L 40–44
Classification semi-final
 China (CHN)
W 45–40
5th place final
 Great Britain (GBR)
W 45–35
5
Nikolay Kovalev Individual sabre Bye  Williams (USA)
W 15–12
 Won W-y (KOR)
W 15–11
 Limbach (GER)
W 15–12
 Szilágyi (HUN)
L 7–15
 Dumitrescu (ROU)
W 15–10
3rd place, bronze medalist(s)
Veniamin Reshetnikov Bye  Morehouse (USA)
L 6–15
Did not advance
Aleksey Yakimenko Bye  Jansen (VEN)
W 15–4
 Homer (USA)
L 14–15
Did not advance
Nikolay Kovalev
Veniamin Reshetnikov
Aleksey Yakimenko
Team sabre  United States (USA)
W 45–33
 Romania (ROU)
L 43–45
 Italy (ITA)
L 40–45
4
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Violetta Kolobova Individual épée Bye  Sozanska (GER)
L 14–15
Did not advance
Lyubov Shutova Bye  Shemyakina (UKR)
L 12–15
Did not advance
Anna Sivkova Bye  Jung H-j (KOR)
W 15–12
 Măroiu (ROU)
L 11–15
Did not advance
Violetta Kolobova
Lyubov Shutova
Anna Sivkova
Tatiana Logunova
Team épée  Ukraine (UKR)
W 45–34
 China (CHN)
L 19–20
 United States (USA)
L 30–31
4
Aida Shanayeva Individual foil Bye  Jung G-o (KOR)
L 14–15
Did not advance
Inna Deriglazova Bye  Thibus (FRA)
L 8–15
Did not advance
Kamilla Gafurzianova Bye  Synoradzka (POL)
W 15–8
 Errigo (ITA)
L 7–15
Did not advance
Aida Shanayeva
Inna Deriglazova
Kamilla Gafurzianova
Larisa Korobeynikova
Team foil  Japan (JPN)
W 45–17
 South Korea (KOR)
W 44–32
 Italy (ITA)
L 31–45
2nd place, silver medalist(s)
Yuliya Gavrilova Individual sabre  Zhivitsa (KAZ)
W 15–7
 Zhu M (CHN)
L 11–15
Did not advance
Sofya Velikaya  Moutoussamy (ALG)
W 15–6
 Benitez (VEN)
W 15–10
 Wozniak (USA)
W 15–13
 Kharlan (UKR)
W 15–12
 Kim J-y (KOR)
L 9–15
2nd place, silver medalist(s)

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2012 Summer Olympics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Denis Ablyazin Team 15.433 Q 15.500 Q 16.300 Q 0.000 13.733 15.475 15.616 16.400
Aleksandr Balandin 13.733 15.666 Q 14.766 15.816 13.466
David Belyavskiy 15.100 14.900 Q 14.366 16.300 15.300 14.866 90.832 2 Q 14.933 12.933 16.133 15.433 14.833
Emin Garibov 14.533 14.233 14.633 15.233 15.600 Q 15.566 Q 89.798 9 Q 14.833 14.700 15.066 15.600
Igor Pakhomenko 14.066 14.333 15.566 14.000 14.900 14.533 14.333 14.600
Total 45.066 43.466 45.799 48.166 45.666 44.432 272.595 2 Q 45.308 42.299 46.132 46.866 43.965 45.033 269.603 6
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Denis Ablyazin Floor 15.800 15.800 3rd place, bronze medalist(s)
Rings 15.633 15.633 5
Vault 16.399 16.399 2nd place, silver medalist(s)
Aleksandr Balandin Rings 15.666 15.666 4
David Belyavskiy All-around 14.466 14.866 14.833 16.200 15.166 14.766 90.297 5
Pommel horse 14.733 14.733 7
Emin Garibov All-around 14.475 14.233 14.866 14.833 15.366 14.233 88.006 14
Parallel bars 15.300 15.300 6
Horizontal bar 15.333 15.333 7
Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F V UB BB F V UB BB
Ksenia Afanasyeva Team 14.833 Q 15.066 Q 14.333 14.833
Anastasia Grishina 14.066 14.333 14.033 14.900 57.332 12* 12.466 14.700
Viktoria Komova 13.900 15.633 15.833 Q 15.266 Q 60.632 1 Q 15.833 15.766 15.033
Aliya Mustafina 14.433 Q 15.133 15.700 Q 14.700 59.966 5 Q 14.800 15.233 15.700 14.533
Maria Paseka 15.049 Q 0.000 15.300
Total 43.332 46.299 45.566 45.232 180.429 2 Q 41.599 46.366 46.166 44.399 178.530 2nd place, silver medalist(s)
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F V UB BB
Ksenia Afanasyeva Floor 14.566 14.566 6
Balance beam 14.583 14.583 5
Viktoria Komova All-around 15.100 15.466 15.966 15.441 61.973 2nd place, silver medalist(s)
Uneven bars 15.666 15.666 5
Balance beam 13.166 13.166 8
Aliya Mustafina All-around 14.600 15.233 16.100 13.633 59.566 3rd place, bronze medalist(s)
Floor 14.900 14.900 3rd place, bronze medalist(s)
Uneven bars 16.133 16.133 1st place, gold medalist(s)
Maria Paseka Vault 15.050 15.050 3rd place, bronze medalist(s)

Rhythmic

Russia's rhythmic gymnastics team won the gold medal.
Russia's rhythmic gymnastics team won the gold medal.
Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Evgeniya Kanaeva Individual 28.100 29.525 28.975 29.400 116.000 1 Q 29.350 29.200 29.450 28.900 116.900 1st place, gold medalist(s)
Darya Dmitriyeva 29.000 28.800 27.800 28.925 114.525 2 Q 28.300 28.350 28.750 29.100 114.500 2nd place, silver medalist(s)
Athlete Event Qualification Final
5 balls 3 ribbons
2 hoops
Total Rank 5 balls 3 ribbons
2 hoops
Total Rank
Anastasia Bliznyuk
Uliana Donskova
Ksenia Dudkina
Alina Makarenko
Anastasia Nazarenko
Karolina Sevastyanova
Team 28.375 28.000 56.375 1 Q 28.700 28.300 57.000 1st place, gold medalist(s)

Trampoline

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Nikita Fedorenko Men's 107.070 8 Q 59.105 6
Dmitry Ushakov 112.605 2 Q 61.769 2nd place, silver medalist(s)
Victoria Voronina Women's 100.995 8 Q 21.915 8

Handball

Main article: Handball at the 2012 Summer Olympics

Women's tournament

Main article: Handball at the 2012 Summer Olympics – Women's tournament

The following is the Russia roster in the women's handball tournament of the 2012 Summer Olympics.[11]

Head coaches: Evgeny Trefilov

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
5 LB Lyudmila Postnova (1984-08-11)11 August 1984 (aged 27) 1.80 m Russia Zvezda Zvenigorod
7 P Liudmila Bodnieva (1978-10-15)15 October 1978 (aged 33) 1.79 m Slovenia RK Krim
10 RB Ekaterina Davydenko (1989-03-07)7 March 1989 (aged 23) 1.82 m Russia Lada Togliatti
11 CB Olga Levina (1985-03-04)4 March 1985 (aged 27) 1.78 m Russia Dinamo Volgograd
12 GK Anna Sedoykina (1984-08-01)1 August 1984 (aged 27) 1.88 m Russia Dinamo Volgograd
15 P Natalia Shipilova (1979-12-31)31 December 1979 (aged 32) 1.81 m Russia Lada Togliatti
16 GK Maria Sidorova (1979-11-21)21 November 1979 (aged 32) 1.78 m Russia Lada Togliatti
18 CB Nadezhda Muravyeva (1980-06-30)30 June 1980 (aged 32) 1.85 m Russia Lada Togliatti
21 LB Victoria Zhilinskayte (1989-03-06)6 March 1989 (aged 23) 1.90 m Russia Lada Togliatti
22 LW Yekaterina Marennikova (1982-04-29)29 April 1982 (aged 30) 1.73 m Russia Lada Togliatti
24 RB Irina Bliznova (1986-10-06)6 October 1986 (aged 25) 1.80 m Russia Lada Togliatti
25 LW Emiliia Turei (1984-10-06)6 October 1984 (aged 27) 1.74 m Russia Rostov-Don
26 CB Tatiana Khmyrova (1990-02-06)6 February 1990 (aged 22) 1.73m Russia Dinamo Volgograd
29 RW Olga Chernoivanenko (1989-04-17)17 April 1989 (aged 23) 1.76 m Russia Lada Togliatti
Group play
Pld W D L GF GA GD Points
 Brazil 5 4 0 1 137 122 +15 8
 Croatia 5 4 0 1 145 115 +30 8
 Russia 5 3 1 1 151 125 +26 7
 Montenegro 5 2 1 2 137 123 +14 5
 Angola 5 1 0 4 132 142 −10 2
 Great Britain 5 0 0 5 91 166 −75 0
Qualified for the quarterfinals


28 July 2012
09:30
Russia  30 – 27  Angola Copper Box, London
Attendance: 3,604[12]
Referees: Nachevski, Nikolov (MKD)
Postnova 5 (16–11) Guialo 5
Yellow card 3×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 4×number 2 in light blue rounded square
30 July 2012
14:30
Great Britain  16 – 37  Russia Copper Box, London
Attendance: 4,596[13]
Referees: Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Byl 5 (8–17) Turey, Chernoivanenko 5
Yellow card 1×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 4×number 2 in light blue rounded square
1 August 2012
21:15
Russia  28 – 30  Croatia Copper Box, London
Attendance: 4,098[14]
Referees: Marina, Minore (ARG)
Turey 6 (15–15) Penezić 10
Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 6×number 2 in light blue rounded square
3 August 2012
16:15
Russia  31 – 27  Brazil Copper Box, London
Attendance: 4,741[15]
Referees: Lazaar, Reveret (FRA)
Turey 7 (15–14) Nascimento 9
Yellow card 7×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 2×number 2 in light blue rounded square
5 August 2012
14:30
Montenegro  25 – 25  Russia Copper Box, London
Attendance: 4,444[16]
Referees: Abrahamsen, Kristiansen (NOR)
Bulatović 7 (15–16) three players 4
Yellow card 6×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 8×number 2 in light blue rounded square 1×Red card
Quarterfinals
7 August 2012
17:00
Russia  23 – 24  South Korea Copper Box, London
Attendance: 4,299[17]
Referees: Lopéz, Sabroso (ESP)
Postnova, Levina 5 (11–14) Gwon Han-na 6
Yellow card 2×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square

Judo

Main article: Judo at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified 7 men and 5 women for the Olympics.

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Arsen Galstyan −60 kg Bye  Gourouza (NIG)
W 0101–0000
 Siccardi (MON)
W 0100–0000
 Choi G-H (KOR)
W 0001–0001
 Sobirov (UZB)
W 0011–0000
Bye  Hiraoka (JPN)
W 1000–0000
1st place, gold medalist(s)
Musa Mogushkov −66 kg Bye  Karimov (AZE)
L 0011–0021
Did not advance
Mansur Isaev −73 kg Bye  Uematsu (ESP)
W 0011–0002
 Orujov (AZE)
W 1001–0000
 Sainjargal (MGL)
W 0100–0001
 Wang (KOR)
W 0011–0002
Bye  Nakaya (JPN)
W 0011–0001
1st place, gold medalist(s)
Ivan Nifontov −81 kg Bye  de Windt (IOA)
W 1000–0004
 Bottieau (BEL)
W 0101–0001
 Valois-Fortier (CAN)
W 0100–0000
 Kim J-B (KOR)
L 0001–0100
Bye  Nakai (JPN)
W 0201–0000
3rd place, bronze medalist(s)
Kirill Denisov −90 kg  Remarenco (MDA)
W 1000–0001
 Gordon (GBR)
W 0010–0000
 Iliadis (GRE)
W 0020–0000
 González (CUB)
L 0001–1000
Bye  Nishiyama (JPN)
L 0000–0000 YUS
5
Tagir Khaybulaev −100 kg  van der Geest (BEL)
W 1000–0000
 Biadulin (BLR)
W 0111–0003
 Krpálek (CZE)
W 1000–0011
 Peters (GER)
W 0000–0000 YUS
Bye  Naidangiin (MGL)
W 1000–0000
1st place, gold medalist(s)
Alexander Mikhaylin +100 kg  Mandembo (COD)
W 1010–0000
 Sherrington (GBR)
W 0011–0001
 Silva (BRA)
W 0001–0001
 Tölzer (GER)
W 0010–0002
Bye  Riner (FRA)
L 0003–0101
2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nataliya Kondratyeva −48 kg  Mestre (CUB)
L 0000–0101
Did not advance
Natalia Kuziutina −52 kg  Tarangul (GER)
L 0000–0001
Did not advance
Irina Zabludina −57 kg Bye  Lupetey (CUB)
W 1000–0001
 Malloy (USA)
L 0011–0012
Did not advance  Karakas (HUN)
L 0000–0011
Did not advance 7
Vera Moskalyuk −78 kg Bye  Harrison (USA)
L 0000–1000
Did not advance
Elena Ivashchenko +78 kg Bye  Mojica (PUR)
W 1010–0000
 Ortiz (CUB)
L 0002–0011
Did not advance  Kindzerska (UKR)
L 0002–0010
Did not advance 7

Modern pentathlon

Main article: Modern pentathlon at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified two men and two women.

Athlete Event Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Combined: shooting/running
(10 m air pistol)/(3000 m)
Total points Final rank
Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Aleksander Lesun Men's 25–10 2 1000 2:04.29 14 1312 88 23 1112 11:05.83 25 2340 5764 4
Andrey Moiseyev 22–13 5 928 2:02.71 =10 1328 60 13 1140 11:05.28 24 2340 5736 7
Evdokia Gretchichnikova Women's 22–13 4 928 2:26.75 31 1040 1240 36 0 12:59.87 30 1884 3852 35
Ekaterina Khuraskina 18–17 16 832 2:29.07 34 1012 40 7 1160 11:59.04 9 2124 5128 17

Rowing

Main article: Rowing at the 2012 Summer Olympics

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sergey Fedorovtsev
Nikita Morgachyov
Vladislav Ryabtsev
Aleksey Svirin
Quadruple sculls 5:42.26 1 SA/B Bye 6:13.61 5 FB 5:59.17 8
Women
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Yuliya Levina Single sculls 7:32.06 2 QF Bye 7:41.28 2 SA/B 7:48.95 4 FB 7:49.22 9

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Sailing

Main article: Sailing at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified 1 boat for each of the following events:

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Dmitry Polishchuk RS:X 17 5 19 24 27 6 15 26 39
DNF
28 EL 167 20
Igor Lisovenko Laser 28 40 36 22 24 19 25 16 28 33 EL 231 27
Eduard Skornyakov Finn 13 8 22 15 19 21 16 16 22 22 EL 153 17
Maksim Sheremetyev
Mikhail Sheremetyev
470 21 18 14 13 5 20 4 25 18 17 EL 130 17
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Tatiana Bazyuk RS:X 27 25 27
DNF
16 24 23 24 22 23 24 EL 208 25
Svetlana Shnitko Laser Radial 37 31 35 35 37 18 31 30 25 38 EL 279 34

M = Medal race; EL = Did not advance

Match racing
Athlete Event Round Robin Rank Knockouts Rank

SWE

NED

DEN

ESP

POR

AUS

USA

GBR

FIN

FRA

NZL
Q-final S-final Final
Yelena Oblova
Yekaterina Skudina
Yelena Syuzeva
Elliott 6m W W W W W L W W W L W 2 Q
GBR
W (3–2)

ESP
L (1–2)

FIN
L (1–3)
4

Shooting

Main article: Shooting at the 2012 Summer Olympics

Russia earned 24 quotas in shooting events:[18]

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Alexey Alipov Trap 120 13 Did not advance
Leonid Yekimov 10 m air pistol 582 10 Did not advance
25 m rapid fire pistol 582 8 Did not advance
50 m pistol 560 7 Q 652.0 8
Vitaly Fokeev Double trap 139 4 Q 184 5
Vladimir Isakov 50 m pistol 559 10 Did not advance
Alexei Kamenski 10 m air rifle 594 15 Did not advance
Artyom Khadjibekov 50 m rifle prone 595 12 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1165 16 Did not advance
Alexei Klimov 25 m rapid fire pistol 592 WR 1 Q 23 4
Maxim Kosarev Trap 121 9 Did not advance
Denis Kulakov 10 m air pistol 575 26 Did not advance
Sergei Kovalenko 50 m rifle prone 593 19 Did not advance
Vasily Mosin Double trap 140 2 Q 185 3rd place, bronze medalist(s)
Valeriy Shomin Skeet 121 3 Q 144 4
Alexandre Sokolov 10 m air rifle 593 20 Did not advance
Denis Sokolov 50 m rifle 3 positions 1164 17 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Marina Belikova Skeet 69 3 Q 90 4
Lyubov Galkina 10 m air rifle 396 10 Did not advance
50 m rifle 3 positions 577 28 Did not advance
Anna Mastyanina 25 m pistol 578 24 Did not advance
Kira Mozgalova 585 4 Q 786.9 5
Natalia Paderina 10 m air pistol 375 37 Did not advance
Elena Tkach Trap 70 8 Did not advance
Daria Vdovina 10 m air rifle 398 3 Q 498.5 8
50 m rifle 3 positions 585 3 Q 680.8 7
Liubov Yaskevich 10 m air pistol 385 8 Q 486.0 4

Swimming

Main article: Swimming at the 2012 Summer Olympics

Russian swimmers achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the Olympic Qualifying Time (OQT), and 1 at the Olympic Selection Time (OST)):[19][20]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Anton Anchin 200 m backstroke 1:59.49 23 Did not advance
Sergey Bolshakov 10 km open water 1:50:40.1 6
Egor Degtyarev 400 m freestyle 3:52.33 19 Did not advance
Vladimir Dyatchin 10 km open water 1:50:42.8 7
Sergey Fesikov 50 m freestyle 22.42 21 Did not advance
Andrey Grechin 22.09 7 Q 21.98 10 Did not advance
Danila Izotov 100 m freestyle DNS Did not advance
200 m freestyle 1:46.61 4 Q 1:46.65 6 Q 1:47.75 8
Yevgeny Korotyshkin 100 m butterfly 51.84 3 Q 51.85 8 Q 51.44 2nd place, silver medalist(s)
Nikita Lobintsev 100 m freestyle 48.60 8 Q 48.38 8 Q 48.44 8
Artem Lobuzov 200 m freestyle 1:47.91 15 Q 1:48.26 16 Did not advance
Vladimir Morozov 100 m backstroke 54.01 10 Q DNS Did not advance
Vyacheslav Sinkevich 200 m breaststroke 2:10.48 9 Q 2:09.90 10 Did not advance
Nikolay Skvortsov 100 m butterfly 52.12 12 Q 52.03 10 Did not advance
200 m butterfly 1:56.76 15 Q 1:56.53 14 Did not advance
Roman Sloudnov 100 m breaststroke 1:01.47 27 Did not advance
Alexander Tikhonov 200 m individual medley 2:01.00 24 Did not advance
400 m individual medley 4:18.12 21 Did not advance
Arkady Vyatchanin 100 m backstroke 54.01 10 Q 53.79 9 Did not advance
200 m backstroke 1:58.69 17 Did not advance
Sergey Fesikov
Andrey Grechin
Danila Izotov
Yevgeny Lagunov
Nikita Lobintsev
Vladimir Morozov
4 × 100 m freestyle relay 3:12.77 3 Q 3:11.41 3rd place, bronze medalist(s)
Yevgeny Lagunov
Artem Lobuzov
Mikhail Polischuk
Alexandr Sukhorukov
4 × 200 m freestyle relay 7:11.86 10 Did not advance
Andrey Grechin
Vladimir Morozov
Vyacheslav Sinkevich
Nikolay Skvortsov
4 × 100 m medley relay 3:34.94 12 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Ekaterina Andreeva 200 m individual medley 2:17.84 34 Did not advance
Irina Bespalova 100 m butterfly 58.79 19 Did not advance
Anastasia Chaun 200 m breaststroke 2:25.39 5 Q 2:26.08 12 Did not advance
Daria Deeva 100 m breaststroke 1:08.44 23 Did not advance
Anna Guseva 10 km open water 1:58:53.0 10
Yana Martynova 400 m individual medley 4:45.94 24 Did not advance
Veronika Popova 100 m freestyle 54.66 17 Did not advance
200 m freestyle 1:57.79 4 Q 1:56.84 5 Q 1:57.25 6
Elena Sokolova 400 m freestyle 4:12.19 25 Did not advance
800 m freestyle 8:42.73 26 Did not advance
Yuliya Yefimova 100 m breaststroke 1:06.51 3 Q 1:06.57 3 Q 1:06.98 7
200 m breaststroke 2:26.83 14 Q 2:23.02 4 Q 2:20.92 EU 3rd place, bronze medalist(s)
Anastasia Zuyeva 100 m backstroke 59.88 5 Q 59.68 5 Q 59.00 4
200 m backstroke 2:09.36 8 Q 2:07.88 4 Q 2:05.92 2nd place, silver medalist(s)
Viktoriya Andreyeva
Nataliya Lovtsova
Margarita Nesterova
Veronika Popova
4 × 100 m freestyle relay 3:39.59 10 Did not advance
Mariya Baklakova
Daria Belyakina
Veronika Popova
Elena Sokolova
4 × 200 m freestyle relay 7:56.50 12 Did not advance
Irina Bespalova
Maria Gromova
Veronika Popova
Yuliya Yefimova
Anastasia Zuyeva
4 × 100 m medley relay 3:59.57 8 Q 3:56.03 4

Synchronized swimming

Main article: Synchronized swimming at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified 9 quota places in synchronized swimming at the 2012 Olympics.

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Natalia Ishchenko
Svetlana Romashina
Duet 98.200 1 98.600 196.800 1 Q 98.900 197.100 1st place, gold medalist(s)
Anastasia Davydova
Maria Gromova
Natalia Ishchenko
Elvira Khasyanova
Daria Korobova
Alexandra Patskevich
Svetlana Romashina
Alla Shishkina
Angelika Timanina
Team 98.100 1 98.930 197.030 1st place, gold medalist(s)

Table tennis

Main article: Table tennis at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified two athletes for singles table tennis events. Based on their world ranking as of 16 May 2011 Alexey Smirnov and Alexander Shibaev qualified for the men's event.[21]

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Alexander Shibaev Men's singles Bye  Gaćina (CRO)
L 3–4
Did not advance
Alexey Smirnov Bye  Burģis (LAT)
W 4–0
 Jiang Ty (HKG)
L 1–4
Did not advance
Alexander Shibaev
Kirill Skachkov
Alexey Smirnov
Men's team  China (CHN)
L 1–3
Did not advance
Yana Noskova Women's singles Bye  Meshref (EGY)
L 3–4
Did not advance
Anna Tikhomirova Bye  Tan (ITA)
W 4–3
 Fukuhara (JPN)
L 0–4
Did not advance

Taekwondo

Main article: Taekwondo at the 2012 Summer Olympics

Russia ensured berths in the following events of taekwondo by reaching the top 3 of the 2011 WTF World Qualification Tournament.[22][23] Russia also qualified in two more events in the European Championships.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Bronze Medal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Aleksey Denisenko Men's −58 kg  Oviedo (CRC)
W 5–2
 Wei C-Y (TPE)
W 10–7 SDP
 Lee D-H (KOR)
L 6–7
Bye  Khalil (AUS)
W 3–1
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Gadzhi Umarov Men's +80 kg  Coulombe-Fortier (CAN)
L 3–7
Did not advance
Kristina Kim Women's −49 kg  Sonkham (THA)
L 1–13 PTG
Did not advance
Anastasia Baryshnikova Women's +67 kg  Ben Hamza (TUN)
W 12–6
 Rajher (SLO)
W 11–9
 Mandić (SRB)
L 3–11
Bye  Lee I-J (KOR)
W 7–6
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)

Tennis

Main article: Tennis at the 2012 Summer Olympics

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alex Bogomolov Jr. Singles  Berlocq (ARG)
W 7–5, 7–6(7–5)
 Almagro (ESP)
L 2–6, 2–6
Did not advance
Nikolay Davydenko  Štěpánek (CZE)
W 6–4, 6–3
 Nishikori (JPN)
L 6–4, 4–6, 1–6
Did not advance
Dmitry Tursunov  López (ESP)
L 7–6(7–5), 2–6, 7–9
Did not advance
Mikhail Youzhny  Benneteau (FRA)
L 5–7, 3–6
Did not advance
Mikhail Youzhny
Nikolay Davydenko
Doubles  Kas /
Petzschner (GER)
W 7–5, 7–5
 B. Bryan /
M. Bryan (USA)
L 6–7(6–8), 6–7(1–7)
Did not advance
Women
Maria Sharapova (right) won the silver medal in women's tennis singles.
Maria Sharapova (right) won the silver medal in women's tennis singles.
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Maria Kirilenko Singles  Duque (COL)
W 6–0, 1–1r
 Watson (GBR)
W 6–3, 6–2
 Görges (GER)
W 7–6(7–5), 6–3
 Kvitová (CZE)
W 7–6(7–3), 6–3
 Sharapova (RUS)
L 2–6, 3–6
 Azarenka (BLR)
L 3–6, 4–6
4
Nadia Petrova  Zheng J (CHN)
W 6–4, 7–6(9–7)
 Tatishvili (GEO)
W 6–3, 6–7(5–7), 6–2
 Azarenka (BLR)
L 6–7(6–8), 4–6
Did not advance
Maria Sharapova  Pe'er (ISR)
W 6–2, 6–0
 Robson (GBR)
W 7–6(7–5), 6–3
 Lisicki (GER)
W 6–7(8–10), 6–4, 6–3
 Clijsters (BEL)
W 6–2, 7–5
 Kirilenko (RUS)
W 6–2, 6–3
 S. Williams (USA)
L 0–6, 1–6
2nd place, silver medalist(s)
Vera Zvonareva  Arvidsson (SWE)
W 7–6(7–3), 6–4
 Schiavone (ITA)
W 6–3, 6–3
 S. Williams (USA)
L 1–6, 0–6
Did not advance
Maria Kirilenko
Nadia Petrova
Doubles  Jans-Ignacik /
Rosolska (POL)
W 6–7(5–7), 6–3, 6–2
 Shvedova /
Voskoboeva (KAZ)
W 6–3, 6–2
 Peng S /
Zheng (CHN)
W 7–5, 6–7(4–7), 6–4
 S. Williams /
V. Williams (USA)
L 5–7, 4–6
 Huber /
Raymond (USA)
W 4–6, 6–4, 6–1
3rd place, bronze medalist(s)
Elena Vesnina
Ekaterina Makarova
 Gajdošová /
Rodionova (AUS)
W 6–1, 6–4
 Görges /
Grönefeld (GER)
W 6–2, 6–1
 Huber /
Raymond (USA)
L 3–6, 3–6
Did not advance
Mixed
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Elena Vesnina
Mikhail Youzhny
Doubles  Dulko /
del Potro (ARG)
L 3–6, 5–7
Did not advance

Triathlon

Main article: Triathlon at the 2012 Summer Olympics

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Alexander Bryukhankov Men's 17:22 0:40 58:51 0:32 30:10 1:47:35 7
Dmitry Polyanski 17:14 0:38 1:00:35 0:29 30:28 1:49:24 21
Ivan Vasiliev 17:03 0:46 59:04 0:28 31:22 1:47:35 13
Irina Abysova Women's 19:20 0:46 1:05:34 0:31 35:41 2:01:52 13
Alexandra Razarenova 19:47 0:51 1:10:36 0:30 37:27 2:09:11 47

Volleyball

Main article: Volleyball at the 2012 Summer Olympics

Russia qualified a men's team and a women's team for the indoor tournaments.

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Sergey Prokopyev
Konstantin Semenov
Men's Pool C
 BrinkReckermann (GER)
L 0 – 2 (19–21, 17–21)
 ChevallierHeyer (SUI)
L 1 – 2 (26–28, 21–18, 13–15)
 WuXu (CHN)
W 2 – 1 (29–27, 17–21, 15–12)
3 Q  Gibb
Rosenthal (USA)
L 0 – 2 (14–21, 20–22)
Did not advance 9
Ekaterina Khomyakova
Evgenia Ukolova
Women's Pool F
 CicolariMenegatti (ITA)
L 1 – 2 (21–17, 18–21, 8–15)
 LessardMartin (CAN)
W 2 – 1 (21–18, 28–30, 15–13)
 DampneyMullin (GBR)
W 2 – 0 (25–23, 21–13)
2 Q  Xue
Zhang (CHN)
L 0 – 2 (12–21, 11–21)
Did not advance 9
Anastasia Vasina
Anna Vozakova
Pool B
 XueZhang (CHN)
W 2 – 1 (18–21, 21–14, 16–14)
 ArvanitiTsiartsiani (GRE)
L 1 – 2 (21–18, 13–21, 12–15)
 KuhnZumkehr (SUI)
W 2 – 1 (21–17, 19–21, 15–9)
1 Q  D Schwaiger
S Schwaiger (AUT)
L 1 – 2 (17–21, 21–16, 9–15)
Did not advance 9

Men's indoor tournament

Main article: Volleyball at the 2012 Summer Olympics – Men's tournament

Team roster

The following is the Russian roster in the men's volleyball tournament of the 2012 Summer Olympics.[24]

Head coach: Vladimir Alekno

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2012 club
3 Nikolay Apalikov 26 August 1982 2.03 m (6 ft 8 in) 105 kg (231 lb) 353 cm (139 in) 344 cm (135 in) Russia ZENIT Kazan
4 Taras Khtey (C) 22 May 1982 2.05 m (6 ft 9 in) 109 kg (240 lb) 351 cm (138 in) 339 cm (133 in) Russia Belogorie Belogorod
5 Sergey Grankin 21 January 1985 1.95 m (6 ft 5 in) 96 kg (212 lb) 351 cm (138 in) 320 cm (130 in) Russia Dinamo Moscow
8 Sergey Tetyukhin 23 September 1975 1.97 m (6 ft 6 in) 89 kg (196 lb) 345 cm (136 in) 338 cm (133 in) Russia Belogorie Belogorod
9 Aleksandr Sokolov 1 March 1982 1.93 m (6 ft 4 in) 97 kg (214 lb) 315 cm (124 in) 310 cm (120 in) Russia Fakel
10 Yury Berezhko 27 January 1984 1.98 m (6 ft 6 in) 97 kg (214 lb) 346 cm (136 in) 338 cm (133 in) Russia ZENIT Kazan
12 Aleksandr Butko 18 March 1986 1.98 m (6 ft 6 in) 97 kg (214 lb) 339 cm (133 in) 327 cm (129 in) Russia Lokomotiv Novosibirsk
13 Dmitriy Muserskiy 29 October 1988 2.18 m (7 ft 2 in) 104 kg (229 lb) 375 cm (148 in) 347 cm (137 in) Russia Belogorie Belogorod
15 Dmitriy Ilinikh 31 January 1987 2.01 m (6 ft 7 in) 92 kg (203 lb) 338 cm (133 in) 330 cm (130 in) Russia Belogorie Belogorod
17 Maxim Mikhaylov 19 March 1988 2.03 m (6 ft 8 in) 105 kg (231 lb) 345 cm (136 in) 330 cm (130 in) Russia ZENIT Kazan
18 Aleksandr Volkov 14 February 1985 2.10 m (6 ft 11 in) 90 kg (200 lb) 360 cm (140 in) 335 cm (132 in) Russia ZENIT Kazan
20 Aleksey Obmochaev (L) 22 May 1989 1.89 m (6 ft 2 in) 84 kg (185 lb) 325 cm (128 in) 310 cm (120 in) Russia ZENIT Kazan
Group play
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  United States 13 4 1 14 4 3.500 427 370 1.154
2  Brazil 11 4 1 13 5 2.600 418 379 1.103
3  Russia 11 4 1 12 5 2.400 408 352 1.159
4  Germany 5 2 3 6 11 0.545 379 388 0.977
5  Serbia 5 1 4 7 13 0.538 413 455 0.908
6  Tunisia 0 0 5 1 15 0.067 294 395 0.744
29 July 2012 (2012-07-29)
11:30
Russia  3–0  Germany Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 12,500
Referees: Simone Santi (ITA), Frans Loderus (NED)
(31–29, 25–18, 25–17)
Results Statistics
31 July 2012 (2012-07-31)
22:00
Brazil  3–0  Russia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,800
Referees: Bela Hobor (HUN), Wang Ning (CHN)
(25–21, 25–23, 25–21)
Results Statistics
2 August 2012 (2012-08-02)
14:45
Russia  3–0  Tunisia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,000
Referees: Akihiko Tano (JPN), Mitchell Davidson (CAN)
(25–21, 25–15, 25–23)
Results Statistics
4 August 2012 (2012-08-04)
17:10
Russia  3–2  United States Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,650
Referees: Bela Hobor (HUN), Rolando Cholakian (ARG)
(27–29, 19–25, 26–24, 25–16, 15–8)
Results Statistics
6 August 2012 (2012-08-06)
11:55
Russia  3–0  Serbia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 12,000
Referees: Rolando Cholakian (ARG), Susana Rodriguez (ESP)
(25–15, 25–20, 25–17)
Results Statistics
Quarterfinal
8 August 2012 (2012-08-08)
19:30
Poland  0–3  Russia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,000
Referees: Frans Loderus (NED), Nasr Shaaban (EGY)
(17–25, 23–25, 21–25)
Results Statistics
Semifinal
10 August 2012 (2012-08-10)
15:00
Bulgaria  1–3  Russia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 13,500
Referees: Wang Ning (CHN), Denny Cespedes (DOM)
(21–25, 15–25, 25–23, 23–25)
Results Statistics
Final
12 August 2012 (2012-08-12)
13:00
Russia  3–2  Brazil Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,500
Referees: Bela Hobor (HUN), Akihiko Tano (JPN)
(19–25, 20–25, 29–27, 25–22, 15–9)
Results Statistics

Women's indoor tournament

Main article: Volleyball at the 2012 Summer Olympics – Women's tournament

Team roster

The following is the Russian roster in the women's volleyball tournament of the 2012 Summer Olympics.[25]

Head coach: Sergey Ovchinnikov

Name Date of birth Height Weight Spike Block 2012 club
1 Maria Borisenko (C) 8 March 1986 1.90 m (6 ft 3 in) 80 kg (180 lb) 301 cm (119 in) 297 cm (117 in) Russia Dynamo Kazan
3 Maria Perepelkina 9 March 1984 1.87 m (6 ft 2 in) 72 kg (159 lb) 304 cm (120 in) 300 cm (120 in) Russia Dynamo Moscow
4 Evgenia Estes 17 July 1975 1.91 m (6 ft 3 in) 75 kg (165 lb) 315 cm (124 in) 306 cm (120 in) Russia Uralochka-NTMK
5 Lioubov Sokolova 4 December 1977 1.90 m (6 ft 3 in) 74 kg (163 lb) 310 cm (120 in) 304 cm (120 in) Turkey Fenerbahçe
6 Anna Matienko 12 July 1981 1.82 m (6 ft 0 in) 68 kg (150 lb) 298 cm (117 in) 292 cm (115 in) Russia Dynamo Moscow
7 Svetlana Kryuchkova (L) 21 February 1985 1.74 m (5 ft 9 in) 63 kg (139 lb) 290 cm (110 in) 286 cm (113 in) Russia Dynamo Moscow
8 Nataliya Obmochaeva 1 June 1989 1.94 m (6 ft 4 in) 75 kg (165 lb) 315 cm (124 in) 306 cm (120 in) Russia Dynamo Moscow
11 Yekaterina Gamova 17 October 1980 2.02 m (6 ft 8 in) 80 kg (180 lb) 321 cm (126 in) 310 cm (120 in) Russia Dynamo Kazan
13 Yevgeniya Startseva 12 February 1989 1.85 m (6 ft 1 in) 68 kg (150 lb) 294 cm (116 in) 290 cm (110 in) Russia Dinamo Krasnodar
14 Ekaterina Ulanova 5 August 1986 1.72 m (5 ft 8 in) 61 kg (134 lb) 298 cm (117 in) 290 cm (110 in) Russia Dynamo Kazan
15 Tatiana Kosheleva 23 December 1988 1.91 m (6 ft 3 in) 67 kg (148 lb) 315 cm (124 in) 305 cm (120 in) Russia Dinamo Krasnodar
16 Yulia Merkulova 17 February 1984 2.02 m (6 ft 8 in) 75 kg (165 lb) 317 cm (125 in) 308 cm (121 in) Russia Dynamo Moscow
Group play
Qualified for the quarter-finals
Pts Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
1  Russia 14 5 0 15 4 3.750 459 352 1.304
2  Italy 13 4 1 14 5 2.800 442 368 1.201
3  Japan 9 3 2 11 6 1.833 401 335 1.197
4  Dominican Republic 6 2 3 8 9 0.889 374 362 1.033
5  Great Britain 2 1 4 3 14 0.214 295 396 0.745
6  Algeria 1 0 5 2 15 0.133 252 410 0.615
28 July 2012
14:45
Great Britain  0–3  Russia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 15,000
Referees: Patricia Salvatore (USA), Rogério Espicalski (BRA)
(19–25, 10–25, 16–25)
result statistics
30 July 2012
14:45
Dominican Republic  1–3  Russia Earls Court Exhibition Centre, London
Attendance: 14,800
Referees: Rogerio Espicalsky (BRA), Karin Zahorcova (CZE)
(23–25, 15–25, 26–24, 22–25)
report statistics
1 August 2012
11:30
Algeria  0–3