The Slovenian International in badminton is an international open held in Slovenia regularly since 1993.

It took place also as unofficial international championship from 1963 until 1976, when Slovenia was part of Yugoslavia. There are several events at the Slovenian International, men's singles, women's singles, men's doubles, women's doubles, and mixed doubles.

Previous winners

Slovenian International

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
1963 Austria Bernd Frohnwieser Austria Hilde Themel Austria Bernd Frohnwieser
Austria Harald Pirsch
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Mariča Amf
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Meta Bogel
Austria Bernd Frohnwieser
Austria Hilde Themel
1964 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Tomaž Pavčič Socialist Federal Republic of Yugoslavia Mariča Amf Socialist Federal Republic of Yugoslavia Oki Drinovec
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Jani Drinovec
Austria Helmut Kraule
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Breda Križman
1965 England Michael Rawlings Socialist Federal Republic of Yugoslavia Meta Bogel Austria Bernd Frohnwieser
Austria Harald Pirsch
Austria Johanna Holzer
Czechoslovakia Nina Pomahacová
Czechoslovakia Vladimir Zrno
Czechoslovakia Alena Mládková
1966 West Germany Franz Beinvogl Austria Hilde Kreulitsch West Germany Franz Beinvogl
West Germany Rupert Liebl
Austria Hilde Kreulitsch
Austria Anni Fritzer
Austria Bernd Frohnwieser
Austria Hilde Kreulitsch
1967 Czechoslovakia Irena Červenková West Germany Franz Beinvogl
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Jani Drinovec
West Germany Franz Beinvogl
West Germany Inge Mönch
1968 no competition
1969 West Germany Otto Eckarth Socialist Federal Republic of Yugoslavia Lučka Križman Socialist Federal Republic of Yugoslavia Mitja Žorga
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Slavko Županič
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Marta Amf
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Vita Bohinc
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Slavko Županič
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Lučka Križman
1970 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Danče Pohar West Germany Otto Eckarth
West Germany Rudi Mahin
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Lučka Križman
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Breda Križman
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Danče Pohar
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Mariča Amf
1971 West Germany Franz Beinvogl West Germany Otto Eckarth
West Germany Erich Mader
West Germany Franz Beinvogl
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Vita Bohinc
1972 no competition
1973 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Stane Koprivšek Socialist Federal Republic of Yugoslavia Lučka Križman Socialist Federal Republic of Yugoslavia Gregor Berden
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Stane Koprivšek
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Lučka Križman
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Marta Amf
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Gregor Berden
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Marta Amf
1974 Hungary Ildikó Szabó
1975 West Germany Otto Eckarth Socialist Federal Republic of Yugoslavia Lučka Križman Socialist Federal Republic of Yugoslavia Gregor Berden
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Slavko Županič
Hungary Éva Cserni
Hungary Ildikó Szabó
Hungary Janos Cserni
Hungary Éva Cserni
1976 Socialist Federal Republic of Yugoslavia Gregor Berden Hungary Éva Cserni Socialist Federal Republic of Yugoslavia Stane Koprivšek
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Jani Caleta
West Germany Erika Meisenhalter
West Germany Herta Schwarz
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Gregor Berden
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Marta Amf
1977–
1992
no competition
1993 Austria Hannes Fuchs Hungary Andrea Harsági Ukraine Vladislav Druzchenko
Ukraine Valerij Strelcov
Ukraine Elena Nozdran
Ukraine Ira Koloskova
Ukraine Valerij Strelcov
Ukraine Elena Nozdran
1994 Austria Jürgen Koch Austria Irina Serova Portugal Fernando Silva
Portugal Ricardo Fernandes
Russia Svetlana Alferova
Russia Elena Denisova
Russia Artur Khachaturyan
Russia Svetlana Alferova
1995 Slovenia Denis Pešehonov Slovenia Maja Pohar Switzerland Stephan Schneider
Switzerland Markus Hegar
Slovenia Maja Pohar
Slovenia Urša Jovan
Slovenia Andrej Pohar
Slovenia Maja Pohar
1996 Belgium Pedro Vanneste France Sandra Dimbour France Manuel Dubrulle
France Vincent Laigle
Hungary Andrea Dakó
Hungary Melinda Keszthelyi
France Manuel Dubrulle
France Sandrine Lefèvre
1997 England Joanne Muggeridge Scotland Russell Hogg
Scotland Kenny Middlemiss
Scotland Elinor Middlemiss
Scotland Sandra Watt
Scotland Kenny Middlemiss
Scotland Elinor Middlemiss
1998 Slovenia Andrej Pohar United States Mark Manha
United States Howard Bach
England Joanne Muggeridge
England Felicity Gallup
Slovenia Andrej Pohar
Slovenia Maja Pohar
1999 Wales Richard Vaughan Germany Katja Michalowsky France Manuel Dubrulle
France Vincent Laigle
Switzerland Corinne Jörg
Switzerland Fabienne Baumeyer
2000 England Colin Haughton Denmark Anne Maria Pedersen Denmark Mathias Boe
Denmark Michael Jensen
Denmark Britta Andersen
Denmark Lene Mørk
Denmark Mathias Boe
Denmark Britta Andersen
2001 France Nabil Lasmari Slovenia Maja Pohar Russia Nikolay Zuev
Russia Stanislav Pukhov
Russia Elena Shimko
Russia Marina Yakusheva
Russia Nikolay Zuev
Russia Marina Yakusheva
2002 Austria Jürgen Koch Bulgaria Petya Nedelcheva Denmark Rasmus Andersen
Denmark Carsten Mogensen
Russia Ekaterina Ananina
Russia Anastasia Russkikh
Russia Alexandr Russkikh
Russia Anastasia Russkikh
2003 Japan Shōji Satō England Jill Pittard Russia Nikolay Zuev
England Nicholas Kidd
Russia Marina Yakusheva
Russia Elena Shimko
England Simon Archer
England Donna Kellogg
2004–2007 no competition
2008 Czech Republic Jan Vondra Bulgaria Linda Zechiri Austria Michael Lahnsteiner
Austria Peter Zauner
Sweden Emelie Lennartsson
Sweden Emma Wengberg
Bulgaria Vladimir Metodiev
Bulgaria Gabriela Banova
2009[1] England Harry Wright Slovenia Maja Tvrdy Austria Jürgen Koch
Austria Peter Zauner
Germany Johanna Goliszewski
Germany Claudia Vogelgsang
Austria Peter Zauner
Austria Simone Prutsch
2010[2] Spain Pablo Abián Belgium Lianne Tan Netherlands Ruud Bosch
Netherlands Koen Ridder
Poland Natalia Pocztowiak
Croatia Staša Poznanovič
China Mao Hong
Poland Natalia Pocztowiak
2011[3] Chinese Taipei Hsu Jen-hao Germany Carola Bott Poland Lukasz Moren
Poland Wojciech Szkudlarczyk
Germany Johanna Goliszewski
Germany Carla Nelte
Croatia Zvonimir Đurkinjak
Croatia Staša Poznanović
2012[4] England Andrew Smith Switzerland Nicole Schaller Croatia Zvonimir Đurkinjak
Croatia Zvonimir Hölbling
Germany Isabel Herttrich
Germany Inken Wienefeld
2013[5] Malaysia Ramdan Misbun Ukraine Marija Ulitina Russia Nikita Khakimov
Russia Vasily Kuznetsov
Netherlands Alida Chen
Netherlands Soraya de Visch Eijbergen
2014[6] Denmark Flemming Quach Bulgaria Stefani Stoeva Croatia Zvonimir Đurkinjak
Croatia Zvonimir Hölbling
Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Denmark Jeppe Ludvigsen
Denmark Mai Surrow
2015[7] Ukraine Dmytro Zavadsky Ukraine Marija Ulitina Germany Linda Efler
Germany Lara Kaepplein
France Bastian Kersaudy
France Lea Palermo
2016[8] Scotland Kieran Merrilees Denmark Julie Dawall Jakobsen Republic of Ireland Josh Magee
Republic of Ireland Sam Magee
England Chloe Birch
England Sarah Walker
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Mai Surrow
2017[9] Netherlands Erik Meijs Belgium Matijs Dierickx
Belgium Freek Golinski
Russia Olga Arkhangelskaya
Russia Natalia Rogova
2018[10] England Toby Penty China Qi Xuefei Denmark Jeppe Bay
Denmark Rasmus Kjær
Turkey Bengisu Erçetin
Turkey Nazlıcan İnci
England Gregory Mairs
England Jenny Moore
2019[11] India Sourabh Verma Spain Clara Azurmendi Japan Shohei Hoshino
Japan Yujiro Nishikawa
England Jenny Moore
England Victoria Williams
England Gregory Mairs
England Victoria Williams
2020 Cancelled[note 1]
2021[13] France Arnaud Merklé Indonesia Mutiara Ayu Puspitasari Indonesia Muh Putra Erwiansyah
Indonesia Patra Harapan Rindorindo
Malaysia Low Yeen Yuan
Malaysia Valeree Siow
Malaysia Choong Hon Jian
Malaysia Toh Ee Wei
2022[14] Austria Collins Valentine Filimon Chinese Taipei Lin Hsiang-ti Chinese Taipei Wei Chun-wei
Chinese Taipei Wu Guan-xun
Indonesia Meilysa Trias Puspita Sari
Indonesia Rachel Allessya Rose
Denmark Kristian Kræmer
Denmark Amalie Cecilie Kudsk
  1. ^ This tournament, originally to be played from 13 to 16 May, was later cancelled due to COVID-19 pandemic in Slovenia.[12]

Slovenia Future Series

Year Men's singles Women's singles Men's doubles Women's doubles Mixed doubles
2018[15] Serbia Luka Milić Spain Sara Peñalver Denmark Oliver Gram
Denmark Mads Thøgersen
Croatia Katarina Galenić
Croatia Maja Pavlinić
Slovenia Miha Ivančič
Slovenia Petra Polanc
2019[16] Denmark Karan Rajan Rajarajan Switzerland Jenjira Stadelmann Czech Republic Jaromír Janáček
Czech Republic Tomáš Švejda
Denmark Frederikke Lund
Denmark Signe Schulz
2020 no competition
2021[17] Indonesia Andi Fadel Muhammad Denmark Simona Pilgaard Denmark William Kryger Boe
Denmark Christian Faust Kjær
Russia Viktoriia Kozyreva
Russia Mariia Sukhova
Denmark Mads Muurholm
Denmark Clara Løber

Performances by countries

References

  1. ^ 2009 winners
  2. ^ 2010 winners
  3. ^ 2011 winners
  4. ^ 2012 winners
  5. ^ 2013 winners
  6. ^ 2014 winners
  7. ^ 2015 winners
  8. ^ 2016 winners
  9. ^ 2017 winners
  10. ^ 2018 winners
  11. ^ 2019 winners
  12. ^ "BWF Announces Revamped Tournament Calendar for 2020". bwfbadminton.com. Badminton World Federation. 25 May 2020. Retrieved 25 May 2020.
  13. ^ 2021 winners
  14. ^ 2022 winners
  15. ^ 2018 winners
  16. ^ 2019 winners
  17. ^ 2021 winners