South Africa at the
2004 Summer Olympics
Flag of South Africa.svg
IOC codeRSA
NOCSouth African Sports Confederation and Olympic Committee
Websitewww.sascoc.co.za
in Athens
Competitors106 in 19 sports
Flag bearer Mbulaeni Mulaudzi[1]
Medals
Ranked 43rd
Gold
1
Silver
3
Bronze
2
Total
6
Summer Olympics appearances (overview)

South Africa competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, from 13 to 29 August 2004. This was the nation's sixteenth overall and fourth consecutive appearance at the Summer Olympics in the post-apartheid era. The South African Sports Confederation and Olympic Committee (SASCOC) sent a total of 106 athletes to the Games, 66 men and 40 women, to compete in 19 sports. Field hockey was the only team-based sport in which South Africa had its representation at these Games. There was only a single competitor in archery, canoeing, diving, artistic and rhythmic gymnastics, judo, sailing, shooting, taekwondo, and wrestling.

The South African team featured four Olympic medalists from Sydney: breaststroke swimmer Terence Parkin, high jumper Hestrie Cloete, discus thrower Frantz Kruger, and hurdler Llewellyn Herbert. Several athletes made their third consecutive Olympic appearance, including freestyle Ryk Neethling and middle distance runner Hezekiél Sepeng, who previously won the silver in Atlanta for the men's 800 metres. Sepeng's fellow runner and teammate Mbulaeni Mulaudzi, a top medal contender on the same event, later became the nation's flag bearer in the opening ceremony.[1]

South Africa left Athens with a remarkable tally of six Olympic medals, one gold, three silver, and two bronze, being considered its most successful Olympics since the 1996 Summer Olympics in Atlanta. The highlight of the South African team at these Games came with a surprising triumph in men's swimming, when Roland Mark Schoeman, Ryk Neethling, Lyndon Ferns, and Darian Townsend held a major upset on the Aussies, Americans, and the Dutch for a new world record and a prestigious gold medal in the 4 × 100 m freestyle relay.[2][3] Furthermore, Schoeman completed a full set of medals to become the most decorated South African athlete at these Games, adding his silver in the men's 100 m freestyle and bronze in the men's 50 m freestyle.[4] Cloete managed to repeat her silver from Sydney in the women's high jump, while Donovan Cech and Ramon di Clemente claimed a bronze for the first time in men's rowing.[5][6]

Field hockey players Craig and Natalie Fulton became the first married couple to represent South Africa at the same Olympic Games.[7][8]

Medalists

Further information: 2004 Summer Olympics medal table and List of 2004 Summer Olympics medal winners

Medal Name Sport Event Date
 Gold Lyndon Ferns
Ryk Neethling
Roland Mark Schoeman
Darian Townsend
Swimming Men's 4 × 100 m freestyle relay August 15
 Silver Roland Mark Schoeman Swimming Men's 100 m freestyle August 18
 Silver Mbulaeni Mulaudzi Athletics Men's 800 m August 28
 Silver Hestrie Cloete Athletics Women's high jump August 28
 Bronze Roland Mark Schoeman Swimming Men's 50 m freestyle August 20
 Bronze Donovan Cech
Ramon di Clemente
Rowing Men's pair August 21

Archery

Main article: Archery at the 2004 Summer Olympics

One South African archer qualified for the women's individual archery through the African Championships.

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Kirstin Jean Lewis Women's individual 606 52  Banerjee (IND)
W 141–131
 Sharma (IND)
W 157–153
 He Y (CHN)
L 142–156
Did not advance

Athletics

Main article: Athletics at the 2004 Summer Olympics

South African athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[9][10]

Key
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Shaun Bownes 110 m hurdles 13.68 6 q 13.62 6 Did not advance
Ockert Cilliers 400 m hurdles 49.12 3 Q 49.01 6 Did not advance
Johan Cronje 1500 m 3:40.99 8 q 3:44.41 11 Did not advance
Llewellyn Herbert 400 m hurdles 48.70 4 Q 48.57 5 Did not advance
Leigh Julius 200 m 20.80 6 Did not advance
Marcus La Grange 400 m 45.95 3 Did not advance
Alwyn Myburgh 400 m hurdles 48.44 2 Q 48.21 3 q 49.07 7
Mbulaeni Mulaudzi 800 m 1:45.72 1 Q 1:46.09 2 Q 1:44.61 2nd place, silver medalist(s)
Hendrick Ramaala Marathon DNF
Ruben Ramolefi 3000 m steeplechase 8:46.17 13 Did not advance
Hezekiél Sepeng 800 m 1:46.82 2 Q 1:44.75 4 q 1:45.53 6
Ian Syster Marathon DNF
Gert Thys 2:16:08 16
Ockert Cilliers
Marcus La Grange
Arnaud Malherbe
Hendrick Mokganyetsi
4 × 400 m relay DNF Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Okkert Brits Pole vault 5.60 19 Did not advance
Jacques Freitag High jump 2.20 =20 Did not advance
Hannes Hopley Discus throw 63.89 4 q 62.58 8
Frantz Kruger 62.32 9 q 64.34 5
Burger Lambrechts Shot put 18.67 34 Did not advance
Godfrey Khotso Mokoena Triple jump 16.32 29 Did not advance
Gerhardus Pienaar Javelin throw 79.95 14 Did not advance
Janus Robberts Shot put 19.41 21 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Nicolene Cronje 20 km walk 1:42:37 47
Surita Febbraio 400 m hurdles 56.49 6 Did not advance
Geraldine Pillay 100 m 11.44 6 Did not advance
Heide Seyerling 200 m 23.66 5 Did not advance
Estie Wittstock 400 m 51.89 4 q 51.77 6 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Hestrie Cloete High jump 1.95 =1 Q 2.02 2nd place, silver medalist(s)
Elizna Naude Discus throw 58.74 20 Did not advance
Sunette Viljoen Javelin throw 54.45 35 Did not advance
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Janice Josephs Result 13.69 1.70 12.48 23.37 6.21 41.80 2:18.47 6074 19
Points 1023 855 693 1042 915 702 844

Badminton

Main article: Badminton at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chris Dednam Men's singles  Ponsana (THA)
L 1–15, 10–15
Did not advance
Stewart Carson
Dorian James
Men's doubles  Bach /
Han (USA)
L 4–15, 1–15
Did not advance
Michelle Edwards Women's singles  Popat (IND)
L 6–11, 3–11
Did not advance
Chantal Botts
Michelle Edwards
Women's doubles  Grether /
Schenk (GER)
L 0–15, 0–15
Did not advance
Chris Dednam
Antoinette Uys
Mixed doubles  Cheng W-H /
Tsai C-H (TPE)
L 3–15, 9–15
Did not advance

Boxing

Main article: Boxing at the 2004 Summer Olympics

South Africa sent three boxers to Athens.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lodumo Galada Featherweight  Imranov (AZE)
L RSC
Did not advance
Bongani Mahlangu Welterweight  Huseynov (AZE)
L 14–22
Did not advance
Khotso Motau Middleweight  Mashkin (UKR)
L 22–25
Did not advance

Canoeing

Main article: Canoeing at the 2004 Summer Olympics

Sprint

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Alan van Coller Men's K-1 500 m 1:40.089 1 q 1:41.131 4 Did not advance
Men's K-1 1000 m 3:32.516 6 q 3:32.893 5 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Main article: Cycling at the 2004 Summer Olympics

Road

Athlete Event Time Rank
Ryan Cox Men's road race 5:50:35 68
Robert Hunter Did not finish
Tiaan Kannemeyer Did not finish
Anriette Schoeman Women's road race 3:40:43 55

Diving

Main article: Diving at the 2004 Summer Olympics

South African divers qualified for two individual spots at the 2004 Olympic Games.

Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Jenna Dreyer 3 m springboard 267.84 17 Q 464.43 17 Did not advance
10 m platform 186.90 34 Did not advance

Fencing

Main article: Fencing at the 2004 Summer Olympics

Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Rachel Barlow Individual épée  Kavelaars (CAN)
L 8–14
Did not advance
Natalia Tychler  Espinosa (COL)
L 8–15
Did not advance
Kelly-Anne Wilson  Harada (JPN)
L 6–15
Did not advance
Rachel Barlow
Natalia Tychler
Kelly-Anne Wilson
Team épée  Greece (GRE)
L 15–34
Did not advance 9

Field hockey

Men's tournament

Main article: Field hockey at the 2004 Summer Olympics – Men's tournament

Roster

The following is the South African roster in the men's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[11]

Head coach: Paul Revington

  1. David Staniforth (GK)
  2. Craig Jackson (c)
  3. Craig Fulton
  4. Bruce Jacobs
  5. Gregg Clark
  6. Iain Evans
  7. Emile Smith
  8. Jody Paul
  9. Steve Evans
  10. Eric Rose-Innes
  11. Wayne Denne
  12. Chris Hibbert (GK)
  13. Ian Symons
  14. Ryan Ravenscroft
  15. Denzil Dolley
  16. Greg Nicol
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands 5 5 0 0 16 9 +7 15 Semi-finals
2  Australia 5 3 1 1 14 10 +4 10
3  New Zealand 5 3 0 2 13 11 +2 9 5–8th place semi-finals
4  India 5 1 1 3 11 13 −2 4
5  South Africa 5 1 0 4 9 15 −6 3 9–12th place semi-finals
6  Argentina 5 0 2 3 8 13 −5 2
Source: FIH
15 August 2004
10:30
Argentina  1 – 2  South Africa
Almada field hockey ball 10' Report Nicol field hockey ball 38'41'
Umpires:
Xavier Adell (ESP)
David Gentles (AUS)

17 August 2004
18:00
South Africa  2 – 4  India
Nicol field hockey ball 7'
Fulton field hockey ball 12'
Report D. Pillay field hockey ball 27'
B. Singh field hockey ball 41'
D. Tirkey field hockey ball 69'
G. A. Singh field hockey ball 70'
Umpires:
Ray O'Connor (IRL)
David Leiper (GBR)

19 August 2004
08:30
Netherlands  3 – 2  South Africa
Derikx field hockey ball 29'
De Nooijer field hockey ball 49'
Klaver field hockey ball 69'
Report Evans field hockey ball 17'
Symons field hockey ball 23'
Umpires:
Jason McCracken (NZL)
Han Jin-Soo (KOR)

21 August 2004
18:00
South Africa  2 – 3  Australia
Nicol field hockey ball 4'
Smith field hockey ball 29'
Report Brooks field hockey ball 17'
Eglington field hockey ball 19'
Brennan field hockey ball 47'
Umpires:
Henrik Ehlers (DEN)
Satinder Kumar (IND)

23 August 2004
08:30
New Zealand  4 – 1  South Africa
Kosoof field hockey ball 15'
Shaw field hockey ball 38'46'
Burrows field hockey ball 70'
Report Smith field hockey ball 28'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Sumesh Putra (CAN)
Classification match (9th–12th place)
25 August 2004
08:30
South Africa  5 – 1  Egypt
Nicol field hockey ball 2'54'67'
Fulton field hockey ball 7'
Smith field hockey ball 50'
Report Ahmed field hockey ball 17'
Umpires:
Pedro Teixeira (POR)
Satinder Kumar (IND)
9th place final
27 August 2004
11:30
South Africa  1 – 1 (a.e.t.)  Great Britain
Nicol field hockey ball 45' Report Fordham field hockey ball 43'
Penalties
Symons Penalty shoot-out scored
Clark Penalty shoot-out scored
Nicol Penalty shoot-out scored
Denne Penalty shoot-out missed
Fulton Penalty shoot-out missed
3 – 4 Penalty shoot-out scored Hawes
Penalty shoot-out scored Moodie
Penalty shoot-out missed Stott
Penalty shoot-out scored Garrard
Penalty shoot-out scored Hall
Umpires:
David Gentles (AUS)
Amarjit Singh (MAS)

Women's tournament

Main article: Field hockey at the 2004 Summer Olympics – Women's tournament

Roster

The following is the South African roster in the women's field hockey tournament of the 2004 Summer Olympics.[12]

Head coach: Ros Howell

  1. Caroline Birt (GK)
  2. Kate Hector
  3. Anli Kotze
  4. Natalie Fulton
  5. Marsha Marescia
  6. Johke Koornhof
  7. Lindsey Carlisle
  8. Kerry Bee
  9. Pietie Coetzee
  10. Jenny Wilson
  11. Fiona Butler
  12. Liesel Dorothy
  13. Tsoanelo Pholo
  14. Sharne Wehmeyer
  15. Susan Webber (C)
  16. Grazjyna Engelbrecht (GK)
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands 4 4 0 0 14 5 +9 12 Semi-finals
2  Germany 4 2 0 2 6 10 −4 6
3  South Korea 4 1 1 2 9 8 +1 4
4  Australia 4 1 1 2 6 5 +1 4
5  South Africa 4 1 0 3 5 12 −7 3
Source: FIH
Rules for classification: 1) Points; 2) Matches won; 3) Goal difference; 4) Goals for; 5) Head-to-head result.
14 August 2004
08:30
Netherlands  6 – 2  South Africa
Donners field hockey ball 6'19'37'
Boomgaardt field hockey ball 15'
Moreira de Melo field hockey ball 23'
Scheepstra field hockey ball 25'
Report Wilson field hockey ball 7'53'
Umpires:
Lyn Farrell (NZL)
Gina Spitaleri (ITA)

16 August 2004
10:30
South Africa  0 – 3  Australia
Report Towers field hockey ball 28'
Faulkner field hockey ball 34'
Gallagher field hockey ball 59'
Umpires:
Sarah Garnett (NZL)
Ute Conen (GER)

18 August 2004
18:00
South Africa  0 – 3  South Korea
Report Ko Kwang-Min field hockey ball 17'
Lee Seon-Ok field hockey ball 35'
Kim Yun-Mi field hockey ball 46'
Umpires:
Jean Duncan (GBR)
Renee Cohen (NED)

20 August 2004
18:00
Germany  0 – 3  South Africa
Report Wehmeyer field hockey ball 4'
Coetzee field hockey ball 45'
Wilson field hockey ball 56'
Umpires:
Lyn Farrell (NZL)
Sarah Garnett (NZL)
9th place final
27 August 2004
09:00
Spain  3 – 4 (a.e.t.)  South Africa
Ybarra field hockey ball 23'
Feito field hockey ball 49'
Termens field hockey ball 60'
Report Coetzee field hockey ball 29'
Pholo field hockey ball 33'
Wilson field hockey ball 47'73'
Umpires:
Lyn Farrell (NZL)
Minka Woolley (AUS)

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2004 Summer Olympics

Artistic

Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Zandré Labuschagne All-around 9.012 8.312 8.075 7.525 32.924 60 Did not advance

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Stephanie Sandler Individual 18.550 18.525 19.100 17.100 73.275 22 Did not advance

Judo

Main article: Judo at the 2004 Summer Olympics

South Africa has qualified a single judoka.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Henriette Moller Women's −63 kg Bye  Hong O-S (PRK)
L 0000–1000
Did not advance

Rowing

Main article: Rowing at the 2004 Summer Olympics

South African rowers qualified the following boats:

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Donovan Cech
Ramon di Clemente
Pair 6:57.06 1 SA/B Bye 6:28.48 3 FA 6:33.40 3rd place, bronze medalist(s)

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Main article: Sailing at the 2004 Summer Olympics

South African sailors have qualified one boat for each of the following events.

Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Gareth Blanckenberg Laser 22 16 31 13 25 11 10 6 19 8 26 156 17

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Main article: Shooting at the 2004 Summer Olympics

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Martin Senore 50 m rifle prone 588 39 Did not advance

Swimming

Main article: Swimming at the 2004 Summer Olympics

South African swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Eugene Botes 100 m butterfly 54.15 30 Did not advance
Lyndon Ferns 50 m freestyle 22.53 16 Q 22.46 14 Did not advance
Ryk Neethling 100 m freestyle 48.85 =2 Q 49.18 7 Q 48.63 4
Terence Parkin 100 m breaststroke 1:03.05 24 Did not advance
200 m breaststroke 2:14.12 12 Q 2:13.58 12 Did not advance
Roland Mark Schoeman 50 m freestyle 22.41 =8 Q 21.99 1 Q 22.02 3rd place, bronze medalist(s)
100 m freestyle 49.68 13 Q 48.39 1 Q 48.23 2nd place, silver medalist(s)
Darian Townsend 200 m individual medley 2:07.04 37 Did not advance
Gerhard Zandberg 100 m backstroke 55.62 12 Q 55.76 13 Did not advance
Lyndon Ferns
Ryk Neethling
Roland Mark Schoeman
Darian Townsend
4 × 100 m freestyle relay 3:13.84 1 Q 3:13.17 WR 1st place, gold medalist(s)
Eugene Botes
Terence Parkin
Karl Otto Thaning
Gerhard Zandberg
4 × 100 m medley relay 3:43.94 13 Did not advance

Taekwondo

Main article: Taekwondo at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Duncan Mahlangu Men's −68 kg  Sagastume (GUA)
L 7–11
Did not advance

Triathlon

Main article: Triathlon at the 2004 Summer Olympics

Two South African triathletes qualified for the following events.

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Conrad Stoltz Men's 19:35 0:17 Did not finish
Megan Hall Women's 19:39 0:21 1:16:28 0:26 40:19 2:16:26.53 36

Volleyball

Main article: Volleyball at the 2004 Summer Olympics

Beach

See also: Beach volleyball at the 2004 Summer Olympics

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Colin Pocock
Gershon Rorich
Men's Pool F
 BeligratisMichalopoulos (GRE)
W 2 – 1 (21–16, 24–26, 15–10)
 BaracettiConde (ARG)
L 0 – 2 (13–21, 15–21)
 BrenhaMaia (POR)
W 2 – 0 (22–20, 22–20)
2 Q  Prosser
Williams (AUS)
L 0 – 2 (14–21, 10–21)
Did not advance
Leigh Ann Naidoo
Julia Willand
Women's Pool B
 BedeBehar (BRA)
L 0 – 2 (7–21, 10–21)
 FernándezLarrea (CUB)
L 0 – 2 (19–21, 16–21)
 GattelliPerrotta (ITA)
L 0 – 2 (18–21, 14–21)
4 Did not advance

Wrestling

Main article: Wrestling at the 2004 Summer Olympics

Key:

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Shaun Williams −55 kg  Velikov (BUL)
L 1–4 SP
 Li Zy (CHN)
L 1–3 PP
3 Did not advance 17

See also

References

  1. ^ a b Lombaard, Larry (12 August 2004). "Mulaudzi to carry the SA flag". Independent Online (South Africa). Retrieved 29 April 2014.
  2. ^ "South African Men Take a Historic Relay Victory in 400 free – Smash World Record". Swimming World Magazine. 15 August 2004. Archived from the original on 27 September 2007. Retrieved 10 May 2013.
  3. ^ Zinser, Lynn (16 August 2012). "Olympics: Swimming; South Africa's Relay Upset Leaves U.S. and Phelps 3rd". New York Times. Retrieved 10 May 2013.
  4. ^ Thomas, Stephen (20 August 2004). "Hall Does it Again, Repeats as 50 Free Champ". Swimming World Magazine. Retrieved 19 April 2013.
  5. ^ "Stofile jumps in for Hestrie". News24. 31 August 2004. Retrieved 29 April 2014.
  6. ^ "A good day for South Africa in Athens". Mail & Guardian. 21 August 2004. Retrieved 29 April 2014.
  7. ^ "Man and wife team for Athens". www.news24.com. 19 July 2004. Retrieved 3 February 2019.
  8. ^ "Van Zyls add to married couples at Games". www.supersport.com. 30 May 2016. Retrieved 5 February 2019.
  9. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011.
  10. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011.
  11. ^ "Men's Field Hockey Team Roster – South Africa (RSA)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 12.
  12. ^ "Women's Field Hockey Team Roster – South Africa (RSA)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 21 September 2015. p. 137.