Table Tennis World Cup
Statusactive
Genresports competition
Date(s)October
Frequencyannual
Location(s)various
Inaugurated1980 (1980)
Organised byITTF

The Table Tennis World Cup has been held annually since 1980. There had been only men's singles until the inauguration of women's singles in 1996 and team competitions in 1990. The team competitions, the World Team Cup, were canceled until the relaunch in 2007, and now held in odd-numbered years. The competitions are sanctioned by International Table Tennis Federation (ITTF) and classified as R1 in rating weightings, B2 in bonus weightings in the ITTF world ranking.[1] Since 2021, the event has been replaced with the WTT Cup Finals.

Competition

Men's and Women's World Cups

Participants of the competition are composed of:[2]

World Team Cup

Former playing system

Men's and Women's World Cups

The playing system is determined by the executive committee on recommendation by the Competition Department.[2] The 2009 World Cup was divided into 3 stages. All matches were the best of 7 games.[3]

  1. The Preliminary Stage- Intercontinental Cup: The 4 continental representatives from Africa, Latin America, North America and Oceania compete on a group basis with all the members of the group. The winner of this group joins the remaining 15 players in the 1st stage.
  2. The 1st Stage- Group Stage: The 16 players are divided into 4 equal groups, with all the members of a group playing each other, and the group winners and runners-up advance towards the 2nd stage.
    1. The highest-ranked player is placed in Group A, the 2nd highest in Group B, the 3rd highest in Group C and the 4th highest in Group D. The remaining players are drawn into the 4 groups at a time in ranking order.
    2. If there are 2 players from the same association, they will be drawn into separate groups but the 3rd player from the same association may be drawn into any group.
  3. The 2nd Stage- Knockout:
    1. Quarter Finals: 4 quarter finals (Q1-Q4) are arranged according to both the groups and the rankings in the 1st Stage. Q1-Q4 are as follows: A1 vs. B2, C1 vs. D2, D1 vs. C2, and B1 vs. A2.
    2. Semi-finals: the matches are winner of Q1 vs. winner of Q2, and winner of Q3 vs. winner of Q4.
    3. Winners of semi-finals enter the final, with the losers of the semi-finals competing for the third place.

World Team Cup

All team matches are played on the Olympic System with a maximum of 4 singles and 1 doubles. And all individual matches of a team match are the best of 5 games.[2][4]

  1. Intercontinental Cup: The 4 teams from continental federations not qualified by their ranking at the preceding World Team Championships shall compete in an Intercontinental Cup played on round-robin. Only one team survives.
  2. Knockout: 7 teams qualified from World Team Championships and the host are seeded based on latest ITTF World Team Ranking. The winner of the Intercontinental Cup play a match against the lowest seeded of the other 8 teams, other than the host association's team. The winner of this match shall promote to final knockout. The top 4 seeds are separated in different matches in quarter-finals.

Winners

Men's singles

ITTF World Cup

Year Host City Gold Silver Bronze
1980 Hong Kong China Guo Yuehua China Li Zhenshi Czechoslovakia Josef Dvoracek
1981 Kuala Lumpur Hungary Tibor Klampár China Xie Saike China Guo Yuehua
1982 Hong Kong China Guo Yuehua Sweden Mikael Appelgren China Xie Saike
1983 Barbados Sweden Mikael Appelgren Sweden Jan-Ove Waldner Sweden Erik Lindh
1984 Kuala Lumpur China Jiang Jialiang South Korea Kim Wan Sweden Ulf Bengtsson
1985 Foshan China Chen Xinhua Poland Andrzej Grubba China Jiang Jialiang
1986 Port of Spain China Chen Longcan China Jiang Jialiang South Korea Kim Wan
1987 Macao China Teng Yi China Jiang Jialiang Poland Andrzej Grubba
1988 Guangzhou & Wuhan Poland Andrzej Grubba China Chen Longcan China Jiang Jialiang
1989 Nairobi China Ma Wenge Poland Andrzej Grubba Sweden Mikael Appelgren
1990 Chiba Sweden Jan-Ove Waldner China Ma Wenge China Chen Longcan
1991 Kuala Lumpur Sweden Jörgen Persson France Jean-Philippe Gatien Sweden Jan-Ove Waldner
1992 Ho Chi Minh City China Ma Wenge South Korea Kim Taek-soo South Korea Yoo Nam-kyu
1993 Guangzhou Croatia Zoran Primorac China Wang Tao Canada Wenguan Johnny Huang
1994 Taipei France Jean-Philippe Gatien Belgium Jean-Michel Saive Croatia Zoran Primorac
1995 Nimes China Kong Linghui Germany Jörg Roßkopf China Liu Guoliang
1996 Nimes China Liu Guoliang Sweden Jan-Ove Waldner Belarus Vladimir Samsonov
1997 Nimes Croatia Zoran Primorac China Kong Linghui Belarus Vladimir Samsonov
1998 Shantou Germany Jörg Roßkopf South Korea Kim Taek-soo Croatia Zoran Primorac
1999 Xiaolan Belarus Vladimir Samsonov Austria Werner Schlager Croatia Zoran Primorac
2000 Yangzhou China Ma Lin South Korea Kim Taek-soo China Wang Liqin
2001 Courmayeur Belarus Vladimir Samsonov China Wang Liqin Germany Jörg Roßkopf
2002 Jinan Germany Timo Boll China Kong Linghui Croatia Zoran Primorac
2003 Jiangyin China Ma Lin Greece Kalinikos Kreanga China Wang Liqin
2004 Hangzhou China Ma Lin Greece Kalinikos Kreanga China Wang Hao
2005 Liège Germany Timo Boll China Wang Hao China Ma Lin
2006 Paris China Ma Lin China Wang Hao China Wang Liqin
2007 Barcelona China Wang Hao South Korea Ryu Seung-min China Wang Liqin
2008 Liège China Wang Hao Germany Timo Boll China Ma Long
2009 Moscow Belarus Vladimir Samsonov China Chen Qi China Ma Long
2010 Magdeburg China Wang Hao China Zhang Jike Germany Timo Boll
2011 Paris China Zhang Jike China Wang Hao South Korea Joo Se-hyuk
2012 Liverpool China Ma Long Germany Timo Boll Belarus Vladimir Samsonov
2013 Verviers China Xu Xin Belarus Vladimir Samsonov Germany Dimitrij Ovtcharov
2014 Düsseldorf China Zhang Jike China Ma Long Germany Timo Boll
2015 Halmstad China Ma Long China Fan Zhendong Germany Dimitrij Ovtcharov
2016 Saarbrücken China Fan Zhendong China Xu Xin Hong Kong Wong Chun-ting
2017 Liège Germany Dimitrij Ovtcharov Germany Timo Boll China Ma Long
2018 Paris China Fan Zhendong Germany Timo Boll China Lin Gaoyuan
2019 Chengdu China Fan Zhendong Japan Tomokazu Harimoto Chinese Taipei Lin Yun-ju
2020 Weihai China Fan Zhendong China Ma Long Japan Tomokazu Harimoto

WTT Cup Finals

Year Host City Gold Silver Bronze
2021 Singapore China Fan Zhendong Japan Tomokazu Harimoto Brazil Hugo Calderano
China Wang Chuqin

Women's singles

ITTF World Cup

Year Host City Gold Silver Bronze
1996 Hong Kong China Deng Yaping China Yang Ying China Wang Chen
1997 Shanghai China Wang Nan China Li Ju New Zealand Li Chunli
1998 Taipei China Wang Nan China Li Ju Chinese Taipei Chen-Tong Fei-Ming
2000 Phnom Penh China Li Ju China Wang Nan China Sun Jin
2001 Wuhu China Zhang Yining North Korea Kim Hyon-hui Romania Mihaela Steff
2002 Singapore China Zhang Yining China Li Nan Hong Kong Tie Ya Na
2003 Hong Kong China Wang Nan China Niu Jianfeng China Zhang Yining
2004 Hangzhou China Zhang Yining China Wang Nan Hong Kong Tie Ya Na
2005 Guangzhou China Zhang Yining China Guo Yan Japan Ai Fukuhara
2006 Urumqi China Guo Yan China Zhang Yining Singapore Li Jiawei
2007 Chengdu China Wang Nan China Zhang Yining China Guo Yue
2008 Kuala Lumpur China Li Xiaoxia Hong Kong Tie Ya Na Singapore Feng Tianwei
2009 Guangzhou China Liu Shiwen China Guo Yue China Li Xiaoxia
2010 Kuala Lumpur China Guo Yan Hong Kong Jiang Huajun China Guo Yue
2011 Singapore China Ding Ning China Li Xiaoxia Hong Kong Tie Ya Na
2012 Huangshi China Liu Shiwen Romania Elizabeta Samara Spain Shen Yanfei
2013 Kobe China Liu Shiwen China Wu Yang Singapore Feng Tianwei
2014 Linz China Ding Ning China Li Xiaoxia Japan Kasumi Ishikawa
2015 Sendai China Liu Shiwen Japan Kasumi Ishikawa Germany Petrissa Solja
2016 Philadelphia Japan Miu Hirano Chinese Taipei Cheng I-ching Singapore Feng Tianwei
2017 Markham China Zhu Yuling China Liu Shiwen Chinese Taipei Cheng I-ching
2018 Chengdu China Ding Ning China Zhu Yuling Chinese Taipei Cheng I-ching
2019 Chengdu China Liu Shiwen China Zhu Yuling Singapore Feng Tianwei
2020 Weihai China Chen Meng China Sun Yingsha Japan Mima Ito

WTT Cup Finals

Year Host City Gold Silver Bronze
2021 Singapore China Sun Yingsha China Wang Yidi China Chen Meng
Japan Hina Hayata


Men's doubles

Year Host City Gold Silver Bronze
1990 Seoul South Korea Kim Taek-soo
South Korea Yoo Nam-kyu
Germany Steffen Fetzner
Germany Jörg Roßkopf
Poland Andrzej Grubba
Poland Leszek Kucharski
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Ilija Lupulesku
Socialist Federal Republic of Yugoslavia Zoran Primorac
1992 Las Vegas South Korea Kim Taek-soo
South Korea Yoo Nam-kyu
Russia Andrei Mazunov
Russia Dmitrij Mazunov
Germany Steffen Fetzner
Germany Jörg Roßkopf
South Korea Kang Hee-chan
South Korea Lee Chul-seung

Women's doubles

Year Host City Gold Silver Bronze
1990 Seoul South Korea Hong Cha-ok
South Korea Hyun Jung-hwa
Hong Kong Chai Po Wa
Hong Kong Chan Tan Lui
China Deng Yaping
China Hu Xiaoxin
South Korea Hong Soon-hwa
South Korea Lee Tae-joo
1992 Las Vegas China Deng Yaping
China Qiao Hong
South Korea Hong Cha-ok
South Korea Hyun Jung-hwa
Hong Kong Chai Po Wa
Hong Kong Chan Tan Lui
China Chen Zihe
China Gao Jun

Men's team

Year Host City Gold Silver Bronze
1990 Chiba City Sweden Sweden
Mikael Appelgren
Erik Lindh
Jörgen Persson
Jan-Ove Waldner
China China
Chen Longcan
Chen Zhibin
Ma Wenge
Wei Qingguang
Yu Shentong
England England
Sky Andrew
Chen Xinhua
Alan Cooke
Desmond Douglas
North Korea North Korea
Kim Guk-chol
Kim Song-hui
Ri Gun-sang
1991 Barcelona China China
Ma Wenge
Wang Hao
Wang Tao
Xie Chaojie
Zhang Lei
Sweden Sweden
Peter Karlsson
Erik Lindh
Jörgen Persson
Jan-Ove Waldner
France France
Nicolas Chatelain
Damien Éloi
Jean-Philippe Gatien
Olivier Marmurek
North Korea North Korea
Choi Kyong-sob
Kim Guk-chol
Kim Song-hui
Ri Gun-sang
1994 Nimes China China
Ding Song
Lin Zhigang
Liu Guoliang
Wang Hao
Sweden Sweden
Mikael Appelgren
Peter Karlsson
Jörgen Persson
Jan-Ove Waldner
Belgium Belgium
Thierry Cabrera
Andras Podpinka
Philippe Saive
Frederic Sonnet
France France
Patrick Chila
Damien Éloi
Jean-Philippe Gatien
Christophe Legoût
1995 Atlanta South Korea South Korea
Chu Kyo-sung
Kim Bong-chul
Kim Taek-soo
Lee Chul-seung
Yoo Nam-kyu
Germany Germany
Steffen Fetzner
Peter Franz
Richard Prause
Jörg Roßkopf
Japan Japan
Ichiro Imaeda
Kōji Matsushita
Toshio Tasaki
Ryo Yuzawa
United States Jim Butler
Cheng Yinghua
David Zhuang
2007 Magdeburg China China
Chen Qi
Ma Lin
Wang Hao
Wang Liqin
Hong Kong Hong Kong
Cheung Yuk
Leung Chu Yan
Li Ching
Austria Austria
Chen Weixing
Robert Gardos
Bernhard Presslmayer
Werner Schlager
South Korea South Korea
Joo Sae-hyuk
Lee Jung-sam
Oh Sang-eun
Ryu Seung-min
2009 Linz China China
Ma Long
Qiu Yike
Xu Xin
Zhang Jike
South Korea South Korea
Joo Sae-hyuk
Oh Sang-eun
Ryu Seung-min
Yoon Jae-young
Germany Germany
Patrick Baum
Dimitrij Ovtcharov
Bastian Steger
Christian Süß
Hong Kong Hong Kong
Cheung Yuk
Jiang Tianyi
Leung Chu Yan
Tang Peng
Tse Ka Chun
2010 Dubai China China
Hao Shuai
Ma Long
Wang Hao
Xu Xin
Zhang Jike
South Korea South Korea
Jeoung Young-sik
Joo Sae-hyuk
Lee Jung-woo
Oh Sang-eun
Austria Austria
Chen Weixing
Stefan Fegerl
Robert Gardos
Daniel Habesohn
Werner Schlager
Germany Germany
Patrick Baum
Zoltan Fejer-Konnerth
Steffen Mengel
2011 Magdeburg China China
Ma Lin
Ma Long
Wang Hao
Wang Liqin
Xu Xin
South Korea South Korea
Joo Sae-hyuk
Kim Min-seok
Oh Sang-eun
Ryu Seung-min
Germany Germany
Patrick Baum
Ruwen Filus
Dimitrij Ovtcharov
Bastian Steger
Japan Japan
Kenta Matsudaira
Koki Niwa
Kaii Yoshida
2013 Guangzhou China China
Ma Long
Wang Hao
Wang Liqin
Xu Xin
Zhang Jike
Chinese Taipei Chinese Taipei
Chen Chien-an
Chiang Hung-chieh
Chuang Chih-yuan
Huang Sheng-sheng
Wu Chih-chi
Egypt Egypt
Khalid Assar
Omar Assar
Mohamed El-beiali
El-sayed Lashin
Ahmed Saleh
Japan Japan
Kenta Matsudaira
Jun Mizutani
Koki Niwa
2015 Dubai China China
Fan Zhendong
Fang Bo
Ma Long
Xu Xin
Zhang Jike
Austria Austria
Chen Weixing
Stefan Fegerl
Robert Gardos
Daniel Habesohn
Chinese Taipei Chinese Taipei
Chen Chien-an
Chiang Hung-chieh
Huang Sheng-sheng
Wu Chih-chi
Portugal Portugal
Tiago Apolónia
Marcos Freitas
João Geraldo
João Monteiro
2018 London China China
Fan Zhendong
Lin Gaoyuan
Ma Long
Xu Xin
Yu Ziyang
Japan Japan
Tomokazu Harimoto
Koki Niwa
Yuya Oshima
Jin Ueda
England England
Paul Drinkhall
Tom Jarvis
David McBeath
Liam Pitchford
Sam Walker
South Korea South Korea
Jeong Sang-eun
Jeoung Young-sik
Lee Sang-su
Lim Jong-hoon
2019 Tokyo China China
Fan Zhendong
Liang Jingkun
Lin Gaoyuan
Ma Long
Xu Xin
South Korea South Korea
Cho Dae-seong
Jang Woo-jin
Jeoung Young-sik
Lee Sang-su
Lim Jong-hoon
Chinese Taipei Chinese Taipei
Chen Chien-an
Liao Chen-ting
Lin Yun-ju
Peng Wang-wei
Wang Tai-wei
Japan Japan
Tomokazu Harimoto
Takuya Jin
Koki Niwa
Maharu Yoshimura

Performance by nations in Men's World Team

Team Winners Runners-up Third Place
China China 10 (1991, '94, 2007, '09, '10, '11, '13, '15, '18, '19) 1 (1990) 0
South Korea South Korea 1 (1995) 4 (2009, '10, '11, '19) 2 (2007, '18)
Sweden Sweden 1 (1990) 2 (1991, '94) 0
Japan Japan 0 1 (2018) 4 (1995, 2011, '13, '19)
Germany Germany 0 1 (1995) 3 (2009, '10, '11)
Austria Austria 0 1 (2015) 2 (2007, '10)
Chinese Taipei Chinese Taipei 0 1 (2013) 2 (2015, '19)
Hong Kong Hong Kong 0 1 (2007) 1 (2009)
North Korea North Korea 0 0 2 (1990, '91)
England England 0 0 2 (1990, 2018)
France France 0 0 2 (1991, '94)
Belgium Belgium 0 0 1 (1994)
United States United States 0 0 1 (1995)
Egypt Egypt 0 0 1 (2013)
Portugal Portugal 0 0 1 (2015)

Women's team

Year Host City Gold Silver Bronze
1990 Chiba City China China
Chen Zihe
Deng Yaping
Gao Jun
Qiao Hong
North Korea North Korea
Li Bun-hui
Li Mi-suk
Yu Sun-bok
Japan Japan
Mika Hoshino
Miki Kitsukawa
Rika Sato
Tomoko Shimonaga
South Korea South Korea
Hong Cha-ok
Hong Soon-hwa
Hyun Jung-hwa
1991 Barcelona China China
Chen Zihe
Deng Yaping
Gao Jun
Liu Wei
Qiao Hong
South Korea South Korea
Hong Cha-ok
Hong Soon-hwa
Hyun Jung-hwa
Japan Japan
Mika Hoshino
Fumiyo Yamashita-Kaizu
Rika Sato
North Korea North Korea
Li Bun-hui
Li Mi-suk
Yu Sun-bok
1994 Nimes Russia Russia
Galina Melnik
Irina Palina
Elena Timina
Germany Germany
Christina Fischer
Elke Schall
Jie Schöpp
Nicole Struse
China China
Wang Chen
Wu Na
Zhang Ling
Netherlands Netherlands
Gerdie Keen
Mirjam Hooman-Kloppenburg
Emily Noor
Bettine Vriesekoop
1995 Atlanta China China
Deng Yaping
Liu Wei
Qiao Hong
Qiao Yunping
Yang Ying
Romania Romania
Otilia Bădescu
Emilia Elena Ciosu
Georgeta Cojocaru
Hungary Hungary
Csilla Bátorfi
Vivien Ello
Krisztina Tóth
South Korea South Korea
Kim Moo-kyo
Park Hae-jung
Park Kyung-ae
Ryu Ji-hye
2007 Magdeburg China China
Guo Yue
Li Xiaoxia
Wang Nan
Zhang Yining
South Korea South Korea
Kim Kyung-ah
Kwak Bang-bang
Lee Eun-hee
Park Mi-young
Hong Kong Hong Kong
Lau Sui Fei
Lin Ling
Tie Ya Na
Zhang Rui
Hungary Hungary
Li Bin
Petra Lovas
Georgina Póta
Krisztina Tóth
2009 Linz China China
Ding Ning
Guo Yue
Li Xiaoxia
Liu Shiwen
Singapore Singapore
Feng Tianwei
Zena Sim Kai Xin
Sun Beibei
Wang Yuegu
Yu Mengyu
Hong Kong Hong Kong
Jiang Huajun
Lau Sui Fei
Lin Ling
Tie Ya Na
Zhang Rui
Japan Japan
Ai Fukuhara
Sayaka Hirano
Kasumi Ishikawa
2010 Dubai China China
Ding Ning
Guo Yan
Guo Yue
Li Xiaoxia
Liu Shiwen
Singapore Singapore
Feng Tianwei
Li Jiawei
Sun Beibei
Wang Yuegu
Yu Mengyu
South Korea South Korea
Kim Kyung-ah
Park Mi-young
Seok Ha-jung
Yang Ha-eun
Japan Japan
Hiroko Fujii
Ai Fukuhara
Kasumi Ishikawa
2011 Magdeburg China China
Ding Ning
Fan Ying
Guo Yan
Guo Yue
Li Xiaoxia
Japan Japan
Ai Fukuhara
Sayaka Hirano
Kasumi Ishikawa
Hong Kong Hong Kong
Jiang Huajun
Lee Ho Ching
Ng Wing Nam
Tie Ya Na
Yu Kwok See
Singapore Singapore
Feng Tianwei
Li Jiawei
Sun Beibei
Wang Yuegu
Yu Mengyu
2013 Guangzhou China China
Chang Chenchen
Ding Ning
Li Xiaoxia
Liu Shiwen
Wu Yang
Japan Japan
Ai Fukuhara
Sayaka Hirano
Kasumi Ishikawa
Hong Kong Hong Kong
Guan Mengyuan
Jiang Huajun
Lee Ho Ching
Ng Wing Nam
Tie Ya Na
Singapore Singapore
Feng Tianwei
Isabelle Li
Yee Herng Hwee
Yu Mengyu
2015 Dubai China China
Chen Meng
Ding Ning
Li Xiaoxia
Liu Shiwen
Zhu Yuling
North Korea North Korea
Kim Hye-yong
Kim Jong
Ri Mi-gyong
Ri Myong-sun
Japan Japan
Sayaka Hirano
Yuka Ishigaki
Misaki Morizono
Singapore Singapore
Feng Tianwei
Isabelle Li
Lim Eunice
Yu Mengyu
Zhang Wanling
2018 London China China
Chen Xingtong
Ding Ning
Liu Shiwen
Wang Manyu
Zhu Yuling
Japan Japan
Hina Hayata
Miu Hirano
Kasumi Ishikawa
Mima Ito
Hong Kong Hong Kong
Doo Hoi Kem
Lee Ho Ching
Mak Tze Wing
Ng Wing Nam
Minnie Soo
North Korea North Korea
Cha Hyo-sim
Choe Hyon-hwa
Kim Nam-hee
Kim Song-i
2019 Tokyo China China
Chen Meng
Ding Ning
Liu Shiwen
Sun Yingsha
Wang Manyu
Japan Japan
Miu Hirano
Kasumi Ishikawa
Mima Ito
Hitomi Sato
Chinese Taipei Chinese Taipei
Chen Szu-yu
Cheng Hsien-tzu
Cheng I-ching
Liu Hsing-yin
Su Pei-ling
South Korea South Korea
Choi Hyo-joo
Jeon Ji-hee
Shin Yu-bin
Suh Hyo-won
Yang Ha-eun

Performance by nations in Women's World Team

Team Winners Runners-up Third Place
China China 11 (1990, '91, '95, 2007, '09, '10, '11, '13, '15, '18, '19) 0 1 (1994)
Singapore Singapore 1 2 (2009, '10) 3 (2011, '13, '15)
Russia Russia 1 (1994) 0 0
Japan Japan 0 4 (2011, '13, '18, '19) 4 (1991, 2009, '10, '15)
South Korea South Korea 0 2 (1991, 2007) 3 (1995, 2010, '19)
North Korea North Korea 0 2 (1990, 2015) 2 (1991, 2018)
Romania Romania 0 1 (1995) 0
Germany Germany 0 1 (1994) 0
Hong Kong Hong Kong 0 0 5 (2007, '09, '11, '13, '18)
HungaryHungary 0 0 3 (1990, '95, 2007)
France France 0 0 1 (1990)
Netherlands Netherlands 0 0 1 (1994)
Chinese Taipei Chinese Taipei 0 0 1 (2019)

References

  1. ^ "Policy for inclusion in the ITTF World Ranking" (PDF). ITTF. ITTF. Archived from the original (PDF) on 2011-01-12. Retrieved 2010-06-23.
  2. ^ a b c "ITTF Handbook 2009/2010 Index 4.03-4.04". ITTF. ITTF. Retrieved 2010-06-23.
  3. ^ "Playing System for the 2009 Men's and Women's World Cup" (PDF). ITTF. ITTF. Retrieved 2010-06-23.
  4. ^ "Playing System for the 2009 World Team Cup" (PDF). ITTF. ITTF. Retrieved 2010-07-15.