UEFA Futsal Euro 2022 qualifying
Tournament details
Dates29 January 2020 – 17 November 2021[1]
Teams49 (from 1 confederation)
2018
2026 →

The UEFA Futsal Euro 2022 qualifying competition will be a men's futsal competition that determines the 15 teams joining the automatically qualified hosts Netherlands in the UEFA Futsal Euro 2022 final tournament,[2] the first tournament to be held on a four-year basis and featuring 16 teams.[3]

A record number of 50 of the 55 UEFA member national teams entered the competition, including Austria and Northern Ireland which entered for the first time. Apart from hosts Netherlands, the remaining 49 teams entered the qualifying competition.[4] The 16 teams which advanced to the 2020 FIFA Futsal World Cup European qualifying elite round were given byes to the qualifying group stage, which for the first time would be played in home-and-away round-robin format, while the remaining 33 teams entered in the qualifying round.[5]

Format

The qualifying competition consists of four rounds:[5][6]

Tiebreakers

In the qualifying round and qualifying group stage, teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss), and if tied on points, the following tiebreaking criteria are applied, in the order given, to determine the rankings (Regulations Articles 14.01, 14.02 and 17.01):[6]

  1. Points in head-to-head matches among tied teams;
  2. Goal difference in head-to-head matches among tied teams;
  3. Goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  4. (Qualifying group stage only) Away goals scored in head-to-head matches among tied teams;
  5. If more than two teams are tied, and after applying all head-to-head criteria above, a subset of teams are still tied, all head-to-head criteria above are reapplied exclusively to this subset of teams;
  6. Goal difference in all group matches;
  7. Goals scored in all group matches;
  8. (Qualifying group stage only) Away goals scored in all group matches;
  9. (Qualifying group stage only) Wins in all group matches;
  10. (Qualifying group stage only) Away wins in all group matches;
  11. (Qualifying round only) Penalty shoot-out if only two teams have the same number of points, and they met in the last round of the group and are tied after applying all criteria above (not used if more than two teams have the same number of points, or if their rankings are not relevant for qualification for the next stage);
  12. Disciplinary points (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  13. UEFA coefficient ranking for the qualifying round or qualifying group stage draw;
  14. (Qualifying round only) Drawing of lots.

To determine the five best third-placed teams from the qualifying round, the results against the teams in fourth place are discarded. To determine the six best runners-up from the qualifying group stage, all results are considered. The following criteria are applied (Regulations Articles 14.04 and 15.02):[6]

  1. Points;
  2. Goal difference;
  3. Goals scored;
  4. (Qualifying group stage only) Away goals scored;
  5. (Qualifying group stage only) Wins;
  6. (Qualifying group stage only) Away wins;
  7. Disciplinary points;
  8. UEFA coefficient ranking for the qualifying round or qualifying group stage draw;
  9. (Qualifying round only) Drawing of lots

In the qualifying round play-offs and play-offs, the team that scores more goals on aggregate over the two legs qualifies for the final tournament. If the aggregate score is level, the away goals rule is applied, i.e., the team that scores more goals away from home over the two legs advances. If away goals are also equal, extra time is played. The away goals rule is again applied after extra time, i.e., if there are goals scored during extra time and the aggregate score is still level, the visiting team advances by virtue of more away goals scored. If no goals are scored during extra time, the tie is decided by penalty shoot-out (Regulations Article 21.01).[6]

Schedule

The qualifying matches are played on dates that fall within the FIFA Futsal International Match Calendar.[5][7]

Schedule for UEFA Futsal Euro 2022 qualifying
Round Draw Dates Original dates
Qualifying round 7 November 2019 29 January – 1 February 2020
Qualifying round play-offs 13 February 2020 2–11 November 2020 6–15 April 2020
Qualifying group stage 2 September 2020 (originally 14 May 2020)
  • 6–9 December 2020
  • 25 January – 3 February 2021
  • 1–10 March 2021
  • 5–14 April 2021
  • Matchdays 1 & 2: February 2021
  • Matchdays 3 & 4: April 2021
  • Matchdays 5 & 6: September 2021
Play-offs 2 September 2020 (originally September 2021) 14–17 November 2021 October 2021

In the qualifying round, the schedule of each group is as follows, with one rest day between matchdays 2 and 3 for four-team groups, and no rest days for three-team groups (Regulations Articles 13.03, 23.02 and 23.03):[6]

Note: For scheduling, the hosts are considered as Team 1, while the visiting teams are considered as Team 2, Team 3, and Team 4 according to their group positions.

Qualifying round schedule
Matchday Matches (4 teams) Matches (3 teams)
Matchday 1 2 v 4, 3 v 1 3 v 1
Matchday 2 3 v 2, 1 v 4 2 v 3
Matchday 3 4 v 3, 1 v 2 1 v 2

In the qualifying group stage, the schedule of each group is as follows (Regulations Article 16.03):[6]

Qualifying group stage schedule
Matchday Matches
Matchday 1 2 v 3, 4 v 1
Matchday 2 1 v 2, 3 v 4
Matchday 3 3 v 1, 2 v 4
Matchday 4 1 v 3, 4 v 2
Matchday 5 3 v 2, 1 v 4
Matchday 6 2 v 1, 4 v 3

Qualifying round

Draw

The draw for the qualifying round was held on 7 November 2019, 13:30 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[4] The seeding was based on the new Elo-based futsal men's national-team coefficient ranking taken on 28 October 2019.[8] The 33 teams were drawn into nine groups: six groups of four containing one team from each of the seeding positions 1–4, and three groups of three containing one team from each of the seeding positions 1–3. First, the nine teams which were pre-selected as hosts were drawn from their own designated pot and allocated to their respective group as per their seeding positions (since Malta were in seeding position 4, they had to be host a four-team group). Next, the remaining 24 teams were drawn from their respective pot which were allocated according to their seeding positions. Based on the decisions taken by the UEFA Emergency Panel, Kosovo and Bosnia and Herzegovina could not be drawn in the same group.

Final tournament hosts
Team Coeff.[8] Rank
 Netherlands 1641.41 17
Participating teams for UEFA Futsal Euro 2022 qualifying
Teams entering qualifying group stage
Team Coeff.[8] Rank
 Spain 2112.09 1
 Russia 2099.41 2
 Portugal 2088.92 3
 Kazakhstan 2074.58 4
 Azerbaijan 2013.86 5
 Ukraine 2002.36 6
 Serbia 1975.44 7
 Italy 1963.53 8
 Slovenia 1926.99 9
 Croatia 1919.50 10
 Czech Republic 1802.24 11
 Belarus 1800.94 12
 Romania 1756.91 13
 France 1740.99 15
 Slovakia 1713.56 16
 Finland 1590.30 21
Teams entering qualifying round
Team Coeff.[8] Rank Seed
 Hungary 1746.28 14 1
 Bosnia and Herzegovina (H) 1641.36 18
 Poland 1600.21 19
 Belgium (H) 1594.81 20
 Georgia (H) 1587.09 22
 Latvia (H) 1486.86 23
 North Macedonia (H) 1478.80 24
 Moldova (H) 1395.49 25
 Albania 1372.66 26
 Turkey 1356.47 27 2
 Kosovo 1351.84 28
 Montenegro 1342.09 29
 England 1338.14 30
 Sweden 1314.92 31
  Switzerland 1233.17 32
 Norway 1213.04 33
 Bulgaria (H) 1202.87 34
 Denmark 1176.30 35
 Armenia 1135.14 36 3
 Greece 1109.10 37
 Germany 1104.34 38
 Cyprus 1065.11 39
 Wales 1062.77 40
 Lithuania (H) 1043.10 41
 Israel 1017.78 42
 Andorra 910.95 43
 Estonia 882.75 44
 Malta (H) 856.48 45 4
 Gibraltar 824.33 46
 San Marino 807.01 47
 Scotland 798.50 48
 Northern Ireland 757.59 49
 Austria 757.59 50
Notes
Did not enter (all no rank)
 Faroe Islands  Iceland  Liechtenstein
 Luxembourg  Republic of Ireland

Groups

The winners of each group advanced to the qualifying group stage, while the runners-up of each group and the five best third-placed teams advanced to the qualifying round play-offs. The qualifying round was scheduled to be played between 29 January and 1 February 2020.

Times are CET (UTC+1), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).

Group A

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Bosnia and Herzegovina (H) 3 3 0 0 22 10 +12 9 Qualifying group stage
2  Cyprus 3 2 0 1 14 9 +5 6 Qualifying round play-offs
3   Switzerland 3 1 0 2 8 12 −4 3
4  Gibraltar 3 0 0 3 3 16 −13 0
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Cyprus 4–8 Bosnia and Herzegovina
  • Kokkinos Goal 13:47
  • Kouloumbris Goal 22:32
  • Kanjo Goal 28:26
  • Omirou Goal 30:43
Report
  • Bošković Goal 2:35
  • Petak Goal 7:4118:0825:46
  • Radmilović Goal 9:42
  • Džindić Goal 12:37
  • Ivanković Goal 22:59
  • Hrkač Goal 39:05
Arena Zenica, Zenica
Referee: Kirill Naishouler (Finland), Ibrahim El Jilali (Netherlands)
Switzerland  3–1 Gibraltar
  • Buckson Goal 9:20
  • Uebelhart Goal 28:35
  • Marcoyannakis Goal 30:44
Report
  • Lopez Goal 4:43
Arena Zenica, Zenica
Referee: Yaroslav Vovchok (Ukraine), Kaloyan Kirilov (Bulgaria)

Cyprus 6–1  Switzerland
  • Diniz Pereira Goal 19:56
  • Kouloumbris Goal 21:01
  • Kanjo Goal 29:36
  • Kokkinos Goal 29:56
  • Omirou Goal 33:1038:41
Report
  • Florin Goal 5:29
Arena Zenica, Zenica
Referee: Kaloyan Kirilov (Bulgaria), Kirill Naishouler (Finland)
Bosnia and Herzegovina 9–2 Gibraltar
  • Radmilović Goal 4:06
  • Petak Goal 6:36
  • Rodriguez Goal 13:17 (o.g.)
  • Bošković Goal 22:5229:00
  • Ivanković Goal 23:54
  • Gosto Goal 24:12
  • Milanović Goal 34:16
  • Džindić Goal 39:57
Report
  • Ruiz Goal 25:49
  • Collado Goal 38:11
Arena Zenica, Zenica
Referee: Ibrahim El Jilali (Netherlands), Yaroslav Vovchok (Ukraine)

Gibraltar 0–4 Cyprus
Report
  • Kouloumbris Goal 4:19
  • Alexiou Goal 11:01
  • Kanjo Goal 24:07
  • Diniz Pereira Goal 35:02
Arena Zenica, Zenica
Referee: Yaroslav Vovchok (Ukraine), Kirill Naishouler (Finland)
Bosnia and Herzegovina 5–4  Switzerland
  • Radmilović Goal 11:01
  • Džindić Goal 23:52
  • Hrkač Goal 36:5937:52
  • Bošković Goal 37:19
Report
  • Marcoyannakis Goal 9:02
  • Gössi Goal 21:48
  • De Freitas Goal 22:37
  • Buckson Goal 35:18
Arena Zenica, Zenica
Referee: Kaloyan Kirilov (Bulgaria), Ibrahim El Jilali (Netherlands)

Group B

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Belgium (H) 3 3 0 0 17 6 +11 9 Qualifying group stage
2  Armenia 3 1 1 1 7 8 −1 4 Qualifying round play-offs
3  Montenegro 3 1 0 2 11 10 +1 3
4  Scotland 3 0 1 2 7 18 −11 1
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Montenegro 9–2 Scotland
  • Il. Mugoša Goal 2:5518:5739:03
  • Smith Goal 9:29 (o.g.)
  • Spasojević Goal 10:3723:2130:56
  • Vidaković Goal 35:00
  • Vukovic Goal 37:41
Report
  • Aloulou Goal 5:42
  • Robertson Goal 34:47
Sport Vlaanderen Herentals, Herentals
Referee: Daniel Matkovic (Switzerland), Jacob Willem Machiel van Dijke (Netherlands)
Armenia 2–5 Belgium
  • Francisco De Campos Goal 3:23
  • Manukian Goal 17:03 (2pen.)
Report
  • Dillien Goal 6:55
  • Leo Goal 10:4725:07
  • Rahou Goal 31:4339:10
Sport Vlaanderen Herentals, Herentals
Referee: Trayan Enchev (Bulgaria), Ingus Puriņš (Latvia)

Armenia 3–1 Montenegro
  • Margaryan Goal 14:06
  • Mashumyan Goal 27:19
  • Aslanian Goal 38:50
Report
  • Spasojević Goal 30:28
Sport Vlaanderen Herentals, Herentals
Referee: Jacob Willem Machiel van Dijke (Netherlands), Trayan Enchev (Bulgaria)
Belgium 7–3 Scotland
  • Steedman Goal 0:41 (o.g.)
  • Ettalaki Goal 4:44
  • Dillien Goal 6:3017:3536:47
  • Robertson Goal 24:03 (o.g.)
  • Ouadi Goal 39:51
Report
  • Ghislandi Goal 9:38 (o.g.)
  • Aloulou Goal 29:4738:08
Sport Vlaanderen Herentals, Herentals
Referee: Ingus Puriņš (Latvia), Daniel Matkovic (Switzerland)

Scotland 2–2 Armenia
  • Steedman Goal 2:19
  • Smith Goal 19:39
Report
  • Martins De Souza Goal 5:41
  • Galstyan Goal 32:50
Sport Vlaanderen Herentals, Herentals
Referee: Ingus Puriņš (Latvia), Trayan Enchev (Bulgaria)
Belgium 5–1 Montenegro
  • Rahou Goal 23:33
  • Adnane Goal 24:10
  • Diniz Pinheiro Goal 29:2536:46
  • Dahbi Reda Goal 31:41
Report
  • Vuletic Goal 2:45
Sport Vlaanderen Herentals, Herentals
Referee: Jacob Willem Machiel van Dijke (Netherlands), Daniel Matkovic (Switzerland)

Group C

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Poland 3 3 0 0 22 2 +20 9 Qualifying group stage
2  Greece 3 1 1 1 7 9 −2 4 Qualifying round play-offs
3  Sweden 3 1 0 2 9 14 −5 3
4  Malta (H) 3 0 1 2 5 18 −13 1
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Poland 5–2 Greece
  • Kubik Goal 5:597:1622:26
  • Marek Goal 17:55
  • Lutecki Goal 21:35
Report
  • Stavrakopoulos Goal 3:27
  • Karavidas Goal 32:33
National School of Sport, Pembroke
Referee: Aleš Močnik Perič (Slovenia), Igor Puzović (Bosnia and Herzegovina)
Sweden 6–4 Malta
  • Zhubi Goal 1:23
  • Cirak Goal 4:5316:55
  • Rossi Goal 6:57
  • Söderqvist Goal 11:09
  • Hiseni Goal 26:04
Report
  • Azzopardi Goal 7:19
  • Milijic Goal 17:52
  • Telissi Goal 20:23
  • Frendo Goal 32:03
National School of Sport, Pembroke
Referee: Balázs Farkas (Hungary), Veljko Bošković (Montenegro)

Sweden 0–6 Poland
Report
  • Leszczak Goal 5:55
  • Solecki Goal 15:04
  • Wojciechowski Goal 16:09
  • Zastawnik Goal 20:4522:50 (pen.)30:18
National School of Sport, Pembroke
Referee: Veljko Bošković (Montenegro), Aleš Močnik Perič (Slovenia)
Malta 1–1 Greece
  • Azzopardi Goal 20:18
Report
  • Karmis Goal 34:30
National School of Sport, Pembroke
Referee: Igor Puzović (Bosnia and Herzegovina), Balázs Farkas (Hungary)

Greece 4–3 Sweden
  • Stavrakopoulos Goal 7:3720:3831:09
  • Malovits Goal 29:53
Report
  • Marrah Goal 8:29
  • Smajlovic Goal 19:37
  • Hiseni Goal 26:38
National School of Sport, Pembroke
Referee: Igor Puzović (Bosnia and Herzegovina), Aleš Močnik Perič (Slovenia)
Malta 0–11 Poland
Report
  • Leszczak Goal 3:3130:39 (2pen.)
  • Marek Goal 5:0918:24
  • Gladczak Goal 10:5132:19
  • Solecki Goal 14:18
  • Wędzony Goal 22:1530:10
  • Lutecki Goal 25:4436:04
National School of Sport, Pembroke
Referee: Balázs Farkas (Hungary), Veljko Bošković (Montenegro)

Group D

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Albania 3 2 0 1 8 3 +5 6 Qualifying group stage
2  San Marino 3 1 1 1 4 5 −1 4 Qualifying round play-offs
3  Bulgaria (H) 3 1 1 1 4 6 −2 4
4  Andorra 3 1 0 2 2 4 −2 3
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Albania 4–1 San Marino
  • Kaca Goal 4:20
  • Selmanaj Goal 18:3322:19
  • Rexhepaj Goal 31:06
Report
  • Belloni Goal 12:48
Palace of Culture and Sports, Varna
Referee: Petar Radojčić (Serbia), Yiangos Yiangou (Cyprus)
Andorra 1–2 Bulgaria
  • Debboun Goal 11:09
Report
  • Bo. Marev Goal 16:55
  • Karageorgiev Goal 23:39
Palace of Culture and Sports, Varna
Referee: Stefan Vrijens (Belgium), Grigori Ošomkov (Estonia)

Andorra 1–0 Albania
  • Massana Valls Goal 29:59
Report
Palace of Culture and Sports, Varna
Referee: Grigori Ošomkov (Estonia), Petar Radojčić (Serbia)
Bulgaria 1–1 San Marino
  • Stanković Goal 33:05
Report
  • Busignani Goal 25:02
Palace of Culture and Sports, Varna
Referee: Yiangos Yiangou (Cyprus), Stefan Vrijens (Belgium)

San Marino 2–0 Andorra
  • Mattioli Goal 35:56
  • Moretti Goal 39:49
Report
Palace of Culture and Sports, Varna
Referee: Grigori Ošomkov (Estonia), Yiangos Yiangou (Cyprus)
Bulgaria 1–4 Albania
  • Stanković Goal 31:00
Report
  • Halimi Goal 0:4738:38
  • Karaja Goal 15:43
  • Selmanaj Goal 26:04
Palace of Culture and Sports, Varna
Referee: Stefan Vrijens (Belgium), Petar Radojčić (Serbia)

Group E

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Hungary 3 3 0 0 14 3 +11 9 Qualifying group stage
2  Lithuania (H) 3 2 0 1 9 7 +2 6 Qualifying round play-offs
3  Turkey 3 1 0 2 6 8 −2 3
4  Northern Ireland 3 0 0 3 5 16 −11 0
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Hungary 7–2 Northern Ireland
  • Glenholmes Goal 4:02 (o.g.)
  • Nagy Goal 7:40
  • Rábl Goal 10:53
  • Pál Goal 11:31
  • Horváth Goal 28:2637:52
  • Dávid Goal 34:33
Report
  • Taylor Goal 18:52
  • Millar Goal 25:19
Jonava Sports Arena, Jonava
Referee: Lukáš Peško (Slovakia), Juan Boelen (Belgium)
Turkey 2–3 Lithuania
  • Akparlak Goal 18:22
  • Özkan Goal 24:29
Report
  • Zagurskas Goal 28:16
  • Sendžikas Goal 34:1535:34 (2pen.)
Jonava Sports Arena, Jonava
Referee: Timo Onatsu (Finland), Peter Nurse (England)

Turkey 0–3 Hungary
Report
  • Dróth Goal 21:48
  • Dávid Goal 25:1437:34
Jonava Sports Arena, Jonava
Referee: Peter Nurse (England), Lukáš Peško (Slovakia)
Lithuania 5–1 Northern Ireland
  • Voskunovič Goal 3:505:0912:28
  • Sendžikas Goal 27:5833:29
Report
  • Donnelly Goal 5:04
Jonava Sports Arena, Jonava
Referee: Juan Boelen (Belgium), Timo Onatsu (Finland)

Northern Ireland 2–4 Turkey
  • Gunn Goal 4:2738:01
Report
  • Köseoğlu Goal 16:3619:17
  • Aygün Goal 37:19
  • C. Keskin Goal 38:56
Jonava Sports Arena, Jonava
Referee: Peter Nurse (England), Juan Boelen (Belgium)
Lithuania 1–4 Hungary
  • Zagurskas Goal 13:02
Report
  • Dávid Goal 0:47
  • Dróth Goal 6:3913:33
  • Rábl Goal 29:24
Jonava Sports Arena, Jonava
Referee: Timo Onatsu (Finland), Lukáš Peško (Slovakia)

Group F

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Georgia (H) 3 3 0 0 18 4 +14 9 Qualifying group stage
2  Germany 3 2 0 1 13 10 +3 6 Qualifying round play-offs
3  Kosovo 3 1 0 2 9 16 −7 3
4  Austria 3 0 0 3 7 17 −10 0
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Kosovo 4–2 Austria
  • Dobroshi Goal 9:12
  • Qerimi Goal 10:4311:25
  • Topilla Goal 10:54
Report
  • Dizdarevic Goal 25:06 (pen.)
  • Jatic Goal 34:17
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Adrian Tschopp (Switzerland), Vitali Rakutski (Belarus)
Germany 1–3 Georgia
  • Fischer Goal 4:55
Report
  • Sebiskveradze Goal 10:46
  • Thales Goal 28:59
  • Jvarashvili Goal 30:53
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Josip Barton (Macedonia), Viktor Bugenko (Moldova)

Germany 8–4 Kosovo
  • Saglam Goal 8:5738:43
  • Meyer Goal 13:3435:4038:36
  • Sözer Goal 28:51
  • Hoffmann Goal 34:43
  • Wittig Goal 37:22
Report
  • Maxharraj Goal 0:2724:07
  • Qerimi Goal 22:59
  • Kelmendi Goal 29:17
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Vitali Rakutski (Belarus), Josip Barton (Macedonia)
Georgia 9–2 Austria
  • Saiotti Goal 0:2615:3317:4423:37
  • Sebiskveradze Goal 7:469:5015:52
  • Thales Goal 34:42
  • Jvarashvili Goal 39:04
Report
  • Vozenilek Goal 8:06
  • Steinwandter Goal 18:41
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Viktor Bugenko (Moldova), Adrian Tschopp (Switzerland)

Austria 3–4 Germany
  • Muharemovic Goal 0:52
  • Dizdarevic Goal 31:43
  • Meitz Goal 38:58 (2pen.)
Report
  • Saglam Goal 0:4121:50
  • Claus Goal 17:13
  • Meyer Goal 25:00
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Vitali Rakutski (Belarus), Viktor Bugenko (Moldova)
Georgia 6–1 Kosovo
  • Sebiskveradze Goal 1:5817:3028:45
  • Saiotti Goal 7:59
  • Kurtanidze Goal 25:33
  • Thales Goal 29:31
Report
  • Maxharraj Goal 27:12
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Josip Barton (Macedonia), Adrian Tschopp (Switzerland)

Group G

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Latvia (H) 2 1 1 0 8 3 +5 4 Qualifying group stage
2  Denmark 2 1 1 0 6 4 +2 4 Qualifying round play-offs
3  Estonia 2 0 0 2 3 10 −7 0
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Estonia 1–6 Latvia
  • Bõstrov Goal 21:49
Report
  • Ar. Kuļešovs Goal 1:2310:15
  • Mi. Babris Goal 4:3818:47
  • Matjušenko Goal 24:13
  • Pastars Goal 36:10
Zemgale Olympic Center, Jelgava
Attendance: 487
Referee: David Schärli (Switzerland), Bogdan Valentin Hanceariuc (Romania)

Denmark 4–2 Estonia
  • Mengel Goal 8:1415:13
  • Falck Goal 12:27
  • Laursen Goal 32:05
Report
  • Babjak Goal 23:06
  • Haagh Goal 39:21 (o.g.)
Zemgale Olympic Center, Jelgava
Attendance: 87
Referee: Vasilios Christodoulis (Greece), David Schärli (Switzerland)

Latvia 2–2 Denmark
  • Matjušenko Goal 17:0033:14
Report
  • Mengel Goal 8:17
  • Lucht Goal 26:19
Zemgale Olympic Center, Jelgava
Attendance: 1001
Referee: Bogdan Valentin Hanceariuc (Romania), Vasilios Christodoulis (Greece)

Group H

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Moldova (H) 2 2 0 0 7 1 +6 6 Qualifying group stage
2  Israel 2 0 1 1 2 5 −3 1 Qualifying round play-offs
3  England 2 0 1 1 1 4 −3 1
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Israel 1–4 Moldova
  • T. Shkolnik Goal 37:55
Report
  • Tacot Goal 8:47
  • Munteanu Goal 10:24
  • Nicolaiciuc Goal 24:2435:26
FMF Arena, Ciorescu
Referee: Tomasz Frak (Poland), Vlad Nicolae Ciobanu (Romania)

England 1–1 Israel
  • Ward Goal 36:16
Report
  • Lavie Goal 33:33
FMF Arena, Ciorescu
Referee: Vlad Nicolae Ciobanu (Romania), Haris Curovac (Sweden)

Moldova 3–0 England
  • Burdujel Goal 3:31
  • Obadă Goal 16:11
  • Tacot Goal 18:05
Report
FMF Arena, Ciorescu
Referee: Haris Ćurovac (Sweden), Tomasz Frak (Poland)

Group I

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Norway 2 2 0 0 9 3 +6 6 Qualifying group stage
2  North Macedonia (H) 2 1 0 1 2 2 0 3 Qualifying round play-offs
3  Wales 2 0 0 2 2 8 −6 0
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
(H) Host


Wales 0–1 North Macedonia
Report
  • Dandan Goal 22:26
Jane Sandanski Arena, Skopje
Referee: Moshe Bohbot (Israel), Sławomir Steczko (Poland)

Norway 7–2 Wales
  • Hugh Goal 2:17 (o.g.)
  • Fossli Goal 10:0134:13
  • Eggen Goal 12:00
  • Vucenovic Goal 27:51
  • Stølan Goal 30:21
  • Røttingsnes Goal 35:29
Report
  • Zulkarnain Goal 13:24
  • Williams Goal 21:46
Jane Sandanski Arena, Skopje
Referee: Sławomir Steczko (Poland), Michael Christofides (Cyprus)

North Macedonia 1–2 Norway
  • Krstevski Goal 4:48
Report
  • Pedersen Goal 22:07
  • Rakvaag Goal 37:07
Jane Sandanski Arena, Skopje
Referee: Michael Christofides (Cyprus), Moshe Bohbot (Israel)

Ranking of third-placed teams

To determine the five best third-placed teams from the qualifying round which advance to the qualifying round play-offs, only the results of the third-placed teams against the first and second-placed teams in their group are taken into account.

Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 D  Bulgaria 2 0 1 1 2 5 −3 1 Qualifying round play-offs
2 H  England 2 0 1 1 1 4 −3 1
3 E  Turkey 2 0 0 2 2 6 −4 0
4 A   Switzerland 2 0 0 2 5 11 −6 0
5 B  Montenegro 2 0 0 2 2 8 −6 0[a]
6 I  Wales 2 0 0 2 2 8 −6 0[a]
7 G  Estonia 2 0 0 2 3 10 −7 0[b]
8 C  Sweden 2 0 0 2 3 10 −7 0[b]
9 F  Kosovo 2 0 0 2 5 14 −9 0
Source: UEFA
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) goals scored; 4) disciplinary points; 5) coefficient ranking; 6) drawing of lots.
Notes:
  1. ^ a b Tied on disciplinary points (−4). Ranked on coefficient ranking: Montenegro 29, Wales 40.
  2. ^ a b Ranked on disciplinary points: Estonia −4, Sweden −5.

Qualifying round play-offs

Draw

The draw for the qualifying round play-offs was held on 13 February 2020, 14:15 CET (UTC+1), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[9] The seeding of the 14 teams (nine qualifying round group runners-up and best five qualifying round third-placed teams) was based on the new Elo-based futsal men's national-team coefficient ranking taken on 3 February 2020,[10] with the seven group runners-up with the highest coefficient ranking seeded in Pot 2, and the remaining two group runners-up and the five third-placed teams unseeded in Pot 1. They were drawn into seven ties, with the teams in Pot 2 hosting the second leg. Teams from the same qualifying round group could not be drawn against each other.

Seeded (Pot 2)
Team Pos. Coeff.[10] Rank
 North Macedonia I2 1423.49 25
 Denmark G2 1225.82 33
 Germany F2 1181.14 34
 Greece C2 1164.92 36
 Armenia B2 1158.74 37
 Cyprus A2 1145.80 39
 Lithuania E2 1131.40 40
Unseeded (Pot 1)
Team Pos. Coeff.[10] Rank
 Israel H2 1027.40 41
 San Marino D2 894.05 44
 Turkey E3 1276.95 28
 England H3 1269.46 29
 Montenegro B3 1260.29 31
  Switzerland A3 1168.49 35
 Bulgaria D3 1153.23 38

Matches

The winners of each tie advance to the qualifying group stage to join the 16 teams which receive byes and the nine qualifying round group winners. The qualifying round play-offs were originally scheduled to be played between 6 and 15 April 2020, but had been postponed due to the COVID-19 pandemic, to a later date comprised tentatively between June and mid-December.[11][12] On 17 June 2020, UEFA announced that the matches had been rescheduled to be played between 2 and 11 November 2020.[13][14]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Turkey  4–4 (a)  Greece 3–3 1–1
San Marino  1–4  Denmark 1–2 0–2
Israel  6–5  Cyprus 3–2 3–3
Switzerland   7–7 (a)  Germany 4–2 3–5
England  0–10 (awd.)[note 1]  North Macedonia 0–5 (awd.) 0–5 (awd.)
Bulgaria  1–7  Armenia 0–4 1–3
Montenegro  5–1  Lithuania 3–0 2–1

Times are CET (UTC+1), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).

Turkey 3–3 Greece
  • C. Keskin Goal 1:01
  • B. Keskin Goal 18:41
  • Özçelik Goal 25:17
Report
  • Manos Goal 2:00
  • Artinos Goal 8:19
  • Ntatis Goal 32:51
Gazanfer Bilge Sports Hall, İzmit
Attendance: 0
Referee: Daniel Matkovic (Switzerland), Marco Rothenfluh (Switzerland)
Greece 1–1 Turkey
  • Ntatis Goal 15:56
Report
  • C. Keskin Goal 39:18 (2pen.)
Dais Sports Hall, Athens
Attendance: 0
Referee: Alem Bajrovic (Bosnia and Herzegovina), Igor Puzović (Bosnia and Herzegovina)

4–4 on aggregate. Greece won on away goals and qualified for Group 3 of the qualifying group stage.


San Marino 1–2 Denmark
  • Michelotti Goal 32:51
Report
  • Falck Goal 14:42
  • Fogt Goal 25:10
Multieventi Sport Domus, Serravalle
Attendance: 0
Referee: Petar Radojčić (Serbia), Nebojsa Panic (Serbia)
Denmark 2–0 San Marino
  • Laursen Goal 16:36
  • El-Ouaz Goal 26:32
Report
Spar Nord Arena Slagels, Slagelse
Attendance: 0
Referee: Marjan Mladenovski (North Macedonia), Jan Kresta (Czech Republic)

Denmark won 4–1 on aggregate and qualified for Group 1 of the qualifying group stage.


Israel 3–2 Cyprus
  • Cohen Goal 1:11
  • Diedunov Goal 5:1426:24
Report
  • Stylianou Goal 18:23
  • Skarparis Goal 20:07
Beit Maccabi, Rishon LeZion
Attendance: 0
Referee: Vlad Nicolae Ciobanu (Romania), Daniel Deca (Romania)
Cyprus 3–3 Israel
  • Kanjo Goal 1:0137:11
  • Alexiou Goal 12:10
Report
  • Itzhak Halevy Goal 7:06
  • Diedunov Goal 19:56 (pen.)35:48
Eleftheria Indoor Hall, Nicosia
Attendance: 0
Referee: Timo Onatsu (Finland), Arttu Kyynäräinen (Finland)

Israel won 6–5 on aggregate and qualified for Group 5 of the qualifying group stage.


Switzerland  4–2 Germany
  • Gössi Goal 13:2230:58
  • Marcoyannakis Goal 35:20
  • Silverio Goal 36:05
Report
  • Fischer Goal 0:45
  • Saglam Goal 38:31
GoEasy Arena, Untersiggenthal
Attendance: 0
Referee: Stefan Vrijens (Belgium), Juan Boelen (Belgium)
Germany 5–3  Switzerland
  • Saglam Goal 6:50
  • Wittig Goal 11:26
  • Zankl Goal 29:48
  • Meyer Goal 31:10
  • Sipahi Goal 37:56
Report
  • Buckson Goal 16:0728:20
  • Gössi Goal 28:36
Arena Ludwigsburg, Ludwigsburg
Attendance: 0
Referee: Lukáš Peško (Slovakia), Rastislav Behancin (Slovakia)

7–7 on aggregate. Switzerland won on away goals and qualified for Group 6 of the qualifying group stage.


England 0–5
Awarded[15]
 North Macedonia
Report
North Macedonia 5–0
Awarded[15]
 England
Report

North Macedonia won on walkover (awarded 10–0 on aggregate) and qualified for Group 4 of the qualifying group stage.


Bulgaria 0–4 Armenia
Report
  • Manukian Goal 10:38 (2pen.)17:51
  • Aslanian Goal 19:16
  • Sanosyan Goal 39:02
Palace of Culture and Sports, Varna
Referee: Antonios Adamopoulos (Greece), Panagiotis Ntalas (Greece)
Armenia 3–1 Bulgaria
  • Aslanian Goal 10:47
  • Galstyan Goal 28:09
  • Sanosyan Goal 31:34
Report
  • Baharov Goal 28:00
Palace of Culture and Sports, Varna (Bulgaria)[note 5]
Referee: Moshe Bohbot (Israel), Raafat Al Hamola (Israel)

Armenia won 7–1 on aggregate and qualified for Group 2 of the qualifying group stage.


Montenegro 3–0 Lithuania
  • Ćorović Goal 31:05
  • Vidaković Goal 35:06
  • Iv. Mugoša Goal 40:00 (2pen.)
Report
Verde Complex, Podgorica
Attendance: 0
Referee: Tomasz Frak (Poland), Sławomir Steczko (Poland)
Lithuania 1–2 Montenegro
  • Sendžikas Goal 24:35
Report
  • Drašković Goal 9:32
  • Vidaković Goal 23:36
Jonava Sports Arena, Jonava
Attendance: 0
Referee: Marc Birkett (England), Kamil Çetin (Turkey)

Montenegro won 5–1 on aggregate and qualified for Group 7 of the qualifying group stage.

Qualifying group stage

Draw

The draw for the qualifying group stage and play-offs was held on 2 September 2020, 13:15 CEST (UTC+2), at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland (originally scheduled on 14 May 2020, but postponed due to the COVID-19 pandemic, initially to 7 July 2020).[20] The 32 teams were drawn into eight groups of four. The seeding of the 25 teams which had already qualified at the time of the draw (16 World Cup qualifying elite round teams which received bye to this round, and nine qualifying round group winners) was based on the new Elo-based futsal men's national-team coefficient ranking taken at the time of the draw, with eight teams seeded in each of Pots A, B and C, and one team seeded in Pot D. The seven qualifying round play-off winners, whose identity was not known at the time of the draw, were seeded in Pot E. First, the teams in Pot E were drawn into position 1 of Groups 1–7, and the team in Pot D were drawn into any of the positions 1, 2, 3 or 4 of Group 8. Next, the teams in Pots C, B and then A were drawn into any of the positions 1 (Group 8 only), 2, 3 or 4 of Groups 1–8. Based on the decisions taken by the UEFA Emergency Panel, Azerbaijan and Armenia (which may advance from the qualifying round play-offs), and Russia and Ukraine, could not be drawn in the same group.

Pot A
Team Coeff. Rank
 Spain 2204.047 1
 Portugal 2116.631 2
 Russia 2098.095 3
 Kazakhstan 2073.313 4
 Serbia 2012.285 5
 Azerbaijan 1990.738 6
 Croatia 1958.361 7
 Italy 1928.482 8
Pot B
Team Coeff. Rank
 Ukraine 1896.725 9
 Czech Republic 1872.788 10
 Slovenia 1823.765 11
 Romania 1790.859 12
 Hungary (E1) 1771.058 13
 France 1717.830 14
 Finland 1715.791 15
 Slovakia 1699.141 16
Pot C
Team Coeff. Rank
 Belarus 1682.792 17
 Bosnia and Herzegovina (A1) 1669.033 18
 Poland (C1) 1643.059 19
 Belgium (B1) 1635.426 21
 Georgia (F1) 1627.160 22
 Latvia (G1) 1470.151 23
 Moldova (H1) 1454.560 24
 Albania (D1) 1336.154 26
Pot D
Team Coeff. Rank
 Norway (I1) 1319.691 27
Pot E (Qualifying round play-off winners)
Team Coeff. Rank
 North Macedonia 1423.493 25
 Montenegro 1260.291 31
 Denmark 1225.816 33
  Switzerland 1168.489 35
 Greece 1164.918 36
 Armenia 1158.737 37
 Israel 1027.399 41
Notes

For the play-offs, the seventh and eighth best group runners-up, whose identity was not known at the time of the draw, were drawn to decide which team play the first leg at home.[20]

Groups

The winners of each group and the six best runners-up qualify for the final tournament, while the remaining two runners-up advance to the play-offs. The qualifying group stage was originally scheduled to be played between February and September 2021. On 17 June 2020, UEFA announced that the matches had been rescheduled to be played between 2 November 2020 and 14 April 2021.[13][14]

Times up to 27 March 2020 are CET (UTC+1), thereafter times are CEST (UTC+2), as listed by UEFA (local times, if different, are in parentheses).

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Croatia 6 6 0 0 28 6 +22 18 Final tournament
2  Ukraine 6 4 0 2 33 17 +16 12
3  Denmark 6 1 0 5 10 29 −19 3[a]
4  Albania 6 1 0 5 8 27 −19 3[a]
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers
Notes:
  1. ^ a b Tied on head-to-head points (3). Head-to-head goal difference: Denmark +1, Albania −1.


Croatia 4–1 Albania
Report
  • Selmanaj Goal 2:02
Varaždin Arena, Varaždin
Referee: Ingo Heemsoth (Germany), Michael Lima De Sousa (Luxembourg)

Denmark 1–4 Croatia
  • Jørgensen Goal 9:42
Report
Ceres Arena, Aarhus
Referee: Sławomir Steczko (Poland), Dominik Cipiński (Poland)

Albania 3–10 Ukraine
  • Mejzini Goal 8:53
  • A. Brahimi Goal 12:07
  • Karaja Goal 33:52
Report
  • Zvarych Goal 0:3013:4326:54
  • Shoturma Goal 5:15
  • Bilotserkivets Goal 13:03
  • Fareniuk Goal 18:5725:35
  • Grytsyna Goal 22:31
  • Yeromin Goal 35:05
  • Malyshko Goal 39:30
Tirana Olympic Park, Tirana
Referee: Ozan Soykan (Turkey), Murat Çolak (Turkey)

Albania 1–3 Denmark
  • Rasmussen Goal 19:33 (o.g.)
Report
  • Jørgensen Goal 13:27
  • Veis Goal 27:30
  • Falck Goal 38:52
Tirana Olympic Park, Tirana
Referee: Talgat Kosmukhambetov (Kazakhstan), Aslan Galayev (Kazakhstan)
Croatia 3–2 Ukraine
Report
  • Pediash Goal 8:39
  • Malyshko Goal 18:31
Gradski vrt Hall, Osijek
Referee: Stefan Vrijens (Belgium), Juan Boelen (Belgium)

Denmark 2–3 Albania
  • Falck Goal 33:04
  • Hansen Goal 39:06
Report
  • Selmanaj Goal 9:4928:54
  • Halimi Goal 11:39
Tirana Olympic Park, Tirana, Albania
Referee: Haris Curovac (Sweden), Ademir Avdic (Sweden)

Ukraine 2–7 Croatia
  • Shoturma Goal 10:39 (pen.)
  • Zvarych Goal 11:12
Report
Palace of Sport "Yunist", Zaporizhzhia
Referee: Kirill Naishouler (Finland), Paavo Komppa (Finland)

Denmark 2–6 Ukraine
  • Falck Goal 4:54
  • Zhurba Goal 39:12 (o.g.)
Report
  • Pediash Goal 4:11
  • Veis Goal 17:24 (o.g.)
  • Abakshyn Goal 20:4825:34
  • Fareniuk Goal 37:5238:31
Palace of Sport "Yunist", Zaporizhzhia, Ukraine
Referee: Lukáš Peško (Slovakia), Rastislav Behancin (Slovakia)
Albania 0–3 Croatia
Report
Tirana Olympic Park, Tirana
Referee: Yiangos Yiangou (Cyprus), Georgios Kozakos (Cyprus)

Ukraine 8–2 Denmark
  • Korsun Goal 4:03
  • Mykytiuk Goal 9:46
  • Malyshko Goal 10:34
  • Abakshyn Goal 11:56
  • Lebid Goal 18:1925:58
  • Razuvanov Goal 21:5437:41
Report
  • Goddard Goal 4:48
  • Rasmussen Goal 10:19
Palace of Sport "Yunist", Zaporizhzhia
Referee: Tomasz Frak (Poland), Dominik Cipinski (Poland)

Croatia 7–0 Denmark
  • Jurić Goal 9:0014:0622:01 (pen.)34:45
  • Kustura Goal 19:29
  • Jurlina Goal 25:20
  • Sekulić Goal 37:22
Report
Varaždin Arena, Varaždin
Referee: Cristiano José Cardoso Santos (Portugal), Filipe Gonçalo Santos Duarte (Portugal)
Ukraine 5–0
Awarded[21]
 Albania
Report
Palace of Sport "Yunist", Zaporizhzhia

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Russia 6 6 0 0 26 5 +21 18 Final tournament
2  Georgia 6 3 1 2 15 15 0 10
3  France 6 1 2 3 18 20 −2 5
4  Armenia 6 0 1 5 9 28 −19 1
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers


France 4–4 Georgia
  • Ramirez Goal 1:26 (pen.)
  • Alla Goal 16:05 (pen.)
  • A. Mohammed Goal 19:1019:50
Report
  • Bynho Goal 1:59
  • Roninho Goal 7:23
  • Elisandro Goal 9:07
  • Saiotti Goal 32:18
Halle Georges Carpentier, Paris
Referee: Admir Zahovič (Slovenia), Aleš Močnik Perič (Slovenia)

Russia 6–0 Armenia
  • Davydov Goal 10:0222:32
  • Shisterov Goal 10:38
  • Chishkala Goal 17:06
  • Robinho Goal 22:53
  • Kudziev Goal 35:35
Report
USC Podmoskovye, Shchyolkovo
Referee: Borislav Kolev (Bulgaria), Kaloyan Kirilov (Bulgaria)

Georgia 0–4 Russia
Report
  • Rômulo Goal 4:38
  • Niyazov Goal 9:5032:17
  • Davydov Goal 27:03
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Josip Barton (North Macedonia), Done Ristovski (North Macedonia)

Armenia 4–4 France
  • Melkonyan Goal 6:4614:26
  • Mashumyan Goal 13:30
  • Aslanian Goal 30:34
Report
  • Lutin Goal 15:42
  • N'Gala Goal 21:2434:06
  • Ramirez Goal 30:13
Yerevan Football Academy Stadium, Yerevan
Referee: David Glavonjic (Sweden), Ademir Avdic (Sweden)

Georgia 5–0 Armenia
  • Elisandro Goal 1:413:3123:15
  • Sebiskveradze Goal 26:1238:18
Report
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Trayan Enchev (Bulgaria), Ivo Tsenov (Bulgaria)
France 2–3 Russia
  • Mouhoudine Goal 36:32
  • N'Gala Goal 39:01
Report
  • Chishkala Goal 21:43
  • Robinho Goal 32:2937:12
Halle Georges Carpentier, Paris
Referee: David Urdánoz Apezteguía (Spain), Javier Moreno Reina (Spain)

Russia 5–1 France
  • Abramov Goal 12:12
  • Kotlyarov Goal 28:2937:19
  • Afanasyev Goal 31:47
  • Davydov Goal 38:49
Report
  • Andrade Goal 12:54
USC Podmoskovye, Shchyolkovo
Referee: Vlad Nicolae Ciobanu (Romania), Bogdan Valentin Hanceariuc (Romania)

Armenia 2–3 Georgia
  • Mashumyan Goal 11:33
  • Nevedrov Goal 20:26
Report
  • Kurtanidze Goal 5:56
  • Bynho Goal 8:09
  • Elisandro Goal 22:03
Yerevan Football Academy Stadium, Yerevan
Referee: Grigori Ošomkov (Estonia), Jagnar Jakobson (Estonia)

Armenia 2–5 Russia
  • Aslanian Goal 27:34
  • Nevedrov Goal 39:54
Report
  • Afanasyev Goal 7:5519:59
  • Aslanian Goal 9:33 (2pen.)
  • Kudziev Goal 35:42
  • Sokolov Goal 37:36
Georgia 3–2 France
  • Thales Goal 5:1419:54
  • Roninho Goal 5:30
Report
  • N'Gala Goal 2:33
  • Belhaj Goal 12:25
Olympic Palace, Tbilisi
Referee: Iurii Neverov (Russia), Grigori Zelentsov (Russia)

Russia 3–0 Georgia
  • Robinho Goal 1:05
  • Afanasyev Goal 2:4123:29
Report
USC Podmoskovye, Shchyolkovo
Referee: Maksim Dzeikala (Belarus), Anatoli Ustyuzhanin (Belarus)

France 5–1 Armenia
  • Mouhoudine Goal 0:479:00
  • A. Mohammed Goal 24:0238:08
  • Belhaj Goal 35:16
Report
  • Nevedrov Goal 5:35 (pen.)
Halle Georges Carpentier, Paris
Referee: Ladislav Angyal (Slovakia), Stephen Vella (Malta)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Azerbaijan 6 5 1 0 22 6 +16 16 Final tournament
2  Slovakia 6 3 2 1 21 9 +12 11
3  Moldova 6 1 2 3 14 22 −8 5
4  Greece 6 0 1 5 4 24 −20 1
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers


Moldova 3–1 Greece
  • Cojocaru Goal 10:51
  • Burdujel Goal 17:28
  • Negara Goal 21:36
Report
  • Ntatis Goal 10:59
Futsal Arena FMF, Ciorescu
Referee: Dario Pezzuto (Italia), Daniele D'adamo (San Marino)

Azerbaijan 4–1 Slovakia
  • Bolinha Goal 4:22
  • Éverton Cardoso Goal 37:59
  • Baghirov Goal 39:36
  • Atayev Goal 39:57
Report
  • Drahovský Goal 14:56
Baku Sports Palace, Baku
Referee: Irina Velikanova (Russia), Iurii Neverov (Russia)

Slovakia 4–4 Moldova
  • Směřička Goal 4:55
  • Ševčík Goal 5:0835:14
  • Drahovský Goal 38:16
Report
  • Burdujel Goal 6:16
  • Laşcu Goal 12:59
  • Nicolaiciuc Goal 25:36
  • Negara Goal 34:52
Aréna Poprad, Poprad
Attendance: 0
Referee: Juan Boelen (Belgium), Daniel Stauber (Austria)
Greece 0–3 Azerbaijan
Report
  • Vassoura Goal 1:04
  • Eduardo Goal 1:38
  • Chovdarov Goal 25:58
Dais Sports Hall, Athens
Referee: Ibrahim El Jilali (Netherlands), Lars van Leeuwen (Netherlands)

Azerbaijan 5–1 Moldova
  • Fineo Goal 6:37
  • Farzaliyev Goal 13:44
  • Ahmadi Goal 14:51
  • Bolinha Goal 26:4939:59
Report
  • Tacot Goal 25:15
Baku Sports Palace, Baku
Referee: Giulio Colombin (Italy), Daniele D'Adamo (San Marino)
Slovakia 6–0 Greece
  • Rick Goal 13:3226:4329:50
  • Doša Goal 16:43
  • Zaťovič Goal 21:27
  • Směřička Goal 33:57
Report
EUROVIA Aréna, Bratislava
Referee: Šarūnas Tamulynas (Lithuania), Mantas Pomeckis (Lithuania)

Greece 0–5 Slovakia
Report
  • Drahovský Goal 2:18
  • Rafaj Goal 16:43
  • Rick Goal 28:20
  • Zaťovič Goal 28:41
  • Serbin Goal 28:58
Dais Sports Hall, Athens
Referee: Moshe Bohbot (Israel), Idan Berenshtein (Israel)

Moldova 3–5 Azerbaijan
  • Laşcu Goal 30:58
  • Nicolaiciuc Goal 35:08
  • Negara Goal 36:57
Report
  • Ahmadi Goal 6:57
  • Vassoura Goal 22:0536:42
  • Chovdarov Goal 27:47
  • Cojocaru Goal 34:47 (o.g.)
Futsal Arena FMF, Ciorescu
Referee: Damian Grabowski (Poland), Yasin Alageyik (Belgium)

Slovakia 1–1 Azerbaijan
  • Doša Goal 14:08
Report
  • Éverton Cardoso Goal 39:29
Športová hala Levice, Levice
Referee: Kirill Naishouler (Finland), Arttu Kyynäräinen (Finland)

Greece 3–3 Moldova
  • Gousis Goal 21:45
  • Stavrakopoulos Goal 24:18
  • Ntatis Goal 25:19
Report
  • Cojocaru Goal 14:1618:45 (pen.)
  • Podlesnov Goal 22:32
Dais Sports Hall, Athens
Referee: Hikmat Qafarli (Azerbaijan), Knyaz Amiraslanov (Azerbaijan)

Moldova 0–4 Slovakia
Report
  • Rafaj Goal 5:25
  • Směřička Goal 24:25
  • Rick Goal 26:0438:27 (pen.)
Futsal Arena FMF, Ciorescu
Referee: Chiara Perona (Italy), Giulio Colombin (Italy)

Azerbaijan 4–0 Greece
  • Fineo Goal 2:14
  • Gousis Goal 13:10 (o.g.)
  • Atayev Goal 15:23
  • Chovdarov Goal 24:03
Report
Baku Sports Palace, Baku
Referee: Yaroslav Vovchok (Ukraine), Yevhen Hordiienko (Ukraine)

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Bosnia and Herzegovina 6 5 0 1 18 10 +8 15 Final tournament
2  Serbia 6 2 3 1 18 13 +5 9 Play-offs
3  Romania 6 1 3 2 19 17 +2 6
4  North Macedonia 6 0 2 4 8 23 −15 2
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers


Bosnia and Herzegovina 2–1 North Macedonia
  • Bošković Goal 7:1116:24
Report
  • Petrović Goal 22:15
Arena Zenica, Zenica
Referee: Carl Hughes (Wales), Valentin Ciuplea (Wales)
Romania 2–2 Serbia
  • Felipe Oliveira Goal 2:49
  • Sávio Goal 19:10
Report
  • Rakić Goal 9:49
  • Tomić Goal 11:47
Constantin Jude Sports Hall, Timișoara
Referee: Viktor Bugenko (Moldova), Ingus Puriņš (Latvia)

Serbia 2–4 Bosnia and Herzegovina
  • Pršić Goal 17:13 (pen.)
  • Rakić Goal 22:27
Report
  • Arnautović Goal 5:30
  • Jelić Goal 18:22
  • Ivanković Goal 20:4833:49
SPC Vojvodina, Novi Sad
Referee: Ondřej Černý (Czech Republic), Jan Kresta (Czech Republic)
North Macedonia 2–2 Romania
  • Dandan Goal 12:40
  • Rangotov Goal 37:14
Report
  • Felipe Oliveira Goal 13:12
  • Ique Goal 31:36
Jane Sandanski Arena, Skopje
Referee: Christian Gundler (Germany), Jacob Pawlowski (Germany)

Romania 2–3 Bosnia and Herzegovina
  • Paulo Ferreira Goal 24:19
  • Matei Goal 35:52
Report
  • Radmilović Goal 8:1716:33
  • S. Ivanković Goal 38:39
Polyvalent Hall, Bucharest
Referee: Denys Kutsyi (Ukraine), Sviatoslav Kliuchnyk (Ukraine)

Serbia 1–1 North Macedonia
Report
  • Krstevski Goal 9:47
Sportska hala Vranje, Vranje
Referee: Maksim Dzeikala (Belarus), Anatoli Ustyuzhanin (Belarus)

North Macedonia 1–6 Serbia
  • Ismaili Goal 9:15
Report
  • Pršić Goal 9:31 (pen.)
  • Petrović Goal 12:34 (o.g.)
  • Petrov Goal 14:10
  • Lazarević Goal 15:10
  • Tomić Goal 29:31
  • Rakić Goal 35:24
Jane Sandanski Arena, Skopje
Referee: Murat Çolak (Turkey), Uğur Çakmak (Turkey)

Bosnia and Herzegovina 5–0 Romania
  • S. Ivanković Goal 17:08
  • Kahvedžić Goal 20:4236:33
  • Radmilović Goal 24:34
  • Jelić Goal 39:22
Report
Arena Zenica, Zenica
Referee: Dejan Veselič (Slovenia), Alman Alaberkyan (Armenia)

North Macedonia 2–3 Bosnia and Herzegovina
  • Rangotov Goal 22:12
  • Ramadan Goal 38:42
Report
  • J. Sesar Goal 12:29
  • Hrkač Goal 35:10
  • Jelić Goal 39:48
Jane Sandanski Arena, Skopje
Referee: Viktor Bugenko (Moldova), Jagnar Jakobson (Estonia)

Serbia 4–4 Romania
  • Rakić Goal 8:47
  • Lazarević Goal 14:0723:34
  • Pršić Goal 32:07
Report
  • Szöcs Goal 1:2736:46
  • Felipe Oliveira Goal 10:57
  • Cires Goal 38:48
Millennium Centar, Vršac
Referee: Angelo Galante (Italy), Nicola Manzione (Italy)

Bosnia and Herzegovina 1–3 Serbia
  • M. Sesar Goal 11:34
Report
  • Rakić Goal 12:07
  • Pršić Goal 13:5213:55
Arena Zenica, Zenica
Referee: Adrian Tschopp (Switzerland), Valentin Ciuplea (Wales)
Romania 9–1 North Macedonia
  • Arsovski Goal 0:34 (o.g.)
  • Savio Valadares Goal 4:1714:4232:55
  • Felipe Oliveira Goal 5:4823:20
  • Paulo Ferreira Goal 8:39
  • Szöcs Goal 13:39
  • Ribeiro Goal 21:43
Report
  • Petrović Goal 24:07
Constantin Jude Sports Hall, Timișoara
Referee: Antonios Adamopoulos (Greece), Panagiotis Ntalas (Greece)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Kazakhstan 6 6 0 0 30 5 +25 18 Final tournament
2  Belarus 6 3 0 3 26 15 +11 9 Play-offs
3  Hungary 6 2 0 4 12 25 −13 6
4  Israel 6 1 0 5 9 32 −23 3
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers


Israel 0–3 Belarus
Report
  • Rabyko Goal 1:45
  • Evdokimov Goal 25:49
  • Selyuk Goal 33:45
Beit Maccabi, Rishon LeZion
Referee: Simon Todorovič (Slovenia), Dejan Veselic (Slovenia)

Kazakhstan 5–0 Hungary
  • Knaub Goal 6:1412:25
  • Nurgozhin Goal 9:12
  • Akbalikov Goal 13:48
  • Tursagulov Goal 21:06
Report
Zhaksylyk Ushkempirov Martial Arts Complex, Nur-Sultan
Referee: Kamil Çetin (Turkey), Ozan Soykan (Turkey)

Hungary 2–1 Belarus
  • Rábl Goal 4:23
  • Pál Goal 29:39
Report
  • Silivonchik Goal 26:52
Amália Sterbinszky Sports Hall, Budapest
Referee: Lukáš Peško (Slovakia), Rastislav Behancin (Slovakia)

Kazakhstan 5–2 Belarus
  • Yesenamanov Goal 2:2821:43
  • Orazov Goal 8:51
  • Leo Goal 14:16
  • Tursagulov Goal 28:11
Report
  • Krikun Goal 26:08
  • Rabyko Goal 29:31
Jekpe-Jek Hall, Nur-Sultan
Referee: Iurii Neverov (Russia), Tatiana Boltneva (Russia)

Hungary 3–7 Israel
  • Nagy Goal 19:38
  • Rutai Goal 33:08
  • Vas Goal 36:21
Report
  • Lavie Goal 1:41
  • Goldstein Goal 13:24
  • Halevy Goal 30:1236:06
  • Diedunov Goal 31:4732:34
  • Shkolnik Goal 37:34
Amália Sterbinszky Sports Hall, Budapest
Referee: Nicola Manzione (Italy), Chiara Perona (Italy)

Belarus 1–6 Kazakhstan
  • Matveenko Goal 23:35
Report
Sport Palace Uruchie, Minsk
Referee: Vladimir Kadykov (Russia), Ivan Shabanov (Russia)

Israel 1–4 Hungary
  • Dávid Goal 23:39 (o.g.)
Report
  • Tatai Goal 11:35
  • Dróth Goal 17:05
  • S. Horváth Goal 24:38
  • Komáromi Goal 36:06
Marom Nawe Hall, Ramat Gan
Referee: Josip Dujmić (Croatia), Petek Jernej (Slovenia)

Belarus 14–0 Israel
  • Selyuk Goal 6:329:2514:36
  • Krikun Goal 8:1222:33
  • Zhigalko Goal 12:2839:44
  • Cherneyko Goal 13:43
  • Los Goal 20:3637:15
  • Rogovik Goal 21:48
  • Evdokimov Goal 25:44
  • Gorbenko Goal 32:43
  • Lazyuk Goal 35:49
Report
Sport Palace Uruchie, Minsk
Referee: Ingus Puriņš (Latvia), Eduards Fatkulins (Latvia)
Hungary 1–6 Kazakhstan
  • Dróth Goal 24:45
Report
Amália Sterbinszky Sports Hall, Budapest
Referee: Vlad Nicolae Ciobanu (Romania), Daniel Deca (Romania)

Israel 1–4 Kazakhstan
  • T. Shkolnik Goal 37:03
Report
  • Taynan Goal 16:1023:30
  • Baruchyan Goal 18:39 (2pen.)
  • Tokayev Goal 19:58
Sairan Arena, Nur-Sultan, Kazakhstan
Referee: Kamil Çetin (Turkey), Ugur Cakmak (Turkey)

Kazakhstan 4–0 Israel
  • Taynan Goal 1:0624:17
  • Baltabayev Goal 4:17
  • Tokayev Goal 21:25
Report
Sairan Arena, Nur-Sultan
Referee: Manuel Wolf (Austria), Daniel Stauber (Austria)

Belarus 5–2 Hungary
  • Zhigalko Goal 7:06
  • Matveenko Goal 11:51
  • Los Goal 34:03
  • Selyuk Goal 37:37
  • Krikun Goal 39:45
Report
  • Dróth Goal 7:16
  • Pál Goal 18:37 (p)
Sport Palace Uruchie, Minsk
Referee: Ondřej Černý (Czech Republic), Stefan Vrijens (Belgium)

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Spain 6 6 0 0 46 3 +43 18 Final tournament
2  Slovenia 6 4 0 2 31 10 +21 12
3  Latvia 6 2 0 4 12 28 −16 6
4   Switzerland 6 0 0 6 5 53 −48 0
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers


Spain 7–0 Latvia
  • Lozano Goal 2:4732:26
  • Chino Goal 6:11
  • Raúl Gómez Goal 13:0034:12
  • Solano Goal 27:09
  • Jesús Herrero Goal 35:07
Report
La Ciudad del Fútbol, Las Rozas de Madrid
Referee: Volha Pauliuts (Belarus), Daniel Matkovic (Switzerland)
Slovenia 12–1  Switzerland
  • Čujec Goal 1:3912:37
  • Spiegel Goal 5:27 (o.g.)
  • Sangines Goal 10:25 (o.g.)
  • Osredkar Goal 13:3329:56
  • Fetić Goal 22:4929:0434:27
  • Duščak Goal 27:2735:30
  • Hozjan Goal 39:54
Report
  • Marcoyannakis Goal 36:17
Tri Lilije Hall, Laško
Referee: Marc Birkett (England), Peter Nurse (England)

Latvia 0–1 Slovenia
Report
Zemgale Olympic Center, Jelgava
Referee: Yaroslav Vovchok (Ukraine), Yevhen Hordiienko (Ukraine)

Spain 3–1 Slovenia
Report
La Ciudad del Fútbol, Las Rozas de Madrid
Referee: Cédric Pelissier (France), Victor Berg-Audic (France)

Switzerland  2–4 Latvia
  • Marcoyannakis Goal 13:47
  • Gössi Goal 36:59
Report
  • Mi. Babris Goal 5:07
  • Matjušenko Goal 28:2832:17
  • Baklanovs Goal 38:51
GoEasy Freizeit & Event Center, Untersiggenthal
Referee: Radim Čep (Czech Republic), Filip Nešněra (Czech Republic)

Slovenia 1–2 Spain
  • Hozjan Goal 17:42
Report
  • Chino Goal 23:5837:14
Tri Lilije Hall, Laško
Referee: Ladislav Angyal (Slovakia), Lukas Pesko (Slovakia)

Switzerland  1–11 Slovenia
  • Barreira Goal 0:57
Report
  • Fetić Goal 0:15
  • Osredkar Goal 5:48
  • Čujec Goal 5:59
  • Hozjan Goal 9:5814:5322:05
  • Totošković Goal 15:2325:33
  • Gajser Goal 22:5230:35
  • Koren Goal 23:52
GoEasy Freizeit & Event Center, Untersiggenthal
Referee: Julien Lang (France), Aurélien Uzan (France)
Latvia 1–12 Spain
  • Matjušenko Goal 17:59
Report
  • Cecilio Goal 0:490:5912:12
  • Ortiz Goal 1:38
  • Borja Goal 13:50
  • Bebe Goal 14:5917:00
  • Raúl Gómez Goal 19:52
  • Solano Goal 25:34
  • Raúl Campos Goal 30:41
  • Mik. Babris Goal 36:45 (o.g.)
  • Pola Goal 38:33
Zemgale Olympic Center, Jelgava
Referee: Petar Radojčić (Serbia), Nikola Rabrenović (Serbia)

Latvia 4–1  Switzerland
  • Seņs Goal 25:2736:49
  • Matjušenko Goal 28:2339:32
Report
  • Gössi Goal 32:38
Salaspils sporta nams, Salaspils
Referee: Ibrahim El Jilali (Netherlands), Lars Van Leeuwen (Netherlands)

Switzerland  0–8 Spain
Report
  • Mellado Goal 1:1531:28
  • Sergio González Goal 10:22
  • Eric Pérez Goal 13:4535:40
  • Raúl Gómez Goal 18:05
  • Fernan Goal 28:5639:39
La Ciudad del Fútbol, Las Rozas de Madrid, Spain
Referee: Volha Pauliuts (Belarus), Fatma Özlem Tursun (Turkey)

Slovenia 5–3 Latvia
  • Čujec Goal 1:4121:19
  • Mi. Babris Goal 1:59 (o.g.)
  • Totošković Goal 17:03
  • Fideršek Goal 19:36
Report
  • Matjušenko Goal 0:334:20
  • J. Pastars Goal 30:21
Tri Lilije Hall, Laško
Referee: Besar Beqiri (Kosovo), Besart Ismajli (Kosovo)
Spain 14–0  Switzerland
  • Mellado Goal 1:1624:27
  • Raúl Campos Goal 2:4322:37
  • Fernan Goal 8:57
  • Solano Goal 14:0937:48
  • Chino Goal 14:55
  • Adri Goal 17:5426:09
  • Alberto García Goal 19:04
  • Reinert Goal 32:40 (o.g.)
  • Bebe Goal 33:42
  • Raúl Gómez Goal 35:39
Report
La Ciudad del Fútbol, Las Rozas de Madrid
Referee: Vladimir Kadykov (Russia), Irina Velikanova (Russia)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy 6 5 0 1 24 12 +12 15 Final tournament
2  Finland 6 3 1 2 20 18 +2 10
3  Belgium 6 2 1 3 20 20 0 7
4  Montenegro 6 1 0 5 8 22 −14 3
Source: UEFA
Rules for classification: Tiebreakers


Montenegro 0–3 Italy
Report
  • Gaio Goal 7:37
  • Vieira Goal