United States at the
2014 Summer Youth Olympics
IOC codeUSA
NOCUnited States Olympic Committee
Websitewww.teamusa.org
in Nanjing
Competitors92 in 19 sports
Medals
Ranked 3rd
Gold
10
Silver
5
Bronze
7
Total
22
Summer Youth Olympics appearances (overview)

The United States competed at the 2014 Summer Youth Olympics, in Nanjing, China from 16 August to 28 August 2014. 92 athletes across 19 sports participated.[1]

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Sabrina Massialas Fencing Girls' foil 17 August
 Gold Clara Smiddy Swimming Girls' 100 metre backstroke 18 August
 Gold Hannah Moore Swimming Girls' 200 metre backstroke 19 August
 Gold Kendall Yount Taekwondo Girls' +63 kg 21 August
 Gold Hannah Moore Swimming Girls' 400 metre freestyle 22 August
 Gold Noah Lyles Athletics Boys' 200 metres 24 August
 Gold Myles Marshall Athletics Boys' 800 metre 25 August
 Gold Arike Ogunbowale
Napheesa Collier
Katie Samuelson
De'Janae Boykin
Basketball Girls' tournament 26 August
 Gold Jajaira Gonzalez Boxing Girls' 60 kg 26 August
 Gold Shakur Stevenson Boxing Boys' 52 kg 27 August
 Silver Stephanie Jenks Triathlon Girls' 17 August
 Silver Mason Manville Wrestling Boys' Greco-Roman 69 kg 25 August
 Silver Daramni Rock Boxing Boys' +91 kg 27 August
 Silver Cade Olivas Wrestling Boys' freestyle 46 kg 27 August
 Silver Daton Fix Wrestling Boys' freestyle 54 kg 27 August
 Bronze Meghan Small Swimming Girls' 200 metre individual medley 17 August
 Bronze Alec Yoder Gymnastics Boys' artistic individual all-around 19 August
 Bronze Lily Zhang Table tennis Girls' singles 20 August
 Bronze Katie Samuelson Basketball Girls' shoot-out contest 21 August
 Bronze Rhesa Foster Athletics Girls' Long Jump 23 August
 Bronze Brandee Johnson Athletics Girls' 200 metres 24 August
 Bronze Laura Zeng Gymnastics Girls' rhythmic individual all-around 27 August

Athletics

Main article: Athletics at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified 16 athletes.[2]

Qualification Legend: Q=Final A (medal); qB=Final B (non-medal); qC=Final C (non-medal); qD=Final D (non-medal); qE=Final E (non-medal)

Boys
Track & road events
Athlete Event Heats Final
Result Rank Result Rank
Jeffrey Uzzell 100 m 11.27 19 qC 11.04 18
Noah Lyles 200 m 20.71 PB 1 Q 20.80 1st place, gold medalist(s)
Andrew James 400 m 49.06 13 qB DNS
Myles Marshall 800 m 1:50.22 1 Q 1:49.14 1st place, gold medalist(s)
Amere Lattin 110 m hurdles 13.53 PB 3 Q 15.53 7
Field Events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Tyler Merkley Discus throw 56.61 5 Q 56.27 7
Kenneth Brinson Hammer throw 63.20 14 qB 59.51 14
Girls
Track & road events
Athlete Event Heats Final
Result Rank Result Rank
Janie O'Connor 100 m 12.56 16 qB DNS
Brandee Johnson 200 m 24.41 2 Q 24.28 3rd place, bronze medalist(s)
Brittny Ellis 400 m 54.11 2 Q 53.82 6
Kimani Rushing 100 m hurdles 13.73 3 Q 14.05 8
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Rank Distance Rank
Rhesa Foster Long jump 5.76 6 Q 6.17 3rd place, bronze medalist(s)
Chinne Okoronkwo Triple jump 12.03 13 qB 12.21 9
Janae Moffitt High jump 1.65 14 qB 1.73 10
Haley Showalter Discus throw 43.39 8 Q 45.12 7
Emma Fitzgerald Javelin throw 46.64 12 qB 43.43 14

Basketball

Main article: Basketball at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified a girls' team from their performance at the 2013 U18 3x3 World Championships.[3][4]

Skills Competition
Athlete Event Qualification Final
Points Time Rank Points Time Rank
Katie Samuelson Girls' Shoot-out Contest 6 23.6 4 Q 4 32.0 3rd place, bronze medalist(s)
De'Janae Boykin Girls' Shoot-out Contest 4 21.3 19 Did not advance
Arike Ogunbowale Girls' Shoot-out Contest 3 21.4 30 Did not advance
Napheesa Collier Girls' Shoot-out Contest 3 25.7 38 Did not advance

Girls' Tournament

Roster
Group Stage
Qualified for the round of 16
Team Pld W L PF PA PD Pts
 United States 9 9 0 190 54 +136 18
 Belgium 9 7 2 136 75 +61 16
 Thailand 9 6 3 96 102 -6 15
 Czech Republic 9 6 3 140 106 +34 15
 Chinese Taipei 9 5 4 124 114 +10 14
 Romania 9 5 4 118 102 +16 14
 Egypt 9 4 5 125 127 −2 13
 Guam 9 2 7 77 151 −74 11
 Andorra 9 1 8 76 161 −85 10
 Indonesia 9 0 9 66 156 −90 9
18 August 2014
20:00
United States 21–3  Romania

19 August 2014
17:20
Indonesia 2–21  United States

19 August 2014
20:20
United States 21–6  Egypt

20 August 2014
18:40
Thailand 5–21  United States

22 August 2014
17:40
United States 21–6  Belgium

22 August 2014
21:20
Andorra 5–22  United States

23 August 2014
19:00
United States 21–5  Chinese Taipei

24 August 2014
18:20
Czech Republic 12–21  United States

24 August 2014
21:00
United States 21–10  Guam
Knockout Stage
Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
 Venezuela
W 21-7
 Estonia
W 21–12
 Hungary
W 21–14
 Netherlands
W 19–10
1st place, gold medalist(s)

Beach Volleyball

Main article: Beach volleyball at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified a girls' team by winning the NORCECA Central Zone Qualifier and qualified a boys' team by their performance at the NORCECA Final YOG Qualifier.[5][6]

Athletes Event Preliminary round Standing Round of 24 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
T.J. DeFalco
Louis Richard
Boys'  Venezuela
L 0–2
5 Did not advance
 Indonesia
L 0–2
 Austria
L 0–2
 Poland
L 0–2
 Rwanda
W 2–0
Skylar Caputo
Zana Muno
Girls'  Brazil
L 0–2
4  France
W 2–0
 Latvia
W 2–1
 Canada
L 1–2
Did not advance 5
 Switzerland
L 1–2
 Czech Republic
L 1–2
 Vietnam
W 2–0
 Sierra Leone
W 2–0

Boxing

Main article: Boxing at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified four boxers based on its performance at the 2014 AIBA Youth World Championships.[7]

Boys
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final / RM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Shakur Stevenson -52 kg  Asenov (BUL)
W 3–0
 Ali (GBR)
W 3–0
 Lyu (CHN)
W 3–0
1st place, gold medalist(s)
Daramni Rock +91 kg  Espindola (ARG)
W WO
 Kerimkhano (RUS)
W 2–1
 Kadiru (GER)
L 0–3
2nd place, silver medalist(s)
Girls
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final / RM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Jajaira Gonzalez -60 kg Bye  Alexiusson (SWE)
W 2–0
 Ginty (IRL)
W 3–0
1st place, gold medalist(s)
Martha Fabela -75 kg  Parker (AUS)
L 0–3
Did not advance Bout for 5th Place

 Michel (FRA)
L 0-3

6

Canoeing

Main article: Canoeing at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified one boat based on its performance at the 2013 World Junior Canoe Sprint and Slalom Championships.[8]

Boys
Athlete Event Qualification Repechage Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Time Rank Time Rank Time Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Jordan Sherman K1 slalom 1:14.750 6 Q N/A N/A 1:14.750 6 Q  Urankar (SLO)
L 1:20.352–1:09.675
Did not advance
K1 sprint 2:34.991 19 DNF 11 Did not advance

Diving

Main article: Diving at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified four quotas based on its performance at the Nanjing 2014 Diving Qualifying Event.[9]

Athlete Event Preliminary Final
Points Rank Points Rank
Dashiell Enos Boys' 3 m springboard 501.15 8 Q 535.75 6
Gracia Mahoney Girls' 3 m springboard 401.50 5 Q 429.45 4
Girls' 10 m platform 373.25 7 Q 375.25 8
 Gracia Mahoney (USA)
 Pylyp Tkachenko (UKR)
Mixed team N/A 354.00 3rd place, bronze medalist(s)

Fencing

Main article: Fencing at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified six athletes based on its performance at the 2014 FIE Cadet World Championships.[10]

Boys

Group Stage
Athlete Event Match 1 Match 2 Match 3 Match 4 Match 5 Match 6 Seed
Justin Yoo Épée  Elsayed (EGY)
W 5–4
 Kim (KOR)
W 5–2
 Ogilvie (NZL)
W 5–4
 Abate (ITA)
W 5–0
 French (CAN)
W 5–4
N/A 1
George Haglund Foil  Marostega (BRA)
W 5–4
 Fitzgerald (AUS)
L 2–5
 Braun (GER)
L 0–5
 Roger (FRA)
L 4–5
 Files (CRO)
W 5–3
N/A 10
Karol Metryka Sabre  di Martino (ARG)
W 5–3
 Shengelia (GEO)
L 3–5
 Ferjani (TUN)
L 2–5
 Asahrin (BRU)
W 5–0
 Kassymov (KAZ)
L 3–5
 Giakoumatos (GRE)
L 3–5
9
Knockout Stage
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Justin Yoo Épée Bye  Kim (KOR)
W 15–12
 Islas Flygare (SWE)
L 9–15
 Limarev (RUS)
L 14–15
4
George Haglund Foil  Huang (CHN)
L 7–15
Did not advance 10
Karol Metryka Sabre  Shengelia (GEO)
L 13–15
Did not advance 10

Girls

Group Stage
Athlete Event Match 1 Match 2 Match 3 Match 4 Match 5 Match 6 Seed
Catherine Nixon Épée  Simms-Lymn (JAM)
W 5–4
 Yoshimura (JPN)
W 5–1
 de Marchi (ITA)
W 5–4
 Brovko (UKR)
W 5–0
N/A 1
Sabrina Massialas Foil  Guillaume (FRA)
W 5–2
 Miyawaki (JPN)
L 3–5
 Huang (CHN)
L 2–5
 Cecchini (BRA)
W 5–2
 Pásztor (HUN)
L 3–5
 Clavijo (BOL)
W 5–0
6
Knockout Stage
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Catherine Nixon Épée Bye  Simms-Lymn (JAM)
W 15–5
 de Marchi (ITA)
L 11–15
 Linde (SWE)
L 8–15
4
Sabrina Massialas Foil  Elsharkawy (EGY)
W 15–7
 Pásztor (HUN)
W 15–9
 Huang (CHN)
W 12–7
 Karin Miyawaki (JPN)
W 7–6
1st place, gold medalist(s)

Mixed Team

Athletes Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals / PM Final / PM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Americas 1
 Justin Yoo (USA)
 Sabrina Massialas (USA)
 Pietro Jose di Martino (ARG)
 Catherine Nixon (USA)
 George Haglund (USA)
 Julieta Isabel Toledo Ames (MEX)
Mixed Team Bye Europe 2
L 24–30
Europe 4
L 27–30
Europe 3
L 28–30
8
Americas 2
 Dylan French (CAN)
 Gabriela Cecchini (BRA)
 Karol Metryka (USA)
 Tia Simms-Lymn (JAM)
 Pedro Marostega (BRA)
 Aydill-Marie Colon Quinones (PUR)
Mixed Team Africa
W 30–20
Europe 1
L 29–30
Europe 3
W 30–29
Europe 4
W 30–28
5

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2014 Summer Youth Olympics

Artistic Gymnastics

United States qualified one athlete based on its performance at the 2014 Junior Pan American Artistic Gymnastics Championships.[11]

Boys
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Alec Yoder Qualification 13.250 13.800 Q 13.150 14.300 13.600 Q 12.450 80.550 6 Q
All-Around 13.650 14.100 13.100 14.250 13.850 13.850 82.800 3rd place, bronze medalist(s)
Pommel Horse N/A 12.900 7
Parallel Bars N/A 13.633 4

Rhythmic Gymnastics

United States qualified one athlete based on its performance at the 2014 Junior Pan American Rhythmic Championships.[11]

Individual
Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Laura Zeng Individual 14.875 13.450 14.500 14.550 57.375 2 Q 14.450 14.050 14.400 13.850 56.750 3rd place, bronze medalist(s)

Trampoline

United States qualified two athletes based on its performance at the 2014 Junior Pan American Trampoline Championships.[11]

Athlete Event Qualification Final
Routine 1 Routine 2 Total Rank Score Rank
Colin Duda Boys 40.800 50.610 91.410 8 Q 5.690 8
Nicole Ahsinger Girls 41.785 47.220 89.005 7 Q 49.950 5

Judo

Main article: Judo at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified one athlete based on its performance at the 2013 Cadet World Judo Championships.[12]

Individual
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Rep 1 Rep 2 Rep 3 Rep 4 Final / BM Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Adonis Diaz Boys' -66 kg Bye  Sárecz (HUN)
W 100–000
 Ryu (KOR)
L 000–100
Did not advance Bye  Dermishyan (ARM)
L 000–010
Did not advance
Team
Athletes Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Team Douillet
 Gustavo Basile (ARG)
 Marko Bubanja (AUT)
 Adonis Diaz (USA)
 Liudmyla Drozdova (UKR)
 Lee Hyekyeong (KOR)
 Brigita Matic (CRO)
 Peter Miles (GBR)
Mixed Team Team Yamashita
W 3(200)–3(112)
Team Nevzorov
W 5–2
Team Geesink
L 3(111)–3(202)
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)

Modern Pentathlon

Main article: Modern pentathlon at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified one athlete based on its performance at the 2014 Youth A World Championships.[13]

Athlete Event Fencing
Ranking Round
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Fencing
Final Round
(épée one touch)
Combined: Shooting/Running
(10 m air pistol)/(3000 m)
Total
Points
Final
Rank
Results Rank Time Rank Points Rank Points Time Rank Points
Brendan Anderson Boys' Individual 10-13 12 2:06.75 11 320 13 245 12:36.04 10 544 1109 10
 Brendan Anderson (USA)
 Aroa Freije Torneiro (ESP)
Mixed Relay 18-28 20 2:00.05 3 340 20 243 12:12.93 6 568 1151 11

Rowing

Main article: Rowing at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified two boats based on its performance at the 2013 World Rowing Junior Championships.[14]

Athlete Event Heats Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Benjamin Cohen
Liam Corrigan
Boys' Pairs 3:17.16
3:27.27
3
6 R
3:15.61 3 FB 3:19.43 8
Marlee Blue
Dana Moffat
Girls' Pairs 3:38.17
3:33.44
3
3 R
3:32.94 2 FA 3:39.25 4

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; R=Repechage

Rugby Sevens

Main article: Rugby sevens at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified a boys' and girls' team based on its performance at the 2013 Rugby World Cup Sevens.[15]

Boys' Tournament

Roster
Group Stage
Team Pld W D L PF PA PD Pts
 Argentina 5 5 0 0 145 34 +111 15
 France 5 4 0 1 98 55 +43 13
 Fiji 5 2 0 3 82 70 +12 9
 Kenya 5 2 0 3 68 107 -39 9
 Japan 5 2 0 3 73 131 -58 9
 United States 5 0 0 5 59 128 -69 5
17 August 2014
11:00
Kenya 22:12  United States
Youth Olympic Sports Park

17 August 2014
17:30
Fiji 29:10  United States
Youth Olympic Sports Park

18 August 2014
11:30
United States 10:22  Japan
Youth Olympic Sports Park

18 August 2014
18:00
France 22:17  United States
Youth Olympic Sports Park

19 August 2014
11:00
Argentina 33:10  United States
Youth Olympic Sports Park
Knockout Stage
5th Place Game Rank
Opposition
Score
 Japan
W 29:12
5

Girls' Tournament

Roster
Group Stage
Team Pld W D L PF PA PD Pts
 Australia 5 5 0 0 146 17 +129 15
 China 5 4 0 1 144 32 +112 13
 Canada 5 3 0 2 108 71 +37 11
 United States 5 1 1 3 59 98 -39 8
 Spain 5 1 1 3 44 129 -85 8
 Tunisia 5 0 0 5 12 166 -154 5
17 August 2014
10:00
Spain 12:12  United States
Youth Olympic Sports Park

17 August 2014
16:30
Canada 19:14  United States
Youth Olympic Sports Park

18 August 2014
09:00
Australia 38:0  United States
Youth Olympic Sports Park

18 August 2014
16:30
United States 7:29  China
Youth Olympic Sports Park

19 August 2014
09:00
United States 26:0  Tunisia
Youth Olympic Sports Park
Knockout Stage
Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
 Australia
L 0:33
 China
L 0:12
4

Sailing

Main article: Sailing at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified a Byte CII boat based on its performance at the 2013 World Byte CII Championships.[16] United States later qualified a Techno 293 boat based on its performance at the Techno 293 North American & Caribbean Continental Qualifiers.[17]

Athlete Event Race Net
Points
Final
Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Henry Marshall Boys' Byte CII 9 12 3 11 10 10 6 N/A N/A N/A 2 51 4
Maximo Nores Boys' Techno 293 18 11 15 15 18 16 N/A N/A N/A N/A 9 84 16

Swimming

Main article: Swimming at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified eight swimmers.[18]

Boys
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Patrick Conaton 100 m freestyle 52.49 28 Did not advance
100 m backstroke 56.59 12 Q 56.95 14 Did not advance
200 m backstroke 2.03.92 11 N/A Did not advance
Patrick Mulcare 200 m freestyle 1:51.33 8 Q N/A 1:50.57 8
50 m backstroke 26.86 20 Did not advance
100 m backstroke 56.28 8 Q 55.86 8 Q 58.08 8
200 m backstroke 2:01.79 5 Q N/A 1:59.65 4
200 m individual medley 2:02.66 2 Q N/A 2:02.88 4
Patrick Ransford 400 m freestyle 3:56.31 12 N/A Did not advance
800 m freestyle N/A 8:04.46 8
Justin Wright 100 m butterfly 55.47 14 Q 54.88 12 Did not advance
200 m butterfly 2:00.04 5 Q N/A 1:59.40 6
Patrick Conaton
Patrick Mulcare
Patrick Ransford
Justin Wright
4×100 m freestyle relay 3:29.80 3 Q N/A 3:28.75 7
Patrick Conaton
Patrick Mulcare
Patrick Ransford
Justin Wright
4×100 m medley relay 3:55.07 3 Q N/A DNS 8
Girls
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Clara Smiddy 50 m freestyle 26.42 15 Q 26.39 16 Did not advance
100 m freestyle 57.38 18 Did not advance
50 m backstroke 29.15 5 Q 29.11 6 Q 28.91 T4
100 m backstroke 1:01.73 1 Q 1:01.83 2 Q 1:01.22 1st place, gold medalist(s)
Meghan Small 200 m freestyle 2:02.50 13 N/A Did not advance
100 m butterfly 1:01.39 12 Q 1:02.13 14 Did not advance
200 m individual medley 2:15.24 1 Q N/A 2:14.01 3rd place, bronze medalist(s)
Hannah Moore 400 m freestyle 4:14.54 5 Q N/A 4:11.05 1st place, gold medalist(s)
200 m backstroke 2:11.02 1 Q N/A 2:10.42 1st place, gold medalist(s)
200 m individual medley 2:18.02 9 N/A Did not advance
Courtney Mykkanen 50 m backstroke 30.99 34 Did not advance
100 m backstroke 1:05.80 27 Did not advance
200 m backstroke 2:19.27 20 N/A Did not advance
Hannah Moore
Courtney Mykkanen
Meghan Small
Clara Smiddy
4×100 m freestyle relay 3:53.43 3 Q N/A 3:51.37 7
Hannah Moore
Courtney Mykkanen
Meghan Small
Clara Smiddy
4×100 m medley relay 4:17.20 6 N/A Did not advance
Mixed
Athlete Event Heat Final
Time Rank Time Rank
Patrick Mulcare
Courtney Mykkanen
Clara Smiddy
Justin Wright
4×100 m freestyle relay 3:39.49 11 Did not advance
Patrick Mulcare
Courtney Mykkanen
Clara Smiddy
Justin Wright
4×100 m medley relay 4:01.27 11 Did not advance

Table Tennis

Main article: Table tennis at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified a female athlete based on the ITTF Under-18 World Rankings. Later United States qualified a male athlete based on its performance at the North American Qualification Event.[19]

Singles
Athlete Event Group Stage Rank Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Krishnateja Avvari Boys Group G

 Gerassimenko (KAZ)
L 0–3

4 qB  Ranefur (SWE)
L 1–3
Did not advance 25
 Yadav (IND)
L 0–3
 Akkuzu (FRA)
L 2–3
Lily Zhang Girls Group D

 Park (KOR)
W 3–1

1 Q  Lung (BEL)
W 4–2
 Khetkhuan (THA)
W 4–1
 Doo (HKG)
L 1–4
 Kato (JPN)
W 4–2
3rd place, bronze medalist(s)
 Zarif (FRA)
W 3–1
 Kim (UZB)
W 3–0
Team
Athletes Event Group Stage Rank Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
United States
 Lily Zhang (USA)
 Krishnateja Avvari (USA)
Mixed  Chinese Taipei (TPE)
L 1–2
3 qB N/A Asia 1
W 2–0
Placement game
Egypt
W 2–0
17
Africa 2
W walkover
Europe 2
L 1–2

Qualification Legend: Q=Main Bracket (medal); qB=Consolation Bracket (non-medal)

Taekwondo

Main article: Taekwondo at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified one athlete, Kendall Yount, based on her performance at the Taekwondo Qualification Tournament.[20]

Girls
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Kendall Yount +63 kg  Rizzelli (ITA)
W 4–3
 Titoneli Guimaraes (BRA)
W 2–1
 Miiuts (UKR)
W 9–4
 Abdullaeva (UZB)
W 4–2
1st place, gold medalist(s)

Tennis

Main article: Tennis at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified two athletes based on the 9 June 2014 ITF World Junior Rankings.[21][22]

Singles
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Alex Rybakov Boys' Singles  Harris (RSA)
L 6–7(10–12), 4–6
Did not advance
Sofia Kenin Girls' Singles  Shymanovich (BLR)
L 2–6, 6–7(4–7)
Did not advance
Doubles
Athletes Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
 Alex Rybakov (USA)
 Luis Valero (COL)
Boys' Doubles N/A  Bahamonde /
Zukas (ARG)
L 6–7(8–10), 3–6
Did not advance
 Sofia Kenin (USA)
 Renata Zarazua (MEX)
Girls' Doubles N/A  Ducu /
Roșca (ROU)
W 1–6, 7–5, [10–8]
 Bains /
Hon (AUS)
W 7–6(7–3), 6–1
 Kasatkina /
Komardina (RUS)
L 2–6, 4–6
 Ostapenko (LAT)
 Paražinskaitė (LTU)
L 3–6, 5–7
4
 Sofia Kenin (USA)
 Alex Rybakov (USA)
Mixed Doubles  Singh (IND)
 Dissanayake (SRI)
W 6–2, 4–6, [11–9]
 Stefani /
Luz (BRA)
L 4–6, 4–6
Did not advance

Triathlon

Main article: Triathlon at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified two athletes based on its performance at the 2014 American Youth Olympic Games Qualifier.[23]

Individual
Athlete Event Swim (750m) Trans 1 Bike (20 km) Trans 2 Run (5 km) Total Time Rank
Seth Rider Boys 9:30 0:44 28:47 0:25 16:57 56:23 12
Stephanie Jenks Girls 10:26 0:49 31:20 0:27 17:31 1:00:33 2nd place, silver medalist(s)
Relay
Athlete Event Total Times per Athlete
(Swim 250m, Bike 6.6 km,
Run 1.8 km)
Total Group Time Rank
America 1
 Katherine Vanesa Clemant Materano (VEN)
 Javier Martin (CHI)
 Stephanie Jenks (USA)
 Charles Paquet (CAN)
Mixed Relay 23:14
20:33
22:08
19:46
1:25:41 7
America 2
 Emily Wagner (CAN)
 Eduardo Londono Naranjo (COL)
 Catalina Salazar (CHI)
 Seth Rider (USA)
Mixed Relay 21:31
19:53
23:56
20:20
1:25:40 6

Weightlifting

Main article: Weightlifting at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified 1 quota in the boys' and girls' events based on the team ranking after the 2014 Weightlifting Youth Pan American Championships.[24][25]

Boys
Athlete Event Snatch Clean & jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Ryan Sennett +85 kg NL DNF --- ---
Girls
Athlete Event Snatch Clean & jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Deirdre Lenzsch +63 kg 90 7 110 7 200 7

Wrestling

Main article: Wrestling at the 2014 Summer Youth Olympics

United States qualified three athletes based on its performance at the 2014 Pan American Cadet Championships.[26]

Key:
Boys
Athlete Event Group stage Final / RM Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Cade Olivas Freestyle -46kg  Duyum (TUR)
W 4–0
 Gurdian Lopez (NCA)
W 4–1
 Hegab (EGY)
W 4–0
1  Gadzhiev (RUS)
L 1-3 PP
2nd place, silver medalist(s)
Daton Fix Freestyle -54kg  Sejfulau (MKD)
W 4–0 ST
 Louw (RSA)
W 4–0 VT
 Al-Shebami (YEM)
W 4–1 ST
1  Kuatbek (KAZ)
L 1-3 PP
2nd place, silver medalist(s)
Mason Manville Greco-Roman -69kg  Marshall (NZL)
W 4-0
 Soto (PER)
W 4-0
 Mosebach (GER)
W 3-1
1  Dadov (AZE)
L 0-3 PO
2nd place, silver medalist(s)

References

  1. ^ "2014 U.S. Youth Olympic Team". Team USA. 9 July 2014. Retrieved 9 July 2014.
  2. ^ "Number of Entries by NOC: Athletics". nanjing2014.org. 6 August 2014. Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 8 August 2014.
  3. ^ "3x3 basketball". FIBA. 24 June 2014. Retrieved 10 July 2014.
  4. ^ "3x3 - Pools unveiled for 3x3 event at 2014 Youth Olympic Games". FIBA. 24 June 2014. Retrieved 10 July 2014.
  5. ^ "USA's Muno and Sponcil claim ticket to Youth Games". NORCECA. 8 December 2013. Retrieved 15 March 2014.
  6. ^ "Puerto Rican and American boys ticketed to Nanjing". FIVB. 13 April 2014. Retrieved 20 April 2014.
  7. ^ "Meet the Qualified Athletes for Nanjing 2014 Youth Olympic Games". AIBA. 23 May 2014. Retrieved 23 May 2014.
  8. ^ "2014 Youth Olympics Games Qualification" (PDF). ICF. 20 February 2014. Retrieved 13 March 2014.
  9. ^ "Nanjing 2014 - Diving Qualifying Event Info & Results". FINA. 5 March 2014. Archived from the original on 5 March 2014. Retrieved 5 March 2014.
  10. ^ "2014 Youth Olympic Games - Nanjing FIE Qualifications" (PDF). FIE. 10 July 2014. Retrieved 10 July 2014.
  11. ^ a b c "2nd Youth Olympic Games Qualifiers - Gymnastics". FIG. 8 July 2014. Retrieved 8 July 2014.
  12. ^ "2014 YOG IJF Athlete List" (PDF). International Judo Federation. 18 July 2014. Archived from the original (PDF) on 12 August 2014. Retrieved 4 August 2014.
  13. ^ "2014 Youth Olympic Games Modern Pentathlon final athletes'list" (PDF). UIPM. 9 July 2014. Retrieved 9 July 2014.
  14. ^ "2014 YOG Qualification: Rowing". FISA. 20 February 2014. Retrieved 27 February 2014.
  15. ^ "Youth Olympic Games Sevens teams confirmed". International Rugby Board. 19 June 2014. Archived from the original on 26 June 2014. Retrieved 27 June 2014.
  16. ^ "2014 YOG Qualification Byte CII". International Sailing Federation. 5 July 2014. Retrieved 5 July 2014.
  17. ^ "2014 YOG Qualification Tehcno 293". International Sailing Federation. 5 July 2014. Retrieved 5 July 2014.
  18. ^ "Number of Entries by NOC: Swimming". nanjing2014.org. 6 August 2014. Archived from the original on 8 August 2014. Retrieved 9 August 2014.
  19. ^ "Players Qualified for the 2014 Youth Olympic Gammes" (PDF). ITTF. 16 April 2014. Archived from the original (PDF) on 9 March 2014. Retrieved 20 April 2014.
  20. ^ "WTF Qualification Tournament for Nanjing 2014 – Day 2" (PDF). World Taekwondo Federation. 21 March 2014. Retrieved 22 March 2014.[permanent dead link]
  21. ^ "2014 Youth Olympic Tennis Event – Boys Acceptance List by Country" (PDF). ITF. 1 July 2014. Archived from the original (PDF) on 19 July 2014. Retrieved 15 July 2014.
  22. ^ "2014 Youth Olympic Tennis Event – Girls Acceptance List by Country" (PDF). ITF. 1 July 2014. Archived from the original (PDF) on 19 July 2014. Retrieved 15 July 2014.
  23. ^ "2014 American YOG Qualifier". ITU. 3 May 2014. Retrieved 3 May 2014.
  24. ^ "Boys Team Classification from Pan American Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation. 11 May 2014. Retrieved 11 May 2014.
  25. ^ "Girls Team Classification from Pan American Youth Championships" (PDF). International Weightlifting Federation. 11 May 2014. Retrieved 11 May 2014.
  26. ^ "Wrestling Qualifiers Named for Youth Olympic Games". FILA. 28 July 2014. Archived from the original on 10 August 2014. Retrieved 30 July 2014.