This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article relies largely or entirely on a single source. Relevant discussion may be found on the talk page. Please help improve this article by introducing citations to additional sources.Find sources: "Water skiing at the World Games" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (August 2013)This article includes a list of references, related reading, or external links, but its sources remain unclear because it lacks inline citations. Please help improve this article by introducing more precise citations. (August 2013) (Learn how and when to remove this message)This article's lead section may be too short to adequately summarize the key points. Please consider expanding the lead to provide an accessible overview of all important aspects of the article. (August 2013) (Learn how and when to remove this message)

Water skiing was introduced as a World Games sport at the 1981 World Games in Santa Clara, California.

Medalists

Current events

Men

Slalom
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Bob LaPoint (USA)  Andy Mapple (GBR)  Mike Neville (AUS)
1985 London  John Battleday (GBR)  Marco Merlo (ITA)  Andrew Rooke (GBR)
1989 Karlsruhe  Patrice Martin (FRA)  Marco Bettosini (SUI)  Shawn Bronson (GBR)
1993 The Hague  John Battleday (GBR)  John Levingston (AUS)  Neil Ritchie (AUS)
1997 Lahti  Javier Julio (ARG)  Jason Seels (GBR)  Michael McCormick (USA)
2013 Cali  Thomas Degasperi (ITA)  Aaron Larkin (NZL)  Karl Johan Efverstrom (SWE)
2017 Wrocław  Adam Sedlmajer (CZE)  Steve Neveu (CAN)  Thomas Degasperi (ITA)
2022 Birmingham  Nate Smith (USA)  Brando Caruso (ITA)  Cole McCormick (CAN)
Tricks
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Patrice Martin (FRA)  Carl Roberge (USA)  Sammy Duvall (USA)
1985 London  Patrice Martin (FRA)  John Battleday (GBR)  Bernd Jung (FRG)
1989 Karlsruhe  Patrice Martin (FRA)  Paul Studd (GBR)  Andrew Rooke (GBR)
1993 The Hague  Patrice Martin (FRA)  Russell Gay (USA)  Oleg Deviatovskiy (BLR)
1997 Lahti  Javier Julio (ARG)  Jason Seels (GBR)  Ryan Green (AUS)
2013 Cali  Aliaksei Zharnasek (BLR)  Nicholas Benatti (ITA)  Jason McClintock (CAN)
2017 Wrocław  Josh Briant (AUS)  Pierre Ballon (FRA)  Olivier Fortamps (BEL)
2022 Birmingham  Adam Pickos (USA)  Danylo Filchenko (UKR)  Pierre Ballon (FRA)
Jump
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Sammy Duvall (USA)  Mike Hazelwood (GBR)  Glen Thurlow (AUS)
1985 London  Pierre Carmin (FRA)  Neil Ritchie (AUS)  Marco Merlo (ITA)
1989 Karlsruhe  John Wiswall (USA)  Karl Ahamer (AUT)  Andrew Rooke (GBR)
1993 The Hague  Oleg Deviatovskiy (BLR)  Patrice Martin (FRA)  John Levingston (AUS)
1997 Lahti  Jason Seels (GBR)  Michael McCormick (USA)  Simon Siegert (COL)
2013 Cali  Damien Sharman (GBR)  Rodrigo Miranda (CHI)  Igor Morozov (RUS)
2017 Wrocław  Bojan Schipner (GER)  Rodrigo Miranda (CHI)  Aliaksandr Isayeu (BLR)
2022 Birmingham  Danylo Filchenko (UKR)  Taylor Garcia (USA)  Tobías Giorgis (ARG)
Wakeboarding
Games Gold Silver Bronze
2001 Akita  Rodolphe Vinh-Tung (FRA)  Morgan Krause (RSA)  Fabrizio Bennelli (ITA)
2005 Duisburg  Phillip Soven (USA)  Matthew Lammers (RSA)  Matthias Koban (SUI)
2009 Kaohsiung  Andrew Adkison (USA)  Kyle Rattray (CAN)  Padiwat Jaemjan (THA)
2013 Cali  Andrew Adkison (USA)  Toshiki Yasui (JPN)  David O'Caoimh (RUS)
2017 Wrocław  Shota Tezuka (JPN)  Yun Sang-hyun (KOR)  Guy Firer (ISR)
2022 Birmingham  Nic Rapa (AUS)  Stefano Comollo (ITA)  Maxime Roux (FRA)

Women

Slalom
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Cindy Benzel (USA)  Sue Fieldhouse (AUS)  Cindy Todd (USA)
1985 London  Helena Kjellander (SWE)  Susy Graham (CAN)  Karen Morse (GBR)
1989 Karlsruhe  Philippa Roberts (GBR)  Kim DeMacedo (CAN)  Valerie Bedoni (SUI)
1993 The Hague  Philippa Roberts (GBR)  Natalya Rumyantseva (RUS)  April Coble (USA)
1997 Lahti  Rhoni Barton (USA)  Sarah Gatty-Saunt (GBR)  Angeliki Andriopoulou (GRE)
2013 Cali  Regina Jquess (USA)  Whitney McClintock (CAN)  Claire-Lise Welter (FRA)
2017 Wrocław  Geena Krueger (GER)  Clementine Lucine (FRA)  Kate Adriaensen (BEL)
2022 Birmingham  Regina Jaquess (USA)  Jaimee Bull (CAN)  Geena Krueger (GER)
Tricks
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Ana María Carrasco (VEN)  Karin Roberge (USA)  Anita Carlman (SWE)
1985 London  Helena Kjellander (SWE)  Judy McClintock (CAN)  Nicola Rasey (GBR)
1989 Karlsruhe  Kim DeMacedo (CAN)  Philippa Roberts (GBR)  Claudia Gusenbauer (AUT)
1993 The Hague  Olga Pavlova (BLR)  Natalya Rumyantseva (RUS)  Julia Gromyko (BLR)
1997 Lahti  Angeliki Andriopoulou (GRE)  Sarah Gatty-Saunt (GBR)  Yelena Milakova (RUS)
2013 Cali  Clementine Lucine (FRA)  Erika Lang (USA)  Michale Briant (AUS)
2017 Wrocław  Natallia Berdnikava (BLR)  Clementine Lucine (FRA)  Giannina Bonnemann (GER)
2022 Birmingham  Neilly Ross (CAN)  Anna Gay (USA)  Aaliyah Yoong Hanifah (MAS)
Jump
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Marlon van Dijk  (NED)  Sue Lipplegoes (AUS)  Cindy Todd (USA)
1985 London  Karen Morse (GBR)  Jane Segal (USA)  Judy McClintock (CAN)
1989 Karlsruhe  Kim DeMacedo (CAN)  Britta Grebe (AUT)  Claudia Gusenbauer (AUT)
1993 The Hague  Olga Pavlova (BLR)  Philippa Roberts (GBR)  Kim DeMacedo (CAN)
1997 Lahti  Emma Sheers (AUS)  Brenda Baldwin (USA)  Rhoni Barton (USA)
2013 Cali  Regina Jaquess (USA)  Marie Vympranietsova (GRE)  Whitney McClintock (CAN)
2017 Wrocław  Natallia Berdnikava (BLR)  Marie Vympranietsova (GRE)  Jutta Menestrina (FIN)
2022 Birmingham  Lauren Morgan (USA)  Taryn Grant (CAN)  Valentina González (CHI)
Wakeboarding
Games Gold Silver Bronze
2001 Akita  Mero Narita (JPN)  Leza Bugden (AUS)  Kiyomi Suzuki (JPN)
2005 Duisburg  Chen Lili (CHN)  Megan McNeil (USA)  Roberta Rendo (ARG)
2009 Kaohsiung  Dallas Friday (USA)  Raimi Merritt (USA)  Miku Asai (JPN)
2013 Cali  Han Qiu (CHN)  Charlotte Bryant (GBR)  Larisa Aminta Morales Gonzalez (MEX)
2017 Wrocław  Nicola Butler (USA)  Erika Lang (USA)  Alice Virag (ITA)
2022 Birmingham  Hinata Yoshihara (JPN)  Eugenia De Armas (ARG)  Taylor McCullough (USA)

Discontinued events

Men

Three event
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Sammy Duvall (USA)  Carl Roberge (USA)  Mike Neville (AUS)
2001 Akita  Patrice Martin (FRA)  Jason Seels (GBR)  Thomas Asher (GBR)
2005 Duisburg  Ryan Green (AUS)  Rodrigo Miranda (CHI)  Oleg Deviatovskiy (BLR)
2009 Kaohsiung  Rodrigo Miranda (CHI)  Storm Selsor (USA)  Martin Bartalsky (SVK)
Barefoot three event
Games Gold Silver Bronze
2001 Akita  Keith St. Onge (USA)  David Small (GBR)  Evert Aartsen (NED)
2005 Duisburg  David Small (GBR)  Patrick Wehner (FRA)  Evert Aartsen (FIN)
2009 Kaohsiung  Keith St. Onge (USA)  Heinrick Sam (RSA)  David Small (GBR)
Barefoot slalom
Games Gold Silver Bronze
1997 Lahti  Massimiliano Colosio (ITA)  Massimo Mastelli (ITA)  Evert Aartsen (NED)
2001 Akita  Keith St. Onge (USA)  David Small (GBR)  Evert Aartsen (NED)
Barefoot tricks
Games Gold Silver Bronze
1997 Lahti  Jan Baillien (BEL)  Jason Lee (USA)  Massimo Mastelli (ITA)
2001 Akita  Keith St. Onge (USA)  David Small (GBR)  Patrick Wehner (GBR)
Barefoot jump
Games Gold Silver Bronze
1997 Lahti  Massimiliano Colosio (ITA)  Brett New (AUS)  Jan Baillien (BEL)
2001 Akita  Terry Gregory (GER)  Bevan Kelly (NZL)  Massimiliano Colosio (ITA)
Cable wakeboarding
Games Gold Silver Bronze
2005 Duisburg  Joshua Rice (USA)  Benjamin Süss (GER)  Nicholas Davies (GBR)

Women

Three event
Games Gold Silver Bronze
1981 Santa Clara  Ana María Carrasco (VEN)  Anta Carlman (SWE)  Karin Roberge (USA)
2001 Akita  Yelena Milakova (RUS)  Angeliki Andripoulou (GRE)  Sarah Gatty-Saunt (GBR)
2005 Duisburg  Tarah Benzel (USA)  Megan Louise Ross (NZL)  Jenna Mielzynski (CAN)
2009 Kaohsiung  Kate Adriaensen (BEL)  Manon Costard (FRA)  Caroline Hensley (USA)
Barefoot three event
Games Gold Silver Bronze
2001 Akita  Nadine de Villiers (RSA)  Rachel George (USA)  Kirsten Grønvik (NOR)
2005 Duisburg  Kirsten Grønvik (NOR)  Gizella Halasz (AUS)  Emily Goldie (GBR)
2009 Kaohsiung  Elaine Heller (USA)  Ashleigh Stebbeings (AUS)  Shannon Heller (USA)
Barefoot slalom
Games Gold Silver Bronze
1997 Lahti  Nadine de Villiers (RSA)  Charise Jones (AUS)  Lucy Scopes (GBR)
2001 Akita  Nadine de Villiers (RSA)  Rachel George (AUS)  Kirsten Grønvik (NOR)
Barefoot tricks
Games Gold Silver Bronze
1997 Lahti  Lucy Scopes (GBR)  Steffi Hermann (GER)  Charise Jones (AUS)
2001 Akita  Nadine de Villiers (RSA)  Rachel George (USA)  Kirsten Grønvik (NOR)
Barefoot jump
Games Gold Silver Bronze
1997 Lahti  Nadine de Villiers (RSA)  Steffi Hermann (GER)  Gizella Halasz (AUS)
2001 Akita  Nadine de Villiers (RSA)  Rachel George (AUS)  Kirsten Grønvik (NOR)
Cable wakeboarding
Games Gold Silver Bronze
2005 Duisburg  Denise de Haan (NED)  Kirsten Leifels (GER)  Pauline Dyrschka (GER)