TKE Liga | |
---|---|
Sorrera | 2003 |
Antolatzailea | Traineru Kluben Elkartea |
Garaipen gehien | Ligak: Bermeo Urdaibai (8) La Caixa koroa: Bermeo Urdaibai (2) Kaiku (1) Patroi onena: Joseba Amunarriz (3) |
Azken ekitaldia | 2023 |
Irabazlea(k) | Liga: Bermeo Urdaibai Patroi onena: Gorka Aranberri (Bermeo) |
Jokoan | 2023 |
Webgunea | webgune ofiziala |
TKE Liga (gazteleraz Liga ACT) Traineru Kluben Elkarteak sortutako arraunketa liga da, 1994tik jokatzen ari zen Traineruen Euskal Liga ordezkatu zuena. Bermeo Urdaibai da garaipen gehien eskuratu dituena, bederatzi hain zuzen ere.
2003ko uztailaren 2an Euskadiko, Asturiasko, Kantabriako eta Galiziako gobernuek adostutako akordiori esker kirol honen babes eta laguntza bermatzeko hitzarmena bete zuten.
Izena TKE Liga badu ere babesle nagusiaren araberako izenaz ezagutzen da:
TKE Ligaren helburuak honako hauek izan ziren sortzerakoan:
La Caixa koroa garaikurra brontzezko koroa handi bat da, Miguel Angel Oribe eskultore lasartearrak egindakoa. Kaikuk eta Urdaibaik eskuratu dute, izan ere bi modutan lor daiteke trofeoa:
Taldea | Garaipenak | Urteak |
Bermeo Urdaibai | 9 | 2004, 2007, 2008, 2010, 2016, 2017, 2018, 2022, 2023 |
Kaiku | 3 | 2011, 2012, 2013 |
Hondarribia | 3 | 2006, 2014, 2015 |
Astillero | 2 | 2003, 2005 |
Santurtzi | 2 | 2020, 2021 |
Castro Urdiales | 1 | 2009 |
Orio | 1 | 2019 |
# | Elkartea | Guztira | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Bermeo Urdaibai | 9 | 3 | 2 | 14 |
2 | Hondarribia | 3 | 9 | 5 | 17 |
3 | Kaiku | 3 | 0 | 2 | 5 |
4 | Astillero | 2 | 1 | 0 | 3 |
5 | Santurtzi | 2 | 0 | 1 | 3 |
6 | Orio | 1 | 3 | 6 | 10 |
7 | Castro Urdiales | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Zierbena | 0 | 1 | 1 | 2 |
9 | Mecos | 0 | 1 | 0 | 1 |
San Pedro | 0 | 1 | 0 | 1 | |
11 | San Juan | 0 | 0 | 2 | 2 |
12 | Donostiarra | 0 | 0 | 1 | 1 |
2016 artean talde bereko patroien puntuak gehitu ziren. 2017tik aurrera patroi bakoitzaren puntuekin egiten da sailkapena.
Urtea | Elkartea | Patroia(k) |
---|---|---|
2008 | Orio | Irakoitz Etxeberria |
2009 | Hondarribia | Ioseba Amunarriz |
2010 | Orio | Aitor Carrillo |
2011 | Kaiku | Asier Zurinaga |
2012 | Hondarribia | Ioseba Amunarriz |
2013 | Kaiku | Asier Zurinaga eta Cristian Garma |
2014 | Zierbena | Vicente Carpintero |
2015 | San Juan | Endika Perez eta Jon Ormazabal |
2016 | San Juan | Endika Perez eta Unai Oliden |
2017 | Hondarribia | Ioseba Amunarriz |
2018 | San Pedro | Ander Etxegoien |
2019 | Donostiarra | Arkaitz Diaz |
2020 | Santurtzi | Asier Zurinaga |
2021 | Donostiarra | Arkaitz Diaz |
2022 | Orio | Ander Etxegoien |
2023 | Bermeo Urdaibai | Gorka Aranberri |
Patroia | Garaipenak | Urteak |
---|---|---|
Ioseba Amunarriz | 3 | 2009, 2012, 2017 |
Asier Zurinaga | 3 | 2011, 2013, 2020 |
Endika Perez | 2 | 2015, 2016 |
Arkaitz Diaz | 2 | 2019, 2021 |
Ander Etxegoien | 2 | 2018, 2022 |
2023ko denboraldia barne. TKE Ligaren webgune ofizialaren arabera[1].
Postua | Elkartea | Puntuak |
1 | Hondarribia | 3.650 |
2 | Bermeo Urdaibai | 3.422 |
3 | Orio | 3.215 |
4 | Kaiku | 1.782 |
5 | Cabo da Cruz | 1.679 |
6 | Castreña | 1.407 |
7 | San Juan | 1.390 |
8 | Zierbena | 1.388 |
9 | San Pedro | 1.322 |
10 | Tirán | 1.319 |
11 | Astillero | 1.294 |
12 | Pedreña | 1.257 |
13 | Donostiarra | 961 |
14 | Santurtzi | 855 |
15 | Zarautz | 643 |
16 | Ondarroa | 640 |
17 | Zumaia | 541 |
18 | Lekittarra | 518 |
19 | Mecos | 487 |
20 | Portugalete | 387 |
21 | Arkote | 353 |
22 | Ares | 247 |
23 | Getaria | 244 |
24 | Laredo | 121 |
25 | Samertolameu | 92 |
26 | Illunbe | 67 |
27 | Camargo | 46 |
2023ko denboraldia barne. Irabazitako jardunaldiak daude zerrenda honetan, ez irabazitako banderak. TKE Ligaren webgune ofizialaren arabera[2]:
# | Elkartea | Garaipenak | Kopurua |
1 | Bermeo Urdaibai | 98 | |
2 | Hondarribia | 93 | |
3 | Orio | 48 | |
4 | Kaiku | 33 | |
5 | Castro | 31 | |
6 | Astillero | 28 | |
7 | Santurtzi | 16 | |
8 | Zierbena | 12 | |
9 | Donostiarra | 7 | |
10 | Tirán | 4 | |
11 | Pedreña | 3 | |
12 | Mecos | 2 | |
San Pedro | 2 | ||
San Juan | 2 | ||
Cabo da Cruz | 2 | ||
Ondarroa | 2 | ||
17 | Zarautz | 1 |
2024ko denboraldia barne
Elkartea | Denboraldiak | Urteak |
Bermeo Urdaibai | 22 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Hondarribia | 22 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Orio | 21 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Cabo da Cruz | 17 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Kaiku | 15 | 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024 |
Tirán | 14 | 2003, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2021 |
San Pedro | 14 | 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2024 |
San Juan | 13 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 |
Pedreña | 12 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 |
Astillero | 12 | 2003, 2004, 2005, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019 |
Zierbena | 12 | 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Castro Urdiales | 11 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 |
Zumaia | 9 | 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2016 |
Lekittarra | 9 | 2003, 2004, 2005, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Zarautz | 8 | 2003, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2020, 2021 |
Ondarroa | 8 | 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Donostiarra | 7 | 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 |
Santurtzi | 6 | 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 |
Mecos | 5 | 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 |
Arkote | 5 | 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 |
Portugalete | 5 | 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 |
Ares | 4 | 2017, 2020, 2021, 2022 |
Laredo | 3 | 2006, 2007, 2008 |
Samertolameu | 3 | 2009, 2015, 2023 |
Getaria | 3 | 2022, 2023, 2024 |
Trintxerpe | 2 | 2004, 2005 |
Camargo | 1 | 2011 |
Bueu | 1 | 2024 |
Urtea | PON | COR | AST | CAN | BIZ | GIP | LAP | Podiuma (1 2 3) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2003 | ||||||||
2004 | ||||||||
2005 | ||||||||
2006 | ||||||||
2007 | ||||||||
2008 | ||||||||
2009 | ||||||||
2010 | ||||||||
2011 | ||||||||
2012 | ||||||||
2013 | ||||||||
2014 | ||||||||
2015 | ||||||||
2016 | ||||||||
2017 | ||||||||
2018 | ||||||||
2019 | ||||||||
2020 | ||||||||
2021 | ||||||||
2022 | ||||||||
2023 | ||||||||
2024 |
2023 denboraldia barne.
Taldea | Herria | Entrenatzailea | Patroia(k) | Trainerua |
---|---|---|---|---|
Bermeo Urdaibai A.E. | Bermeo | Iker Zabala | Gorka Aranberri | Bou Bizkaia |
C.R. Cabo da Cruz | Boiro | Gustavo Vázquez | Manuel Triñanes, Alfonso Díaz | Cabo da Cruz |
Donostiarra | Donostia | Igor Makazaga | Arkaitz Diaz, Jon Iruretagoiena | Torrekua II |
Getariako A.E. | Getaria | Ion Larrañaga | Unax Eizagirre | Esperantza |
Hondarribia A.E. | Hondarribia | Mikel Orbañanos | Ioseba Amunarriz | Ama Guadalupekoa |
Itsasoko Ama A.E. | Santurtzi | Javi Polo | Cristian Garma, Ander Fernandez | Sotera |
Lekittarra A.E. | Lekeitio | Osertz Alday | Iñaki Goikoetxea | Lekittarra |
Kaiku A.K.E. | Sestao | Jose Luis Korta | Iker Gimeno, Gorka Varela | Bizkaitarra |
Ondarroa A.E. | Ondarroa | Iñaki Errasti | Iñigo Larrinaga, Xanet Gimeno | Antiguako Ama |
Orio A.E. | Orio | Jon Salsamendi | Ander Etxegoien | San Nikolas |
S. D. Samertolameu | Moaña | David Costa | Lázaro Jacobo Gayo | A Terca |
Zierbena A.E. | Zierbena | Daniel Pérez | Borja Gómez, Aitor Lazcano | Zierbena |
2024ko TKE ligako taldeak | ||
---|---|---|
Bermeo Urdaibai • Bueu • Cabo da Cruz • Donostiarra • Getaria • Hondarribia • Kaiku • Lekittarra • Ondarroa • Orio • San Pedro • Zierbena |
TKE Ligako denboraldiak | ||
---|---|---|
2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 |