Spartakin joukkue vuonna 2019. Spartak Moskova (ven. Хоккейный клуб «Спартак» Москва, Hokkeinyi klub ”Spartak” Moskva ) on moskovalainen jääkiekkoseura . Seura on perustettu vuonna 1946 ja sen kotihallina on Megasport-urheilupalatsi .[1] Joukkue pelaa KHL:n läntisen lohkon (konferenssin) Bobrov-divisioonassa.[2] Joukkue joutui talousvaikeuksien takia jättäytymään pois liigasta kaudella 2014–2015 .[3] Kaudella 2015–2016 Spartak teki paluun yhden kauden tauon jälkeen.
Joukkue kaudella 2023–2024
(Tilanne 26. tammikuuta 2024)
Puolustajat
#
Pelaaja
Kätisyys
Sopimus
Syntymäpaikka
4
Joey Keane
R
2024
Homer Glen, Illinois , Yhdysvallat
5
Roman Rukavišnikov
L
2025
Moskova , Venäjä
34
Jegor Savikov
L
2025
Novokuibyševsk , Venäjä
55
Dmitri Višnevski (C )
R
2025
Bogatištševo, Venäjän SFNT , Neuvostoliitto
57
Semjon Rutškin
L
2024
Omsk , Venäjä
62
Daniil Orlov
L
2026
Elektrostal , Venäjä
67
Michal Čajkovský
L
2025
Bratislava , Slovakia , Tšekkoslovakia
86
Jegor Zaitsev
L
2024
Moskova , Venäjä
Hyökkääjät
#
Pelaaja
Kätisyys
Paikka
Sopimus
Syntymäpaikka
8
Matvei Zaseda
R
VLH
2024
Habarovsk , Venäjä
9
Maksim Tsiplakov (A )
L
VLH
2024
Moskova , Venäjä
11
Jegor Tšezganov
R
KH / VLH
2026
Žlobin , Valko-Venäjä
13
Mihail Maltsev
L
VLH
Laina
Pietari , Venäjä
17
Ivan Morozov
R
KH
Laina
Hanty-Mansijsk , Venäjä
24
Pavel Porjadin
L
VLH
2026
Moskova , Venäjä
25
Ansel Galimov
L
OLH
2025
Nižnekamsk , Venäjän SFNT , Neuvostoliitto
28
Aleksandr Pašin
L
OLH
Laina
Prijutovo, Venäjä
44
Kirill Koževnikov
L
LH
2025
Nižnevartovsk , Venäjä
47
Daniel Usmanov
R
KH
2025
Mytištši , Venäjä
65
Demid Mansurov
R
KH
2025
Tšeljabinsk , Venäjä
71
Ilja Kovaltšuk (A )
R
VLH
2024
Tver , Venäjän SFNT , Neuvostoliitto
77
Nikita Susujev
L
LH
2027
Moskova , Venäjä
85
Ilja Talalujev
R
OLH
2024
Voskresensk , Venäjä
87
Nikolai Goldobin
L
VLH
2025
Moskova , Venäjä
90
Andrei Loktionov (A )
L
KH
2025
Voskresensk , Venäjän SFNT , Neuvostoliitto
92
Shane Prince
L
LH
2025
Rochester , New York , Yhdysvallat
95
German Rubtsov
L
KH
2025
Tšehov , Venäjä
96
Aleksandr Burmistrov (A )
L
KH
2024
Kazan , Venäjän SFNT , Neuvostoliitto
97
Maksim Krovjakov
R
KH
2026
Solnetšnogorsk , Venäjä
98
Aleksandr Beljajev
L
VLH
2025
Nižnevartovsk , Venäjä
99
Jegor Filin
L
LH
2025
Penza , Venäjä
Joukkueenjohto
Päävalmentaja: Aleksei Žamnov
Apuvalmentaja: Aleksei Kovaljov
Apuvalmentaja: Jevgeni Perov
Apuvalmentaja: Igor Ulanov
Maalivahtivalmentaja: Sergei Klimkovitš
Videovalmentaja: Roman Barinov
Videovalmentaja: Aleksandr Solovjov
Fysiikkavalmentaja: Leonid Dmitritšenko
Kehitysvalmentaja: Andrei Kuteikin
Huoltopäällikkö: Jegor Tomin
Puheenjohtaja: Andrei Verjovko
Urheilutoimenjohtaja: Roman Beljajev
Apulaistoimitusjohtaja: Maksim Tšernikov Lähde: EliteProspects [4]