Wilkes-Barre/Scranton Penguins | |
---|---|
Historia |
Fredericton Express 1981-1988 Halifax Citadels 1982-1993 Cornwall Aces 1993-1996 Wilkes-Barre/Scranton Penguins 1999- |
Perustettu | 1999 |
Kaupunki | Wilkes-Barre, Pennsylvania |
Kotiareena | Mohegan Sun Arena at Casey Plaza |
Sarja | AHL |
Konferenssi | Itäinen |
Divisioona | Atlantti |
Värit | |
Päävalmentaja | J.D. Forrest |
Yhteistyöseurat |
Pittsburgh Penguins (NHL) Wheeling Nailers (ECHL) |
Wilkes-Barre/Scranton Penguins on yhdysvaltalainen jääkiekkojoukkue, joka pelaa AHL-liigaa. Wilkes-Barre/Scranton Penguins on NHL-seura Pittsburgh Penguinsin farmijoukkue. Se pelaa kotiottelunsa Mohegan Sun Arena at Casey Plazalla Wilkes-Barressa, Pennsylvaniassa.
Suomalaisista Janne Pesonen pelasi kaudella 2008–2009 joukkueessa. Kaudella 2019–2020 myös Emil Larmi, Oula Palve, Niclas Almari sekä Kasper Björkvist ovat pelanneet seurassa.
Wilkes-Barre/Scranton Penguins on aiemmin tunnettu nimillä Halifax Citadels (1988–1993) sekä Cornwall Aces (1993–1996).
Kausi | Ottelut | V | H | T | Pisteet | TM for |
PM |
Sijoitus |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1999–2000 | 80 | 23 | 43 | 9 | 60 | 236 | 306 | 5., Empire State |
2000–2001 | 80 | 36 | 33 | 9 | 83 | 252 | 248 | 2., Mid-Atlantic |
2001–2002 | 80 | 20 | 44 | 13 | 56 | 201 | 274 | 4., South |
2002–2003 | 80 | 36 | 32 | 7 | 84 | 245 | 248 | 3., South |
2003–2004 | 80 | 34 | 28 | 10 | 86 | 197 | 197 | 3., East |
2004–2005 | 80 | 39 | 27 | — | 92 | 227 | 219 | 4., East |
2005–2006 | 80 | 51 | 18 | — | 113 | 249 | 178 | 1., East |
2006–2007 | 80 | 51 | 23 | — | 108 | 276 | 221 | 2., East |
2007–2008 | 80 | 47 | 26 | — | 101 | 223 | 187 | 1., East |
2008–2009 | 80 | 49 | 25 | — | 104 | 274 | 212 | 3., East |
2009–2010 | 80 | 41 | 34 | — | 87 | 239 | 229 | 3., East |
2010–2011 | 80 | 58 | 21 | — | 117 | 261 | 183 | 1., East |
2011–2012 | 76 | 44 | 25 | — | 95 | 235 | 215 | 2., East |
Kausi | 1. kierros | 2. kierros | 3. kierros | Finaalit | |
---|---|---|---|---|---|
1999–2000 | Ulkona pudotuspeleistä | ||||
2000–2001 | — | V, 3–2, SYR | V, 4–2, PHIL | WV4–0, HER | H, 2–4,SJNB |
2001–2002 | Ulkona pudotuspeleistä | ||||
2002–2003 | V, 2–0, UT | H, 1–3, GR | — | — | — |
2003–2004 | — | V, 4–3, BRI | V, 4–2, PHIL | V, 4–3, HART | H, 0–4,MIL |
2004–2005 | — | V, 4–2, BING | H, 1–4, PHIL | — | — |
2005–2006 | — | V, 4–3, BRI | H, 0–4, HER | — | — |
2006–2007 | — | V, 4–2, NOR | H, 1–4, HER | — | — |
2007–2008 | — | V, 4–1, HER | V, 4–1, PHIL | V, 4-3 PORT | H, 2-4, CHI |
2008–2009 | — | V, 4–1, BRI | H, 3–4, HER | — | — |
2009–2010 | — | H, 0–4, ALB | — | — | — |
2010–2011 | — | V, 4–2, NOR | H, 2–4, CHA | — | — |
2011–2012 | — | V, 3–2, HER | H, 3–4, SJNL | — | — |
(Tilanne 9. huhtikuuta 2024)
Maalivahdit | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Numero | Pelaaja | Hanskakäsi | Sopimus | Syntymäpaikka | ||
30 | Joel Blomqvist | L | 2026 | Uusikaarlepyy, Suomi | ||
40 | Garret Sparks | L | 2024 | Elmhurst, Illinois, Yhdysvallat | ||
45 | Ludovic Waeber | L | 2024 | Fribourg, Sveitsi |
Puolustajat | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Numero | Pelaaja | Kätisyys | Sopimus | Syntymäpaikka | ||
3 | Jack St. Ivany | R | 2024 | Manhattan Beach, Kalifornia, Yhdysvallat | ||
4 | Taylor Fedun (C) | R | 2024 | Edmonton, Alberta, Kanada | ||
5 | Ryan Shea | L | 2024 | Milton, Massachusetts, Yhdysvallat | ||
7 | John Ludvig | L | 2025 | Kamloops, Brittiläinen Kolumbia, Kanada | ||
24 | Ty Smith | L | Laina | Lloydminster, Alberta, Kanada | ||
51 | Jack Rathbone | L | 2024 | West Roxbury, Massachusetts, Yhdysvallat | ||
53 | Dmitri Samorukov | L | 2024 | Volgograd, Venäjä | ||
56 | Scooter Brickey | R | 2025 | Mount Clemens, Michigan, Yhdysvallat | ||
61 | Xavier Ouellet | L | 2024 | Bayonne, Ranska | ||
79 | Owen Headrick | R | 2024 | Garden River, Ontario, Kanada |
Hyökkääjät | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Numero | Pelaaja | Kätisyys | Pelipaikka | Sopimus | Syntymäpaikka | |
9 | Marc Johnstone | R | OLH | 2025 | Cranford, New Jersey, Yhdysvallat | |
11 | Vasili Ponomarjov | L | KH | 2025 | Moskova, Venäjä | |
12 | Corey Andonovski | R | OLH | 2024 | Uxbridge, Ontario, Kanada | |
13 | Vinnie Hinostroza | R | LH | 2024 | Chicago, Illinois, Yhdysvallat | |
15 | Joona Koppanen | L | KH | 2025 | Tampere, Suomi | |
16 | Logan Pietila | R | OLH | 2025 | Howell, Michigan, Yhdysvallat | |
22 | Samuel Poulin | L | LH | 2024 | Blainville, Québec, Kanada | |
23 | Jagger Joshua | L | VLH | 2025 | Dearborn, Michigan, Yhdysvallat | |
26 | Austin Rueschhoff | R | OLH | 2024 | Wentzville, Missouri, Yhdysvallat | |
34 | Peter Abbandonato | L | KH | 2024 | Laval, Québec, Kanada | |
36 | Colin White | R | KH / OLH | 2024 | Boston, Massachusetts, Yhdysvallat | |
37 | Matt Filipe | L | KH / VLH | 2024 | Lynnfield, Massachusetts, Yhdysvallat | |
44 | Johnny Gruden | L | VLH | 2024 | Rochester, Michigan, Yhdysvallat | |
46 | Mathieu De St. Phalle | R | H | 2026 | Glencoe, Illinois, Yhdysvallat | |
47 | Samuel Houde | L | KH | 2024 | Blainville, Québec, Kanada | |
48 | Valtteri Puustinen | R | LH | 2024 | Kuopio, Suomi | |
63 | Radim Zohorna | L | H | 2024 | Havlíčkův Brod, Tšekki | |
70 | Dillon Hamaliuk | L | VLH | 2024 | Leduc, Alberta, Kanada | |
72 | Lukas Svejkovsky | R | OLH | 2025 | Point Roberts, Washington, Yhdysvallat | |
80 | Raivis Ansons | L | LH | 2025 | Riika, Latvia | |
85 | Avery Hayes | R | OLH | 2025 | Westland, Michigan, Yhdysvallat | |
86 | Justin Addamo | L | OLH | 2024 | Clermont-Ferrand, Ranska |
Lähde: EliteProspects[1]
Itäinen konferenssi | Läntinen konferenssi | ||
---|---|---|---|
Atlantin Divisioona | Pohjoinen Divisioona | Keskilännen Divisioona | Tyynenmeren Divisioona |
Bridgeport Sound Tigers | Albany Devils | Charlotte Checkers | Bakersfield Condors |
Hartford Wolf Pack | Binghamton Senators | Chicago Wolves | Ontario Reign |
Hershey Bears | Rochester Americans | Grand Rapids Griffins | San Antonio Rampage |
Lehigh Valley Phantoms | St. John's IceCaps | Iowa Wild | San Diego Gulls |
Portland Pirates | Syracuse Crunch | Lake Erie Monsters | San Jose Barracuda |
Providence Bruins | Toronto Marlies | Manitoba Moose | Stockton Heat |
Springfield Falcons | Utica Comets | Milwaukee Admirals | Texas Stars |
Wilkes-Barre/Scranton Penguins | Rockford IceHogs |