E-knjiga ili elektronička knjiga (eng. e-book) je elektronički (digitalni) ekvivalent tiskanoj knjizi. E-knjiga može sadržavati i online časopise i digitalne knjige napravljene da budu slušane kao audio knjige. E-knjige su tehnologija koja se rapidno razvija i mijenja. Neke e-knjige se proizvode simultano s proizvodnjom tiskanih knjiga, iako se u mnogo slučajeva kasnije stavljaju u prodaju. Često se e-knjige proizvode nakon što su knjige već tiskane, obično skenirajem (Robotic Scanners), a ponekad se tekst unosi tipkovnicom.

Povijest razvitka e-knjige

E-knjiga se prvi put spominje 1971. godine kada je Michael Hart, student sveučilišta u Illinoisu, putem sveučilišne mreže počeo distribuirati knjige u digitalnoj formi. To je bio početak projekta koji je Hart poslije nazvao "project Gutenberg", po izumitelju tiskarskog stroja Johannesu Gutenbergu. Projekt se zalaže za kreiranje elektronskih verzija književnih dijela i njihovo besplatno distribuiranje putem interneta. Hartu pripadaju velike zasluge za širenje i popularizaciju e-knjiga.

Formati E-knjiga

Postoji mnogo formata koje izdavač može koristiti za proizvodnju e-knjiga, svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke. Ovdje se nalazi popis samo onih najpopularnijih pa abecednom redu:

Datoteke slikovnih podataka (Image files)

E-knjiga može biti distribuirana i kao niz slika ili jedna slika za svaku stranicu. U tom slučaju bilo koji format slike može biti korišten za format e-knjige. Glavni nedostatak je da korisnik ne može izabrati tekst pa se taj format najviše koristi za stripove, knjige o umjetnosti itd.

E-vodič (e-guide)

To su obično kratki vodiči u "korak po korak" formatu, obično u Microsoft Wordu ili jednostavnoj tekstualnoj datoteci. Ovaj jednostavan format je podložan plagiranju budući da ga bilo tko može spremiti na kompjuter, poslati nekom i tvrditi da je njegovo vlasništvo.

HTML (Hyper Text Markup Language)

E-knjige koje koriste HTML mogu biti čitane sa standardnim pretraživačima (Internet Explorer, Firefox) bez potrebe za posebnim dodacima.

Usporedba s tiskanim knjigama

E-knjiga – prednosti

E-knjiga – nedostaci

Tiskana knjiga – prednosti

Tiskana knjiga – nedostaci


Linkovi

Vanjske veze

E-knjiga na Wikimedijinoj ostavi