Tournament details | |
---|---|
Country | New Zealand |
Dates | 25 April 2024 – 8 September 2024 |
Teams | 128 |
Defending champions | Christchurch United |
The 2024 Chatham Cup is New Zealand's 96th annual knockout football competition.
It will have a preliminary round and four rounds proper before quarter-finals, semi-finals, and a final.[1][2][3]
Matches were played over ANZAC weekend of 25–28 April.[2][3][4][5] This round contained four teams from the Auckland Sunday football leagues — AFC Bohemian Celtic, Colo Boys, Sperm Whales FC, and University of Auckland FC — which were the lowest-ranked teams in the competition.
Tier 1+2[a] | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
32 / 32
|
37 / 37
|
25 / 25
|
30 / 30
|
4 / 4
|
128 / 128
|
25 April 2024 | AFC Bohemian Celtic (SUN) | 2–1 | West Hamilton United (5) | Ellerslie |
14:00 | Report | Stadium: Michaels Ave Reserve |
25 April 2024 | Northern United (5) | 2–1 | Uni-Mount Bohemian (5) | Rototuna North |
14:00 | Report | Stadium: Korikori Park |
25 April 2024 | Pukekohe (9) | 1–2 | Matamata Swifts (5) | Pukekohe |
14:00 | Report | Stadium: Bledisloe Park |
25 April 2024 | Otorohanga (5) | 4–0 | Colo Boys (SUN) | Ōtorohanga |
14:00 | Report | Stadium: Otorohanga Domain |
25 April 2024 | Mangere United (5) | 1–3 | South Auckland Rangers (5) | Māngere East |
16:00 | Report | Stadium: Centre Park |
27 April 2024 | Tikipunga (6) | 1–10 | Papatoetoe (5) | Tikipunga |
14:00 | Report | Stadium: Tikipunga Park |
28 April 2024 | Sperm Whales (SUN) | 1–3 | University of Auckland (SUN) | Royal Oak |
14:00 | Report | Stadium: Seymour Park |
27 April 2024 | New Plymouth Rangers (3) | 1–3 | Havelock North Wanderers (3) | Merrilands |
12:45 | Report | Stadium: Merrilands Domain |
27 April 2024 | Whanganui Athletic (3) | 0–2 | Palmerston North United (3) | Whanganui East |
14:00 | Report | Stadium: Wembley Park |
25 April 2024 | Upper Hutt City (3) | 7–0 | Lower Hutt City (3) | Upper Hutt |
14:00 | Report | Stadium: Maidstone Park |
25 April 2024 | Paekākāriki (8) | 1–0 | Wainuiomata (3) | Paekākāriki |
14:00 | Report | Stadium: Campbell Park |
25 April 2024 | Victoria University (4) | 2–1 | Douglas Villa (4) | Kelburn |
14:00 | Report | Stadium: Boyd Wilson Turf |
25 April 2024 | Te Kotahitanga (3) | 3–3 (a.e.t.) (2–3 p) | Tawa (3) | Paraparaumu |
14:00 | Report | Stadium: Mazengarb Reserve |
25 April 2024 | Wellington United (6) | 1–3 | Brooklyn Northern United (4) | Newtown |
14:00 | Report | Stadium: Newtown Park |
25 April 2024 | Stokes Valley (5) | 8–0 | Carterton (8) | Taitā |
15:00 | Report | Stadium: Fraser Park |
27 April 2024 | Mapua Rangers (6) | 0–2 | Richmond Athletic (5) | Māpua |
14:00 | Report |
|
Stadium: Mapua Domain |
27 April 2024 | FC Nelson (5) | 9–0 | Motueka (5) | Nelson |
14:45 |
|
Report |
|
Stadium: Guppy Park Referee: Maurice John Llewellin |
27 April 2024 | Western (3) | 2–1 | St Albans Shirley (6) | Mairehau |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Walter Park Referee: Iain Marshall |
27 April 2024 | Parklands United (3) | 3–5 (a.e.t.) | Burwood (3) | Parklands |
14:00 |
|
Report |
|
Stadium: Parklands Reserve Referee: Regan Preston |
28 April 2024 | Waimakariri United (3) | 13–0 | Oxford (5) | Kaiapoi |
14:30 | Report |
|
Stadium: Kendall Park Referee: Alex Dahlberg |
29 April 2024 | Christchurch High School Old Boys (8) | 0–2 | Halswell United (3) | Prebbleton |
19:00 | Report | Stadium: Kakaha Park Referee: Michael Field |
Matches were played over the of weekend of 10–13 May.[6][7] This round contained two teams from the Auckland Sunday football leagues — AFC Bohemian Celtic, and University of Auckland FC — which were the lowest-ranked teams in the competition.
Tier 1+2[a] | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
32 / 32
|
31 / 37
|
23 / 25
|
17 / 30
|
2 / 4
|
105 / 128
|
10 May 2024 | Metro (3) | 4–1 | Oratia United (4) | Mount Albert |
19:30 | Report | Stadium: Phyllis Street Reserve |
11 May 2024 | Te Awamutu (4) | 1–2 | Waikato Unicol (4) | Te Awamutu |
14:00 | Report | Stadium: The Stadium |
11 May 2024 | Ngaruawahia United (3) | 5–2 | University of Auckland (SUN) | Ngāruawāhia |
14:00 | Report | Stadium: Centennial Park |
11 May 2024 | Beachlands Maraetai (4) | 2–1 (a.e.t.) | West Auckland (5) | Beachlands |
14:00 | Report | Stadium: Te Puru Park |
11 May 2024 | Hibiscus Coast (3) | 6–0 | Waiuku (5) | Stanmore Bay |
14:00 | Report | Stadium: Stanmore Bay Park |
11 May 2024 | Papatoetoe (5) | 1–2 | Northern United (5) | Papatoetoe |
14:00 | Report | Stadium: Murdoch Park |
11 May 2024 | Claudelands Rovers (4) | 2–4 | Bucklands Beach (4) | Hamilton East |
14:00 | Report | Stadium: Galloway Park |
11 May 2024 | Waiheke United (4) | 2–0 | Te Atatu (4) | Waiheke Island |
14:00 | Report | Stadium: Onetangi Sports Complex |
11 May 2024 | Papakura City (5) | 5–8 (a.e.t.) | Cambridge (4) | Papakura |
14:00 | Report | Stadium: McLennan Park |
11 May 2024 | Taupo (4) | 3–1 | Franklin United (3) | Tauhara |
14:00 | Report | Stadium: Crown Park |
11 May 2024 | Central United (5) | 3–1 | Northland (4) | Sandringham |
14:00 | Report | Stadium: Kiwitea Street |
11 May 2024 | Albany United (4) | 2–4 | South Auckland Rangers (5) | Rosedale |
14:00 | Report | Stadium: Rosedale Park |
11 May 2024 | Onehunga Mangere United (3) | 6–0 | Matamata Swifts (5) | Māngere East |
14:00 | Report | Stadium: Centre Park |
11 May 2024 | Ngongotaha (4) | 1–5 | Manukau United (3) | Ngongotahā |
14:00 | Report | Stadium: Tamarahi Reserve |
11 May 2024 | North Shore United (3) | 3–1 | Takapuna (3) | Devonport |
14:00 | Report | Stadium: Allen Hill Stadium |
11 May 2024 | Papamoa (4) | 1–5 | Fencibles United (3) | Papamoa Beach |
17:00 | Report | Stadium: Gordon Spratt Stadium |
11 May 2024 | Waitemata (4) | 3–0 | AFC Bohemian Celtic (SUN) | Te Atatū South |
17:30 | Report | Stadium: McLeod Park |
12 May 2024 | Northern Rovers (3) | 2–0 | Mount Albert Ponsonby (3) | Glenfield |
14:00 | Report | Stadium: McFetridge Park |
11 May 2024 | Palmerston North Marist (3) | 3–0 | Havelock North Wanderers (3) | Palmerston North Central |
12:00 | Report | Stadium: Arena Turf |
11 May 2024 | Palmerston North United (3) | 6–0 | Peringa United (3) | Terrace End |
14:00 | Report | Stadium: Memorial Park |
11 May 2024 | Paekākāriki (8) | 0–4 | Victoria University (4) | Paekākāriki |
14:00 | Report | Stadium: Campbell Park |
11 May 2024 | Brooklyn Northern United (4) | 0–9 | Upper Hutt City (3) | Island Bay |
14:00 | Report | Stadium: Wakefield Park |
11 May 2024 | Stokes Valley (5) | 2–6 | Seatoun (3) | Taitā |
14:00 | Report | Stadium: Fraser Park |
11 May 2024 | Nelson Suburbs (2) | 5–0 | Richmond Athletic (5) | Stoke |
14:30 | Report | Stadium: Saxton Fields |
11 May 2024 | Tahuna (5) | 2–3 (a.e.t.) | FC Nelson (5) | Nelson City |
14:30 | Report | Stadium: Tahunanui |
10 May 2024 | Christchurch United (2) | 5–2 | Western (3) | Yaldhurst |
19:00 | Report | Stadium: Christchurch Football Centre |
11 May 2024 | Waimakariri United (3) | 0–1 (a.e.t.) | UC Football (2) | Kaiapoi |
14:00 | Report | Stadium: Kendall Park Turf |
11 May 2024 | Nomads United (2) | 4–0 | Halswell United (3) | Casebrook |
14:00 | Report | Stadium: Tulett Park |
11 May 2024 | Cashmere Technical (2) | 11–0 | Burwood (3) | Woolston |
14:30 | Report | Stadium: Garrick Memorial Park |
11 May 2024 | Selwyn United (2) | 0–3 | Ferrymead Bays (2) | Rolleston |
15:00 | Report | Stadium: Foster Park |
12 May 2024 | Coastal Spirit (2) | 3–0 | FC Twenty 11 (2) | Linwood |
11:00 | Report | Stadium: Linfield Park |
11 May 2024 | Geraldine (4) | 1–3 (a.e.t.) | Otago University (3) | Geraldine |
14:00 | Report | Stadium: Geraldine 1 |
11 May 2024 | Green Island (3) | 1–0 | Queens Park (3) | Green Island |
14:00 | Report | Stadium: Sunnyvale Park |
11 May 2024 | Northern Hearts (3) | 5–1 | Grants Braes (4) | Timaru |
14:00 | Report | Stadium: Aorangi Park |
11 May 2024 | Roslyn Wakari (3) | 4–1 | Queenstown (3) | Glenross |
14:00 | Report | Stadium: https://www.nzfootball.co.nz/matchcentre/2024/2701407742/2704731082 |
11 May 2024 | Thistle FC (4) | 0–15 | Mosgiel (3) | Invercargill |
15:00 | Report | Stadium: ILT Football Turf |
11 May 2024 | Northern (3) | 12–0 | Waihopai (4) | Dunedin North |
15:00 | Report | Stadium: Caledonian Ground |
Matches will be played over the of King's Birthday weekend of 31 May – 3 June.[8][9] This round contains four teams from tier 5; Central United, FC Nelson, Northern United, South Auckland Rangers, which are the lowest-ranked teams left in the competition.
Tier 1+2 | Tier 3 | Tier 4 | Tier 5, 6, 8, 9 | Sunday League | Total |
---|---|---|---|---|---|
30 / 32
|
21 / 37
|
9 / 25
|
4 / 30
|
0 / 4
|
64 / 128
|
31 May 2024 | Northern United (5) | v | Cambridge (4) | Rototuna North |
19:00 | Stadium: Korikori Park |
1 June 2024 | Waikato Unicol (4) | v | Ellerslie (3) | Hillcrest |
14:00 | Stadium: Waikato University |
1 June 2024 | East Coast Bays (2) | v | Eastern Suburbs (2) | Oteha |
14:00 | Report | Stadium: Bay City Park |
1 June 2024 | Otumoetai (4) | v | Onehunga Mangere United (3) | Matua |
14:00 | Stadium: Fergusson Park |
1 June 2024 | Auckland City (2) | v | Metro (3) | Sandringham |
14:00 | Report | Stadium: Kiwitea Street |
1 June 2024 | Waiheke United (4) | v | Manurewa (2) | Waiheke Island |
14:00 | Report | Stadium: Onetangi Sports Complex |
1 June 2024 | North Shore United (3) | v | Melville United (2) | Devonport |
14:00 | Report | Stadium: Allen Hill Stadium |
1 June 2024 | South Auckland Rangers (5) | v | Hamilton Wanderers (2) | Flat Bush |
14:00 | Report | Stadium: Rongomai Park |
1 June 2024 | Bucklands Beach (4) | v | Hibiscus Coast (3) | Pakuranga Heights |
14:00 | Stadium: Lloyd Elsmore Park |
1 June 2024 | Fencibles United (3) | v | Tauranga City (2) | Pakuranga Heights |
15:00 | Report | Stadium: Riverhills Park |
1 June 2024 | Western Springs (2) | v | Northern Rovers (3) | Western Springs |
17:30 | Report | Stadium: Seddon Fields |
1 June 2024 | Bay Olympic (2) | v | Manukau United (3) | New Lynn |
17:30 | Report | Stadium: Olympic Park |
1 June 2024 | Birkenhead United (2) | v | West Coast Rangers (2) | Beach Haven |
18:00 | Report | Stadium: Shepherds Park |
3 June 2024 | Central United (5) | v | Beachlands Maraetai (4) | Sandringham |
14:00 | Stadium: Kiwitea Street |
3 June 2024 | Auckland United (2) | v | Ngaruawahia United (3) | Mount Roskill |
17:00 | Report | Stadium: Keith Hay Park |
31 May 2024 | Wellington Olympic (2) | v | Seatoun (3) | Island Bay |
18:30 | Report | Stadium: Wakefield Park |
1 June 2024 | Island Bay United (2) | v | Petone (2) | Island Bay |
14:00 | Report | Stadium: Wakefield Park |
1 June 2024 | Western Suburbs (2) | v | Victoria University (4) | Whitby |
14:00 | Report | Stadium: Endeavour Park |
1 June 2024 | Upper Hutt City (3) | v | Waterside Karori (2) | Upper Hutt |
14:00 | Report | Stadium: Maidstone Park |
1 June 2024 | Miramar Rangers (2) | v | Tawa (3) | Miramar |
14:00 | Report | Stadium: David Farrington Park |
2 June 2024 | Napier City Rovers (2) | v | Palmerston North Marist (3) | Poraiti |
14:00 | Report | Stadium: Bluewater Stadium Referee: Matthew Hastings |
3 June 2024 | Wellington Phoenix Reserves (1) | v | North Wellington (2) | Taitā |
14:00 | Report | Stadium: Fraser Park |
3 June 2024 | Palmerston North United (3) | v | Stop Out (2) | Terrace End |
14:00 | Report | Stadium: Memorial Park |
2 June 2024 | Nelson Suburbs (2) | v | FC Nelson (5) | Stoke |
12:00 | Report | Stadium: Saxton Fields |
31 May 2024 | Ferrymead Bays (2) | v | UC Football (2) | Ferrymead |
19:15 | Report | Stadium: Ferrymead Park |
1 June 2024 | Nomads United (2) | v | Christchurch United (2) | Casebrook |
14:00 | Report | Stadium: Tulett Park |
1 June 2024 | Coastal Spirit (2) | v | Cashmere Technical (2) | Bromley |
14:00 | Report | Stadium: Linfield Park |
1 June 2024 | Green Island (3) | v | Otago University (3) | Green Island |
14:00 | Stadium: Sunnyvale Park |
1 June 2024 | Dunedin City Royals (2) | v | Wanaka (3) | Dunedin North |
14:00 | Report | Stadium: Football Turf |
1 June 2024 | Northern Hearts (3) | v | Roslyn Wakari (3) | Timaru |
14:00 | Stadium: Aorangi Park |
1 June 2024 | Northern (3) | v | Mosgiel (3) | Dunedin North |
19:00 | Stadium: Caledonian Ground |