The 2024 Copa Sudamericana group stage is played from 2 April to 30 May 2024.[1] A total of 32 teams compete in the group stage to decide 16 of the 24 places in the final stages of the 2024 Copa Sudamericana.[2]
The draw for the group stage was held on 18 March 2024, 20:00 PYST (UTC−3), at the CONMEBOL Convention Centre in Luque, Paraguay.[3][4]
Teams were seeded by their CONMEBOL Clubs ranking as of 18 December 2023 (shown in parentheses),[5] taking into account the following three factors:[6]
For the group stage, the 32 teams were drawn into eight groups (Groups A–H) of four containing a team from each of the four pots. The four losers of the Copa Libertadores third stage were seeded into Pot 4. Teams from the same association could not be drawn into the same group.
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
|
|
The following are the four losers of the third stage of the 2024 Copa Libertadores qualifying stages which joined the 12 direct entrants and the 16 Copa Sudamericana first stage winners in the group stage.
Match | Third stage losers |
---|---|
G1 | Red Bull Bragantino |
G2 | Nacional |
G3 | Always Ready |
G4 | Sportivo Trinidense |
In the group stage, each group is played on a home-and-away round-robin basis. The teams are ranked according to the following criteria: 1. Points (3 points for a win, 1 point for a draw, and 0 points for a loss); 2. Goal difference; 3. Goals scored; 4. Away goals scored; 5. CONMEBOL ranking (Regulations Article 2.4.2).[2]
The winners of each group will advance to the round of 16 of the final stages, whilst the runners-up of each group will advance to the knockout round play-offs of the final stages.
The schedule of each matchday is as follows (Regulations Article 2.2.2).[2][7][1]
Matchday | Dates | Matches |
---|---|---|
Matchday 1 | 2–4 April 2024 | Team 4 vs. Team 2, Team 3 vs. Team 1 |
Matchday 2 | 9–11 April 2024 | Team 2 vs. Team 3, Team 1 vs. Team 4 |
Matchday 3 | 23–25 April 2024 | Team 2 vs. Team 1, Team 4 vs. Team 3 |
Matchday 4 | 7–9 May 2024 | Team 3 vs. Team 2, Team 4 vs. Team 1 |
Matchday 5 | 14–16 May 2024 | Team 1 vs. Team 2, Team 3 vs. Team 4 |
Matchday 6 | 28–30 May 2024 | Team 1 vs. Team 3, Team 2 vs. Team 4 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | CAR | DIM | DYJ | UCV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Always Ready | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 10 | Advance to round of 16 | — | 2–0 | 3–0 | 2–0 | |
2 | Independiente Medellín | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 6 | +5 | 9 | Advance to knockout round play-offs | 29 May | — | 2–1 | 4–2 | |
3 | Defensa y Justicia (Y) | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 6 | −3 | 4 | 1–1 | 14 May | — | 29 May | ||
4 | Universidad César Vallejo (E) | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 12 | −9 | 0 | 15 May | 1–5 | 0–1 | — |
Always Ready | 2–0 | Independiente Medellín |
---|---|---|
|
Report |
Defensa y Justicia | 1–1 | Always Ready |
---|---|---|
|
Report |
|
Always Ready | 2–0 | Universidad César Vallejo |
---|---|---|
|
Report |
Independiente Medellín | 2–1 | Defensa y Justicia |
---|---|---|
Report |
|
Always Ready | 3–0 | Defensa y Justicia |
---|---|---|
|
Report |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | UCA | CRU | ULC | ALI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Universidad Católica (X) | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 1 | +7 | 10 | Advance to round of 16 | — | 0–0 | 4–0 | 16 May | |
2 | Cruzeiro | 4 | 1 | 3 | 0 | 6 | 3 | +3 | 6 | Advance to knockout round play-offs | 30 May | — | 16 May | 3–3 | |
3 | Unión La Calera | 4 | 1 | 1 | 2 | 1 | 5 | −4 | 4 | 0–1 | 0–0 | — | 30 May | ||
4 | Alianza (Y) | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 10 | −6 | 1 | 1–3 | 0–3 | 0–1 | — |
Alianza | 0–1 | Unión La Calera |
---|---|---|
Report |
Unión La Calera | 0–1 | Universidad Católica |
---|---|---|
Report |
|
Cruzeiro | 3–3 | Alianza |
---|---|---|
|
Report |
|
Alianza | 1–3 | Universidad Católica |
---|---|---|
|
Report |
Alianza | 0–3 | Cruzeiro |
---|---|---|
Report |
|
Universidad Católica | 4–0 | Unión La Calera |
---|---|---|
Report |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | BEL | DEL | INT | RTO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgrano | 4 | 1 | 3 | 0 | 4 | 2 | +2 | 6 | Advance to round of 16 | — | 1–1 | 0–0 | 15 May | |
2 | Delfín | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 4 | +1 | 5 | Advance to knockout round play-offs | 1–1 | — | 1–2 | 28 May | |
3 | Internacional | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 28 May | PPD | — | 0–0 | ||
4 | Real Tomayapo | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 4 | −4 | 1 | 0–2 | 0–2 | PPD | — |
Real Tomayapo | 0–2 | Delfín |
---|---|---|
Report |
Real Tomayapo | 0–2 | Belgrano |
---|---|---|
Report |
|
Delfín | 1–2 | Internacional |
---|---|---|
|
Report |
Belgrano | 1–1 | Delfín |
---|---|---|
|
Report |
|
Real Tomayapo | v | Internacional |
---|---|---|
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | FOR | BOC | NAP | TRI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fortaleza | 4 | 3 | 0 | 1 | 12 | 6 | +6 | 9 | Advance to round of 16 | — | 4–2 | 5–0 | 29 May | |
2 | Boca Juniors | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | Advance to knockout round play-offs | 15 May | — | 29 May | 1–0 | |
3 | Nacional Potosí | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 8 | −4 | 4 | 4–1 | 0–0 | — | 14 May | ||
4 | Sportivo Trinidense (Y) | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 5 | −2 | 3 | 0–2 | 1–2 | 2–0 | — |
Sportivo Trinidense | 0–2 | Fortaleza |
---|---|---|
Report |
|
Fortaleza | 5–0 | Nacional Potosí |
---|---|---|
|
Report |
Sportivo Trinidense | 2–0 | Nacional Potosí |
---|---|---|
|
Report |
Fortaleza | 4–2 | Boca Juniors |
---|---|---|
|
Report |
Nacional Potosí | 4–1 | Fortaleza |
---|---|---|
Report |
|
Sportivo Trinidense | 1–2 | Boca Juniors |
---|---|---|
|
Report |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | CAP | SPA | DAN | DRZ | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Athletico Paranaense (X) | 4 | 4 | 0 | 0 | 16 | 2 | +14 | 12 | Advance to round of 16 | — | 30 May | 15 May | 6–0 | |
2 | Sportivo Ameliano | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 7 | Advance to knockout round play-offs | 1–4 | — | 2–1 | 14 May | |
3 | Danubio (Y) | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 4 | 0–1 | 0–0 | — | 30 May | ||
4 | Rayo Zuliano (E) | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 17 | −16 | 0 | 1–5 | 0–4 | 0–2 | — |
Sportivo Ameliano | 1–4 | Athletico Paranaense |
---|---|---|
|
Report |
|
Danubio | 0–1 | Athletico Paranaense |
---|---|---|
Report |
|
Sportivo Ameliano | 2–1 | Danubio |
---|---|---|
|
Report |
|
Rayo Zuliano | 1–5 | Athletico Paranaense |
---|---|---|
|
Report |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | RCM | COR | ARG | NAC | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Racing | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 4 | +4 | 8 | Advance to round of 16 | — | 1–1 | 2–1 | 14 May | |
2 | Corinthians | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 2 | +5 | 7 | Advance to knockout round play-offs | 28 May | — | 14 May | 4–0 | |
3 | Argentinos Juniors | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 7 | −2 | 6 | 0–3 | 1–0 | — | 28 May | ||
4 | Nacional (E) | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 11 | −7 | 1 | 2–2 | 0–2 | 2–3 | — |
Nacional | 2–3 | Argentinos Juniors |
---|---|---|
|
Report |
|
Racing | 1–1 | Corinthians |
---|---|---|
|
Report |
|
Argentinos Juniors | 0–3 | Racing |
---|---|---|
Report |
|
Corinthians | 4–0 | Nacional |
---|---|---|
|
Report |
Argentinos Juniors | 1–0 | Corinthians |
---|---|---|
|
Report |
Nacional | 2–2 | Racing |
---|---|---|
|
Report |
|
Racing | 2–1 | Argentinos Juniors |
---|---|---|
|
Report |
|
Nacional | 0–2 | Corinthians |
---|---|---|
Report |
|
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | LAN | CUI | GAR | MET | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lanús | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 10 | Advance to round of 16 | — | 29 May | 2–1 | 15 May | |
2 | Cuiabá | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 2 | +5 | 8 | Advance to knockout round play-offs | 1–1 | — | 15 May | 3–0 | |
3 | Deportivo Garcilaso (Y) | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | −2 | 4 | 0–2 | 1–1 | — | 3–2 | ||
4 | Metropolitanos (E) | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 10 | −8 | 0 | 0–2 | 0–2 | 29 May | — |
Cuiabá | 1–1 | Lanús |
---|---|---|
|
Report |
|
Deportivo Garcilaso | 3–2 | Metropolitanos |
---|---|---|
Report |
|
Lanús | 2–1 | Deportivo Garcilaso |
---|---|---|
|
Report |
|
Deportivo Garcilaso | 1–1 | Cuiabá |
---|---|---|
|
Report |
|
Metropolitanos | 0–2 | Lanús |
---|---|---|
Report |
|
Cuiabá | 3–0 | Metropolitanos |
---|---|---|
|
Report |
Deportivo Garcilaso | 0–2 | Lanús |
---|---|---|
Report |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | RAC | RBB | COQ | SLU | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Racing | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 9 | Advance to round of 16 | — | 3–0 | 16 May | 28 May | |
2 | Red Bull Bragantino | 4 | 3 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 9 | Advance to knockout round play-offs | 2–1 | — | 1–0 | 2–1 | |
3 | Coquimbo Unido | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | −1 | 4 | 1–2 | 28 May | — | 1–0 | ||
4 | Sportivo Luqueño (E) | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 | −4 | 1 | 0–2 | 16 May | 0–0 | — |
Red Bull Bragantino | 1–0 | Coquimbo Unido |
---|---|---|
|
Report |
Sportivo Luqueño | 0–2 | Racing |
---|---|---|
Report |
|
Racing | 3–0 | Red Bull Bragantino |
---|---|---|
|
Report |
Coquimbo Unido | 1–0 | Sportivo Luqueño |
---|---|---|
|
Report |
Coquimbo Unido | 1–2 | Racing |
---|---|---|
Report |
|
Red Bull Bragantino | 2–1 | Sportivo Luqueño |
---|---|---|
|
Report |
|
Sportivo Luqueño | 0–0 | Coquimbo Unido |
---|---|---|
Report |
Red Bull Bragantino | 2–1 | Racing |
---|---|---|
|
Report |
|