Brian A. Miller
Born
Brooklyn, New York
Alma materCalifornia State University, Northridge (B.A.)
OccupationTelevision producer
Years active1986–present
Known forone of the head people of Cartoon Network Studios since 2000
TitleSenior Vice President and General Manager of Cartoon Network Studios
ChildrenJustin Miller, Brandon Scott Miller, Jeremy Miller

Brian A. Miller is an American television producer and the current Senior Vice President and General Manager of Cartoon Network Studios in Burbank, California, having assumed the title in 2000.[1] He was formerly Vice President of Production at Nickelodeon Animation Studio,[1][2] Vice President of Production at Hanna-Barbera,[1] and Vice President of Production at DIC Entertainment. He served as a production supervisor for 1983's Alvin and the Chipmunks series and was the executive in charge of production for various shows in the 1990s and early 2000s such as Dexter's Laboratory, CatDog, Hey Arnold!, The Angry Beavers, ChalkZone, The Adventures of Jimmy Neutron, Boy Genius, The Powerpuff Girls, Captain Planet and the Planeteers, Adventures of Sonic the Hedgehog, Cow and Chicken, Johnny Bravo, and the first and early second season of SpongeBob SquarePants.

He has overseen the production of many animated series, such as Adventure Time, Chowder, Foster's Home for Imaginary Friends, Regular Show, Dexter's Laboratory, Samurai Jack, Mixels, and Ben 10. He has received 10 Emmy Awards out of 39 nominations.[3]

Personal life

Miller attended California State University in Northridge, Los Angeles, from 1978 to 1982. He has a Bachelor of Arts degree in radio, television, and film.

Accolades

Date Award Category Work Shared with Result
2002 Primetime Emmy Awards Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or More) Samurai Jack Yumun Jeong, Yeol Jung Chang, Bong Koh Jae, Paul Rudish, Genndy Tartakovsky Nominated
2004 The Powerpuff Girls: 'Twas the Fight Before Christmas Craig McCracken, Chris Savino, Lauren Faust, Craig Lewis, Amy Keating Rogers, Robert Alvarez, John McIntyre, Randy Myers, James T. Walker, Juli Murphy Nominated
Star Wars: Clone Wars (for Volume 1, Chapters 1–20) Claudia Katz, Genndy Tartakovsky, Geraldine Symon, Jennifer Pelphrey, Bryan Andrews, Mark Andrews, Darrick Bachman, Paul Rudish, Scott Vanzo, Yumun Jeong, Robert Alvarez Won
Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour) Samurai Jack (for "Birth of Evil") Genndy Tartakovsky, Don Shank, Robert Alvarez, Randy Myers, Yumun Jeong, Bong Koh Jae, James T. Walker Won
2005 Samurai Jack (for "The Four Seasons of Death") Genndy Tartakovsky, Bryan Andrews, Mark Andrews, Hueng-soon Park, Kwang-bae Park, Randy Myers, James T. Walker Nominated
Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or More) Star Wars: Clone Wars (for Volume 2, Chapters 21–25) Claudia Katz, Jennifer Pelphrey, Shareena Carlson, Geraldine Symon, Genndy Tartakovsky, Bryan Andrews, Darrick Bachman, Paul Rudish, Yumun Jeong, Dong Soo Lee, Jong Ho Kim, Scott Vanzo, Robert Alvarez, Randy Myers Won
2006 Outstanding Animated Program (For Programming Less Than One Hour) Foster's Home for Imaginary Friends (for "Go Goo Go") Craig McCracken, Lauren Faust, Jennifer Pelphrey, Vincent Aniceto, Robert Alvarez, Eric Pringle Nominated
Camp Lazlo (for "Hello Dolly/Over Cooked Beans") Joe Murray, Mark O'Hare, Jennifer Pelphrey, Shareena Carlson, Merriwether Williams, Steve Little, Kaz, Mike Roth, Kent Osborne, Clay Morrow, Cosmo Segurson, Brian Sheesley, Lindsey Pollard, Jong Ho Kim, Dong-kun Won, Phil Cummings, Maureen Mlynarczyk Nominated
2007 Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or More) Foster's Home for Imaginary Friends (for "Good Wilt Hunting") Craig McCracken, Jennifer Pelphrey, Lauren Faust, Vincent Aniceto, Michelle Papandrew, Darrick Bachman, Craig Lewis, Robert Alvarez, Eric Pringle, Robert Cullen Nominated
Joe Murray, Mark O'Hare, Jennifer Pelphrey, Janet Dimon, Brian Sheesley, Dong-kun Won, Merriwether Williams, Russell Calabrese, Phil Cummings, Lindsey Pollard, Swinton O. Scott III Won
2008 Outstanding Special Class - Short-Format Animated Programs Chowder (for "Burple Nurples") Joe Murray, Mark O'Hare, Jennifer Pelphrey, Janet Dimon, Brian Sheesley, Dong-kun Won, Merriwether Williams, Russell Calabrese, Phil Cummings, Lindsey Pollard, Swinton O. Scott III Nominated
Camp Lazlo (for "Lazlo's First Crush") Joe Murray, Mark O'Hare, Jennifer Pelphrey, Janet Dimon, Brian Sheesley, Dong-kun Won, John Davis Infantino, Piero Piluso, Merriwether Williams, Kaz, Steve Little, Doug Gallery Won
2009 Outstanding Animated Program (For Programming One Hour or More) Destination: Imagination Craig McCracken, Jennifer Pelphrey, Ryan Slater, Michelle Papandrew, Lauren Faust, Timothy McKeon, Darrick Bachman, Ed Baker, Vaughn Tada, Alex Kirwan, Rob Renzetti, Robert Alvarez, Eric Pringle Won
2010 Outstanding Short-Format Animated Program Uncle Grandpa (for "Pilot") Jennifer Pelphrey, Rob Sorcher, Craig McCracken, Peter Browngardt, Rob Renzetti, Janet Dimon, Robert Alvarez Nominated
Chowder (for "The Toots") C. H. Greenblatt, Jennifer Pelphrey, Louis J. Cuck, Kevin Kramer, William Reiss, Ian Wasseluk, Eddy Houchins Nominated
Adventure Time (for "My Two Favorite People") Derek Drymon, Rob Swartz, Rob Sorcher, Fred Seibert, Jennifer Pelphrey, Curtis Lelash, Kevin Kolde, Kelly Crews, Timothy McKeon, Merriwether Williams, Kent Osborne, Pendleton Ward, Larry Leichliter, Dong-kun Won Nominated
The Marvelous Misadventures of Flapjack (for "Tee Hee Tummy Turns") Thurop Van Orman, Jennifer Pelphrey, Pernelle Hayes, Kent Osborne, Patrick McHale, Somvilay Xayaphone, John McIntyre, Larry Leichliter Nominated
2011 Adventure Time (for "It Came from the Nightosphere) Jennifer Pelphrey, Curtis Lelash, Rob Swartz, Rob Sorcher, Fred Seibert, Thurop Van Orman, Kevin Kolde, Kelly Crews, Pendleton Ward, Patrick McHale, Merriwether Williams, Steve Little, Adam Muto, Rebecca Sugar, Larry Leichliter, Dong-kun Won Nominated
Regular Show (for "Mordecai and the Rigbys") Jennifer Pelphrey, Curtis Lelash, Rob Swartz, Rob Sorcher, J. G. Quintel, Chris Reccardi, Janet Dimon, Sean Szeles, Shion Takeuchi, Matt Price, Mike Roth, Brian Sheesley, Robert Alvarez, Gi-ho Hwang Nominated
2012 Adventure Time (for "Too Young") Jennifer Pelphrey, Curis Lelash, Rob Sorcher, Pendleton Ward, Fred Seibert, Kevin Kolde, Kelly Crews, Tom Herpich, Jesse Moynihan, Mark Banker, Patrick McHale, Kent Osborne, Larry Leichliter, Dong-kun Won, Don Judge, Michel Lyman Nominated
Regular Show (for "Eggscellent") Jennifer Pelphrey, Curtis Lelash, Rob Sorcher, J. G. Quintel, Mike Roth, Janet Dimon, Matt Price, Jack C. Thomas, John Davis Infantino, Robert Alvarez Won
2013 Adventure Time (for "Simon & Marcy") Pendleton Ward, Fred Seibert, Jennifer Pelphrey, Curtis Lelash, Rob Sorcher, Adam Muto, Kevin Kolde, Kelly Crews, Cole Sanchez, Rebecca Sugar, Patrick McHale, Kent Osborne, Don Judge, Richard Collado, Michel Lyman, Bong Hee Han Nominated
Outstanding Animated Program Regular Show (for "The Christmas Special") J. G. Quintel, Jennifer Pelphrey, Curtis Lelash, Rob Sorcher, Mike Roth, Ryan Slater, Sean Szeles, Kat Morris, Benton Connor, Hilary Florido, Matt Price, Michele Cavin, John Davis Infantino, Robert Alvarez, Gi-ho Hwang, Yu-Seong Kim Nominated
Outstanding Short-Format Animated Program Clarence Jennifer Pelphrey, Curtis Lelash, Rob Sorcher, Peter Browngardt, Nate Funaro, Skyler Page, Robert Alvarez Nominated

Filmography

Year Title Role
1986 M.A.S.K. associate producer
1987 Beverly Hills Teens
The New Archies
Lady Lovelylocks and the Pixietails
1989 Camp Candy
Alvin & the Chipmunks
G.I. Joe: Operation Dragonfire
1990–91 Bobby's World Executive producer
1993 Alvin's Christmas Carol Associate producer
1996–2002 What a Cartoon! Supervising producer
2000 Foe Paws Executive producer
2000–01 Cartoon Cartoon Fridays Supervising producer
2000–04 The Powerpuff Girls
Johnny Bravo
2001 Imp, Inc.
No P in the Ool
My Freaky Family: Welcome to My World
A Kitty Bobo Show
Samurai Jack: The Premiere Movie
The Flintstones: On the Rocks
CatDog: The Great Parent Mystery Executive producer
Ferret and Parrot Supervising producer
2001–03 Time Squad Supervising producer
2002 Welcome to Eltingville Supervising producer
The Powerpuff Girls Movie Executive producer
Dexter's Laboratory: Chicken Scratch Executive producer
Bagboy! Supervising producer
The Groovenians Supervising producer
2002–03 Larry Boy: The Cartoon Adventures Executive producer
Dexter's Laboratory Supervising producer
Harvey Birdman, Attorney at Law Supervising producer
Whatever Happened to... Robot Jones? Supervising producer
2002–07 Codename: Kids Next Door Supervising producer
2003 The Powerpuff Girls: 'Twas the Fight Before Christmas Supervising producer
2003–05 Star Wars: Clone Wars Executive producer
2003–07 The Grim Adventures of Billy & Mandy Executive producer, supervising producer
2004 Party Wagon Supervising producer
Invader ZIM Executive producer
Megas XLR Supervising producer
Evil Con Carne Supervising producer
Hi Hi Puffy AmiYumi Executive producer
2005 Ed, Edd n Eddy Executive producer
Robotboy Executive producer
2005–07 The Life and Times of Juniper Lee Executive producer
2006 Korgoth of Barbaria Executive producer
Codename: Kids Next Door - Operation Z.E.R.O. Supervising producer
Welcome to Wackamo Executive producer
2006–07 Ben 10 Executive producer
Squirrel Boy Executive producer
2006–08 My Gym Partner's a Monkey Executive producer
2007 Billy & Mandy's Big Boogey Adventure Executive producer
What's Wrong with Ruth? Executive producer
Camp Lazlo Shorts Executive producer
Ben 10: Secret of the Omnitrix Executive producer
The Grim Adventures of the KND Supervising producer
Transformers: Animated Executive producer
Out of Jimmy's Head Executive producer
Class of 3000 Executive producer
2008 Underfist: Halloween Bash Executive producer
Foster's Home for Imaginary Friends: Destination Imagination Executive producer
The Powerpuff Girls Rule!!! Executive producer

References

  1. ^ a b c DeMott, Rick (March 22, 2000). "Nicktoons' Miller Manages New Cartoon Network Studios". Animation World Network. Archived from the original on October 20, 2013. Retrieved 2012-12-14. CS1 maint: discouraged parameter (link)
  2. ^ Matzer, Marla (March 15, 2000). "Center Boosts 'Toon Town Cartoon Network Lands in Burbank". Los Angeles Daily News. Los Angeles Newspaper Group. Archived from the original on October 20, 2013. Retrieved 2012-12-14. CS1 maint: discouraged parameter (link)
  3. ^ "Brian A. Miller". Television Academy. Retrieved 2021-05-10.