Korean Curling Championships | |
---|---|
Established | Men's: 2001 Women's: 2003 |
2023 host city | Gangneung, Gangwon Province |
2023 arena | Gangneung Curling Centre |
Current champions (2023) | |
Men | Gangwon Province (Park Jong-duk) |
Women | Gyeonggi Province (Gim Eun-ji) |
Current edition | |
The Korean Curling Championships (branded as the KB Financial Korean Curling Championships from 2012 to 2022) are the annual Korean men's and women's curling championships, organized by the Korean Curling Federation (KCF). The winners of the championship qualify for the Korean National Team. Until 2022, they earned the right to represent South Korea at the Pacific-Asia Curling Championships (PACC) and the World Curling Championships if they reached qualification. Every four years, the winners also qualify to represent South Korea at the Winter Olympic Games if the country received a berth.[citation needed] The championship also qualifies the winners for the Asian Winter Games if it is held during the season they are the national team.
Starting in 2022, the winners of the championships qualified for the Pan Continental Curling Championships, which replaced the PACC.[1] If the team placed in the top five at the Pan-Continental, then they qualified for the upcoming World Championship.
The national championship is usually held in June or July, making it the first event of the new curling season.
Year | Gold | Silver | Bronze | Host |
---|---|---|---|---|
2011 | Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Kim Min-chan, Seong Se-hyeon, Seo Young-seon, Oh Eun-su |
Team: Gyeonggi-do Curling Federation Choi Min-suk, Shin Dong-ho, Lee Seung-jun, Jeong Jae-suk, Ahn Jae-sung |
Team: Gangwon Provincial Office Kim Soo-hyuk, Kim Tae-hwan, Nam Yoon-ho, Lee Ye-jun |
Uijeongbu, Gyeonggi Province |
Team: Chungbuk Curling Competition Federation Im Sung-min, Moon Sung-kwan, Park Man, Lee Seung-hang, Kim Kwang-sik | ||||
2012 | Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Kim Min-chan, Seong Se-hyeon, Seo Young-seon, Oh Eun-su |
Team: Gyeonggi-do Curling Federation Choi Min-suk, Shin Dong-ho, Lee Seung-jun, Jeong Jae-suk, Ahn Jae-sung |
Team: Soongsil University Kim Jeong-min, Kim San, Jang Jin-young, Seo Min-guk, Kim Woo-ram |
Uijeongbu, Gyeonggi Province |
2013 | Team: Gangwon Provincial Office Kim Soo-hyuk, Kim Tae-hwan, Park Jong-duk, Nam Yoon-ho, Lee Ye-jun |
Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Kim Min-chan, Seong Se-hyeon, Seo Young-seon, Oh Eun-su |
Team: Chuncheon Machinery Technical High School Lee Ki-jeong, Lee Ki-bok, Kim Hak-kyun, Lee Dong-hyeong, Jeong Byeong-jin |
Chuncheon, Gangwon Province |
2014 | Team: Gangwon Provincial Office Kim Soo-hyuk, Park Jong-duk, Kim Tae-hwan, Nam Yoon-ho, Yoo Min-hyeon |
Team: Gyeongbuk Athletic Association Seong Se-hyeon, Oh Eun-su, Kim Chi-gu, Seo Young-seon, Kim Min-chan |
Team: Seoul Physical Education High School Kim Min-woo, Hwang Hyeon-jun, Lee Jeong-jae, Jo Jang-won, Cheon Do-kyung |
Chongju, North Pyongan Province |
2015 | Team: Gangwon Provincial Office Kim Soo-hyuk, Park Jong-duk, Kim Tae-hwan, Yoo Min-hyeon, Nam Yoon-ho |
Team: Gyeonggi-do Curling Federation Lee Seung-jun, Shin Dong-ho, Kwon Young-il, Ahn Jae-sung, Jeong Jae-seok |
Team: Gyeongbuk Athletic Association Seong Se-hyeon, Oh Eun-su, Kim Chi-gu, Seo Young-seon, Kim Min-chan |
Icheon, Gyeonggi Province |
2016[2] | Team: Gangwon Provincial Office Kim Soo-hyuk, Kim Tae-hwan, Park Jong-duk, Nam Yoon-ho, Yoo Min-hyeon |
Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Seong Se-hyeon, Oh Eun-su, Kim Chi-gu |
Team: Bongmyeong High School Hong Joon-young, Lee Gun, Lee Jae-ho, Jeon Byeong-hwa, Shin Jae-hwan |
Uiseong, North Gyeongsang Province |
2017[3] | Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Seong Se-hyeon, Oh Eun-su, Lee Ki-bok, Kim Min-chan |
Team: Gangwon Provincial Office Kim Soo-hyuk, Kim Tae-hwan, Park Jong-duk, Nam Yoon-ho, Yoo Min-hyeon |
Team: Uiseong Sports Club Kim Ho-gun, Jeon Jae-ik, Choi Jeong-wook, Woo Kyung-ho |
Icheon, Gyeonggi Province |
2018 | Team: Seoul City Hall Kim Soo-hyuk, Lee Jeong-jae, Hwang Hyeon-jun, Jeong Byeong-jin, Lee Dong-hyeong |
Team: Gangwon Provincial Office Park Jong-duk, Nam Yoon-ho, Yoo Min-hyeon, Kim Jeong-min |
Team: Gyeonggi-do Curling Federation Kim Seung-min, Chung Young-suk, Oh Seung-hoon, Jeong Min-suk |
Jincheon, North Chungcheong Province |
2019[4] | Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Lee Ki-jeong, Kim Hak-kyun, Lee Ki-bok |
Team: Seoul City Hall Kim Soo-hyuk, Lee Jeong-jae, Jeong Byeong-jin, Hwang Hyeon-jun, Lee Dong-hyeong |
Team: Gyeonggi-do Curling Federation Jeong Yeong-seok, Kim Seung-min, Oh Seung-hoon, Park Se-won, Jeong Min-seok |
Gangneung, Gangwon Province |
2020[5] | Team: Gyeonggi-do Curling Federation Jeong Yeong-seok, Kim San, Park Se-won, Lee Jun-hyung, Kim Seung-min |
Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Lee Ki-jeong, Lee Ki-bok, Kim Hak-kyun |
Team: Seoul City Hall Kim Soo-hyuk, Lee Jeong-jae, Jeong Byeong-jin, Kim Tae-hwan |
Gangneung, Gangwon Province |
2021[6] | Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Soo-hyuk, Kim Chang-min, Jeon Jae-ik, Kim Hak-kyun |
Team: Gangwon Provincial Office Lee Ki-jeong, Park Jong-duk, Oh Seung-hoon, Lee Ki-bok, Seong Yu-jin |
Team: Gyeonggi-do Curling Federation Jeong Yeong-seok, Kim Jeong-min, Park Se-won, Lee Jun-hyung, Seo Min-guk |
Gangneung, Gangwon Province |
2022[7] | Team: Seoul City Hall Jeong Byeong-jin, Lee Jeong-jae, Kim Min-woo, Kim Tae-hwan |
Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Chang-min, Kim Soo-hyuk, Seong Se-hyeon, Kim Hak-kyun, Jeon Jae-ik |
Team: Gangwon Provincial Office Jeong Yeong-seok, Park Jong-duk, Oh Seung-hoon, Seong Ji-hoon |
Jincheon, North Chungcheong Province |
2023[8] | Team: Gangwon Provincial Office Park Jong-duk, Jeong Yeong-seok, Oh Seung-hoon, Seong Ji-hoon |
Team: Seoul City Hall Jeong Byeong-jin, Lee Jeong-jae, Kim Min-woo, Kim Tae-hwan |
Team: Gyeongbuk Athletic Association Kim Soo-hyuk, Kim Chang-min, Kim Hak-kyun, Jeon Jae-ik |
Gangneung, Gangwon Province |