Za ostala značenja, vidi Intervju (razvrstavanje).

Intervju je ispitivanje kroz ispitivača (tzv. intervjuera) s ciljem dobivanja osobnih informacija, ili utvrđivanja činjenica.

Vrste intervjua

Medijski intervjui

Intervju

Najpoznatiji su novinarski intervjui, sa svrhom pisanja novinskih članaka ili radijskih i televizijskih priloga s političarima, predsednicima uprava velikih korporacija, glasnogovornicima i drugim osobama od javnog interesa. Uloga medija je prenošenje informacije, mišljenja ili nuđenje zabave.

Kod medijskog intervjua potrebno je znati na koji će način biti upotrijebljen. Medijski intervju može inicirati medijska kuća ili sama osoba ili organizacija posredstvom glasnogovornika odnosno osobe zadužene za odnose s javnošću koja želi sama pristupiti medijskim predstavnicima s nekom informacijom. U tom smislu medijski intervju za organizaciju služi kao alat u odnosima s javnošću.

TV intervju

Intervju je sastavni dio svakog priloga u televizijskim vijestima. Intervju je razgovor novinara sa izvesnom ličnošću radi objavljivaja na televiziji. Intervju jeste razgovor, ali svaki razgovor nije intervju - treba da postoji namera da se razgovor publikuje, treba da postoji relevantna tema i treba da postoji određena ličnost. Tek kad su ispunjeni svi ovi uslovi, tek tada nastaje intervju, koji, načinjen u obliku dijaloga, saopštava jednu ili više životnih činjenica i u isti mah ih objašnjava, tumači i društveno vrednuje. Pravi intervju donosi ekskluzivne informacije koje sagovornik novinara razmatra na svoj način i iz svog ugla. Intervju je izveštaj o razgovoru koji ima karakter vesti, novosti a može da bude faktografski, analitički i beletristički. Uz pomoć intervju prilog se proširuje, razvijaju se nove teze, prenose se nove informacije i dodaje se aspekt priče o običnim ljudima. Dobri intervjui se ne dešavaju sami od sebe, na njima se mora raditi.

Vrste intervjua

Postoje tri osnovna tipa intervjua:

Ova tri tipa ukazuju na bezbrojne mogućnosti i veštine vođenja intervjua, a neki autori navode i ove podtipove intervjua:

Priprema

Postoje tri bitna elementa o kojima treba voditi računa da bi se uradio dobar intervju. To su tema, ličnost i pitanja.

Tehnike vođenja

Prva stvar jeste učtivost koja će da popločati put za uspešan intervju. Čak i ako u intervjuu treba postavljati neka teška pitanja, nema opravdanja za neučtivost. Moguće je da se nastupi oštro, ili uporno, a mogu se i postavljati podpitanja. U idealnim okolnostima, s osobom koja će se intervjuisati će već pre intervjua razgovarati istraživač, producent ili sam novinar koji radi na prilogu. Ukoliko se pravi intervju sa više osoba, svi trebaju da dobiju korektnu minutažu. Ukoliko se pokrivaju izbori, svakoj od važnijih stranaka treba da se da ista minutaža. Glavne stvari pri vođenju su:

Završavanje

Reči "i na kraju" nisu preporučene za vreme intervjua, zato što u međuvremenu može iskrnuti nešto drugo što zahteva pojašnjenje, a i sam izraz "i na kraju" zvuči pomalo neprikladno. Ako je potrebno da se označi kraj razgovora izraz "ukratko" može takođe da signalizuje završetak. Intervju bi trebalo da odjekne, nikako da bude mlak. Trebalo bi da se okonča na način koji celom razgovoru daje odvažan i nedvosmislen završetak.

Etička pitanja tijekom vođenja intervjua

Intervju u znanosti

Važnu ulogu kao osnova za analizu i dokumentacijski rad imaju znanstveni intervjui na području jezikoslovlja, povijesti ili društvenim istraživanjima.

U medicinskoj dijagonostici liječnik može ispitati anamezu intervjuom.

Intervjui se obavljaju u području socijalnog rada, policijskim ispitivanjima, u službama za ljudske potencijale u poduzećima, u obrazovnim ustanovama, politici.

U kliničkoj psihologiji intervju je najčešće korišteno sredstvo i glavna je sastavnica kliničke obrade i procjenjivanja.

Povezano

Izvori

Vanjske veze