Infracrveni senzor.
Infracrveni senzor blizine.

Senzor (ili detektor, osetilo, čulo, davač, pretvarač) je uređaj koji meri fizičke veličine i konvertuje ih u signal. Senzori su vrsta pretvarača, jer jednu fizičku veličinu pretvaraju u drugu.

Zbog dominantne primjene električnih sustava, većina senzora pretvara mjerenu veličinu u električki signal. Neki senzori generišu električnu struju kada su izloženi svetlosti ili zvuku. Npr. mehaničko titranje membrane u kondenzatorskome mikrofonu, uzrokovano zvučnim valovima, pretvara u promjenu električnoga kapaciteta.[1] Tako generisanu struju možemo upotrebiti za uključivanje ili isključivanje električnih uređaja, kao što su alarm, sijalice ili zvučnici.[2]

Senzori mogu biti aktivni i pasivni. Aktivni pod utjecajem mjerene veličine generiraju električni signal (npr. fotonaponska ćelija pretvara svjetlost u napon), a u pasivnome mjerena veličina kvantitativno mijenja neko njegovo svojstvo (npr. promjena otpora fotootpornika pod utjecajem svjetlosti).[3]

Senzori imaju široku primenu u svakodnevnom životu: kod dodirnih ekrana, vrata i elevatora u javnim objektima, osvetljenja, alarma, automobila, aviona, medicinskih uređaja, robota, industrijskih mašina i i mnogih drugih uređaja.

Indikator senzora pokazuje promene izlaznih veličina u odnosu na merene veličine. Senzori koji mere precizne veličine zahtevaju veću osetljivost. Tehnološki napredak omogućio je izradu senzora mikrometarskih dimenzija. Oni koriste MEMS tehnologiju i nazivaju se mikrosenzori.

Tipovi senzora

Senzore klasifikujemo po tipu energije koju prenose.

Toplotni

Elektromagnetni

Mehanički

Hemijski

Optički

Fotootpornik ovisan o vidljivoj svjetlosti.

Jonsko zračenje

Akustički

Ostali

Karakteristike

Rezolucija senzora je najmanja promena koju on može da detektuje na merenoj veličini. Vezana je za preciznost mernog uređaja.

Reproduktivnost predstavlja grešku izlaznog signala koja je prouzrokovana nemogućnošću senzora da pri istom pobudnom signalu daje istu izlaznu vrednost.

Merne greške

Idealan senzor je onaj koji je lineran u celom opsegu merenih vrednosti. Trebalo bi da je dobijeni signal uvek linearno srazmeran merenoj vrednosti. Pri tome na njega ne bi smeo da ima uticaj nijedan drugi objekat u okruženju, niti bi on smeo da ima ikakav uticaj na mereni objekat. To je u praksi neostvarivo. Zato se meri njegova osetljivost kao odnos između izmerene i stvarne veličine.

Odstupanja koja se javljaju kod različitih vrsta senzora su:

Sve ove greške mogu se podeliti na sistemske greške i slučajne greške. Sistemske greške se predupređuju različitim vrstama kalibracije, dok se slučajne greška kao što su različite vrste šumova smanjuju procisiranjem signala, filtracijom i sl.

Biološki senzori

Živi organizmi poseduju biološke senzore koji funkcionišu slično dosada opisanim tipovima. U najvećem broju slučaja oni su poslužili kao inspiracija za dizajniranje tehničkih senzora.

Živi organizmi poseduju ćelije osetljive na:

Veštački senzori koji imitiraju biloške senzore koristeći biološke senzitivne komponente nazivaju se biosenzori.

Izvori

  1. mjerno osjetilo (senzor), [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2018.
  2. Gordon McComb i Earl Boysen, Elektronika za neupućene (str. 14), Beograd, 2007.
  3. mjerno osjetilo (senzor), [2] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2018.

Vidi još

Spoljašnje veze

Senzor na Wikimedijinoj ostavi