| ||||||
Kommitté | Sydkoreas Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2000 i Sydney | ||||||
Deltagare | 281 deltagare i 26 grenar | |||||
Fanbärare | Jeong Eun-Sun | |||||
| ||||||
| ||||||
Sydkorea i olympiska sommarspelen | ||||||
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Sydkorea i olympiska vinterspelen | ||||||
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Sydkorea deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 281 deltagare, 175 män och 106 kvinnor, och de tog totalt 28 medaljer.[1]
Under öppningsceremonin tågade Sydkoreas och Nordkorea in gemensamt under en gemensam enighetsflagga. Dock tävlade de två nationerna var för sig under spelen.
I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Kuba, USA, Sydkorea och Japan) gick vidare.
Nation | Segrar | Förluster | Tiebreaker |
---|---|---|---|
Kuba | 6 | 1 | 1-0 |
USA | 6 | 1 | 0-1 |
Sydkorea | 4 | 3 | 1-0 |
Japan | 4 | 3 | 1-0 |
Nederländerna | 3 | 4 | |
Italien | 2 | 5 | 1-0 |
Australien | 2 | 5 | 0-1 |
Sydafrika | 1 | 6 |
Semifinaler | Final | ||||||
26 september | |||||||
Kuba | 3 | ||||||
Japan | 0 | ||||||
27 september | |||||||
Kuba | 0 | ||||||
USA | 4 | ||||||
26 september | |||||||
USA | 3 | ||||||
Sydkorea | 2 |
Resultat | ||
---|---|---|
Sydkorea | 3 - 1 | Japan |
Lag | Vinster | Förluster | PF | PA | Poäng |
---|---|---|---|---|---|
USA | 5 | 0 | 446 | 312 | 10 |
Ryssland | 3 | 2 | 398 | 325 | 8 |
Sydkorea | 3 | 2 | 343 | 296 | 8 |
Polen | 3 | 2 | 327 | 339 | 8 |
Kuba | 1 | 4 | 318 | 358 | 6 |
Nya Zeeland | 0 | 5 | 304 | 396 | 5 |
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
Australien | 76 | |||||||||
Polen | 48 | |||||||||
Australien | 64 | |||||||||
Brasilien | 52 | |||||||||
Ryssland | 67 | |||||||||
Brasilien | 68 | |||||||||
Australien | 54 | |||||||||
USA | 76 | |||||||||
Frankrike | 58 | |||||||||
Sydkorea | 69 | |||||||||
Sydkorea | 65 | Bronsmatch | ||||||||
USA | 78 | |||||||||
USA | 58 | Brasilien | 84 | |||||||
Slovakien | 43 | Sydkorea | 73 | |||||||
Herrarnas individuella | |||||||||
Kim Chung-tae | Oh Kyo-Moon | Jang Yong-ho | |||||||
32-delsfinal | Besegrade | Yehya Bundhun Mauritus |
169-141 | Besegrade | Dominic John Rebelo Kenya |
168-132 | Besegrade | Kuresa Tupua Amerikanska Samoa |
172-98 |
Åttondelsfinal | Besegrade | Ilario Di Buò Italien |
162-159 | Besegrade | Butch Johnson USA |
166-160 | Besegrade | Orbay Hasan Turkiet |
169-160 |
Sextondelsfinal | Besegrade | Michele Frangilli Italien |
169-166 | Besegrade | Masafumi Makiyama Japan |
166-160 | Förlorade mot | Baljinima Tsyrempilov Ryssland |
167-164 |
Kvartsfinal | Förlorade mot | Magnus Petersson Sverige |
112-111 | Förlorade mot | Victor Wunderle USA |
108-105 | - | - | - |
Damernas individuella | |||||||||
Mi-Jin Yun | Nam-Soon Kim | Soo-Nyung Kim | |||||||
32-delsfinal | Besegrade | Erika Reyes Evaristo Mexiko |
168-157 | Besegrade | Thi Thi Win Myanmar |
167-134 | Besegrade | Margaret Tumusiime Uganda |
164-124 |
Sextondelsfinal | Besegrade | Anna Karaseva Vitryssland |
162-152 | Besegrade | Chia-Ling Wen Kina-Taipei |
162-158 | Besegrade | Melissa Jennison Australien |
164-159 |
Åttondelsfinal | Besegrade | Alison Williamson Storbritannien |
173-164 | Besegrade | Ying He Kina |
165-162 | Besegrade | Michelle Tremelling Australien |
168-158 |
Kvartsfinal | Besegrade | Natalia Bolotova Ryssland |
110-105 | Besegrade | Sayoko Kawauchi Japan |
114-110 | Besegrade | Joanna Nowicka Polen |
106-100 |
Semifinal | Besegrade | Soo-Nyung Kim Sydkorea |
107-105 | Besegrade | Ok Sil Choe Nordkorea |
114-107 | Förlorade mot | Mi-Jin Yun Sydkorea |
107-105 |
Final | Besegrade | Nam-Soon Kim Sydkorea |
107-106 | Besegrade | Mi-Jin Yun Sydkorea |
107-106 | Besegrade | Ok Sil Choe Nordkorea |
103-101 |
Guld | Silver | Brons |
Nr | Namn | Födelsedatum | Klubb |
---|---|---|---|
Målvakter | |||
1 | Choi Hyun | 7 november 1978 | Chungang University |
18 | Kim Yong-Dae | 11 oktober 1979 | Yonsei University |
Försvarare | |||
3 | Park Jae-Hong | 10 november 1978 | Myongji University |
5 | Sim Jae-Won | 11 mars 1977 | Busan I'Cons |
13 | Park Dong-Hyuk | 18 april 1979 | Korea University |
14 | Kang Chul | 2 november 1971 | Bucheon SK |
15 | Cho Se-Kwon | 26 juni 1978 | Korea University |
Mittfältare | |||
2 | Park Ji-Sung | 25 februari 1981 | Kyoto Purple Sanga |
4 | Park Jin-Sub | 11 mars 1977 | Sangmu FC |
6 | Kim Do-Kyun | 13 januari 1977 | Ulsan Hyundai Horangi |
8 | Ko Jong-Su | 30 oktober 1978 | Suwon Samsung Bluewings |
10 | Lee Chun-Soo | 9 juli 1981 | Korea University |
12 | Lee Young-Pyo | 23 april 1977 | Anyang LG Cheetahs |
16 | Kim Sang-Sik | 17 december 1976 | Seongnam Ilhwa Chunma |
17 | Choi Tae-Uk | 13 mars 1981 | Anyang LG Cheetahs |
19 | Song Chong-Gug | 20 februari 1979 | Yonsei University |
Anfallare | |||
7 | Choi Chul-Woo | 30 november 1977 | Ulsan Hyundai Horangi |
9 | Kim Do-Hoon | 21 juli 1970 | Jeonbuk Hyundai Motors |
11 | Lee Dong-Gook | 29 april 1979 | Pohang Steelers |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Chile | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 6 |
Spanien | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 |
Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 3 | −1 | 6 |
Marocko | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | −6 | 0 |
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryssland | 5 | 4 | 0 | 1 | 129 | 121 | +8 | 8 |
Tyskland | 5 | 3 | 1 | 1 | 128 | 113 | +15 | 7 |
Jugoslavien | 5 | 3 | 0 | 2 | 130 | 127 | +3 | 6 |
Egypten | 5 | 3 | 0 | 2 | 122 | 115 | +7 | 6 |
Sydkorea | 5 | 1 | 1 | 3 | 128 | 131 | –3 | 3 |
Kuba | 5 | 0 | 0 | 5 | 128 | 158 | –30 | 0 |
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sydkorea | 4 | 4 | 0 | 0 | 131 | 100 | +31 | 8 |
Ungern | 4 | 2 | 1 | 1 | 119 | 106 | +13 | 5 |
Frankrike | 4 | 2 | 0 | 2 | 90 | 93 | -3 | 4 |
Rumänien | 4 | 1 | 1 | 2 | 99 | 101 | -2 | 3 |
Angola | 4 | 0 | 0 | 4 | 98 | 137 | -39 | 0 |
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
Sydkorea | 35 | |||||||||
Brasilien | 24 | |||||||||
Sydkorea | 29 | |||||||||
Danmark | 31 | |||||||||
Frankrike | 26 | |||||||||
Danmark | 28 | |||||||||
Danmark | 31 | |||||||||
Ungern | 27 | |||||||||
Österrike | 27 | |||||||||
Ungern | 28 | |||||||||
Ungern | 28 | Bronsmatch | ||||||||
Norge | 23 | |||||||||
Norge | 28 | Sydkorea | 21 | |||||||
Rumänien | 16 | Norge | 22 | |||||||
Coach: Jeon Jae-Hong
Lag | Spelade | W | D | L | GF | GA | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Australien | 5 | 3 | 2 | 0 | 12 | 6 | 11 |
Sydkorea | 5 | 2 | 2 | 1 | 9 | 7 | 8 |
Indien | 5 | 2 | 2 | 1 | 9 | 7 | 8 |
Argentina | 5 | 1 | 2 | 2 | 13 | 13 | 5 |
Polen | 5 | 1 | 2 | 2 | 12 | 14 | 4 |
Spanien | 5 | 0 | 2 | 3 | 7 | 15 | 2 |
Semifinaler | Final | ||||||
28 september 2000 | |||||||
Pakistan | 0 | ||||||
Sydkorea | 1 | ||||||
30 september 2000 | |||||||
Sydkorea | 3 (4) | ||||||
Nederländerna (p.s.) | 3 (5) | ||||||
Bronsmatch | |||||||
28 september 2000 | 30 september 2000 | ||||||
Nederländerna (p.s.) | 0 (5) | Pakistan | 3 | ||||
Australien | 0 (4) | Australien | 6 |
Coach: Park Shin
Lag | Spelade | W | D | L | GF | GA | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Australien | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | 10 |
Argentina | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | 6 |
Spanien | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | 5 |
Storbritannien | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 5 | 4 |
Sydkorea | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 8 | 2 |
Hoppare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Kwon Kyung-min | Herrarnas 3 m | 318,45 | 34 | Gick inte vidare | |||
Yoo Chang-joon | Herrarnas 10 m | 331,05 | 29 | Gick inte vidare | |||
Cho Dae-don | Herrarnas 10 m | 319,53 | 32 | Gick inte vidare |
Hoppare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Choi Hye-jin | Damernas 10 m | 187,17 | 39 | Gick inte vidare |
|