Current and former CCF/NDP members of the Ontario legislature
First elected in 1934
The CCF won one of the 90 seats available in the Legislative Assembly of Ontario in the 1934 provincial election :
Samuel Lawrence ; Hamilton East elected 1934, def. 1937, Mayor of Hamilton 1944-1949In the 1937 election no CCFers were elected.
First elected in 1943
The CCF won 34 of the 90 seats available in the 1943 election :
Rae Luckock ; Bracondale (Oakwood, Toronto) 1943-1945; 1st (tied with Macphail) woman elected to Ontario Legislature
Charles Strange ; Brantford 1943-1945
John Kehoe ; Cochrane North 1943-1945
Bill Grummett ; Cochrane South 1943-1945-1948-1951-1955
Arthur Nelson Alles ; Essex North 1943-1945 (resigned from CCF caucus in 1945 to sit as Independent Labour, did not run in 1945)
Robert Thornberry ; Hamilton Centre 1943-1945, 1948–1951
Frederick Wilson Warren ; Hamilton-Wentworth 1943-1945
Garfield Anderson ; Fort William 1943—1945-1948
William Herbert Connor ; Hamilton East 1943-1945
William Docker ; Kenora 1943-1945-1948
Harry Steel ; Lambton West 1943-1945
Cyril Overall ; Niagara Falls 1943-1945
Arthur Casselman ; Nipissing 1943-1945
Arthur Henry Williams ; Ontario (Durham) 1943-1945
Elmer Smith ; Parry Sound 1943-1945
Frederick Oliver Robinson ; Port Arthur 1943-1945-1948-1951
George Edward Lockhart ; Rainy River 1943-1945
Leslie Wismer ; Riverdale 1943-1945, 1948–1951
William Dennison ; St. David 1943-1945, 1948–1951
George Isaac Harvey ; Sault Ste Marie 1943-1945-1948-1951
Robert Carlin ; Sudbury 1943-1945-1948
Calvin Taylor ; Timiskaming 1943-1945-1948-1951
John Henry Cook ; Waterloo North 1943-1945
Grieve Robinson ; Waterloo South 1943-1945
Howard Elis Brown ; Welland 1943-1945
Leslie Hancock ; Wellington South 1943-1945 (resigned from CCF caucus in 1944 to sit as Independent Farmer-Labour, did not run in 1945)
William Robertson ; Wentworth 1943-1945-1948
George Bennett ; Windsor Sandwich 1943-1945
William Riggs ; Windsor Walkerville 1943-1945
Bertram Leavens ; Woodbine 1943-1945, 1948–1951
Agnes Campbell Macphail ; York East (East York) 1943-1945 (defeated), 1948–1951 (defeated) first female MPP sworn in, tied with Luckock as first woman elected to legislature
George Herbert Mitchell ; York North 1943-1945
Ted Jolliffe ; York South 1943-1945, 1948–1951 (CCF leader, 1942-1953)
Charles Millard ; York West 1943-1945, 1948–1951
First elected in 1945
The CCF won 8 of the 90 seats available in the 1945 election :
First elected in 1948
The CCF won 21 of the 90 seats available in the 1948 election :
First elected in 1951
The CCF won two of the 90 seats available in the 1951 election :
First elected in 1955
The CCF won 3 of the 90 seats available in the 1955 election :
Reg Gisborn ; Wentworth East 1955-1959-1963-1967, Hamilton East 1967-1971-1975 (retired, NDP won)
Donald Cameron MacDonald ; York South 1955-1959-1963-1967-1971-1975-1977-1981-1982by (gave up seat for Bob Rae, NDP won) (CCF/NDP leader, 1953-1970)
First elected in 1959
The CCF won five of the 98 seats available in the 1959 election :
First elected in 1963
The NDP won 7 of the 108 seats available in the 1963 election :
Stephen Lewis ; Scarborough West 1963-1967-1971-1975-1977-1978by (retired, NDP won) (NDP leader, 1970-1978)
Fred Young ; Yorkview (North York) 1963-1967-1971-1975-1977-1981, United Church Minister, former North York Alderman
First elected in 1964
The NDP won a seat available in a 1964 by-election:
Jim Renwick ; lawyer; Riverdale 1964by-1967-1971-1975-1977-1981-1984 (died in 1984, NDP won)
First elected in 1967
The NDP won 20 of the 117 seats available in the 1967 election :
John L. Brown ; Beaches-Woodbine 1967-1971
Donald Jackson ; Timiskaming 1967-1971
Mac Makarchuk - Brantford 1967-1971, 1975-1977-1981
Bill Ferrier ; Cochrane South 1967-1971-1975-1977
Morton Shulman ; High Park 1967-1971-1975 (retired, NDP won)
Patrick Lawlor ; Lakeshore 1967-1971-1975-1977-1981
Clifford George Pilkey ; Oshawa 1967-1971
Walter Pitman ; former MP ; Peterborough 1967-1971, NDP MP for Peterborough 60-62, & former Ontario NDP leadership candidate
Margaret Renwick ; Scarborough Centre 1967-1971
Elie Martel ; Sudbury East 1967-1971-1975-1977-1981-1985-1987 (retired, NDP won)
John Edward Stokes ; Thunder Bay 1967-1971-1975, Lake Nipigon 1975-1977-1981-1985 (retired, NDP won)
Ian Deans ; Wentworth 1967-1971-1975-1977-1979by, NDP MP for Hamilton Mountain 1984-1986
Fred Burr ; Sandwich-Riverside 1967-1975, Windsor Riverside 1975-1977 (retired, NDP won)
Hugh Peacock ; Windsor West 1967-1971 (retired, NDP won)
First elected in 1969
The NDP won a seat available in a 1969 by-election:
First elected in 1971
The NDP won 19 of the 117 seats available in the 1971 election :
Floyd Laughren ; Nickel Belt 1971-1975-1977-1981-1985-1987-1990-1995-1998by (retired, NDP won)
Michael Cassidy ; Ottawa Centre 1971-1975-1977-1981-1984by (ran federally, NDP won), (NDP leader, 1978-1982)
Jan Dukszta ; Parkdale 1971-1975-1977-1981 (ran, NDP defeated)
James Francis Foulds ; Port Arthur 1971-1975-1977-1981-1985-1987
Bud Germa ; former MP; Sudbury 1971-1975-1977-1981, former NDP MP 1967-1968 for Sudbury
Ted Bounsall ; Windsor West 1971-1975, Windsor Sandwich 1975-1977-1981
First elected in 1974
The NDP won a seat available in a 1974 by-election:
George Samis ; Stormont 1974by-1975, Cornwall 1975-1977-1981-1985
First elected in 1975
The NDP won 38 of the 125 seats available in the 1975 election :
Bud Wildman ; Algoma 1975-1977-1981-1985-1987-1990-1995-1999 (retired, NDP lost)
Marion Bryden ; Beaches-Woodbine 1975-1977-1981-1985-1987-1990 (retired, NDP won)
Ross McClellan ; Bellwoods 1975-1977-1981-1985-1987
Monty Davidson ; Cambridge 1975-1977-1981
Evelyn Gigantes ; Carleton East 1975-1977-1981, Ottawa Centre 1984by-1985-1987, 1990-1995 (ran, NDP lost)
Antonio Lupusella ; Dovercourt 1975-1977-1981-1985-1986 (lost NDP Nomination, became a Liberal, MPP till 1990)
Odoardo Di Santo ; Downsview 1975-1977-1981-1985 (ran, NDP lost),
Douglas Moffatt ; Durham East 1975-1977
Charles Godfrey ; Durham West 1975-1977
Edward Philip ; Etobicoke 1975-1977-1981-1985-1987, Etobicoke-Rexdale 1987-1990-1995 (ran, NDP lost)
Iain Angus ; Fort William 1975-1977
Michael Norman Davison ; Hamilton Centre 1975-1977-1981 (ran, NDP lost), 1984by-1985 (ran, NDP lost)
Bob Warren Mackenzie ; Hamilton East 1975-1977-1981-1985-1987-1990-1995 (retired, NDP lost)
Ed Ziemba ; High Park-Swansea 1975-1977-1981 (ran, NDP lost)
Anthony Grande ; Oakwood 1975-1977-1981-1985-1987 (ran, NDP lost)
Michael Breaugh ; Oshawa 1975-1977-1981-1985-1987-1990 (ran Federally, NDP won), former NDP MP for Oshawa 1990-1993
Gillian Sandeman ; Peterborough 1975-1977
David Warner ; Scarborough Ellesmere 1975-1977-1981, 1985–1987, 1990-1995 (ran, NDP lost)
Robert Bain ; Timiskaming 1975-1977
Mel Swart ; Welland-Thorold 1975-1977-1981-1985-1987-1988by (?, NDP won)
First elected in 1977
The NDP won 33 of the 125 seats available in the 1977 election :
Brian Charlton ; Hamilton Mountain 1977-1981-1985-1987-1990-1995 (ran, NDP lost)
Dave Cooke ; Windsor Riverside 1977-1981-1985-1987-1990-1995-1998by (retired, NDP won)
First elected in 1979
The NDP won two seat in a 1979 by-elections:
First elected in 1981
The NDP won 21 of the 125 seats available in the 1981 election .
First elected in 1982
The NDP won two seats in 1982 by-elections:
Richard Alexander Allen ; Hamilton West 1982by-1985-1987-1990-1995 (ran, NDP lost)
Bob Rae ; York South 1982by-1985-1987-1990-1995-1996by (retired, NDP lost) (NDP leader, 1982-1996, later a Liberal MP and leader)
First elected in 1985
The NDP won 25 of the 125 seats available in the 1985 election :
Patrick Michael Hayes - Essex North 1985-1987, Essex-Kent 1990-1995 (ran, NDP lost)
David Reville ; Riverdale 1985-1987-1990 (retired, NDP won)
Ruth Grier ; Lakeshore 1985-1987, Etobicoke Lakeshore 1987-1990-1995 (ran, NDP lost)
Gilles Pouliot ; Lake Nipigon 1985-1987-1990-1995-1999 (retired, NDP lost)
Karl Morin-Strom ; Sault Ste Marie 1985-1987-1990 (retired, NDP won)
David Ramsay ; Timiskaming 1985-1986* (switched to Liberal Party in 1986, retired 2011)
First elected in 1987
The NDP won 19 of the 130 seats available in the 1987 election :
Mike Farnan - Cambridge 1987-1990-1995 (ran, NDP lost)
Howard Hampton ; Rainy River 1987-1990-1995-1999, Kenora Rainy River 1999-2003–2007-2011 (retired, NDP won) (NDP leader, 1996-2009)
Shelley Martel ; Sudbury East 1987-1990-1995-1999, Nickle Belt 1999-2003-2007 (retired, NDP won France Gélinas )
First elected in 1988
The NDP won a seat in a 1988 by-election:
Peter Kormos ; Welland Thorold 1988by-1990-1995-1999, Niagara Centre 1999-2003–2007-2011 (retired, NDP won)
First elected in 1990
The NDP won 74 of the 130 seats available in the 1990 election :
Frances Lankin - Beaches-Woodbine 1990-1995-1999, Beaches-East York 1999-2001by (retired, NDP won)
Bradley Ward - Brantford 1990-1995 (ran, NDP lost)
Randy Hope - Chatham-Kent 1990-1995 (ran, NDP lost)
Len Wood - Cochrane North 1990-1995-1999 (ridings merged, ran in Timiskaming, NDP lost)
Gilles Bisson - Cochrane South 1990-1995-1999, Timmins-James Bay 1999-2003–2007-2011-2014-2018-2022 (def.)
Margery Ward - Don Mills 1990-1993by (died of cancer, NDP lost)
Tony Silipo ; Dovercourt 1990-1995-1999 (ran, NDP lost)
Anthony Perruzza ; Downsview 1990-1995 (ran, NDP lost),
Drummond White ; Durham Centre 1990-1995 (ran, NDP lost)
Gord Mills ; Durham East 1990-1995 (ran, NDP lost)
James Wiseman ; Durham West 1990-1995 (ran, NDP lost)
Larry O'Connor ; Durham-York 1990-1995 (ran, NDP lost),
Peter North ; Elgin 1990-1993 (quit NDP, sat as independent till 1999)
Rosario Marchese ; Fort York 1990-1995-1999, Trinity Spadina 1999-2003–2007-2011-2014 (ran, NDP lost)
Fred Wilson ; Frontenac-Addington 1990-1995 (ran, NDP lost)
Derek Fletcher ; Guelph 1990-1995 (ran, NDP lost)
Noel Duignan ; Halton North 1990-1995 (ran, NDP lost)
David Christopherson ; Hamilton Centre 1990-1995-1999, Hamilton West 1999-2003 (retired, NDP lost)
Elmer Buchanan ; Hastings Peterborough 1990-1995 (ran, NDP lost)
Elaine Ziemba ; High Park-Swansea 1990-1995 (ran, NDP lost)
Paul Klopp ; Huron 1990-1995 (ran, NDP lost)
Gary Wilson ; Kingston and the Islands 1990-1995 (ran, NDP lost)
Will Ferguson ; Kitchener 1990-1995 (did not run, NDP lost)
Mike Cooper ; Kitchener Wilmot 1990-1995 (ran, NDP lost)
Ron Hansen ; Lincoln 1990-1995 (ran, NDP lost)
Marion Boyd ; London Centre 1990-1995-1999 (ran, NDP lost)
David Winninger ; London South 1990-1995 (ran, NDP lost)
Irene Mathyssen ; Middlesex 1990-1995 (ran, NDP lost)
Ellen MacKinnon ; Lambton 1990-1995 (did not run, NDP lost)
Dan Waters ; Muskoka-Georgian Bay 1990-1995 (ran, NDP lost),
Margaret Harrington ; Niagara Falls 1990-1995 (ran, NDP lost)
Shirley Coppen ; Niagara South 1990-1995 (ran, NDP lost)
Norman Jamison ; Norfolk 1990-1995 (ran, NDP lost)
Tony Rizzo ; Oakwood 1990
Allan Pilkey ; Oshawa 1990-1995 (ran, NDP lost)
Kimble Sutherland ; Oxford 1990-1995 (ran, NDP lost)
Karen Haslam ; Perth 1990-1995 (ran, NDP lost)
Jenny Carter ; Peterborough 1990-1995 (ran, NDP lost)
Paul R. Johnson ; Prince Edward-Lennox 1990-1995 (ran, NDP lost)
Shelley Wark-Martyn ; Port Arthur 1990-1995 (ran, NDP lost)
Marilyn Churley ; Riverdale 1990-1995-1999, Broadview Greenwood 1999-2003, Toronto Danforth 2003-2005 (retired, NDP won)
Zanana Akande ; St. Andrew's-St. Patrick 1990-1994
Christel Haeck ; St. Catharines-Brock 1990-1995 (ran, NDP lost)
Bob Huget ; Sarnia 1990-1995 (ran, NDP lost)
Tony Martin ; Sault Ste Marie 1990-1995-1999-2003 (ran, NDP lost), NDP MP Sault Ste Marie 2004–2011
Stephen Owens ; Scarborough Centre 1990-1995 (ran, NDP lost)
Bob Frankford ; doctor ; Scarborough East 1990-1995 (ran, NDP lost)
Anne Swarbrick ; Scarborough West 1990-1995 (ran, NDP lost),
Paul Wessenger ; Simcoe Centre 1990-1995 (ran, NDP lost)
Sharon Murdock ; Sudbury 1990-1995 (ran, NDP lost)
Mark Morrow ; Wentworth East 1990-1995 (ran, NDP lost)
Donald Abel ; Wentworth North 1990-1995 (ran, NDP lost)
Dennis Drainville ; Victoria-Haliburton 1990-1993by (quit, NDP lost), Anglican priest
George Dadamo ; Windsor Sandwich 1990-1995 (did not run, NDP lost)
Wayne Lessard ; Windsor Walkerville 1990-1995 (ran, NDP lost), Windsor-Riverside 1998by-1999
Gary Malkowski ; York East (East York) 1990-1995 (ran, NDP lost),
Giorgio Mammoliti ; Yorkview 1990-1995 (ran, NDP lost), Toronto City Councillor
First elected in 1995
The NDP won 17 of the 130 seats available in the 1995 election .
First elected in 1998
The NDP won two seats in 1998 by-elections:
Blain Morin ; Nickle Belt 1998by-1999 (Ridings Merged, Did not seek nomination)
Alex Cullen ; Ottawa West 1997by-1998*-1999 (ran NDP lost)(elected as a Liberal in 1997, he switched to the NDP in 1998 after losing nomination), Ottawa City Councillor
First elected in 1999
The NDP won 9 of the 103 seats available in the 1999 election .
First elected in 2001
The NDP won a seat in a 2001 by-election:
Michael Prue ; Beaches-East York 2001by-2003–2007-2011-2014 (ran, lost), former mayor of East York
First elected in 2003
The NDP won 7 of the 103 seats available in the 2003 election .
First elected in 2004
The NDP won a seat in a 2004 by-election:
Andrea Horwath (NDP leader, 2009–2022) ; Hamilton East 2004by-2007-2011-2014–2018-2022, (Resigned August 15, 2022 to run for Mayor of Hamilton) former Hamilton City Councillor
First elected in 2006
The NDP won a seat, and retained one that they already held, in 2006 by-elections:
First elected in 2007
The NDP picked up one seat in a by-election, but lost it in the general election. Two MPPs resigned and their seats were retained in the general election in which the NDP won 10 seats, the same number as in the 2003 election. However the size of the legislature increased in this election from 103 to 107 seats.
First elected in 2011
The NDP won 17 seats (out of 107) for a net gain of 7.
Teresa Armstrong , London—Fanshawe, 2011-2014–2018-2022–present
Sarah Campbell , Kenora—Rainy River, 2011-2014–2018 (ret., NDP lost)
Cindy Forster , Welland, 2011-2014–2018 (ret., riding dissolved)
Michael Mantha , Algoma—Manitoulin, 2011-2014–2018-2022–present
Taras Natyshak , Essex, 2011-2014–2018-2022 (ret., NDP lost)
Jonah Schein , Davenport, 2011-2014 (def.)
Jagmeet Singh , Bramalea—Gore—Malton, 2011-2014–2017 (resigned to become leader of the federal NDP)
Monique Taylor , Hamilton Mountain, 2011-2014–2018-2022–present
John Vanthof , Timiskaming—Cochrane, 2011-2014–2018-2022–present
First elected in 2012
The NDP picked up 1 seat in a by-election, increasing their total to 18.
First elected in 2013
The NDP picked up 2 seats in by-election, increasing their total to 20.
First elected in 2014
The NDP picked up one seat in a by-election, which was retained in that year's general election, increasing their total to 21.
In the general election, 3 seats were gained and 3 seats were lost resulting in no net change. One of the newly elected MPPs, however, resigned later the same year after just six months in office, and the party lost the resulting by-election.
Wayne Gates , Niagara Falls, 2014by-2014–2018-2022–present
Jennifer French , Oshawa, 2014–2018-2022–present
Lisa Gretzky , Windsor West, 2014–2018-2022–present
Joe Cimino , Sudbury, 2014 (resigned 5 months after the election, NDP lost by-election)
First elected in 2018
The NDP picked up 22 seats to become the Official Opposition, with 40 seats
Joel Harden , Ottawa Centre, 2018–2022–present
Ian Arthur , Kingston and the Islands, 2018–2022 (ret., NDP lost)
Sara Singh , Brampton Centre, 2018–2022 (def.)
Gurratan Singh , Brampton East, 2018–2022 (def.)
Kevin Yarde , Brampton North, 2018–2022 (lost nomination, NDP lost)
Doly Begum , Scarborough Southwest, 2018–2022–present
Rima Berns-McGown , Beaches—East York, 2018–2022 (ret., NDP lost)
Marit Stiles , Davenport, 2018–2022–present
Bhutila Karpoche , Parkdale—High Park, 2018–2022–present
Chris Glover , Spadina—Fort York, 2018–2022–present
Suze Morrison , Toronto Centre, 2018–2022 (ret., NDP won)
Jill Andrew , Toronto—St. Paul's, 2018–2022–present
Jessica Bell , University—Rosedale, 2018–2022–present
Tom Rakocevic , Humber River—Black Creek, 2018–2022–present
Faisal Hassan , York South—Weston, 2018–2022 (def.)
Sandy Shaw , Hamilton West—Ancaster—Dundas, 2018–2022–present
Jeff Burch , Niagara Centre, 2018–2022–present
Jennie Stevens , St. Catharines, 2018–2022–present
Laura Mae Lindo , Kitchener Centre, 2018–2022–present
Terence Kernaghan , London North Centre, 2018–2022–present
Guy Bourgouin , Mushkegowuk—James Bay, 2018–2022–present
Jamie West , Sudbury, 2018–2022–present
First elected in 2022
The NDP was returned as the Official Opposition, with 31 seats, nine fewer than in 2018. Three new MPPs were elected: