This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: "Junior World Orienteering Championships" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (January 2017) (Learn how and when to remove this template message)
Junior World Orienteering Championships
JWOC 2005 D1-054 (40723670580).jpg
Finish chute at JWOC 2005 in Switzerland
Statusactive
Genresports event
Date(s)June–July
Frequencyannual
Location(s)various
Countryvarious
Inaugurated1990 (1990)
Previous event2021
Next event2022
Organised byIOF
Websitehttps://www.jwoc2021.pt

The Junior World Orienteering Championships (JWOC) are an annual orienteering competition. They were first held in 1990. Entry is open to national teams aged 20 and below as of 31 December in the year of competition. Representative countries must be members of the International Orienteering Federation (IOF).

History

An international junior match was arranged first time in 1983 in Ry, Denmark, and then in 1984 (Hartberg, Austria) and 1985 (Font-Romeau, France). From 1986 (in Pécs, Hungary) the events became the unofficial Junior European Championships, and were held the following years, 1987 (Ambleside, England), 1988 (Eupen, Belgium) and 1989 (Seefeld/Kufstein, Austria). From 1990 (Älvsbyn, Sweden), the competition became official Junior World Orienteering Championships.

Current program

Current program (from 2022) includes:

Originally JWOC started with an Individual (Classic) competition followed by a relay. The Short Distance Championships were added in 1991, which remained until 2004 where the Short Distance became the Middle Distance, falling into line with the World Orienteering Championships. An unofficial Sprint Race was held in Switzerland in 2005 in conjunction with the PostFinance-Sprint [1]. Shortly following this event the Sprint discipline was added to the program for Lithuania 2006. From 2022 the Sprint relay discipline was added with four runners in each team. Two women (1st & 4th leg) and two men (2nd &3rd leg).

Host Towns/Cities

Year Date Place
1990 7–12 July Sweden Älvsbyn, Sweden[1]
1991 7–13 July Germany Berlin, Germany[2]
1992 7–13 July Finland Jyväskylä, Finland
1993 7–10 July Italy Kastelruth, Italy
1994 12–16 July Poland Gdynia, Poland
1995 9–12 July Denmark Horsens, Denmark
1996 8–14 July Romania Băile Govora, Romania
1997 7–13 July Belgium Leopoldsburg, Belgium
1998 13–18 July France Reims, France
1999 5–11 July Bulgaria Varna, Bulgaria
2000 9–15 July Czech Republic Nové Město na Moravě, Czech Republic
2001 9–15 July Hungary Miskolc, Hungary
2002 7–14 July Spain Alicante, Spain
2003 7–12 July Estonia Põlva, Estonia
2004 5–11 July Poland Gdańsk, Poland
2005 11–16 July Switzerland Tenero, Switzerland
2006 2–7 July Lithuania Druskininkai, Lithuania
2007 7–15 July Australia Dubbo, Australia
2008 30 June–6 July Sweden Gothenburg, Sweden
2009 6–11 July Italy Primiero, Italy
2010 4–10 July Denmark Aalborg, Denmark
2011 3–8 July Poland Wejherowo, Poland
2012 8–13 July Slovakia Košice, Slovakia
2013 30 June–6 July Czech Republic Hradec Králové, Czech Republic[3]
2014 22–27 July Bulgaria Borovets, Bulgaria
2015 4–10 July Norway Rauland, Norway
2016 10–18 July Switzerland Engadin, Switzerland
2017 9–16 July Finland Tampere, Finland
2018 8–15 July Hungary Kecskemét, Hungary
2019 6–12 July Denmark Silkeborg, Denmark
2020 postponed until 2021 Turkey Kocaeli, Turkey
2021 5–10 September Turkey Kocaeli, Turkey
2022 11–16 July Portugal Aguiar da Beira, Portugal
2023 2–9 July Romania Baia Mare, Romania
2024 TBA Czech Republic probably Jáchymov, Czech Republic[4]

Individual/Classic/Long

This event was called "Classic distance" from 1991 to 2003, and since 2004 it is called "Long distance".

Men

Year Gold Silver Bronze Notes
1990 Finland Mikael Boström Sweden Jimmy Birklin Finland Sören Nymalm
1991 Soviet Union Ivars Zagars Czechoslovakia Tomas Dolezal Finland Mikko Lepo
1992 Sweden Johan Näsman Denmark Chris Terkelsen Sweden Fredrik Löwegren
1993 Norway Odin Tellesbø Denmark Torben Nørgård Finland Tommi Tölkkö
1994 Poland Robert Banach Poland Janusz Gliszczyński Finland Tommi Tölkkö
1995 Hungary Gabor Domonyik Russia Michael Mamleev Finland Jani Lakanen
1996 Romania Maricel Olaru Sweden Anders Axenborg Finland Jani Lakanen
1997 Sweden Johan Modig Czech Republic Vladimír Lučan Slovakia Marián Dávidík
1998 Sweden Håkan Pettersson France Thierry Gueorgiou Norway Jørgen Rostrup
1999 Russia Andrey Khramov Finland Mikko Heikelä Australia Troy de Haas
2000 Czech Republic Jiří Kazda Finland Pasi Ikonen Czech Republic Jaromír Švihovský
2001 Russia Andrey Khramov Finland Mårten Boström Czech Republic Michal Smola
2002 Switzerland Daniel Hubmann Poland Wojciech Kowalski Russia Alexei Bortnik
2003 Russia Dmitry Tsvetkov Switzerland Matthias Merz Switzerland Daniel Hubmann
2004 Switzerland Matthias Merz Sweden Martin Johansson Lithuania Simonas Krepsta
2005 Norway Olav Lundanes Switzerland Andreas Ruedlinger France Philippe Adamski
2006 Norway Anders Skarholt Norway Olav Lundanes Estonia Markus Puusepp 12.6 km, 22 controls[5]
2007 Norway Olav Lundanes Norway Magne Dæhli Denmark Christian Bobach 11.1 km, 27 controls[6]
2008 Sweden Johan Runesson Estonia Timo Sild Switzerland Matthias Kyburz 10.2 km, 21 controls
2009 Sweden Gustav Bergman Denmark Søren Bobach Switzerland Martin Hubmann

9.5 km, 29 controls

2010 Czech Republic Pavel Kubát Sweden Johan Runesson Switzerland Matthias Kyburz 11.3 km, 31 controls
2011 Norway Yngve Skogstad Austria Robert Merl France Lucas Basset 11.1 km, 23 controls
2012 Norway Eskil Kinneberg Denmark Marius Thrane Ødum Russia Gleb Tikhonov 11.5 km, 23 controls
2013 Poland Piotr Parfianowicz[3] Switzerland Florian Schneider[3] Russia Andrey Kozyrev[3] 9.9 km, 21 controls
2014 Sweden Anton Johansson Sweden Assar Hellström Czech Republic Marek Minář

10.2 km, 23 controls

2015 Finland Olli Ojanaho Sweden Simon Hector Norway Andreas Soelberg

10.7 km, 24 controls

2016 Switzerland Joey Hadorn Switzerland Thomas Curiger Sweden Isac von Krusenstierna

8.8 km, 21 controls

2017 Finland Olli Ojanaho Sweden Simon Imark Sweden Simon Hector 10.7 km, 21 controls[7]
2018 Norway Kasper Fosser France Mathieu Perrin Czech Republic Daniel Vandas 15.0 km, 29 controls[8]
2019 Norway Kasper Fosser Norway Elias Jonsson Australia Aston Key 10.1 km, 24 controls[9]
2021 France Basile Basset Denmark Soren Thrane Odum Hungary Ferenc Jonas 11.1 km, 24 controls[10]
2022 Sweden Noel Braun Norway Kornelius Kriszat Lovfald Finland Touko Seppa 10.8 km, 24 controls[11]


Women

Year Gold Silver Bronze Notes
1990 Norway Torunn Fossli Sweden Marlena Jansson Finland Mari Lukkarinen
1991 Finland Mari Lukkarinen Czech Republic Marcela Kubátková Sweden Katarina Allberg
1992 Poland Barbara Bączek Finland Johanna Tiira Norway Hanne Staff
1993 Finland Liisa Anttila Denmark Tenna Nörgård Czech Republic Hana Doleželová
1994 Denmark Christina Grøndahl Sweden Pia Olsson Poland Ewa Kozłowska
1995 Denmark Christina Grøndahl Czech Republic Lenka Čechová Czech Republic Kateřina Mikšová
1996 Romania Enikö Fey Czech Republic Kateřina Pracná Germany Karin Schmalfeld
1997 Switzerland Simone Luder Finland Hanna Heiskanen Switzerland Regula Hulliger
1998 Finland Hanna Heiskanen Russia Tatiana Pereliaeva Czech Republic Eva Juřeníková
1999 Switzerland Regula Hulliger Russia Tatiana Pereliaeva Hungary Katalin Hecz
2000 Russia Tatiana Pereliaeva Norway Marianne Riddervold Ukraine Nataliya Potopalska
2001 Czech Republic Dana Brožková Finland Pinja Satri Russia Daria Smolik
2002 Finland Tiina Kivimäki Czech Republic Michaela Przyczková Finland Minna Kauppi
2003 Czech Republic Martina Dočkalová Finland Anni-Maija Fincke Sweden Helena Jansson
2004 Finland Silja Tarvonen Switzerland Seline Stadler United Kingdom Allison O'Neill
2005 Norway Mari Fasting Norway Elise Egseth Finland Paula Iso-Markku
2006 Australia Hanny Allston Norway Betty Ann Bjerkreim Nilsen Sweden Elin A Skantze 8.8 km, 16 controls[12]
2007 Norway Siri Ulvestad Norway Kine Hallan Steiwer Finland Heini Saarimäki 7.2 km, 16 controls[6]
2008 Sweden Jenny Lönnkvist Sweden Beata Falk Norway Siri Ulvestad 6.7 km, 15 controls
2009 Denmark Ida Bobach Sweden Jenny Lönnkvist Finland Teini Marika

5.7 km, 18 controls

2010 Denmark Ida Bobach Sweden Therese Klintberg Finland Sari Anttonen 7.3 km, 22 controls
2011 Denmark Ida Bobach Denmark Emma Klingenberg Sweden Tove Alexandersson 7.7 km, 20 controls
2012 Finland Kirsi Nurmi Sweden Frida Sandberg Canada Emily Kemp 7.7 km, 13 controls
2013 Sweden Lisa Risby[3] Sweden Sara Hagström[3] Russia Ekaterina Savkina[3] 7.1 km, 15 controls
2014 Norway Gunvor Hov Høydal Sweden Sara Hagstrom Finland Emmi Jokela 7.2 km, 16 controls
2015 Sweden Sara Hagstrom Finland Anna Haataja Switzerland Sandrine Mueller 7.3 km, 16 controls
2016 Finland Anna Haataja Switzerland Valerie Aebischer Switzerland Sofie Bachmann 6.5 km, 16 controls
2017 Switzerland Simona Aebersold Finland Veera Klemettinen Switzerland Sofie Bachmann 7.6 km, 16 controls[13]
2018 Switzerland Simona Aebersold Hungary Zsofia Sarkozy Czech Republic Tereza Janošíková 10.2 km, 18 controls[14]
2019 Finland Ida Haapala
Russia Veronika Kalinina
United Kingdom Grace Molloy 6.5 km, 18 controls[15]
2021 Switzerland Lilly Graber Czech Republic Lucie Semíková Hungary Viktoria Mag 7.0 km, 18 controls[16]
2022 Sweden Hanna Lundberg Finland Eeva Liina Ojanaho Norway Oda Scheele 7.3 km, 20 controls[17]

Short/Middle distance

This event was called "Short distance" from 1991 to 2003. Since 2004 it is called "Middle distance".

Men

Year Gold Silver Bronze Notes
1991 Poland Janusz Porzycz Finland Mikko Lepo Sweden Stefan Sandahl 6.02 km, 14 cp, 48 participants
1992 Finland Mikko Lepo Norway Bernt Bjørnsgaard Sweden Joakim Carlson 3.6 km, 10 controls
1993 Czech Republic Václav Zakouřil Norway Bernt Bjørnsgaard Finland Miko Lepo
1994 Sweden Jon Engkvist Norway Holger Hott Johansen Finland Tommi Toikko 5.2 km, 12 controls
1995 Hungary Domonyik Gábor Czech Republic Tomáš Zakouřil Russia Michael Mamleev 4.675 km, 11 cp, 142 participants
1996 Hungary Domonyik Gábor Sweden Johan Modig Romania Horatio Grecu
1997 Norway Jørgen Rostrup Sweden Rikard Gunnarsson Sweden Per Oberg 5.0 km, 18 cp, 60 participants
1998 Norway Jørgen Rostrup Sweden Rikard Gunnarsson Sweden H. Peterson
1999 Finland Jonne Lakanen Russia Sergey Detkov France Thierry Gueorgiou 4.8 km, 14 controls
2000 Czech Republic Michal Smola Czech Republic Zbyněk Hora Czech Republic Jaromír Švihovský
2001 Norway Marius Bjugan Sweden Jan Troeng Czech Republic Michal Smola 4.808 km, 13 controls
2002 Sweden Erik Andersson Finland Tuomas Tervo Finland Jörgen Wickholm 4.65 km, 14 controls
2003 Switzerland Matthias Merz Finland Tuomas Tervo Russia Aleksei Bortnik 3.6 km, 11 controls
2004 Norway Audun Bjerkreim Nilsen Switzerland Matthias Merz Lithuania Simonas Krepsta 4.61 km, 14 controls
2005 Switzerland Fabian Hertner France Philippe Adamski Finland Hannu Airila 3.5 km, 17 controls
2006 Czech Republic Jan Beneš
Denmark Søren Bobach
  Norway Olav Lundanes 4.4 km
2007 Norway Olav Lundanes Sweden Petter Eriksson Switzerland Martin Hubmann 4.5 km, 22 controls
2008 Sweden Johan Runesson Norway Ulf Forseth Indgaard Denmark Sören Bobach 4.1 km, 16 controls
2009 Finland Olli-Markus Taivainen Switzerland Philipp Sauter Norway Ulf Forseth Indgaard 4.1 km, 19 controls
2010 Norway Gaute Hallan Steiwer Sweden Jonas Leandersson Sweden Olle Boström 4.7 km, 23 controls
2011 Finland Topias Tiainen
Austria Robert Merl
Russia Dmitry Nakonechnyy
4.2 km, 17 controls
2012 New Zealand Matt Ogden Czech Republic Jan Petržela Switzerland Florian Schneider 4.8 km, 19 controls
2013 Sweden Emil Svensk[3] Sweden Anton Johansson[3] Sweden Jens Wängdahl[3] 3.6 km, 17 controls
2014 Finland Miika Kirmula Italy Riccardo Scalet Finland Olli Ojanaho 3.8 km, 16 controls
2015 Finland Olli Ojanaho Sweden Erik Andersson Switzerland Sven Hellmuller 4.2 km, 19 controls
2016 Switzerland Thomas Curiger Switzerland Joey Hadorn Norway Audun Heimdal 3.8 km, 17 controls
2017 Finland Olli Ojanaho Norway Audun Heimdal Sweden Simon Imark 4.1 km, 18 controls
2018 Sweden Jesper Svensk Sweden Simon Imark Sweden Henrik Johannesson 4.5 km, 17 controls[18]
2019 Norway Kasper Fosser France Guilhem Elias Norway Lukas Liland 4.7 km, 17 controls[19]
2021 Sweden Axel Elmblad Sweden Viktor Svensk Hungary Ferenc Jonas 4.2 km, 16 controls
2022 Hungary Zoltán Bujdosó Sweden Edvin Nilsson Finland Touko Seppa 4.0 km, 16 controls

Women

Year Gold Silver Bronze Notes
1991 Germany Kristin Liebich Finland Johanna Tiira Sweden Karolina Arewång 4.43 km, 11 controls 48 participants
1992 Poland Barbara Bączek Finland Riita Korpela Norway Elisabeth Ingvaldsen 2.8 km, 8 controls 49 participants
1993 Denmark Tenna Norgaard Finland Satu Mäkitammi Finland Liisa Anttila 3.35 km, 12 controls
1994 Norway Synne Lea Sweden Pia Olsson Finland Terhi Hyttinen 3.9 km, 9 controls
1995 Denmark Christina Gröndahl Germany Karin Schmalfeld Czech Republic Iva Navrátilová 3.52 km, 10 controls, 101 participants
1996 Romania Enikõ Fey Sweden Annika Björk Russia Julia Morozova 3.79 km, 9 controls, 113 participants
1997 Finland Hanna Heiskanen Czech Republic Kateřina Mikšová Finland Heli Jukkola 4.2 km, 14 controls
1998 Russia Tatiana Pereliaeva Switzerland Astrid Fritschi Finland Hanna Heiskanen
1999 Switzerland Regula Hulliger Finland Salla Sukki Finland Johanna Seppinen 3.95 km, 14 controls
2000 Sweden Camilla Berglund Sweden Maria Bergkvist Finland Minna Kauppi
2001 Finland Minna Kauppi Lithuania Ieva Sargautyte Sweden Kajsa Nilsson 3.903 km, 11 controls
2002 Finland Minna Kauppi Lithuania Indre Valaite Switzerland Martina Fritschy 3.8 km, 13 controls
2003 Finland Laura Hokka Denmark Signe Søes Estonia Eveli Saue 3.7 km, 12 controls
2004 Sweden Helena Jansson Czech Republic Radka Brožková Finland Anni-Maija Fincke 4.13 km, 12 controls
2005 Sweden Anna Persson Finland Heini Wennman Australia Hanny Allston 3.0 km, 14 controls
2006 Norway Betty Ann Bjerkreim Nilsen Finland Ulrika Uotila Denmark Signe Klinting 3.6 km, 14 controls
2007 Sweden Jenny Lönnkvist Norway Ida Marie Bjørgul Russia Tatyana Mendel
Finland Saila Kinni
3.6 km, 21 controls
2008 Finland Venla Niemi Sweden Beata Falk France Karine D`Harreville 3.0 km, 12 controls
2009 Sweden Tove Alexandersson Norway Britt Ingunn Nydal Denmark Ida Bobach 3.1 km, 15 controls
2010 Sweden Tove Alexandersson Sweden Lilian Forsgren Switzerland Sarina Jenzer 3.9 km, 20 controls
2011 Denmark Ida Bobach Sweden Tove Alexandersson Denmark Emma Klingenberg

3.5 km, 14 controls

2012 Sweden Tove Alexandersson Sweden Frida Sandberg Switzerland Sandrine Müller 3,6 km, 17 controls
2013 Denmark Miri Thrane Ödum[3] Sweden Lisa Risby[3] Norway Mathilde Rundhaug[3] 3.0 km, 14 controls
2014 Switzerland Sina Tommer
Sweden Sara Hagstrom
Sweden Andrea Svensson 3,1 km, 15 controls
2015 Norway Anine Ahlsand Sweden Johanna Oberg Switzerland Sandrine Mueller 3.6 km, 18 controls
2016 Switzerland Simona Aebersold Poland Aleksandra Hornik Sweden Johanna Oberg 3.1 km, 17 controls
2017 Switzerland Simona Aebersold Sweden Linnea Golsäter Finland Veera Klemettinen 3.5 km, 16 controls
2018 Hungary Csilla Gardonyi Sweden Sanna Fast Czech Republic Barbora Chaloupská 3.6 km, 14 controls[20]
2019 Sweden Isa Envall United Kingdom Fiona Bunn Czech Republic Tereza Janošíková 4.3 km, 14 controls[21]
2021 Sweden Hanna Lundberg Switzerland Lilly Graber Sweden Tilda Ostberg 3.5 km, 15 controls[22]
2022 Sweden Hanna Lundberg Sweden Elsa Sonesson Finland Eeva Liina Ojanaho 3.5 km, 14 controls[23]

Sprint

This event was first held in 2006.

Men

Year Gold Silver Bronze Notes
2006 Sweden Mikael Kristensson Sweden Patrik Karlsson Ukraine Ruslan Glebov 3.2 km, 16 controls
2007 Czech Republic Vojtěch Král Norway Olav Lundanes Bulgaria Ivan Sirakov 3.3 km, 18 controls
2008 Czech Republic Stepan Kodeda Sweden Johan Runesson Denmark Sören Bobach 2.8 km, 16 controls
2009 Switzerland Matthias Kyburz Czech Republic Miloš Nykodým Switzerland Martin Hubmann 3.1 km, 24 controls
2010 Denmark Rasmus Thrane Hansen United Kingdom Kristian Jones Norway Vegard Danielsen 2.7 km, 22 controls
2011 France Lucas Basset Spain Andreu Blanes Switzerland Florian Howald

2.9 km, 23 controls

2012 Russia Gleb Tikhonov Czech Republic Jan Petržela Norway Eskil Kinneberg 2,9 km, 20 controls
2013 Switzerland Florian Schneider[3] Czech Republic Michal Hubáček[3] New Zealand Tim Robertson[3] 2.4 km, 21 controls
2014 New Zealand Tim Robertson Poland Piotr Parfianowicz Sweden Anton Johansson 3.0 km, 20 controls
2015 New Zealand Tim Robertson Finland Aleksi Niemi Lithuania Algirdas Bartkevičius 2,9 km, 17 controls
2016 Switzerland Joey Hadorn Switzerland Thomas Curiger Sweden Isac von Krusenstierna 3.7 km, 19 controls
2017 Finland Olli Ojanaho New Zealand Tommy Hayes Switzerland Joey Hadorn 3.5 km, 23 controls[24]
2018 Germany Colin Kolbe United Kingdom Matthew Fellbaum Norway Kasper Fosser
Finland Otto Kaario
4.1 km, 24 controls[25]
2019 Australia Aston Key Sweden Samuel Pihlstrom France Guilhem Elias 3.3 km, 23 controls[26]
2021 Italy Francesco Mariani Finland Touko Seppa Sweden Axel Elmblad 3.5 km, 15 controls[27]
2022 Sweden Axel Elmblad Norway Tobias Alstad Norway Mikkel Holt 3.3 km, 15 controls[28]

Women

Year Gold Silver Bronze Notes
2006 Norway Ingunn Hultgreen Weltzien Australia Hanny Allston Sweden Eva Svensson 2.5 km, 13 controls 121 participants
2007 Sweden Eva Svensson Czech Republic Šárka Svobodná Denmark Maja Alm 2.7 km, 17 controls
2008 Denmark Emma Klingenberg Norway Silje Ekroll Jahren Sweden Jenny Lönnkvist 2.6 km, 13 controls
2009 Sweden Jenny Lönnkvist Denmark Ida Bobach Czech Republic Tereza Novotná 2.5 km, 21 controls
2010 Denmark Ida Bobach Poland Hanna Wiśniewska Poland Monika Gajda 2.3 km, 19 controls
2011 Denmark Ida Bobach Denmark Emma Klingenberg Czech Republic Tereza Novotná

2.5 km, 22 controls

2012 Sweden Tove Alexandersson Denmark Emma Klingenberg Sweden Frida Sandberg 2.3 km, 17 controls
2013 Norway Heidi Mårtensson[3] Denmark Nicoline Friberg Klysner[3] Belarus Anastasia Denisova[3] 2.1 km, 19 controls
2014 Sweden Sara Hagstrom Norway Heidi Mårtensson Denmark Miri Thrane Ødum 2.5 km, 17 controls
2015 Switzerland Simona Aebersold Norway Heidi Mårtensson Finland Karoliina Ukskoski 2.4 km, 13 controls
2016 Switzerland Simona Aebersold Russia Anna Dvorianskaia Finland Anna Haataja 3.3 km, 16 controls
2017 Switzerland Simona Aebersold Czech Republic Tereza Janošíková Sweden Linnea Golsater 3.0 km, 21 controls[29]
2018 Switzerland Simona Aebersold Czech Republic Tereza Janošíková Hungary Csilla Gardonyi 3.7 km, 21 controls[30]
2019 Switzerland Eline Gemperle Sweden Tilda Ostberg United Kingdom Grace Molloy 2.9 km, 17 controls[31]
2021 Denmark Malin Agervig Kristiansson Sweden Hanna Lundberg France Cecile Calandry 3.0 km, 13 controls[32]
2022 Finland Elisa Mattila Switzerland Lilly Graber Czech Republic Anna Karlová 3.0 km, 13 controls[33]

Sprint Relay

Year Gold Silver Bronze Notes
2022  Norway
Oda Scheele
Mikkel Holt
Tobias Alstad
Pia Young Vik
 Hungary
Boglarka Czako
Peter Nagy
Zoltán Bujdosó
Rita Maramarosi
 Czech Republic
Anna Karlová
Jakub Chaloupský
Daniel Bolehovský
Markéta Muličková

Relay

Men

Year Gold Silver Bronze Notes
1990  Finland
Mikael Boström
Sören Nymalm
Kimmo Liljeström
 Sweden
Mikael Palmberg
Klas Karlsson
Jimmy Birklin
 Norway
Tore Sandvik
Espen Bergstrøm
Harald Bakke
1991  Sweden
Fredrik Löwegren
Magnus Palmberg
Andreas Nilsson
Soviet Union USSR
Girts Vegeris
Janis Ozolins
Ivars Zagars
 Czechoslovakia
Aleš Drahoňovský
Tomáš Doležal
Libor Zřídkaveselý
1992  Finland
Aarto Hirvi
Marko Pitkänen
Mikko Lepo
 Norway
Knut Aalde
Stein Krogstad
Thormod Berg
 Sweden
Anders Åkerman
Johan Näsman
Fredrik Löwegren
1993  Finland
Simo Martomaa
Tommi Tölkkö
Mikko Lepo
 Norway
Holger Hott Johansen
Bernt Bjørnsgaard
Odin Tellesbø
 Poland
Robert Banach
Dariusz Mikusiński
Janusz Porzycz
1994  Russia
Ivan Murashov
Michael Mamleev
Valentin Novikov
 Finland
Jarkko Huovila
Lasse Torpo
Simo Martomaa
 Hungary
Tamas Kronvald
Ferenc Levai
Gabor Domonyik
1995  Denmark
Jesper Damgaard
Mads Ingvardsen
Troels Nielsen
 Hungary
Kolos Vadja
Lajos Sarecz
Gabor Domonyik
 Finland
Ville Repo
Jarkko Huovila
Miika Hernelahti
1996  Czech Republic
Michal Horáček
Vladimír Lučan
Luboš Matějů
 Slovakia
František Libant
Maroš Bukovac
Marián Dávidík
 Switzerland
Urs Müller
David Schneider
Adrian Klauser
1997  Sweden
Jonas Pilblad
Johan Modig
Per Öberg
 Czech Republic
Lukáš Přinda
Michal Horacek
Vladimír Lučan
 Slovakia
František Libant
Igor Patras
Marián Dávidík
1998  Sweden
Rikard Gunnarsson
Mats Troeng
Håkan Peterson
 Finland
Pasi Ikonen
Samuli Salmenoja
Jonne Lakanen
 France
Thierry Gueorgiou
J-Baptiste Bourrin
François Gonon
1999  Finland
Pasi Ikonen
Jonne Lakanen
Mikko Heikelä
 France
Benoit Peyvel
Thierry Gueorgiou
François Gonon
 Switzerland
Beat Studer
Christian Ott
Felix Bentz
2000  Czech Republic
Jiří Kazda
Jaromír Švihovský
Michal Smola
 Sweden
Erik Öhlund
David Andersson
Peter Öberg
 Finland
Timo Saarinen
Markus Lindeqvist
Pasi Ikonen
2001  Czech Republic
Jan Mrázek
Jaromír Vlach
Michal Smola
Poland
Maciej Grabowski
Wojciech Kowalski
Wojciech Dwojak
 Sweden
David Andersson
Erik Andersson
Jan Troeng
2002  Switzerland
Matthias Merz
Daniel Hubmann
Lukas Ebneter
 Finland
Tuomas Tervo
Juha-Matti Huhtanen
Jörgen Wickholm
 Sweden
Anders Holmberg
Johan Höij
Erik Andersson
2003  Russia
Dmitry Tsvetkov
Dmitri Jekaterinin
Aleksei Bortnik
 Norway
Kristian Dalby
Lars Skjeset
Audun Weltzien
 Switzerland
Hannes Friederich
Matthias Merz
Daniel Hubmann
2004  Sweden
Johan Lindahl
Mattias Millinger
Martin Johansson
 Czech Republic
Jan Palas
Jan Šedivý
Jan Procházka
 Switzerland
Andreas Ruedlinger
Fabian Hertner
Matthias Merz
2005  Norway
Øystein Sørensen
Magne Dæhli
Olav Lundanes
 Czech Republic
Adam Chromý
Jan Beneš
Jan Palas
 Sweden
John Fredriksson
Erik Rost
Mikael Kristensson
2006  Estonia
Mihkel Jarveoja
Timo Sild
Markus Puusepp
 Sweden
Fredrik Johansson
John Fredriksson
Mikael Kristensson
 Norway
Anders Skarholt
Erik Sagvolden
Olav Lundanes
2007  Czech Republic
Štěpán Kodeda
Jan Beneš
Adam Chromý
 Norway
Torgeir Nørbech
Magne Dæhli
Olav Lundanes
 Latvia
Mikus Zagata
Kalvis Mihailovs
Anatolijis Tarasovs
2008  Sweden
Erik Liljekvist
Olle Boström
Johan Runesson
Russia Russia 2
Yury Kiryanov
Georgy Mavchun
Dmitry Masnyy
 Norway
Ulf Forseth Indgaard
Bjørn Danielsen Ekeberg
Erik Sagvolden
2009  Sweden
Olle Boström
Albin Ridefelt
Gustav Bergman
 Switzerland
Philipp Sauter
Matthias Kyburz
Martin Hubmann
 Denmark
Marius Thrane Ødum
Rasmus Thrane Hansen
Søren Bobach
2010  Norway
Gaute Hallan Steiwer
Eskil Kinneberg
Vegard Danielsen
 Sweden
Olle Boström
Gustav Bergman
Johan Runesson
 Denmark
Andreas Hougaard Boesen
Marius Thrane Ødum
Rasmus Thrane Hansen
2011  Poland
Piotr Parfianowicz
Rafał Podziński
Michał Olejnik
 Sweden
Jonas Nordstrom
Richard Olsson
Albin Ridefelt
 Czech Republic
Michal Hubáček
Marek Schuster
Pavel Kubát
2012  Russia
Ivan Kuchmenko
Andrey Kozyrev
Gleb Tikhonov
 Denmark
Jakob Ekhard Edsen
Thor Nörskov
Marius Thrane Ödum
 Norway
Jon Aukrust Osmoen
Hakon Jarvis Westergard
Eskil Kinneberg
2013  Czech Republic
Marek Schuster
Adam Chloupek
Michal Hubáček
 Sweden
Anton Johansson
Jens Wängdahl
Emil Svensk
 Russia
Ivan Kuchmenko
Dmitry Polyakov
Andrey Kozyrev
2014  Sweden
Assar Hellstrom
Simon Hector
Anton Johansson
 Czech Republic
Ondřej Semík
Jonás Hubáček
Marek Minář
 Switzerland
Jonas Egger
Tobia Pezzati
Sven Hellmueller
2015  Finland
Topi Raitanen
Aleksi Niemi
Olli Ojanaho
 Norway
Hakon Christiansen
Anders Felde Olaussen
Markus Holter
 Sweden
Emil Granqvist
Erik Andersson
Simon Hector
2016  Switzerland
Thomas Curiger
Riccardo Rancan
Joey Hadorn
 Sweden
Anton Forsberg
Simon Hector
Isac von Krusenstierna
 Finland
Topias Ahola
Anton Kuukka
Olli Ojanaho
2017  Norway
Kasper Fosser
Elias Jonsson
Audun Heimdal
 Finland
Akseli Ruohola
Aleksi Sorsa
Olli Ojanaho
 Russia
Daniil Kashin
Kiril Komarov
Mikhail Kuleshov
2018  Norway
Havard Eidsmo
Elias Jonsson
Kasper Fosser
 Sweden
Jesper Svensk
Simon Imark
Isac von Krusenstierna
 Czech Republic
Vojtěch Sýkora
Tomáš Křivda
Daniel Vandas
2019  Norway
Lukas Liland
Elias Jonsson
Kasper Fosser
 Sweden
Samuel Pihlstrom
Gustav Runefors
Axel Granqvist
 France
Guilhem Haberkorn
Quentin Moulet
Guilhem Elias
2021  Sweden
Noel Braun
Viktor Svensk
Axel Elmblad
 Hungary
Peter Nagy
Zoltan Bujdoso
Ferenc Jonas
 Switzerland
Pascal Schmid
Pascal Schaerer
Florian Freuler
2022  Sweden
Jesper Johansson
Edvin Nilsson
Noel Braun
 Finland
Aaro Ojala
Akseli Virtanen
Touko Seppa
 Norway
Mikkel Holt
Martin Vehus Skjerve
Kornelius Kriszat Lovfald

Women

Year Gold Silver Bronze Notes
1990  Norway
Hanne Staff
Torunn Fossli Sæthre
Hanne Sandstad
 Sweden
Gunilla Svärd
Karin Wollbrand
Marlena Jansson
 Finland
Tuija Tammerin
Eija Kujansuu
Mari Lukkarinen
official race?
1991  Finland
Johanna Tiira
Sanna Turakainen
Mari Lukkarinen
 Germany
Katrin Renger
Christin Libich
Anke Xylander
 Norway
Hanne Staff
Miri Jörgensen
Berit Sofie Grydeland
1992  Sweden
Lena Hasselström
Maria Sandström
Hanna Larsson
 Finland
Riitta Korpela
Sanna Turakainen
Johanna Tiira
 Norway
Hanne Staff
Miri Jörgensen
Elisabeth Ingvaldsen
1993  Switzerland
Brigitte Grüniger
Käthi Widler
Marie-Luce Romanens
 Finland
Satu Mäkitammi
Katja Honkala
Liisa Anttila
 Norway
Birgitte Husebye
Miri Jörgensen
Elisabeth Ingvaldsen
1994  Sweden
Pia Olsson
Kristina Kull
Annika Björk
 Finland
Satu Mäkitammi
Henna-Riikka Huhta
Anu Heikkilä
 Poland
Małgorzata Stankiewicz
Aneta Jabłońska
Ewa Kozłowska
1995  Czech Republic
Kateřina Mikšová
Kateřina Pracná
Eva Juřeníková
 Sweden
Maria Dahlin
Kristin Backåkers
Annika Björk
 Switzerland
Susi Widler
Susanne Wehrli
Sara Wegmüller
1996  Romania
Eniko Gall
Zsuzsa Fey
Enikö Fey
 Switzerland
Simone Luder
Regula Hulliger
Sara Wegmüller
 Russia
Julia Morozova
Olga Trekhova
Tatiana Pereliaeva
1997  Sweden
Emma Engstrand
Jenny Johansson
Catalina Asp
 Czech Republic
Zuzana Macúchová
Vendula Klechová
Michaela Skoumalová
 Switzerland
Sara Wegmüller
Regula Hulliger
Simone Luder
1998  Finland
Heli Jukkola
Riina Kuuselo
Hanna Heiskanen
 Russia
Tatiana Kostyleva
Galina Galkina[a]
Tatiana Pereliaeva
 Switzerland
Astrid Fritschi
Simone Luder
Regula Hulliger
1999  Russia
Tatiana Kostyleva
Eugenia Belova
Tatiana Pereliaeva
 Ukraine
Irina Kupriyanova
Viktoria Plokhenko
Nataliya Potopalska
 Switzerland
Angela Wild
Astrid Fritschi
Regula Hulliger
2000  Russia
Julia Sedina
Eugenia Belova
Tatiana Pereliaeva
 Sweden
Maria Bergkvist
Kajsa Guterstam
Camila Berglund
 Finland
Sara Forsström
Maria Rantala
Minna Kauppi
2001  Sweden
Anna Lampinen
Kajsa Nilsson
Maria Bergkvist
 Czech Republic
Dana Brožková
Iva Rufferová
Martina Dočkalová
 Finland
Pinja Satri
Bodil Holmström
Minna Kauppi
2002  Switzerland
Franziska Wolleb
Martina Fritschy
Lea Müller
 Finland
Tiina Kivimäki
Pinja Satri
Minna Kauppi
 Sweden
Helena Jansson
Lina Persson
Anna Lampinen
2003  Finland
Annamaria Väli-Klemelä
Heini Wennman
Silja Tarvonen
 Sweden
Anna Lampinen
Sofia Karlsson
Helena Jansson
 Norway
Marte Grande Ostby
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
Line Hagman
2004  Sweden
Elina Skantze
Anna Persson
Helena Jansson
 Finland
Anni-Maija Fincke
Heini Wennman
Silja Tarvonen
 Norway
Elise Egseth
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
Jorid Flatekval
2005  Norway
Elise Egseth
Mari Fasting
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
 Sweden
Elina Skantze
Helena Jansson
Anna Persson
 Finland
Saila Kinni
Paula Iso-Markku
Silja Tarvonen
2006  Russia
Ekaterina Terekhova
Tatiana Kozlova
Maria Shilova
 Sweden
Linnea Lindstrom
Anna Persson
Eva Svensson
 Finland
Sofia Haajanen
Saila Kinni
Heini Wennman
2007  Norway
Kine Hallan Steiwer
Silje Jahren
Siri Ulvestad
 Sweden
Eva Svensson
Sara Eskilsson
Jenny Lönnkvist
 Switzerland
Sara Würmli
Judith Wyder
Sabine Hauswirth
2008  Sweden
Beata Falk
Lina Strand
Jenny Lönnkvist
 Denmark
Ida Bobach
Signe Klinting
Maja Alm
Norway Norway 2
Annette Baklid
Kine Hallan Steiwer
Mariann Ulvestad
2009  Switzerland
Fiona Kirk
Sophie Tritschler
Julia Gross
 Norway
Ingunn Nydal
Katrine Skjerve
Jevne Arnesen
 Denmark
Emma Klingenberg
Ida Bobach
Signe Klinting
2010  Denmark
Emma Klingenberg
Ida Bobach
Signe Klinting
 Czech Republic
Denisa Kosová
Jana Knapová
Tereza Novotná
 Russia
Natalia Vinogradova
Anastasia Tikhonova
Anastasia Trubkina
2011  Sweden
Helena Karlsson
Linea Martinsson
Tove Alexandersson
 Czech Republic
Adéla Indráková
Denisa Kosová
Tereza Novotná
 Denmark
Ita Klingenberg
Emma Klingenberg
Ida Bobach
2012  Denmark
Stine Bagger Hagner
Ita Klingenberg
Emma Klingenberg
 Sweden
Helena Karlsson
Frida Sandberg
Tove Alexandersson
 Switzerland
Mirjam Hellmüller
Marion Aebi
Sandrine Müller
2013  Czech Republic
Lenka Knapová
Kateřina Chromá
Vendula Horčičková
 Finland
Anna Haataja
Henna-Riikka Haikonen
Johanna Hulkkonen
 Sweden
Andrea Svensson
Hilda Forsgren
Tilda Johansson
2014  Sweden
Tilda Johansson
Frida Sandberg
Sara Hagstrom
 Norway
Heidi Mårtensson
Gunvor Hov Høydal
Mathilde Rundhaug
 Switzerland
Paula Gros
Sina Tommer
Lisa Schubnell
2015  Sweden
Andrea Svensson
Johanna Oberg
Sara Hagstrom
 Switzerland
Sofie Bachmann
Simona Aebersold
Sandrine Mueller
 Norway
Heidi Mårtensson
Tonje Vassend
Marie Olaussen
2016  Switzerland
Paula Gross
Sofie Bachmann
Simona Aebersold
 Finland
Leenukka Hanhijarvi
Enni Jalava
Anna Haataja
 Norway
Ingrid Lundanes
Anine Lome
Eide Ingeborg
2017  Sweden
Lisa Jonsson Nordin
Sanna Fast
Linnea Golsater
 Switzerland
Valerie Aebischer
Sofie Bachmann
Simona Aebersold
 Norway
Victoria Haestad Bjornstad
Ingrid Lundanes
Marie Olaussen
2018  Russia
Dasha Panchenko
Kristina Smirnova
Veronika Kalinina
 Czech Republic
Tereza Čechová
Barbora Chaloupská
Tereza Janošíková
 Norway
Ragne Wiklund
Malin Sandstad
Victoria Haestad Bjornstad
2019  Great Britain
Megan Keith
Fiona Bunn
Grace Molloy
 Russia
Irina Lazareva
Kristina Smirnova
Veronika Kalinina
 Sweden
Ella Olsson
Johanna Kaellvik Leufven
Alva Sonesson
2021  Sweden
Tilda Ostberg
Petrina Costermans
Hanna Lundberg
 Hungary
Boglarka Czako
Viktoria Mag
Csilla Gardonyi
 Czech Republic
Michaela Dittrichová
Lucie Smelíková
Markéta Muličková
2022  Sweden
Hilda Holmqvist Johansson
Elsa Sonesson
Hanna Lundberg
 Hungary
Boglarka Czako
Viktoria Mag
Rita Máramarosi
 Finland
Elsa Ankelo
Salla Isoherranen
Eeva Liina Ojanaho

Medal table

Updated after JWOC 2019.

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Sweden (SWE)495936144
2 Finland (FIN)323138101
3 Norway (NOR)32242783
4 Switzerland (SUI)29163176
5 Denmark (DEN)18141244
6 Czech Republic (CZE)16261860
7 Russia (RUS)1581336
8 Poland (POL)66416
9 Hungary (HUN)44614
10 Romania (ROU)4015
11 New Zealand (NZL)3115
12 France (FRA)25815
13 Germany (GER)2215
14 Australia (AUS)2136
15 Great Britain (GBR)1337
16 Estonia (EST)1124
17 Austria (AUT)1102
 Italy (ITA)1102
 Soviet Union (URS)1102
20 Lithuania (LTU)0235
21 Slovakia (SVK)0123
 Ukraine (UKR)0123
23 Czechoslovakia (TCH)0112
24 Spain (ESP)0101
25 Belarus (BLR)0011
 Bulgaria (BUL)0011
 Canada (CAN)0011
 Latvia (LAT)0011
Totals (28 entries)219210216645

The 2006 Junior World Champion in the long distance event for women was Johanna Allston (or Hanny Allston) of Australia. It was the first time in this event that a gold medal has been won by a non-European nation. Since then, Matt Ogden (2012), Aston Key (2019), and Tim Robertson (2014 and 2015), are the only non-Europeans to win gold medals at the Junior World Championships.

Gallery

See also

Notes

  1. ^ Galkina is née of Galina Vinogradova.

References

  1. ^ "Junior World Orienteering Championships 1990". International Orienteering Federation. Retrieved 10 February 2014.
  2. ^ "Junior World Orienteering Championships 1991". International Orienteering Federation. Retrieved 10 February 2014.
  3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s "Junior World Orienteering Championships 2013". International Orienteering Federation. Retrieved 10 February 2014.
  4. ^ Klimpl, Petr (2021-01-22). "Česká republika kandiduje na pořádání JWOC 2024". Novinky sekce OB (in Czech). ČSOS. Retrieved 18 August 2022.
  5. ^ "Jwoc 2006".
  6. ^ a b http://baoc.org/wiki/images/3/36/JWOC_2007_report.pdf[bare URL PDF]
  7. ^ "JWOC 2017: All You Need to Know".
  8. ^ "JWOC 2018: All You Need to Know".
  9. ^ "IOF Eventor - Official results for Junior World Orienteering Championships 2019 - Long".
  10. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2021 - Long".
  11. ^ "Official results for Junior World Orienteering Championship 2022 - Long".
  12. ^ "Jwoc 2006".
  13. ^ "JWOC 2017: All You Need to Know".
  14. ^ "JWOC 2018: All You Need to Know".
  15. ^ "IOF Eventor - Official results for Junior World Orienteering Championships 2019 - Long".
  16. ^ "Official results for Junior World Orienteering Championships 2021 - Long".
  17. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2022 - Long".
  18. ^ "JWOC 2018: All You Need to Know".
  19. ^ "Middle Distance Final 11/7 | JWOC 2019".
  20. ^ "JWOC 2018: All You Need to Know".
  21. ^ "Middle Distance Final 11/7 | JWOC 2019".
  22. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2021 - Middle final".
  23. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2022 - Middle".
  24. ^ "JWOC 2017: All You Need to Know".
  25. ^ "JWOC 2018: All You Need to Know".
  26. ^ "Sprint 7/7 | JWOC 2019".
  27. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2021 - Sprint".
  28. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2022 - Sprint".
  29. ^ "JWOC 2017: All You Need to Know".
  30. ^ "JWOC 2018: All You Need to Know".
  31. ^ "Sprint 7/7 | JWOC 2019".
  32. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2021 - Sprint".
  33. ^ "IOF Eventor - Event information: Junior World Orienteering Championships 2022 - Sprint".