Nordic Bouldering and Lead Climbing Championships are an annual set of two climbing competitions. Both competitions include junior and senior categories in the same event.

Rules

Nordic Bouldering and Lead Climbing Championships for seniors follow either IFSC or EYC rules depending on the organizers choice with only a qualification and final round. Nordic Bouldering and Lead Climbing Championships for juniors follow the EYC rules.

Nordic Bouldering medalists

Senior medalists

Year Location Men Women Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2015 Finland Turku Finland Anthony Gullsten Finland Ilari Kelloniemi Norway Thilo Jeldrik Schröter Sweden Kajsa Rosen Norway Hannah Midtbo Finland Anna Laitinen [1]
2016 Denmark Copenhagen Finland Anthony Gullsten Norway Thilo Jeldrik Schröter Denmark Bjørn Arnel Iisager Norway Hannah Midtbø Finland Anna Laitinen Sweden Kajsa Rosen [2]
2017 Norway Trondheim Norway Thilo Jeldrik Schröter Finland Anthony Gullsten Denmark Bjørn Arnel Iisager Norway Hannah Midtbø Norway Tina Johnsen Hafsaas Norway Sunniva Haave [3]
2018 Sweden Gothenburg Norway Thilo Jeldrik Schröter Denmark Bjørn Arnel Iisager Sweden Samuel Wingårdh Sweden Katrin Amann Norway Sunniva Haave Sweden Kajsa Rosen [4]
2019 Finland Espoo Finland Anthony Gullsten Sweden Ymer Alber Norway Thilo Jeldrik Schröter Norway Sunniva Haave Sweden Linda Sjödin Finland Roosa Huhtikorpi [5]
2020 Denmark Copenhagen Canceled due to covid-19
2021 Denmark Copenhagen Finland Anthony Gullsten Sweden Hannes Puman Sweden Frederik Serlachius Norway Sunniva Haave Norway Ingrid Kindlihagen Norway Hannah Midtboe [6]
2022 Sweden Lerum Finland Anthony Gullsten Sweden Hannes Puman Norway Thilo Jeldrik Schröter Norway Sunniva Haave Norway Ingrid Kindlihagen Sweden Katrin Amann [7]
2023 Norway Oslo Norway Thilo Jeldrik Schröter Sweden Hannes Puman Finland Tuukka Simonen Norway Sunniva Haave Norway Ingrid Kindlihagen Denmark Liv Gyllenborg [8]

Junior medalists

Juniors medalists

Year Location Boys Girls Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2012 Denmark Copenhagen Finland Elias Silvola Norway Tarjei Hamre Finland Henri Haime Denmark Katrine Vandet-Salling Sweden Stella Plantin Sweden Johanne Sörbom [9]
2013 Norway Lillehammer Finland Sami Koponen Norway Endre Sandø Evensen Denmark Thomas Holm Blaabjerg Norway Tina Johnsen Hafsaas Denmark Katrine Vandet-Salling Sweden Sara Engqvist [10]
2014 Sweden Stockholm Norway Endre Sandø Evensen Finland Sami Koponen Norway Jakob Heber Norum Sweden Katrin Amann Sweden Sara Engqvist Denmark Laura Schmidt Hansen [11]
2015 Denmark Copenhagen Norway Thilo Jeldrik Schröter Sweden Hannes Puman Denmark Frederik Thulstrup Norway Sunniva Haave Denmark Natacha Niviarsiaq Sweden Norea Marceau [12]
2016 Finland Helsinki Finland Jiri Kuusonen Sweden Fredrik Serlachius Norway Kristoffer Klev Norway Sunniva Haave Denmark Annika Korsgaard Denmark Primula Aalund [13]
2017 Sweden Gothenburg Norway Leo Ketil Bøe Norway Kristoffer Klev Sweden Fabian Förander Norway Lisa-Marie Kvandahl Sweden Silvia Barrett Denmark Primula Aalund [14]
2018 Finland Helsinki Sweden Samuel Wingårdh Norway Hauk Steinsson Lem Denmark Max Chaikengdee Norway Lisa-Marie Kvandahl Sweden Freja Duncan Denmark Nea Herforth Bæhr [15]
2019 Finland Espoo Sweden Ymer Alber Sweden Samuel Wingårdh Denmark Anton Y. Nielsen Norway Regine Stora Norway Pernille Seter Denmark Isabella Nyhuus [5]
2020 Denmark Copenhagen Canceled due to covid-19 [5]
2021 Denmark Copenhagen Finland Tuukka Simonen Finland Ilmari Piiroinen Norway Truls J. Mikaelsen Norway Ingrid Kindlihagen Denmark Gaia Toft Finland Laura Loikas [6]
2022 Sweden Lerum Finland Ilmari Piiroinen Sweden Elliot Eriksson Finland Joonas Salmi Norway Anne Ackre Norway Pernille Tvedt Norway Inga Aarhus [16]
2023 Norway Oslo Finland IRiku Sinivirta Norway Per Ravlo-Caspersen Sweden Albin Meyer Norway Julie Jøsok Holstad Norway Nora Staurset Hovde Norway Marte Myrland

Youth A medalists

Year Location Boys Girls Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2012 Denmark Copenhagen Denmark Frederik Zeilberger Thulstrup Finland Sami Koponen Norway Jakob Heber Norum Finland Katariina Haime Sweden Anna Gårdsmo Sweden Sara Engqvist [9]
2013 Norway Lillehammer Norway Thilo Jeldrik Schröter Norway Jakob Heber Norum Sweden Hannes Puman Norway Marthe Håkenstad-Bråten Sweden Kajsa Rosen Finland Katariina Haime [10]
2014 Sweden Stockholm Sweden Hannes Puman Sweden Fredrik Serlachius Sweden Fabian Förander Sweden Kajsa Rosen Denmark Liv Gyldenborg Norway Sunniva Haave [11]
2015 Denmark Copenhagen Norway Leo Ketil Bøe Denmark Oliver Islin Sahl-Madsen Iceland Guðmundur Freyr Arnason Sweden Silvia Barrett Denmark Annika Korsgaard Denmark Primula Aalund [12]
2016 Finland Helsinki Sweden Ymer Alber Norway Leo Ketil Bøe Sweden Samuel Wingårdh Norway Lisa-Marie Kvandahl Denmark Nea Herforth Bæhr Norway Oda Lauridsen [13]
2017 Sweden Gothenburg Norway Hauk Steinsson Lem Sweden Marcus Gillberg Denmark Max Jørgensen Sweden Nea Herforth Bæhr Norway Mia Stöver Wollebaek Sweden Freja Duncan [14]
2018 Finland Helsinki Finland Veikka Volotinen Norway Albert Suthurst Norway Tobias Reidel Norway Regine Storå Norway Tuva Haave Denmark Isabella Prehn Nyhus [15]
2019 Finland Espoo Finland Tuukka Simonen Norway Truls Mikaelsen Norway Tobias Reidel Finland Laura Loikas Sweden Sofie Asterling Norway Ingrid Kindlihagen [5]
2020 Denmark Copenhagen Canceled due to covid-19
2021 Denmark Copenhagen Norway Per R. Caspersen Denmark Magnus S. H. Sierslev Norway Teodor Kirkebø Norway Sunniva Ø. Eide Norway Edel Lemvik Norway Thea Novak [6]
2022 Sweden Lerum Norway Per R. Caspersen Denmark Magnus S. H. Sierslev Sweden Gabriel Kern Sweden Elise Mannerstråle Norway Camilla Sørbotten Marcussen Sweden Thea Novak [17]
2023 Norway Oslo Norway Sverre Olov Stensland Blixt Sweden Gabriel Kern Sweden Simon Borgh Norway Jessica Knifsund Denmark Clara Stricker Sweden Nathalie Vendsalu

Youth B medalists

Year Location Boys Girls Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2012 Denmark Copenhagen Finland Samuel Hammer Sweden Fredrik Serlachius Sweden Philip Samuelsson Fordik Norway Martine Limstrand Denmark Primula Aalund Sweden Kajsa Rosen [9]
2013 Norway Lillehammer Denmark Bertil Schmidt Norway Kristoffer Klev Sweden Jonas Feddersen Denmark Primula Aalund Norway Bergljot Jullumstrø Hansen Denmark Annika Korsgaard [10]
2014 Sweden Stockholm Norway Leo Ketil Bøe Sweden Ymer Alber Sweden Samuel Wingårdh Sweden Freja Duncan Denmark Nea Herforth Bæhr Norway Lisa-Marie Kvandahl [11]
2015 Denmark Copenhagen Denmark Noah Seir Sweden Ymer Alber Sweden Olof Morsing Sweden Julia Nilsson Denmark Nea Herforth Bæhr Denmark Marie Aagaard [12]
2016 Finland Helsinki Norway Albert Suthurst Sweden Marcus Gillberg Norway Kristian Eian Norway Oda Lauridsen Norway Lea Schmitthenne Finland Laura Loikas [13]
2017 Sweden Gothenburg Finland Veikka Volotinen Norway Örjan Rödland Vaage Finland Viljami Tuomisto Denmark Gaia Rebecca Toft Lauritzen Finland Laura Loikas Sweden Clara Blom Dandoy [14]
2018 Finland Helsinki Finland Joonas Salmi Finland Ilmari Piiroinen Norway Teodor Kirkeboe Norway Emma Wollebaek Norway Sunniva Övre-Eide Norway Edel Lemvik [15]
2019 Finland Espoo Norway Teodor Kirkeboe Finland Tomas Kaartinen Denmark Magnus Hjorth Sierslev Norway Edel Lemvik Norway Sunniva Övre-Eide Denmark Anine Hjort Alstrup [5]
2020 Denmark Copenhagen Canceled due to covid-19
2021 Denmark Copenhagen Finland Hugo Talvisalmi Sweden Gabriel Kern Norway Sverre O. S. Blixt Denmark Clara Stricker Sweden Nathalie Vendsalu Finland Rosa Arnold [6]
2022 Sweden Lerum Norway Gard Bang Kittilsen Finland Aaron Rantanen Sweden Filip Thuresson Denmark Emmelie Conders Finland Jessica Knifsund Denmark Clara Stricker [18]
2023 Norway OSLO Sweden Linus Qvarnström Finland Eemeli Nuutinen Denmark Jens Carlo Theilmann Finland Tilda Kosonen Sweden Hedda Norel Sweden Alice Ma Johansson

Nordic Lead Climbing medalists

Senior medalists

Year Location Men Women Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2015 Sweden Gothenburg Sweden Erik Grandelius Sweden Magnus Högström Norway Endre Evensen Sweden Kajsa Rosen Norway Tina Johnsen Hafsaas Denmark Michelle Kim Theisen [19]
2016 Norway Haugesund Sweden Hannes Puman Norway Magnus Midtbø Sweden Fredrik Serlachius Norway Hannah Midtbø Finland Anna Laitinen Sweden Nanna Söderin [20]
2017 Finland Helsinki Sweden Hannes Puman Sweden Fredrik Serlachius Finland Kuutti Huhtikorpi Norway Tina Johnsen Hafsaas Norway Hannah Midtbø Norway Lisa-Marie Kvandahl [21]
2018 Denmark Århus Denmark Thomas Blaabjerg Sweden Fredrik Serlachius Sweden Kristoffer Lindbeck Sweden Kajsa Rosen Norway Lisa-Marie Kvandahl Sweden Freja Duncan [22]
2019 Sweden Malmö Norway Thilo Jeldrik Schröter Sweden Ymer Alber Denmark Thomas Holm Blaabjerg Denmark Primula Aalund Sweden Kajsa Rosen Norway Tina Johnsen Hafsaas [23]
2020 Norway Norway Canceled due to covid-19
2021 Norway Lillehammer Finland Anthony Gullsten Norway Leo Ketil Bøe Finland Axel Lindfors Norway Ingrid Kindlihagen Denmark Katrine Vander Salling Norway Anne Ackre [24]
2022 Finland Helsinki Finland Anthony Gullsten Sweden Kristoffer Lindbeck Finland Ilmari Piiroinen Norway Sunniva Øvre-Eide Norway Ingrid Kindlihagen Norway Anne Ackre [25]
2023 Denmark Copenhagen Sweden Fredrik Serlachius Sweden Kristoffer Lindbeck Denmark Anton Y. H. Nielsen Norway Ingrid Kindlihagen Denmark Primula Aalund Sweden Jenny Leandersson

Junior medalists

Junior medalists

Year Location Men Women Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2015
2016 Norway Haugesund Sweden Hannes Puman Sweden Fredrik Serlachius Norway Håvard Helgesen Finland Finland [20]
2017 Finland Helsinki Norway Lisa-Marie Kvandahl Finland Finland [21]
2018 Denmark Århus Sweden Ymer Alber Sweden Rasmus Cronlund Norway Hauk Lem Norway Lisa-Marie Kvandahl Sweden Freja Duncan Norway Signe Ingvarda Øye [22]
2019 Sweden Malmö Sweden Ymer Alber Sweden Olof Morsing Finland Aleksi Mikkola Denmark Nikoline Öhrström Sweden Alexandra Gullberg Norway Regine Storå [23]
2020 Norway Norway Canceled due to covid-19
2021 Norway Lillehammer Finland Ilmari Piiroinen Norway Örjan Vaage Norway Lars Matre Norway Ingrid Kindlihagen Norway Anne Ackre Norway Amanda Buer [24]
2022 Finland Helsinki Norway Per R. Caspersen Norway Trym S. Landmark Norway Sverre Blixt Denmark Jasmin Rønnow Norway Camilla Sørbotten Marcussen Finland Rosa Arnold
2023 Denmark Copenhagen Norway Trym S. Landmark Norway Per R. Caspersen Sweden Albin Meyer Norway Sunniva Øvre-Eide Denmark Laura N. Hansen Norway Marte Myrland

Youth A medalists

Year Location Boys Girls Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2014 Denmark Copenhagen Sweden Hannes Puman Norway Jon Pål Hamre Sweden Fredrik Serlachius Sweden Rosén Kajsa Norway Martine Limstrand Finland Helmi Puustinen [26]
2015 Sweden Gothenburg Sweden Fredrik Serlachius Norway Leo Ketil Bøe Norway Håvard Helgesen Norway Lisa-Marie Kvandahl Denmark Primula Aalund Norway Camilla Persen [19]
2016 Norway Haugesund Norway Leo Ketil Bøe Sweden Ymer Alber Sweden Samuel Wingårdh Norway Lisa-Marie Kvandahl Denmark Nea Herforth Bæhr Sweden Silvia Barrett [20]
2017 Finland Helsinki Sweden Ymer Alber Norway Albert Suthurst Sweden Olof Morsing Sweden Nea Herforth Bæhr Norway Mia Støver Wollebæk Norway Marie Lauridsen [21]
2018 Denmark Århus Sweden Olof Morsing Norway Leo Chiba Norway Albert Suthurst Norway Mia Stöver Wollebæk Norway Ingrid Kindlihagen Denmark Gaia Toft [22]
2019 Sweden Malmö Finland Ilmari Piiroinen Norway Arne Farestveit Sweden Ludvig Hult Sweden Sofie Asterling Norway Ingrid Kindlihagen Norway Mia Stöver Wollebæk [23]
2020 Norway Norway Canceled due to covid-19
2021 Norway Lillehammer Norway Per R. Caspersen Norway Teodor Kirkeboe Denmark Magnus Hjorth Sierslev Norway Sunniva Øvre-Eide Norway Edel Lemvik Norway Marte Myrland [24]
2022 Finland Helsinki Norway Per R. Caspersen Norway Trym S. Landmark Norway Sverre Blixt Denmark Jasmin Rønnow Norway Camilla Sørbotten Marcussen Finland Rosa Arnold [24]
2023 Denmark Copenhagen Sweden Gabriel Kern Finland Toivo Eloranta Denmark Kasper Sporring Norway Emmelie Conders Denmark Clara Stricker-Petersen Finland Jessica Knifsund

Youth B medalists

Year Location Boys Girls Details
Gold Silver Bronze Gold Silver Bronze
2013 Finland Helsinki Sweden Fredrik Serlachius Sweden Fabian Förander Sweden Jonas Feddersen Norway Lisa-Marie Kvandahl Sweden Elin Sahle Finland Helmi Puustinen [27]
2014 Denmark Copenhagen Sweden Ymer Alber Norway Leo Ketil Bøe Sweden Samuel Wingårdh Norway Lisa-Marie Kvandahl Denmark Nea Herforth Bæhr Norway Bergljot Hansen [26]
2015 Sweden Gothenburg Sweden Ymer Alber Sweden Olof Morsing Sweden Marcus Gillberg Denmark Nea Herforth Bæhr Sweden Freja Duncan Sweden Alexandra Gullberg [19]
2016 Norway Haugesund Sweden Olov Morsing Sweden Marcus Gillberg Norway Kristian Eian Norway Mia Støver Wollebæk Norway Oda Lauridsen Denmark Gaia Toft Lauritzen [20]
2017 Finland Helsinki Norway Örjan Vaage Finland Mikael Suihkonen Sweden Anton Yakubenko Finland Heta Mattila Norway Ingrid Kindlihagen Norway Emma Wollebaek [21]
2018 Denmark Århus Finland Joonas Salmi Sweden Dennis Yakubenko Norway Teodor Kirkeby Norway Emma Wollebaek Norway Sunniva Øvre-Eide Norway Edel Lemvik [22]
2019 Sweden Malmö Norway Teodor Kirkeby Norway Kristoffer Danielsen Denmark Magnus Silas Hjorth Norway Sunniva Övre-Eide Norway Edel Lemvik Sweden Elise Mannerstråle [23]
2020 Norway Norway Canceled due to covid-19
2021 Norway Lillehammer Norway Alfred Kirkeboe Norway Olai Holterman Odegard Sweden Simon Borgh Sweden Nathalie Vendsalu Sweden Lujza Török Finland Saara Autero [24]
2022 Finland Helsinki Norway Ola Vekve Sweden Filip Thuresson Denmark Frede Rudolf Denmark Rio Jacobi Denmark Emmelie Conders Sweden Hedda Norell [28]
2023 Denmark Copenhagen Norway Ola Vekve Denmark Jens C. Teilman Norway Finn M. Flemming Sweden Hedda Norell Norway Elunn L. Grammeltvedt Finland Tilda Kosonen

References

  1. ^ "Final results | Bouldertehdas". www.bouldertehdas.fi (in Finnish). Retrieved 2017-05-02.
  2. ^ "Resultater 2016 | Dansk Klatreforbund". klatreforbund.dk (in Danish). Archived from the original on March 13, 2017. Retrieved 2017-05-02.
  3. ^ "Resultatlister | Klatring.no". klatring.no (in Norwegian). Retrieved 2017-12-17.
  4. ^ "CRIMP: Live scores for climbing competitions". ncboulder.crimp.rocks. Retrieved 2018-11-18.
  5. ^ a b c d e "Competition results". www.problemator.fi. Retrieved 2019-10-28.
  6. ^ a b c d "NORDIC BOULDER CHAMPIONSHIPS 2021-Dansk Klatreforbund". klatreforbund.klub-modul.dk. Retrieved 2021-11-10.
  7. ^ "Nordic Bouldering Championships 2022 Lerum Senior results" (PDF).
  8. ^ "Nordic Bouldering Championships 2022 Lerum Senior results" (PDF).
  9. ^ a b c "Konkurrencenyt: Final results Nordic Championships 2012 - Konkurrence - Dansk Klatreforbund". dklaf.dk. Retrieved 2017-05-15.
  10. ^ a b c klatreforbund, Norges. "Nordisk junior finale resultater > Norges klatreforbund > Norges klatreforbund > Nyhetsarkiv". www.klatring.no (in Norwegian Bokmål). Retrieved 2017-05-08.
  11. ^ a b c "Junior-NM bouldering, Stockholm". Bergsport. 2014-10-05. Retrieved 2017-05-08.
  12. ^ a b c "Nordic Bouldering Championships 2015. Juniors. Ribe in Denmark | Danhostel Ribe". Retrieved 2017-05-02.
  13. ^ a b c "Junnujen boulder-PM 2016 tulokset | Kiipeilyurheilijat ry". www.kiipeilyurheilijat.fi (in Finnish). Retrieved 2017-05-02.
  14. ^ a b c "Resultat". Kvibergs Klätterklubb (in Swedish). 2017-03-06. Retrieved 2017-05-08.
  15. ^ a b c "Problemator | Tool for professional route making in the gyms". www.problemator.fi. Retrieved 2018-09-30.
  16. ^ "Nordic Bouldering Championships 2022 Lerum Juniors results" (PDF).
  17. ^ "Nordic Bouldering Championships 2022 Lerum Youth A results" (PDF).
  18. ^ "Nordic Bouldering Championships 2022 Lerum Youth B results" (PDF).
  19. ^ a b c "JNM & NM i Lead 2015". Kvibergs Klätterklubb (in Swedish). 2015-10-05. Retrieved 2017-05-02.
  20. ^ a b c d "Official results - Haugalandsveggen". Haugalandsveggen (in Norwegian Bokmål). Retrieved 2017-05-02.
  21. ^ a b c d "Competition results". www.problemator.fi. Retrieved 2017-12-17.
  22. ^ a b c d "Result Nordic Lead Championships 2018" (PDF). Retrieved 2018-11-28.
  23. ^ a b c d "NORDIC BOULDER CHAMPIONSHIPS 2021-Dansk Klatreforbund".
  24. ^ a b c d e "Nordic_lead_chamiponship_Resultservice_2021 - Google Drive". docs.google.com. Retrieved 2021-11-10.
  25. ^ "Competition results". www.problemator.fi. Retrieved 2022-10-17.
  26. ^ a b "Junior Nordic Championships 2014" (in Danish). Retrieved 2018-11-02.
  27. ^ "Junior Nordic Championships 2013" (in Norwegian Bokmål). Retrieved 2018-11-02.
  28. ^ "Competition results". www.problemator.fi. Retrieved 2022-10-17.