2005 World Rowing Championships
Nagaragawa International Regatta Course 01.JPG
Nagaragawa International Regatta Course
VenueNagaragawa International Regatta Course
LocationKaizu, Gifu, Japan
Dates29 August to 4 September

The 2005 World Rowing Championships were World Rowing Championships that were held from 29 August to 4 September 2005 at the Nagaragawa International Regatta Course in Kaizu, Gifu Prefecture, Japan.[1] The international rowing season usually ends with the World Championship regatta. Apart from the Olympic Games, this is the most prestigious international rowing event attracting over 1,000 rowers. The 2005 championships were the first championships to be held in Asia.

Medal summary

Men's events

  Non-Olympic classes

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
M1x  New Zealand
Mahé Drysdale
7:16.42  Norway
Olaf Tufte
7:18.34  Czech Republic
Ondřej Synek
7:21.12
M2x  Slovenia
Luka Špik
Iztok Čop
6:37.61  Italy
Federico Gattinoni
Luca Ghezzi
6:37.96  Germany
Christian Schreiber
René Burmeister
6:46.71
M4x  Poland
Konrad Wasielewski
Marek Kolbowicz
Michał Jeliński
Adam Korol
5:34.96  Slovenia
Matej Prelog
Davor Mizerit
Luka Špik
Iztok Čop
5:35.45  Estonia
Jüri Jaanson
Leonid Gulov
Tõnu Endrekson
Andrei Jämsä
5:36.61
M2-  New Zealand
Nathan Twaddle
George Bridgewater
6:52.51  South Africa
Ramon di Clemente
Donovan Cech
6:55.52  Italy
Luca Agamennoni
Dario Lari
6:57.29
M2+  Australia
Hardy Cubasch
Sam Conrad
Marc Douez
7:16.61  Italy
Dario Cerasola
Edoardo Verzotti
Manuel Belingerio
7:23.22  United States
Jordan Smith
Micah Boyd
Chase Phillips
7:26.22
M4-  Great Britain
Steve Williams
Pete Reed
Alex Partridge
Andrew Triggs Hodge
6:11.59  Netherlands
Geert Cirkel
Jan-Willem Gabriëls
Matthijs Vellenga
Gijs Vermeulen
6:13.23  Canada
Robert Weitemeyer
Peter Dembicki
Andrew Ireland
Kristopher McDaniel
6:16.02
M4+  France
Nicolas Podpovitny
Vincent Durupt
Alex Johnatan Mathis
Lionel Jacquiot
Nicolas Majerus
6:02.42  United States
Troy Keeper
Matt Hughes
Patrick Sullivan
Brett Newlin
Marcus McElhenney
6:03.44  Germany
Toni Seifert
Matthias Flach
Johannes Doberschütz
Falk Müller
Martin Sauer
6:06.01
M8+  United States
Paul Daniels
Matt Deakin
Steven Coppola
Dan Beery
Josh Inman
Bryan Volpenhein
Beau Hoopman
Marcus McElhenney
Mike Blomquist
5:22.75  Italy
Lorenzo Carboncini
Niccolò Mornati
Pierpaolo Frattini
Valerio Pinton
Mario Palmisano
Dario Dentale
Raffaello Leonardo
Carlo Mornati
Gaetano Iannuzzi
5:24.01  Germany
Jochen Urban
Sebastian Schulte
Stephan Koltzk
Jan-Martin Bröer
Jan Tebrügge
Ulf Siemes
Thorsten Engelmann
Andreas Penkner
Peter Thiede
5:25.66
Men's lightweight events
LM1x  Greece
Vasileios Polymeros
7:17.79  Great Britain
Zac Purchase
7:23.10  France
Fabrice Moreau
7:23.97
LM2x  Hungary
Zsolt Hirling
Tamás Varga
6:05.10  Denmark
Mads Rasmussen
Rasmus Quist Hansen
6:05.62  Poland
Paweł Rańda
Robert Sycz
6:07.93
LM2-  Denmark
Bo Helleberg
Thomas Ebert
6:22.59  Chile
Miguel Cerda
Félipe Leal
6:23.31  Italy
Salvatore Amitrano
Catello Amarante
6:25.63
LM4x  Italy
Gardino Pellolio
Daniele Gilardoni
Luca Moncada
Filippo Mannucci
5:44.76  Belgium
Justin Gevaert
François Libois
Wouter van der Fraenen
Kristof Dekeyser
5:46.00  Canada
Jeff Bujas
Douglas Vandor
Matthew Jensen
Morgan Jarvis
5:47.86
LM4-  France
Franck Solforosi
Jérémy Pouge
Jean-Christophe Bette
Fabien Tilliet
5:47.91  Ireland
Timmy Harnedy
Eugene Coakley
Richard Archibald
Paul Griffin
5:49.26  Italy
Lorenzo Bertini
Salvatore Di Somma
Elia Luini
Bruno Mascarenhas
5:49.30
LM8+  Italy
Jiri Vlcek
Daniele Danesin
Michele Savrie
Martino Goretti
Luigi Scala
Nicola Moriconi
Giuseppe Del Gaudio
Fabrizio Gabriele
Gianluca Barattolo (c)
5:59.42  Japan
Yusuke Imai
Shuya Matsuda
Kazuyoshi Okamoto
Masayuki Yoshizaki
Shimpei Murai
Yu Kataoka
Takehiro Kubo
Tatsuya Mizobe
Makoto Nakasaka (c)
6:09.87 only two teams competed

Women's events

  Non-Olympic classes

Event: Gold: Time Silver: Time Bronze: Time
W1x  Belarus
Ekaterina Karsten-Khodotovitch
7:48.35  Czech Republic
Miroslava Knapková
7:51.69  United States
Michelle Guerette
7:51.62
W2x  New Zealand
Georgina Evers-Swindell
Caroline Evers-Swindell
7:08.03  Bulgaria
Rumyana Neykova
Miglena Markova
7:10.92  Australia
Amber Bradley
Sally Kehoe
7:22.86
W4x  Great Britain
Rebecca Romero
Sarah Winckless
Frances Houghton
Katherine Grainger
6:09.59  Germany
Britta Oppelt
Susanne Schmidt
Kathrin Boron
Stephanie Schiller
6:09.93  Russia
Olga Samulenkova
Oksana Dorodnova
Larisa Merk
Irina Fedotova
6:12.19
W2-  New Zealand
Juliette Haigh
Nicky Coles
7:43.83  Australia
Sarah Outhwaite
Natalie Bale
7:47.57  Russia
Vera Potchitaeva
Valerya Starodubrovskaya
7:50.07
W4-  Australia
Robyn Selby Smith
Emily Martin
Pauline Frasca
Kate Hornsey
6:55.56  Germany
Mandy Emmrich
Wilma Dressel
Kerstin Naumann
Christiane Hölzel
7:03.24  Belarus
Natallia Haurylenka
Volha Plashkova
Tatsina Narelik
Mariya Brel
7:07.96
W8+  Australia
Sarah Outhwaite
Robyn Selby Smith
Sonia Mills
Kate Hornsey
Emily Martin
Fleur Chew
Pauline Frasca
Sarah Heard
Elizabeth Patrick
5:58.10  Romania
Enikő Barabás
Georgeta Craciun
Camelia Lupașcu
Ana Maria Apachitei
Elena Serban-Parvan
Ioana Papuc
Rodica Florea
Simona Strimbeschi
Rodica Anghel
5:59.50  Netherlands
Femke Dekker
Nienke Dekkers
Nienke Hommes
Hurnet Dekkers
Annamarieke van Rumpt
Laura Posthuma
Annemiek de Haan
Helen Tanger
Ester Workel
5:59.61
Women's lightweight events
LW1x  Netherlands
Marit van Eupen
8:07.39  France
Bénédicte Dorfman
8:10.53  Spain
Teresa Mas De Xaxars Rivero
8:12.71
LW2x  Germany
Daniela Reimer
Marie-Louise Dräger
6:48.47  United States
Renee Hykel
Julia Nichols
6:48.77  Finland
Sanna Stén
Minna Nieminen
6:49.02
LW4x  Canada
Tracy Cameron
Mara Jones
Elizabeth Urbach
Melanie Kok
6:19.87  Denmark
Kirsten Jepsen
Maria Pertl
Katrin Olsen
Juliane Rasmussen
6:20.69  Great Britain
Tanya Brady
Lorna Norris
Hester Goodsell
Naomi Hoogesteger
6:22.49

Pararowing

World Rowing Championship races in the Para classes are usually held over the Paralympic distance of 1000 meters. Exceptionally at 2005 World Rowing Championships, the LTA mixed coxed four was raced over the Olympic distance of 2000 meters as a trial.

Event Gold Silver Bronze
ASM1x[2]  Australia
Dominic Monypenny
6:28.82  Italy
Marco Re Calegari
6:31.99  United States
Ronald Harvey
7:08.00
TAMix2x[3]  United States
Angela Madsen
Scott Brown
5:03.28  Italy
Enio Billiato
Valeria Corazzin
6:52.59  France
Christophe Somme
Marie-Pierre Baskevitch Six
7:16.30
LTAMix4+[4]  United Kingdom
Alastair McKean
Naomi Riches
Katie-George Dunlevy
Alan Crowther
Loretta Williams (cox)
8:12.07  Portugal
Monica Campizes Ferreira
José Pereira
Bruno Indio
Sonia Costa
Isabel Jesus (cox)
8:22.85  Netherlands
Marianna Huijben
Joleen Hakker
Martin Lauriks
Paul de Jong
Tonia Harmsen (cox)
8:23.52

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 New Zealand4004
2 Australia3115
3 Italy2338
4 France2114
 Great Britain2114
6 Germany1236
7 United States1225
8 Denmark1203
9 Netherlands1113
10 Slovenia1102
11 Canada1023
12 Belarus1012
 Poland1012
14 Greece1001
 Hungary1001
16 Czech Republic0112
17 Belgium0101
 Bulgaria0101
 Chile0101
 Ireland0101
 Japan0101
 Norway0101
 Romania0101
 South Africa0101
25 Russia0022
26 Estonia0011
 Finland0011
 Spain0011
Totals (28 entries)23232268

References

  1. ^ "2005 World Rowing Championships". International Rowing Federation. Archived from the original on 3 February 2016. Retrieved 18 March 2016.
  2. ^ "(ASM1x) AS Men's Single Sculls - Final". World Rowing Federation. Retrieved 9 October 2014.((cite web)): CS1 maint: url-status (link)
  3. ^ "(TAMix2x) TA Mixed Double Sculls - Final". World Rowing Federation. Retrieved 9 October 2014.((cite web)): CS1 maint: url-status (link)
  4. ^ "(LTAMix4+) LTA Mixed Coxed Four - Final". World Rowing Federation. Retrieved 9 October 2014.((cite web)): CS1 maint: url-status (link)