Qualifying Round One[edit]
- January 10, 2010
- AUT Saalfelden
- Eis-Oval Lenzing Saalfelden (Length: 367 m)
- Referee: Anthony Steele
- Jury President: Ilkka Teromaa
- References [2] [3] [4] [5] [6]
Pos. |
Rider |
Points |
Details
|
1 |
(13) Vitaly Khomitsevich |
13+3 |
(3,3,3,1,3)
|
2 |
(11) Günther Bauer |
13+2 |
(3,3,2,2,3)
|
3 |
(6) Antti Aakko |
13+1 |
(3,2,3,3,2)
|
4 |
(2) Dmitry Khomitsevich |
12 |
(Fx,3,3,3,3)
|
5 |
(4) Per-Anders Lindström |
10+3 |
(3,3,2,2,Fx)
|
6 |
(5) Harald Simon |
10+2 |
(2,2,2,3,1)
|
7 |
(14) Sven Holstein |
10+1 |
(2,0,3,3,2)
|
8 |
(10) Mario Schwaiger |
8 |
(1,1,1,2,3)
|
9 |
(15) Jan Pecina |
6 |
(1,2,1,0,2)
|
10 |
(16) Christoph Kirchner |
6 |
(0,2,1,1,2)
|
11 |
(9) Peter Koij |
6 |
(2,Fx,2,1,1)
|
12 |
(1) René Verhoef |
4 |
(2,1,0,1,R)
|
13 |
(8) Jo Sætre |
3 |
(0,1,1,0,1)
|
14 |
(18) Johann Weber |
2 |
(2)
|
15 |
(3) Lukáš Volejník |
2 |
(1,Fx,0,0,1)
|
16 |
(7) Oleg Dosaev |
2 |
(1,1,-,-,-)
|
17 |
(12) Ketil Skarponord |
0 |
(0,0,0,0,0)
|
18 |
(17) Robert Henderson |
0 |
(0,0)
|
|
Qualifying Round Two[edit]
- January 16, 2010
- POL Sanok
- Stadion "Błonie" (Length: 400m)
- Referee: Frank Ziegler
- Jury President: Janos Nadasdi
- References [2] [7] [8] [9]
Pos. |
Rider |
Points |
Details
|
1 |
(5) Ivan Ivanov |
14+3 |
(3,3,3,2,3)
|
2 |
(10) Nikolay Krasnikov |
14+2 |
(3,3,3,3,2)
|
3 |
(15) Daniil Ivanov |
14+1 |
(3,3,2,3,3)
|
4 |
(8) Stefan Svensson |
12 |
(2,3,3,3,1)
|
5 |
(4) Antonín Klatovský, Jr. |
10+3 |
(3,2,2,2,1)
|
6 |
(14) Grzegorz Knapp |
10+2 |
(2,1,2,3,2)
|
7 |
(2) René Stellingwerf |
10+1 |
(2,2,1,2,3)
|
8 |
(13) Max Niedermaier |
8 |
(1,2,1,1,3)
|
9 |
(9) Martin Leitner |
6 |
(T/-,2,1,1,2)
|
10 |
(7) Henri Malinen |
6 |
(1,1,0,2,2)
|
11 |
(11) Fredrik Johansson |
5 |
(2,F,3,0,Fx)
|
12 |
(3) Josef Kreuzberger |
4 |
(1,1,0,1,1)
|
13 |
(16) Andrej Diviš |
3 |
(0,1,2,F,R)
|
14 |
(1) Heinz Göldi |
2 |
(1,0,1,0,0)
|
15 |
(6) Michał Widera |
1 |
(0,T/-,0,0,1)
|
16 |
(12) Jouni Seppänen |
0 |
(0,0,0,1,F)
|
17 |
(17) Mirosław Daniszewski |
0 |
(0)
|
18 |
(18) Piotr Hejnowski |
0 |
(0)
|
- (6) Marcin Sekula → Michał Widera
- (17) Tomasz Kopik → Mirosław Daniszewski
|
Qualifying Round Three[edit]
Pos. |
Rider |
Points |
Details
|
1 |
(16) Pavel Chayka |
14+3 |
(3,2,3,3,3)
|
2 |
(13) Igor Kononov |
14+N |
(2,3,3,3,3)
|
3 |
(4) Franz Zorn |
13 |
(3,3,1,3,3)
|
4 |
(2) Nikolay Kaminskyy |
11 |
(1,3,3,2,2)
|
5 |
(1) Jan Klatovský |
10+3 |
(2,X,2,3,3)
|
6 |
(9) Per-Olof Serenius |
10+2 |
(3,2,2,2,1)
|
7 |
(3) Florian Fürst |
10+1 |
(0,3,2,3,2)
|
8 |
(10) Dmitry Bulankin |
9 |
(2,2,2,1,2)
|
9 |
(5) Stefan Pletschacher |
7 |
(3,R,2,0,2)
|
10 |
(7) Hans-Olov Olsén |
6 |
(2,2,0,2,0)
|
11 |
(17) Karl Ebner |
5 |
(1,1,1,1,1)
|
12 |
(8) Kai Lehtinen |
3 |
(1,1,0,1,0)
|
13 |
(14) Mats Järf |
3 |
(-,1,1,X,1)
|
14 |
(6) Simon Gartmann |
2 |
(0,0,1,0,1)
|
15 |
(12) Claude Gadeyne |
1 |
(1,0,0,0,0)
|
16 |
(18) Johann Bruckner |
1 |
(1)
|
17 |
(11) Mark Uzzell |
0 |
(0,X,0,0,0)
|
18 |
(15) Martin Posch |
0 |
(X,-,-,-,-)
|
|
|