2023 Japan Open
Tournament details
Dates25 July – 30 July
Edition42nd
LevelSuper 750
Total prize moneyUS$850,000
VenueYoyogi National Gymnasium
LocationTokyo, Japan
Champions
Men's singlesDenmark Viktor Axelsen
Women's singlesSouth Korea An Se-young
Men's doublesChinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
Women's doublesSouth Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
Mixed doublesJapan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
2022 2024 →

The 2023 Japan Open (officially known as the Daihatsu Japan Open 2023) was a badminton tournament which took place at Yoyogi National Gymnasium in Tokyo, Japan, from 25 July to 30 July 2023 and had a total purse of $850,000.

Tournament

The 2023 Japan Open was the eighteenth tournament of the 2023 BWF World Tour and also part of the Japan Open championships, which had been held since 1977. This tournament was organized by the Nippon Badminton Association with sanction from the BWF.[1]

Venue

This international tournament was held at Yoyogi National Gymnasium in Tokyo, Japan.[1]

Point distribution

Below is the point distribution table for each phase of the tournament based on the BWF points system for the BWF World Tour Super 750 event.[2]

Winner Runner-up 3/4 5/8 9/16 17/32
11,000 9,350 7,700 6,050 4,320 2,660

Prize pool

The total prize money was US$850,000 with the distribution of the prize money in accordance with BWF regulations.[1]

Event Winner Finalist Semi-finals Quarter-finals Last 16 Last 32
Singles $59,500 $28,900 $11,900 $4,675 $2,550 $850
Doubles $62,900 $29,750 $11,900 $5,312.50 $2,762.50 $850

Men's singles

Seeds

  1. Denmark Viktor Axelsen (Champion)
  2. Indonesia Anthony Sinisuka Ginting (First round)
  3. Thailand Kunlavut Vitidsarn (Quarter-finals)
  4. Japan Kodai Naraoka (Semi-finals)
  5. Indonesia Jonatan Christie (Final)
  6. China Shi Yuqi (Quarter-finals)
  7. Singapore Loh Kean Yew (First round)
  8. India Prannoy H. S. (Quarter-finals)

Finals

Semi-finals Final
          
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
4 Japan Kodai Naraoka 11 11
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
5 Indonesia Jonatan Christie 7 18
5 Indonesia Jonatan Christie 21 13 21
  India Lakshya Sen 15 21 16

Top half

Section 1

First round Second round Quarter-finals
               
1 Denmark V Axelsen 21 21
  Chinese Taipei Lin C-y 17 10
1 Denmark V Axelsen 21 21
  Indonesia C A Dwi Wardoyo 19 10
PFR Israel M Zilberman 15 14
  Indonesia C A Dwi Wardoyo 21 21
1 Denmark V Axelsen 19 21 21
8 India Prannoy H. S. 21 18 8
8 India Prannoy H. S. 21 21
  China Li SF 17 13
8 India Prannoy H. S. 19 21 21
  India S Kidambi 21 9 9
  India S Kidambi 21 21
  Chinese Taipei Chou T-c 13 13

Section 2

First round Second round Quarter-finals
               
4 Japan K Naraoka 21 17 21
  Canada B Yang 18 21 19
4 Japan K Naraoka 18
  Denmark A Antonsen 18r
  China Lu GZ 12 14
  Denmark A Antonsen 21 21
4 Japan K Naraoka 11 21 21
6 China Shi YQ 21 19 14
6 China Shi YQ 21 21
  Hong Kong Ng K L 17 12
6 China Shi YQ 21 21
  Hong Kong Lee C Y 14 17
  China Zhao JP 13 15
  Hong Kong Lee C Y 21 21

Bottom half

Section 3

First round Second round Quarter-finals
               
  China Weng HY 13 24 21
PFR India M Manjunath 21 22 18
  China Weng HY 15 14
5 Indonesia J Christie 21 21
PFR Malaysia Cheam J W 7 9
5 Indonesia J Christie 21 21
5 Indonesia J Christie 21 21
3 Thailand K Vitidsarn 16 16
  Japan K Nishimoto 20 21 21
  Malaysia Lee Z J 22 17 19
  Japan K Nishimoto 18 16
3 Thailand K Vitidsarn 21 21
Chinese Taipei Wang T-w 5 16
3 Thailand K Vitidsarn 21 21

Section 4

First round Second round Quarter-finals
               
  Japan K Momota 21 16 13
PFR Japan K Watanabe 13 21 21
PFR Japan K Watanabe 21 21
  Malaysia Ng T Y 17 14
  Malaysia Ng T Y 21 21
7 Singapore Loh K Y 16 17
PFR Japan K Watanabe 15 19
  India L Sen 21 21
  India P Rajawat 15 21 22
  India L Sen 21 12 24
  India L Sen 21 21
  Japan K Tsuneyama 14 16
  Japan K Tsuneyama 21 21
2 Indonesia A S Ginting 13 18

Women's singles

Seeds

  1. Japan Akane Yamaguchi (Quarter-finals)
  2. South Korea An Se-young (Champion)
  3. China Chen Yufei (Second round)
  4. Chinese Taipei Tai Tzu-ying (Semi-finals)
  5. China He Bingjiao (Final)
  6. Thailand Ratchanok Intanon (Quarter-finals)
  7. Indonesia Gregoria Mariska Tunjung (Semi-finals)
  8. China Han Yue (Quarter-finals)

Finals

Semi-finals Final
          
7 Indonesia Gregoria Mariska Tunjung 21 19 9
5 China He Bingjiao 13 21 21
5 China He Bingjiao 15 11
2 South Korea An Se-young 21 21
4 Chinese Taipei Tai Tzu-ying 17 12
2 South Korea An Se-young 21 21

Top half

Section 1

First round Second round Quarter-finals
               
1 Japan A Yamaguchi 21 21
  India A Kashyap 17 17
1 Japan A Yamaguchi 21 21
  South Korea Kim G-e 15 16
  Japan N Okuhara 14 10
  South Korea Kim G-e 21 21
1 Japan A Yamaguchi 11 21 18
7 Indonesia G M Tunjung 21 11 21
7 Indonesia G M Tunjung 21 18 21
  Thailand P Chochuwong 19 21 18
7 Indonesia G M Tunjung 21 21
  Chinese Taipei Sung S-y 16 10
  Chinese Taipei Sung S-y 14 21 21
  Chinese Taipei Pai Y-p 21 17 18

Section 2

First round Second round Quarter-finals
               
3 China Chen YF 21 21
  South Korea Sim Y-j 13 12
3 China Chen YF 17 22
  United States BW Zhang 21 24
PFR Belgium L Tan 13 13
  United States BW Zhang 21 21
  United States BW Zhang 13 18
5 China He BJ 21 21
5 China He BJ 13 21 21
  Denmark M Blichfeldt 21 11 19
5 China He BJ 21 21
  China Wang ZY 12 11
  Denmark L Kjærsfeldt 12 19
  China Wang ZY 21 21

Bottom half

Section 3

First round Second round Quarter-finals
               
  Singapore Yeo J M 21 18 21
  Malaysia Goh J W 16 21 17
  Singapore Yeo J M 21 14 12
8 China Han Y 15 21 21
  Spain C Azurmendi 8 8
8 China Han Y 21 21
8 China Han Y 12 19
4 Chinese Taipei Tai T-y 21 21
  China Zhang YM 21 21
  India P. V. Sindhu 12 13
  China Zhang YM 10 10
4 Chinese Taipei Tai T-y 21 21
PFR Canada WY Zhang 15 6
4 Chinese Taipei Tai T-y 21 21

Section 4

First round Second round Quarter-finals
               
  Thailand S Katethong 22 21
  Japan S Kawakami 20 17
  Thailand S Katethong 21 12 16
6 Thailand R Intanon 18 21 21
  Chinese Taipei Hsu W-c 9 13
6 Thailand R Intanon 21 21
6 Thailand R Intanon 19 10
2 South Korea An S-y 21 21
  Japan A Ohori 21 21
PFR India M Bansod 7 15
  Japan A Ohori 12 13
2 South Korea An S-y 21 21
  Germany Y Li 11 7
2 South Korea An S-y 21 21

Men's doubles

Seeds

  1. Indonesia Fajar Alfian / Muhammad Rian Ardianto (Semi-finals)
  2. China Liang Weikeng / Wang Chang (Second round)
  3. India Satwiksairaj Rankireddy / Chirag Shetty (Quarter-finals)
  4. Malaysia Aaron Chia / Soh Wooi Yik (Quarter-finals)
  5. Japan Takuro Hoki / Yugo Kobayashi (Final)
  6. Malaysia Ong Yew Sin / Teo Ee Yi (Second round)
  7. Indonesia Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan (Quarter-finals)
  8. China Liu Yuchen / Ou Xuanyi (Semi-finals)

Finals

Semi-finals Final
          
1 Indonesia Fajar Alfian
Indonesia Muhammad Rian Ardianto
19 10
  Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
21 21
  Chinese Taipei Lee Yang
Chinese Taipei Wang Chi-lin
21 21
5 Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
19 13
5 Japan Takuro Hoki
Japan Yugo Kobayashi
21 21
8 China Liu Yuchen
China Ou Xuanyi
10 15

Top half

Section 1

First round Second round Quarter-finals
               
1 Indonesia F Alfian
Indonesia M R Ardianto
20 21 21
  China He JT
China Zhou HD
22 17 10
1 Indonesia F Alfian
Indonesia M R Ardianto
w / o
  Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
  Chinese Taipei Lu C-y
Chinese Taipei Yang P-h
21 9 17
  Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
19 21 21
1 Indonesia F Alfian
Indonesia M R Ardianto
21 21
7 Indonesia M Ahsan
Indonesia H Setiawan
9 13
7 Indonesia M Ahsan
Indonesia H Setiawan
22 21
  South Korea Kim G-j
South Korea Kim S-r
20 15
7 Indonesia M Ahsan
Indonesia H Setiawan
12 21 21
  South Korea Kang M-h
South Korea Seo S-j
21 10 19
  South Korea Kang M-h
South Korea Seo S-j
22 21
  Thailand S Jomkoh
Thailand K Kedren
20 11

Section 2

First round Second round Quarter-finals
               
3 India S Rankireddy
India C Shetty
21 11 21
  Indonesia L R Carnando
Indonesia D Marthin
16 21 13
3 India S Rankireddy
India C Shetty
21 21
  Denmark J Bay
Denmark L Mølhede
17 11
  Chinese Taipei Lee J-h
Chinese Taipei Yang P-hs
21 16
  Denmark J Bay
Denmark L Mølhede
23 21
3 India S Rankireddy
India C Shetty
15 25 16
  Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Wang C-l
21 23 21
6 Malaysia Ong Y S
Malaysia Teo E Y
21 21
  France L Corvée
France R Labar
15 18
6 Malaysia Ong Y S
Malaysia Teo E Y
21 18 16
  Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Wang C-l
15 21 21
  China Chen BY
China Liu Y
17 11
  Chinese Taipei Lee Y
Chinese Taipei Wang C-l
21 21

Bottom half

Section 3

First round Second round Quarter-finals
               
  China Ren XY
China Tan Q
21 21
PFR Canada A Dong
Canada N Yakura
14 15
  China Ren XY
China Tan Q
11 21
5 Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
21 23
  England B Lane
England S Vendy
16 9
5 Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
21 21
5 Japan T Hoki
Japan Y Kobayashi
10 21 21
4 Malaysia A Chia
Malaysia Soh W Y
21 15 16
  Indonesia M S Fikri
Indonesia B Maulana
21 15 22
  Malaysia Man W C
Malaysia Tee K W
11 21 20
  Indonesia M S Fikri
Indonesia B Maulana
12 10
4 Malaysia A Chia
Malaysia Soh W Y
21 21
  India M.R. Arjun
India D Kapila
5r
4 Malaysia A Chia
Malaysia Soh W Y
15

Section 4

First round Second round Quarter-finals
               
  Japan A Endo
Japan Y Takei
18 15
  Malaysia Goh S F
Malaysia N Izzuddin
21 21
  Malaysia Goh S F
Malaysia N Izzuddin
14 17
8 China Liu YC
China Ou XY
21 21
PFR Japan K Matsui
Japan Y Takeuchi
18 23
8 China Liu YC
China Ou XY
21 25
8 China Liu YC
China Ou XY
20 22 21
  Japan A Koga
Japan T Saito
22 20 14
  Chinese Taipei Su C-h
Chinese Taipei Ye H-w
19 14
  Japan A Koga
Japan T Saito
21 21
  Japan A Koga
Japan T Saito
21 23
2 China Liang WK
China Wang C
16 21
  Indonesia P Kusumawardana
Indonesia Y Rambitan
21 7 16
2 China Liang WK
China Wang C
16 21 21

Women's doubles

Seeds

  1. China Chen Qingchen / Jia Yifan (Final)
  2. South Korea Baek Ha-na / Lee So-hee (Quarter-finals)
  3. China Zhang Shuxian / Zheng Yu (First round)
  4. South Korea Kim So-yeong / Kong Hee-yong (Champions)
  5. Japan Mayu Matsumoto / Wakana Nagahara (Semi-finals)
  6. Indonesia Apriyani Rahayu / Siti Fadia Silva Ramadhanti (First round)
  7. South Korea Jeong Na-eun / Kim Hye-jeong (Withdrew)
  8. Japan Yuki Fukushima / Sayaka Hirota (Semi-finals)

Finals

Semi-finals Final
          
1 China Chen Qingchen
China Jia Yifan
21 21
8 Japan Yuki Fukushima
Japan Sayaka Hirota
19 18
1 China Chen Qingchen
China Jia Yifan
17 14
4 South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
21 21
4 South Korea Kim So-yeong
South Korea Kong Hee-yong
14 21 21
5 Japan Mayu Matsumoto
Japan Wakana Nagahara
21 13 10

Top half

Section 1

First round Second round Quarter-finals
               
1 China Chen QC
China Jia YF
21 21
  Canada C Choi
Canada J Wu
14 17
1 China Chen QC
China Jia YF
21 21
  Malaysia P Tan
Malaysia Thinaah M
15 13
  Malaysia P Tan
Malaysia Thinaah M
21 9 21
  China Liu SS
China Tan N
11 21 19
1 China Chen QC
China Jia YF
21 21
  Japan N Matsuyama
Japan C Shida
19 12
6 Indonesia A Rahayu
Indonesia S F S Ramadhanti
12 21 13
  Japan N Matsuyama
Japan C Shida
21 16 21
  Japan N Matsuyama
Japan C Shida
23 21
  India G Gopichand
India T Jolly
21 19
  Japan S Hobara
Japan Y Suizu
21 15 14
  India G Gopichand
India T Jolly
11 21 21

Section 2

First round Second round Quarter-finals
               
3 China Zhang SX
China Zheng Y
18 19
  Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
21 21
  Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
21 21
  Japan R Hirokami
Japan Y Kato
13 19
  United States A Xu
United States K Xu
17 15
  Japan R Hirokami
Japan Y Kato
21 21
  Thailand J Kititharakul
Thailand R Prajongjai
15 13
8 Japan Y Fukushima
Japan S Hirota
21 21
8 Japan Y Fukushima
Japan S Hirota
21 21
  China Li WM
China Liu XX
17 14
8 Japan Y Fukushima
Japan S Hirota
23 21
  Japan R Miyaura
Japan A Sakuramoto
21 16
  Japan R Miyaura
Japan A Sakuramoto
21 23
  England C Birch
England L Smith
13 21

Bottom half

Section 3

First round Second round Quarter-finals
               
  Chinese Taipei Lee C-h
Chinese Taipei Teng C-h
21 21
  Malaysia V Hoo
Malaysia Lim C S
13 16
  Chinese Taipei Lee C-h
Chinese Taipei Teng C-h
18 18
  Indonesia F D Kusuma
Indonesia A C Pratiwi
21 21
  Indonesia F D Kusuma
Indonesia A C Pratiwi
21 21
PFR Japan M Sudo
Japan N Yamakita
7 13
  Indonesia F D Kusuma
Indonesia A C Pratiwi
15 16
4 South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21
  Thailand B Aimsaard
Thailand N Aimsaard
14 21 21
PFR Australia S Mapasa
Australia A Yu
21 8 2
  Thailand B Aimsaard
Thailand N Aimsaard
9 14
4 South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21
  Japan R Iwanaga
Japan K Nakanishi
15 12
4 South Korea Kim S-y
South Korea Kong H-y
21 21

Section 4

First round Second round Quarter-finals
               
  Hong Kong Yeung N T
Hong Kong Yeung P L
22 19 10
  Chinese Taipei Hsu Y-c
Chinese Taipei Lin W-c
20 21 21
  Chinese Taipei Hsu Y-c
Chinese Taipei Lin W-c
6 15
5 Japan M Matsumoto
Japan W Nagahara
21 21
PFR Australia K Ea
Australia G Somerville
8 13
5 Japan M Matsumoto
Japan W Nagahara
21 21
5 Japan M Matsumoto
Japan W Nagahara
21 21
2 South Korea Baek H-n
South Korea Lee S-h
19 13
  Singapore Jin YJ
Singapore C Wong
21 9 20
  Chinese Taipei Chang C-h
Chinese Taipei Yang C-t
14 21 22
  Chinese Taipei Chang C-h
Chinese Taipei Yang C-t
11 5
2 South Korea Baek H-n
South Korea Lee S-h
21 21
  South Korea Lee Y-l
South Korea Shin S-c
14 18
2 South Korea Baek H-n
South Korea Lee S-h
21 21

Mixed doubles

Seeds

  1. China Zheng Siwei / Huang Yaqiong (Semi-finals)
  2. Thailand Dechapol Puavaranukroh / Sapsiree Taerattanachai (Final)
  3. Japan Yuta Watanabe / Arisa Higashino (Champions)
  4. China Feng Yanzhe / Huang Dongping (Semi-finals)
  5. South Korea Kim Won-ho / Jeong Na-eun (Withdrew)
  6. South Korea Seo Seung-jae / Chae Yoo-jung (Quarter-finals)
  7. Malaysia Goh Soon Huat / Shevon Jemie Lai (First round)
  8. France Thom Gicquel / Delphine Delrue (First round)

Finals

Semi-finals Final
          
1 China Zheng Siwei
China Huang Yaqiong
18 17
3 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
21 21
3 Japan Yuta Watanabe
Japan Arisa Higashino
17 21 21
2 Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
21 16 15
4 China Feng Yanzhe
China Huang Dongping
10 21 19
2 Thailand Dechapol Puavaranukroh
Thailand Sapsiree Taerattanachai
21 19 21

Top half

Section 1

First round Second round Quarter-finals
               
1 China Zheng SW
China Huang YQ
21 21
  Japan H Midorikawa
Japan N Saito
8 13
1 China Zheng SW
China Huang YQ
21 21
  Malaysia Chen T J
Malaysia Toh E W
11 13
  Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
15 18
  Malaysia Chen T J
Malaysia Toh E W
21 21
1 China Zheng SW
China Huang YQ
w / o
  Chinese Taipei Ye H-w
Chinese Taipei Lee C-h
PFR India R Kapoor
India S Reddy
21 9 18
  Chinese Taipei Ye H-w
Chinese Taipei Lee C-h
18 21 21
  Chinese Taipei Ye H-w
Chinese Taipei Lee C-h
21 21
  United States V Chiu
United States J Gai
13 15
PFR Canada T A Lindeman
Canada J Wu
18 18
  United States V Chiu
United States J Gai
21 21

Section 2

First round Second round Quarter-finals
               
3 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
21 21
  Indonesia P Jordan
Indonesia M D Oktavianti
13 8
3 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
19 21 21
  Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
21 12 11
  Indonesia R N Kusharjanto
Indonesia L A Kusumawati
15 14
  Hong Kong Tang C M
Hong Kong Tse Y S
21 21
3 Japan Y Watanabe
Japan A Higashino
21 21
  Thailand S Jomkoh
Thailand S Paewsampran
18 8
8 France T Gicquel
France D Delrue
18 18
  Malaysia Chan P S
Malaysia Cheah Y S
21 21
  Malaysia Chan P S
Malaysia Cheah Y S
18 21 18
  Thailand S Jomkoh
Thailand S Paewsampran
21 19 21
  Chinese Taipei Yang P-hs
Chinese Taipei Hu L-f
3 10
  Thailand S Jomkoh
Thailand S Paewsampran
21 21

Bottom half

Section 3

First round Second round Quarter-finals
               
  Chinese Taipei Chang K-c
Chinese Taipei Lee C-c
15 13
  England M Ellis
England L Smith
21 21
  England M Ellis
England L Smith
19 13
  South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
21 21
  South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
21 21
7 Malaysia Goh S H
Malaysia S J Lai
18 11
  South Korea Ko S-h
South Korea Eom H-w
8 17
4 China Feng YZ
China Huang DP
21 21
  Hong Kong Lee C H
Hong Kong Ng T Y
21 21
  Japan Y Kaneko
Japan M Matsutomo
17 17
  Hong Kong Lee C H
Hong Kong Ng T Y
19 21 17
4 China Feng YZ
China Huang DP
21 12 21
  Malaysia Tan K M
Malaysia Lai P J
21 15 10
4 China Feng YZ
China Huang DP
14 21 21

Section 4

First round Second round Quarter-finals
               
  China Jiang ZB
China Wei YX
21 21
  Singapore T Hee
Singapore J Tan
12 14
  China Jiang ZB
China Wei YX
16 13
6 South Korea Seo S-j
South Korea Chae Y-j
21 21
  Indonesia R Rivaldy
Indonesia P H Mentari
14 13
6 South Korea Seo S-j
South Korea Chae Y-j
21 21
6 South Korea Seo S-j
South Korea Chae Y-j
19 4
2 Thailand D Puavaranukroh
Thailand S Taerattanachai
21 21
  Japan K Yamashita
Japan N Shinoya
18 17
  Indonesia D Ferdinansyah
Indonesia G E Widjaja
21 21
  Indonesia D Ferdinansyah
Indonesia G E Widjaja
16 23 12
2 Thailand D Puavaranukroh
Thailand S Taerattanachai
21 21 21
  Denmark M Christiansen
Denmark A Bøje
15 18
2 Thailand D Puavaranukroh
Thailand S Taerattanachai
21 21

References

  1. ^ a b c "Daihatsu Japan Open 2023 - Prospectus" (PDF). Badminton World Federation. Archived (PDF) from the original on 17 May 2023. Retrieved 27 July 2023.
  2. ^ "World Ranking System" (PDF). Badminton World Federation. Archived (PDF) from the original on 10 May 2019. Retrieved 23 June 2022.