This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This biography of a living person needs additional citations for verification. Please help by adding reliable sources. Contentious material about living persons that is unsourced or poorly sourced must be removed immediately, especially if potentially libelous or harmful.Find sources: "Liberal Party of Canada candidates in the 2015 Canadian federal election" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (October 2017) (Learn how and when to remove this template message) The topic of this article may not meet Wikipedia's notability guideline for biographies. Please help to demonstrate the notability of the topic by citing reliable secondary sources that are independent of the topic and provide significant coverage of it beyond a mere trivial mention. If notability cannot be shown, the article is likely to be merged, redirected, or deleted.Find sources: "Liberal Party of Canada candidates in the 2015 Canadian federal election" – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (October 2017) (Learn how and when to remove this template message) (Learn how and when to remove this template message)

Candidates for the Liberal Party of Canada took part in all the 338 electoral districts in the 2015 Canadian federal election. 184 of them won their seat, giving Justin Trudeau's party an overall majority in the new House of Commons.

Candidate statistics

Candidates Nominated Male Candidates Female Candidates Most Common Occupation
338 233 105 Lawyer - 68

Newfoundland and Labrador - 7 seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Avalon Ken McDonald Mayor of Conception Bay South M Conception Bay South Small business owner 23,528 55.90% 1
Bonavista—Burin—Trinity Judy Foote Incumbent Member of Parliament F St. John's Broadcast journalist, director of public relations 28,704 81.80%
Coast of Bays—Central—Notre Dame Scott Simms Incumbent Member of Parliament M Norris Arm Broadcaster, Journalist 26,523 74.82%
Labrador Yvonne Jones Incumbent Member of Parliament F Mary's Harbour Entrepreneur, Journalist 8,878 71.75%
Long Range Mountains Gudie Hutchings F Corner Brook Businesswoman 30,889 73.85%
St. John's East Nick Whalen M St. John's Lawyer 20,974 46.73%
St. John's South—Mount Pearl Seamus O'Regan Former CTV National News correspondent and former co-host of Canada AM M St. John's Broadcaster 25,922 57.86%

Prince Edward Island - 4 seats

Riding Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Cardigan Lawrence MacAulay Incumbent Member of Parliament M St. Peters Bay Farmer 14,621 65.03% 1
Charlottetown Sean Casey Incumbent Member of Parliament M Charlottetown Lawyer 11,910 56.27%
Egmont Robert Morrissey Former Member of the PEI Legislative Assembly for 1st Prince, then Tignish-DeBlois M Tignish Businessman 10,521 49.25%
Malpeque Wayne Easter Incumbent Member of Parliament M North Wiltshire Farmer 13,950 62.08%

Nova Scotia - 11 seats

Riding Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Cape Breton—Canso Rodger Cuzner Incumbent Member of Parliament M Glace Bay Event organizer 32,163 74.39% 1
Central Nova Sean Fraser M New Glasgow Lawyer 25,909 58.53%
Cumberland—Colchester Bill Casey Former Conservative Member of Parliament M Amherst Businessman 29,527 63.73%
Dartmouth—Cole Harbour Darren Fisher Deputy Mayor of Halifax, Halifax City Councillor for District 6-Harbourview Burnside Dartmouth East M Dartmouth Businessman 30,407 58.17%
Halifax Andy Fillmore M Halifax Architect 27,431 51.73%
Halifax West Geoff Regan Incumbent Member of Parliament M Bedford Lawyer 34,377 68.65%
Kings—Hants Scott Brison Incumbent Member of Parliament M Cheverie Investment banker 33,026 70.74%
Sackville—Preston—Chezzetcook Darrell Samson Superintendent of the Conseil Scolaire Acadien Provincial M Fall River Educator 23,161 47.95%
South Shore—St. Margaret's Bernadette Jordan Development officer for the Health Services Foundation of the South Shore F West Dublin Fundraiser 30,045 56.93%
Sydney—Victoria Mark Eyking Incumbent Member of Parliament M Big Bras d'Or Farmer 29,995 73.20%
West Nova Colin Fraser M Yarmouth Lawyer 28,775 62.99%

New Brunswick - 10 seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Acadie—Bathurst Serge Cormier M Maisonnette Policy analyst 25,845 50.71% 1
Beauséjour Dominic LeBlanc Incumbent Member of Parliament M Grande-Digue Lawyer 36,534 69.02%
Fredericton Matt DeCourcey M Fredericton Youth advocate 23,016 49.26%
Fundy Royal Alaina Lockhart F Sussex Business owner 19,136 40.87%
Madawaska—Restigouche René Arseneault M Balmora Lawyer 20,778 55.70%
Miramichi—Grand Lake Pat Finnigan President of the Atlantic Association of CBDCs M Rogersville Businessman 17,202 47.31%
Moncton—Riverview—Dieppe Ginette Petitpas Taylor F Dieppe Social worker 30,054 57.75%
New Brunswick Southwest Karen Ludwig Associate Dean of Yorkville University F Fredericton Educator 16,656 43.92%
Saint John—Rothesay Wayne Long President of the Saint John Sea Dogs M Saint John Hockey club president 20,634 48.80%
Tobique—Mactaquac T. J. Harvey M Glassville Businessman/farmer 17,909 46.61%

Quebec - 78 seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou Pierre Dufour Director General of the Vallée-de-l'Or CLD M Val-d'Or Public servant
Abitibi—Témiscamingue Claude Thibault F Rouyn-Noranda International trade
Ahuntsic-Cartierville Mélanie Joly 2013 Montreal Mayoral Candidate F Montreal Lawyer
Alfred-Pellan Angelo Iacono 2011 candidate in this riding M Montreal Lawyer
Argenteuil—La Petite-Nation Stéphane Lauzon Municipal councillor for Lac-Beauchamp district Gatineau City Council since 2009 M Gatineau Municipal councillor
Avignon—La Mitis—Matane—Matapédia Rémi Massé Director General of the CEGEP de Matane M Bas-Saint-Laurent Public servant
Beauce Adam Veilleux M Saint-Benoît-Labre Businessman
Beauport—Côte-de-Beaupré—Île d’Orléans—Charlevoix Jean-Roger Vigneau M Saint-Aimé-des-Lacs Businessman
Beauport—Limoilou Antoine Bujold M Boischatel Restaurateur
Bécancour—Nicolet—Saurel Claude Carpentier M Sorel-Tracy Retired Sûreté du Québec officer
Bellechasse—Les Etchemins—Lévis Jacques Turgeon M Lévis Film producer
Beloeil—Chambly Karine Desjardins F Otterburn Park Property appraiser
Berthier—Maskinongé Pierre Destrempes M Quebec Realtor
Bourassa Emmanuel Dubourg Incumbent Member of Parliament M Saint-Lambert Accountant
Brome—Missisquoi Denis Paradis Former Member of Parliament M Saint-Armand Lawyer
Brossard—Saint-Lambert Alexandra Mendès Former Member of Parliament F Brossard Communications agent
Charlesbourg—Haute-Saint-Charles Jean Côté M Charlesbourg Consultant
Châteauguay—Lacolle Brenda Shanahan F Châteauguay Investment advisor
Chicoutimi—Le Fjord Denis Lemieux M Chicoutimi Entrepreneur
Compton—Stanstead Marie-Claude Bibeau Executive Director of the Sherbrooke Museum of Nature and Science F Rock Forest–Saint-Élie–Deauville Businesswoman
Dorval—Lachine—LaSalle Anju Dhillon F LaSalle Lawyer
Drummond Pierre Côté 2011 candidate in this riding, President of the Drummond Federal Liberal Association M Drummondville Importer/exporter
Gaspésie—Les Îles-de-la-Madeleine Diane Lebouthillier Prefect of the Le Rocher-Percé Regional County Municipality F Sainte-Thérèse-de-Gaspé Social worker
Gatineau Steve MacKinnon 2011 candidate in this riding, former National Director of the Liberal Party of Canada, advisor to PM Paul Martin M Gatineau Financial communications
Hochelaga Marwah Rizqy F Montreal Lawyer
Honoré-Mercier Pablo Rodríguez Former Member of Parliament M Montreal Communication consultant
Hull—Aylmer Greg Fergus Former National Director of the Liberal Party of Canada, former President of the Young Liberals of Canada M Aylmer Political party staff member
Joliette Michel Bourgeois M Sainte-Marcelline-de-Kildare Furniture store owner
Jonquière Marc Pettersen 2008 & 2011 candidate Chicoutimi—Le Fjord, municipal councilor for Chicoutimi-Nord Saguenay City Council M Chicoutimi Graphic artist, regional development consultant
La Pointe-de-l'Île Marie-Chantale Simard F Mercier-Est Pharmaceuticals
La Prairie Jean-Claude Poissant Saint-Philippe Municipal Councillor M Saint-Philippe Farmer
Lac-Saint-Jean Sabin Simard 1997 candidate in this riding for the Progressive Conservative Party M Alma Industrial trainer
Lac-Saint-Louis Francis Scarpaleggia Incumbent Member of Parliament M Kirkland Financial analyst
LaSalle—Émard—Verdun David Lametti M Montreal Professor of Law, McGill University
Laurentides—Labelle David Graham M Sainte-Lucie-des-Laurentides Political assistant
Laurier—Sainte-Marie Christine Poirier F Montreal Businesswoman
Laval—Les Îles Fayçal El-Khoury 2013 Laval City Council candidate for Abord-à-Plouffe M Laval Civil engineer
Lévis—Lotbinière Claude Boucher Former Canadian ambassador to Haiti M Saint-Antoine-de-Tilly Diplomat
Longueuil—Charles-LeMoyne Sherry Romanado F Greenfield Park Lecturer
Longueuil—Saint-Hubert Mick O'Grady Former city councillor and president of Greenfield Park Borough M Greenfield Park Musician
Louis-Hébert Joël Lightbound M Quebec Lawyer
Louis-Saint-Laurent Youri Rousseau M Quebec Corporate services manager
Manicouagan Mario Tremblay Former mayor of Longue-Rive M Longue-Rive Businessman
Marc-Aurèle-Fortin Yves Robillard M Laval Teacher
Mégantic—L'Érable David Berthiaume M Thetford Mines Chemist
Mirabel Karl Trudel M Saint-Joseph-du-Lac Sales and marketing director
Montarville Michel Picard 2011 candidate in Saint-Bruno—Saint-Hubert M Saint-Bruno Author, consultant
Montcalm Louis-Charles Thouin Mayor of Saint-Calixte M Saint-Calixte Politician
Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup Marie-Josée Normand F Saint-Hyacinthe Financial security advisor
Mount Royal Anthony Housefather Mayor of Côte-Saint-Luc M Côte-Saint-Luc Lawyer
Notre-Dame-de-Grâce—Westmount Marc Garneau Incumbent Member of Parliament, first Canadian astronaut in space M Westmount Engineer
Outremont Rachel Bendayan F Montreal Litigation lawyer
Papineau Justin Trudeau Incumbent Member of Parliament; Leader of the Liberal Party of Canada M Ottawa, Ontario Teacher
Pierre-Boucher—Les Patriotes—Verchères Lucie Gagnon F Saint-Amable Actress, singer
Pierrefonds—Dollard Frank Baylis M Beaconsfield Medical thechnology
Pontiac Will Amos M Chelsea Lawyer
Portneuf—Jacques-Cartier David Gauvin M Deschambault-Grondines Engineer
Québec Jean-Yves Duclos M Quebec Economist
Repentigny Adriana Dudas F Repentigny Restaurateur
Richmond—Arthabaska Marc Desmarais M Gatineau Lobbyist
Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques Pierre Cadieux 2011 candidate in this riding M Rimouski Professor
Rivière-des-Mille-Îles Linda Lapointe Former ADQ Member of the Quebec National Assembly for Groulx F Boisbriand Businesswoman
Rivière-du-Nord Janice Bélair Rolland F Saint-Jérôme Businesswoman
Rosemont—La Petite-Patrie Nadine Medawar F Montreal Record producer, singer
Saint-Hyacinthe—Bagot René Vincelette 2008 Conservative candidate in this riding M Mont-Saint-Hilaire Senior executive
Saint-Jean Jean Rioux Former Member of the Quebec National Assembly for Iberville M Saint-Jean-sur-Richelieu Educator
Saint-Laurent Stéphane Dion Incumbent Member of Parliament; former Leader of the Liberal Party of Canada M Montreal Political scientist
Saint-Léonard—Saint-Michel Nicola Di Iorio M Montreal Lawyer
Saint-Maurice—Champlain François-Philippe Champagne M Grand-Mère Businessman
Salaberry—Suroît Robert Sauvé Former Mayor of Coteau-du-Lac M Coteau-du-Lac Tire plant manager
Shefford Pierre Breton Granby City Councillor M Granby Public servant
Sherbrooke Tom Allen Former Lennoxville City Councillor, Chairman of the 2013 Canada Summer Games M Sherbrooke Event organizer
Terrebonne Michèle Audette Former President Native Women's Association of Canada 2012-14 F Maliotenam Native rights campaigner
Thérèse-De Blainville Ramez Ayoub M Lorraine Realtor
Trois-Rivières Yvon Boivin M Trois-Rivières Public servant
Vaudreuil—Soulanges Peter Schiefke M Vaudreuil-sur-le-Lac Humanitarian aid
Ville-Marie—Le Sud-Ouest—Île-des-Soeurs Marc Miller M Westmount Lawyer
Vimy Eva Nassif 2008 candidate in Terrebonne—Blainville and 2011 candidate in Laval F Laval Translator, teacher

Ontario - 121 seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Ajax Mark Holland Former Member of Parliament for Ajax—Pickering, Director of Health Promotion and Public Affairs for the Heart and Stroke Foundation of Canada M Ajax Health executive
Algoma—Manitoulin—Kapuskasing Heather Wilson F Espanola Lodge owner
Aurora—Oak Ridges—Richmond Hill Leona Alleslev F Richmond Hill Consultant, retired Canadian Air Force officer
Barrie—Innisfil Colin Wilson M Barrie Public servant
Barrie—Springwater—Oro-Medonte Brian Tamblyn Former President and CEO of Georgian College M Barrie Retired
Bay of Quinte Neil Ellis Former Mayor of Belleville M Belleville Businessman
Beaches—East York Nathaniel Erskine-Smith M Toronto Lawyer
Brampton Centre Ramesh Sangha M Brampton Lawyer
Brampton East Raj Grewal M Brampton Lawyer
Brampton North Ruby Sahota F Brampton Lawyer
Brampton South Sonia Sidhu F Brampton Diabetes Educator
Brampton West Kamal Khera F Brampton Nurse
Brantford—Brant Danielle Takacs F Brantford Community activist
Bruce—Grey—Owen Sound Kimberley Love 2011 candidate in this riding F Owen Sound Communications
Burlington Karina Gould F Burlington Trade and investment
Cambridge Bryan May 2011 candidate in this riding M Cambridge General manager, YMCA
Carleton Chris Rodgers M Kars Policy analyst
Chatham-Kent—Leamington Katie Omstead F Leamington Teacher
Davenport Julie Dzerowicz F Toronto Banking
Don Valley East Yasmin Ratansi Former Member of Parliament F Toronto Accountant
Don Valley North Geng Tan M Toronto Chemist
Don Valley West Rob Oliphant Former Member of Parliament M Toronto Minister
Dufferin—Caledon Ed Crewson Former Mayor of Shelburne M Shelburne Insurance broker
Durham Corrina Traill Clarington Councillor for Ward 3 F Newcastle Lawyer
Eglinton—Lawrence Marco Mendicino M Toronto Lawyer
Elgin—Middlesex—London Lori Baldwin-Sands St. Thomas Alderman, 2011 Ontario provincial candidate for the riding F St. Thomas Politician
Essex Audrey Festeryga F Kingsville Lawyer
Etobicoke Centre Borys Wrzesnewskyj Former Member of Parliament M Mississauga Businessman
Etobicoke North Kirsty Duncan Incumbent Member of Parliament F Etobicoke Medical geographer
Etobicoke—Lakeshore James Maloney Former Toronto city councillor for ward 5 (Etobicoke—Lakeshore) M Etobicoke Lawyer
Flamborough—Glanbrook Jennifer Stebbing F Burlington Lawyer
Glengarry—Prescott—Russell Francis Drouin M Rockland Consultant
Guelph Lloyd Longfield Former President & CAO of the Guelph Chamber of Commerce M Guelph Businessman
Haldimand—Norfolk Joan Mouland Wife of former Member of Parliament Bob Speller F Waterford Lawyer
Haliburton—Kawartha Lakes—Brock David Marquis Former Brock Municipal and Regional Councillor, 1995 Ontario provincial candidate for Durham—York M Sunderland Businessman
Hamilton Centre Anne Tennier 2011 candidate in this riding F Hamilton Engineer
Hamilton East—Stoney Creek Bob Bratina 56th Mayor of Hamilton M Hamilton Radio broadcaster
Hamilton Mountain Shaun Burt M Hamilton Teacher
Hamilton West—Ancaster—Dundas Filomena Tassi Former Catholic Trustee for Ward 3 of the Hamilton Wentworth Catholic School Board, 1995 Ontario provincial candidate for Hamilton Centre F Dundas Chaplain
Hastings—Lennox and Addington Mike Bossio Former Tyendinaga Township Councillor M Marysville Consultant
Humber River—Black Creek Judy Sgro Incumbent Member of Parliament for York West F Thornhill Parliamentarian
Huron—Bruce Allan Thompson M Ottawa Journalist
Kanata—Carleton Karen McCrimmon 2013 Liberal leadership candidate, 2011 candidate for Carleton—Mississippi Mills F Woodlawn Mediator, retired Canadian Air Force Lt. Colonel
Kenora Bob Nault Former Member of Parliament for Kenora—Rainy River (1988-2004) M Kenora Consultant
King—Vaughan Deb Schulte Vaughan local & regional Councillor F Vaughan Engineer
Kingston and the Islands Mark Gerretsen 95th Mayor of Kingston, son of former Ontario cabinet minister and Member of Provincial Parliament John Gerretsen M Kingston Politician
Kitchener Centre Raj Saini M Kitchener Businessman
Kitchener—Conestoga Tim Louis M Kitchener Musician
Kitchener South—Hespeler Marwan Tabbara M Kitchener Quality control field supervisor
Lambton—Kent—Middlesex Ken Filson Former Middlesex Centre councillor M Birr Credit union employee
Lanark—Frontenac—Kingston Philippe Archambault M Inverary Transportation
Leeds—Grenville—Thousand Islands and Rideau Lakes Mary Jean McFall Former Brockville City Councillor F Brockville Lawyer
London—Fanshawe Khalil Ramal Former Member of the Ontario Legislative Assembly for this Riding M London Businessman
London North Centre Peter Fragiskatos M London Professor, King's University College (University of Western Ontario)
London West Kate Young Former CFPL-TV news anchor, Manager of Public Affairs and Community Relations for the Thames Valley District School Board F London Publicist
Markham—Stouffville Jane Philpott F Stouffville Physician
Markham—Thornhill John McCallum Incumbent Member of Parliament for Markham—Unionville M Oakville Economist
Markham—Unionville Bang-Gu Jiang F Markham Lawyer
Milton Azim Rizvee M Milton Real estate CEO
Mississauga Centre Omar Alghabra Former Member of Parliament for Mississauga—Erindale M Mississauga Engineer
Mississauga East—Cooksville Peter Fonseca Former Member of the Ontario Legislative Assembly for Mississauga East—Cooksville, former Ontario Minister of Labour, 2011 candidate in this riding M Mississauga Management consultant
Mississauga—Erin Mills Iqra Khalid F Mississauga Lawyer
Mississauga—Lakeshore Sven Spengemann Former official with the United Nations Assistance Mission for Iraq M Mississauga Lawyer
Mississauga—Malton Navdeep Bains Former Member of Parliament for Mississauga—Brampton South M Mississauga Professor
Mississauga—Streetsville Gagan Sikand M Mississauga Lawyer
Nepean Chandra Arya M Nepean Businessman and community activist
Newmarket—Aurora Kyle Peterson 2011 candidate in this riding, Director of the United Way of York Region M Newmarket Lawyer
Niagara Centre Vance Badawey 2003 Ontario provincial candidate for Erie—Lincoln, Former Mayor of Port Colborne M Port Colborne Businessman
Niagara Falls Ron Planche Former Oakville Regional Councillor (1976-1981) M Niagara Falls Marketing communications
Niagara West Phil Rose M Grimsby Musician
Nickel Belt Marc Serré Son of Former Member of Parliament Gaetan Serré M Val Caron Businessman
Nipissing—Timiskaming Anthony Rota Former Member of Parliament M North Bay Lecturer
Northumberland—Peterborough South Kim Rudd Former President of the Cobourg Chamber of Commerce, 2011 candidate for Northumberland—Quinte West F Cobourg Businesswoman
Oakville John Oliver Former President/CEO of Halton Healthcare Services M Oakville Health management
Oakville North—Burlington Pam Damoff Oakville Town Councillor for Ward 2 F Oakville Consultant
Orléans Andrew Leslie Former Commander of the Canadian Army and Chief of the Army Staff (2006-2010) M Rockcliffe Park Retired Canadian Armed Forces Lt. Gen
Oshawa Tito-Dante Marimpietri Former Oshawa Regional & City Councillor M Oshawa Government administration
Ottawa Centre Catherine McKenna F Ottawa Lawyer
Ottawa South David McGuinty Incumbent Member of Parliament, Brother of Former Ontario Premier Dalton McGuinty M Ottawa Lawyer
Ottawa—Vanier Mauril Bélanger Incumbent Member of Parliament M Rockcliffe Park Administrator
Ottawa West—Nepean Anita Vandenbeld 2011 candidate in this riding F Ottawa Consultant
Oxford Don McKay Mayor of East Zorra-Tavistock since 2004 M East Zorra-Tavistock Politician
Parkdale—High Park Arif Virani M Toronto Lawyer
Parry Sound—Muskoka Trisha Cowie F Muskoka Lakes Lawyer
Perth—Wellington Stephen McCotter St. Mary's Municipal Councillor M St. Mary's Lawyer
Peterborough—Kawartha Maryam Monsef F Peterborough Community activist
Pickering—Uxbridge Jennifer O'Connell Pickering Regional Councillor for Ward 1 F Pickering Legal assistant
Renfrew—Nipissing—Pembroke Jeff Lehoux M Renfrew Humanitarian aid worker, retired Canadian Armed Forces Corporal
Richmond Hill Majid Jowhari M Richmond Hill Businessman
St. Catharines Chris Bittle M St. Catharines Lawyer
Sarnia—Lambton David McPhail M Sarnia Retired school principal
Sault Ste. Marie Terry Sheehan City Councillor for Ward 2 (2003–2015) M Sault Ste. Marie Employment and training consultant
Scarborough Centre Salma Zahid F Scarborough Public servant
Scarborough North Shaun Chen Chair of the Toronto District School Board and School Trustee for Ward 21 (Scarborough—Rouge River) M Toronto Community advocate
Scarborough Southwest Bill Blair Former Chief of Toronto Police Service (2005-2015) M Toronto Police officer
Scarborough—Agincourt Arnold Chan Incumbent Member of Parliament M Scarborough Lawyer
Scarborough—Guildwood John McKay Incumbent Member of Parliament M Scarborough Lawyer
Scarborough—Rouge Park Gary Anandasangaree M Markham Lawyer
Simcoe—Grey Mike MacEachern Former Mayor of New Tecumseth M Alliston Politician
Simcoe North Elisabeth Riley Former CEO of Orillia Soldiers’ Memorial Hospital F Orillia Retired
Spadina—Fort York Adam Vaughan Incumbent Member of Parliament for Trinity—Spadina M Toronto Broadcast journalist
Stormont—Dundas—South Glengarry Bernadette Clement 2011 candidate in this riding F Cornwall Lawyer
Sudbury Paul Lefebvre M Sudbury Lawyer, businessman
Thornhill Nancy Coldham F Thornhill Management consultant
Thunder Bay—Rainy River Don Rusnak M Thunder Bay Lawyer
Thunder Bay—Superior North Patty Hajdu Executive Director of Shelter House Thunder Bay F Thunder Bay Public administrator
Timmins—James Bay Todd Lever Former Timmins City Councillor M Timmins Lawyer
Toronto Centre Bill Morneau Former Chairman of the C.D. Howe Institute M East York Businessman
Toronto—Danforth Julie Dabrusin F Toronto Lawyer
Toronto—St. Paul's Carolyn Bennett Incumbent Member of Parliament for St. Paul's F Toronto Physician
University—Rosedale Chrystia Freeland Incumbent Member of Parliament for Toronto Centre F Toronto Journalist
Vaughan—Woodbridge Francesco Sorbara M Woodbridge Economist
Waterloo Bardish Chagger F Waterloo Community organizer
Wellington—Halton Hills Don Trant Former CEO of Georgetown Hospital M Halton Hills Retired physician
Whitby Celina Caesar-Chavannes 2014 By-election candidate for Whitby—Oshawa F Whitby Clinical trials management
Willowdale Ali Ehsassi M Toronto Lawyer
Windsor—Tecumseh Frank Schiller M Windsor Public servant
Windsor West David Sundin M Windsor Lawyer
York Centre Michael Levitt M Toronto Businessman
York—Simcoe Shaun Tanaka F Sharon Geology professor
York South—Weston Ahmed Hussen President of the Canadian Somali Congress M Vaughan Lawyer

Manitoba - 14 Seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Brandon—Souris Jodi Wyman F Alexander Lawyer
Charleswood—St. James—Assiniboia—Headingley Doug Eyolfson M Winnipeg Emergency room physician
Churchill—Keewatinook Aski Rebecca Chartrand F Winnipeg Teacher
Dauphin—Swan River—Neepawa Ray Piché M Brandon Retired Royal Canadian Mounted Police officer
Elmwood—Transcona Andrea Richardson-Lipon F Winnipeg Audiologist
Kildonan—St. Paul MaryAnn Mihychuk Former NDP Member of the Manitoba Legislative Assembly for St. James and Minto; 2004 Winnipeg mayoral candidate, former Manitoba Minister of Intergovernmental Affairs and Trade and former Manitoba Minister of Industry, Trade and Mines F Winnipeg Geoscientist
Portage—Lisgar Ken Werbiski M Portage la Prairie Optician, nurse
Provencher Terry Hayward 2013 By-election and 2011 candidate in this riding M Anola Retired
Saint Boniface—Saint Vital Dan Vandal Former Winnipeg City Councillor and Deputy Mayor of Winnipeg M Winnipeg Social worker
Selkirk—Interlake—Eastman Joanne Levy 2000 candidate for Calgary Centre F Balmoral Broadcast journalist
Winnipeg Centre Robert-Falcon Ouellette 2014 Winnipeg Mayoral Election candidate M Winnipeg University of Manitoba Aboriginal Focus Program Director
Winnipeg North Kevin Lamoureux Incumbent Member of Parliament M Winnipeg Air traffic controller
Winnipeg South Terry Duguid Former Winnipeg City Councillor, 2011 candidate in this riding, 2006 and 2004 candidate in Kildonan—St. Paul M Winnipeg Community activist
Winnipeg South Centre Jim Carr President and CEO of the Business Council of Manitoba; former Member of the Manitoba Legislative Assembly for Crescentwood and Fort Rouge M Winnipeg Businessman

Saskatchewan - 14 seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Battlefords—Lloydminster Larry Ingram Saskatchewan provincial candidate for Lloydminster 1999 & Cut Knife-Turtleford 2003 M Turtleford Farmer & sheet metal contractor
Carlton Trail—Eagle Creek Alex Slusar M Saskatoon Political organiser
Cypress Hills—Grasslands Marvin Wiens Former President Saskatchewan Wheat Pool 1999-2004 M Wymark Farmer
Desnethé—Missinippi—Churchill River Lawrence Joseph 2011 NDP candidate in this riding M Prince Albert Consultant
Moose Jaw—Lake Centre—Lanigan Perry Juttla 2014 Liberal Nomination candidate for Regina—Lewvan, 2003 Saskatchewan provincial candidate for Regina Walsh Acres M Regina Entrepreneur/landlord
Prince Albert Gordon Kirkby Ex-MP for Prince Albert—Churchill River 1993–97, Alderman Prince Albert City Council 1985–88, Mayor of Prince Albert 1988-93 M Prince Albert Lawyer
Regina—Lewvan Louis Browne Former Regina City Councillor for Ward 1 M Regina Lawyer
Regina—Qu'Appelle Della Anaquod F Fort Qu'Appelle Educator
Regina—Wascana Ralph Goodale Incumbent Member of Parliament, Deputy Leader of the Liberal Party of Canada M Regina Lawyer
Saskatoon—Grasswood Tracy Muggli Director, Mental Health & Addiction Services for Saskatoon Health Region F Saskatoon Public administrator
Saskatoon—University Cynthia Block F Saskatoon Journalist
Saskatoon West Lisa Abbott F Saskatoon Lawyer
Souris—Moose Mountain Steven Bebbington M Earl Grey Health worker
Yorkton—Melville Brooke Malinoski F Saskatoon Student

Alberta - 34 seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Banff—Airdrie Marlo Raynolds M Canmore Engineer
Battle River—Crowfoot Andy Kowalski M Ryley Businessman
Bow River Mac Alexander M Calgary Student, oil driller
Calgary Centre Kent Hehr Former Member of the Alberta Legislative Assembly for Calgary-Buffalo M Calgary Lawyer
Calgary Confederation Matt Grant M Calgary Lawyer
Calgary Forest Lawn Cam Stewart 2011 candidate for Calgary Northeast M Calgary Retired police officer
Calgary Heritage Brendan Miles M Calgary Physician
Calgary Midnapore Haley Brown F Calgary Project manager
Calgary Nose Hill Robert Prcic 2012 Alberta provincial candidate Calgary-North West, 2014 provincial by-election candidate Calgary-Foothills M Calgary Businessman
Calgary Rocky Ridge Nirmala Naidoo Former news anchor for CICT-DT and CBRT-DT F Calgary Marketing, broadcast journalist
Calgary Shepard Jerome James M Calgary Mechanical engineer
Calgary Signal Hill Kerry Cundal F Calgary Lawyer and Immigration adjudicator
Calgary Skyview Darshan Kang Former Member of the Alberta Legislative Assembly for Calgary-McCall M Chestermere Realtor
Edmonton Centre Randy Boissonnault M Edmonton Entrepreneur
Edmonton Griesbach Brian Gold M Spruce Grove Management consultant & lecturer
Edmonton Manning Sukhdev Aujla M Edmonton Correctional officer
Edmonton Mill Woods Amarjeet Sohi Edmonton City Councillor for Ward 12 M Edmonton Bus operator
Edmonton Riverbend Tariq Chaudary M Edmonton Business manager, educator
Edmonton Strathcona Eleanor Olszewski F Edmonton Lawyer, pharmacist
Edmonton West Karen Leibovici Former Member of the Alberta Legislative Assembly for Edmonton-Meadowlark and Former Edmonton City Councillor for Ward 5 F Edmonton Social worker
Edmonton—Wetaskiwin Jacqueline Biollo F Edmonton Businesswoman
Foothills Tanya MacPherson F Calgary Real estate broker
Fort McMurray—Cold Lake Kyle Harrietha 2014 By-election candidate for Fort McMurray—Athabasca M Fort McMurray Public servant
Grande Prairie—Mackenzie Reagan Johnston M Grand Prairie Salesman
Lakeland Garry Parenteau M Fishing Lake Public administrator, Metis rights campaigner
Lethbridge Mike Pyne Former Member of the Taber Roman Catholic District School Board M Lethbridge Public servant
Medicine Hat—Cardston—Warner Glen Allan M Medicine Hat Professor
Peace River—Westlock Christopher Brown M Faust Communications coordinator
Red Deer—Lacombe Jeff Rock M Red Deer Clergyman
Red Deer—Mountain View Chandra Kastern F Red Deer Administrator
Sherwood Park—Fort Saskatchewan Rod Frank M Sherwood Park Lawyer
St. Albert—Edmonton Beatrice Ghettuba F Edmonton Accountant, community organiser
Sturgeon River—Parkland Travis Dueck M Edmonton Student
Yellowhead Ryan Maguhn 2014 By-election candidate for this riding, Hinton Municipal Councillor M Hinton Teacher

British Columbia - 42 seats

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Abbotsford Peter Njenga M Surrey Accountant
Burnaby North—Seymour Terry Beech Former Nanaimo City Councillor M Burnaby Educator
Burnaby South Adam Pankratz M Burnaby Banker
Cariboo—Prince George Tracy Calogheros F Prince George Museum CEO
Central Okanagan—Similkameen—Nicola Karley Scott F West Kelowna Lawyer
Chilliwack—Hope Louis De Jaeger M Chilliwack Restaurateur
Cloverdale—Langley City John Aldag M Langley Businessman
Coquitlam—Port Coquitlam Ron McKinnon 2008 candidate in Port Moody—Westwood—Port Coquitlam M Port Coquitlam IT consultant
Courtenay—Alberni Carrie Powell-Davidson Parksville City Councillor F Parksville Event planner
Cowichan—Malahat—Langford Luke Krayenhoff M Victoria Management consultant
Delta Carla Qualtrough President of the Canadian Paralympic Committee F Delta Lawyer
Esquimalt—Saanich—Sooke David Merner Former President of the Liberal Party of Canada (British Columbia) M Victoria Lawyer
Fleetwood—Port Kells Ken Hardie Communications director of TransLink 1999-2012 M Surrey Communications director
Kamloops—Thompson—Cariboo Steve Powrie M Kamloops Teacher
Kelowna—Lake Country Stephen Fuhr M Kelowna Pilot
Kootenay—Columbia Don Johnston Former CEO of the Columbia Basin Trust and Canada World Youth M Nelson Community development
Langley—Aldergrove Leon Jensen M Langley Retired Canadian Armed Forces Lt. Colonel
Mission—Matsqui—Fraser Canyon Jati Sidhu 2000 candidate for Dewdney—Alouette M Abbotsford Businessman
Nanaimo—Ladysmith Tim Tessier M Nanaimo Realtor
New Westminster—Burnaby Sasha Ramnarine M New Westminster Lawyer
North Island—Powell River Peter Schwarzhoff M Campbell River Meteorologist
North Okanagan—Shuswap Cindy Derkaz F Salmon Arm Retired
North Vancouver Jonathan Wilkinson M North Vancouver Businessman
Pitt Meadows—Maple Ridge Dan Ruimy M Maple Ridge Businessman
Port Moody—Coquitlam Jessie Adcock Chief Digital Officer for Vancouver F Port Moody Public servant
Prince George—Peace River—Northern Rockies Matt Shaw M Prince George Adult educator
Richmond Centre Lawrence Woo M Vancouver Accountant
Saanich—Gulf Islands Tim Kane M Victoria Public relations
Skeena—Bulkley Valley Brad Layton Telkwa village councilor since 2011 M Telkwa Forest technician
South Okanagan—West Kootenay Connie Denesiuk Former President of the B.C. School Trustees Association, former Chair of the Okanagan Skaha School District Board F Summerland Construction
South Surrey—White Rock Judy Higginbotham 1988 candidate in South Surrey—White Rock—South Langley, 2004 & 2008 candidate in South Surrey—White Rock—Cloverdale, Member of Surrey City Council 1983-2008 F South Surrey Businesswoman, community organiser
Steveston—Richmond East Joe Peschisolido Former MP for Richmond representing the Canadian Alliance (2000–02) & the Liberals (2002-04) M Richmond Lawyer
Surrey Centre Randeep Sarai M Surrey Lawyer
Surrey—Newton Sukh Dhaliwal Former Member of Parliament for Newton—North Delta M Surrey Engineer
Vancouver Centre Hedy Fry Incumbent Member of Parliament F Vancouver Doctor
Vancouver East Edward Wong M Vancouver Lawyer
Vancouver Granville Jody Wilson-Raybould Regional Chief of the BC Assembly of First Nations F Quathiaski Cove Lawyer
Vancouver Kingsway Steven Kou M Vancouver Wealth management
Vancouver Quadra Joyce Murray Incumbent Member of Parliament F Vancouver Environmentalist
Vancouver South Harjit Sajjan Former Commander of The British Columbia Regiment (Duke of Connaught's Own), first Sikh to command a Canadian regiment. M Vancouver Canadian Armed Forces, Lt. Col
Victoria None (candidate resigned after nomination deadline)[1]
West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country Pamela Goldsmith-Jones Former Mayor of West Vancouver F West Vancouver Public affairs consultant

Yukon - 1 seat

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Yukon Larry Bagnell Former Member of Parliament M Whitehorse Executive director

Northwest Territories - 1 seat

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Northwest Territories Michael McLeod Former North West Territories MLA for Deh Cho (1999-2011) M Fort Providence Tourism development officer

Nunavut - 1 seat

Riding
Candidate's Name Notes Gender Residence Occupation Votes % Rank
Nunavut Hunter Tootoo[2] 1997 NDP candidate for Nunavut. Former Nunavut MLA (1999-2013) and former Speaker (2011–13) M Iqaluit Businessman

See also

References

  1. ^ "Liberal candidate Cheryl Thomas resigns over Facebook comments". CBC News. CBC News. Retrieved 1 October 2015.
  2. ^ As election campaign heats up in Nunavut, Liberals anoint Hunter Tootoo