Japan at the
2018 Asian Games
IOC codeJPN
NOCJapanese Olympic Committee
Websitewww.joc.or.jp
in Jakarta and Palembang
August 18 (18-08) – September 2 (2-09)
Competitors762
Flag bearers Yukiko Ueno (Opening)
Rikako Ikee (Closing)
Medals
Ranked 2nd
Gold
75
Silver
56
Bronze
74
Total
205
Asian Games appearances (overview)

Japan participated in the 2018 Asian Games as a competing nation, in Jakarta and Palembang, Indonesia, from 18 August to 2 September 2018.[1]

Medalists

Further information: 2018 Asian Games medal table


Demonstration events
Medal Name Sport Event Date
 Gold Naoki Sugimura
Tsubasa Aihara
eSports Pro Evolution Soccer tournament 1 Sep

Competitors

The following is a list of the number of competitors representing Japan that participated at the Games:

Sport Men Women Total
Archery 4 4 8
Artistic swimming 9 9
Athletics 35 23 58
Badminton 10 10 20
Baseball 23 23
Basketball 16 16 32
Bowling 6 6 12
Boxing 7 1 8
Canoeing 11 8 19
Contract bridge 9 3 12
Cycling 14 10 24
Diving 3 4 7
Equestrian 11 1 12
Fencing 12 12 24
Field hockey 18 18 36
Football 20 18 38
Golf 4 3 7
Gymnastics 7 11 18
Handball 15 16 31
Judo 10 10 20
Kabaddi 10 10 20
Karate 4 4 8
Kurash 2 0 2
Modern pentathlon 2 2 4
Paragliding 5 3 8
Pencak silat 1 0 1
Roller sports 2 2 4
Rowing 7 7 14
Rugby sevens 12 12 24
Sailing 7 5 12
Sambo 2 1 3
Sepak takraw 9 9 18
Shooting 9 9 18
Soft tennis 5 5 10
Softball 17 17
Sport climbing 2 2 4
Squash 3 3 6
Swimming 19 19 38
Table tennis 4 4 8
Taekwondo 3 3 6
Tennis 5 5 10
Triathlon 3 2 5
Volleyball 18 18 36
Water polo 13 13 26
Weightlifting 8 7 15
Wrestling 12 6 18
Wushu 4 2 6
Total 406 353 759

Demonstration events

Sport Men Women Total
Canoe polo 6 6 12
eSports 3 0 3

Archery

Main article: Archery at the 2018 Asian Games

Recurve
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Hiroki Muto Men's individual 649 18  Khudoyarov (TJK)
W 6–0
 Baatarkhuyag (MGL)
W 6–4
 Kim (KOR)
L 1–7
Did not advance
Takaharu Furukawa 668 7 Bye  Pathairat (THA)
W 6–2
 Li (CHN)
W 6–4
 Kim (KOR)
L 4–6
Did not advance
Tomoaki Kuraya 646 30 Did not advance
Hiroki Muto
Takaharu Furukawa
Tomoaki Kuraya
Men's team 1963 6 Bye  Indonesia
W 6–2
 Chinese Taipei
L 0–6
Did not advance
Ayano Kato Women's individual 643 19 Did not advance
Kaori Kawanaka 649 13 Bye  Ghapar (MAS)
W 6–0
 Tan (TPE)
L 1–7
Did not advance
Tomomi Sugimoto 663 6 Bye  Tagaeva (TJK)
W 6–0
 Lestari (INA)
W 6–2
 Le (TPE)
L 0–6
Did not advance
Ayano Kato
Kaori Kawanaka
Tomomi Sugimoto
Women's team 1955 4  Bangladesh
W 6–2
 Indonesia
W 6–0
 South Korea
L 2–6
 China
W 6–2
3rd place, bronze medalist(s)
Takaharu Furukawa
Tomomi Sugimoto
Mixed team 1331 4 Bye  Iran
W 6–0
 Bangladesh
W 5–1
 Mongolia
W 6–2
 North Korea
W 6–0
1st place, gold medalist(s)
Compound
Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Kazune Nakamura
Yumiko Honda
Mixed team 1366 10 Bye  Iran
L 152–152(17–19)
Did not advance

Artistic swimming

Main article: Artistic swimming at the 2018 Asian Games

Japan has fielded a squad of nine artistic swimmers to compete in the women's duet and team events.[2]

Athlete Event Technical routine Free routine Total Rank
Points Rank Points Rank
Yukiko Inui
Megumu Yoshida
Duet 90.2363 2 92.1000 2 182.3363 2nd place, silver medalist(s)
Juka Fukumura
Yukiko Inui
Kei Marumo
Kano Omata
Mayu Tsukamoto
Mashiro Yasunaga
Megumu Yoshida
Moeka KijimaFR
Okina KyogokuTR
Team 90.9357 2 91.9333 2 182.8690 2nd place, silver medalist(s)

FR: Reserved in free routine; TR: Reserved in technical routine.

Athletics

Main article: Athletics at the 2018 Asian Games

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Ryota Yamagata 100 m 10.19 2Q 10.10 1Q 10.00 3rd place, bronze medalist(s)
Asuka Cambridge 10.23 2Q 10.36 3 Did not advance
Shōta Iizuka 200 m 21.08 2Q 20.64 2Q 20.68 7
Yuki Koike 21.30 2Q 20.35 1Q 20.23 1st place, gold medalist(s)
Julian Walsh 400 m 46.20 2Q 46.01 2 45.89 5
Sho Kawamoto 800 m 1:48.07 4Q 1:50.87 7
Takumi Murashima 1:48.86 3 Did not advance
Ryoji Tatezawa 1500 m 3:50.75 4Q 3:49.40 9
Taioh Kanai 110 m hurdles 13.81 2Q 13.74 7
Shunya Takayama 13.84 1Q 13.48 3rd place, bronze medalist(s)
Takatoshi Abe 400 m hurdles 49.71 3Q 49.12 3rd place, bronze medalist(s)
Takayuki Kishimoto 50.95 10 Did not advance
Kazuya Shiojiri 3000 m steeplechase 8:29.42 3rd place, bronze medalist(s)
Kosei Yamaguchi 8:47.41 9
Hiroto Inoue Marathon 2:18:22 1st place, gold medalist(s)
Hayato Sonoda 2:19:04 4
Eiki Takahashi 20 km walk 1:27:31 5
Toshikazu Yamanishi 1:22:10 2nd place, silver medalist(s)
Hayato Katsuki 50 km walk 4:03:30 1st place, gold medalist(s)
Satoshi Maruo 4:14:13 4
Ryota Yamagata
Shuhei Tada
Yoshihide Kiryū
Asuka Cambridge
4 × 100 m relay 38.20 1 38.16 1st place, gold medalist(s)
Julian Walsh
Yuki Koike
Takatoshi Abe
Shōta Iizuka
4 × 400 m relay 3:06.11 1 3:01.94 3rd place, bronze medalist(s)
Field events
Athlete Event Heat Final
Result Rank Result Rank
Yuki Hashioka Long jump 8.03 1Q 8.05 4
Shotaro Shiroyama 7.74 6Q 7.98 5
Kohei Yamashita Triple jump 16.46 4
Naoto Tobe High jump 2.15 1Q 2.24 3rd place, bronze medalist(s)
Takashi Eto 2.15 1Q 2.24 6
Seito Yamamoto Pole vault 5.70 1st place, gold medalist(s)
Kosei Takekawa 5.00 11
Masateru Yugami Discus throw 57.62 6
Ryohei Arai Javelin throw 75.24 7
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Akihiko Nakamura Result 10.95 7.34 11.43 1.97 48.87 14.45 36.84 4.80 51.35 4:24.75 7738 3rd place, bronze medalist(s)
Points 872 896 572 776 867 917 601 849 609 779
Keisuke Ushiro Result 11.39 7.09 14.49 1.97 50.29 15.09 45.09 4.90 63.07 4:44.11 7878 1st place, gold medalist(s)
Points 776 835 758 776 801 839 774 880 784 655
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Chisato Fukushima 100 m 11.99 4 Did not advance
200 m DNS Did not advance
Kana Ichikawa 100 m 11.94 5Q 12.01 8 Did not advance
Yume Kitamura 800 m 2:05.31 2Q 2:03.88 4
Ayano Shiomi 2:04.46 2Q 2:04.57 4
Rina Nabeshima 5000 m 15:40.37 4
Minami Yamanouchi 15:52.48 6
Yuka Hori 10000 m 32:42.73 7
Masumi Aoki 100 m hurdles 13.48 3Q 13.63 5
Hitomi Shimura 13.87 8Q 13.74 7
Eri Utsunomiya 400 m hurdles 57.99 2Q 58.97 7
Yukari Ishizawa 3000 m steeplechase 10:13.53 8
Keiko Nogami Marathon 2:36:27 2nd place, silver medalist(s)
Hanae Tanaka 2:42:35 9
Kumiko Okada 20 km walk 1:34:02 3rd place, bronze medalist(s)
Midori Mikase
Kana Ichikawa
Nodoka Seko
Masumi Aoki
4 × 100 m relay 44.95 5 44.93 5
Ayaka Kawata
Yume Kitamura
Eri Utsunomiya
Ayano Shiomi
4 × 400 m relay 3:34.14 5
Field events
Athlete Event Final
Result Rank
Hitomi Katsuyama Hammer throw 62.95 3rd place, bronze medalist(s)
Akane Watanabe 62.45 4
Marina Saito Javelin throw 56.46 4
Risa Miyashita 51.05 9
Combined events - Heptathlon
Athlete Event 110H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Meg Hemphill Result 13.69 1.64 11.97 25.37 5.97 43.71 2:25.00 5654 6
Points 1023 783 659 853 840 739 757
Yuki Yamasaki Result 14.02 1.70 12.13 24.75 5.89 46.48 2:17.75 5873 3rd place, bronze medalist(s)
Points 976 855 670 910 816 792 854
Mixed
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Jun Kimura
Ayaka Kawata
Eri Utsunomiya
Jun Yamashita
4 × 400 m relay 3:21.90 5

Badminton

Main article: Badminton at the 2018 Asian Games

Nippon Badminton Association announced its squad of 20 players (10 men's and 10 women's) on 6 June 2018.[3]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Kento Momota Singles Bye  B Shrestha (NEP)
W (21–9, 21–10)
 A S Ginting (INA)
L (18–21, 18–21)
Did not advance
Kenta Nishimoto Bye  K Byambajav (MGL)
W (21–11, 21–6)
 H Z Shaheed (MDV)
W (21–7, 21–10)
 Son W-h (KOR)
W (21–17, 21–11)
 J Christie (INA)
L (15–21, 21–15, 19–21)
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Takeshi Kamura
Keigo Sonoda
Doubles  T Isriyanet /
K Namdash (THA)
W (21–11, 21–16)
 Ong Y S /
Teo E Y (MAS)
L (14–21, 17–21)
Did not advance
Takuto Inoue
Yuki Kaneko
 M I S Bhatti /
A Sarwar (PAK)
W (21–8, 21–16)
 M F Gideon /
K S Sukamuljo (INA)
L (16–21, 21–19, 18–21)
Did not advance
Kento Momota
Kenta Nishimoto
Riichi Takeshita
Kanta Tsuneyama
Takeshi Kamura
Keigo Sonoda
Takuto Inoue
Yuki Kaneko
Yuta Watanabe
Takuro Hoki
Team  Malaysia
W 3–0
 South Korea
W 3–0
 Indonesia
L 1–3
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Akane Yamaguchi Singles  S Lidaa (AFG)
W (21–0, 21–3)
 N Tamang (NEP)
W (21–7, 21–12)
 Chen YF (CHN)
W (21–19, 21–11)
 P V Sindhu (IND)
L (17–21, 21–15, 10–21)
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Nozomi Okuhara  M A Shahrurunaz (MDV)
W (21–2, 21–5)
 He BJ (CHN)
W (21–10, 21–12)
 Tai T-y (TPE)
L (15–21, 10–21)
Did not advance
Misaki Matsutomo
Ayaka Takahashi
Doubles Bye  G Saddique /
S Waqas (PAK)
W (21–3, 21–3)
 Kim H-r /
Kong H-y (KOR)
W (21–10, 21–7)
 G Polii /
A Rahayu (INA)
W (21–15, 21–17)
 Chen QC /
Jia YF (CHN)
L (20–22, 20–22)
2nd place, silver medalist(s)
Yuki Fukushima
Sayaka Hirota
Bye  D D Haris /
R A Pradipta (INA)
W (21–13, 21–17)
 Lee S-h /
Shin S-c (KOR)
W (21–13, 21–17)
 Chen QC /
Jia YF (CHN)
L (17–21, 8–21)
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Akane Yamaguchi
Nozomi Okuhara
Sayaka Sato
Aya Ohori
Misaki Matsutomo
Ayaka Takahashi
Yuki Fukushima
Sayaka Hirota
Arisa Higashino
Koharu Yonemoto
Team Bye  India
W 3–1
 Indonesia
W 3–1
 China
W 3–1
1st place, gold medalist(s)
Mixed
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Yuta Watanabe
Arisa Higashino
Mixed  Choi S-g /
Shin S-c (KOR)
W (12–21, 22–20, 21–15)
 R Azam /
S Waqas (PAK)
W (21–7, 21–9)
 Wang YL /
Huang DP (CHN)
L (17–21, 21–18, 17–21)
Did not advance
Takuro Hoki
Koharu Yonemoto
Bye  Đỗ T Đ /
Phạm N T (VIE)
W (21–12, 21–13)
 Zheng SW /
Huang YQ (CHN)
L (13–21, 15–21)
Did not advance

Baseball

Main article: Baseball at the 2018 Asian Games

Japan participated in the baseball competition at the Games, and the team were drawn in the group A.[4]

Team Event Round 1 Round 2 Super / Consolation Final / BM
Oppositions
scores
Rank Oppositions
scores
Rank Oppositions
scores
Rank Opposition
score
Rank
Japan men's Men's tournament Bye  Pakistan: W 15–0 (F/6)
 China: W 17–2 (F/5)
 Thailand: W 24–0 (F/5)
1 Q  South Korea: L 1–5
 Chinese Taipei: W 5–0
2 Q  South Korea: L 0–3 2nd place, silver medalist(s)
Roster

The following is the Japan roster (Samurai team) for the men's baseball tournament of the 2018 Asian Games. The team of 24 players was officially named on 18 June 2018.[5] The team remain of 23 players after Shunpei Yoshikawa withdrawal from the Games.[6]

Manager
Akio Ishii
Coaches
Yuji Tanahashi
Shigeki Wakabayashi
Masanori Sugiura
Pos. No. Player Date of birth (age) Bats Throws Club
OF 1 Koji Chikamoto (1994-11-09)9 November 1994 (aged 23) Japan Osaka Gas Okayama
IF 2 Jumpei Horimai (1993-04-18)18 April 1993 (aged 25) Japan Toshiba Iwate
IF 3 Sho Aoyagi (1989-12-07)7 December 1989 (aged 28) Japan Osaka Gas Okayama
IF 4 Shoji Kitamura (1994-01-23)23 January 1994 (aged 24) Japan Toyota Ishikawa
OF 5 Momotaro Matsumoto (1994-11-11)11 November 1994 (aged 23) Japan Honda Hokkaido
OF 6 Asahi Sato (1992-10-09)9 October 1992 (aged 25) Japan Toshiba Ibaragi
IF 7 Tsuyoshi Tamura (1993-09-06)6 September 1993 (aged 24) Japan JR West Okayama
IF 8 Michiori Okabe (1992-06-04)4 June 1992 (aged 26) Japan Jx-Eneos Tokyo
IF 9 Shohei Morishita (1994-06-23)23 June 1994 (aged 24) Japan Hitachi Tokyo
IF 10 Junya Kino (1992-10-20)20 October 1992 (aged 25) Japan NTT East Kanagawa
P 11 Yuichiro Okano (1994-04-16)16 April 1994 (aged 24) Japan Toshiba Miyagi
IF 12 Yuki Jibiki (1990-06-25)25 June 1990 (aged 28) Japan Tokyo Gas Chiba
P 13 Yudai Aranishi (1992-08-25)25 August 1992 (aged 26) Japan Honda Kumamoto
P 15 Isamu Usui (1994-04-02)2 April 1994 (aged 24) Japan Tokyo Gas Kanagawa
P 17 Makoto Hori (1995-02-27)27 February 1995 (aged 23) Japan NTT East Tokyo
P 18 Takumi Takahashi (1994-06-20)20 June 1994 (aged 24) Japan Japan Life Insurance Gumma
P 19 Katsutoshi Satake (1983-10-14)14 October 1983 (aged 34) Japan Toyota Kanagawa
P 20 Akiyoshi Katsuno (1997-06-12)12 June 1997 (aged 21) Japan Mitsubishi H.I. Gifu
C 23 Takehiro Tsujino (1993-06-16)16 June 1993 (aged 25) Japan Honda Ibaragi
OF 24 Kohei Sasagawa (1994-04-21)21 April 1994 (aged 24) Japan Tokyo Gas Ibaragi
C 27 Ryo Kinami (1992-04-10)10 April 1992 (aged 26) Japan Nippon Express Tokyo
P 34 Ryoga Tomiyama (1997-05-03)3 May 1997 (aged 21) Japan Toyota Wakayama
C 36 Takeshi Hosoyamada (1986-04-29)29 April 1986 (aged 32) Japan Toyota Kagoshima
Round 2 – Group A
Pos Team Pld W L RF RA PCT GB Qualification
1  Japan 3 3 0 56 2 1.000 Super round
2  China 3 2 1 33 20 .667 1
3  Pakistan 3 1 2 11 32 .333 2 Consolation round
4  Thailand 3 0 3 1 47 .000 3
Source: OCA


26 August
9:00
Japan  15–0 (F/6)  Pakistan Rawamangun Baseball Field, Jakarta
Attendance: 200
Umpires: Huang Jun-jeh (TPE)
WP: Yudai Aranishi Boxscore LP: Tariq Nadeem
HR: Kohei Sasagawa (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Pakistan 0 0 0 0 0 0 0 4 1
 Japan 0 4 8 1 1 1 15 15 0

27 August
14:00
Japan  17–2 (F/5)  China Rawamangun Baseball Field, Jakarta
Attendance: 150
Umpires: Chu Hsu-kuang (TPE)
WP: Akiyoshi Katsuno Boxscore LP: Gong Haicheng
HR: Shohei Morishita (1), Momotaro Matsumoto (2), Tsuyoshi Tamura (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 China 0 0 0 2 0 2 5 0
 Japan 13 1 2 0 1 17 17 0

28 August
9:00
Thailand  0–24 (F/5)  Japan Rawamangun Baseball Field, Jakarta
Attendance: 130
Umpires: Sujeewa Wijayanayake (SRI)
LP: Alex Clark Boxscore WP: Takumi Takahashi
HR: Tsuyoshi Tamura (2), Yuki Jibiki (1), Michiori Okabe (1), Asahi Sato (1), Kohei Sasagawa (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Japan 4 4 5 3 8 24 19 1
 Thailand 0 0 0 0 0 0 0 2
Super round
Pos Team Pld W L RF RA PCT GB Qualification
1  South Korea 3 2 1 16 4 .667[a] Gold medal match
2  Japan 3 2 1 23 7 .667[a]
3  Chinese Taipei 3 2 1 3 6 .667[a] Bronze medal match
4  China 3 0 3 3 28 .000 2
Source: OCA
Notes:
  1. ^ a b c Tied on head-to-head wins (1). Team quality balance: KOR +0.167, JPN +0.056, TPE −0.222.


30 August
12:00
Japan  1–5  South Korea Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta
Attendance: 637
Umpires: Chu Hsu-kuang (TPE)
LP: Katsutoshi Satake Boxscore WP: Lee Yong-chan
HR: Kim Ha-seong (1), Park Byung-ho (1), Hwang Jae-gyun (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 South Korea 0 0 2 1 2 0 0 0 0 5 14 1
 Japan 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 6 1

31 August
18:30
Chinese Taipei  0–5  Japan Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta
Attendance: 500
Umpires: Park Hi-young (KOR)
LP: Lin Hua-ching Boxscore WP: Yuichiro Okano
Sv: Yudai Aranishi
HR: Tsuyoshi Tamura (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Japan 0 2 0 0 0 1 1 1 0 5 7 0
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 2
Final
1 September
16:00
South Korea  3–0  Japan Gelora Bung Karno Baseball Field, Jakarta
Attendance: 1,700
Umpires: Huang Jun-jeh (TPE)
WP: Yang Hyeon-jong
Sv: Jung Woo-ram
Boxscore LP: Ryoga Tomiyama
HR: Park Byung-ho (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Japan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
 South Korea 2 0 1 0 0 0 0 0 X 3 4 2

Basketball

Main article: Basketball at the 2018 Asian Games

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinals / Pl. Final / BM / Pl.
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Japan men's Men's tournament  Chinese Taipei
L 65−71
 Qatar
W 82−71
 Hong Kong
W 88−82
2 Q  Iran
L 67−93
 Philippines
L 80−113
 Indonesia
W 84−66
7
Japan women's Women's tournament  Hong Kong
W 121−44
 China
L 73−105
 Mongolia
W 107−35
 Thailand
W 91−41
2 Q  Kazakhstan
W 104−57
 China
L 74−86
 Chinese Taipei
W 76−63
3rd place, bronze medalist(s)
Japan men's Men's 3x3 tournament    Nepal
W 22−11
 Jordan
W 22−7
 Maldives
W Disq.
 Qatar
W 21−15
 Syria
W 21−13
1 Q  Thailand
L 13−21
Did not advance
Japan women's Women's 3x3 tournament  Mongolia
W 22−1
 Chinese Taipei
W 14−10
   Nepal
W 21−4
1 Q  Indonesia
W 15−6
 Thailand
W 21−16
 China
L 10−21
2nd place, silver medalist(s)

5x5 basketball

Japan men's team will compete in group C at the Games, while the women's team in group Y.[7]

Men's tournament

Main article: Basketball at the 2018 Asian Games – Men

Roster

The following is the Japan roster in the men's basketball tournament of the 2018 Asian Games.[8]

Japan men's national basketball team - 2018 Asian Games roster
Players Coaches
}
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
SG 3 Naoto Tsuji 28 – (1989-09-08)8 September 1989 1.85 m (6 ft 1 in) Kawasaki Brave Thunders Japan
PG 4 Taichi Nakamura 21 – (1997-06-29)29 June 1997 1.90 m (6 ft 3 in) Toyama Grouses Japan
C 8 Atsuya Ota 34 – (1984-04-06)6 April 1984 2.06 m (6 ft 9 in) San-en NeoPhoenix Japan
PG 9 Leo Vendrame 24 – (1993-11-14)14 November 1993 1.83 m (6 ft 0 in) Sun Rockers Shibuya Japan
SG 13 Takuya Hashimoto 23 – (1994-12-03)3 December 1994 1.88 m (6 ft 2 in) Osaka Evessa Japan
SF 27 Naoya Kumagae 27 – (1990-11-16)16 November 1990 1.95 m (6 ft 5 in) Osaka Evessa Japan
SF 30 Keita Imamura 22 – (1996-01-25)25 January 1996 1.91 m (6 ft 3 in) Niigata Albirex Japan
C 32 Avi Schafer 20 – (1998-01-28)28 January 1998 2.05 m (6 ft 9 in) Georgia Tech United States
SF 41 Takuma Sato 23 – (1995-05-10)10 May 1995 1.94 m (6 ft 4 in) Shiga Lakestars Japan
PF 43 Yuya Nagayoshi 27 – (1991-07-14)14 July 1991 1.99 m (6 ft 6 in) Kyoto Hannaryz Japan
G/F 65 Shogo Tamaki 21 – (1996-08-30)30 August 1996 1.95 m (6 ft 5 in) University of Tsukuba Japan
SF 88 Tenketsu Harimoto 26 – (1992-01-08)8 January 1992 1.98 m (6 ft 6 in) Nagoya Diamond Dolphins Japan
Head coach
  • Argentina Herman Mandole
Legend
  • (C) Team captain
  • (NP) Naturalized player
  • Club - describes last
    club before the tournament
  • Age - describes age
    on 14 August 2018
Group C
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Chinese Taipei 3 3 0 252 202 +50 6 Quarterfinals
2  Japan 3 2 1 235 224 +11 5
3  Qatar 3 1 2 231 245 −14 4
4  Hong Kong 3 0 3 229 276 −47 3
Source: OCA
14 August
10:00
Chinese Taipei  71–65  Japan
Scoring by quarter: 11–17, 19–20, 29–16, 12–12
Pts: Chen Y.C. 18
Rebs: Liu C. 9
Asts: Chen Y.C. 5
Pts: Harimoto 12
Rebs: Sato 8
Asts: Vendrame 6
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Harja Jaladri (INA), Alexey Stepanenko (KAZ), Preeda Muongmee (THA)

16 August
18:30
Japan  82–71  Qatar
Scoring by quarter: 17–23, 22–14, 22–18, 21–16
Pts: Hashimoto 22
Rebs: Schafer 7
Asts: Hashimoto 4
Pts: Ngombo 36
Rebs: Yousuf, Suliman 6
Asts: Suliman 6
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Ferdinand Pascual (PHI), Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Kim Jong-kuk (KOR)

22 August
16:00
Japan  88–82  Hong Kong
Scoring by quarter: 22–19, 20–22, 28–20, 18–21
Pts: Ota 19
Rebs: Ota 10
Asts: Vendrame 8
Pts: Leung S.W. 35
Rebs: Szeto W.K. 16
Asts: Yang 6
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Budi Marfan (INA), Johan Christiana (INA), Haryanto Sutaryo (INA)
Quarter-final
27 August
12:30
Iran  93–67  Japan
Scoring by quarter: 25–14, 17–21, 25–19, 26–13
Pts: Haddadi 22
Rebs: Haddadi 15
Asts: Nikkhah, Kazemi 4
Pts: Kumagae 14
Rebs: Tsuji, Ota 5
Asts: Nakamura 7
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Harja Jaladri (INA), Preeda Muongmee (THA), Chen Ying-cheng (TPE)
Classification 5th–8th
28 August
16:00
Philippines  113–80  Japan
Scoring by quarter: 27–27, 30–20, 25–17, 31–16
Pts: Standhardinger 27
Rebs: Standhardinger 13
Asts: Clarkson 9
Pts: Nakamura 16
Rebs: Schafer 8
Asts: Nakamura 11
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Yuen Chun Yip (HKG), Mohammad Doust (IRI), Kim Jong-kuk (KOR)
Seventh place game
31 August
12:30
Japan  84–66  Indonesia
Scoring by quarter: 21–20, 18–12, 18–22, 27–12
Pts: Tsuji 29
Rebs: Ota 11
Asts: Harimoto 8
Pts: Johnson 23
Rebs: Johnson 12
Asts: Wisnu 6
Istora Gelora Bung Karno, Jakarta
Referees: Yuen Chun Yip (HKG), Kim Jong-kuk (KOR), Preeda Muongmee (THA)

Women's tournament

Main article: Basketball at the 2018 Asian Games – Women

Roster

The following is the Japan roster in the women's basketball tournament of the 2018 Asian Games.[9]

Japan women's national basketball team - 2018 Asian Games roster
Players Coaches
}
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
PF 2 Layla Takehara 18 – (2000-03-12)12 March 2000 1.85 m (6 ft 1 in) Mitsubishi Electric Koalas Japan
SF 3 Stephanie Mawuli 19 – (1998-11-25)25 November 1998 1.81 m (5 ft 11 in) Toyota Antelopes Japan
C 9 Haruka Suzuki 24 – (1993-09-20)20 September 1993 1.83 m (6 ft 0 in) Hitachi High-Technologies Cougars Japan
SG 11 Mio Shinozaki (C) 26 – (1991-09-12)12 September 1991 1.67 m (5 ft 6 in) Fujitsu Red Wave Japan
PG 15 Shiori Yasuma 24 – (1994-07-22)22 July 1994 1.61 m (5 ft 3 in) Chanson V-Magic Japan
F 22 Miyuki Kawamura 23 – (1994-10-27)27 October 1994 1.85 m (6 ft 1 in) Chanson V-Magic Japan
PG 23 Moe Nagata 21 – (1997-06-20)20 June 1997 1.72 m (5 ft 8 in) Tokyo Medical and Dental University Japan
SG 27 Saki Hayashi 23 – (1995-03-16)16 March 1995 1.61 m (5 ft 3 in) JX-Eneos Sunflowers Japan
PG 32 Saori Miyazaki 22 – (1995-08-27)27 August 1995 1.67 m (5 ft 6 in) JX-Eneos Sunflowers Japan
PF 33 Tamami Nakada 20 – (1997-12-21)21 December 1997 1.82 m (6 ft 0 in) Waseda University Japan
SG 45 Aya Watanabe 26 – (1992-08-12)12 August 1992 1.69 m (5 ft 7 in) Mitsubishi Electric Koalas Japan
C 66 Kadysha Juna Umezawa 20 – (1998-07-26)26 July 1998 1.88 m (6 ft 2 in) JX-Eneos Sunflowers Japan
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • (NP) Naturalized player
  • Club - describes last
    club before the tournament
  • Age - describes age
    on 15 August 2018
Group Y
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  China 4 4 0 448 182 +266 8 Quarterfinals
2  Japan 4 3 1 392 225 +167 7
3  Thailand 4 2 2 231 316 −85 6
4  Mongolia 4 1 3 193 358 −165 5
5  Hong Kong 4 0 4 230 413 −183 4
Source: OCA
15 August
16:00
Hong Kong  44–121  Japan
Scoring by quarter: 13–29, 15–33, 6–34, 10–25
Pts: Li T.K. 13
Rebs: Wong K.Y. 5
Asts: Wong T.C. 3
Pts: Nagata 23
Rebs: Umezawa 13
Asts: Yasuma, Miyazaki 12
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Yevgeniy Mikheyev (KAZ), Lee Ji-youn (KOR), Johan Christiana (INA)

17 August
12:30
Japan  73–105  China
Scoring by quarter: 22–35, 19–20, 18–26, 14–24
Pts: Hayashi 17
Rebs: Suzuki 6
Asts: Miyazaki 12
Pts: Li M., Liu J.C. 18
Rebs: Sun M.R., Han X. 8
Asts: Shao T. 7
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Snehal Bendke (IND), Alexey Stepanenko (KAZ), Haryanto Sutaryo (INA)

19 August
12:30
Japan  107–35  Mongolia
Scoring by quarter: 30–11, 34–8, 25–11, 18–5
Pts: Shinozaki 19
Rebs: Suzuki 15
Asts: Yasuma 9
Pts: Bulbul 16
Rebs: Bayartsetseg 7
Asts: Bulbul 3
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Kim Jong-kuk (KOR), Imran Ali Baig (IND), Johan Christiana (INA)

21 August
12:30
Thailand  41–91  Japan
Scoring by quarter: 10–28, 13–22, 16–20, 2–21
Pts: Maihom 12
Rebs: Kunchuan 6
Asts: Saechua, Klanbut 3
Pts: Watanabe 27
Rebs: Umezawa 8
Asts: Yasuma 11
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Snehal Bendke (IND), Chen Ying-cheng (TPE), Budi Marfan (INA)
Quarter-final
26 August
16:00
Japan  104–57  Kazakhstan
Scoring by quarter: 22–21, 23–7, 28–18, 31–11
Pts: Nakada, Watanabe 19
Rebs: Umezawa 9
Asts: Miyazaki 9
Pts: Kondrakova 14
Rebs: Kolesnikova, Kondrakova 9
Asts: Kolesnikova 3
Gelora Bung Karno Basketball Hall, Jakarta
Referees: Mohammad Doust (IRI), Watcharin Padungratchadakit (THA), Chen Ying-cheng (TPE)
Semifinal
30 August
12:30
Japan  74–86  China
Scoring by quarter: 17–20, 13–20, 24–31, 20–15
Pts: Shinozaki 17
Rebs: Nakada, Watanabe, Umezawa 4
Asts: Miyazaki 10
Pts: Shao T. 16
Rebs: Li Y.R. 8
Asts: Shao T. 6
Istora Gelora Bung Karno, Jakarta
Referees: Watcharin Padungratchadakit (THA), Mohammad Doust (IRI), Haryanto Sutaryo (INA)
Bronze medal game
1 September
10:00
Chinese Taipei  63–76  Japan
Scoring by quarter: 14–20, 19–6, 13–26, 17–24
Pts: Cheng I.H. 16
Rebs: Wang W.L., Cheng I.H. 7
Asts: Chen Y.C. 5
Pts: Hayashi 17
Rebs: Umezawa 9
Asts: Miyazaki 11
Istora Gelora Bung Karno, Jakarta
Referees: Lee Ji-youn (KOR), Watcharin Padungratchadakit (THA), Imran Ali Baig (IND)

3x3 basketball

Japan national 3x3 team participated in the Games. The men's team placed in the pool C and the women's team in the pool B based on the FIBA 3x3 federation ranking.

Men's tournament

Main article: 3x3 basketball at the 2018 Asian Games – Men

Roster

The following is the Japan roster in the men's 3x3 basketball tournament of the 2018 Asian Games.[10]

Pool C
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  Japan 5 5 0 86 46 +40 Quarterfinals
2  Qatar 5 4 1 74 43 +31
3  Syria 5 3 2 62 76 −14
4    Nepal 5 2 3 59 74 −15
5  Jordan 5 1 4 43 85 −42
 Maldives 5 0 5 0 0 0
Source: OCA
21 August
17:10
Japan  22–11    Nepal
Pts: Matsuwaki 11 Pts: Maharjan, Bhandari 4
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Rulyov (KAZ), Al-Harthi (OMA)

21 August
19:20
Jordan  7–22  Japan
Pts: Juha 5 Pts: Arakawa 10
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Ho (HKG), Lim (MAS)

24 August
16:20
Japan  vs.  Maldives
Forfeit

24 August
16:00
Japan  21–15  Qatar
Pts: Matsuwaki 10 Pts: Muslić 8
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Ho (HKG), Shi (CHN)
Quarter-final
26 August
16:30
Japan  13–21  Thailand
Pts: Matsuwaki 10 Pts: Korsah-dick 10
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Ho (HKG), Quinn (INA)

Women's tournament

Main article: 3x3 basketball at the 2018 Asian Games – Women

Roster

The following is the Japan roster in the women's 3x3 basketball tournament of the 2018 Asian Games.[10]

Pool B
Pos Team Pld W L PF PA PD Qualification
1  Japan 3 3 0 57 15 +42 Quarterfinals
2  Chinese Taipei 3 2 1 50 32 +18
3  Mongolia 3 1 2 23 54 −31
4    Nepal 3 0 3 23 52 −29
Source: OCA
22 August
15:40
Mongolia  1–22  Japan
Pts: Khulan 1 Pts: Okuyama 10
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Lim (MAS), Quinn (INA)

22 August
18:20
Japan  14–10  Chinese Taipei
Pts: Miyashita 6 Pts: Wang J.T. 4
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Shi (CHN), Tan (SGP)

25 August
20:50
Japan  21–4    Nepal
Pts: Konno 8 Pts: Malla 3
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Al-Harthi (OMA), Ibragimow (TKM)
Quarter-final
26 August
15:30
Japan  15–6  Indonesia
Pts: Okuyama, Mawuli 5 Pts: Apriyani 3
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Shi (CHN), Liu (MAS)
Semifinal
26 August
17:30
Japan  21–16  Thailand
Pts: Mawuli 8 Pts: Bunsinprom 8
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Shi (CHN), Al-Harthi (OMA)
Gold medal game
26 August
20:30
China  21–10  Japan
Pts: Li Y.Y., Jiang J.Y. 7 Pts: Mawuli 4
Gelora Bung Karno Tennis Center Court, Jakarta
Referees: Lim (MAS), Rulyov (KAZ)

Bowling

Main article: Bowling at the 2018 Asian Games

Men
Athlete Event Block 1 Block 2 Total Rank Stepladder
final 1
Stepladder
final 2
Rank
Result Result Opposition
Result
Opposition
Result
Shusako Asato Masters 1859 1775 3634 11 Did not advance
Takayu Miyazawa 1882 2000 3882 5 Did not advance
Tomoyuki Sasaki
Shogo Wada
Shusaku Asato
Trios 2286 2058 4344 1st place, gold medalist(s)
Daisuke Yoshida
Takuya Miyazawa
Shota Koki
2132 2024 4156 8
Tomoyuki Sasaki
Shogo Wada
Shusaku Asato
Daisuke Yoshida
Takuya Miyazawa
Shota Koki
Team of six 4127 4004 8131 4
Women
Athlete Event Block 1 Block 2 Total Rank Stepladder
final 1
Stepladder
final 2
Rank
Result Result Opposition
Result
Opposition
Result
Mirai Ishimoto Masters 1966 1982 3948 1 Q Bye  Lee Y-j (KOR)
W 481–473
1st place, gold medalist(s)
Yuri Sato 1847 1870 3717 8 Did not advance
Yuri Sato
Megumi Kitamura
Hikaru Takekawa
Trios 1891 1966 3857 12
Mirai Ishimoto
Futaba Imai
Misaki Mukotani
1845 1928 3773 14
Yuri Sato
Megumi Kitamura
Hikaru Takekawa
Mirai Ishimoto
Futaba Imai
Misaki Mukotani
Team of six 3917 3961 7878 6

Boxing

Main article: Boxing at the 2018 Asian Games

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Tomoya Tsuboi –49 kg  T Wangdi (BHU)
W 5–0
 T Zhussupov (KAZ)
L 2–3
Did not advance
Ryomei Tanaka –52 kg  G Solanki (IND)
W 5–0
 G Gan-Erdene (MGL)
L 1–4
Did not advance
Hayato Tsutsumi –56 kg  K Enkh-Amar (MGL)
L 2–3
Did not advance
Arashi Morisaka –60 kg  H Imankuliyev (TKM)
L 0–5
Did not advance
Daisuke Narimatsu –64 kg Bye  L Gha (INA)
W 5–0
 K Aal Ezirej (IRQ)
W 4–0
 I Kholdarov (UZB)
L 0–5
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Issei Aramoto –69 kg Bye  S Kazemzadeh (IRI)
L 0–5
Did not advance
Yuito Moriwaki –75 kg  A Khankhokkhruea (THA)
L 2–3
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Madoka Wada –51 kg Bye  A Koddithuwakku (SRI)
W 4–1
 Pang C-m (PRK)
L RSC
Did not advance

Canoeing

Main article: Canoeing at the 2018 Asian Games

Slalom

Athlete Event Heats Semifinal Final
Best Rank Time Rank Time Rank
Takuya Haneda Men's C-1 91.27 5 Q 92.63 2 Q 90.06 1st place, gold medalist(s)
Shota Sasaki 93.40 8 Q 92.90 3 Did not advance
Kazuya Adachi Men's K-1 86.77 5 Q 86.10 2 Q 90.26 2nd place, silver medalist(s)
Taku Yoshida 81.67 2 Q 86.49 3 Did not advance
Ren Mishima Women's C-1 110.59 3 Q 122.62 3 Q 116.96 4
Aki Yazawa Women's K-1 88.82 1 Q 100.50 2 Q 95.83 1st place, gold medalist(s)
Yuriko Takeshita 104.91 4 Q 105.05 4 Did not advance

Sprint

Athlete Event Heats Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Kaiki Oshiro Men's C-1 1000 m 4:11.232 5
Hikaru Sato
Takanori Tome
Men's C-2 1000 m 4:00.763 7
Momotaro Matsushita Men's K-1 200 m 38.079 2 QF Bye 37.163 7
Keiji Mizumoto
Seiji Komatsu
Men's K-2 1000 m 3:41.327 3 QF Bye 3:35.207 5
Hiroki Fujishima
Momotaro Matsushita
Seiji Komatsu
Keiji Mizumoto
Men's K-4 500 m 1:25.628 1 QF Bye 1:26.939 4
Megumi Tsubota Women's C-1 200 m 54.278 5 QS 50.758 1 QF 53.520 9
Manaka Kubota
Teruko Kiriake
Women's C-2 500 m 2:09.400 4
Yuka Ono Women's K-1 200 m 44.016 2 QF Bye 43.092 3rd place, bronze medalist(s)
Yuka Ono Women's K-1 500 m 2:03.206 4
Yuka Ono
Hideka Tatara
Women's K-2 500 m 1:49.143 3rd place, bronze medalist(s)

Qualification legend: QF=Final; QS=Semifinal

Canoe polo (demonstration)

Athlete Event 1st round (qualification) 2nd round (loser pool) Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Yuuki Horie
Hiroki Horiuchi
Takayuki Igawa
Ryota Kimura
Katsuyuki Shibata
Takahiko Yanagi
Men's tournament  Chinese Taipei (TPE): W 7–4
 Hong Kong (HKG): W 24–0
 Thailand (THA): W 21–0
1 Q Bye  Iran (IRI)
W 9–8
 Malaysia (MAS)
W 8–2
1st place, gold medalist(s)
Women's tournament  Chinese Taipei (TPE): L 2–7
 Hong Kong (HKG): W 15–1
 Thailand (THA): W 9–3
2 Q Bye  Singapore (SGP)
L 1–4
 Chinese Taipei (TPE)
L 3–11
4

Contract bridge

Main article: Bridge at the 2018 Asian Games

Men
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Point Rank Point Rank Point Rank
Kazuo Furuta
Hiroki Yokoi
Pair 1654.4 4 Q 1015.2 16 Did not advance
Tadashi Teramoto
Shugo Tanaka
1605.2 9 Q 1041.8 13 Did not advance
Masayuki Tanaka
Hiroshi Kaku
1380.1 28 Did not advance
Tadashi Teramoto
Masayuki Tanaka
Hiroshi Kaku
Kazuo Furuta
Shugo Tanaka
Hiroki Yokoi
Team 151.46 7 Did not advance
Mixed
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Point Rank Point Rank Point Rank
Takumi Seshimo
Tomoe Nakao
Pair 1312.5 2 Q 742.7 4 Q 314 11
Toshihiro Katsube
Masako Katsube
1140 20 Did not advance
Mariko Ueda
Tetsuya Ueda
1131.7 21 Did not advance
Masako Katsube
Mariko Ueda
Tomoe Nakao
Toshihiro Katsube
Takumi Seshimo
Tetsuya Ueda
Team 136.44 5 Did not advance

Cycling

Main article: Cycling at the 2018 Asian Games

BMX

Athlete Event Seeding run Motos Final
Time Rank Point Rank Time Rank
Yoshitaku Nagasako Men's race 35.22 1 4 1 Q 33.669 1st place, gold medalist(s)
Jukia Yoshimura 36.53 6 3 1 Q 38.334 6
Sae Hatakeyama Women's race 38.35 1 4 1 Q 1:27.372 8

Mountain biking

Athlete Event Final
Time Rank
Toki Sawada Men's cross-country 1:41:10 6

Road

Athlete Event Final
Time Rank
Fumiyuki Beppu Men's road race 3:25:25 2nd place, silver medalist(s)
Hideto Nakane 3:25:40 5
Miyoko Karami Women's road race 3:09:00 20
Eri Yonamine 2:57:07 3rd place, bronze medalist(s)
Fumiyuki Beppu Men's time trial 57:19.20 3rd place, bronze medalist(s)
Eri Yonamine Women's time trial 31:57.26 2nd place, silver medalist(s)

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Opposition
Time
Rank
Tomohiro Fukaya Men's sprint 10.052 6 Bye  E Khademi (IRI)
W 10.250
 Zhou Y (CHN)
W 10.337
 SF Sahrom (MAS)
W 10.096 (FA)
 A Awang (MAS)
L
2nd place, silver medalist(s)
Yuta Wakimoto 9.963 4 Bye  M Daneshvar (IRI)
W 10.531
 A Awang (MAS)
L
Did not advance 7
Kayono Maeda Women's sprint 11.305 8  R Ota (JPN)
L
Did not advance 9
Riyu Ota 11.360 9  K Maeda (JPN)
W 11.464
 Lee WS (HKG)
L
Did not advance 8
Team sprint
Athlete Event Qualification Final
Time Rank Opposition
Time
Rank
Kazuki Amagai
Yudai Nitta
Tomohiro Fukaya

Yuta Wakimotob
Men's team sprint 44.489 4 FB  South Korea (KOR)
W 43.899
3rd place, bronze medalist(s)
Kayono Maeda
Riyu Ota
Women's team sprint 34.132 4 FB  South Korea (KOR)
L
4

b Riders who entered the competition but did not participating in any phase of the team event.
Qualification legend: FA=Gold medal final; FB=Bronze medal final

Pursuit
Athlete Event Qualification Round 1 Final
Time Rank Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank
Ryo Chikatani Men's pursuit 4:26.503 2 FA  Park S-h (KOR)
L
2nd place, silver medalist(s)
Kisato Nakamura Women's pursuit 3:50.604 6 Did not advance
Shogo Ichimaru
Shunsuke Imamura
Ryo Chikatani
Eiya Hashimoto
Keitaro Sawada[a]
Men's team pursuit 4:12.173 5 Q  United Arab Emirates (UAE)
W 4:04.222
1 FB  Kazakhstan (KAZ)
W
3rd place, bronze medalist(s)
Yuya Hashimoto
Miho Yoshikawa
Kisato Nakamura
Yumi Kajihara
Nao Suzuki[a]
Women's team pursuit 4:33.768 3 Q  China (CHN)
L
2 FB  Hong Kong (HKG)
W
3rd place, bronze medalist(s)

a Riders who participated in the heats only and received medals.
Qualification legend: FA=Gold medal final; FB=Bronze medal final

Keirin
Athlete Event 1st Round Repechage 2nd Round Final
Rank Rank Rank Rank
Yudai Nitta Men's keirin 1 Q Bye 2 FA 2nd place, silver medalist(s)
Yuta Wakimoto 1 Q Bye 1 FA 5
Kayono Maeda Women's keirin 6 R 4 Did not advance
Riyu Ota 4 R 1 Q 4 FB 8

Qualification legend: FA=Gold medal final; FB=Bronze medal final

Omnium
Athlete Event Scratch race Tempo race Elimination race Points race Total points Rank
Rank Points Rank Points Rank Points Rank Points
Eiya Hashimoto Men's omnium 8 26 2 38 1 40 3 15 119 1st place, gold medalist(s)
Yumi Kajihara Women's omnium 3 36 1 40 1 40 3 22 138 1st place, gold medalist(s)
Madison
Athlete Event Points Laps Rank
Eiya Hashimoto
Shunsuke Imamura
Men's madison 28 0 3rd place, bronze medalist(s)
Yuya Hashimoto
Yumi Kajihara
Women's madison 14 0 4

Diving

Main article: Diving at the 2018 Asian Games

Men
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Sho Sakai 3 m springboard 443.65 4 Q 430.80 5
Ken Terauchi 413.85 6 Q 431.30 4
Kazuki Murakami 10 m platform 424.85 6 Q 386.65 7
Sho Sakai
Ken Terauchi
3 m synchronized springboard 408.57 3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Preliminaries Final
Points Rank Points Rank
Minami Itahashi 1 m springboard 235.65 7 Q 226.15 6
Sayaka Mikami 3 m springboard 312.60 3 Q 321.60 4
Hazuki Miyamoto 280.50 6 Q 295.80 6
Matsuri Arai 10 m platform 314.10 5 Q 341.85 5
Sayaka Mikami
Hazuki Miyamoto
3 m synchronized springboard 249.90 5
Matsuri Arai
Minami Itahashi
10 m synchronized platform 301.56 4

Equestrian

Main article: Equestrian at the 2018 Asian Games

Dressage
Athlete Horse Event Prix St-Georges Intermediate I Intermediate I Freestyle
Score Rank Score Rank Score Rank
Akane Kuroki Toots Individual 69.675 5 Q 65.470 16 Did not advance
Kazuki Sado Djuice 68.793 # 9 Q 66.674 11 Did not advance
Masanao Takahashi Fabriano 58 69.823 4 Q 70.558 4 Q 69.195 9
Shunsuke Terui Alias Max 68.999 7 Q 69.411 5 Q 74.735 4
Masanao Takahashi
Shunsuke Terui
Kazuki Sado
Akane Kuroki
See above Team 69.499 1st place, gold medalist(s)
Eventing
Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank
Kenta Hiranaga Delago Individual 29.10 5 0.00 29.10 4 Q 4.00 # 33.10 7
Ryuzo Kitajima Koko Doro 29.60 7 0.00 29.60 5 Q 0.00 29.60 4
Yoshiaki Oiwa Bart L Jra 22.70 2 0.00 22.70 2 Q 0.00 22.70 1st place, gold medalist(s)
Takayuki Yumira Poacher's Hope 30.10 # 9 0.00 # 30.10 6 Q 0.00 30.10 5
Yoshiaki Oiwa
Kenta Hiranaga
Ryuzo Kitajima
Takayuki Yumira
See above Team 81.40 1 81.40 1 82.40 1st place, gold medalist(s)
Jumping
Athlete Horse Event Qualification Qualifier 1 Qualifier 2
Team Final
Final round A Final round B
Points Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank
Daisuke Fukushima Cornet 36 Individual 5.12 19 1 6.12 12 1 7.12 10 0 7.12 7 Did not advance
Toshiki Masui Carthagena 6 5.26 # 20 8 # 13.26 25 Q 9 # 22.26 29 Did not advance
Shota Ogomori Sig Iron Man 3.11 10 0 3.11 6 Q 0 3.11 5 Q 4 7.11 6 Q 0 7.11 5
Taizo Sugitani Heroine de Muze 2.51 7 0 2.51 5 Q 0 2.51 4 Q 4 6.51 5 Q 0 6.51 4
Taizo Sugitani
Shota Ogomori
Toshiki Masui
Daisuke Fukushima
See above Team 10.74 3 1 11.74 2 Q 1 11.74 2nd place, silver medalist(s)
  1. – indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Esports (demonstration)

Main article: Esports at the 2018 Asian Games

Hearthstone[11]
Athlete ID Event Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Akasaka Tetsuro Tredsred Hearthstone  India
L 2–3
Did not advance
Pro Evolution Soccer[12]
Athlete ID Event Group stage Semifinals Final / BM
Oppositions
scores
Rank Opposition
score
Opposition
score
Rank
Naoki Sugimura
Tsubasa Aihara
SOFIA
Leva
Pro Evolution Soccer  Indonesia: W 2–0
 Vietnam: W 2–0
 India: W 2–0
1 Q  Malaysia
W 2–0
 Iran
W 2–1
1st place, gold medalist(s)

Fencing

Main article: Fencing at the 2018 Asian Games

Individual
Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
score
Rank Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
Koki Kano Men's épée  Nguyễn TN (VIE): W 5–4
 Chantharapidok (THA): W 5–0
 Fong HS (HKG): W 5–2
 R Petrov (KGZ): W 5–2
 M Esmaeili (IRI): W 5–3
1 Q Bye  Nguyễn TN (VIE)
W 15–13
 K Minobe (JPN)
W 15–6
 Park S-y (KOR)
L 11–15
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Kazuyasu Minobe  K Baudunov (KGZ): L 1–5
 Ho WH (HKG): W 5–2
 M Mirzaei (QAT): W 5–1
 R Kurbanov (KAZ): W 5–2
 R Pratama (INA): W 5–3
2 Q  R Pratama (INA)
W 15–8
 Koh IJ (MAS)
W 15–10
 K Kano (JPN)
L 6–15
Did not advance 6
Toshiya Saito Men's foil  H Yoong (MAS): W 5–0
 S Lama (NEP): W 5–2
 M Zulfikar (INA): W 5–1
 Son Y-k (KOR): L 1–5
 A Owaida (QAT): W 5–0
2 Q Bye  Chen C-c (TPE)
W 15–12
 Cheung KL (HKG)
L 3–15
Did not advance 5
Takahiro Shikine  C Theara (CAM): W 5–0
 MP Bhatt (NEP): W 5–0
 Huang MK (CHN): W 5–3
 JI Lim (SGP): W 5–1
 Hoàng NH (VIE): W 5–3
1 Q Bye  KJ Chan (SGP)
L 12–15
Did not advance 9
Kenta Tokunan Men's sabre  Kitsiriboon (THA): W 5–4