Slovakia at the
Paralympics
Flag of Slovakia.svg
IPC codeSVK
NPCSlovak Paralympic Committee
Websitewww.spv.sk
Medals
Gold
42
Silver
42
Bronze
47
Total
131
Summer appearances
Winter appearances
Other related appearances
 Czechoslovakia (1972–1992)

Slovakia as such made its Paralympic Games début at the 1994 Winter Paralympics in Lillehammer, following the break-up of Czechoslovakia, which had taken part in the Paralympics from 1972 to 1992. Slovakia has taken part in every edition of both the Summer and Winter Paralympics since then.[1]

Slovakia's most successful athletes are Henrieta Farkašová and guide Natália Šubrtová, who with four gold and one silver in Alpine skiing , became the most successful athletes of the whole 2018 Pyeongchang, which they achieved as the first in their country's history. Their total medal count of nine gold, two silver and one bronze from 2010 Vancouver, 2014 Sochi and 2018 Pyeongchang makes them Slovakia's most successful Paralympians.

Among pioneers, Jozef Miština won four of the country's five medals at the 1994 Games: three silver and a bronze in alpine skiing. He won four medals again (two silver and two bronze) in 1998.[2]

In 2010, Slovakia won its first Winter gold medals, with Henrieta Farkašová and Jakub Krako each winning three gold and a silver in visually impaired alpine skiing. This led to Slovakia's best result at the Paralympic Games: the country ranked fourth on the medal table.[3]

Medal tallies

List of medalists

Summer Paralympics

Medal Name Games Sport Event
 Gold Anton Sluka United States 1996 Atlanta
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's Marathon T12
 Gold Andrej Zaťko United States 1996 Atlanta
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Men's 50 m butterfly S3
 Silver Pavel Takáč
Miroslav Jambor
United States 1996 Atlanta
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's 200 m sprint tandem open
 Silver Margita Prokeinová United States 1996 Atlanta
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Women's 50 m butterfly S7
 Silver Ladislav Gáspár United States 1996 Atlanta
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Open 6–10
 Silver United States 1996 Atlanta
Sitting volleyball pictogram (Paralympics).svg
Volleyball
Men's Standing volleyball team
 Bronze František Gödri United States 1996 Atlanta
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's Pentathlon P11
 Bronze Andrej Zaťko United States 1996 Atlanta
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Men's 50 m breaststroke SB2
 Bronze Margita Prokeinová United States 1996 Atlanta
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Women's 50 m freestyle S7
 Bronze Ladislav Gáspár United States 1996 Atlanta
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Singles 9
 Bronze Ladislav Gáspár
Emil Dovalovszki
United States 1996 Atlanta
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Teams 9–10
 Gold Radovan Kaufman Australia 2000 Sydney
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Mixed 1 km time trial LC3
 Gold Pavel Kolačkovský Australia 2000 Sydney
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Men's 200 m freestyle S14
 Gold Alena Kánová Australia 2000 Sydney
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Women's Singles 3
 Silver Anton Sluka Australia 2000 Sydney
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's Marathon T13
 Silver Margita Prokeinová Australia 2000 Sydney
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Women's 50 m butterfly S7
 Silver Margita Prokeinová Australia 2000 Sydney
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Women's 200 m individual medley SM7
 Silver Viera Kašparová Australia 2000 Sydney
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Women's Singles 11
 Silver Richard Csejtey
Ladislav Gáspár
Australia 2000 Sydney
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Teams 9
 Bronze Imrich Lyócsa Australia 2000 Sydney
Archery pictogram (Paralympics).svg
Archery
Men's individual standing
 Bronze Norbert Holík Australia 2000 Sydney
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's Pentathlon P13
 Bronze Ján Szojka
Juraj Petrovič
Australia 2000 Sydney
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's sprint tandem open
 Bronze Pavel Kolačkovský Australia 2000 Sydney
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Men's 100 m freestyle S14
 Bronze
Men's volleyball team

  • Jaroslav Makovník
    Peter Nádaský
    Peter Meszáros
    Pavol Pavlačič
    Richard Kováč
    Peter Moravčík
    Andrej Marcin
    Pavol Sedlák
    Jozef Mihalco
    Ľubomír Novosád
    Juraj Košírel
    Marek Tomšík
Australia 2000 Sydney
Sitting volleyball pictogram (Paralympics).svg
Volleyball
Men's Standing volleyball team
 Gold Imrich Lyócsa Greece 2004 Athens
Archery pictogram (Paralympics).svg
Archery
Men's individual standing
 Gold Marek Margoč Greece 2004 Athens
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's Shot put F40
 Gold Rastislav Tureček Greece 2004 Athens
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's handcycle road race
 Gold Ján Riapoš Greece 2004 Athens
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Singles class 2
 Gold Ladislav Gáspár Greece 2004 Athens
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Singles class 10
 Silver Rastislav Tureček Greece 2004 Athens
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's handcycle time trial
 Silver Viera Mikulášiková Greece 2004 Athens
Swimming pictogram (Paralympics).svg
Swimming
Men's 50 m freestyle S10
 Silver Ján Riapoš
Rastislav Revúcky
Greece 2004 Athens
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Teams class 1–2
 Bronze Július Hutka Greece 2004 Athens
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's Shot put F57
 Bronze Richard Csejtey Greece 2004 Athens
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Singles class 8
 Bronze Richard Csejtey
Miroslav Mitas
Greece 2004 Athens
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Teams class 8
 Bronze Alena Kánová Greece 2004 Athens
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Women's Singles class 3
 Gold Veronika Vadovičová China 2008 Beijing
Shooting pictogram (Paralympics).svg
Shooting
Women's 10 m air rifle standing SH1
 Gold Ján Riapoš
Rastislav Revucky
China 2008 Beijing
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Teams class 1–2
 Silver Rastislav Tureček China 2008 Beijing
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's Time trial HC A
 Silver Richard Csejtey
Miroslav Jambor
China 2008 Beijing
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Teams class 6–8
 Silver Alena Kánová China 2008 Beijing
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Women's Individual - Class 3
 Bronze Miroslav Jambor China 2008 Beijing
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Individual - Class 8
 Gold Ján Riapoš United Kingdom 2012 London
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Individual – Class 2
 Gold Ján Riapoš
Martin Ludrovský
Rastislav Revúcky
United Kingdom 2012 London
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Team – Class 2
 Silver Richard Csejtey United Kingdom 2012 London
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's Individual – Class 8
 Bronze Vladislav Janovjak United Kingdom 2012 London
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's Road race B
 Bronze Veronika Vadovičová United Kingdom 2012 London
Shooting pictogram (Paralympics).svg
Shooting
Women's 50m rifle 3 positions SH1
 Bronze Alena Kánová United Kingdom 2012 London
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Women's Individual - Class 3
 Gold Róbert Ďurkovič
Michaela Balcová
Samuel Andrejčík
Brazil 2016 Rio de Janeiro
Boccia pictogram (Paralympics).svg
Boccia
Mixed Pairs BC4
 Gold Jozef Metelka Brazil 2016 Rio de Janeiro
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's Road race Time trial C4
 Gold Jozef Metelka Brazil 2016 Rio de Janeiro
Cycling (track) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's Track Individual pursuit C4
 Gold Veronika Vadovičová Brazil 2016 Rio de Janeiro
Shooting pictogram (Paralympics).svg
Shooting
Women's 10m air rifle standing SH1
 Gold Veronika Vadovičová Brazil 2016 Rio de Janeiro
Shooting pictogram (Paralympics).svg
Shooting
Mixed 10m air rifle prone SH1
 Silver Samuel Andrejčík Brazil 2016 Rio de Janeiro
Boccia pictogram (Paralympics).svg
Boccia
Mixed Individual BC4
 Silver Jozef Metelka Brazil 2016 Rio de Janeiro
Cycling (track) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's Track 1 km time trial C4-5
 Silver Veronika Vadovičová Brazil 2016 Rio de Janeiro
Shooting pictogram (Paralympics).svg
Shooting
Women's 50m rifle 3 positions SH1
 Bronze Peter Kinik Brazil 2016 Rio de Janeiro
Archery pictogram (Paralympics).svg
Archery
Men's individual compound W1
 Bronze Marián Kuřeja Brazil 2016 Rio de Janeiro
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's club throw – F51
 Bronze Patrik Kuril Brazil 2016 Rio de Janeiro
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's Road race Time trial C4
 Gold Jozef Metelka Japan 2020 Tokyo
Cycling (track) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's Track Individual pursuit C4
 Gold Patrik Kuril Japan 2020 Tokyo
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's road time trial C4
 Gold Samuel Andrejčík Japan 2020 Tokyo
Boccia pictogram (Paralympics).svg
Boccia
Mixed individual BC4
 Gold Samuel Andrejčík
Michaela Balcová
Martin Strehársky
Japan 2020 Tokyo
Boccia pictogram (Paralympics).svg
Boccia
Mixed pairs BC4
 Gold Veronika Vadovičová Japan 2020 Tokyo
Shooting pictogram (Paralympics).svg
Shooting
Mixed R6 50 metre rifle prone SH1
 Silver Jozef Metelka Japan 2020 Tokyo
Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's road time trial C4
 Silver Alena Kánová Japan 2020 Tokyo
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Women's Individual - Class 3
 Bronze Jozef Metelka Japan 2020 Tokyo
Cycling (track) pictogram (Paralympics).svg
Cycling
Men's 1000 m time trial C4-5
 Bronze Boris Trávníček
Peter Mihálik
Japan 2020 Tokyo
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's team – Class 4–5
 Bronze Ján Riapoš
Martin Ludrovský
Japan 2020 Tokyo
Table tennis pictogram (Paralympics).svg
Table tennis
Men's team – Class 1–2
 Bronze Marián Kuřeja Japan 2020 Tokyo
Athletics pictogram (Paralympics).svg
Athletics
Men's club throw – F51

Winter Paralympics

Medal Name Games Sport Event
 Silver Jozef Miština Norway 1994 Lillehammer
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Downhill LW1/3
 Silver Jozef Miština Norway 1994 Lillehammer
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Giant slalom LW1/3
 Silver Jozef Miština Norway 1994 Lillehammer
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom LW1/3
 Bronze Jozef Miština Norway 1994 Lillehammer
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G LW1/3
 Bronze Marcela Mišunová Norway 1994 Lillehammer
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Slalom LW6/8
 Silver Jozef Miština Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Giant slalom LW1,3,5/7
 Silver Štefan Kopčík
Guide: Renáta Karamanová
Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Giant slalom B2
 Silver Jozef Miština Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom LW1,3,5/7
 Silver Štefan Kopčík
Guide: Renáta Karamanová
Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom B2
 Silver Róbert Ďurčan Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom LW6/8
 Silver Miroslav Jambor Japan 1998 Nagano
Biathlon - Paralympic pictogram.svg
Biathlon
Men's 7.5 km free technique B3
 Bronze Jozef Miština Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Downhill LW1,3,5/7,9
 Bronze Štefan Kopčík
Guide: Renáta Karamanová
Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Downhill B2
 Bronze Jozef Miština Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G LW1,3,5/7,9
 Bronze Štefan Kopčík
Guide: Renáta Karamanová
Japan 1998 Nagano
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G B2
 Silver Radomír Dudáš
Guide: Juraj Mikuláš
United States 2002 Salt Like City
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom B1-2
 Silver Marián Baláž
Guide: Michal Jurco
United States 2002 Salt Like City
Biathlon - Paralympic pictogram.svg
Biathlon
Men's 7.5 km free technique blind
 Silver Vladimír Gajdičiar United States 2002 Salt Like City
Cross-country skiing - Paralympic pictogram.svg
Cross-country skiing
Men's 5 km sitski LW12
 Bronze Radomír Dudáš
Guide: Juraj Mikulas
United States 2002 Salt Like City
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Giant slalom B1-2
 Bronze Štefan Kopčík
Guide: Branislav Mazgut
United States 2002 Salt Like City
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom B1-2
 Bronze Norbert Holík
Guide: Radoslav Grus
United States 2002 Salt Like City
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom B3
 Bronze Iveta Chlebáková United States 2002 Salt Like City
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Giant slalom LW6/8
 Bronze Iveta Chlebáková United States 2002 Salt Like City
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Slalom LW6/8
 Bronze Jozef Mesik United States 2002 Salt Like City
Biathlon - Paralympic pictogram.svg
Biathlon
Men's 7.5 km free technique standing
 Silver Radomír Dudáš
Guide: Maroš Hudík
Italy 2006 Turin
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G visually impaired
 Bronze Iveta Chlebáková Italy 2006 Turin
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Downhill standing
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Super-G visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Giant slalom visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Super Combined visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Giant slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super Combined visually impaired
 Silver Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Downhill visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G visually impaired
 Bronze Petra Smaržová Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Giant slalom standing
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Martin Makovník
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G visually impaired
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Martin Makovník
Canada 2010 Vancouver
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super Combined visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Russia 2014 Sochi
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Downhill visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Russia 2014 Sochi
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Giant slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
Russia 2014 Sochi
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
Russia 2014 Sochi
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Giant slalom visually impaired
 Silver Miroslav Haraus
Guide: Maroš Hudík
Russia 2014 Sochi
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Downhill visually impaired
 Bronze Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Russia 2014 Sochi
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Slalom visually impaired
 Bronze Petra Smaržová Russia 2014 Sochi
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Slalom standing
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Downhill visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Super-G visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Combined visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Giant slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G visually impaired
 Gold Miroslav Haraus
Guide: Maroš Hudík
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Combined visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Downhill visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Giant slalom visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Slalom visually impaired
 Silver Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Slalom visually impaired
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Maroš Hudík
South Korea 2018 Pyeongchang
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Men's Super-G visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Martin Motyka
China 2022 Beijing
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Downhill visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Michal Červeň
China 2022 Beijing
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Combined visually impaired
 Gold Alexandra Rexová
Guide: Eva Trajčíková
China 2022 Beijing
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Super-G visually impaired
 Bronze Alexandra Rexová
Guide: Eva Trajčíková
China 2022 Beijing
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Slalom visually impaired
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Maroš Hudík
China 2022 Beijing
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Giant slalom visually impaired
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Maroš Hudík
China 2022 Beijing
Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg
Alpine skiing
Women's Slalom visually impaired

Most successful Slovak competitors

No Athlete Sport 1st place, gold medalist(s) 2nd place, silver medalist(s) 3rd place, bronze medalist(s) Total
1 Henrieta Farkašová Alpine skiing 11 2 1 14
2 Jakub Krako Alpine skiing 5 5 0 10
3 Ján Riapoš Table tennis 4 1 1 6
3 Veronika Vadovičová Shooting 4 1 1 6
5 Jozef Metelka Cycling 3 2 1 6
6 Samuel Andrejčík Boccia 3 1 0 4
7 Rastislav Revúcky Table tennis 2 1 0 3
8 Michaela Balcová Boccia 2 0 0 2
9 Ladislav Gáspár Table tennis 1 2 2 5
10 Alena Kánová Table tennis 1 2 2 5

See also

References

  1. ^ Slovakia at the Paralympics, International Paralympic Committee
  2. ^ Slovakia at the Paralympics, International Paralympic Committee
  3. ^ Slovakia at the Paralympics, International Paralympic Committee