Hong Kong at the
Paralympics
Flag of Hong Kong.svg
IPC codeHKG
NPCHong Kong Sports Association for the Physically Disabled
Medals
Gold
40
Silver
39
Bronze
52
Total
131
Summer appearances

Hong Kong made its Paralympic Games début at the 1972 Summer Paralympics in Heidelberg, and has taken part in every subsequent edition of the Summer Paralympics. It has never participated in the Winter Paralympics.[1][2]

The territory's first gold medals came in 1984, when Hong Kong won the women's 4 × 400 m Relay in categories 2-5 in athletics. Mui Y. L. also won an individual gold in the women's 1,500m, category 3; and Fung Yuet Wah took gold in the women's individual foil (categories 4-5) in wheelchair fencing. Table tennis was the source of all three gold medals won in 1992, as Hong Kong players won the women's team event in category 5, the men's team in category 4, and Kwong Kam Shing won the men's singles in category 5.

In 1996, it was the men's 4 × 100 m relay (T34) which yielded gold in athletics, accompanying four gold medals in men's wheelchair fencing events. Wheelchair fencing has provided gold medals for Hong Kong in every subsequent edition of the Summer Paralympics, as has athletics. Lai Wai Ling added a gold medal in table tennis (category 11) in 2000, whereas boccia provided two gold in 2004, and one in 2008. Hong Kong's most successful competitors, are Yu Chui Yee in wheelchair fencing, who won seven gold medals, and So Wa Wai in athletics, who won twelve medals, including six gold, three silver and three bronze.[3]

Medals

See also: All-time Paralympic Games medal table

Medalists

Medal Name Games Sport Event
 Silver Leslie Lam West Germany 1972 Heidelberg Table tennis Men's singles 2
 Bronze Men's team West Germany 1972 Heidelberg Table tennis Men's teams 2
 Silver Shek Kau Wong Canada 1976 Toronto Table tennis Men's singles C
 Bronze Hon Keung Tong Canada 1976 Toronto Table tennis Men's singles C
 Bronze Shek Kau Wong Canada 1976 Toronto Athletics Men's high jump C
 Silver Shing Chi Ko Netherlands 1980 Arnhem Athletics Men's 100m F
 Bronze Shing Chi Ko Netherlands 1980 Arnhem Athletics Men's long jump F
 Bronze Hon Keung Tong
Shek Kau Wong
Netherlands 1980 Arnhem Table tennis Men's teams C
 Gold Y. L. Mui United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 1500m 3
 Gold Women's team United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 4x400m relay 2-5
 Gold Yuet Wah Fung United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Wheelchair fencing Women's foil individual 4-5
 Silver Y. M. Wong United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 5000m 3
 Silver Women's team United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 4x200m relay 2-5
 Silver Wong United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Table tennis Women's open 1B-4
 Silver Wong United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Table tennis Women's singles 4
 Silver Women's team United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Table tennis Women's teams 4
 Bronze Y. M. Wong United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 800m 3
 Bronze Y. M. Wong United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 1500m 3
 Bronze Y. L. Mui United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 5000m 3
 Bronze Y. Wong United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 5000m 5
 Bronze Women's team United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Athletics Women's 4x100m relay 2-5
 Bronze Stephen Cheung United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Swimming Men's 50m breaststroke B3
 Bronze Men's team United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Table tennis Men's teams 4
 Bronze King Bor Cheung
Koon Tung Lau
Man Kee Lai
Sik Lau
Sze Kit Chan
United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Wheelchair fencing Men's épée team
 Bronze Yuet Wah Fung
Shuk Han Yuen
Anyette Chow
United Kingdom/United States 1984 Stoke Mandeville/New York Wheelchair fencing Women's foil team
 Silver Ying Wong South Korea 1988 Seoul Wheelchair fencing Women's épée 4-6
 Silver Shuk Han Yuen South Korea 1988 Seoul Wheelchair fencing Women's foil 1C-3
 Bronze Yiu Cheung Cheung South Korea 1988 Seoul Athletics Men's 100m C7
 Bronze Shing Chung Chan
Wai Hung Chan
Siu Hung Chang
Yiu Cheung Cheung
South Korea 1988 Seoul Athletics Men's 4x100m relay C7-8
 Bronze Kam Tim Chan
Ping Cho
Kam Mui Ng
Mei Lan Wong
South Korea 1988 Seoul Athletics Women's 4x100m relay 2-6
 Bronze Shui Mai Leung South Korea 1988 Seoul Shooting Women's air rifle kneeling 2-6
 Bronze Men's team South Korea 1988 Seoul Table tennis Men's team 4
 Bronze Sik Lau South Korea 1988 Seoul Wheelchair fencing Men's épée 1C-3
 Bronze Shuk Han Yuen South Korea 1988 Seoul Wheelchair fencing Women's épée 1C-3
 Gold Kam Shing Kwong Spain 1992 Barcelona Table tennis Men's singles 5
 Gold Sum Tak Ho
Yin Biu Wong
Spain 1992 Barcelona Table tennis Men's teams 4
 Gold Yuet Wah Fung
Pui Yi Wong
Spain 1992 Barcelona Table tennis Women's teams 5
 Silver Shing Chung Chan Spain 1992 Barcelona Athletics Men's 100m C8
 Silver Sze Kit Chan Spain 1992 Barcelona Wheelchair fencing Men's foil 2
 Silver Kam Loi Chan
Sze Kit Chan
Wai Ip Kwong
Sik Lau
Spain 1992 Barcelona Wheelchair fencing Men's team foil
 Silver Sze Kit Chan Spain 1992 Barcelona Wheelchair fencing Men's sabre 2
 Bronze Yiu Cheung Spain 1992 Barcelona Athletics Men's 100m C7
 Bronze Kam Shing Kwong
Sui Lam Ip
Spain 1992 Barcelona Table tennis Men's teams 5
 Bronze Yuet Wah Fung Spain 1992 Barcelona Table tennis Women's open 1-5
 Bronze Yuet Wah Fung Spain 1992 Barcelona Table tennis Women's singles 5
 Gold Shing Chung Chan
Kwok Pang Chao
Yiu Cheung Cheung
Wa Wai So
United States 1996 Atlanta Athletics Men's 4x100m relay T34-37
 Gold Wai Leung Cheung United States 1996 Atlanta Wheelchair fencing Men's épée individual A
 Gold Man Fai Chui
Wai Leung Cheung
Wai Ip Kwong
Yan Yun Tai
United States 1996 Atlanta Wheelchair fencing Men's épée team
 Gold Wai Leung Cheung United States 1996 Atlanta Wheelchair fencing Men's foil individual A
 Gold Kam Loi Chan
Sze Kit Chan
Wai Leung Cheung
Wai Ip Kwong
United States 1996 Atlanta Wheelchair fencing Men's foil team
 Silver Lai Tang United States 1996 Atlanta Lawn bowls Women's singles LB7/8
 Silver Kam Shing Kwong United States 1996 Atlanta Table tennis Men's singles 5
 Silver Wong Pui Yi United States 1996 Atlanta Table tennis Women's open 1-5
 Silver Yuet Wah Fung
Wong Pui Yi
United States 1996 Atlanta Table tennis Women's teams 3-5
 Silver Kam Loi Chan
Man Fai Chan
Sze Kit Chan
Yan Yun Tai
United States 1996 Atlanta Wheelchair fencing Men's sabre team
 Bronze Yiu Cheung Cheung United States 1996 Atlanta Athletics Men's 400m T36
 Bronze Lun Chiu United States 1996 Atlanta Lawn bowls Men's singles LB3-5
 Bronze Yuet Wah Fung United States 1996 Atlanta Table tennis Women's open 1-5
 Bronze Kam Loi Chan United States 1996 Atlanta Wheelchair fencing Men's foil individual A
 Bronze Yan Yun Tai United States 1996 Atlanta Wheelchair fencing Men's sabre individual A
 Gold Wa Wai So Australia 2000 Sydney Athletics Men's 100m T36
 Gold Wa Wai So Australia 2000 Sydney Athletics Men's 200m T36
 Gold Wa Wai So Australia 2000 Sydney Athletics Men's 400m T36
 Gold Wai Ling Lai Australia 2000 Sydney Table tennis Women's singles C11
 Gold Fung Ying Ki Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's foil individual A
 Gold Hui Charn Hung Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's foil individual B
 Gold Chan Kam Loi
Fung Ying Ki
Hui Charn Hung
Kwong Wai Ip
Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's foil team
 Gold Fung Ying Ki Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's sabre individual A
 Silver Ka Yan Tsang Australia 2000 Sydney Athletics Women's long jump F20
 Silver Ting Ching Chung Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's épée individual B
 Silver Ting Ching Chung Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's foil individual B
 Bronze Wa Wai So
Kwok Pang Chao
Shing Chung Chan
Yiu Cheung Cheung
Australia 2000 Sydney Athletics Men's 4x100m relay T38
 Bronze Wai Wai So
Kwok Pang Chao
Shing Chung Chan
Yiu Cheung Cheung
Australia 2000 Sydney Athletics Men's 4x400m relay T38
 Bronze Chun Lai Yu Australia 2000 Sydney Athletics Women's 100m T36
 Bronze Chun Lai Yu Australia 2000 Sydney Athletics Women's 200m T36
 Bronze Chun Lai Yu Australia 2000 Sydney Athletics Women's 400m T36
 Bronze Ting Ching Chung
Wai Ip Kwong
Yan Yun Tai
Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's épée team
 Bronze Chan Kam Loi
Fung Ying Ki
Hui Charn Hung
Tai Yan Yun
Australia 2000 Sydney Wheelchair fencing Men's sabre team
 Gold Wa Wai So Greece 2004 Athens Athletics Men's 200m T36
 Gold Yuk Wing Leung Greece 2004 Athens Boccia Mixed individual BC4
 Gold Yan Chi Lau
Yuk Wing Leung
Greece 2004 Athens Boccia Mixed pair BC4
 Gold Fung Ying Ki Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Men's foil individual A
 Gold Charn Hung Hui Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Men's foil individual B
 Gold Charn Hung Hui
Fung Ying Ki
Kam Loi Chan
Yan Yun Tai
Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Men's sabre team open
 Gold Chui Yee Yu Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's épée individual A
 Gold Chui Yee Yu
Kit Mui Wong
Pui Shan Fan
Yui Chong Chan
Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's épée team open
 Gold Chui Yee Yu Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's foil individual A
 Gold Yui Chong Chan Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's foil individual B
 Gold Chui Yee Yu
Kit Mui Wong
Pui Shan Fan
Yui Chong Chan
Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's foil team open
 Silver Wa Wai So Greece 2004 Athens Athletics Men's 100m T36
 Silver Wa Wai So Greece 2004 Athens Athletics Men's 400m T36
 Silver Charn Hung Hui
Fung Ying Ki
Kam Loi Chan
Wai Ip Kwong
Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Men's foil team open
 Silver Charn Hung Hui Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Men's sabre individual B
 Silver Pui Shan Fan Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's épée individual A
 Silver Yui Chong Chan Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's épée individual B
 Silver Pui Shan Fan Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Women's foil individual A
 Bronze Wai Ip Kwong Greece 2004 Athens Wheelchair fencing Men's épée individual A
 Gold So Wa Wai China 2008 Beijing Athletics Men's 200m T36
 Gold Kwok Hoi Ying Karen China 2008 Beijing Boccia Mixed individual BC2
 Gold Chan Yui Chong China 2008 Beijing Wheelchair fencing Women's individual foil B
 Gold Chan Yui Chong China 2008 Beijing Wheelchair fencing Women's individual épée B
 Gold Yu Chui Yee China 2008 Beijing Wheelchair fencing Women's individual foil A
 Silver Leung Yuk Wing China 2008 Beijing Boccia Mixed individual BC4
 Silver Hui Charn Hung China 2008 Beijing Wheelchair fencing Men's individual sabre B
 Silver Yu Chui Yee China 2008 Beijing Wheelchair fencing Women's individual épée B
 Bronze So Wa Wai China 2008 Beijing Athletics Men's 100m T36
 Bronze Fan Pui Shan China 2008 Beijing Wheelchair fencing Women's individual épée A
 Bronze Fan Pui Shan China 2008 Beijing Wheelchair fencing Women's individual foil A
 Gold Wong Ka Man United Kingdom 2012 London Table tennis Women's individual C11
 Gold Yu Chui Yee United Kingdom 2012 London Wheelchair fencing Women's individual foil A
 Gold Yu Chui Yee United Kingdom 2012 London Wheelchair fencing Women's individual épée A
 Silver So Wa Wai United Kingdom 2012 London Athletics Men's 200m T36
 Silver Yeung Chi Ka United Kingdom 2012 London Table tennis Women's individual C11
 Silver Tam Chik Sum United Kingdom 2012 London Table tennis Men's individual épée B
 Bronze Au Kai Lun United Kingdom 2012 London Swimming Men's 100m backstroke S14
 Bronze Leung Shu Hang United Kingdom 2012 London Swimming Women's 100m breaststroke SB14
 Bronze Chan Wing Kin United Kingdom 2012 London Wheelchair fencing Men's individual sabre A
 Bronze Chan Yui Chong United Kingdom 2012 London Wheelchair fencing Women's individual épée B
 Bronze Chan Wing Kin
Chung Ting Ching
Wong Tang Tat
United Kingdom 2012 London Wheelchair fencing Men's team foil open
 Bronze Chan Yui Chong
Fan Pui Shan
Yu Chui Yee
United Kingdom 2012 London Wheelchair fencing Women's team épée open
 Gold Leung Yuk Wing Brazil 2016 Rio de Janeiro Boccia Mixed individual BC4
 Gold Tang Wai-lok Brazil 2016 Rio de Janeiro Swimming Men's 200m freestyle S14
 Silver Yu Chui Yee Brazil 2016 Rio de Janeiro Wheelchair fencing Women's individual foil A
 Silver Chan Yui Chong
Justine Charissa Ng
Yu Chui Yee
Brazil 2016 Rio de Janeiro Wheelchair fencing Women's team épée
 Bronze Ng Mui Wui Brazil 2016 Rio de Janeiro Table tennis Women's individual C11
 Bronze Chan Yui Chong Brazil 2016 Rio de Janeiro Wheelchair fencing Women's individual épée B
 Silver Leung Yuk Wing
Lau Wai Yan Vivian
Wong Kwan Hang
Japan 2020 Tokyo Boccia Mixed pairs BC4
 Silver Chu Man Kai Japan 2020 Tokyo Badminton Men's singles SH6
 Bronze Wong Ting Ting Japan 2020 Tokyo Table tennis Women's individual C11
 Bronze Leung Yuk Wing Japan 2020 Tokyo Boccia Mixed individual BC4
 Bronze Chan Ho Yuen Japan 2020 Tokyo Badminton Men's singles WH2

See also

References

  1. ^ Hong Kong at the Paralympics, International Paralympic Committee
  2. ^ https://web.archive.org/web/20210830150005/https://olympics.com/tokyo-2020/paralympic-games/en/results/all-sports/npc-profile-hong-kong-china.htm. Archived from the original on 2021-08-30. ((cite web)): Missing or empty |title= (help)
  3. ^ Hong Kong at the Paralympics, International Paralympic Committee