2012 Aberdeenshire Council election

← 2007 3 May 2012 (2012-05-03) 2017 →

All 68 seats to Aberdeenshire Council
35 seats needed for a majority
  First party Second party Third party
 
Leader Richard Thomson Jim Gifford Karen Clark
Party SNP Conservative Liberal Democrats
Last election 22 seats, 34.5% 14 seats, 20.8% 24 seats, 25.2%
Seats won 28 14 12
Seat change Increase6 Steady Decrease12
First preferences 27,336 14,907 10,797
First preferences (%) 38.9% 21.2% 15.4%
Swing (pp) Increase4.4% Increase0.4% Decrease9.8%

  Fourth party Fifth party Sixth party
 
Leader Norman Smith Alison Evison Martin Ford
Party Independent Labour Green
Last election 8 seats, 12.7% 0 seats, 5.4% 0 seat, 1.1%
Seats won 11 2 1
Seat change Increase3 Increase2 Increase1
First preferences 10,320 4,785 1,681
First preferences (%) 14.7% 6.8% 2.4%
Swing (pp) Increase2.0% Increase1.4% Increase1.3%

2012 Aberdeenshire Council Election Results Map.svg
2012 Aberdeenshire Council Election Results Map

Council Leader before election

Anne Robertson
Liberal Democrats

Council Leader after election

Jim Gifford
Conservative

Elections to Aberdeenshire Council were held on 3 May 2012, on the same day as the other Scottish local government elections. The election used the 19 wards created as a result of the Local Governance (Scotland) Act 2004, with each ward electing three or four Councillors using the single transferable vote system a form of proportional representation, with 68 Councillors being elected.

The 2007 election saw the Scottish Liberal Democrats form a coalition on the Council with the Scottish Conservative and Unionist Party.

The 2012 election saw the SNP gain an additional 6 seats and become the largest party on the Council, supplanting the Lib Dems. The Tories retained their 14 seats on the Council and as a result became the second largest party. The Lib Dems lost half their Councillors falling from 24 to 12 seats. Independents also increased their overall numbers to 11 seats while Labour and the Scottish Green Party won seats in Aberdeenshire for the first time.

Following the election a Tory-Lib Dem-Independent administration was formed and in 2013 they were joined by the 2 Labour members. On 8 June 2015, a new administration was formed by the SNP and a 'Progressive Alliance' between Scottish Labour and 2 Progressive Independent councilors, who had been members of the previous administration.

Results

Aberdeenshire Local Election Result 2012
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/−
  SNP 28 7 1 +6 41.18 38.89 27,336 +4.39
  Conservative 14 2 2 - 20.59 21.21 14,907 +0.41
  Liberal Democrats 12 0 12 -12 17.65 15.36 10,797 -9.84
  Independent 11 3 0 +3 16.18 14.68 10,320 +1.98
  Labour 2 2 0 +2 2.94 6.81 4,785 +1.41
  Green 1 1 0 +1 1.47 2.39 1,681 +1.29
  Scottish Christian 0 - - - 0.65 460 +0.65

Note: "Votes" are the first preference votes. The net gain/loss and percentage changes relate to the result of the previous Scottish local elections on 3 May 2007. This may differ from other published sources showing gain/loss relative to seats held at dissolution of Scotland's councils.

Ward results

Banff and District

Banff and District - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4
SNP John B. Cox (incumbent)††††††††† 31.24 1,037      
SNP Ian Gray (incumbent)†††††††† 24.19 803 959.7    
Conservative Mike Roy 23.13 768 780.4 793.5 880.3
Liberal Democrats Alistair Francis Mason 11.12 369 377.8 405.8 508.6
Scottish Christian Colin Murray 10.30 342 350.4 375.4  
Electorate: 8,661   Valid: 3,319   Spoilt: 50   Quota: 830   Turnout: 3,369 (38.32%)  

Troup

Troup - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6 7
SNP Hamish Partridge††††††† 25.44 723            
Conservative John Duncan (incumbent) ††† 20.87 593 593.5 604.5 615.5 645.6 709.6 777.6
Independent Mark Findlater†††††† 15.52 441 441.1 446.2 479.2 520.2 683.3 796.9
SNP Bob Watson (incumbent) 14.25 405 414.2 421.2 438.4 467.4 550.6  
Independent Sydney Mair (incumbent) 12.10 344 344.5 346.5 366.5 393.6    
Labour Alan Duffill 6.51 185 185.2 195.2 199.2      
Independent Bill Rebecca 3.34 95 95.5 108.5        
Liberal Democrats Sandy Leslie 1.97 56 56.1          
Electorate: 7,609   Valid: 2,842   Spoilt: 37   Quota: 711   Turnout: 2,879 (37.35%)  

Fraserburgh and District

Fraserburgh and District - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6 7 8 9
SNP Brian Topping (incumbent) 25.1 1,056                
SNP Charles Cummin Buchan 16.72 704 787.7 792.9 802.1 817.7 1,040.6      
Independent Ian Tait (incumbent) 14.65 617 637.2 644.6 666.9 723.6 733.9 759.3 836.1 993.3
Independent Michael Watt (incumbent) 9.90 417 432.3 446.3 466.5 515.5 528.9 547.7 627.9 783.6
Independent Doreen Mair 8.81 371 379.5 410.5 436.7 470.9 483.3 498.3 625.9  
Liberal Democrats Ann Bell 7.65 322 326.8 334.0 361.4 420.1 427.3 446.3    
Conservative Bob Sim 6.15 259 261.6 266.6 275.6          
SNP Ricky Sheaffe-Greene 4.89 206 270.3 273.5 280.7 282.7        
Labour Ashara Taylor 4.08 172 173.6 176.8            
Independent George Esslemont 2.07 87 88.2              
Electorate: 11,117   Valid: 4,211   Spoilt: 65   Quota: 843   Turnout: 4,276 (37.88%)  

Central Buchan

Central Buchan - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6
SNP Jim Ingram 29.23 1,141          
Independent Norman Smith (incumbent) 20.70 808          
Conservative Edie Chapman 19.9 780 791.7        
SNP Lenny Pirie 11.68 456 746.9 751.4 752.6 768.1 801.0
Liberal Democrats Anne Simpson 5.64 220 233.3 236.6 238.5 258.2 302.8
Labour Carol Donald 5.25 205 215.4 216.6 226.4    
Independent Hugh Livingstone 4.82 188 198.4 206.1 207.9 256.2 302.8
Independent David S. Ross 2.72 106 112.6 118.6      
Electorate: 10,231   Valid: 3,904   Spoilt: 50   Quota: 781   Turnout: 3,954 (38.16%)  

Peterhead North and Rattray

Peterhead North and Rattray - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6 7 8 9
SNP Anne Allan (incumbent) 17.35 618 620 628 647 812        
Independent Alan S. Buchan (incumbent) 16.47 587 592 623 676 704 716.9      
SNP Fiona McRae (incumbent) 14.9 534 544 555 561 717        
Independent Alan Gardiner 14.85 529 548 569 625 646 654.2 654.5 656.5 827.1
Conservative Sheena Drunsfield 12.55 447 455 470 504 525 531.3 531.5 532.1  
SNP Michael Doig 11.01 394 400 406 430          
Independent Stephen William Calder 5.42 193 203 223            
Labour Thomas Phillips 4.72 168 181              
Liberal Democrats Graham Smith 2.58 92                
Electorate: 10,787   Valid: 3,562   Spoilt: 62   Quota: 713   Turnout: 3,624 (33.02%)  

Peterhead South and Cruden

Peterhead South and Cruden - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6
SNP Stephen William Smith (incumbent) 34.05 1,030          
SNP Stuart Wallace Pratt (incumbent) 18.64 564 765.2        
Independent Sam Coull (incumbent) 15.17 459 477.0 478.6 520.7 603.6  
Independent Tom Malone 13.82 418 426.5 427.2 592.3 693.9 998.6
Conservative Steve Owen 9.59 290 296.9 297.2 319.5    
Independent Peter Stevenson 8.73 264 277.3 278.2      
Electorate: 8,621   Valid: 3,025   Spoilt: 64   Quota: 757   Turnout: 3,089 (35.09%)  

Turriff and District

Turriff and District - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5
SNP Sandy Duncan (incumbent) 34.24 1,165        
Liberal Democrats Anne Robertson (incumbent) 18.43 627 652.6 664.7 842.1 999.0
Independent Alisan Keith Norrie (incumbent) 16.58 564 590.4 609.9 808.8 1,016.9
Conservative Jayne James Duff 15.93 542 556.6 569.8    
SNP Colin Graham Mair 12.70 432 658.4 667.7 742.1  
Scottish Christian Norman Alexander Ogston 2.12 72 74.9      
Electorate: 9,157   Valid: 3,402   Spoilt: 53   Quota: 851   Turnout: 3,455 (37.15%)  

Mid-Formartine

Mid-Formartine - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6 7
SNP Allan Hendry (incumbent) 29.12 1,293            
Independent Paul Johnston (incumbent) 21.12 938            
Conservative Jim Gifford (incumbent) 16.24 721 735.1 740.8 825.9 895.3    
Liberal Democrats John Kevin Loveday (incumbent) 9.89 439 458.7 467.4 542.6 658.7 661.1  
Labour Braden Davy 8.92 396 411.9 416.9 463.8      
Independent Jeff Goodhall 8.11 360 371.6 387.1        
SNP Cryle Shand 6.62 294 606.5 612.4 679.6 753.0 753.6 938.0
Electorate: 11,843   Valid: 4,441   Spoilt: 39   Quota: 889   Turnout: 4,480 (37.50%)  

Ellon and District

Ellon and District - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5
SNP Rob Merson (incumbent) 39.04 1,644        
Conservative Gillian Louise Owen (incumbent) 16.74 705 748.8 761.6 839.4 867.1
Liberal Democrats Isobel Davidson (incumbent) 16.36 689 760.6 800.9 918.6  
SNP Richard Thomson 11.26 474 1,055.3      
Labour Peter Thomas Smyth 9.48 399 426.8 457.8 511.5 531.5
Independent Sandy Allan 7.12 300 325.8 361.7    
Electorate: 11,173   Valid: 4,211   Spoilt: 51   Quota: 843   Turnout: 4,262 (37.69%)  

West Garioch

West Garioch - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4
SNP Allison Grant (incumbent) 42.5 1,327      
Conservative Patricia Oddie 20.8 651 716.3 774.3 826.9
Liberal Democrats Sheena Margaret Lonchay (incumbent) †† 14.0 439 555.6 645.3 1,052.7
Liberal Democrats Hazel Linda Al-Kowarri (incumbent) 13.6 426 495.4 601.1  
Green Richard Paul Openshaw 9.1 283 407.0    
Electorate: 8,621   Valid: 3,126   Spoilt: 27   Quota: 782   Turnout: 3,153 (36.26%)  

Inverurie and District

Inverurie and District - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6 7
SNP Bryan Hunter Stuart (incumbent) 19.7 688 701          
SNP Hamish Vernal 17.5 612 621 621.8 643.8 685.8 690.2 806.2
Conservative Richard Cowling (incumbent) 17.4 608 614 614.0 636.0 684.0 692.1 771.4
Liberal Democrats Martin Christopher Kitts-Hayes (incumbent) †† 17.3 606 632 632.0 660.0 730.0    
Labour Ellis Thorpe 13.2 463 477 477.1 503.1 562.1 568.9  
Independent Mike Raeburn (incumbent) 6.0 211 225 225.0 300.0      
Independent Ron Reid 5.6 196 212 212.0        
Green Karen A. MacKenzie 3.2 113            
Electorate: 10,034   Valid: 3,497   Spoilt: 59   Quota: 700   Turnout: 3,556 (34.85%)  

East Garioch

East Garioch - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6
SNP Fergie Hood (incumbent) † 35.0 1,140          
Green Martin Anthony Ford (incumbent) 20.3 660 732.1 784.8 834.9    
Liberal Democrats Nan Cullinane (incumbent) 15.9 519 574.6 643.7 790.3 798.3 1,080.3
Conservative Patrick Sleigh 11.0 359 384.7 402.9      
Independent Amanda Louise Clark 10.4 338 393.9 467.3 569.1 575.1  
Labour Ann Thorpe 7.4 240 279.1        
Electorate: 9,224   Valid: 3,256   Spoilt: 24   Quota: 815   Turnout: 3,280 (35.30%)  

Westhill and District

Westhill and District - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5
Conservative Ron McKail (incumbent) 29.35% 1,163        
Liberal Democrats Iris Margaret Walker 24.08% 954        
SNP Amanda Allan (incumbent) 17.99% 713 780.1 813.0    
SNP David Robert Aitchison 17.74% 703 735.5 749.8 766.6 974.2
Labour Peter Young 10.83% 429 503.1 560.5 561.5  
Electorate: 10,882   Valid: 3,962   Spoilt: 32   Quota: 793   Turnout: 3,994 (36.41%)  

Huntly, Strathbogie and Howe of Alford

Huntly, Strathbogie and Howe of Alford - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6
Conservative Moira Ingleby (incumbent) 26.47% 1,091          
SNP Joanna Strathdee (incumbent)†††† 20.14% 830          
Liberal Democrats Alastair Ross (incumbent)††††† 18.24% 752 831.2        
SNP Tom Murray 14.56% 600 620.2 620.97 624.8 683.8  
Independent John Latham 14.39% 593 650.8 653.2 653.4 760.6 995.9
Green Jake Williams 6.21% 256 274.3 275.6 275.9    
Electorate: 11,265   Valid: 4,122   Spoilt: 48   Quota: 825   Turnout: 4,170 (36.59%)  

Aboyne, Upper Deeside and Donside

Aboyne, Upper Deeside and Donside - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5
Conservative Katrina Farquhar 34.62% 1,332        
SNP Geva Blackett 28.36% 1,091        
Liberal Democrats Peter Argyle (incumbent) 16.64% 640 756.9 780.7 852.7 1,443.3
Liberal Democrats Rosemary Bruce (incumbent) 14.11% 543 629.1 649.8 734.7  
Labour Beverly Cochran 5.48% 241 267.1 294.4    
Electorate: 8,597   Valid: 3,847   Spoilt: 39   Quota: 962   Turnout: 3,876 (44.75%)  

Banchory and Mid-Deeside

Banchory and Mid-Deeside - 3 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2
Conservative Jill Webster (incumbent) 36.0 1,185  
SNP Linda Clark (incumbent) 29.1 956  
Liberal Democrats Karen Clark (incumbent) 23.0 757 952.8
Labour Lesley Young 8.4 278  
Green Matt Wickham 3.5 114  
Electorate: 8,296   Valid: 3,290   Spoilt: 19   Quota: 823   Turnout: 3,309 (39.66%)  

North Kincardine

North Kincardine - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6
SNP Alastair Bews (incumbent) 24.94% 988          
Labour Alison Evison 21.53% 853          
Conservative Carl Nelson (incumbent) 19.74% 782 785.7 790.3 812.7    
Liberal Democrats Ian Mollison (incumbent) 11.71% 464 466.8 472.8 478.1 484.7 833.2
Liberal Democrats Paul Melling (incumbent) 10.48% 415 423.1 434.9 437.4 441.7  
SNP Alan Inglis 10.43% 413 585.3 598.4 607.4 609.1 644.7
Scottish Christian Tom Morrow 1.16% 46 46.8 49.6      
Electorate: 10,563   Valid: 3,961   Spoilt: 36   Quota: 793   Turnout: 3,997 (37.50%)  

Stonehaven and Lower Deeside

Stonehaven and Lower Deeside - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Conservative Wendy Agnew (incumbent) 27.0 1,111                
SNP Graeme Clark (incumbent) 16.2 667 684.2 713.0 741.3 762.3 1052.7      
Labour Raymond Christie 9.8 404 414.8 427.8 463.4 486.6 501.9 530.6 590.8 617.8
Liberal Democrats Peter Bellarby (incumbent) 8.6 354 380.3 398.8 433.8 617.7 633.9 660.9 735.0 860.6
SNP Robert Fergusson 7.5 311 314.9 335.4 353.1 371.7      
Conservative Jeff Hutchison 6.7 278 404.9 426.5 438.0 458.9 462.9 474.3 526.8  
Liberal Democrats David Fleming 6.7 275 297.9 319.5 347.5          
Green Rachel Shanks 6.2 255 263.5 286.8            
Independent Bob Michie 5.8 241 258.2 321.1 378.2 411.1 425.0 462.8    
Independent Douglas Samways 5.4 224 243              
Electorate: 10,701   Valid: 4,120   Spoilt: 47   Quota: 825   Turnout: 4,167 (38.50%)  

Mearns

Mearns - 4 seats
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6 7
Conservative George Carr (incumbent) 20.73% 868            
SNP Jean Dick (incumbent) 20.70% 867            
Liberal Democrats Bill Howatson (incumbent) 20.03% 839            
SNP Robert Forbes 10.91% 457 458.3 482.2 482.4 564.1 595.9  
Independent Dave Stewart 10.29% 431 433.2 434.5 434.7 530.9 684.8 890.5
Conservative David Nelson 8.93% 374 394.1 395.1 395.3 423.8    
Labour Gill Bayfield 8.40% 352 353.2 354.5 354.7      
Electorate: 10,963   Valid: 4,188   Spoilt: 35   Quota: 838   Turnout: 4,223 (38.20%)  

Post-Election Changes

By-elections

Troup By-election (27 November 2014) - [1] 1 Seat
Party Candidate FPv% Count
1 2 3 4 5 6
SNP Ross Cassie 46.1% 1,159 1,162 1,183 1,205 1,244 1,352
Conservative Iain Taylor 22.8% 574 580 588 604 645 718
Independent Alan Still 15.5% 391 408 415 423 446  
Liberal Democrats Ann Bell 5.6% 141 141 149 180    
Labour Alan Duffill 5.6% 140 142 148      
Green Darren Duncan 2.7% 68 69        
Independent Philip Mitchell 1.7% 43          
Valid: 2,516   Quota: 1,259   Turnout: (32.39%)  
Huntly, Strathbogie and Howe of Alford By-election (5 November 2015) [2] - 2 Seats
Party Candidate FPv% Count
1
Conservative Margo Stewart 36.3% 1,469
SNP Gwyneth Petrie 35.4% 1,433
Liberal Democrats David Millican 22.9% 928
Labour Sarah Flavell 4.8% 196
Libertarian Derek Scott 0.5% 20
Valid: 4,046   Spoilt: 50   Quota: 1,349   Turnout: 4,096 (34.5%)  
Banff By-election (3 November 2016) [3] - 1 Seat
Party Candidate FPv% Count
1
Conservative Iain Taylor 44.0% 1170
SNP Glen Reynolds 36.2% 962
Liberal Democrats Alistair Mason 19.8% 526
Valid:   Quota:   Turnout: 29.5%  
Inverurie and District By-election (3 November 2016) [3] - 1 Seats
Party Candidate FPv% Count
1
Conservative Colin Clark 38.8% 1,302
SNP Neil Baillie 34.6% 1,164
Liberal Democrats Alison Auld 22.5% 755
Labour Sarah Flavell 4.1% 139
Valid:   Quota:   Turnout: 30.4%  

References

  1. ^ "Scottish Elections :: Troup By-Election 2014 - election result". scottishelections.org.uk. Archived from the original on 26 January 2015.
  2. ^ "Huntly, Strathbogie and Howe of Alford By-Election". www.aberdeenshire.gov.uk. 9 May 2018.
  3. ^ a b "By-Elections results for Banff and District and Inverurie and District". www.aberdeenshire.gov.uk. 9 May 2018.