Germany at the
2016 Summer Olympics
Flag of Germany.svg
IOC codeGER
NOCGerman Olympic Sports Confederation
Websitewww.dosb.de (in German, English, and French)
in Rio de Janeiro
Competitors422 in 27 sports
Flag bearers Timo Boll (opening)[1]
Sebastian Brendel (closing)
Medals
Ranked 5th
Gold
17
Silver
10
Bronze
15
Total
42
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

––––

 Saar (1952)
 United Team of Germany (1956–1964)
 East Germany (1968–1988)
 West Germany (1968–1988)

Germany competed at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, from 3 to 21 August 2016. This was the nation's seventh consecutive appearance at the Summer Olympics after its reunification in 1990.

Medalists

Further information: 2016 Summer Olympics medal table

The following German competitors won medals at the Games.

Competitors

Archery

Main article: Archery at the 2016 Summer Olympics

Two German archers qualified for both the men's and women's individual recurve by obtaining one of the eight Olympic places available from the 2015 World Archery Championships in Copenhagen, Denmark.[2][3][4] Following the completion of internal selections, Florian Floto and Lisa Unruh were named to the German archery team on 23 June 2016.[5]

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Florian Floto Men's individual 677 11  Piippo (FIN)
W 6–0
 Mohamad (MAS)
W 6–4
 Ku B-c (KOR)
L 4–6
Did not advance
Lisa Unruh Women's individual 640 21  Brito (VEN)
W 6–4
 Bayardo (MEX)
W 6–4
 Cao H (CHN)
W 6–2
 Tan Y-t (TPE)
W 6–5
 Valencia (MEX)
W 6–2
 Chang H-j (KOR)
L 2–6
2nd place, silver medalist(s)

Athletics

Main article: Athletics at the 2016 Summer Olympics

German athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event):[6][7] The team will select its athletes with a specific qualifying standard based on the results at the 2015 IAAF World Championships, the 2016 European Championships, Olympic trials, and other events approved by the German Athletics Association.[8][9]

On 31 May 2016, six marathon runners (three per gender), highlighted by London 2012 Olympian Arne Gabius, were the first batch of German track and field athletes to be selected to the Olympic roster.[10] On 28 July 2016, Arne Gabius declared his withdrawal from the Games due to a hip injury.[11]

Following the end of the qualifying period, a total of 86 athletes (38 men and 48 women) were named to the track and field team for the Games; 28 of them managed to achieve their results at the German Championships (19 to 26 June), while the remainder were added through a discretionary selection criteria by the German Athletics Association. Notable German athletes featured reigning Olympic discus throw champion Robert Harting and his younger brother Christoph, shot put runner-up David Storl, hammer thrower Betty Heidler, pole vaulter Raphael Holzdeppe, Worlds medalists Rico Freimuth, Gesa Felicitas Krause and Christina Schwanitz, and javelin thrower and current world leader Thomas Röhler.[12][13]

Key
Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Nils Brembach 20 km walk 1:23:46 38
Matthias Bühler 110 m hurdles 13.90 4 Did not advance
Carl Dohmann 50 km walk DNF
Robin Erewa 200 m 20.61 5 Did not advance
Julian Flügel Marathon 2:20:47 71
Lucas Jakubczyk 100 m Bye 10.29 5 Did not advance
Alexander John 110 m hurdles 14.13 5 Did not advance
Christopher Linke 20 km walk 1:20:00 5
Aleixo-Platini Menga 200 m 20.80 5 Did not advance
Florian Orth 5000 m 13:28.88 14 Did not advance
Hagen Pohle 20 km walk 1:21:44 18
50 km walk DNF
Philipp Pflieger Marathon 2:18:56 55
Julian Reus 100 m Bye 10.34 7 Did not advance
200 m 20.39 SB 3 Did not advance
Richard Ringer 5000 m 14:05.01 20 Did not advance
Homiyu Tesfaye 1500 m 3:47:44 7 Did not advance
Gregor Traber 110 m hurdles 13.50 3 Q 13.43 5 Did not advance
Robin Erewa
Robert Hering
Sven Knipphals
Lucas Jakubczyk
Julian Reus
Alexander Kosenkow
Roy Schmidt
4 × 100 m relay 38.26 6 Did not advance
The Hahner twins at the unveiling of the German Olympic team uniform.
The Hahner twins at the unveiling of the German Olympic team uniform.
Women
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Jackie Baumann 400 m hurdles 59.04 6 Did not advance
Pamela Dutkiewicz 100 m hurdles 12.90 3 Q 12.92 4 Did not advance
Nadine Gonska 200 m 23.03 4 Did not advance
Rebekka Haase 100 m Bye 11.41 5 Did not advance
Anna Hahner Marathon 2:45:32 81
Lisa Hahner 2:45:33 82
Christina Hering 800 m 2:01.04 7 Did not advance
Nadine Hildebrand 100 m hurdles 12.84 2 Q 12.95 4 Did not advance
Konstanze Klosterhalfen 1500 m 4:11.76 6 Q 4:07.26 10 Did not advance
Fabienne Kohlmann 800 m 2:05.36 7 Did not advance
Sanaa Koubaa 3000 m steeplechase 9:35.15 PB 9 Did not advance
Gesa Felicitas Krause 9:19.70 3 Q 9:18.41 6
Gina Lückenkemper 200 m 22.80 3 q 22.73 5 Did not advance
Lisa Mayer 22.86 2 Q 22.90 7 Did not advance
Tatjana Pinto 100 m Bye 11.31 2 Q 11.32 7 Did not advance
Maya Rehberg 3000 m steeplechase 9:51.73 15 Did not advance
Cindy Roleder 100 m hurdles 12.86 1 Q 12.69 3 q 12.74 5
Anja Scherl Marathon 2:37:23 44
Ruth Spelmeyer 400 m 51.43 PB 3 q 51.61 6 Did not advance
Diana Sujew 1500 m 4:09.07 10 q 4:10.15 9 Did not advance
Alexandra Burghardt
Rebekka Haase
Yasmin Kwadwo
Tatjana Pinto
4 × 100 m relay 42.18 1 Q 42.10 4
Lara Hoffmann
Friederike Möhlenkamp
Laura Müller
Ruth Spelmeyer
4 × 400 m relay 3:26.02 5 Did not advance
Field events
Men
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Alyn Camara Long jump 5.16 30 Did not advance
Tobias Dahm Shot put 19.62 22 Did not advance
Karsten Dilla Pole vault 5.30 28 Did not advance
Christoph Harting Discus throw 65.41 3 Q 68.37 PB 1st place, gold medalist(s)
Robert Harting 62.21 15 Did not advance
Fabian Heinle Long jump 7.79 18 Did not advance
Max Heß Triple jump 16.56 15 Did not advance
Raphael Holzdeppe Pole vault 5.45 25 Did not advance
Daniel Jasinski Discus throw 62.83 11 Q 67.08 3rd place, bronze medalist(s)
Eike Onnen High jump 2.26 24 Did not advance
Mateusz Przybylko 2.22 28 Did not advance
Thomas Röhler Javelin throw 83.01 9 Q 90.30 1st place, gold medalist(s)
Tobias Scherbarth Pole vault 5.45 26 Did not advance
David Storl Shot put 20.47 10 q 20.64 7
Johannes Vetter Javelin throw 85.96 2 Q 85.32 4
Julian Weber 84.46 3 Q 81.36 9
Women
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Shanice Craft Discus throw 60.23 12 q 59.83 11
Jenny Elbe Triple jump 14.02 13 Did not advance
Julia Fischer Discus throw 61.83 9 q 62.67 9
Sara Gambetta Shot put 17.24 20 Did not advance
Kristin Gierisch Triple jump 14.26 4 q 13.96 11
Betty Heidler Hammer throw 71.17 6 q 73.71 4
Christin Hussong Javelin throw 62.17 11 q 57.70 12
Marie-Laurence Jungfleisch High jump 1.94 12 Q 1.93 =7
Kathrin Klaas Hammer throw 67.92 18 Did not advance
Malaika Mihambo Long jump 6.82 2 Q 6.95 PB 4
Sosthene Moguenara 6.55 11 q 6.61 10
Nadine Müller Discus throw 63.67 5 Q 63.13 6
Christina Obergföll Javelin throw 62.18 10 q 62.92 8
Annika Roloff Pole vault 4.45 21 Did not advance
Lisa Ryzih 4.60 2 Q 4.50 10
Christina Schwanitz Shot put 19.18 2 Q 19.03 6
Linda Stahl Javelin throw 63.95 4 Q 59.71 11
Martina Strutz Pole vault 4.60 7 Q 4.60 9
Lena Urbaniak Shot put 16.62 29 Did not advance
Alexandra Wester Long jump 5.98 34 Did not advance
Charlene Woitha Hammer throw 62.50 29 Did not advance
Arthur Abele writing autographs at the unveiling of the German Olympic team uniform.
Arthur Abele writing autographs at the unveiling of the German Olympic team uniform.
Combined events – Men's decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Arthur Abele Result 10.87 6.97 15.03 1.98 49.02 14.12 44.66 4.50 64.13 4:53.07 8013 15
Points 890 807 792 785 860 959 760 760 800 600
Rico Freimuth Result 10.73 7.17 SB 13.27 DNS DNF
Points 922 854 684 0
Kai Kazmirek Result 10.78 7.69 PB 14.20 2.10 46.75 14.62 43.25 5.00 64.60 4:31.25 8580 4
Points 910 982 741 896 971 896 731 910 807 736
Combined events – Women's heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Jennifer Oeser Result 13.69 1.86 PB 14.28 SB 24.99 6.19 SB 47.22 2:13.82 SB 6401 SB 9
Points 1023 1054 813 888 908 806 909
Claudia Rath Result 13.63 1.74 12.83 24.48 6.55 39.39 2:07.22 SB 6270 14
Points 1031 903 716 935 1023 656 1006
Carolin Schäfer Result 13.12 PB 1.83 SB 14.57 PB 23.99 6.20 47.99 2:16.52 SB 6540 5
Points 1106 1016 832 982 912 821 871

Badminton

Main article: Badminton at the 2016 Summer Olympics

Germany has qualified a total of seven badminton players for each of the following events into the Olympic tournament based on the BWF World Rankings as of 5 May 2016: one entry each in the men's and women's singles, and a pair in the men's, women's, and mixed doubles.[14] The badminton team was officially named as part of the first batch of nominated athletes to the Olympic roster on 31 May 2016.[10]

Men
Athlete Event Group Stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Marc Zwiebler Singles  Evans (IRL)
L (21–9, 17–21, 7–21)
 de Oliveira (BRA)
W (21–12, 21–12)
2 Did not advance
Michael Fuchs
Johannes Schöttler
Doubles  Goh V S /
Tan W K (MAS)
L (14–21, 17–21)
 Fu Hf /
Zhang N (CHN)
L (11–21, 16–21)
 Chew /
Pongnairat (USA)
W (21–14, 21–14)
3 Did not advance
Women
Athlete Event Group Stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Karin Schnaase Singles  Magee (IRL)
W (21–14, 21–19)
 Wang Yh (CHN)
L (11–21, 16–21)
2 Did not advance
Johanna Goliszewski
Carla Nelte
Doubles  Tang Yt /
Yu Y (CHN)
L (10–21, 11–21)
 Chang Y-n /
Lee S-h (KOR)
L (18–21, 21–18, 17–21)
 G Stoeva /
S Stoeva (BUL)
L (14–21, 19–21)
4 Did not advance
Mixed
Athlete Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Michael Fuchs
Birgit Michels
Doubles  Zhang N /
Zhao Yl (CHN)
L (19–21, 16–21)
 Jordan /
Susanto (INA)
L (16–21, 15–21)
 Lee C H /
Chau H W (HKG)
L (17–21, 14–21)
4 Did not advance

Boxing

Main article: Boxing at the 2016 Summer Olympics

Germany has entered six boxers to compete in the following weight classes into the Olympic boxing tournament. Artem Harutyunyan and Erik Pfeifer were the only Germans finishing among the top two of their respective division in the AIBA Pro Boxing series, whereas David Graf did so in the World Series of Boxing.[15][16] Light heavyweight boxer Serge Michel had claimed an Olympic spot with his quarterfinal triumph at the 2016 AIBA World Qualifying Tournament in Baku, Azerbaijan.[17]

Hamza Touba and Arajik Marutjan rounded out the German roster by virtue of their top two finish at the 2016 APB and WSB Olympic Qualifier in Vargas, Venezuela.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Hamza Touba Men's flyweight  Konki (FRA)
L 0–3
Did not advance
Artem Harutyunyan Men's light welterweight Bye  Biyarslanov (CAN)
W 2–0
 Gözgeç (TUR)
W 3–0
 Sotomayor (AZE)
L 0–3
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Arajik Marutjan Men's welterweight  Maestre (VEN)
L 1–2
Did not advance
Serge Michel Men's light heavyweight  Mina (ECU)
L 0–3
Did not advance
David Graf Men's heavyweight Bye  Peralta (ARG)
L 1–2
Did not advance
Erik Pfeifer Men's super heavyweight  Laurent (ISV)
L 1–2
Did not advance

Canoeing

Main article: Canoeing at the 2016 Summer Olympics

Slalom

German canoeists have qualified a maximum of one boat in each of the following classes through the 2015 ICF Canoe Slalom World Championships.[18] The roster of German slalom canoeists, led by London 2012 medalists Hannes Aigner and Sideris Tasiadis, was announced on 17 April 2016 as a result of their top performances at two selection meets of the Olympic Trials, both held in Augsberg (8 to 10 April) and Markkleeberg (15 to 17 April).[19]

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
Sideris Tasiadis Men's C-1 100.47 8 92.23 1 92.23 1 Q 95.63 1 Q 97.90 5
Franz Anton
Jan Benzien
Men's C-2 103.43 4 114.35 8 103.43 5 Q 107.93 1 Q 103.58 4
Hannes Aigner Men's K-1 90.33 7 87.31 2 87.31 3 Q 91.87 6 Q 89.02 4
Melanie Pfeifer Women's K-1 115.60 15 107.30 12 107.30 14 Q 108.58 10 Q 106.89 7

Sprint

German canoeists have qualified a total of six boats in each of the following distances for the Games through the 2015 ICF Canoe Sprint World Championships.[20] Meanwhile, two additional boats (women's K-1 200 m and women's K-1 500 m) were awarded to the German squad by virtue of a top two national finish at the 2016 European Qualification Regatta in Duisburg, Germany.[21]

A total of 11 sprint canoeists (six men and five women), highlighted by London 2012 champions Sebastian Brendel (men's C-1 1000 m) and women's kayak duo Tina Dietze and Franziska Weber, were named as part of the second batch of nominated athletes to the German roster for the Games on 28 June 2016.[12]

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Sebastian Brendel C-1 1000 m 3:58.44 1 FA Bye 3:56.926 1st place, gold medalist(s)
Max Hoff K-1 1000 m 3:33.585 2 Q 3:36.136 2 FA 3:37.581 7
Stefan Kiraj C-1 200 m 41.198 5 Q 43.171 6 Did not advance
Ronald Rauhe K-1 200 m 34.350 1 Q 34.180 2 FA 35.662 3rd place, bronze medalist(s)
Sebastian Brendel
Jan Vandrey
C-2 1000 m 3:33.482 1 FA Bye 3:43.912 1st place, gold medalist(s)
Marcus Groß
Max Rendschmidt
K-2 1000 m 3:19.258 1 FA Bye 3:10.781 1st place, gold medalist(s)
Tom Liebscher
Ronald Rauhe
K-2 200 m 31.572 4 Q 32.061 2 FA 32.488 5
Marcus Groß
Max Hoff
Tom Liebscher
Max Rendschmidt
K-4 1000 m 2:52.836 1 FA Bye 3:02.143 1st place, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Conny Waßmuth K-1 200 m 41.972 5 Q 41.725 6 Did not advance
Franziska Weber K-1 500 m 1:56.601 4 Q 1:56.515 1 FA 1:54.553 5
Tina Dietze
Franziska Weber
K-2 500 m 1:42.184 1 FA Bye 1:43.738 2nd place, silver medalist(s)
Tina Dietze
Sabrina Hering
Steffi Kriegerstein
Franziska Weber
K-4 500 m 1:33.185 3 Q 1:34.710 1 FA 1:15.094 2nd place, silver medalist(s)

Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)

Cycling

Main article: Cycling at the 2016 Summer Olympics

Road

German riders qualified for the following quota places in the men's and women's Olympic road race by virtue of their top 15 final national ranking in the 2015 UCI World Tour (for men) and top 22 in the UCI World Ranking (for women).[22] The road cycling team, highlighted by London 2012 time trial runner-up Tony Martin, was named to the Olympic roster on 25 June 2016.[13][23]

Men
Athlete Event Time Rank
Emanuel Buchmann Road race 6:13:03 14
Simon Geschke Road race Did not finish
Time trial 1:15:49.88 13
Maximilian Levy Road race Did not finish
Tony Martin Road race Did not finish
Time trial 1:15:33.75 12
Women
Athlete Event Time Rank
Lisa Brennauer Road race 3:56:34 19
Time trial 45:22.62 8
Romy Kasper Road race 4:02:07 44
Claudia Lichtenberg 3:58:03 31
Trixi Worrack Road race 4:01:33 43
Time trial 46:52.77 16

Track

Following the completion of the 2016 UCI Track Cycling World Championships, German riders have accumulated spots in both men's and women's team pursuit, and men's and women's team sprint, as well as both the men's and women's omnium. As a result of their place in the men's and women's team sprint, Germany has won the right to enter two riders in both men's and women's sprint and men's and women's keirin.

Deutscher Olympischer Sportbund (DOSB) announced the full track cycling squad, as part of the first batch of nominated German athletes, on 31 May 2016. Among these cyclists featured defending Olympic champions Kristina Vogel and Miriam Welte in women's team sprint.[10][24] Henning Bommel (men's team pursuit) and Anna Knauer (women's Omnium) rounded out the lineup on 28 June 2016.[12]

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Joachim Eilers Men's sprint 9.908
72.668
12 Q  Zieliński (POL)
W 10.428
69.044
Bye  Xu C (CHN)
W 10.449
68.906
Bye  Glaetzer (AUS)
L, L
Did not advance 5th place final
 Constable (AUS)
 Xu C (CHN)
 Baugé (FRA)
W 10.525
5
Maximilian Levy 10.035
71.748
18 Q  Kenny (GBR)
L
 Phillip (TRI)
 Dawkins (NZL)
W 10.536
69.524
 Glaetzer (AUS)
L
 Constable (AUS)
 Hoogland (NED)
L
Did not advance 9th place final
 Hoogland (NED)
 Webster (NZL)
 Puerta (COL)
W 10.275
9
Kristina Vogel Women's sprint 10.865
66.267
6 Q  van Riessen (NED)
W 11.279
63.835
Bye  Hansen (NZL)
W 11.197
64.302
Bye  Lee W S (HKG)
W 11.230,
W 11.373
 Marchant (GBR)
W 11.302,
W 11.153
 James (GBR)
W 11.237,
W 11.312
1st place, gold medalist(s)
Miriam Welte 11.038
65.229
14 Q  Zhong Ts (CHN)
L
 O'Brien (CAN)
 Sullivan (CAN)
W 11.466
62.794
 Marchant (GBR)
L
 Zhong Ts (CHN)
 Meares (AUS)
L
Did not advance 9th place final
 Meares (AUS)
 Cueff (FRA)
 Hansen (NZL)
L
11
Team sprint
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Joachim Eilers
René Enders
Maximilian Levy
Men's team sprint 43.711
61.769
7 Q  New Zealand (NZL)
L 43.455
62.133
5 Did not advance
Kristina Vogel
Miriam Welte
Women's team sprint 32.673
55.091
3 Q  France (FRA)
W 32.806
54.868
4 Q  Australia (AUS)
W 32.636
55.153
3rd place, bronze medalist(s)
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Henning Bommel
Nils Schomber
Kersten Thiele
Domenic Weinstein
Men's team pursuit 4:00.911 6 Q  Switzerland (SUI)
3:56.903
6  Italy (ITA)
3:59.485
5
Charlotte Becker
Mieke Kröger
Stephanie Pohl
Gudrun Stock
Women's team pursuit 4:30.068 9 Did not advance
Keirin
Athlete Event 1st Round Repechage 2nd Round Final
Rank Rank Rank Rank
Joachim Eilers Men's keirin 2 Q Bye 1 Q 4
Maximilian Levy Men's keirin 3 R 4 Did not advance
Kristina Vogel Women's keirin 1 Q Bye 1 Q 6
Miriam Welte 7 R 5 Did not advance
Omnium
Athlete Event Scratch race Individual pursuit Elimination race Time trial Flying lap Points race Total points Rank
Rank Points Time Rank Points Rank Points Time Rank Points Time Rank Points Points Rank
Roger Kluge Men's omnium 2 38 4:18.907 4 34 12 18 1:03.797 9 24 13.332 11 20 33 3 167 6
Anna Knauer Women's omnium 16 10 3:42.987 13 16 8 26 36.370 10 22 14.447 10 22 3 11 99 13

Mountain biking

German mountain bikers qualified for two men's and two women's quota places into the Olympic cross-country race, as a result of the nation's sixth-place finish for men and second for women in the UCI Olympic Ranking List of 25 May 2016. The mountain biking team was named to the Olympic roster on 13 June 2016, with three-time medalist Sabine Spitz riding in the cross-country race at her fifth straight Games.[25]

Athlete Event Time Rank
Manuel Fumic Men's cross-country 1:37:39 13
Moritz Milatz 1:43:14 28
Helen Grobert Women's cross-country 1:34:08 12
Sabine Spitz 1:39:16 19

BMX

German riders qualified for one men's and one women's quota place in BMX at the Olympics, as a result of the nation's top three finish for men in the UCI BMX Individual Ranking List of 31 May 2016 and top two for women, not yet qualified, at the 2016 UCI BMX World Championships. London 2012 Olympian Luis Brethauer and BMX rookie Nadja Pries were named to the German cycling team.[26]

Athlete Event Seeding Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Points Rank Points Rank Result Rank
Luis Brethauer Men's BMX 35.379 15 7 2 Q 23 8 Did not advance
Nadja Pries Women's BMX 37.152 14 19 7 Did not advance

Diving

Main article: Diving at the 2016 Summer Olympics

German divers qualified for five individual spots and three synchronized teams at the Olympics through the 2015 FINA World Championships and the 2016 FINA World Cup series. A total of eight divers (four per gender), highlighted by Beijing 2008 silver medalists Patrick Hausding and Sascha Klein in men's synchronized platform, were named as part of the second batch of nominated German athletes to the Olympic roster on 28 June 2016.[12][27]

Martin Wolfram, Sascha Klein and Patrick Hausding (from left) at the Clothing of the German Olympic team.
Martin Wolfram, Sascha Klein and Patrick Hausding (from left) at the Clothing of the German Olympic team.
Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Stephan Feck 3 m springboard 423.50 9 Q 354.20 17 Did not advance
Patrick Hausding 440.00 6 Q 413.50 10 Q 498.90 3rd place, bronze medalist(s)
Sascha Klein 10 m platform 463.40 7 Q 475.00 5 Q 424.15 9
Martin Wolfram 468.80 6 Q 466.15 8 Q 492.90 5
Stephan Feck
Patrick Hausding
3 m synchronized springboard 410.10 4
Patrick Hausding
Sascha Klein
10 m synchronized platform 438.42 4
Elena Wassen and Maria Kurjo (from right) at the Clothing of the German Olympic team.
Elena Wassen and Maria Kurjo (from right) at the Clothing of the German Olympic team.
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Tina Punzel 3 m springboard 307.95 13 Q 291.60 17 Did not advance
Nora Subschinski 302.05 16 Q 308.25 12 Q 317.10 9
Maria Kurjo 10 m platform 287.00 21 Did not advance
Elena Wassen 291.90 16 Q 276.70 17 Did not advance
Tina Punzel
Nora Subschinski
3 m synchronized springboard 284.25 7

Equestrian

Main article: Equestrian at the 2016 Summer Olympics

Germany became one of the first three nations to earn places at the Games, qualifying a complete team in dressage by winning the team event at the 2014 FEI World Equestrian Games.[28] The German eventing team also qualified for Rio by winning the gold medal at the same World Games.[29]

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Technical Artistic Score Rank
Kristina Bröring-Sprehe Desperados Individual 82.257 2 Q 81.401 4 Q 83.714 90.571 87.142 3rd place, bronze medalist(s)
Sönke Rothenberger Cosmo 77.329 7 Q 76.261 10 Did not advance
Dorothee Schneider Showtime 80.986 4 Q 82.619 3 Q 79.607 86.285 82.946 6
Isabell Werth Weihegold 81.029 3 Q 83.711 1 Q 85.285 92.857 89.071 2nd place, silver medalist(s)
Kristina Bröring-Sprehe
Sönke Rothenberger
Dorothee Schneider
Isabell Werth
See above Team 81.295 1 Q 81.936 1 81.936 1st place, gold medalist(s)

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier/Team final Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Sandra Auffarth Opgun Louvo Individual 41.60 8 24.80 66.40 20 0.00 66.40 17 0.00 66.40 11 66.40 11
Michael Jung Sam 40.90 5 0.00 40.90 2 0.00 40.90 1 0.00 40.90 1 40.90 1st place, gold medalist(s)
Ingrid Klimke Hale Bob 39.50 4 26.00 65.50 19 0.00 65.50 15 4.00 69.50 14 69.50 14
Julia Krajewski Samourai du Thot 44.80 # 18 Eliminated Did not advance
Sandra Auffarth
Michael Jung
Ingrid Klimke
Julia Krajewski
See above Team 122.00 4 50.80 172.80 4 0.00 172.80 2 172.80 2nd place, silver medalist(s)

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Christian Ahlmann Taloubet Individual 0 =1 Q 0 0 =1 Q 4 4 =7 Q 0 1 Q 4 4 =14 4 =9
Ludger Beerbaum Chiara 4 # =27 Q 4 # 8 =30 Q 0 8 =18* Did not advance
Daniel Deusser First Class 0 =1 Q 0 0 =1 Q 4 4 =7 Q 0 1 Q 4 4 =14 4 =9
Meredith Michaels-Beerbaum Fibonacci 0 =1 Q 0 0 =1 Q 5 # 5 =13 Q EL Did not advance
Christian Ahlmann
Ludger Beerbaum
Daniel Deusser
Meredith Michaels-Beerbaum
See above Team 0 =1 0 =1 Q 8 8 =3 8 3rd place, bronze medalist(s)

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Fencing

Main article: Fencing at the 2016 Summer Olympics

Germany has entered four fencers into the Olympic competition. Max Hartung and Matyas Szabo (both in men's sabre), along with Carolin Golubytskyi in the women's foil, had claimed their Olympic spots on the German team by finishing among the top 14 individuals in the FIE Adjusted Official Rankings. They were joined by Peter Joppich, who has been set to compete at his fourth Olympics as one of the two highest-ranked fencers coming from the Europe zone in the men's foil.[30]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Peter Joppich Men's foil Bye  Lefort (FRA)
W 15–13
 Avola (ITA)
L 13–15
Did not advance
Max Hartung Men's sabre  Apithy (BEN)
W 15–9
 Homer (USA)
L 12–15
Did not advance
Matyas Szabo  Pakdaman (IRI)
W 15–11
 Paskov (BUL)
W 15–6
 Homer (USA)
L 12–15
Did not advance
Carolin Golubytskyi Women's foil Bye  Łyczbińska (POL)
L 9–14
Did not advance

Field hockey

Main article: Field hockey at the 2016 Summer Olympics

Summary

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Germany men's Men's tournament  Canada
W 6–2
 India
W 2–1
 Ireland
W 3–2
 Argentina
D 4–4
 Netherlands
W 2–1
1  New Zealand
W 3–2
 Argentina
L 2–5
 Netherlands
W 4–3P
FT: 1–1
3rd place, bronze medalist(s)
Germany women's Women's tournament  China
D 1–1
 New Zealand
W 2–1
 South Korea
W 2–0
 Spain
L 1–2
 Netherlands
L 0–2
3  United States
W 2–1
 Netherlands
L 3–4P
FT: 1–1
 New Zealand
W 2–1
3rd place, bronze medalist(s)

Men's tournament

Main article: Field hockey at the 2016 Summer Olympics – Men's tournament

Germany's men's field hockey team qualified for the Olympics by having achieved a top three finish at the 2014–15 Men's FIH Hockey World League Semifinals.[31]

Team roster

The following is the German roster in the men's field hockey tournament of the 2016 Summer Olympics.[32]

Head coach: Valentin Altenburg

  1. Nicolas Jacobi (GK)
  2. Mathias Müller
  3. Linus Butt
  4. Martin Häner (C)
  5. Moritz Trompertz
  6. Mats Grambusch
  7. Christopher Wesley
  8. Timm Herzbruch
  9. Tobias Hauke
  10. Tom Grambusch
  11. Christopher Rühr
  12. Martin Zwicker
  13. Moritz Fürste
  14. Florian Fuchs
  15. Timur Oruz
  16. Niklas Wellen

Reserves:

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Germany 5 4 1 0 17 10 +7 13 Quarter-finals
2  Netherlands 5 3 1 1 18 6 +12 10
3  Argentina 5 2 2 1 14 12 +2 8
4  India 5 2 1 2 9 9 0 7
5  Ireland 5 1 0 4 10 16 −6 3
6  Canada 5 0 1 4 7 22 −15 1
Source: Rio2016
Rules for classification: 1) Points; 2) Matches won; 3) Goal difference; 4) Goals for; 5) Head-to-head result.[33]
6 August 2016 (2016-08-06)
18:00
Canada  2–6  Germany
Pearson field hockey ball 11'
Pereira field hockey ball 39'
Report Fürste field hockey ball 4'33'
Wellen field hockey ball 6'46'
Müller field hockey ball 14'
Butt field hockey ball 26'
Umpires:
Marcelo Servetto (ESP)
Simon Taylor (NZL)

8 August 2016 (2016-08-08)
11:00
Germany  2–1  India
Wellen field hockey ball 18'
Rühr field hockey ball 60'
Report Ru. Singh field hockey ball 23'
Umpires:
Tim Pullman (AUS)
Martin Madden (GBR)

9 August 2016 (2016-08-09)
12:30
Germany  3–2  Ireland
Fürste field hockey ball 13'38'
Zwicker field hockey ball 42'
Report Magee field hockey ball 26'
Darling field hockey ball 59'
Umpires:
Marcelo Servetto (ESP)
Lim Hong Zhen (SIN)

11 August 2016 (2016-08-11)
12:30
Argentina  4–4  Germany
Vila field hockey ball 4'
P. Ibarra field hockey ball 29'
Peillat field hockey ball 48'
M. Rey field hockey ball 57'
Report Herzbruch field hockey ball 15'
Wesley field hockey ball 24'
Grambusch field hockey ball 28'
Müller field hockey ball 60'
Umpires:
Adam Kearns (AUS)
Paco Vázquez (ESP)

12 August 2016 (2016-08-12)
13:30
Germany  2–1  Netherlands
Fuchs field hockey ball 7'
Grambusch field hockey ball 33'
Report Van As field hockey ball 44'
Umpires:
Murray Grime (AUS)
Marcelo Servetto (ESP)

Quarterfinal
14 August 2016 (2016-08-14)
20:30
Germany  3–2  New Zealand
Fürste field hockey ball 56'60'
Fuchs field hockey ball 60'
Report Inglis field hockey ball 18'
McAleese field hockey ball 49'
Umpires:
Marcelo Servetto (ESP)
Murray Grime (AUS)

Semifinal
16 August 2016 (2016-08-16)
12:00
Argentina  5–2  Germany
Peillat field hockey ball 9'12'28'
Menini field hockey ball 36'
Vila field hockey ball 47'
Report Fürste field hockey ball 51'
Rühr field hockey ball 58'
Umpires:
Marcin Grochal (POL)
John Wright (RSA)

Bronze medal match
18 August 2016 (2016-08-18)
12:00
Netherlands  1–1  Germany
Croon field hockey ball 35' Report M. Grambusch field hockey ball 42'
Penalties
Bakker Penalty shoot-out missed
Kemperman Penalty shoot-out scored
Hertzberger Penalty shoot-out scored
Van Ass Penalty shoot-out scored
De Wijn Penalty shoot-out missed
3–4 Penalty shoot-out scored Hauke
Penalty shoot-out scored M. Grambusch
Penalty shoot-out scored Herzbruch
Penalty shoot-out scored Butt
Umpires:
Marcelo Servetto (ESP)
Martin Madden (GBR)

Women's tournament

Main article: Field hockey at the 2016 Summer Olympics – Women's tournament

The German women's field hockey team qualified for the Olympics by having achieved a top three finish at the 2014–15 Women's FIH Hockey World League Semifinals.[34]

Team roster

The following is the German roster in the women's field hockey tournament of the 2016 Summer Olympics.[35] Annika Sprink was replaced due to an injury by Katharina Otte on 18 August 2016.[36]

Head coach: Jamilon Mülders

  1. Nike Lorenz
  2. Selin Oruz
  3. Anne Schröder
  4. Lisa Schütze
  5. Charlotte Stapenhorst
  6. Katharina Otte
  7. Janne Müller-Wieland
  8. Hannah Krüger
  9. Jana Teschke
  10. Lisa Hahn
  11. Franzisca Hauke
  12. Cécile Pieper
  13. Marie Mävers
  14. Annika Sprink
  15. Julia Müller
  16. Pia-Sophie Oldhafer
  17. Kristina Reynolds (GK)

Reserves

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Netherlands 5 4 1 0 13 1 +12 13 Quarter-finals
2  New Zealand 5 3 1 1 11 5 +6 10
3  Germany 5 2 1 2 6 6 0 7
4  Spain 5 2 0 3 6 12 −6 6
5  China 5 1 2 2 3 5 −2 5
6  South Korea 5 0 1 4 3 13 −10 1
Source: Rio2016
Rules for classification: 1) Points; 2) Matches won; 3) Goal difference; 4) Goals for; 5) Head-to-head result.[37]
7 August 2016 (2016-08-07)
13:30
China  1–1  Germany
Peng field hockey ball 28' Report Hahn field hockey ball 5'
Umpires:
Melissa Trivic (AUS)
Sarah Wilson (GBR)

8 August 2016 (2016-08-08)
13:30
New Zealand  1–2  Germany
Webster field hockey ball 10' Report Oldhafer field hockey ball 22'
Schröder field hockey ball 44'
Umpires:
Soledad Iparraguiree (ARG)
Miao Lin (CHN)

10 August 2016 (2016-08-10)
12:30
Germany  2–0  South Korea
Krüger field hockey ball 55'
Hahn field hockey ball 59'
Report
Umpires:
Michelle Joubert (RSA)
Kylie Seymour (AUS)

11 August 2016 (2016-08-11)
17:00
Germany  1–2  Spain
Schütze field hockey ball 21' Report Guinea field hockey ball 9'
Salvatella field hockey ball 11'
Umpires:
Fanneke Alkemade (NED)
Miao Lin (CHN)

13 August 2016 (2016-08-13)
12:30
Netherlands  2–0  Germany
De Waard field hockey ball 5'
Van Male field hockey ball 44'
Report
Umpires:
Soledad Iparraguirre (ARG)
Melissa Trivic (AUS)

Quarterfinal
15 August 2016 (2016-08-15)
12:30
United States  1–2  Germany
Falgowski field hockey ball 57' Report Mävers field hockey ball 8'
Hahn field hockey ball 14'
Umpires:
Carolina de la Fuente (ARG)
Miao Lin (CHN)

Semifinal
17 August 2016 (2016-08-17)
12:00
Netherlands  1–1  Germany
Paumen field hockey ball 16' Report Schütze field hockey ball 11'
Penalties
Bos Penalty shoot-out scored
Hoog Penalty shoot-out missed
Keetels Penalty shoot-out missed
Van Geffen Penalty shoot-out scored
Jonker Penalty shoot-out missed
Bos Penalty shoot-out scored
Hoog Penalty shoot-out scored
4–3 Penalty shoot-out scored Müller-Wieland
Penalty shoot-out scored Mävers
Penalty shoot-out missed Hahn
Penalty shoot-out missed Teschke
Penalty shoot-out missed Hauke
Penalty shoot-out scored Müller-Wieland
Penalty shoot-out missed Mävers
Umpires:
Laurine Delforge (BEL)
Soledad Iparraguiree (ARG)

Bronze medal match
19 August 2016 (2016-08-19)
12:00
Germany  2–1  New Zealand
Stapenhorst field hockey ball 34'
Schütze field hockey ball 38'
Report Merry field hockey ball 45+'
Umpires:
Irene Presenqui (ARG)
Sarah Wilson (GBR)

Football

Main article: Football at the 2016 Summer Olympics

Summary

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Germany men's Men's tournament  Mexico
D 2–2
 South Korea
D 3–3
 Fiji
W 10–0
2  Portugal
W 4–0
 Nigeria
W 2–0
 Brazil
L 4–5P
1–1 (a.e.t.)
2nd place, silver medalist(s)
Germany women's Women's tournament  Zimbabwe
W 6–1
 Australia
D 2–2
 Canada
L 1–2
2  China
W 1–0
 Canada
W 2–0
 Sweden
W 2–1
1st place, gold medalist(s)

Men's tournament

Main article: Football at the 2016 Summer Olympics – Men's tournament

Germany's men's football team qualified for the Olympics by reaching the semifinals at the 2015 UEFA European Under-21 Championship in the Czech Republic.[38]

Team roster

The following is the Germany final squad in the men's football tournament of the 2016 Summer Olympics.[39] Leon Goretzka, the team captain, was injured in the first match of the tournament,[40] though no alternate was initially used.[41] However, he was later replaced by goalkeeper Eric Oelschlägel for only the gold medal match.[42][43]

Head coach: Horst Hrubesch

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2016 club
1 1GK Timo Horn (1993-05-12)12 May 1993 (aged 23) 0 0 Germany 1. FC Köln
2 3MF Jeremy Toljan (1994-08-08)8 August 1994 (aged 21) 0 0 Germany 1899 Hoffenheim
3 2DF Lukas Klostermann (1996-06-03)3 June 1996 (aged 20) 0 0 Germany RB Leipzig
4 2DF Matthias Ginter (1994-01-19)19 January 1994 (aged 22) 9 0 Germany Borussia Dortmund
5 2DF Niklas Süle (1995-09-03)3 September 1995 (aged 20) 0 0 Germany 1899 Hoffenheim
6 3MF Sven Bender* (1989-04-27)27 April 1989 (aged 27) 7 0 Germany Borussia Dortmund
7 3MF Max Meyer (c) (1995-09-18)18 September 1995 (aged 20) 1 0 Germany Schalke 04
8 3MF Lars Bender* (1989-04-27)27 April 1989 (aged 27) 19 4 Germany Bayer Leverkusen
9 4FW Davie Selke (1995-01-20)20 January 1995 (aged 21) 0 0 Germany RB Leipzig
10 3MF Leon Goretzka (c) (1995-02-06)6 February 1995 (aged 21) 1 0 Germany Schalke 04
11 3MF Julian Brandt (1996-05-02)2 May 1996 (aged 20) 1 0 Germany Bayer Leverkusen
12 1GK Jannik Huth (1994-04-15)15 April 1994 (aged 22) 0 0 Germany Mainz 05
13 2DF Philipp Max (1993-09-30)30 September 1993 (aged 22) 0 0 Germany FC Augsburg
14 2DF Robert Bauer (1995-04-09)9 April 1995 (aged 21) 0 0 Germany FC Ingolstadt
15 3MF Max Christiansen (1996-09-25)25 September 1996 (aged 19) 0 0 Germany FC Ingolstadt
16 3MF Grischa Prömel (1995-01-09)9 January 1995 (aged 21) 0 0 Germany Karlsruher SC
17 3MF Serge Gnabry (1995-07-14)14 July 1995 (aged 21) 0 0 England Arsenal
18 4FW Nils Petersen* (1988-12-06)6 December 1988 (aged 27) 0 0 Germany SC Freiburg
22 1GK Eric Oelschlägel (1995-09-20)20 September 1995 (aged 20) 0 0 Germany Werder Bremen

* Over-aged player.

Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  South Korea 3 2 1 0 12 3 +9 7 Quarter-finals
2  Germany 3 1 2 0 15 5 +10 5
3  Mexico 3 1 1 1 7 4 +3 4
4  Fiji 3 0 0 3 1 23 −22 0
Source: Rio2016 & FIFA
Rules for classification: Tiebreakers
Mexico 2–2 Germany
  • Peralta 52'
  • Pizarro 60'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Germany 3–3 South Korea
Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Germany 10–0 Fiji
Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Quarterfinal
Portugal 0–4 Germany
Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Semifinal
Nigeria 0–2 Germany
Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Gold medal match
Brazil 1–1 (a.e.t.) Germany
Report (Rio2016)
Report (ESPN)
Penalties
5–4
Maracanã, Rio de Janeiro
Attendance: 63,707[49]
Referee: Alireza Faghani (Iran)


Women's tournament

Main article: Football at the 2016 Summer Olympics – Women's tournament

The German women's football team qualified for the Olympics by reaching the top three for European teams at the 2015 FIFA Women's World Cup in Canada.[50]

Team roster

The following is the German final squad in the women's football tournament of the 2016 Summer Olympics.[51] Svenja Huth replaced Simone Laudehr on 11 August 2016.[52]

Head coach: Silvia Neid

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2016 club
1 1GK Almuth Schult (1991-02-09)9 February 1991 (aged 25) 28 0 Germany VfL Wolfsburg
2 2DF Josephine Henning (1989-09-08)8 September 1989 (aged 26) 28 0 England Arsenal
3 2DF Saskia Bartusiak (c) (1982-09-09)9 September 1982 (aged 33) 94 1 Germany 1. FFC Frankfurt
4 2DF Leonie Maier (1992-09-29)29 September 1992 (aged 23) 40 6 Germany Bayern Munich
5 2DF Annike Krahn (1985-07-01)1 July 1985 (aged 31) 130 5 Germany Bayer Leverkusen
6 3MF Simone Laudehr (1986-07-12)12 July 1986 (aged 30) 97 26 Germany Bayern Munich
7 3MF Melanie Behringer (1985-11-18)18 November 1985 (aged 30) 116 29 Germany Bayern Munich
8 3MF Lena Goeßling (1986-03-08)8 March 1986 (aged 30) 86 10 Germany VfL Wolfsburg
9 4FW Alexandra Popp (1991-04-06)6 April 1991 (aged 25) 67 33 Germany VfL Wolfsburg
10 4FW Dzsenifer Marozsán (1992-04-18)18 April 1992 (aged 24) 59 27 France Olympique Lyon
11 4FW Anja Mittag (1985-05-16)16 May 1985 (aged 31) 137 42 France Paris Saint-Germain
12 2DF Tabea Kemme (1991-12-14)14 December 1991 (aged 24) 28 1 Germany Turbine Potsdam
13 3MF Sara Däbritz (1995-02-15)15 February 1995 (aged 21) 30 4 Germany Bayern Munich
14 2DF Babett Peter (1988-05-12)12 May 1988 (aged 28) 96 5 Germany VfL Wolfsburg
15 4FW Mandy Islacker (1988-08-08)8 August 1988 (aged 27) 7 2 Germany 1. FFC Frankfurt
16 3MF Melanie Leupolz (1994-04-14)14 April 1994 (aged 22) 41 7 Germany Bayern Munich
17 3MF Isabel Kerschowski (1988-01-22)22 January 1988 (aged 28) 7 3 Germany VfL Wolfsburg
18 1GK Laura Benkarth (1992-10-14)14 October 1992 (aged 23) 2 0 Germany SC Freiburg
19 3MF Svenja Huth (1991-01-25)25 January 1991 (aged 25) 20 0 Germany Turbine Potsdam
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Canada 3 3 0 0 7 2 +5 9 Quarter-finals
2  Germany 3 1 1 1 9 5 +4 4
3  Australia 3 1 1 1 8 5 +3 4
4  Zimbabwe 3 0 0 3 3 15 −12 0
Source: Rio2016 & FIFA
Rules for classification: Tiebreakers
Zimbabwe 1–6 Germany
Basopo 50' Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Arena Corinthians, São Paulo
Attendance: 20,521[53]
Referee: Rita Gani (Malaysia)

Germany 2–2 Australia
Däbritz 45+2'
Bartusiak 88'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Kerr 6'
Foord 45'
Arena Corinthians, São Paulo
Attendance: 37,475[54]
Referee: Anna-Marie Keighley (New Zealand)

Germany 1–2 Canada
Behringer 13' (pen.) Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Tancredi 26', 60'
Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília
Attendance: 8,227[55]
Referee: Ri Hyang-ok (North Korea)

Quarterfinal
China 0–1 Germany
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Behringer 76'

Semifinal
Canada 0–2 Germany
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Behringer 21' (pen.)
Däbritz 59'
Mineirão, Belo Horizonte
Attendance: 5,641[57]
Referee: Ri Hyang-ok (North Korea)

Final
Sweden 1–2 Germany
Blackstenius 67' Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Report
Marozsán 48'
Sembrant 62' (o.g.)
Maracanã, Rio de Janeiro
Attendance: 52,432[58]
Referee: Carol Chenard (Canada)

Golf

Main article: Golf at the 2016 Summer Olympics

Germany has entered four golfers (two per gender) into the Olympic tournament. Alex Čejka (world no. 143), Martin Kaymer (world no. 52), Sandra Gal (world no. 55), and Caroline Masson (world no. 77) qualified directly among the top 60 eligible players for their respective individual events based on the IGF World Rankings as of 11 July 2016.[13][59][60]

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total
Score Score Score Score Score Par Rank
Alex Čejka Men's 67 71 74 69 281 −3 =21
Martin Kaymer 69 72 72 66 279 −5 =15
Sandra Gal Women's 71 74 69 69 283 −1 =25
Caroline Masson 69 69 75 69 282 −2 =21

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 2016 Summer Olympics

Artistic

Germany has fielded a full squad of ten gymnasts (five men and five women) into the Olympic competition. Both men's and women's squads had claimed one of the remaining four spots each in the team all-around at the Olympic Test Event in Rio de Janeiro.[61][62] The men's and women's artistic gymnastics squads, highlighted by London 2012 silver medalists Marcel Nguyen and three-time Olympian Fabian Hambüchen, were named at the completion of two German Olympic selection trial meets on 10 July 2016.[63]

Men
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Andreas Bretschneider Team 14.800 13.641 14.158 14.633 14.833 13.633 85.698 24 Q 14.533 13.516 14.466 14.466 14.466
Lukas Dauser 13.733 13.916 13.833 15.266 14.066 13.800 14.783 15.500
Fabian Hambüchen 14.041 15.166 15.533 Q 14.666 15.091 15.666
Marcel Nguyen 14.500 13.433 14.733 14.600 15.466 13.366 86.098 22 Q 14.333 13.366 14.866 14.666 15.466 14.400
Andreas Toba 1.633 14.233 14.633
Total 43.341 41.607 42.807 44.399 45.565 43.799 261.518 8 Q 43.352 40.948 43.132 44.540 45.391 43.732 261.095 7
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB
Andreas Bretschneider All-around 14.733 13.500 13.833 14.533 14.533 13.833 84.965 20
Fabian Hambüchen Horizontal bar 15.766 15.766 1st place, gold medalist(s)
Marcel Nguyen All-around 14.733 12.666 14.600 14.666 14.900 14.466 86.031 19
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Tabea Alt Team 14.833 14.666 14.233 14.800 14.600
Kim Bùi 14.800 13.766 14.900 13.466
Pauline Schäfer 14.400 14.400 14.300 14.266 14.500 14.375
Sophie Scheder 13.966 15.433 Q 12.933 13.266 55.598 23 Q 13.933 15.466
Elisabeth Seitz 14.100 15.466 Q 13.866 13.666 57.098 10 Q 15.533 14.000 13.833
Total 43.333 45.699 42.499 41.732 173.263 6 Q 42.999 45.899 43.100 41.674 173.672 6
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Sophie Scheder All-around 14.033 13.950 12.666 13.258 53.907 23
Uneven bars 15.566 15.566 3rd place, bronze medalist(s)
Elisabeth Seitz All-around 14.100 15.233 13.200 13.833 56.366 17
Uneven bars 15.533 15.533 4

Rhythmic

Germany has qualified a squad of rhythmic gymnasts in both individual and group all-around for the Games by claiming one of eight available Olympic spots (for individual) and three (for group) at the Olympic Test Event in Rio de Janeiro.[64] The rhythmic gymnastics squad was named to the Olympic roster on 7 July 2016.[65]

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Jana Berezko-Marggrander Individual 17.100 16.983 17.100 17.066 68.249 18 Did not advance
Athlete Event Qualification Final
5 ribbons 3 clubs
2 hoops
Total Rank 5 ribbons 3 clubs
2 hoops
Total Rank
Natalie Hermann
Anastasija Khmelnytska
Daniela Potapova
Julia Stavickaja
Sina Tkaltschewitsch
Team 15.650 16.750 32.400 10 Did not advance

Trampoline

Germany has qualified one gymnast in the women's trampoline by virtue of a top six finish at the 2016 Olympic Test Event in Rio de Janeiro.[66]

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Leonie Adam Women's 97.885 10 Did not advance

Handball

Main article: Handball at the 2016 Summer Olympics

Kai Häfner and Finn Lembke at the Clothing of the German Olympic Team.
Kai Häfner and Finn Lembke at the Clothing of the German Olympic Team.
Summary

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Germany men's Men's tournament  Sweden
W 32–29
 Poland
W 32–29
 Brazil
L 30–33
 Slovenia
W 28–25
 Egypt
W 31–25
1  Qatar
W 34–22
 France
L 28–29
 Poland
W 31–25
3rd place, bronze medalist(s)

Men's tournament

Main article: Handball at the 2016 Summer Olympics – Men's tournament

The German men's handball team qualified for the Olympics by attaining a top finish and securing a lone outright berth at the 2016 European Men's Handball Championship in Poland.[67]

Team roster

The following is the German roster in the men's handball tournament of the 2016 Summer Olympics.[68] Steffen Weinhold replaced Patrick Groetzki on 10 August 2016.[69]

Head coach: Dagur Sigurðsson

No. Pos. Name Date of birth (age) Height App. Goals Club
3 LW Uwe Gensheimer (1986-10-26)26 October 1986 (aged 29) 1.88 m 121 528 France Paris Saint-Germain
6 LB Finn Lemke (1992-04-30)30 April 1992 (aged 24) 2.10 m 33 19 Germany SC Magdeburg
7 P Patrick Wiencek (1989-03-22)22 March 1989 (aged 27) 2.00 m 84 190 Germany THW Kiel
9 RW Tobias Reichmann (1988-05-27)27 May 1988 (aged 28) 1.88 m 48 137 Poland Vive Targi Kielce
10 RB Fabian Wiede (1994-02-08)8 February 1994 (aged 22) 1.94 m 41 76 Germany Füchse Berlin
12 GK Silvio Heinevetter (1984-10-21)21 October 1984 (aged 31) 1.94 m 140 1 Germany Füchse Berlin
13 P Hendrik Pekeler (1991-07-02)2 July 1991 (aged 25) 2.03 m 54 76 Germany Rhein-Neckar Löwen
17 RB Steffen Weinhold (1986-07-19)19 July 1986 (aged 30) 1.91 m 87 233 Germany THW Kiel
19 CB Martin Strobel (1986-06-05)5 June 1986 (aged 30) 1.89 m 127 149 Germany HBW Balingen-Weilstetten
24 RW Patrick Groetzki (1989-07-04)4 July 1989 (aged 27) 1.89 m 98 273 Germany Rhein-Neckar Löwen
25 RB Kai Häfner (1989-07-10)10 July 1989 (aged 27) 1.92 m 31 62 Germany TSV Hannover-Burgdorf
33 GK Andreas Wolff (1991-03-03)3 March 1991 (aged 25) 1.98 m 32 1 Germany THW Kiel
35 LB Julius Kühn (1993-04-01)1 April 1993 (aged 23) 1.98 m 13 49 Germany VfL Gummersbach
47 LB Christian Dissinger (1991-11-15)15 November 1991 (aged 24) 2.02 m 14 38 Germany THW Kiel
95 CB Paul Drux (1995-02-07)7 February 1995 (aged 21) 1.92 m 32 64 Germany Füchse Berlin
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Germany 5 4 0 1 153 141 +12 8[a] Quarter-finals
2  Slovenia 5 4 0 1 137 126 +11 8[a]
3  Brazil (H) 5 2 1 2 141 150 −9 5
4  Poland 5 2 0 3 139 140 −1 4
5  Egypt 5 1 1 3 129 143 −14 3
6  Sweden 5 1 0 4 132 131 +1 2
Source: IHF
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.
(H) Host
Notes:
  1. ^ a b Slovenia 25–28 Germany
7 August 2016 (2016-08-07)
11:30
Sweden  29–32  Germany Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Hansen, Gjeding (DEN)
Tollbring 8 (15–18) Kühn 7
Yellow card 9×number 2 in light blue rounded square 1×Red card Report Yellow card 9×number 2 in light blue rounded square

9 August 2016 (2016-08-09)
11:30
Germany  32–29  Poland Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Lopéz, Ramírez (ESP)
three players 5 (16–14) Bielecki 10
Yellow card 6×number 2 in light blue rounded square 1×Red card Report Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square

11 August 2016 (2016-08-11)
16:40
Brazil  33–30  Germany Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Horáček, Novotný (CZE)
Chiuffa 8 (17–16) Häfner, Reichmann 6
Yellow card 4×number 2 in light blue rounded square 1×Red card Report Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square 1×Red card

13 August 2016 (2016-08-13)
09:30
Slovenia  25–28  Germany Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Nikolov, Nachevski (MKD)
Dolenec 6 (12–11) Gensheimer 6
Yellow card 6×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 8×number 2 in light blue rounded square

15 August 2016 (2016-08-15)
11:30
Germany  31–25  Egypt Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Hansen, Gjeding (DEN)
Gensheimer 7 (15–12) Sanad 7
Yellow card 9×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 3×number 2 in light blue rounded square

Quarterfinal
17 August 2016 (2016-08-17)
13:30
Germany  34–22  Qatar Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Lah, Sok (SLO)
three players 5 (16–12) Capote 9
Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 1×number 2 in light blue rounded square

Semifinal
19 August 2016 (2016-08-19)
15:30
France  29–28  Germany Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Hansen, Gjeding (DEN)
Narcisse 7 (16–13) Gensheimer 11
Yellow card 4×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square

Bronze medal match
21 August 2016 (2016-08-21)
10:30
Poland  25–31  Germany Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Horáček, Novotný (CZE)
Krajewski, Lijewski 5 (13–17) Reichmann 7
Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square Report Yellow card 5×number 2 in light blue rounded square

Judo

Main article: Judo at the 2016 Summer Olympics

Germany has qualified a full squad of 13 judokas for each of the following weight classes at the Games. Twelve of them (six per gender) were ranked among the top 22 eligible judokas for men and top 14 for women in the IJF World Ranking List of 30 May 2016, while Marc Odenthal earned a continental quota spot from the European region as the highest-ranked German judoka outside of direct qualifying position. The judo team, highlighted by London 2012 Olympians Tobias Englmaier and Miryam Roper, was announced on 6 June 2016.[70][71]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Tobias Englmaier −60 kg Bye  Garrigós (ESP)
W 001–000
 Kitadai (BRA)
L 000–001
Did not advance
Sebastian Seidl −66 kg Bye  Basile (ITA)
L 000–100
Did not advance
Igor Wandtke −73 kg Bye  Deprez (HAI)
W 000–000 S
 Muki (ISR)
L 000–010
Did not advance
Sven Maresch −81 kg Bye  Toma (UAE)
L 000–101
Did not advance
Marc Odenthal −90 kg Bye  Baker (JPN)
L 000–100
Did not advance
Karl-Richard Frey −100 kg Bye  Cirjenics (HUN)
W 100–000
 Soe (MYA)
W 100–000
 Bloshenko (UKR)
L 000–011
Did not advance  Darwish (EGY)
W 100–000
 Maret (FRA)
L 000–100
5
André Breitbarth +100 kg  Krakovetskii (KGZ)
L 000–100
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mareen Kräh −52 kg  Skrypnik (BLR)
W 011–001
 Giuffrida (ITA)
L 000–001
Did not advance
Miryam Roper −57 kg  R Silva (BRA)
L 000–100
Did not advance
Martyna Trajdos −63 kg Bye  M Silva (BRA)
L 000–000 S
Did not advance
Laura Vargas Koch −70 kg Bye  Moreira (ANG)
W 000–000 S
 Graf (AUT)
W 100-000
 Tachimoto (JPN)
L 000–010
Bye  Bernabéu (ESP)
W 010–000
3rd place, bronze medalist(s)
Luise Malzahn −78 kg Bye  Pogorzelec (POL)
W 000–000 S
 Aguiar (BRA)
L 000–000 S
Did not advance  Powell (GBR)
W 100–000
 Velenšek (SLO)
L 000–100
5
Jasmin Külbs +78 kg  Chibisova (RUS)
L 000–101
Did not advance

Modern pentathlon

Main article: Modern pentathlon at the 2016 Summer Olympics

German athletes have qualified for the following spots to compete in modern pentathlon. 2008 Olympic champion Lena Schöneborn secured a selection in the women's event by gaining two of the eight Olympic slots available from the 2015 European Championships, while her teammate Annika Schleu finished among the top ten individuals in the UIPM World Rankings as of 1 June 2016.[72] Patrick Dogue and Christian Zillekens granted their invitations from UIPM to compete in the men's event, as three of the next highest-ranked eligible modern pentathletes, not yet qualified, in the World Rankings.[73]

Athlete Event Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Combined: shooting/running
(10 m air pistol)/(3200 m)
Total points Final rank
RR BR Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Patrick Dogue Men's 23–12 2 2 240 2:07.65 31 318 12 12 288 11:23.36 14 617 1463 6
Christian Zillekens 16–19 0 26 196 2:06.24 28 322 14 14 286 11:27.45 17 613 1417 21
Annika Schleu Women's 17–18 0 16 202 2:19.34 21 282 7 12 293 12:21.95 3 559 1336 5
Lena Schöneborn 24–11 0 2 244 2:21.74 29 275 EL 31 0 12:54.21 14 526 1045 32

Rowing

Main article: Rowing at the 2016 Summer Olympics

Germany has qualified ten out of fourteen boats for each of the following rowing classes into the Olympic regatta. Majority of rowing crews had confirmed Olympic places for their boats at the 2015 FISA World Championships in Lac d'Aiguebelette, France, while the rowers competing in men's lightweight four were further added to the German roster with their top two finish at the 2016 European & Final Qualification Regatta in Lucerne, Switzerland.

A total of 35 rowers (25 men and 10 women) were officially selected as part of the second batch of nominated German athletes to the Olympic roster on 28 June 2016, with Sydney 2000 bronze medalist Marcel Hacker racing with his partner Stephan Krüger in the men's double sculls at his fifth straight Games.[12]

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Marcel Hacker
Stephan Krüger
Double sculls 6:31.85 3 SA/B Bye 6:18.32 4 FB 6:58.86 8
Moritz Moos
Jason Osborne
Lightweight double sculls 6:40.48 4 R 7:05.36 1 SA/B 6:35.90 6 FB 6:32.30 9
Anton Braun
Maximilian Korge
Max Planer
Felix Wimberger
Four 5:59.74 2 SA/B Bye 6:35.90 6 FB 6:06.24 12
Tobias Franzmann
Jonathan Koch
Lucas Schäfer
Lars Wichert
Lightweight four 6:14.87 4 R 6:03.29 2 SA/B 6:18.43 6 FB 6:35.83 9
Hans Gruhne
Lauritz Schoof
Karl Schulze
Philipp Wende
Quadruple sculls 5:53.63 3 R 5:51.43 1 FA 6:06.81 1st place, gold medalist(s)
Felix Drahotta
Malte Jakschik
Eric Johannesen
Andreas Kuffner
Maximilian Munski
Hannes Ocik
Maximilian Reinelt
Richard Schmidt
Martin Sauer
(cox)
Eight 5:38.22 1 FA Bye 5:30.96 2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Kerstin Hartmann
Kathrin Marchand
Pair 7:17.98 3 SA/B Bye 7:39.79 5 FB 7:18.57 8
Mareike Adams
Marie-Cathérine Arnold
Double sculls 7:13.49 4 R 7:00.54 2 SA/B 6:58.70 5 FB 7:39.82 7
Marie-Louise Dräger
Fini Sturm
Lightweight double sculls 7:11.08 3 R 8:02.28 2 SA/B 7:33.21 6 FB 7:32.73 11
Carina Bär
Julia Lier
Lisa Schmidla
Annekatrin Thiele
Quadruple sculls 6:30.86 1 FA Bye 6:49.39 1st place, gold medalist(s)

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Sailing

Main article: Sailing at the 2016 Summer Olympics

German sailors have qualified one boat in each of the following classes through the 2014 ISAF Sailing World Championships, the individual fleet Worlds, and European qualifying regattas.[74] Two skiff crews (Heil & Plößel and Jurczok & Lorenz), along with two-time Olympic windsurfer Toni Wilhelm, were among the first German sailors to be selected to the Olympic team, following the completion of Princess Sofia Trophy regatta.[75] The 470 crews (Gerz & Szymanski and Bochmann & Steinherr) had claimed their Olympic spots at the European Championships, while Laser sailor Philipp Buhl rounded out the German selection at the ISAF World Cup meet in Hyères, France.

The sailing crew was officially named as part of the first batch of nominated athletes to the Olympic roster on 31 May 2016.[10]

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Toni Wilhelm RS:X 8 4 13 10 9 4 1 7 19 7 8 19 10 100 6
Philipp Buhl Laser 16 16 8 13 17 13 1 25 34 17 EL 126 14
Ferdinand Gerz
Oliver Szymanski
470 13 18 9 23 14 1 24 6 4 6 EL 94 11
Erik Heil
Thomas Plößel
49er 6 3 1 3 5 13 15 4 5 10 4 18 16 83 3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Annika Bochmann
Marlene Steinherr
470 12 16 17 DNF 15 3 6 14 DSQ 17 EL 121 18
Victoria Jurczok
Anika Lorenz
49erFX 21 8 8 7 6 7 17 10 7 9 6 9 16 110 9
Mixed
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Paul Kohlhoff
Carolina Werner
Nacra 17 14 10 10 17 8 13 5 10 2 9 14 18 EL 112 13

M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race

Shooting

Barbara Engleder giving an interview at the Clothing of the German olympic team.
Barbara Engleder giving an interview at the Clothing of the German olympic team.

Main article: Shooting at the 2016 Summer Olympics

German shooters have achieved quota places for the following events by virtue of their best finishes at the 2014 and 2015 ISSF World Shooting Championships, the 2015 ISSF World Cup series, and European Championships or Games, as long as they obtained a minimum qualifying standard (MQS) by 31 March 2016.[76] The rifle and pistol shooting team was announced at the Munich leg of the ISSF World Cup series on 24 May 2016, featuring European Games champion Henri Junghänel, three-time Olympian Barbara Engleder, and Beijing 2008 Olympic bronze medalist Christian Reitz.[77] Clay target shooters Andreas Löw and two-time Olympian Christine Wenzel were named to the German shooting roster on 30 May 2016, while London 2012 skeet shooter Ralf Buchheim and trap specialist Jana Beckmann completed the nation's shooting lineup at the Baku leg of the ISSF World Cup on 24 June 2016.[78]

With a double starter (owned by Engleder) securing quota places in two women's rifle events, the German team decided to exchange one of them with the women's 25 m pistol instead based on performances throughout the qualifying period. The slot was awarded to European Games bronze medalist Monika Karsch.[79]

Henri Junghänel and Julian Justus writing autographs at the Clothing of the German olympic team.
Henri Junghänel and Julian Justus writing autographs at the Clothing of the German olympic team.
André Link and Michael Janker writing autographs at the Clothing of the German olympic team.
André Link and Michael Janker writing autographs at the Clothing of the German olympic team.
Men
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Daniel Brodmeier 50 m rifle prone 619.2 37 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1177 2 Q 435.6 4
Ralf Buchheim Skeet 116 23 Did not advance
Oliver Geis 25 m rapid fire pistol 572 17 Did not advance
Michael Janker 10 m air rifle 620.8 29 Did not advance
Henri Junghänel 50 m rifle prone 627.8 8 Q 209.5 OR 1st place, gold medalist(s)
Julian Justus 10 m air rifle 622.8 18 Did not advance
Andre Link 50 m rifle 3 positions 1174 7 Q 424.6 5
Andreas Löw Double trap 140 OR 1 Q 25 6 Did not advance
Christian Reitz 25 m rapid fire pistol 592 1 Q 34 1st place, gold medalist(s)
Eva Rösken and Selina Gschwandtner writing autographs at the Clothing of the German olympic team.
Eva Rösken and Selina Gschwandtner writing autographs at the Clothing of the German olympic team.
Women
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Jana Beckmann Trap 61 19 Did not advance
Barbara Engleder 10 m air rifle 420.3 2 Q 165.0 4
50 m rifle 3 positions 583 5 Q 458.6 OR 1st place, gold medalist(s)
Selina Gschwandtner 10 m air rifle 414.8 13 Did not advance
Monika Karsch 10 m air pistol 379 25 Did not advance
25 m pistol 583 4 Q 18 2 Q 6 2nd place, silver medalist(s)
Eva Rösken 50 m rifle 3 positions 579 14 Did not advance
Christine Wenzel Skeet 68 11 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify for the next round; q = Qualify for the bronze medal (shotgun)

Swimming

Main article: Swimming at the 2016 Summer Olympics

German swimmers have so far achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the Olympic Qualifying Time (OQT), and potentially 1 at the Olympic Selection Time (OST)):[80][81] To assure their selection to the Olympic team, swimmers must finish first or second under the federation's standards in their respective events at the German Olympic Trials (5 to 8 May) in Berlin, and then confirm their places at another selection meet: any leg of the Mare Nostrum tour or the German Open (exactly two months after the trials).

The German Swimming Federation (DSV) selected the first batch of swimmers based on their intermediate results at the Olympic Trials and Mare Nostrum Tour, while the remaining batch rounded out the swimming roster for the Olympics through the German Open. All in all, a total of 27 swimmers (16 men and 11 women) were named to the German team for the Games on 12 July 2016, including two-time world record holder Paul Biedermann in middle-distance freestyle, 2015 Worlds champion Marco Koch (200 m breaststroke), and freestyle sprinter Dorothea Brandt, who returned from a 12-year comeback to her second Games.[82][83]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Paul Biedermann 200 m freestyle 1:45.78 2 Q 1:45.69 =4 Q 1:45.84 6
Steffen Deibler 100 m butterfly 52.14 18 Did not advance
Christian Diener 200 m backstroke 1:56.62 9 Q 1:56.37 8 Q 1:56.27 7
Christoph Fildebrandt 200 m freestyle 1:47.81 28 Did not advance
Jan-Philip Glania 100 m backstroke 53.87 15 Q 53.94 12 Did not advance
200 m backstroke 1:56.50 =6 Q 1:56.53 9 Did not advance
Jacob Heidtmann 400 m individual medley DSQ Did not advance
Philip Heintz 200 m individual medley 1:57.59 NR 2 Q 1:58.85 8 Q 1:57.48 6
Johannes Hintze 400 m individual medley 4:18.25 18 Did not advance
Björn Hornikel 100 m freestyle 49.62 39 Did not advance
Marco Koch 200 m breaststroke 2:08.98 5 Q 2:08.12 7 Q 2:08.00 7
Clemens Rapp 400 m freestyle 3:49.10 24 Did not advance
Christian Reichert 10 km open water 1:53:04.7 9
Florian Vogel 400 m freestyle 3:45.49 9 Did not advance
Christian vom Lehn 100 m breaststroke 1:00.13 15 Q 1:00.23 12 Did not advance
Florian Wellbrock 1500 m freestyle 15:23.88 32 Did not advance
Damian Wierling 50 m freestyle 22.18 19 Did not advance
100 m freestyle 48.35 7 Q 48.66 15 Did not advance
Steffen Deibler
Björn Hornikel
Damian Wierling
Philip Wolf
4 × 100 m freestyle relay 3:14.97 11 Did not advance
Paul Biedermann
Christoph Fildebrandt
Clemens Rapp
Florian Vogel
4 × 200 m freestyle relay 7:07.66 4 Q 7:07.28 6
Steffen Deibler
Jan-Philip Glania
Marco Koch
Christian vom Lehn
Damian Wierling
4 × 100 m medley relay 3:33.67 8 Q 3:33.50 7
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Leonie Beck 800 m freestyle 8:47.47 25 Did not advance
Dorothea Brandt 50 m freestyle 24.77 =13 Q 24.71 14 Did not advance
Annika Bruhn 200 m freestyle 1:58.48 20 Did not advance
Lisa Graf 200 m backstroke 2:08.67 =4 Q 2:09.56 14 Did not advance
Isabelle Härle 10 km open water 1:57:22.1 6
Franziska Hentke 200 m butterfly 2:07.59 9 Q 2:07.67 11 Did not advance
400 m individual medley 4:43.32 21 Did not advance
Sarah Köhler 400 m freestyle 4:06.55 10 Did not advance
800 m freestyle 8:24.65 7 Q 8:27.75 8
Jenny Mensing 200 m backstroke 2:10.68 16 Q 2:10.15 16 Did not advance
Alexandra Wenk 100 m butterfly 58.49 21 Did not advance
200 m individual medley 2:12.46 13 Q 2:12.13 12 Did not advance
Annika Bruhn
Sarah Köhler
Leonie Kullmann
Paulina Schmiedel
4 × 200 m freestyle relay 7:56.74 12 Did not advance
Annika Bruhn
Lisa Graf
Vanessa Grimberg
Alexandra Wenk
4 × 100 m medley relay 4:02.19 12 Did not advance

Table tennis

Main article: Table tennis at the 2016 Summer Olympics

Germany has fielded a team of six athletes into the table tennis competition at the Games. Europe's top table tennis player Dimitrij Ovtcharov secured the outright Olympic berth by winning the men's singles title at the 2015 European Games. Meanwhile, four-time Olympian Timo Boll, along with Han Ying and Petrissa Solja, took the remaining spots at the European Qualification Tournament in Halmstad, Sweden.[84][85]

Bastian Steger and Chinese-born Shan Xiaona were each awarded the third spot to build the men's and women's teams for the Games as the top European nation in the ITTF Olympic Rankings.[86]

Men
Athlete Event Preliminary Round 1 Round 2 Round 3 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Timo Boll Singles Bye  Shibaev (RUS)
W 4–3
 Aruna (NGR)
L 2–4
Did not advance
Dimitrij Ovtcharov Bye  Li P (QAT)
W 4–3
 Tokič (SLO)
W 4–1
 Samsonov (BLR)
L 2–4
Did not advance
Timo Boll
Dimitrij Ovtcharov
Bastian Steger
Team  Chinese Taipei (TPE)
W 3–1
 Austria (AUT)
W 3–1
 Japan (JPN)
L 1–3
 South Korea (KOR)
W 3–1
3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Preliminary Round 1 Round 2 Round 3 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Han Ying Singles Bye  Komwong (THA)
W 4–0
 Li X (FRA)
W 4–1
 Ding N (CHN)
L 0–4
Did not advance
Petrissa Solja Bye  Ri M-s (PRK)
L 0–4
Did not advance
Han Ying
Shan Xiaona
Petrissa Solja
Team