2022 European Badminton Championships
2022 European Badminton Championships logo.jpg
Tournament details
DatesApril 25, 2022 (2022-04-25)
April 30, 2022 (2022-04-30)
VenuePolideportivo Municipal Gallur
LocationMadrid, Spain
Champions
Men's singlesDenmark Viktor Axelsen
Women's singlesSpain Carolina Marín
Men's doublesGermany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Seidel
Women's doublesBulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Mixed doublesGermany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Lohau
2021 Kyiv 2024 TBD

The 2022 European Badminton Championships was the 29th tournament of the European Badminton Championships. It was held in Madrid, Spain, from 25 to 30 April 2022.[1][2]

Tournament

The 2022 European Badminton Championships was the 29th edition of the championships. The tournament was organized by the Badminton Europe with the local organizer Spanish Badminton Federation and sanctioned by the BWF.[3]

The tournament consisted of men's (singles and doubles), women's (singles and doubles), and mixed doubles.

Finland was originally announced as the host for this championships during the 2021 European Mixed Team Badminton Championships,[4] but withdrew due to COVID-19-related concerns.[5]

Venue

The tournament was held at the Polideportivo Municipal Gallur in Madrid, Spain.[3]

Point distribution

Below are the tables with the point distribution for each phase of the tournament based on the BWF points system for the European Badminton Championships, which is equivalent to a Super 500 event.[6]

Winner Runner-up 3/4 5/8 9/16 17/32 33/64
9,200 7,800 6,420 5,040 3,600 2,220 880

Medal summary

Medalists

Event Gold Silver Bronze
Men's singles Denmark Viktor Axelsen Denmark Anders Antonsen Israel Misha Zilberman
France Toma Junior Popov
Women's singles Spain Carolina Marín Scotland Kirsty Gilmour Turkey Neslihan Yiğit
Denmark Mia Blichfeldt
Men's doubles Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Seidel
Scotland Alexander Dunn
Scotland Adam Hall
Netherlands Ruben Jille
Netherlands Ties van der Lecq
England Ben Lane
England Sean Vendy
Women's doubles Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
Germany Linda Efler
Germany Isabel Lohau
Denmark Maiken Fruergaard
Denmark Sara Thygesen
Denmark Amalie Magelund
Denmark Freja Ravn
Mixed doubles Germany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Lohau
France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Rikke Søby Hansen
Netherlands Robin Tabeling
Netherlands Selena Piek

Medal table

  *   Host nation (Spain)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Germany2103
2 Denmark1146
3 Bulgaria1001
 Spain1001
5 Scotland0202
6 France0112
7 Netherlands0022
8 England0011
 Israel0011
 Turkey0011
Totals (10 entries)551020

Participants

216 players from 35 nations will participate this championship.

Participants of 2022 European Badminton Championships
Nation MS[7] WS[8] MD[9] WD[10] XD[11] Total Players
 Austria 1 1 1 1 4 5
 Azerbaijan 1 1 2 2
 Belgium 2 1 3 3
 Bulgaria 1 2 1 1 1 6 7
 Croatia 1 1 2 2
 Cyprus 1 1 1 3 5
 Czech Republic 1 2 2 1 0.5 6.5 9
 Denmark 3 4 2 3 2 14 21
 England 1 2 3 1 2 9 13
 Estonia 1 1 1 1 1 5 8
 Finland 1 1 0.5 2.5 3
 France 4 3 3 2 2 9 12
 Germany 2 1 2 2 2 9 12
 Greece 1 1 2 3
 Hungary 1 2 3 3
 Iceland 1 1 2 3
 Ireland 1 1 1 1 1 5 6
 Israel 1 1 1 3 3
 Italy 1 1 1 2 5 7
 Latvia 1 1 2
 Malta 1 1
 Moldova 1 1 2 2
 Netherlands 2 1 1 1 2 7 9
 Norway 1 1 1 1 4 7
 Poland 1 1 1 3 5
 Portugal 1 1 1 3 3
 Scotland 1 1 2 1 2 7 9
 Serbia 1 1 2 3
 Slovakia 1 1 1 3 3
 Slovenia 1 1 1 1 4 5
 Spain (H) 2 3 2 1 1 9 11
 Sweden 1 1 1 1 1 5 7
  Switzerland 1 1 1 1 4 5
 Turkey 2 2 2
 Ukraine 1 2 1 1 1 6 9
Total (35 NOCs) 40 39 28 28 28 163 216

Men's singles

Seeds

  1. Denmark Viktor Axelsen (Champion)
  2. Denmark Anders Antonsen (Final)
  3. Denmark Hans-Kristian Vittinghus (Quarter-finals)
  4. Netherlands Mark Caljouw (Third round)
  5. France Toma Junior Popov (Semi-finals)
  6. France Brice Leverdez (Quarter-finals)
  7. France Thomas Rouxel (Quarter-finals)
  8. Republic of Ireland Nhat Nguyen (Quarter-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to Alex Lanier of France.[12]

Finals

Semi-finals Final
          
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
Israel Misha Zilberman 10 11
1 Denmark Viktor Axelsen 21 21
2 Denmark Anders Antonsen 17 15
5 France Toma Junior Popov 16 21 15
2 Denmark Anders Antonsen 21 19 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
1 Denmark V Axelsen 21 21
WC France A Lanier 12 11
1 Denmark V Axelsen w / o
Germany M Weißkirchen
Germany M Weißkirchen 21 21
Hungary G Pytel 11 17
Hungary G Pytel 21 21
Moldova C Savin 15 8
1 Denmark V Axelsen 21 21
7 France T Rouxel 16 14
7 France T Rouxel 21 21
Belgium J Carraggi 11 12
7 France T Rouxel 22 21
England T Penty 20 12
Spain P Abián 16 21 18
England T Penty 21 11 21
Slovenia M Ivanič 17 11
England T Penty 21 21

Section 2

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
4 Netherlands M Caljouw 22 17 21
Finland K Koljonen 20 21 10
4 Netherlands M Caljouw 16 21 16
Israel M Zilberman 21 15 21
Iceland K Gunnarsson 20 16
Israel M Zilberman 22 21
Croatia L Ban 21 18
Israel M Zilberman 23 21
Israel M Zilberman 21 21
6 France B Leverdez 18 15
6 France B Leverdez 21 21
Austria L Wraber 15 18
6 France B Leverdez 24 16 21
Slovakia M Dratva 22 21 16
Norway M Barth 12 16
Slovakia M Dratva 21 21
Estonia K Kert 14 13
Slovakia M Dratva 21 21

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Italy F Caponio 21 21
Scotland C Smith 15 3
Italy F Caponio 21 16 21
Sweden F Burestedt 19 21 23
Sweden F Burestedt 16 7
5 France T J Popov 21 21
Portugal B Atilano 16 11
5 France T J Popov 21 21
5 France T J Popov 20 21 21
3 Denmark H-K Vittinghus 22 14 13
Greece S Tsigirdakis 12 11
Switzerland T Künzi 21 21
Switzerland T Künzi 21 21
Malta M Abela 12 7
Switzerland T Künzi 21 24 12
3 Denmark H-K Vittinghus 17 26 21
Bulgaria D Nikolov 21 10 17
3 Denmark H-K Vittinghus 12 21 21

Section 4

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Poland M Szymanowski 6 15
Netherlands J Kweekel 21 21
Netherlands J Kweekel 21 21
Ukraine D Bosniuk 16 14
Netherlands J Kweekel 15 14
8 Republic of Ireland N Nguyen 21 21
Azerbaijan A R Dwicahyo 10 14
8 Republic of Ireland N Nguyen 21 21
8 Republic of Ireland N Nguyen 15 17
2 Denmark A Antonsen 21 21
Czech Republic J Louda 21 21
Belgium M Moreels 12 12
Czech Republic J Louda 17 21 10
Spain L E Peñalver 21 18 21
Spain L E Peñalver 13 15
2 Denmark A Antonsen 21 21
Germany K Schäfer 17 21 13
2 Denmark A Antonsen 21 18 21

Women's singles

Seeds

  1. Spain Carolina Marín (Champion)
  2. Denmark Mia Blichfeldt (Semi-finals)
  3. Scotland Kirsty Gilmour (Final)
  4. Denmark Line Christophersen (Quarter-finals)
  5. Germany Yvonne Li (Third round)
  6. Turkey Neslihan Yiğit (Semi-finals)
  7. Denmark Line Kjærsfeldt (Quarter-finals)
  8. Belgium Lianne Tan (Quarter-finals)

Finals

Semi-finals Final
          
1 Spain Carolina Marín 21 21
6 Turkey Neslihan Yiğit 14 13
1 Spain Carolina Marín 21 21
3 Scotland Kirsty Gilmour 10 12
3 Scotland Kirsty Gilmour 21 19 21
2 Denmark Mia Blichfeldt 19 21 10

Top half

Section 1

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
1 Spain C Marín 21 21
Czech Republic K Tomalová 10 6
1 Spain C Marín 21 21
Ukraine M Ulitina 7 8
Portugal S Gonçalves 21 17 16
Ukraine M Ulitina 19 21 21
1 Spain C Marín 21 14 21
7 Denmark L Kjærsfeldt 11 21 17
7 Denmark L Kjærsfeldt 21 21
France M Batomene 10 11
7 Denmark L Kjærsfeldt 21 21
Spain B Corrales 12 12
Serbia M Sudimac 9 8
Spain B Corrales 21 21
Spain B Corrales 20 21 21
Israel K Polikarpova 22 17 17

Section 2

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
4 Denmark L Christophersen 21 21
Slovenia P Polanc 14 11
4 Denmark L Christophersen 21 23
France L Huet 16 21
France L Huet 18 21 21
England F Redfearn 21 19 17
England F Redfearn 21 21
Bulgaria H Popovska 13 12
4 Denmark L Christophersen 10 21 15
6 Turkey N Yiğit 21 15 21
6 Turkey N Yiğit 21 21
Italy Y Hamza 11 9
6 Turkey N Yiğit 21 21
Republic of Ireland R Darragh 16 12
Austria K Neudolt 5 6
Republic of Ireland R Darragh 21 21
Republic of Ireland R Darragh 21 21
Hungary V Sándorházi 16 18

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Bulgaria M Mitsova 21 14 21
Spain C Azurmendi 13 21 17
Bulgaria M Mitsova 21 21
Moldova V Ginga 11 9
Bulgaria M Mitsova 21 9 16
8 Belgium L Tan 8 21 21
Switzerland J Stadelmann 14 17
8 Belgium L Tan 21 21
8 Belgium L Tan 13 21 15
3 Scotland K Gilmour 21 12 21
Estonia K Kuuba 21 21
Cyprus E Christodoulou 8 16
Estonia K Kuuba 21 21
England A Holden 18 17
Estonia K Kuuba 21 9 15
3 Scotland K Gilmour 18 21 21
Netherlands G Mahulette 16 11
3 Scotland K Gilmour 21 21

Section 4

First Round Second Round Third Round Quarter-finals
                    
Slovakia M Repiská 16 17
Turkey A Demirbağ 21 21
Turkey A Demirbağ 10 8
France Qi XF 21 21
France Qi XF 21 21
5 Germany Y Li 13 15
Sweden E Urell 9 18
5 Germany Y Li 21 21
France Qi XF 21 10 17
2 Denmark M Blichfeldt 16 21 21
Czech Republic T Švábíková 21 21
Hungary Á Körösi 15 8
Czech Republic T Švábíková 16 13
Denmark J D Jakobsen 21 21
Denmark J D Jakobsen 21 11 17
2 Denmark M Blichfeldt 14 21 21
Ukraine P Buhrova 13 7
2 Denmark M Blichfeldt 21 21

Men's doubles

Seeds

  1. Denmark Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (Withdrew)
  2. Germany Mark Lamsfuß / Marvin Seidel (Champions)
  3. England Ben Lane / Sean Vendy (Semi-finals)
  4. France Christo Popov / Toma Junior Popov (Quarter-finals)
  5. Denmark Jeppe Bay / Lasse Mølhede (Quarter-finals)
  6. Scotland Alexander Dunn / Adam Hall (Final)
  7. France Fabien Delrue / William Villeger (Quarter-finals)
  8. Netherlands Ruben Jille / Ties van der Lecq (Semi-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to José Molares and Jaume Pérez of Spain.[12]

Finals

Semi-finals Final
          
8 Netherlands Ruben Jille
Netherlands Ties van der Lecq
10 20
6 Scotland Alexander Dunn
Scotland Adam Hall
21 22
6 Scotland Alexander Dunn
Scotland Adam Hall
17 16
2 Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Seidel
21 21
3 England Ben Lane
England Sean Vendy
21 17
2 Germany Mark Lamsfuß
Germany Marvin Seidel
23 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Denmark K Astrup
Denmark A S Rasmussen
Norway T Flåtten
Norway V Rikheim
w / o
Norway T Flåtten
Norway V Rikheim
22 17 21
Estonia K Kaljurand
Estonia R Käsner
20 21 14
Norway T Flåtten
Norway V Rikheim
13 13
8 Netherlands R Jille
Netherlands T van der Lecq
21 21
8 Netherlands R Jille
Netherlands T van der Lecq
11 21 21
England C Hemming
England S Stallwood
21 13 17
8 Netherlands R Jille
Netherlands T van der Lecq
21 21
Czech Republic O Král
Czech Republic A Mendrek
17 17
Sweden J Hansson
Sweden M Z-Bexell
28 17 17
Czech Republic O Král
Czech Republic A Mendrek
26 21 21

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 France C Popov
France T J Popov
21 22
Spain J Monroy
Spain C Piris
10 20
Spain J Monroy
Spain C Piris
21 21
Germany M Datko
Germany P Scheiel
10 8
4 France C Popov
France T J Popov
16 13
6 Scotland A Dunn
Scotland A Hall
21 21
6 Scotland A Dunn
Scotland A Hall
21 21
Croatia L Ban
Croatia F Špoljarec
15 19
6 Scotland A Dunn
Scotland A Hall
10 21 21
France L Corvée
France R Labar
21 12 18
France L Corvée
France R Labar
19 21 21
Bulgaria I Rusev
Bulgaria I Stoynov
21 9 9

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
WC Spain J Molares
Spain J Pérez
14 8
Scotland C Grimley
Scotland M Grimley
21 21
Scotland C Grimley
Scotland M Grimley
18 14
5 Denmark J Bay
Denmark L Mølhede
21 21
Republic of Ireland J Magee
Republic of Ireland P Reynolds
19 12
5 Denmark J Bay
Denmark L Mølhede
21 21
5 Denmark J Bay
Denmark L Mølhede
14 21
3 England B Lane
England S Vendy
21 23
Italy G Greco
Italy K Strobl
13 16
Azerbaijan A R Dwicahyo
Azerbaijan A Qowimuramadhoni
21 21
Azerbaijan A R Dwicahyo
Azerbaijan A Qowimuramadhoni
22 17 10
3 England B Lane
England S Vendy
20 21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Finland A Kaisti
Finland J Paul
21 23
Czech Republic J Janáček
Czech Republic T Švejda
16 21
Finland A Kaisti
Finland J Paul
10 22 14
7 France F Delrue
France W Villeger
21 20 21
Cyprus A Ioannou
Cyprus C Temereas
8 9
7 France F Delrue
France W Villeger
21 21
7 France F Delrue
France W Villeger
17 18
2 Germany M Lamsfuß
Germany M Seidel
21 21
England R Easton
England Z Russ
21 21
Ukraine G Beketov
Ukraine M Makhnovskiy
8 14
England R Easton
England Z Russ
18 18
2 Germany M Lamsfuß
Germany M Seidel
21 21

Women's doubles

Seeds

  1. Bulgaria Gabriela Stoeva / Stefani Stoeva (Champions)
  2. Denmark Maiken Fruergaard / Sara Thygesen (Semi-finals)
  3. Denmark Amalie Magelund / Freja Ravn (Semi-finals)
  4. Germany Linda Efler / Isabel Lohau (Final)
  5. Scotland Julie MacPherson / Ciara Torrance (First round)
  6. Netherlands Debora Jille / Cheryl Seinen (Quarter-finals)
  7. Sweden Johanna Magnusson / Clara Nistad (Quarter-finals)
  8. Denmark Christine Busch / Amalie Schulz (Quarter-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to Chloe Birch and Jessica Pugh of England.[12]

Finals

Semi-finals Final
          
1 Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
21 21
3 Denmark Amalie Magelund
Denmark Freja Ravn
11 12
1 Bulgaria Gabriela Stoeva
Bulgaria Stefani Stoeva
21 21
4 Germany Linda Efler
Germany Isabel Lohau
14 10
4 Germany Linda Efler
Germany Isabel Lohau
20 21 22
2 Denmark Maiken Fruergaard
Denmark Sara Thygesen
22 15 20

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 Bulgaria G Stoeva
Bulgaria S Stoeva
21 21
France F Vallet
France E Vercelot
12 10
Spain C Azurmendi
Spain B Corrales
21 18 16
France F Vallet
France E Vercelot
10 21 21
1 Bulgaria G Stoeva
Bulgaria S Stoeva
21 21
6 Netherlands D Jille
Netherlands C Seinen
16 13
6 Netherlands D Jille
Netherlands C Seinen
21 21
Switzerland A Müller
Switzerland J Stadelmann
15 17
6 Netherlands D Jille
Netherlands C Seinen
21 18 21
WC England C Birch
England J Pugh
10 21 17
Latvia A Babre
Latvia A Priedniece
4 8
WC England C Birch
England J Pugh
21 21

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
3 Denmark A Magelund
Denmark F Ravn
21 21
Italy M Corsini
Italy J Mair
11 14
Italy M Corsini
Italy J Mair
21 21
Portugal A F. Gonçalves
Portugal S Gonçalves
12 10
3 Denmark A Magelund
Denmark F Ravn
21 9 21
7 Sweden J Magnusson
Sweden C Nistad
14 21 18
7 Sweden J Magnusson
Sweden C Nistad
21 21
Cyprus E Kattirtzi
Cyprus I Pissi
17 6
7 Sweden J Magnusson
Sweden C Nistad
21 21
Ukraine M Stoliarenko
Ukraine Y Zharka
14 17
Germany S Küspert
Germany E Moszczynski
Ukraine M Stoliarenko
Ukraine Y Zharka
w / o

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
Slovakia M Repiská
Slovakia K Vargová
Norway M Christensen
Norway A Hong
w / o
Norway M Christensen
Norway A Hong
10 18
8 Denmark C Busch
Denmark A Schulz
21 21
Austria S Au Yeong
Austria K Hochmeir
15 9
8 Denmark C Busch
Denmark A Schulz
21 21
8 Denmark C Busch
Denmark A Schulz
9 21 13
4 Germany L Efler
Germany I Lohau
21 13 21
Italy K Fink
Italy Y Hamza
21 22
Czech Republic A Bášová
Czech Republic M Fuchsová
16 20
Italy K Fink
Italy Y Hamza
15 17
4 Germany L Efler
Germany I Lohau
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Slovenia N Arih
Slovenia L Salehar
Poland D Kwaśnik
Poland K Marczak
w / o
Poland D Kwaśnik
Poland K Marczak
6 14
France M Lambert
France A Tran
21 21
France M Lambert
France A Tran
21 21
5 Scotland J MacPherson
Scotland C Torrance
10 15
France M Lambert
France A Tran
21 16 17
2 Denmark M Fruergaard
Denmark S Thygesen
19 21 21
Republic of Ireland K Frost
Republic of Ireland M Ryan
18 21 5
Estonia K-K Marran
Estonia H Rüütel
21 15 21
Estonia K-K Marran
Estonia H Rüütel
22 11
2 Denmark M Fruergaard
Denmark S Thygesen
24 21

Mixed doubles

Seeds

  1. England Marcus Ellis / Lauren Smith (Quarter-finals)
  2. France Thom Gicquel / Delphine Delrue (Final)
  3. Denmark Mathias Christiansen / Alexandra Bøje(Quarter-finals)
  4. Germany Mark Lamsfuß / Isabel Lohau (Champions)
  5. Netherlands Robin Tabeling / Selena Piek (Semi-finals)
  6. Denmark Mikkel Mikkelsen / Rikke Søby Hansen (Semi-finals)
  7. Scotland Adam Hall / Julie MacPherson (Quarter-finals)
  8. England Callum Hemming / Jessica Pugh (Quarter-finals)

Wild card

Badminton Europe (BEC) awarded a wild card entry to Alberto Zapico and Lorena Uslé of Spain.[12]

Finals

Semi-finals Final
          
6 Denmark Mikkel Mikkelsen
Denmark Rikke Søby Hansen
21 16 17
4 Germany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Lohau
12 21 21
4 Germany Mark Lamsfuß
Germany Isabel Lohau
16 22 21
2 France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
21 20 16
5 Netherlands Robin Tabeling
Netherlands Selena Piek
19 15
2 France Thom Gicquel
France Delphine Delrue
21 21

Top half

Section 1

First Round Second Round Quarter-finals
               
1 England M Ellis
England L Smith
13 21 21
France W Villeger
France A Tran
21 16 19
France W Villeger
France A Tran
21 21
Slovenia M Ivančič
Slovenia P Polanc
18 17
1 England M Ellis
England L Smith
11 17
6 Denmark M Mikkelsen
Denmark R Søby Hansen
21 21
6 Denmark M Mikkelsen
Denmark R Søby Hansen
21 17 21
Finland A Kaisti
Czech Republic A Bášová
17 21 19
6 Denmark M Mikkelsen
Denmark R Søby Hansen
21 21
Poland P Śmiłowski
Poland W Adamek
18 9
Poland P Śmiłowski
Poland W Adamek
21 22 21
Switzerland N A. Müller
Switzerland R Stern
17 24 13

Section 2

First Round Second Round Quarter-finals
               
4 Germany M Lamsfuß
Germany I Lohau
21 21
Netherlands T van der Lecq
Netherlands D Jille
14 18
Sweden M Z-Bexell
Sweden T Sjöö
16 21 18
Netherlands T van der Lecq
Netherlands D Jille
21 17 21
4 Germany M Lamsfuß
Germany I Lohau
25 21
7 Scotland A Hall
Scotland J MacPherson
23 17
7 Scotland A Hall
Scotland J MacPherson
21 21
Greece P Tentas
Greece E Moutevelidou
6 2
7 Scotland A Hall
Scotland J MacPherson
21 21
Serbia M Tomic
Serbia A Vitman
10 14
Serbia M Tomic
Serbia A Vitman
21 21
Republic of Ireland P Reynolds
Republic of Ireland R Darragh
15 19

Bottom half

Section 3

First Round Second Round Quarter-finals
               
Israel M Zilberman
Israel S Zilberman
24 13 21
Ukraine V Yakovlev
Ukraine P Tkach
22 21 19
Israel M Zilberman
Israel S Zilberman
15 7
5 Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
21 21
Scotland C Grimley
Scotland E O'Donnell
9 13
5 Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
21 21
5 Netherlands R Tabeling
Netherlands S Piek
18 21 21
3 Denmark M Christiansen
Denmark A Bøje
21 17 14
Austria P Birker
Austria K Hochmeir
21 21
Iceland D Johannesson
Iceland S Árnadóttir
14 9
Austria P Birker
Austria K Hochmeir
11 11
3 Denmark M Christiansen
Denmark A Bøje
21 21

Section 4

First Round Second Round Quarter-finals
               
Bulgaria I Stoynov
Bulgaria H Popovska
21 21
Norway C C Mork
Norway S F Jørgensen
15 16
Bulgaria I Stoynov
Bulgaria H Popovska
16 16
8 England C Hemming
England J Pugh
21 21
Estonia O Männik
Estonia R Üprus
10 3
8 England C Hemming
England J Pugh
21 21
8 England C Hemming
England J Pugh
15 21 8
2 France T Gicquel
France D Delrue
21 17 21
WC Spain A Zapico
Spain L Uslé
10 14
Germany J R Jansen
Germany L Efler
21 21
Germany J R Jansen
Germany L Efler
18 21 11
2 France T Gicquel
France D Delrue
21 16 21

References