United States at the
1984 Summer Olympics
Flag of the United States.svg
IOC codeUSA
NOCUnited States Olympic Committee
in Los Angeles
Competitors522 (339 men and 183 women) in 25 sports
Flag bearer Ed Burke
Medals
Ranked 1st
Gold
83
Silver
61
Bronze
30
Total
174
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

The United States was the host nation of the 1984 Summer Olympics in Los Angeles, California. It was the nineteenth time that Team USA participated, having boycotted the 1980 Summer Olympics. 522 competitors, 339 men and 183 women, took part in 217 events in 25 sports.[1]

These Olympic Games were unique for the United States in that the host state was California, the home state of the country's president, Ronald Reagan, who himself opened the Games,[2] becoming the first American president to open a Summer Olympics, and also any Olympic games in the United States. Reagan was governor of the state from 1967 to 1975. It was not until the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City that an American president opened a Winter Olympics in the United States.

The United States topped the medal count for the first time since 1968, winning a record 83 gold medals and surpassing the Soviet Union’s total of 80 golds at the 1980 Summer Olympics.

US delegation during the opening ceremony for the 1984 Summer Olympics
US delegation during the opening ceremony for the 1984 Summer Olympics

Medalists

Further information: 1984 Summer Olympics medal table

The following U.S. competitors won medals at the games. In the by discipline sections below, medalists' names are bolded.

* - Indicates that the athlete competed in preliminaries but not the final.

Archery

Main article: Archery at the 1984 Summer Olympics

The United States returned to archery competition with a dominant men's team that earned the top two spots. Their women were not as successful against the newly powerful Asian teams from Korea, China, and Japan, but still managed to place an archer in the top eight.

Athlete Event Round 1 Round 2 Total
Score Rank Score Rank Score Rank
Richard McKinney Men's 1295 2 1269 2 2564 2nd place, silver medalist(s)
Glenn Meyers 1246 12 1242 17 2488 12
Darrell Pace 1317 OR 1 1299 1 2616 OR 1st place, gold medalist(s)
Benita Edds Women's 1174 36 1192 31 2366 34
Katrina King 1265 4 1243 11 2508 7
Ruth Rowe 1223 18 1254 6 2477 12

Athletics

Main article: Athletics at the 1984 Summer Olympics

Key
Men
Road and track events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Ron Brown 100 m 10.58 1 Q 10.40 2 Q 10.34 4 Q 10.26 4
Sam Graddy 10.29 1 Q 10.15 1 Q 10.27 2 Q 10.19 2nd place, silver medalist(s)
Carl Lewis 10.32 1 Q 10.04 1 Q 10.14 1 Q 9.99 1st place, gold medalist(s)
Kirk Baptiste 200 m 20.63 1 Q 20.48 1 Q 20.29 1 Q 19.96 2nd place, silver medalist(s)
Thomas Jefferson 20.63 1 Q 20.47 1 Q 20.40 2 Q 20.26 3rd place, bronze medalist(s)
Carl Lewis 21.02 1 Q 20.48 1 Q 20.27 1 Q 19.80 OR 1st place, gold medalist(s)
Alonzo Babers 400 m 45.81 1 Q 44.75 1 Q 45.17 2 Q 44.27 1st place, gold medalist(s)
Antonio McKay 45.55 1 Q 44.72 1 Q 44.92 3 Q 44.71 3rd place, bronze medalist(s)
Sunder Nix 45.42 1 Q 45.31 2 Q 45.51 4 Q 44.75 5
Johnny Gray 800 m 1:47.19 1 Q 1:45.82 3 Q 1:45.82 3 Q 1:47.89 7
Earl Jones 1:47.75 1 Q 1:45.44 1 Q 1:44.51 3 Q 1:43.83 3rd place, bronze medalist(s)
John Marshall 1:47.99 3 Q 1:47.18 5 Did not advance
Steve Scott 1500 m 3:41.02 2 Q 3:35.71 2 Q 3:39.86 10
Jim Spivey 3:40.58 2 Q 3:36.53 2 Q 3:36.07 5
Don Clary 5000 m 13:44.97 3 Q 13:46.02 12 Did not advance
Steve Lacy 13:46.16 4 Q 16:46.65 10 Did not advance
Doug Padilla 13:52.56 6 Q 13:41.73 6 Q 13:23.56 7
Paul Cummings 10,000 m 29:09.82 9 Did not advance
Pat Porter 28:19.94 7 q 28:34.59 15
Craig Virgin 28:37.58 9 Did not advance
Tonie Campbell 110 m hurdles 13.53 1 Q 13.56 2 Q 13.55 5
Greg Foster 13.24 1 Q 13.24 1 Q 13.23 2nd place, silver medalist(s)
Roger Kingdom 13.53 1 Q 13.24 1 Q 13.20 OR 1st place, gold medalist(s)
Danny Harris 400 m hurdles 49.81 1 Q 48.92 1 Q 48.13 2nd place, silver medalist(s)
Tranel Hawkins 49.51 1 Q 48.94 2 Q 49.42 6
Edwin Moses 49.33 1 Q 48.51 1 Q 47.75 1st place, gold medalist(s)
Brian Diemer 3000 m steeplechase 8:25.92 1 Q 8:18.36 3 Q 8:14.06 3rd place, bronze medalist(s)
John Gregorek 8:38.43 8 q 8:38.19 11 Did not advance
Henry Marsh 8:29.33 4 Q 8:20.57 4 Q 8:14.25 4
Ron Brown
Sam Graddy
Carl Lewis
Calvin Smith
4 × 100 m relay 38.89 1 Q 38.44 1 Q 37.83 WR 1st place, gold medalist(s)
Ray Armstead
Alonzo Babers
Walter McCoy*
Antonio McKay
Sunder Nix
Willie Smith*
4 × 400 m relay 3:01.44 1 Q 3:00.19 1 Q 2:57.91 1st place, gold medalist(s)
Pete Pfitzinger Marathon 2:13:53 11
Alberto Salazar 2:14:49 15
John Tuttle DNF
Marco Evoniuk 20 km walk 1:25:42 7
Jim Heiring 1:30:20 23
Daniel O'Connor 1:35:12 33
Marco Evoniuk 50 km walk DNF
Vince O'Sullivan 4:22:51 14
Carl Schueler 3:59:46 6
Field events
Athlete Event Qualification Final
Result Rank Result Rank
Carl Lewis Long jump 8.30 1 Q 8.54 1st place, gold medalist(s)
Mike McRae 7.89 8 q 7.63 11
Larry Myricks 8.02 2 Q 8.16 4
Willie Banks Triple jump 16.59 9 q 16.75 6
Mike Conley 17.36 1 Q 17.18 2nd place, silver medalist(s)
Al Joyner 16.85 3 Q 17.26 1st place, gold medalist(s)
Milton Goode High jump 2.24 =1 Q NM
Doug Nordquist 2.24 =1 Q 2.29 5
Dwight Stones 2.24 8Q 2.31 4
Earl Bell Pole vault 5.45 =1 Q 5.60 3rd place, bronze medalist(s)
Doug Lytle 5.30 =10 q 5.40 6
Mike Tully 5.45 =1 Q 5.65 2nd place, silver medalist(s)
Mike Carter Shot put 20.69 1 Q 21.09 2nd place, silver medalist(s)
Dave Laut 20.01 5 Q 20.97 3rd place, bronze medalist(s)
Augie Wolf 20.55 2 Q 20.93 4
Art Burns Discus throw 62.60 6 Q 64.98 5
John Powell 62.92 4 Q 65.46 3rd place, bronze medalist(s)
Mac Wilkins 65.86 1 Q 66.30 2nd place, silver medalist(s)
Duncan Atwood Javelin throw 79.34 12 q 78.10 11
Tom Petranoff 85.96 1 Q 78.40 10
Steve Roller 75.50 18 Did not advance
Ed Burke Hammer throw 67.52 18 Did not advance
Bill Green 71.38 10 q 75.60 5
Jud Logan 71.18 13 Did not advance
Combined event – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Points Rank
Tim Bright Result 11.22 6.75 13.80 2.00 48.87 14.52 41.74 5.40 53.66 4:49.27 7862 12
Points 752 767 716 857 857 901 719 1143 681 469
John Crist Result 11.33 6.98 14.05 2.06 48.45 15.01 46.18 4.80 61.88 4:23.78 8130 6
Points 726 816 731 909 877 847 803 1005 784 632
Jim Wooding Result 11.04 7.01 13.90 1.97 47.62 14.57 47.38 4.60 57.20 4:28.31 8091 7
Points 795 822 722 831 917 896 825 957 726 600
Women
Road and track events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Evelyn Ashford 100 m 11.06 1 Q 11.21 1 Q 11.03 1 Q 10.97 OR 1st place, gold medalist(s)
Jeanette Bolden 11.25 1 Q 11.42 2 Q 11.48 2 Q 11.25 4
Alice Brown 11.15 1 Q 11.35 1 Q 11.31 1 Q 11.13 2nd place, silver medalist(s)
Valerie Brisco-Hooks 200 m 23.10 1 Q 22.78 2 Q 22.28 1 Q 21.81 OR 1st place, gold medalist(s)
Randy Givens 22.88 1 Q 22.81 2 Q 22.69 3 Q 22.36 6
Florence Griffith 22.56 1 Q 22.33 1 Q 22.27 1 Q 22.04 2nd place, silver medalist(s)
Valerie Brisco-Hooks 400 m 51.42 1 Q 51.14 1 Q 48.83 OR 1st place, gold medalist(s)
Chandra Cheeseborough 50.94 1 Q 50.32 1 Q 49.05 2nd place, silver medalist(s)
Lillie Leatherwood 52.05 1 Q 50.83 1 Q 50.25 5
Robin Campbell 800 m 2:01.72 1 Q 2:01.21 5 Did not advance
Kim Gallagher 2:00.37 1 Q 2:00.48 1 Q 1:58.63 2nd place, silver medalist(s)
Ruth Wysocki 2:04.05 2 Q 2:02.31 3 Q 2:00.34 6
Missy Kane 1500 m 4:11.86 7 Did not advance
Diana Richburg 4:13.35 8 Did not advance
Ruth Wysocki 4:06.65 3 Q 4:08.32 8
Cindy Bremser 3000 m 8:46.97 2 Q 8:42.78 4
Mary Decker 8:44.38 OR 1 Q DNF
Joan Hansen 8:58.64 2 Q 8:51.53 8
Benita Fitzgerald-Brown 100 m hurdles 13.13 1 Q 12.98 1 Q 12.84 1st place, gold medalist(s)
Pam Page 13.32 1 Q 13.36 4 Q 13.40 8
Kim Turner 13.33 2 Q 13.11 1 Q 13.06 3rd place, bronze medalist(s)
Sharrieffa Barksdale 400 m hurdles 56.89 2 Q 56.19 5 Did not advance
Judi Brown 55.97 1 Q 55.97 2 Q 55.20 2nd place, silver medalist(s)
Angela Wright-Scott 59.77 6 Did not advance
Evelyn Ashford
Jeanette Bolden
Alice Brown
Chandra Cheeseborough
4 × 100 m relay 42.59 1 Q 41.65 1st place, gold medalist(s)
Valerie Brisco-Hooks
Chandra Cheeseborough
Diane Dixon*
Denean Howard*
Sherri Howard
Lillie Leatherwood
4 × 400 m relay 3:22.82 1 Q 3:18.29 OR 1st place, gold medalist(s)
Joan Benoit Marathon 2:24:52 OR 1st place, gold medalist(s)
Julie Brown 2:47:33 36
Julie Isphording DNF
Field events
Athlete Event Qualification Final
Result Rank Result Rank
Jackie Joyner Long jump 6.76 1 Q 6.77 5
Carol Lewis 6.55 6 6.43 9
Angela Thacker 6.36 10 6.78 4
Joni Huntley High jump 1.90 7 Q 1.97 3rd place, bronze medalist(s)
Louise Ritter 1.90 11 Q 1.91 8
Pam Spencer 1.90 6 Q 1.85 11
Carol Cady Shot put 17.23 7
Lorna Griffin 17.00 9
Ramona Pagel 16.06 11
Leslie Deniz Discus throw 56.24 4 Q 64.86 2nd place, silver medalist(s)
Laura De Snoo 53.76 11 Q 54.54 10
Lorna Griffin 53.34 12 Q 50.16 12
Karin Smith Javelin throw 61.38 7 Q 62.06 8
Cathy Sulinski 59.00 12 q 58.38 10
Lynda Sutfin 55.92 18 Did not advance
Combined event – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Points Rank
Jodi Anderson Result 14.40 1.65 11.02 DNS DNF
Points 817 885 657
Cindy Greiner Result 13.71 1.83 13.36 24.40 6.15 40.86 2:11.75 6281 4
Points 903 1059 801 900 939 779 900
Jackie Joyner Result 13.63 1.80 14.39 24.05 6.11 44.52 2:13.03 6385 2nd place, silver medalist(s)
Points 914 1031 861 933 930 835 881

Basketball

Main article: Basketball at the 1984 Summer Olympics

Summary
Team Event Preliminary round Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
United States men Men's tournament  China
W 97–49
 Canada
W 89–68
 Uruguay
W 104–68
 France
W 120–62
 Spain
W 101–68
1 Q  West Germany
W 78–67
 Canada
W 78–59
 Spain
W 69–65
1st place, gold medalist(s)
United States women Women's tournament  Yugoslavia
W 83–55
 Australia
W 81–41
 South Korea
W 84–47
 China
W 91–55
 Canada
W 92–61
1 Q  South Korea
W 85–55
1st place, gold medalist(s)

Men's Tournament

Roster
Name [3] Position Height Weight Age Home Town Team/School
Steve Alford Guard 6-1 163 19 New Castle, IN Indiana
Patrick Ewing Center 7-0 248 21 Cambridge, MA Georgetown
Vern Fleming Guard 6-5 184 23 Long Island City, NY Georgia
Michael Jordan Guard 6-6 199 21 Wilmington, NC North Carolina
Joe Kleine Forward 6-11 269 22 Slater, MO Arkansas
Jon Koncak Center 7-0 250 21 Kansas City, MO Southern Methodist
Chris Mullin Guard 6-6 211 20 Brooklyn, NY St. John's
Sam Perkins Forward 6-9 233 23 Latham, NY North Carolina
Alvin Robertson Guard 6-4 193 21 Barberton, OH Arkansas
Wayman Tisdale Forward 6-9 259 20 Tulsa, OK Oklahoma
Jeff Turner Forward 6-9 229 22 Brandon, FL Vanderbilt
Leon Wood Guard 6-3 190 22 Santa Monica, CA Cal State Fullerton
Preliminary round
Group B
Qualified for the quarterfinals
Team W L PF PA PD Pts
 United States 5 0 511 315 +196 10
 Spain 4 1 457 438 +19 9
 Canada 3 2 462 401 +61 8
 Uruguay 2 3 403 460 −57 7
 China 1 4 364 477 −113 6
 France 0 5 383 489 −106 5
July 29, 1984
United States  97–49  China
Scoring by half: 50–29, 47–20

July 31, 1984
United States  89–68  Canada
Scoring by half: 43–28, 46–40

August 1, 1984
United States  104–68  Uruguay
Scoring by half: 58–37, 46–31

August 3, 1984
United States  120–62  France
Scoring by half: 57–25, 63–37

August 4, 1984
United States  101–68  Spain
Scoring by half: 46–41, 55–27
Quarterfinal
August 6, 1984
United States  78–67  West Germany
Semifinal
August 8, 1984
United States  78–59  Canada
Gold medal game
August 10, 1984
Spain  65–96  United States

Women's Tournament

Roster
Preliminary round
Competed for the gold medal
Competed for the bronze medal
Team W L PF PA PD Pts Tie
 United States 5 0 431 265 +166 10
 South Korea 4 1 292 302 −10 9
 Canada 2 3 313 335 −22 7 1W–0L
 China 2 3 318 348 −30 7 0W–1L
 Australia 1 4 267 317 −50 6 1W–0L
 Yugoslavia 1 4 293 347 −54 6 0W–1L
July 30, 1984
Yugoslavia  55–83  United States
Scoring by half: 29–43, 26–40

July 31, 1984
Australia  41–81  United States
Scoring by half: 28–51, 19–30

August 2, 1984
United States  84–47  South Korea
Scoring by half: 40–20, 44–27

August 3, 1984
China  55–91  United States
Scoring by half: 26–38, 29–53

August 5, 1984
Canada  61–92  United States
Scoring by half: 31–41, 30–51
Gold medal game
August 7, 1984
United States  85–55  South Korea
Scoring by half: 42–27, 43–28

Boxing

Main article: Boxing at the 1984 Summer Olympics

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Paul Gonzales Light flyweight  Kim (KOR)
W 5–0
 Bagonza (UGA)
W 5–0
 Lyon (GBR)
W 4–1
 Bolivar (VEN)
W 5–0
 Todisco (ITA)
W WO
1st place, gold medalist(s)
Steve McCrory Flyweight  Joseph (GRN)
W WO
 Garcia (MEX)
W RSC
 Ayesu (MAW)
W 5–0
 Can (TUR)
W 5–0
 Redzepovski (YUG)
W 4–1
1st place, gold medalist(s)
Robert Shannon Bantamweight Bye  Mwangi (KEN)
W 5–0
 Moon (KOR)
L RSC
Did not advance =9
Meldrick Taylor Featherweight Bye  Talpos (ROU)
W 5–0
 Camacho (MEX)
W 5–0
 Wanjau (KEN)
W RSC
 Catari (VEN)
W 5–0
 Konyegwachie (NGR)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Pernell Whitaker Lightweight Bye  Mendez (NIC)
W 5–0
 Nyeko (UGA)
W 5–0
 Gies (FRG)
W 5–0
 Chun (KOR)
W 5–0
 Ortiz (PUR)
W AB
1st place, gold medalist(s)
Jerry Page Light welterweight Bye  Gertel (FRG)
W 5–0
 Robles (MEX)
W 5–0
 Kim (KOR)
W 4–1
 Puzović (YUG)
W 5–0
 Umponmaha (THA)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Mark Breland Welterweight  Gordon (CAN)
W 5–0
 Reyes (PUR)
W RSC
 Obreja (ROU)
W 5–0
 Léon (MEX)
W KO
 Bruno (ITA)
W 5–0
 An (KOR)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Frank Tate Light middleweight Bye  Ayed (SWE)
W 5–0
 Casamonica (ITA)
W 5–0
 Kapopo (ZAM)
W RSC
 Zielonka (FRG)
W WO
 O'Sullivan (CAN)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Virgil Hill Middleweight  Nebeltt (BAR)
W RSC
 Schmucher (GBR)
W 5–0
 Škaro (YUG)
W 4–1
 Zaoui (ALG)
W 5–0
 Shin (KOR)
L 2–3
2nd place, silver medalist(s)
Evander Holyfield Light heavyweight  Akay (GHA)
W RSC
 Salman (IRQ)
W RSC
 Okello (KEN)
W KO
 Barry (NZL)
L DSQ
Did not advance 3rd place, bronze medalist(s)
Henry Tillman Heavyweight Bye  Singh (IND)
W RSC
 Taufo'ou (TGA)
W RSC
 Musone (ITA)
W 5–0
 DeWit (CAN)
W 5–0
1st place, gold medalist(s)
Tyrell Biggs Super heavyweight  Barrientos (PUR)
W 5–0
 Lewis (CAN)
W 5–0
 Salihu (YUG)
W 5–0
 Damiani (ITA)
W 4–1
1st place, gold medalist(s)

Canoeing

Main article: Canoeing at the 1984 Summer Olympics

Men
Athlete Event Heat Repechage Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
John Plankenhorn C-1 500 m 2:07.20 4 R 2:13.18 2 SF 2:04.54 4 Did not advance
Bruce Merritt C-1 1000 m 4:22.59 3 QF Bye 4:18.17 7
Bruce Merritt
Bret Young
C-2 500 m 1:53.50 5 SF 1:51.49 3 QF 1:50.55 9
Rodney McLain
John Plankenhorn
C-2 1000 m 3:55.35 3 QF Bye 3:52.72 5
Terry White K-1 500 m 2:04.12 6 R 1:50.89 1 SF 1:50.00 4 Did not advance
Greg Barton K-1 1000 m 3:52.08 2 SF Bye 3:54.18 2 QF 3:47.38 3rd place, bronze medalist(s)
David Halpern
Terry Kent
K-2 500 m 1:39.94 4 R 1:40.87 3 SF 1:38.59 4 Did not advance
Terry Kent
Terry White
K-2 1000 m 3:30.87 2 SF Bye 3:29.81 3 QF 3:27.01 4
Norman Bellingham
David Gilman
Dan Schnurrenberger
Chris Spelius
K-4 1000 m 3:15.77 7 R 3:19.72 4 Did not advance
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Shelia Conover K-1 500 m 2:06.89 4 SF 2:03.79 2 QF 2:02.38 6
Shirley Dery
Leslie Klein
K-2 500 m 1:54.61 4 SF 1:53.69 1 QF 1:49.51 5
Shelia Conover
Shirley Dery
Leslie Klein
Ann Turner
K-4 500 m 1:40.49 4

Key: QF - Qualified to medal final; SF - Qualified to semifinal; R - Qualified to repechage

Cycling

Main article: Cycling at the 1984 Summer Olympics

Twenty cyclists represented the United States in 1984.

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Alexi Grewal Road race 4:59:57 1st place, gold medalist(s)
Ron Kiefel 5:01:47 9
Davis Phinney 5:01:16 5
Thurlow Rogers 5:01:16 6
Ron Kiefel
Clarence Knickman
Davis Phinney
Andrew Weaver
Team time trial 2:02:57 3rd place, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Time Rank
Connie Carpenter Road race 2:11:14 1st place, gold medalist(s)
Janelle Parks 2:13:28 10
Inga Thompson 2:13:28 21
Rebecca Twigg 2:11:14 2nd place, silver medalist(s)

Track

Points race
Athlete Event Round 1 Final
Points Rank Points Rank
Danny Van Haute Points race 2 =15 Did not advance
Mark Whitehead 9 14 Did not advance
Pursuit
Athlete Event Qualifying Round 1 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Time Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Steve Hegg Individual 4:35.57 1 Q  Curuchet (ARG)
W 4:40.26
 Grenda (AUS)
W 4:37.10
 Woods (AUS)
W 4:47.07
 Gölz (FRG)
W 4:39.35
1st place, gold medalist(s)
Leonard Nitz 4:46.99 3 Q  García (URU)
W 4:47.97
 Pedersen (DEN)
W 4:43.98
 Gölz (FRG)
L OVT
Bronze medal race
 Woods (AUS)
W 4:44.03
3rd place, bronze medalist(s)
Brent Emery
David Grylls
Steve Hegg
Patrick McDonough
Leonard Nitz
Team 4:29.92 5 Q  Denmark (DEN)
W 4:25.15
 West Germany (FRG)
W
 Australia (AUS)
L 4:29.85
2nd place, silver medalist(s)
Sprint
Athlete Event Round 1 Repechage 1 Repechage 2 Round 2 Repechage 3 Round of 16 Repechage 4 Repechage 5 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Mark Gorski Sprint  Richardson (ANT)
W 10.87
Bye  Jamur (BRA)
W 10.79
Bye  Iannone (ARG),
 Ongaro (CAN)
W 10.89
Bye  Scheller (FRG)
W 11.65, W 11.08
 Sakamoto (JPN)
W 11.17, W 10.74
 Vails (USA)
W 10.49, W 10.95
1st place, gold medalist(s)
Nelson Vails  Urquijo (CHI),
 Tucker (AUS)
W 11.07
Bye  Samuel (TRI)
W 10.80
Bye  Barry (GBR)
W 11.05
Bye  Alexandre (ARG)
W 11.33, W 12.07
 Vernet (FRA)
W 10.93, W 10.86
 Gorski (USA)
L, L
2nd place, silver medalist(s)
Time trial
Athlete Event Time Rank
Rory O'Reilly 1 km time trial 1:07.39 8

Diving

Main article: Diving at the 1984 Summer Olympics

Men
Athlete Event Preliminary Final
Points Rank Points Rank
Greg Louganis 3 m springboard 752.37 1 Q 754.41 1st place, gold medalist(s)
Ronald Merriott 628.47 2 Q 661.32 3rd place, bronze medalist(s)
Bruce Kimball 10 m platform 602.64 4 Q 643.50 2nd place, silver medalist(s)
Greg Louganis 688.05 1 Q 710.91 1st place, gold medalist(s)
Women
Athlete Event Preliminary Final
Points Rank Points Rank
Kelly McCormick 3 m springboard 516.75 2 Q 527.46 2nd place, silver medalist(s)
Christina Seufert 481.41 5 Q 517.62 3rd place, bronze medalist(s)
Michele Mitchell 10 m platform 402.39 3 Q 431.19 2nd place, silver medalist(s)
Wendy Wyland 376.11 5 Q 422.07 3rd place, bronze medalist(s)

Equestrian

Main article: Equestrian at the 1984 Summer Olympics

Dressage
Athlete Horse Event Qualifying Final
Points Rank Points Rank
Robert Dover Romantico Individual 1513 17 Did not advance
Hilda Gurney Keen 1530 14 Did not advance
Sandy Pflueger-Clark Marco Polo 1516 16 Did not advance
Robert Dover
Hilda Gurney
Sandy Pflueger-Clark
as above Team 4559 6
Eventing
Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Faults Rank Faults Rank Faults Rank Faults Rank
Bruce Davidson JJ Babu Individual 49.00 2 21.20 17 5.00 =23 75.20 13
Torrance Fleischmann Finvarra 57.60 =10 2.80 7 0.00 =1 60.40 4
Michael Plumb Blue Stone 61.20 16 5.20 8 5.00 =23 71.40 10
Karen Stives Ben Arthur 49.20 3 0.00 =1 5.00 =23 54.20 2nd place, silver medalist(s)
Bruce Davidson
Torrance Fleischmann
Michael Plumb
Karen Stives
as above Team 155.80 1 8.00 2 10.00 6 186.00 1st place, gold medalist(s)
Jumping
Athlete Horse Event Round 1 Round 2 Total Jump-off
Faults Rank Faults Rank Faults Rank Faults Rank
Joseph Fargis Touch of Class Individual 0.00 =1 Q 4.00 =2 4.00 =1 0.00 1st place, gold medalist(s)
Conrad Homfeld Abdullah 4.00 =3 Q 0.00 1 4.00 =1 8.00 2nd place, silver medalist(s)
Melanie Smith Calypso 4.00 =3 Q 8.00 =10 12.00 =7 Did not advance
Leslie Burr Howard
Joseph Fargis
Conrad Homfeld
Melanie Smith
Albany
Touch of Class
Abdullah
Calypso
Team 4.00 1 Q 8.00 1 12.00 1st place, gold medalist(s)

Fencing

Main article: Fencing at the 1984 Summer Olympics

Twenty fencers represented the United States in 1984.

Men
Athlete Event Round 1 pool Quarterfinal pool Semifinal pool Elimination round
Round 1 Round 2 Barrage 1 Barrage 2 Quarterfinal Semifinal / Cl. Final / BM / Pl.
W–T–L Rank W–L Rank W–L Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Peter Lewison Individual foil 3–0–2 3 Q 3–1 2 Q 2–3 4 Q  Gey (FRG)
L 7–10
Did not advance  Hatuel (ISR)
W 10–8
 Borella (ITA)
L 4–10
Did not advance 11
Greg Massialas 4–0–1 2 Q 1–3 4 Did not advance 28
Mike McCahey 3–0–2 3 Q 1–3 4 Did not advance 30
Peter Lewison
Greg Massialas
Mike Marx
Mike McCahey
Mark Smith
Team foil 1–0–1 2 Q  West Germany (FRG)
L 2–9
Did not advance 5th place final
 Great Britain (GBR)
W 9–6
5
Robert Marx Individual épée 4–0–1 2 Q 3–2 2 Q 1–4 5 Did not advance 18
Lee Shelley 2–0–2 4 Q 1–4 4 Did not advance 38
Stephen Trevor 3–0–1 1 Q 4–1 2 Q 2–3 5 Did not advance 17
Robert Marx
John Moreau
Peter Schifrin
Lee Shelley
Stephen Trevor
Team épée 1–1–1 3 Did not advance 10
Michael Lofton Individual sabre 3–0–2 2 Q 2–2 4 Q 2–3 5 Did not advance 17
Steve Mormando 1–0–3 5 Q 2–2 4 Q 3–2 2 Q  Scholz (FRG)
W 10–4
 Granger-Veryon (FRA)
L 9–10
Bye  Guichot (FRA)
L 8–10
Did not advance 12
Peter Westbrook 3–0–2 3 Q 2–2 3 Q 3–2 3 Q  Babanasis (GRE)
W 10–3
 Dalla Barba (ITA)
W 11–9
Bye  Guichot (FRA)
W 10–8
 Lamour (FRA)
L 4–10
Bronze medal final
 Granger-Veryon (FRA)
W 10–5
3rd place, bronze medalist(s)
Joel Glucksman
Michael Lofton
Steve Mormando
Phillip Reilly
Peter Westbrook
Team sabre 1–0–2 3 Q  Romania (ROU)
L 3–9
Did not advance 5th place final
 China (CHN)
L 7–9
6
Women
Athlete Event Round 1 pool Quarterfinal pool Semifinal pool Elimination round
Round 1 Round 2 Barrage 1 Barrage 2 Quarterfinal Semifinal / Cl. Final / BM / Pl.
W–L Rank W–L Rank W–L Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Jana Angelakis Individual foil 3–3 4 Q 0–4 5 Did not advance 28
Vincent Bradford 2–4 5 Did not advance 23
Debra Waples 3–3 4 Q 1–3 4 Q 1–4 6 Did not advance 20
Jana Angelakis
Susan Badders
Vincent Bradford
Sharon Monplaisir
Debra Waples
Team foil 1–1 2 Q  Romania (ROU)
L 4–8
Did not advance 5th place final
 China (CHN)
L 5–9
6

Field hockey

Main article: Field hockey at the 1984 Summer Olympics

Summary
Team Event Preliminary round Semifinal / Cl. Final / BM / Pl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
United States men Men's tournament  India
L 1–5
 West Germany
L 0–4
 Malaysia
L 1–14
 Spain
L 1–3
 Australia
L 1–2
6 9th-12th semifinal
 Kenya
L 0–0 (5–6)
11th place final
 Malaysia
L 3–3 (8–9)
12
United States women Women's tournament  Canada
W 4–1
 Netherlands
L 1–2
 New Zealand
W 2–0
 Australia
T 1–1
 West Germany
T 1–1
3rd place, bronze medalist(s)

Men's tournament

Roster
Preliminary round
Group A
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia 5 5 0 0 17 4 +13 10 Advance to the semi-finals
2  West Germany 5 3 1 1 12 4 +8 7
3  India 5 3 1 1 14 9 +5 7 5th–8th place classification
4  Spain 5 2 0 3 11 12 −1 4
5  Malaysia 5 1 0 4 6 17 −11 2 9th–12th place classification
6  United States (H) 5 0 0 5 5 18 −13 0
Source: FIH
(H) Host
July 29, 1984
17:15
India  5–1  United States
Kumar field hockey ball 10'
Fernandis field hockey ball 28'61'
Carvaho field hockey ball 47'
Mohamed field hockey ball 63'
Report Stone field hockey ball 35+'
Umpires:
Horacio Servetto (ARG)
Rob Lathouwers (NED)

July 31, 1984
10:15
West Germany  4–0  United States
Dopp field hockey ball 2'70+'
Blöcher field hockey ball 24'
Slawyk field hockey ball 33'
Report
Umpires:
K O'Connor (CAN)
J Perera (SRI)

August 2, 1984
10:15
Malaysia  4–1  United States
Tam Cheo Sing field hockey ball 16'18'
SSK. Singh field hockey ball 61'
Chew field hockey ball 68'
Report Spencer field hockey ball 29'
Umpires:
Alain Renaud (FRA)
J Perera (SRI)

August 4, 1984
14:30
Spain  3–1  United States
Roca field hockey ball 21'39'43' Report G. Newton field hockey ball 12'
Umpires:
Rob Lathouwers (NED)
Shams-uz Zamman (PAK)

August 6, 1984
08:30
Australia  2–1  United States
Patmore field hockey ball 15'58' Report Stone field hockey ball 67'
Umpires:
Ian Faulkner (NZL)
Shams-uz Zamman (PAK)
9th-12th place classification
August 8, 1984
21:00
United States  1–1 (a.e.t.)  Kenya
G. Newton field hockey ball 99' Report Saini field hockey ball 87'
Penalties
G. Newton Penalty shoot-out scored
Manzar Penalty shoot-out scored
2–4 Penalty shoot-out scored Sehmi
Penalty shoot-out scored Saini
Penalty shoot-out scored Daved
Penalty shoot-out scored Panesar
Umpires:
K O'Connor (CAN)
Ian Faulkner (NZL)
11th place match
August 10, 1984
08:00
Malaysia  3–3 (a.e.t.)  United States
Ow Soon Kooi field hockey ball 19'67'
Murugasen field hockey ball 80'
Report Spencer field hockey ball 41'49'
G. Newton field hockey ball 97'
Penalties
Santa Maria Penalty shoot-out scored
Van Huizen Penalty shoot-out scored
SK. Singh Penalty shoot-out scored
SSK. Singh Penalty shoot-out scored
Chew Penalty shoot-out scored
Santa Maria Penalty shoot-out missed
Van Huizen Penalty shoot-out scored
SK. Singh Penalty shoot-out scored
SSK. Singh Penalty shoot-out scored
Chew Penalty shoot-out scored
9–8 Penalty shoot-out scored Stone
Penalty shoot-out scored M. Newton
Penalty shoot-out scored G. Newton
Penalty shoot-out scored Spencer
Penalty shoot-out missed Iqbal
Penalty shoot-out missed Stone
Penalty shoot-out scored M. Newton
Penalty shoot-out scored G. Newton
Penalty shoot-out scored Spencer
Penalty shoot-out scored Iqbal
Umpires:
I Almohandis (EGY)
K O'Connor (CAN)

Women's tournament

Roster
Round robin
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1st place, gold medalist(s)  Netherlands 5 4 1 0 14 6 +8 9
2nd place, silver medalist(s)  West Germany 5 2 2 1 9 9 0 6
3rd place, bronze medalist(s)  United States 5 2 1 2 9 7 +2 5
4  Australia 5 2 1 2 9 7 +2 5
5  Canada 5 2 1 2 9 11 −2 5
6  New Zealand 5 0 0 5 2 12 −10 0
Source: FIH
August 1, 1984
17:15
United States  4–1  Canada
First Half:
Anders field hockey ball PC'PC'
Second Half:
Anders field hockey ball PC'
Beglin field hockey ball FG'
Report Second Half:
Stoyka field hockey ball FG'
Stadium:
Weingart Stadium

August 3, 1984
08:00
Netherlands  2–1  United States
First Half:
Boekhorst field hockey ball PC'
Second Half:
van Doorn field hockey ball FG'
Report Second Half:
Anders field hockey ball PC'
Stadium:
Weingart Stadium

August 4, 1984
16:15
New Zealand  0–2  United States
Report Anders field hockey ball 23'42'
Stadium:
Weingart Stadium

August 7, 1984
13:45
Australia  3–1  United States
Heberle field hockey ball 5'53'
Sunderland field hockey ball 16'
Report Stauffer field hockey ball 14'
Stadium:
Weingart Stadium

August 9, 1984
13:15
West Germany  1–1  United States
Hahn field hockey ball 57' Report Anders field hockey ball 12'
Stadium:
Weingart Stadium

Football

Main article: Football at the 1984 Summer Olympics

Summary
Team Event Group stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
United States men Men's tournament  Costa Rica
W 3–0
 Italy
L 0–1
 Egypt
T 1–1
3 Did not advance 9
Roster

Head coach: Greece Alketas Panagoulias

No. Pos. Player DoB Age Caps Club Tournament
games
Tournament
goals
Minutes
played
Sub off Sub on Cards
yellow/red
1 GK David Brcic Jun 21, 1957 27 ? United States New York Cosmos 3 0 270 0 0 0
2 DF Bruce Savage Dec 21, 1960 23 ? United States Baltimore Blast 3 0 270 0 0 0
3 FW Gregg Thompson May 29, 1961 23 ? United States Tampa Bay Rowdies 3 1 270 0 0 0
4 DF Jeff Durgan Aug 29, 1961 22 ? United States New York Cosmos 1 0 36 1 0 0
5 MF Kazbek Tambi Dec 8, 1961 22 ? United States New York Cosmos 0 0 0 0 0 0
6 MF Angelo DiBernardo May 16, 1956 26 ? United States New York Cosmos 3 0 256 1 0 0
7 DF Erhardt Kapp Jun 16, 1959 25 ? United States Pittsburgh Spirit 3 0 270 0 0 Yellow card1
8 MF Hernan "Chico" Borja Aug 24, 1959 24 ? United States New York Cosmos 3 0 218 2 0 Yellow card1
9 FW Steve Moyers Sep 23, 1956 27 ? United States New York Cosmos 3 0 270 0 0 0
10 MF Rick Davis Nov 24, 1958 25 ? United States St. Louis Steamers 3 2 270 0 0 0
11 MF Hugo Perez Nov 8, 1963 20 ? United States San Diego Sockers 3 0 199 1 1 0
12 DF Kevin Crow Sep 17, 1961 22 ? United States San Diego Sockers 3 0 270 0 0 0
13 FW Jean Willrich Apr 27, 1953 31 ? United States San Diego Sockers 2 1 157 1 0 0
14 MF Mike Fox Sep 24, 1961 22 ? United States Las Vegas Americans 3 0 148 0 2 0
15 GK Jamie Swanner Jan 13, 1961 23 ? United States Clemson University 0 0 0 0 0 0
16 FW Jeff Hooker Mar 21, 1965 19 ? United States University of California, Los Angeles 3 0 72 0 3 0
17 FW Amr Aly Aug 1, 1962 21 ? United States Columbia University 0 0 0 0 0 0
Group stage – Group D
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy 3 2 0 1 2 1 +1 4 Qualified for quarter-finals
2  Egypt 3 1 1 1 5 3 +2 3
3  United States 3 1 1 1 4 2 +2 3
4  Costa Rica 3 1 0 2 2 7 −5 2
Source: FIFA
United States 3–0 Costa Rica
Davis 23', 86'
Willrich 35'
Report
Stanford Stadium, Stanford
Attendance: 78.000
Referee: Quiniou (FRA)

Italy 1–0 United States
Fanna 58' Report
Rose Bowl, Pasadena
Attendance: 63.624
Referee: Al-Salmi (KUW)

Egypt 1–1 United States
Soliman 27' Report Thompson 8'
Stanford Stadium, Stanford
Attendance: 54.973
Referee: Romero (ARG)

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 1984 Summer Olympics

Artistic

Men
Team
Athlete Event Apparatus Total
F PH R V PB HB
C O C O C O C O C O C O Score Rank
Bart Conner Team 9.95 9.90 Q 9.80 9.75 9.70 9.85 9.80 9.85 9.90 10.00 Q 9.90 9.90 118.30 4 Q
Timothy Daggett 9.75 9.50 9.95 9.90 Q 9.75 9.90 9.70 9.80 9.80 9.90 9.90 10.00 Q 117.85 8
Mitchell Gaylord 9.70 9.75 9.90 9.85 9.85 10.00 Q 9.95 9.90 Q 10.00 9.90 Q 9.40 9.95 118.15 =6 Q
James Hartung 9.80 9.80 9.80 9.70 9.80 9.80 9.90 9.90 Q 9.75 9.90 9.80 9.80 117.75 9
Scott Johnson 9.80 9.70 9.70 9.65 9.65 9.85 9.85 9.85 9.60 9.80 9.65 9.50 116.60 =16
Peter Vidmar 9.80 9.80 q 10.00 9.90 Q 9.80 9.90 Q 9.80 9.85 9.90 9.90 9.95 9.95 Q 118.55 1 Q
Total 98.05 98.55 98.40 98.65 98.95 98.80 591.40 1st place, gold medalist(s)
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total
F PH R V PB HB
P F P F P F P F P F P F Score Rank
Bart Conner All-around 9.925 9.850 9.775 9.900 9.775 9.850 9.825 9.900 9.950 9.800 9.900 9.900 118.350 6
Mitchell Gaylord 9.725 9.850 9.875 9.950 9.925 9.900 9.925 9.900 9.950 9.900 9.675 9.950 118.525 5
Peter Vidmar 9.800 9.800 9.950 10.000 9.850 9.900 9.825 9.900 9.900 9.900 9.950 9.900 118.675 2nd place, silver medalist(s)
Bart Conner Floor 9.925 9.750 19.675 5
Peter Vidmar 9.800 9.750 19.550 7
Timothy Daggett Pommel horse 9.925 9.900 19.825 3rd place, bronze medalist(s)
Peter Vidmar 9.950 10.000 19.950 1st place, gold medalist(s)
Mitchell Gaylord Rings 9.925 9.900 19.825 3rd place, bronze medalist(s)
Peter Vidmar 9.850 9.900 19.750 =4
Mitchell Gaylord Vault 9.925 9.900 19.825 2nd place, silver medalist(s)
James Hartung 9.900 9.900 19.800 6
Bart Conner Parallel bars 9.950 10.000 19.950 1st place, gold medalist(s)
Mitchell Gaylord 9.950 9.900 19.850 3rd place, bronze medalist(s)
Timothy Daggett Horizontal bar 9.950 9.900 19.850 =4
Peter Vidmar 9.950 9.900 19.850 =4
Women
Team
Athlete Event Apparatus Total
V UB BB F
C O C O C O C O Score Rank
Pamela Bileck Team 9.80 9.60 9.00 9.60 9.70 9.60 9.70 9.80 76.80 17
Michelle Dusserre 9.80 9.70 9.85 9.80 9.40 9.40 9.70 9.90 77.55 12
Kathy Johnson 9.85 9.80 9.60 9.80 9.85 9.75 Q 9.80 9.65 78.10 6 Q
Julianne McNamara 9.80 9.75 9.90 10.00 Q 9.85 9.20 9.90 10.00 Q 78.40 =3 Q
Mary Lou Retton 9.90 10.00 Q 9.80 9.90 Q 9.85 9.75 Q 9.95 9.90 Q 79.05 1 Q
Tracee Talavera 9.80 9.90 Q 9.45 9.75 9.65 9.15 9.60 9.80 77.10 16
Total 98.30 97.85 96.60 98.45 391.20 2nd place, silver medalist(s)
Individual finals
Athlete Event Apparatus Total
V UB BB F
P F P F P F P F Score Rank
Kathy Johnson All-around 9.825 9.850 9.700 9.900 9.800 9.400 9.725 9.250 77.450 10
Julianne McNamara 9.775 9.950 9.950 10.000 9.525 9.550 9.950 9.700 78.400 4
Mary Lou Retton 9.950 10.000 9.850 9.850 9.800 9.800 9.925 10.000 79.175 1st place, gold medalist(s)
Mary Lou Retton Vault 9.950 9.900 19.850 2nd place, silver medalist(s)
Tracee Talavera 9.850 9.850 19.700 4
Julianne McNamara Uneven bars 9.950 10.000 19.950 1st place, gold medalist(s)
Mary Lou Retton 9.850 9.950 19.800 3rd place, bronze medalist(s)
Kathy Johnson Balance beam 9.800 9.850 19.650 3rd place, bronze medalist(s)
Mary Lou Retton 9.800 9.750 19.550 4
Julianne McNamara Floor 9.950 10.000 19.950 2nd place, silver medalist(s)
Mary Lou Retton 9.925 9.850 19.775 3rd place, bronze medalist(s)

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final Total
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total P F Total Rank
Michelle Berube All-around 9.00 9.10 8.85 9.25 36.20 =17 Q 9.35 9.55 9.40 9.40 37.70 18.10 37.70 55.80 14
Valerie Zimring 8.85 9.25 9.50 9.30 36.90 12 Q 9.55 9.45 9.50 9.30 37.80 18.45 37.80 56.25 11

Handball

Main article: Handball at the 1984 Summer Olympics

Summary
team Event Preliminary round Final / BM / Pl.
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Rank
United States men Men's tournament  West Germany
L 19–21
 Denmark
L 16–19
 Sweden
L 18–21
 Spain
L 16–17
 South Korea
T 22–22
5 9th place game
 Japan
W 24–16
9
United States women Women's tournament  Yugoslavia
L 20–33
 South Korea
L 27–29
 China
W 25–22
 West Germany
L 17–18
 Austria
W 25–21
5

Men's Tournament

Roster
Preliminary Round
Group B
  • Lost to West Germany (19:21)
  • Lost to Denmark (16:19)
  • Lost to Sweden (18:21)
  • Lost to Spain (16:17)
  • Drew with South Korea (22:22)
9th place final
  • Defeated Japan (24:16)

Women's Tournament

Roster

Judo

Main article: Judo at the 1984 Summer Olympics

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Edward Liddie –60 kg Bye  Chau (TPE)
W 1000–0000
 Jupke (FRG)
W 0010–0000
 Kim (KOR)
L 0000–0010
Bye Bronze medal final
 Delvingt (FRA)
W 0010–0000
3rd place, bronze medalist(s)
Craig Agena –65 kg  Chinchilla (NOR)
L 0000–0010
Did not advance =20
Mike Swain –71 kg  Evensen (NOR)
W 0000–0000 Y
 Al-Hammad (KUW)
W 1000–0000
 Onmura (BRA)
L 0000–0000 Y
Did not advance =11
Brett Barron –78 kg  Al-Tubaikh (KUW)
L 0000–1000
Did not advance  Henneveld (NED)
L 0000–0001
Did not advance =9
Robert Berland –86 kg Bye  Büchel (LIE)
W 1000–0000
 White (GBR)
W 0000–0000 Y
 Carmona (BRA)
W 0010–0000
Bye  Seisenbacher (AUT)
L 0000–1000
2nd place, silver medalist(s)
Leo White –95 kg  Van de Walle (BEL)
W 0100–0000
 Al-Ghareeb (KUW)
W 1000–0000
 Friðriksson (ISL)
L 0000–0100
Did not advance =11
Doug Nelson +95 kg  Andersen (ARG)
W 0200–0000
 von der Groeben (FRG)
W 0010–0000
 Parisi (FRA)
L 0000–0010
Bye Bronze medal final
 Cho (KOR)
L 0000–0010
=5
Dewey Mitchell Open  Blaney (CAN)
L 0000–0000 Y
Did not advance Did not advance =11

Modern pentathlon

Main article: Modern pentathlon at the 1984 Summer Olympics

Three male modern pentathletes represented the United States in 1984. They won the silver medal in the team event.

Athlete Event Riding
(cross-country)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(300 m freestyle)
Shooting
(25 m rapid fire pistol)
Running
(4000 m cross-country)
Total
Time Penalties Rank MP points RR Rank MP points Time Rank MP points Score Rank MP points Time Rank MP points MP points Rank
Dean Glenesk Individual 1:49.54 14 6 1086 28 V – 23 D =19 824 3:22.900 12 1252 183 45 758 13:20.13 13 1165 5085 18
Greg Losey 1:46.91 38 15 1062 32 V – 19 D =5 912 3:34.277 29 1160 192 =15 956 13:52.24 24 1068 5158 13
Michael Storm 1:42.68 60 23 1040 30 V – 21 D =12 868 3:18.408 9 1288 198 1 1088 14:01.18 30 1041 5325 5
Dean Glenesk
Greg Losey
Michael Storm
Team 2 3188 3 2604 6 3700 7 2802 8 3724 15568 2nd place, silver medalist(s)

Rowing

Main article: Rowing at the 1984 Summer Olympics

United States rowing results and competitors:[4]

Men
Athlete Event Heat Repechage Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
John Biglow Single sculls 7:31.30 3 R 7:21.47 1 SF 7:24.98 3 FA 7:12.00 4
Dave De Ruff
John Strotbeck Jr.
Coxless pair 7:00.34 3 SF Bye 6:59.10 3 FA 6:58.46 6
Robert Espeseth
Doug Herland
Kevin Still
Coxed pair 7:17.80 2 R 7:22.88 1 FA 7:12.81 3rd place, bronze medalist(s)
Paul Enquist
Bradley Lewis
Double sculls 6:38.21 2 R 6:38.32 1 FA 6:36.87 1st place, gold medalist(s)
David Clark
Alan Forney
Jon Smith
Otto Stekl
Coxless four 6:11.58 1 FA Bye 6:06.10 2nd place, silver medalist(s)
Michael Bach
Edward Ives
Tom Kiefer
Gregory Springer
John Stillings
Coxed four 6:21.94 2 R 6:27.55 2 FA 6:20.28 2nd place, silver medalist(s)
Bruce Beall
Curtis Fleming
Ridgely Johnson
Greg Montesi
Quadruple sculls 6:13.51 4 R 6:14.32 4 FB 6:11.50 7
Fred Borchelt
Charles Clapp
Tom Darling
Bruce Ibbetson
Bob Jaugstetter
Chip Lubsen
Chris Penny
Andrew Sudduth
John Terwilliger
Eight 5:51.95 1 FA Bye 5:41.74 2nd place, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Heat Repechage Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Carlie Geer Single sculls 3:45.05 1 SF Bye 3:57.93 2 FA 3:43.89 2nd place, silver medalist(s)
Barbara Kirch
Chari Towne
Pair 3:44.35 5
Judy Geer
Cathy Thaxton-Tippett
Double sculls 3:30.91 3 R N/A* 4 FA 3:32.33 6
Jan Harville
Valerie McClain-Ward
Liz Miles
Abby Peck
Patricia Spratlen
Four 3:28.02 3 R 3:23.70 1 FA 3:23.58 4
Ginny Gilder
Joan Lind
Anne Marden
Kelly Rickon
Lisa Rohde
Quadruple sculls 3:14.68 1 FA Bye 3:15.57 2nd place, silver medalist(s)
Betsy Beard
Carol Bower
Jeanne Flanagan
Carie Graves
Kathy Keeler
Holly Metcalf
Kristine Norelius
Shyril O'Steen
Kristen Thorsness
Eight 2:59.80 1st place, gold medalist(s)

Sailing

Main article: Sailing at the 1984 Summer Olympics

Athlete Event Race Total
1 2 3 4 5 6 7 Points Rank
Scott Steele Windglider 13.0 0.0 3.0 0.0 15.0 15.0 20.0 46.0 2nd place, silver medalist(s)
John Bertrand Finn DSQ 10.0 0.0 0.0 3.0 10.0 14.0 37.0 2nd place, silver medalist(s)
Steve Benjamin
Chris Steinfeld