Unified Team at the
1992 Summer Olympics
The team competed under the Olympic flag
IOC codeEUN
in Barcelona, Catalonia, Spain
Competitors475 (310 men and 165 women) in 27 sports
Flag bearer Aleksandr Karelin (Wrestling)
Medals
Ranked 1st
Gold
45
Silver
38
Bronze
29
Total
112
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Estonia (1920–1936, 1992–)
 Latvia (1924–1936, 1992–)
 Lithuania (1924–1928, 1992–)
 Soviet Union (1952–1988)
 Armenia (1994–)
 Belarus (1994–)
 Georgia (1994–)
 Kazakhstan (1994–)
 Kyrgyzstan (1994–)
 Moldova (1994–)
 Russia (1994–2016)
 Ukraine (1994–)
 Uzbekistan (1994–)
 Azerbaijan (1996–)
 Tajikistan (1996–)
 Turkmenistan (1996–)
 ROC (2020–2022)

The Unified Team at the 1992 Summer Olympics (Объединенная команда на Летних Олимпийских играх 1992) in Barcelona, Spain, was a joint team consisting of twelve of the fifteen former Soviet republics that chose to compete together. The previously Soviet-occupied states of Estonia, Latvia, and Lithuania competed separately. The team has been informally called the Commonwealth of Independent States team, though Georgia was not yet a member of the CIS when it competed as part of the Unified Team. It competed under the IOC country code EUN (from the French Équipe unifiée). A total of 475 competitors, 310 men and 165 women, took part in 234 events in 27 sports.[1][2]

The team finished first in the medal rankings, edging its old rival the USA 45 to 37 in gold medals, and 112 to 108 in total medals.

The Unified Team's only other appearance was at the 1992 Winter Olympics.

Members

Medals by summer sport

SportGoldSilverBronzeTotal
Artistic gymnastics95418
Athletics711321
Wrestling65516
Swimming6219
Weightlifting5409
Shooting5207
Judo2024
Fencing1225
Canoeing1102
Handball1012
Rhythmic gymnastics1012
Basketball1001
Diving0213
Boxing0112
Modern pentathlon0112
Volleyball0101
Archery0022
Tennis0022
Rowing0011
Water polo0011
Totals (20 entries)453728110

Medalists

Medal Name Sport Event Date
 Gold Kanstantsin Lukashyk Shooting Men's 50 metre pistol 26 July
 Gold Yevgeny Sadovyi Swimming Men's 200 metre freestyle 26 July
 Gold Yuri Fedkin Shooting Men's 10 metre air rifle 27 July
 Gold Marina Logvinenko Shooting Women's 25 metre pistol 27 July
 Gold Aleksey Kudryavtsev
Dmitry Lepikov
Yury Mukhin
Vladimir Pyshnenko
Yevgeny Sadovyi
Veniamin Tayanovich
Swimming Men's 4 × 200 metre freestyle relay 27 July
 Gold David Khakhaleishvili Judo Men's +95 kg 27 July
 Gold Alexander Popov Swimming Men's 100 metre freestyle 28 July
 Gold Svetlana Boginskaya
Oksana Chusovitina
Rozalia Galiyeva
Yelena Grudneva
Tatiana Gutsu
Tatiana Lysenko
Gymnastics Women's artistic team all-around 28 July
 Gold Yevgeny Sadovyi Swimming Men's 400 metre freestyle 29 July
 Gold Yelena Rudkovskaya Swimming Women's 100 metre breaststroke 29 July
 Gold Oleg Kutscherenko Wrestling Men's Greco-Roman 48 kg 29 July
 Gold Mnatsakan Iskandaryan Wrestling Men's Greco-Roman 74 kg 29 July
 Gold Aleksandr Karelin Wrestling Men's Greco-Roman 130 kg 29 July
 Gold Israel Militosyan Weightlifting Men's 67.5 kg 29 July
 Gold Valery Belenky
Ihor Korobchynskyi
Hrihoriy Misyutin
Vitaly Scherbo
Rustam Sharipov
Aleksey Voropayev
Gymnastics Men's artistic team all-around 29 July
 Gold Alexander Popov Swimming Men's 50 metre freestyle 30 July
 Gold Tudor Casapu Weightlifting Men's 75 kg 30 July
 Gold Tatiana Gutsu Gymnastics Women's artistic individual all-around 30 July
 Gold Hrachya Petikyan Shooting Men's 50 metre rifle three positions 31 July
 Gold Vitaly Scherbo Gymnastics Men's artistic individual all-around 31 July
 Gold Marina Logvinenko Shooting Women's 10 metre air pistol 1 August
 Gold Valentina Yegorova Athletics Women's marathon 1 August
 Gold Tatiana Lysenko Gymnastics Women's balance beam 1 August
 Gold Kakhi Kakhiashvili Weightlifting Men's 90 kg 1 August
 Gold Andrey Abduvaliyev Athletics Men's hammer throw 2 August
 Gold Vitaly Scherbo Gymnastics Men's pommel horse 2 August
 Gold Yelena Romanova Athletics Women's 3000 metres 2 August
 Gold Viktor Tregubov Weightlifting Men's 100 kg 2 August
 Gold Vitaly Scherbo Gymnastics Men's rings 2 August
 Gold Vitaly Scherbo Gymnastics Men's vault 2 August
 Gold Nazim Huseynov Judo Men's 60 kg 2 August
 Gold Vitaly Scherbo Gymnastics Men's parallel bars 2 August
 Gold Aleksandr Kurlovich Weightlifting Men's +110 kg 4 August
 Gold Arsen Fadzaev Wrestling Men's freestyle 68 kg 5 August
 Gold Leri Khabelov Wrestling Men's freestyle 100 kg 5 August
 Gold Aleksandr Maseykov
Dmitri Dovgalenok
Canoeing Men's C-2 500 metres 7 August
 Gold Andrey Perlov Athletics Men's 50 kilometres walk 7 August
 Gold Maksim Tarasov Athletics Men's pole vault 7 August
 Gold Svetlana Krivelyova Athletics Women's shot put 7 August
 Gold Makharbek Khadartsev Wrestling Men's freestyle 90 kg 7 August
 Gold Vadym Gutzeit
Grigory Kiriyenko
Heorhiy Pohosov
Stanislav Pozdnyakov
Aleksandr Shirshov
Fencing Men's team sabre 7 August
 Gold Unified Team women's basketball team
Basketball Women's tournament 7 August
 Gold Alexandra Timoshenko Gymnastics Women's rhythmic individual all-around 8 August
 Gold Unified Team men's handball team
Handball Men's tournament 8 August
 Gold Olha Bryzhina
Lyudmyla Dzhyhalova
Olga Nazarova
Liliya Nurutdinova
Yelena Ruzina
Marina Shmonina
Athletics Women's 4 × 400 metres relay 8 August
 Silver Yelena Miroshina Diving Women's 10 metre platform 27 July
 Silver Sergei Pyzhianov Shooting Men's 10 metre air pistol 28 July
 Silver Vladimir Selkov Swimming Men's 200 metre backstroke 28 July
 Silver Alfred Ter-Mkrtchyan Wrestling Men's Greco-Roman 52 kg 28 July
 Silver Islam Dugushiev Wrestling Men's Greco-Roman 68 kg 28 July
 Silver Anatoli Starostin
Dmitri Svatkovskiy
Eduard Zenovka
Modern pentathlon Men's team 29 July
 Silver Yuri Bashkatov
Pavlo Khnykin
Alexander Popov
Gennadiy Prigoda
Vladimir Pyshnenko
Veniamin Tayanovich
Swimming Men's 4 × 100 metre freestyle relay 29 July
 Silver Sergey Martynov Wrestling Men's Greco-Roman 62 kg 30 July
 Silver Vasily Ivanov
Pavlo Khnykin
Vladislav Kulikov
Alexander Popov
Vladimir Pyshnenko
Vladimir Selkov
Dmitry Volkov
Swimming Men's 4 × 100 metre medley relay 31 July
 Silver Sergei Golubitsky Fencing Men's foil 31 July
 Silver Hrihoriy Misyutin Gymnastics Men's artistic individual all-around 31 July
 Silver Anatoly Asrabayev Shooting Men's 10 metre running target 1 August
 Silver Natalya Shikolenko Athletics Women's javelin throw 1 August
 Silver Pavel Kolobkov Fencing Men's épée 1 August
 Silver Sergey Syrtsov Weightlifting Men's 90 kg 1 August
 Silver Tatiana Gutsu Gymnastics Women's uneven bars 1 August
 Silver Irina Lashko Diving Women's 3 metre springboard 2 August
 Silver Igor Astapkovich Athletics Men's hammer throw 2 August
 Silver Hrihoriy Misyutin Gymnastics Men's floor 2 August
 Silver Tetyana Dorovskikh Athletics Women's 3000 metres 2 August
 Silver Irina Belova Athletics Women's heptathlon 2 August
 Silver Timur Taymazov Weightlifting Men's 100 kg 2 August
 Silver Hrihoriy Misyutin Gymnastics Men's vault 2 August
 Silver Hrihoriy Misyutin Gymnastics Men's horizontal bar 2 August
 Silver Liliya Nurutdinova Athletics Women's 800 metres 3 August
 Silver Yelena Nikolayeva Athletics Women's 10 kilometres walk 3 August
 Silver Artur Akoyev Weightlifting Men's 110 kg 3 August
 Silver Leonid Taranenko Weightlifting Men's +110 kg 4 August
 Silver Olha Bryzhina Athletics Women's 400 metres 5 August
 Silver Mykhaylo Slyvynsky Canoeing Men's C-1 500 metres 7 August
 Silver Igor Trandenkov Athletics Men's pole vault 7 August
 Silver Inessa Kravets Athletics Women's long jump 7 August
 Silver Sergey Smal Wrestling Men's freestyle 57 kg 7 August
 Silver Elmadi Zhabrailov Wrestling Men's freestyle 82 kg 7 August
 Silver Unified Team women's volleyball team
Volleyball Women's tournament 7 August
 Silver Olga Bogoslovskaya
Galina Malchugina
Irina Privalova
Marina Trandenkova
Athletics Women's 4 × 100 metres relay 8 August
 Silver Lyudmila Rogachova Athletics Women's 1500 metres 8 August
 Silver Rostyslav Zaulychnyi Boxing Light heavyweight 9 August
 Bronze Sergey Demyashkevich Wrestling Men's Greco-Roman 100 kg 28 July
 Bronze Dmitri Sergeyev Judo Men's 95 kg 28 July
 Bronze Eduard Zenovka Modern pentathlon Men's individual 29 July
 Bronze Dmitri Sautin Diving Men's 3 metre springboard 29 July
 Bronze Vladimir Vokhmyanin Shooting Men's 25 metre rapid fire pistol 30 July
 Bronze Olga Kirichenko
Natalya Meshcheryakova
Yelena Rudkovskaya
Yelena Shubina
Nina Zhivanevskaya
Swimming Women's 4 × 100 metre medley relay 30 July
 Bronze Daulet Turlykhanov Wrestling Men's Greco-Roman 82 kg 30 July
 Bronze Gogi Koguashvili Wrestling Men's Greco-Roman 90 kg 30 July
 Bronze Tatyana Sadovskaya Fencing Women's foil 30 July
 Bronze Yelena Petrova Judo Women's 61 kg 31 July
 Bronze Vyacheslav Lykho Athletics Men's shot put 31 July
 Bronze Valery Belenky Gymnastics Men's artistic individual all-around 31 July
 Bronze Irina Privalova Athletics Women's 100 metres 1 August
 Bronze Tatiana Lysenko Gymnastics Women's vault 1 August
 Bronze Tatiana Gutsu Gymnastics Women's floor 1 August
 Bronze Ekaterina Khodotovich
Yelena Khloptseva
Tetiana Ustiuzhanina
Antonina Zelikovich
Rowing Women's quadruple sculls 2 August
 Bronze Natalia Valeeva Archery Women's individual 2 August
 Bronze Igor Nikulin Athletics Men's hammer throw 2 August
 Bronze Ihor Korobchynskyi Gymnastics Men's parallel bars 2 August
 Bronze Lyudmila Arzhannikova
Khatuna Kvrivishvili
Natalia Valeeva
Archery Women's team 4 August
 Bronze Andrei Cherkasov Tennis Men's singles 6 August
 Bronze Leila Meskhi
Natasha Zvereva
Tennis Women's doubles 6 August
 Bronze Vugar Orujov Wrestling Men's freestyle 48 kg 6 August
 Bronze David Gobejishvili Wrestling Men's freestyle 130 kg 6 August
 Bronze Pavel Kolobkov
Sergey Kostarev
Serhiy Kravchuk
Andrey Shuvalov
Valery Zakharevich
Fencing Men's team épée 6 August
 Bronze Ramaz Paliani Boxing Featherweight 7 August
 Bronze Unified Team women's handball team
Handball Women's tournament 8 August
 Bronze Oksana Skaldina Gymnastics Women's rhythmic individual all-around 8 August
 Bronze Unified Team men's water polo team
Water polo Men's tournament 9 August

Competitors

The following is the list of number of competitors in the Games.[3]

Sport Men Women Total
Archery 3 3 6
Athletics 50 49 99
Badminton 1 1 2
Basketball 12 12 24
Boxing 12 12
Canoeing 15 4 19
Cycling 15 4 19
Diving 3 4 7
Equestrian 5 3 8
Fencing 15 5 20
Field hockey 15 0 15
Gymnastics 6 8 14
Handball 12 13 25
Judo 7 6 13
Modern pentathlon 3 3
Rowing 30 17 47
Sailing 12 2 14
Shooting 17 5 22
Swimming 18 11 29
Synchronized swimming 3 3
Table tennis 2 4 6
Tennis 2 3 5
Volleyball 12 8 20
Water polo 13 13
Weightlifting 10 10
Wrestling 20 20
Total 310 165 475

Archery

Main article: Archery at the 1992 Summer Olympics

The women earned two bronze medals, one from Natalia Valeeva's individual performance and another from the team competition. In the men's competition, however, defending bronze medallist Vladimir Echeev fell in the round of 16 along with one of the other male Unified Team members, while Vadim Chikarev advanced to the quarterfinal before being defeated.

Women's Individual Competition:

Men's Individual Competition:

Women's Team Competition:

Men's Team Competition:

Athletics

Main article: Athletics at the 1992 Summer Olympics

Men's competition

Men's 5.000 metres

  • Heat – 13:44.67 (→ did not advance)

Men's 10.000 metres

  • Heat – 28:35.97 (→ did not advance)

Men's 4 × 400 m relay

  • Heat – 3:05.59 (→ did not advance)

Men's marathon

Men's 400 m hurdles

  • Heat – 48.68
  • Semifinal – 49.11
  • Final – 48.63 (→ 6th place)
  • Heat – 51.21 (→ did not advance)

Men's 20 km walk

Men's 50 km walk

Men's long jump

  • Qualification – 8.09 m
  • Final – 7.98 m (→ 7th place)
  • Qualification – 5.97 m (→ did not advance)

Men's triple jump

  • Qualification – 17.21 m
  • Final – 17.32 m (→ 4th place)
  • Qualification – 16.93 m
  • Final – 17.06 m (→ 7th place)
  • Qualification – 16.91 m
  • Final – 16.86 m (→ 9th place)

Men's javelin throw

  • Qualification – 80.22 m
  • Final – 77.74 m (→ 8th place)
  • Qualification – 79.12 m (→ did not advance)
  • Qualification – 76.40 m (→ did not advance)

Men's hammer throw

  • Qualification – 78.82 m
  • Final – 82.54 m (→ Gold Medal)
  • Qualification – 76.50 m
  • Final – 81.96 m (→ Silver Medal)
  • Qualification – 79.08 m
  • Final – 81.38 m (→ Bronze Medal)

Men's shot put

  • Qualification – 20.24 m
  • Final – 20.94 m (→ Bronze Medal)
  • Qualification – 20.16 m
  • Final – 20.23 m (→ 8th place)
  • Qualification – 18.98 m (→ did not advance)

Men's discus throw

  • Qualification – 61.62 m
  • Final – 62.04 m (→ 7th place)
  • Qualification – 60.22 m
  • Final – 61.78 m (→ 8th place)
  • Qualification – 56.94 m (→ did not advance)

Women's competition

Women's 800 metres

  • Heat – 2:00.37
  • Semifinal – 1:58.04
  • Final – 1:55.99 (→ Silver Medal)
  • Heat – 1:58.58
  • Semifinal – 1:58.20
  • Final – 1:57.20 (→ 4th place)
  • Heat – 2:00.27
  • Semifinal – 2:00.64
  • Final – 1:58.13 (→ 8th place)

Women's 10.000 metres

  • Heat – 33:23.02 (→ did not advance)
  • Heat – did not finish (→ did not advance)
  • Heat – did not finish (→ did not advance)

Women's 400 m hurdles

  • Heat – 55.03
  • Semifinal – 54.53
  • Final – 54.31 (→ 4th place)
  • Heat – 55.25
  • Semifinal – 54.37
  • Final – 54.83 (→ 5th place)
  • Heat – 55.36
  • Semifinal – 53.98
  • Final – 54.83 (→ 6th place)

Women's 10 km walk

  • Final – 44:33 (→ Silver Medal)
  • Final – 45:23 (→ 8th place)
  • Final – DSQ (→ no ranking)

Women's marathon

Women's long jump

  • Heat – 6.79 m
  • Final – 7.12 m (→ Silver Medal)
  • Heat – 6.86 m
  • Final – 6.68 m (→ 5th place)

Women's high jump

  • Qualification – 1.92 m
  • Final – 1.83 m (→ 13th place)
  • Qualification – 1.92 m
  • Final – 1.83 m (→ 16th place)
  • Qualification – 1.83 m (→ did not advance)

Women's javelin throw

  • Heat – 67.36m
  • Final – 68.26m (→ Silver Medal)
  • Heat – 60.44m
  • Final – 57.32m (→ 9th place)
  • Heat – 57.96 (→ 20th place)

Women's discus throw

  • Heat – 67.62m
  • Final – 65.52m (→ 4th place)
  • Heat – 64.68m
  • Final – 64.02m (→ 5th place)
  • Heat – 61.60m
  • Final – 63.74m (→ 7th place)

Badminton

Main article: Badminton at the 1992 Summer Olympics

Basketball

Main article: Basketball at the 1992 Summer Olympics

Men's team competition

  • Defeated Venezuela (78–64)
  • Defeated Australia (85–63)
  • Defeated PR China (100–84)
  • Defeated Lithuania (92–80)
  • Lost to Puerto Rico (70–82)
  • Defeated Germany (83–76)
  • Lost to Croatia (74–75)
  • Lost to Lithuania (78–82) → 4th place

Women's team competition

  • Lost to Cuba (89–91)
  • Defeated Italy (79–67)
  • Defeated Brazil (76–64)
  • Defeated United States (79–73)
  • Defeated PR China (76–66) → Gold Medal

Boxing

Main article: Boxing at the 1992 Summer Olympics

Men's Light-Flyweight (– 48 kg)

Men's Flyweight (– 51 kg)

Men's Bantamweight (– 54 kg)

Men's Featherweight (– 57 kg)

Men's Lightweight (– 60 kg)

Men's Light-Welterweight (– 63.5 kg)

Men's Welterweight (– 67 kg)

Men's Light-Middleweight (– 71 kg)

Men's Middleweight (– 75 kg)

Men's Light-Heavyweight (– 81 kg)

Men's Heavyweight (– 91 kg)

Men's Super-Heavyweight (+ 91 kg)

  • First round – Bye
  • Second round – Lost to Larry Donald (USA), RSCI-3 (00:02)

Canoeing

Main article: Canoeing at the 1992 Summer Olympics

Cycling

Main article: Cycling at the 1992 Summer Olympics

Nineteen cyclists, fifteen men and four women, represented the Unified Team in 1992.

Men's road race
Men's team time trial
Men's sprint
Men's 1 km time trial
Men's individual pursuit
Men's team pursuit
Men's points race
Women's road race
Women's sprint
Women's individual pursuit

Diving

Main article: Diving at the 1992 Summer Olympics

Men's 3 m Springboard

  • Preliminary round – 384.42 points
  • Final – 627.78 points (→ Bronze Medal)
  • Preliminary round – 388.26 points
  • Final – 577.92 points (→ 8th place)

Men's 10 m Platform

  • Preliminary round – 389.28 points
  • Final – 565.95 points (→ 6th place)
  • Preliminary round – 361.47 (→ did not advance, 16th place)

Women's 3 m Springboard

  • Preliminary round – 334.89 points
  • Final – 514.14 points (→ Silver Medal)
  • Preliminary round – 290.46 points
  • Final – 470.67 points (→ 6th place)

Women's 10 m Platform

  • Final – 411.63 points (→ Silver Medal)
  • Final – 398.43 points (→ 5th place)

Equestrian

Main article: Equestrian at the 1992 Summer Olympics

Fencing

Main article: Fencing at the 1992 Summer Olympics

20 fencers, 15 men and 5 women represented the Unified Team in 1992.

Men's foil
Men's team foil
Men's épée
Men's team épée
Men's sabre
Men's team sabre
Women's foil
Women's team foil

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 1992 Summer Olympics

Handball

Main article: Handball at the 1992 Summer Olympics

Men's team competition

  • Unified team – Germany 25–15
  • Unified team – France 23–22
  • Unified team – Egypt 22–18
  • Unified team – Spain 24–18
  • Unified team – Romania 27–25
  • Unified team – Iceland 23–19
  • Unified team – Sweden 22–20 (→ Gold Medal)

Women's Team Competition

  • Unified team – United States 23–16
  • Unified team – Nigeria 26–18
  • Unified team – Germany 28–22
  • Unified team – Norway 20–23
  • Unified team – Germany 24–20 (→ Bronze Medal)

Hockey

Main article: Field hockey at the 1992 Summer Olympics

Judo

Main article: Judo at the 1992 Summer Olympics

Modern pentathlon

Main article: Modern pentathlon at the 1992 Summer Olympics

Three male pentathletes represented the Unified Team in 1992. They won silver in the team event and Eduard Zenovka won an individual bronze.

Individual
Team

Rhythmic gymnastics

Main article: Rhythmic gymnastics at the 1992 Summer Olympics

Rowing

Main article: Rowing at the 1992 Summer Olympics

Rowing events, results, and competitors:[4]

Men's single sculls – 17th place
Ihor Mohylniy
Men's double sculls – 12th place
Oleksandr Slobodeniuk, Leonid Shaposhnykov
Men's coxless pair – 15th place
Yury Pimenov, Nikolay Pimenov
Men's coxed pair – 11th place
Valery Belodedov, Dmitry Nos, Anatoly Korbut
Men's quadruple sculls – 7th place
Valeriy Dosenko, Sergey Kinyakin, Mykola Chupryna, Girts Vilks
Men's coxless four – 10th place
Viktor Pitirimov, Roman Monchenko, Vladimir Sokolov, Vadim Yunash
Men's coxed four – 6th place
Veniamin But, Igor Bortnitsky, Vladimir Romanishin, Gennadi Kryuçkin, Pyotr Petrinich
Men's eight – 10th place
Vitaliy Raievskiy, Alexandru Britov, Yevgeny Kislyakov, Aleksandr Anikeyev, Sergey Korotkikh, Oleg Sveshnikov, Vasily Tikhonov, Stepan Dmitriyevsky, Igor Shkaberin
Women's double sculls – 6th place
Sariya Zakyrova, Inna Frolova
Women's coxless pair – 8th place
Hanna Motrechko, Olena Ronzhyna-Morozova
Women's quadruple sculls – 3rd place ( Bronze medal)
Yekaterina Khodatovich-Karsten, Antonina Makhina-Dumcheva-Zelikovich, Tetiana Ustiuzhanina, Yelena Khloptseva
Women's eight – 4th place
Svitlana Fil, Marina Znak, Irina Gribko, Sarmīte Stone, Marina Suprun, Nataliya Stasyuk, Nataliya Grigoryeva, Yekaterina Kotko, Yelena Medvedeva

Sailing

Main article: Sailing at the 1992 Summer Olympics

Women's 470 Class

  • Final Ranking — 43.0 points (→ 4th place)

Shooting

Main article: Shooting at the 1992 Summer Olympics

Swimming

Main article: Swimming at the 1992 Summer Olympics

Men's 50 m Freestyle

Men's 100 m Freestyle

Men's 200 m Freestyle

Men's 400 m Freestyle

Men's 1500 m Freestyle

Men's 100 m Backstroke

Men's 200 m Backstroke

Men's 100 m Breaststroke

Men's 200 m Breaststroke

Men's 100 m Butterfly

Men's 200 m Butterfly

Men's 200 m Individual Medley

Men's 400 m Individual Medley

Men's 4 × 100 m Freestyle Relay

Men's 4 × 200 m Freestyle Relay

Men's 4 × 100 m Medley Relay

Women's 50 m Freestyle

Women's 100 m Freestyle

Women's 200 m Freestyle

Women's 100 m Backstroke

Women's 200 m Backstroke

Women's 100 m Breaststroke

Women's 200 m Breaststroke

Women's 100 m Butterfly

Women's 200 m Butterfly

Women's 200 m Individual Medley

Women's 4 × 100 m Freestyle Relay

Women's 4 × 100 m Medley Relay

Synchronized swimming

Main article: Synchronized swimming at the 1992 Summer Olympics

Three synchronized swimmers represented the Unified Team in 1992.

Women's solo
Women's duet

Table tennis

Main article: Table tennis at the 1992 Summer Olympics

Tennis

Main article: Tennis at the 1992 Summer Olympics

Men's singles competition

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Quarter-finals Semi-finals Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Andrei Cherkasov Singles  R. Smith (BAH)
W 6–1, 6–0, 3–6, 6–1
 Goran Prpić (CRO)
W 6–4, 6–7, 6–4, 6–3
 P. Sampras (USA)
W 6–7, 1–6, 7–5, 6–0, 6–3
 J. Oncins (BRA)
W 6–1, 6–4, 6–7, 4–6, 6–2
 J. Arrese (ESP)
L 4–6, 6–7, 6–3, 3–6
Did not advance Bronze
Andrei Chesnokov Singles  S. Edberg (SWE)
W 6–0, 6–4, 6–4
 R. Furlan (ITA)
L 6–7, 4–6, 4–6
Did not advance

Women's singles competition

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Quarter-finals Semi-finals Final Rank
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Eugenia Maniokova Singles  P. Ritter (AUT)
W 6–1, 7–6
 K. Maleeva (BUL)
W 7–6, 4–6, 6–0
 S. Appelmans (BEL)
L 1–6, 3–6
Did not advance
Leila Meskhi Singles  M. Pierce (FRA)
L 6–7, 5–7
Did not advance
Natasha Zvereva Singles  J. Novotná (TCH)
W 6–1, 6–0
 S. Smith (GBR)
W 6–1, 6–2
 M.J. Fernández (USA)
L 6–7, 1–6
Did not advance

Volleyball

Main article: Volleyball at the 1992 Summer Olympics

Women's Team Competition

  • Defeated Spain (3–0)
  • Lost to United States (2-3)
  • Defeated Japan (3–0)
  • Defeated Brazil (3–1)
  • Lost to Cuba (1–3) → Silver Medal

Water polo

Main article: Water polo at the 1992 Summer Olympics

Men's team competition

Weightlifting

Main article: Weightlifting at the 1992 Summer Olympics

Weightlifting events, results, and competitors:[5]

Men's Lightweight (– 67.5 kg)
Men's Middleweight (– 75 kg)
Men's Light-Heavyweight (– 82.5 kg)
Men's Middle-Heavyweight (– 90 kg)
Men's Heavyweight I (– 100 kg)
Men's Heavyweight II (– 110 kg)
Men's Super-Heavyweight (+110 kg)

Wrestling

Main article: Wrestling at the 1992 Summer Olympics

Wrestling events (Freestyle and Greco-Roman), results, and competitors:[6]

Freestyle

Men's freestyle 48 kg (light-flyweight)
Men's freestyle 52 kg (flyweight)
Men's freestyle 57 kg (bantamweight)
Men's freestyle 62 kg (featherweight)
Men's freestyle 68 kg (lightweight)
Men's freestyle 74 kg (welterweight)
Men's freestyle 82 kg (middleweight)
Men's freestyle 90 kg (light-heavyweight)
Men's freestyle 100 kg (heavyweight)
Men's freestyle 130 kg (super-heavyweight)

Greco-Roman

Men's Greco-Roman 48 kg (light-flyweight)
Men's Greco-Roman 52 kg (flyweight)
Men's Greco-Roman 57 kg (bantamweight)
Men's Greco-Roman 62 kg (featherweight)
Men's Greco-Roman 68 kg (lightweight)
Men's Greco-Roman 74 kg (welterweight)
Men's Greco-Roman 82 kg (middleweight)
Men's Greco-Roman 90 kg (light-heavyweight)
Men's Greco-Roman 100 kg (heavyweight)
Men's Greco-Roman 130 kg (super-heavyweight)

References

  1. ^ Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; et al. "Unified Team at the 1992 Barcelona Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2011-12-28.
  2. ^ "The Role of Sports in the Soviet Union | Guided History".
  3. ^ Unified Team at the 1992 Summer Olympics
  4. ^ Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; et al. "Unified Team Rowing at the 1992 Barcelona Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2015-06-17.
  5. ^ Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; et al. "Unified Team Weightlifting at the 1992 Barcelona Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2015-06-17.
  6. ^ Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; et al. "Unified Team Wrestling at the 1992 Barcelona Summer Games". Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Archived from the original on 2020-04-17. Retrieved 2015-06-17.