1899 All England Open Badminton Championships
Tournament details
Dates4 April 1899 (1899-04-04)
4 April 1899 (1899-04-04)
Edition1st
VenueScottish Drill Hall
LocationBuckingham Gate, Westminster, London
Official websiteAll England Championships
1900

The 1899 All England Championships was a badminton tournament held in the Scottish Drill Hall at the London Scottish Rifles Headquarters in Buckingham Gate, Westminster, London, England on 4 April 1899.[1][2] There were no singles events staged.

Origins

Following the first known open badminton tournament at the Guildford Drill Hall during 1898 the Badminton Association (BA) decided to stage the first All England Championships on 4 April 1899. The one day tournament was at the Drill Hall at the London Scottish Rifles Headquarters in Buckingham Gate and consisted of four courts with the two end courts having balconies over hanging them. The courts were basic very with nets only 16 feet wide, posts with extended canes and chalked lines. The principal event organisers were Mr Richard Fleming St Andrew St John (Honorary Secretary of the BA) and Mr Percy Buckley (Secretary of the Guildford Badminton Association and President of the BA). The winners received two guineas and runner up received one guinea.[1]

Final results

Category Winners Runners-up Score
Men's doubles England D. W. Oakes & Stewart Marsden Massey England Col. Ian M. Campbell & L. Hanson 15-5 15-7
Women's doubles England Meriel Lucas & Mary Graeme England Ethel Thomson & I. Theobald 18–17, 15-5
Mixed doubles England D. W. Oakes & Daisy St. John England W. L. Lincoln & Collins 15-8 15-3

Men's doubles

Fourteen pairs entered.[3] There were two byes and two walk overs in the first round, the latter two because Buckell & Hillier and Mellersh & Collier scratched.[1]

First round Quarter-finals Semi-finals Final
                    
England Stewart Massey (Ealing)
& D. W. Oakes (Ealing)
15 15
England C. E. Shepherd (Ealing)
& Ireland (Ealing)
2 2
England Massey & Oakes 15 14 15
England Hay & Saunders 1 17 6
England Hay (Southampton)
& Saunders (Southampton)
15 15
England Edward St.John (Ealing)
& Emerson (Ealing)
3 6
England Massey & Oakes 15 15
England Buckley & Lincoln 12 8
England Percy Buckley (Guildford)
& H. P. Lincoln (Guildford)
bye
England Buckley & Lincoln 15 15
England Eddowes & Rathbone 3 10
England Thomas Eddowes (Sutton Coldfield)
& Frederick Rathbone (Sutton Coldfield)
w/o
England Herbert Mellersh (Guildford)
& F. S. Collier (Guildford)
scr
England Massey & Oakes 15 15
England Campbell & Hanson 5 7
England Col. Ian Campbell (Norwood)
& L. Hanson (Norwood)
15 18
England Lock
& Ward
10 17
England Campbell & Hanson 15 15
England Brookes & Robinson 0 5
England Brookes (Hersham)
& Robinson (Hersham)
w/o
England Buckell
& Hillier
scr
England Campbell & Hanson 14 15 15
England Hart & Vidal 17 3 8
England J. H. E. Hart (Norwood)
George Vidal (Norwood)
15 15
England Frere (Ealing)
& Bowley (Unicorn)
7 6
England Hart & Vidal 18 9 15
England Pett-Triscott & Young 16 15 7
England C Pett-Triscott (Sheen House)
& Young (Sheen House)
bye

Women's doubles

Thirteen pairs entered.[3] There were three byes in the first round.[1]

First round Quarter-finals Semi-finals Final
                    
England Miss Meriel Lucas (Wordsworth)
& Miss Mary Graeme (Wordsworth)
bye
England Lucas & Graeme 15 15
England Straghan & Collins 3 6
England Miss Straghan (Guildford)
& Miss Collins (Guildford)
bye
England Lucas & Graeme 15 15
England Hardy & Stawell-Brown 6 12
England Mabel Hardy (Guildford)
& Ellen Stawell-Brown (Guildford)
15 15
England Miss Agnes Spankie (Ealing)
& Miss E. M. Moseley (Ealing)
5 7
England Hardy & Stawell-Brown 15 15
England Cammell & St.John 11 12
England Mrs Cammell (Ealing)
& Daisy St. John (Ealing)
15 15
England Miss Roberts (Sutton Coldfield)
& Miss Hepburn (Sutton Coldfield)
1 4
England Lucas & Graeme 18 15
England Thomson & Theobald 17 5
England Miss Ethel Thomson (Budleigh Salterton)
& Miss I. Theobald (Budleigh Salterton)
15 15
England Miss Owen (East Molesey)
& Miss Edith Johnson (East Molesey)
2 4
England Thomson & Theobald 15 18
England Schreiber & Schreiber 8 17
England Mary Schreiber (Bognor)
& Mina Schreiber (Bognor)
15 15
England Miss Sykes (Ealing)
& Miss Florence Lannowe (Ealing)
11 6
England Thomson & Theobald 15 15
England Brown & Martin 1 6
England Miss A. Brown (Ealing)
& Miss A. Martin (Ealing)
bye
England Brown & Martin 15 6 15
England Brooks & Brooks 12 15 11
England Miss C. Brooks (Hersham)
& Miss H. Brooks (Hersham)
15 3 15
England Miss Hawks (Guildford)
& Miss M. Hawks (Guildford)
10 15 4

Mixed doubles

Twenty five mixed pairs entered.[3][1]

First round Second round Quarter-finals Semi-finals Final
England D. W. Oakes (Ealing)
& Miss Daisy St. John (Ealing)
bye England Oakes & St.John 15 15
England L. Hanson (Norwood)
& Mrs Hetley (Blackheath)
15 15 England Hanson & Hetley 8 1
England C. Pett-Triscott (Sheen House)
& Mrs Triscott (Sheen House)
4 0 England Oakes & St.John 15 15
England Hay (Southampton)
& Ethel Thomson(Budleigh Salterton)
England Hay & Thomson 9 10
bye England Hay & Thomson 15 15
England J. H. E. Hart (Norwood)
& Miss I. Theobald (Budleigh Salterton)
England Hart & Theobald 11 5
bye England Oakes & St.John 7 18 15
England Col. Ian Campbell (Norwood)
& Miss Mabel Hardy (Norwood)
15 15 England Campbell & Hardy 15 17 9
England Lukin (Hersham)
& Miss Vigers (Hersham)
0 0 England Campbell & Hardy 15 15
England George Vidal (Norwood)
& Miss Straghan (Norwood)
15 17 England Vidal & Straghan 6 8
England Bowley (Unicorn)
& Miss Edith Johnson (East Molesey)
14 15 England Campbell & Hardy 15 15
England Saunders (Guildford)
& Miss M. Hawks (Guildford)
15 15 England Saunders & Hawks 11 9
England E. Young (Blackheath)
& Miss Turnbull (Blackheath)
9 6 England Saunders & Hawks 15 15
England C. H. Shepherd (Ealing)
& Miss O Martin (Ealing)
15 15 England Shepherd & Martin 10 12
England Thomas Eddowes (Sutton Coldfield)
& Miss Hepburn (Sutton Coldfield)
1 5 England Oakes & St. John 15 15
England Lincoln (Guildford)
& Miss Collins (Guildford)
England Lincoln & Collins 8 3
bye England Lincoln & Collins 15 15
England Shannon (Ealing)
& Miss Agnes Spankie (Ealing)
England Shannon & Spankie 6 3
bye England Lincoln & Collins 15 15
England Lock
& Miss E. M. Moseley (Ealing)
England Lock & Moseley 7 6
bye England Lock & Moseley 15 15
England Frederick Rathbone (Sutton Coldfield)
& Miss Roberts (Sutton Coldfield)
England Rathbone & Roberts 7 6
bye England Lincoln & Collins 15 9 15
England Stewart Massey (Ealing)
& Mrs Cammell (Ealing)
15 15 England Massey & Cammell 11 15 5
England Hughes (Guildford)
& Miss Mary Graeme (Teighmouth)
4 8 England Massey & Cammell 15 11 15
England Edward St John (Ealing)
& Miss Meriel Lucas (Teighnmouth)
15 15 England St John & Lucas 12 15 5
England Percy Buckley (Guildford)
& Miss Hawks (Guildford) 15-10 15-8
10 8 England Massey & Cammell 15 15
England Ireland (Ealing)
& Ellen Stawell Brown (Guildford)
15 15 England Ireland & Stawell-Brown 5 6
England Frere (Ealing)
& Miss A. Brown (Ealing)
6 4 England Ireland & Stawell-Brown 11 15 15
England Robinson (Hersham)
& Brooks (Hersham)
15 15 England Robinson & Brooks 15 9 5
England Emerson (Ealing)
& Miss Florence Lannowe (Ealing)
9 7

References

  1. ^ a b c d e "Badminton Association Open Tournament". Field. 8 April 1899. Retrieved 20 March 2021 – via British Newspaper Archive.
  2. ^ http://www.thetimes.co.uk/tto/archive/ Archived 18 January 2017 at the Wayback Machine [full citation needed]
  3. ^ a b c "Yonex All England Open Badminton Championships: How did it all start?". All England Badminton.