The Skeleton World Cup season is a yearly competition first organized by the International Bobsleigh and Skeleton Federation since 1986–87. The women's version of this event debuted in 1996–97.

Men

Debuted: 1986–87

Season Winner Runner-up Third
1986/87  Andi Schmid (AUT)  Alain Wicki (SUI)  Christian Auer (AUT)
1987/88  Andi Schmid (AUT)  Alain Wicki (SUI)  Christian Auer (AUT)
1988/89  Alain Wicki (SUI)  Christian Auer (AUT)  Andi Schmid (AUT)
1989/90  Christian Auer (AUT)  Urs Vercoli (SUI)  Franz Plangger (AUT)
1990/91  Christian Auer (AUT)  Michael Grünberger (AUT)  Andi Schmid (AUT)
1991/92  Christian Auer (AUT)  Gregor Stähli (SUI)  Martin Thaler (AUT)
1992/93  Franz Plangger (AUT)  Christian Auer (AUT)  Gregor Stähli (SUI)
1993/94  Christian Auer (AUT)  Andi Schmid (AUT)  Franz Plangger (AUT)
1994/95  Christian Auer (AUT)  Franz Plangger (AUT)  Alexander Müller (AUT)
1995/96  Ryan Davenport (CAN)  Michael Grünberger (AUT)  Christian Auer (AUT)
1996/97  Alexander Müller (AUT)  Ryan Davenport (CAN)  Willi Schneider (GER)
1997/98  Willi Schneider (GER)  Kazuhiro Koshi (JPN)  Andy Böhme (GER)
1998/99  Andy Böhme (GER)  Ryan Davenport (CAN)  Jim Shea (USA)
1999/2000  Andy Böhme (GER)  Chris Soule (USA)  Kristan Bromley (GBR)
2000/01  Lincoln DeWitt (USA)  Kazuhiro Koshi (JPN)  Jim Shea (USA)
2001/02  Gregor Stähli (SUI)  Chris Soule (USA)  Martin Rettl (AUT)
2002/03  Chris Soule (USA)  Jeff Pain (CAN)  Kazuhiro Koshi (JPN)
2003/04  Kristan Bromley (GBR)  Duff Gibson (CAN)  Frank Kleber (GER)
2004/05  Jeff Pain (CAN)  Chris Soule (USA)  Duff Gibson (CAN)
2005/06  Jeff Pain (CAN)  Gregor Stähli (SUI)  Eric Bernotas (USA)
2006/07  Zach Lund (USA)  Eric Bernotas (USA)  Aleksandr Tretyakov (RUS)
2007/08  Kristan Bromley (GBR)  Jon Montgomery (CAN)  Zach Lund (USA)
2008/09  Aleksandr Tretyakov (RUS)  Florian Grassl (GER)  Frank Rommel (GER)
2009/10  Martins Dukurs (LAT)  Frank Rommel (GER)  Sandro Stielicke (GER)
2010/11  Martins Dukurs (LAT)  Sandro Stielicke (GER)  Frank Rommel (GER)
2011/12  Martins Dukurs (LAT)  Frank Rommel (GER)  Tomass Dukurs (LAT)
2012/13  Martins Dukurs (LAT)  Tomass Dukurs (LAT)  Alexander Kröckel (GER)
2013/14  Martins Dukurs (LAT)  Tomass Dukurs (LAT)  Matthew Antoine (USA)
2014/15  Martins Dukurs (LAT)  Tomass Dukurs (LAT)  Axel Jungk (GER)
2015/16  Martins Dukurs (LAT)  Yun Sung-bin (KOR)  Tomass Dukurs (LAT)
2016/17  Martins Dukurs (LAT)  Yun Sung-bin (KOR)  Aleksandr Tretyakov (RUS)
2017/18  Yun Sung-bin (KOR)  Axel Jungk (GER)  Tomass Dukurs (LAT)
2018/19  Aleksandr Tretyakov (RUS)  Yun Sung-bin (KOR)  Martins Dukurs (LAT)
2019/20  Martins Dukurs (LAT)  Aleksandr Tretyakov (RUS)  Yun Sung-bin (KOR)
2020/21  Martins Dukurs (LAT)  Alexander Gassner (GER)  Tomass Dukurs (LAT)
2021/22  Martins Dukurs (LAT)  Axel Jungk (GER)  Christopher Grotheer (GER)
RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Latvia113519
2 Austria961025
3 Germany37919
4 Canada3519
5 United States34512
6  Switzerland2518
7 Russia2125
8 Great Britain2013
9 South Korea1315
10 Japan0213
Totals (10 nations)363636108

Women

Debuted: 1996–97

Season Winner Runner-up Third
1996/97  Steffi Hanzlik (GER)  Michelle Kelly (CAN)  Maya Bieri (SUI)
1997/98  Maya Bieri (SUI)  Steffi Hanzlik (GER)  Susan Speiran (CAN)
1998/99  Steffi Hanzlik (GER)  Ursi Walliser (SUI)  Maya Bieri (SUI)
1999/2000  Alexandra Hamilton (GBR)  Maya Bieri (SUI)  Michelle Kelly (CAN)
2000/01  Alex Coomber (GBR)  Steffi Hanzlik (GER)  Maya Pedersen-Bieri (SUI)
2001/02  Alex Coomber (GBR)  Maya Pedersen-Bieri (SUI)  Lindsay Alcock (CAN)
2002/03  Michelle Kelly (CAN)  Lindsay Alcock (CAN)  Tristan Gale (USA)
2003/04  Lindsay Alcock (CAN)  Diana Sartor (GER)  Michelle Kelly (CAN)
2004/05  Noelle Pikus-Pace (USA)  Maya Pedersen-Bieri (SUI)  Kerstin Jürgens (GER)
2005/06  Mellisa Hollingsworth (CAN)  Maya Pedersen-Bieri (SUI)  Diana Sartor (GER)
2006/07  Katie Uhlaender (USA)  Noelle Pikus-Pace (USA)  Michelle Kelly (CAN)
2007/08  Katie Uhlaender (USA)  Michelle Kelly (CAN)  Mellisa Hollingsworth (CAN)
2008/09  Marion Trott (GER)  Shelley Rudman (GBR)  Katie Uhlaender (USA)
2009/10  Mellisa Hollingsworth (CAN)  Shelley Rudman (GBR)  Kerstin Szymkowiak (GER)
2010/11  Anja Huber (GER)  Shelley Rudman (GBR)  Mellisa Hollingsworth (CAN)
2011/12  Shelley Rudman (GBR)  Marion Thees (GER)  Anja Huber (GER)
2012/13  Marion Thees (GER)  Anja Huber (GER)  Katie Uhlaender (USA)
2013/14  Elizabeth Yarnold (GBR)  Noelle Pikus-Pace (USA)  Shelley Rudman (GBR)
2014/15  Janine Flock (AUT)  Elizabeth Yarnold (GBR)  Tina Hermann (GER)
2015/16  Tina Hermann (GER)  Jacqueline Lölling (GER)  Jane Channell (CAN)
2016/17  Jacqueline Lölling (GER)  Tina Hermann (GER)  Mirela Rahneva (CAN)
2017/18  Jacqueline Lölling (GER)  Tina Hermann (GER)  Elisabeth Vathje (CAN)
2018/19  Elena Nikitina (RUS)  Tina Hermann (GER)  Mirela Rahneva (CAN)
2019/20  Jacqueline Lölling (GER)  Janine Flock (AUT)  Elena Nikitina (RUS)
2020/21  Janine Flock (AUT)  Tina Hermann (GER)  Kimberley Bos (NED)
2021/22  Kimberley Bos (NED)  Janine Flock (AUT)  Elena Nikitina (RUS)
RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Germany910524
2 Great Britain54110
3 Canada431118
4 United States3238
5 Austria2204
6  Switzerland1539
7 Russia1023
8 Netherlands1012
Totals (8 nations)26262678

All-time medal count

References