2021 World Athletics U20 Championships
Host cityNairobi, Kenya
Nations participating116 National Associations
Athletes participating958
Events45
Dates18–22 August 2021
Officially opened byUhuru Kenyatta
Main venueMoi International Sports Center, Kasarani

The 2021 World Athletics U20 Championships, also known as the World Junior Championships, was an international athletics competition for athletes qualifying as juniors (born no earlier than 1 January 2002), which was held from 18 to 22 August 2021 at the Moi International Sports Centre in Nairobi, Kenya.[1]

Schedule

Q Qualification H Heats S Semifinals F Final
M = morning session, A = afternoon session

[2]

Qualifying Standards

Event Men Women
100 m 10.58 11.85
200 m 21.38 24.35
400 m 47.35 54.85
800 m 1:50.80 2:08.70
1500 m 3:48.00 4:28.00
3000 m 8:14.00 9:25.00
5000 m 14:12.00 16:35.00
3000 m sc 9:07.00 10:35.00
100 mH 14.15
110 mH 14.15 00.991 m (3 ft 3 in)
400 mH 53.10 60.75
10,000 m RW 43:40.00 50:30.00
4x100 m Relay No standard No standard
4x400 m Relay No standard No standard
4x400 m Mixed Relay No standard No standard
Heptathlon 5350 points
Decathlon 7100 points
High Jump 2.16 m (7 ft 1 in) 1.82 m (5 ft 11+12 in)
Pole Vault 5.10 m (16 ft 8+34 in) 4.07 m (13 ft 4 in)
Long Jump 7.58 m (24 ft 10+14 in) 6.15 m (20 ft 2 in)
Triple Jump 15.60 m (51 ft 2 in) 12.90 m (42 ft 3+34 in)
Shot Put 18.30 m (60 ft 14 in) (6 kg) 14.60 m (47 ft 10+34 in) (4 kg)
Discus 57.00 m (187 ft 0 in) 49.00 m (160 ft 9 in)
Hammer 68.50 m (224 ft 8+34 in) (6 kg) 58.00 m (190 ft 3+14 in)
Javelin 69.50 m (228 ft 0 in) 50.50 m (165 ft 8 in)

[3]

Men's results

Track

Event Gold Silver Bronze
100 m
details
Letsile Tebogo
 Botswana
10.19 Benjamin Richardson
 South Africa
10.28 Shainer Rengifo
 Cuba
10.32
200 m
details
Udodi Onwuzurike
 Nigeria
20.21 NU20R Letsile Tebogo
 Botswana
20.38 Sinesipho Dambile [fr]
 South Africa
20.48 SB
400 m
details
Anthony Pesela
 Botswana
44.58 CR Luis Avilés [de]
 Mexico
44.95 NU20R Antonie Nortje
 South Africa
45.32 PB
800 m
details
Emmanuel Wanyonyi
 Kenya
1:43.76 CR Mohamed Ali Gouaned
 Algeria
1:44.45 NU20R Noah Kibet
 Kenya
1:44.88 PB
1500 m
details
Vincent Keter
 Kenya
3:37.24 Wegene Addisu
 Ethiopia
3:37.86 Melkeneh Azize
 Ethiopia
3:40.22
3000 m
details
Tadese Worku
 Ethiopia
7:42.09 CR Ali Abdilmana
 Ethiopia
7:44.55 PB Habtom Samuel
 Eritrea
7:52.69 PB
5000 m
details
Benson Kiplangat
 Kenya
13:20.37 PB Tadese Worku
 Ethiopia
13:20.65 Levy Kibet
 Kenya
13:26.01 PB
110 m hurdles
(99.0 cm)
details
Sasha Zhoya
 France
12.72 WU20R Vashaun Vascianna
 Jamaica
13.25 PB Jakub Szymański
 Poland
13.43 PB
400 m hurdles
details
Berke Akçam
 Turkey
49.38 NU20R Denis Novoseltsev
 Authorised Neutral Athletes
49.62 PB Devontie Archer
 Jamaica
49.78 PB
Swedish Oskar Edlund originally arrived first, but was later disqualified for not clearing a hurdle properly.
3000 m steeplechase
details
Amos Serem
 Kenya
8:30.72 Tadese Takele
 Ethiopia
8:33.15 Simon Koech
 Kenya
8:34.79
4×100 m relay
details
 South Africa
Mihlali Xhotyeni
Sinesipho Dambile [fr]
Letlhogonolo Moleyane
Benjamin Richardson
*Henru Olivier
*Bradley Oliphant
38.51 WU20R  Jamaica
Alexavier Monfried
Bryan Levell
Andrew Gilipps
Sandrey Davison
38.61 AU20R  Poland
Dominik Łuczynski
Patryk Krupa
Jakub Pietrusa
Oliwer Wdowik
38.90 AU20R
4×400 m relay
details
 Botswana
Busang Collen Kebinatshipi
Anthony Pesela
Oreeditse Masede
Phenyo Bongani Majama
*Thusoyaone Gabanatlhong
3:05.22 WU20L  Jamaica
Malachi Johnson
Jeremy Bembridge
Tahj Hamm
Devontie Archer
*Antonio Hanson
3:05.76 SB  Kenya
Joshua Wanyonyi
Elkanah Kiprotich Chemelil
Kennedy Kimeu
Peter Kithome
3:05.94
10,000 m walk
details
Heristone Wanyonyi
 Kenya
42:10.84 PB Amit
 India
42:17.94 Paul McGrath
 Spain
42:26.11 PB

Field

Event Gold Silver Bronze
High jump
details
Yonathan Kapitolnik
 Israel
2.26 PB Massimiliano Luiu
 Italy
2.17 PB Mateusz Kołodziejski
 Poland
2.17
Pole vault
details
Matvei Volkov
 Belarus
5.45 Juho Alasaari
 Finland
5.35 Kyle Rademeyer
 South Africa
5.30
Long jump
details
Erwan Konaté
 France
8.12 WU20L Jhon Berrío
 Colombia
7.97 NU20R Kavian Kerr
 Jamaica
7.90 PB
Triple jump
details
Gabriel Wallmark
 Sweden
16.43 NU20R Jaydon Hibbert
 Jamaica
16.05 PB Simon Gore
 France
15.85 PB
Shot put (6 kg)
details
Juan Carley Vázquez
 Cuba
19.73 Yauheni Bryhi
 Belarus
19.70 PB Jephté Vogel
  Switzerland
19.16
Discus throw (1.750 kg)
details
Mykolas Alekna
 Lithuania
69.81 CR Ralford Mullings
 Jamaica
66.68 Raman Khartanovich
 Belarus
62.19
Hammer throw (6 kg)
details
Jan Doležálek
 Czech Republic
77.83 NU20R Orestis Ntousakis
 Greece
77.78 Jean-Baptiste Bruxelle [fr]
 France
77.70
Javelin throw
details
Janne Läspä
 Finland
76.46 Artur Felfner [uk]
 Ukraine
76.32 Chinecherem Nnamdi
 Nigeria
74.48
Decathlon (junior)
details
František Doubek
 Czech Republic
8169 WU20L NU20R Jente Hauttekeete
 Belgium
8053 José San Pastor
 Spain
7430 NU20R

Women's results

Track

Event Gold Silver Bronze
100 m
details
Tina Clayton
 Jamaica
11.09 PB Beatrice Masilingi
 Namibia
11.39 Mélissa Gutschmidt
  Switzerland
11.51
200 m
details
Christine Mboma
 Namibia
21.84 WU20R Beatrice Masilingi
 Namibia
22.18 PB Favour Ofili
 Nigeria
22.23 NU20R
400 m
details
Imaobong Nse Uko
 Nigeria
51.55 PB Kornelia Lesiewicz
 Poland
51.97 PB Sylvia Chelangat
 Kenya
52.23 PB
800 m
details
Ayal Dagnachew
 Ethiopia
2:02.96 Valentina Rosamilia
  Switzerland
2:04.29 Elli Eftychia Deligianni
 Greece
2:04.66
1500 m
details
Purity Chepkirui
 Kenya
4:16.07 Diribe Welteji
 Ethiopia
4:16.39 Winnie Jemutai
 Kenya
4:18.99
3000 m
details
Teresia Muthoni Gateri
 Kenya
8:57.78 Zenah Jemutai Yego
 Kenya
8:59.59 Melknat Wudu
 Ethiopia
9:00.12 PB
5000 m
details
Mizan Alem
 Ethiopia
16:05.61 Melknat Wudu
 Ethiopia
16:13.16 Prisca Chesang
 Uganda
16:21.78
Wudu and Chesang were originally disqualified for stepping out of the track, but after a protest, they were reinstated.
100 m hurdles
details
Ackera Nugent
 Jamaica
12.95 Anna Maria Millend
 Estonia
13.45 Anna Tóth
 Hungary
13.58
400 m hurdles
details
Heidi Salminen
 Finland
56.94 PB Ludivine Aubert
 France
57.16 PB Savannah Sutherland
 Canada
57.27 PB
3000 m steeplechase
details
Jackline Chepkoech
 Kenya
9:27.40 PB Zerfe Wondemagegn
 Ethiopia
9:35.22 Faith Cherotich
 Kenya
9:44.76
4×100 m relay
details
 Jamaica
Serena Cole
Tina Clayton
Kerrica Hill
Tia Clayton
42.94 WU20R  Namibia
Ndawana Haitembu
Beatrice Masilingi
Nandi Tjanjeua Vass
Christine Mboma
43.76 NU20R  Nigeria
Praise Ofoku
Favour Ofili
Anita Taviore
Tima Seikeseye Godbless
43.90 SB
4×400 m relay
details
 Nigeria
Opeyemi Deborah Oke
Imaobong Nse Uko
Ella Onojuvwevwo
Favour Ofili
3:31.46 WU20L  Jamaica
Annalee Robinson
Aalliyah Francis
Alliah Baker
Daena Dyer
3:36.57 SB  Italy
Alessandra Iezzi
Federica Pansini
Angelica Ghergo
Alexandra Almici
3:37.18
10,000 m walk
details
Sofía Ramos Rodríguez
 Mexico
46:23.01 Maële Biré-Heslouis
 France
47:43.87 Eliška Martínková
 Czech Republic
47:46.28

Field

Event Gold Silver Bronze
High jump
details
Natalya Spiridonova
 Authorised Neutral Athletes
1.91 Marithé Engondo
  Switzerland
1.89 Styliana Ioannidou
 Cyprus
1.87
Pole vault
details
Mirè Reinstorf
 South Africa
4.15 AU20R Élise Russis
 France
4.15 Heather Abadie
 Canada
4.05
Long jump
details
Maja Åskag
 Sweden
6.60 PB Shaili Singh
 India
6.59 PB Mariia Horielova
 Ukraine
6.50 PB
Triple jump
details
Maja Åskag
 Sweden
13.75 Tessy Ebosele
 Spain
13.63 PB Darja Sopova
 Latvia
13.60
Shot put
details
Miné de Klerk
 South Africa
17.40 Pınar Akyol
 Turkey
16.72 Dane Roets
 South Africa
15.61
Discus throw
details
Violetta Ignatyeva
 Authorised Neutral Athletes
57.84 Miné de Klerk
 South Africa
53.50 AU20R Alina Nikitsenka
 Belarus
51.47
Hammer throw
details
Silja Kosonen
 Finland
71.64 CR Rose Loga
 France
67.11 Maryola Bukel
 Belarus
65.20
Javelin throw
details
Adriana Vilagoš
 Serbia
61.46 WU20L Elina Tzengko [de]
 Greece
57.91 Yiselena Ballar Rojas
 Cuba
55.48
Heptathlon
details
Saga Vanninen
 Finland
5997 Pippi Lotta Enok
 Estonia
5746 PB Szabina Szűcs
 Hungary
5674 PB

Mixed results

Track

Event Gold Silver Bronze
4×400 m relay
details
 Nigeria
Johnson Nnamani
Imaobong Nse Uko
Opeyemi Deborah Oke
Bamidele Ajayi
*Ella Onojuvwevwo
3:19.70 CR  Poland
Kornelia Lesiewicz
Alicja Kaczmarek
Michał Wróbel
Patryk Grzegorzewicz
*Olga Rzeszewska
*Mateusz Matera
3:19.80 SB  India
Barath Sridhar
Priya Mohan
Summy
Kapil
*Abdul Razak Cherankulangara Rasheed
3:20.60 SB

Records set

Medal table

  *   Host nation (Kenya)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Kenya*81716
2 Finland4105
3 Nigeria4037
4 Ethiopia37212
5 Jamaica36211
6 South Africa3249
7 Botswana3104
8 Sweden3003
9 France2428
 Authorised Neutral Athletes2103
10 Czech Republic2013
11 Namibia1304
12 Belarus1135
13 Mexico1102
 Turkey1102
15 Cuba1023
16 Israel1001
 Lithuania1001
 Serbia1001
19 Poland0235
20  Switzerland0224
21 Greece0213
 India0213
23 Estonia0202
24 Spain0123
25 Italy0112
 Ukraine0112
27 Algeria0101
 Belgium0101
 Colombia0101
30 Canada0022
 Hungary0022
32 Cyprus0011
 Eritrea0011
 Latvia0011
 Uganda0011
Totals (35 nations)454545135

Placing table

Kenya won the ranking in the placing table.[4]

Rank Country 1st place, gold medalist(s) 2nd place, silver medalist(s) 3rd place, bronze medalist(s) 4 5 6 7 8 Points
1  Kenya 8 1 7 1 0 2 1 2 128
2  Ethiopia 3 7 2 4 1 0 1 0 111
3  Jamaica 3 6 2 2 0 1 4 1 100
4  South Africa 3 2 4 1 3 3 1 2 92
5  France 2 4 2 3 2 0 1 2 83
6  Nigeria 4 0 3 4 0 0 0 3 73
7  Poland 0 2 3 3 1 4 2 1 68
8  Finland 4 1 0 2 2 0 0 2 59
9  Italy 0 1 1 2 2 5 1 3 51
10  Czech Republic 2 0 1 1 4 0 1 5 50
11  Spain 0 1 2 2 2 3 0 0 46
12  India 0 2 1 3 1 1 1 1 45
13  Greece 0 2 1 2 1 3 0 0 43
14  Belarus 1 1 3 0 0 1 0 0 36
15  Ukraine 0 1 1 1 2 1 2 0 33
16  Botswana 3 1 0 0 0 0 0 0 31
 Uganda 0 0 1 2 1 2 2 1 31
18  Namibia 1 3 0 0 0 0 0 0 29
19  Eritrea 0 0 1 1 2 2 1 1 28
20   Switzerland 0 2 2 0 0 0 0 0 26
 Turkey 1 1 0 0 0 1 3 2 26
22  Cuba 1 0 2 0 0 1 1 0 25
23  Sweden 3 0 0 0 0 0 0 0 24
24  Canada 0 0 2 0 0 1 3 0 21
 Hungary 0 0 2 0 2 0 0 1 21
26  Estonia 0 2 0 1 0 0 0 0 19
27  Colombia 0 1 0 0 2 1 0 0 18
28  Iran 0 0 0 2 1 1 0 0 17
29  Belgium 0 1 0 0 1 1 0 1 15
 Mexico 1 1 0 0 0 0 0 0 15
 Serbia 1 0 0 0 1 1 0 0 15
32  Cyprus 0 0 1 0 1 1 0 0 13
33  Lithuania 1 0 0 0 0 1 0 0 11
34  Israel 1 0 0 0 0 0 1 0 10
 Slovenia 0 0 0 1 1 0 0 1 10
36  Austria 0 0 0 1 1 0 0 0 9
 Brazil 0 0 0 1 0 1 0 1 9
 Latvia 0 0 1 0 0 1 0 0 9
39  Croatia 0 0 0 0 1 0 2 0 8
 Romania 0 0 0 0 0 0 4 0 8
41  Algeria 0 1 0 0 0 0 0 0 7
 Bahamas 0 0 0 1 0 0 1 0 7
 Morocco 0 0 0 0 1 0 1 1 7
44  Burundi 0 0 0 0 1 0 0 1 5
 Denmark 0 0 0 0 1 0 0 1 5
 Iceland 0 0 0 1 0 0 0 0 5
 Oman 0 0 0 1 0 0 0 0 5
 Qatar 0 0 0 1 0 0 0 0 5
49  Ecuador 0 0 0 0 1 0 0 0 4
 Zambia 0 0 0 0 1 0 0 0 4
51  Argentina 0 0 0 0 0 1 0 0 3
 Armenia 0 0 0 0 0 1 0 0 3
 Slovakia 0 0 0 0 0 1 0 0 3
54  Ivory Coast 0 0 0 0 0 0 1 0 2
 Grenada 0 0 0 0 0 0 1 0 2
 Hong Kong 0 0 0 0 0 0 1 0 2
 Kosovo 0 0 0 0 0 0 1 0 2
 Malta 0 0 0 0 0 0 1 0 2
 Portugal 0 0 0 0 0 0 1 0 2
 Sri Lanka 0 0 0 0 0 0 1 0 2
61  Guatemala 0 0 0 0 0 0 0 1 1
 Senegal 0 0 0 0 0 0 0 1 1
 South Sudan 0 0 0 0 0 0 0 1 1

Participation

The following is a list of participating nations with the number of qualified athletes in brackets. A country without any qualified athlete could enter either one male or one female.[3] A total 114 National Associations (plus the teams from Authorized Neutral Athletes and Athlete Refugee Team) and 897 athletes are scheduled to compete.[5]

References

  1. ^ "New dates set for World Athletics Series events postponed due to the global Covid-19 pandemic". World Athletics. Retrieved 3 August 2020.
  2. ^ World Athletics U20 Championships Timetable World Athletics
  3. ^ a b "2020 World U20 Championships Standards". IAAF World Athletics. 22 December 2019.
  4. ^ "2021 World Athletics U20 Championships - Placing table". worldathletics.org. Retrieved 18 August 2021.
  5. ^ "2021 World Athletics U20 Championships - Entry Lists by Country" (PDF). World Athletics. 14 August 2021.